In Belgiën bcstaen cr 2,800 brouwcryën, welke over de -gebeele oppervlakte onzes lands vcrsprcyd zyn, en jaerlyks Vóór het brouwen van bier gemiddeld 200,000 metrieke kwintalen geêrst bezigen, welks overschot, gelyk slaende met zooveel metrieke kwinlaelen liooy, den jaerlyken opbrengst geéven van 40,000 beklaten natuerlyke meërschen. Deézen overschot kan voedsel verschaffen aen 13,000 koeyën van zwacren bouw. Het aenlal stokeryên in dorpen en sleden is zoo aenmerkclyk niet als dat der brouweryëu; liet beloopt uogtans boven de duy- zend; en men schat op 2GO,000 hekloliters per jaer de hoeveel heid gen ver die in Belgiën gefabriekcérd word; den overschot deézer stokeryên levert het grootste deel voedsel op tol bet vctmaekeu van 2(1,000 ossen. Den beer Gerard Sellis, maltcnmaeker te Korlryk, kwam verleden dynsdag van Housselaere en berekende onder weg tic -ivinsle zyner dagrejze. Ten zeven neren des avonds aen bet bosch van Heule gekomen, vvierd by dóór dry kerels aengerand, die een tweefrankslukvan hem eysehlen. Onzen malteninaekcr, die souityds zoo véél geld niet wint met eenen dag moeyelyken arbeyd, Wt ygerde kort af. Acnstonds wierd hy dóór die baen- stroopers in bet boscli gesleépl, met stokken geslagen, beroofd van de livaelf franks, welke by Ie Housselaere ontvangen bad, waerna de dieven in verschillende rigtingen de vlugl namen. Men sehryft nvt Braine-le-CoinleGisteren ging den pastoor van dóór hel bosch van floussière, tnsscben Braine- le-Cointe en Hennuère gelegen. By bet uylgaen van bel bosch naderden hem twee persoonen van een slegt voorkomen, die zyn geld eysehlen. Den pastoor antwoordde, dal by geen geld by zich bad; inaer dat, indien zy wilden naer zyne wooning komen, hy bun geld geéven zoude. Dal antwoord bun niet vol doende, naderde eenen hunner om den pastoor aen te randen en hem alles al' te ncémen; inaer deézen gaf hem zooeenen har den slag met de vuyst op bel hoofd, dat hy hem tcraerde sloeg. Met zynèn slok den anderen aenvalleu en hem verdryven, was 'voorden priester 't werk van een oogcnblik. Dacrna begaf by zich weer gerust op weg en ging zyne aenklagl doen. Hel gcregl onderzoek!. Men sehryft uyl Londen: Men heeft de policie bekend gemaekt, dat aen den beer Nulley des avonds, zyne borlogie en zyne beurs dóór eene vrouw onlsloólen was, welke hem in Kings-rood had aengebouden deéze vrouw bad hem om den halsgevat, als of zy hem wilde omhelzen. Den lieer Nulley kan zich van dien oogcnblik af niets meer berinneren; hy is dóór iemand wakker gemaekt. Eenen geneesheer denkt dal den beer Niitley is onderworpen geweest aen den chloroforme. De vrouw welke den lieer Nulley omhelsde bad hein eenen neusdoek onder den neus gehouden doordrongen met den chloroforme. DUYTSCI1LAND. Ecu korps van 8000 Kroaleuisden 5 toBaabbinnen getrokken. Den bevelhebber van dit korpshcéft deslad eene belasting ge- vraegd van OOÖObroodcn, 700 mudden wyn, 300 kwinlalcn ossen- vleescb, 1200 mudden haver en 50,000 guldens. Den landstorm, die te YYiesclburg en omstreéken in massa gewapend word, trekt legcu Haab op en zal wacrsebynlyk de Jiroalcn aenvalleu. De overlieden van Pest li hebben eene proclamatie afge kondigd, waer dóór zy beveéleu dat allen handel vóór acht dag n zou opgeschorst blyven tol de wederkomst van bel ge wapende volk; iederen man, die in stactis de wapens Ie drac- gen;is verpligt zich ter acngeduyde plaels Ie hegeéven. ten eymle naer liet kamp op Ie Irekken met al de leden zyner fami lie en al zyne medeburgers die de wapens kunnen draegen; iederen moet zich vóórzien van levensmiddelen vóór twee dagen cu, indien bet mogelyk is, ook van wapenen; iederen huysmeester moet zyne biiysgenoóleu levensmiddelen bezorgen. Y'olgens eenen byzonderen brief uyt Peslh, hoéft de over winning der Hongaren aldaer eenen grnotcn geestdrift verwekt. Iedereen neéml de wapens op, Jellacbich Ooslenrykscbeu be velhebber, heeft zyne position moeten verlaelen. Zyn leger vlugl, OPROER TE WEEN EN. Wia.M N, 7 October.Twee balaillons grenadiers van het garnizoen van YYeenen hadden bevel gekreégeu naer Honga- riën le vertrekken; doch een deel dcrzelver bad geweygerd dit te doen. Gisteren morgend ten (I neren, op hel oogcnblik dat die balaillons moesten vertrekken, deed men ben dóór een rcgcinenl kurassiers begeleyden. Aen de bruggen over den Donaw wierden zy ontvangen dóór gewapende boeren, die hen niet verder wilden laelen dóórtrekken, met de grenadiers ver broederden en de bruggen begonnen af le brcéken. W eldra vergaderden zich een aenlal nationale garden die vóór de gre nadiers parly namen. De kurassiers, die nu de bruggen niet meer konden overtrekken wierden dan gedwongen achtoruyl te trekken. E'en gevegl tusscben de grenadiers, de 'nationale garde en bet volk van den eenen kant, en een póólsch batail- lon en andere troepen van Praeg aengekomen, van den ande ren kant, bad onmiddelyk plaels. liet gevegl begon onmiddclyk in de Leopoldstraet en daerna in de stad zelve. Een deel natio nale garden strééd legen een ander deel van die zelfde garden, dat zich met de studenten en de boeren vereenigd had. Tus- scheii 4 en 3 ucren wierd het ministerie van oói log, dal slegls dóór dertig mannen verdedigd was, aengevallen en doórzogl, /.onder dat men zelfs kou wederstand bieden. Grael' Latuur, minister van oorlog, is op de vreedsle wyzc vermoord. Men sloeg hern met hamers op bet hoofd en men stak hem suydende wapenen in het lyf; daerna wierd by met de voelen getreéden en eyndelyk aen eene lanteèrn opgehangen, waer men nog ver- scheydcne geweerschoten op hein loste. Het arscnael is geduercude geheel den nagl dóór de troepen en een gedeelte der garde verdedigd geworden, doch hel is eyn delyk in de banden des volks gevallen dat nu met geweéren gewapend is. Gisteren en verleden nagt hoorde men niets als het gebulder van het kanon, bet gekletter van hét pelotons-vuer en den klank der alarmklok, welke men zoo in de stad als in de omliggende dorpen, zelfs op eenen grooten afstand, luydde. De moordenaers van gracf Latour hebben al die, welke van zyne partygangers zyn, met hetzelfde lot bedrcygd. Eene correspondentie zegt bel volgende: Den yzeren weg is opgebroken tot YYagramde telegraphische communication zyn insgelyks opgebroken. De stad is in vollen oproer sedert don C, ten 2 ucren namiddag. Kolonel Klein, die over de pion- uiers bel bevel voerde, is gefusilleerd. Duyzende boeren met geweéren en zeyssen gewapend zyn in oplogl naer de hoofdstad. Garden van Karthner en Viertel vallen op ecnè leeghar- ligewyzc een detachement nationale garden, aen op liet St. Steplians-pleyn. Die rampzaligen krygen onmiddelyk de straf vóór dien aenval. Dry kouipagnicn pontonniers in de stad gekomen dóór den Burgtbor, welken dóór soldaelen bezet is, zyn aengevallen, overwonnen, ontwapend, vcéle gevangen ge nomen en mierde uutversilcyl gevoerd. Barricaden zyn opver- scheydene punten der stad opgerigt. De papieren in liet mini sterie van oorlog gevonden, zyn dóór het volk in beslag geno men en naer de universiteit gebragt. Des avonds: Veóle slagloffers vallen; en hierdoor groeytdc woede des volks, dat egter vrugteloos liet vuer beantwoord. Het volk sleurt kanon nen aen om de deuren van liet arscnael, waerin zich wapenen bevinden, néér te schieten. De nationale uagl die er zich in bevond hoéft de vlugl genomen langs eenen ondcraerdschen gang, die niet bcwackt iszy zyn aldus aen eene gewisse moord ontsnapt. Des morgens vroeg was de 7,elle, overstroomd dóór gewapende werklieden. De barricaden van gisteren zyn noch verdedigd noch aengevallen. Het arscnael brand op versclieydene punten. Ten 10 neren doorstroomt liet volk de straeten, met drcygende grimeren. Eenen correspondent van de Wiener-Zeitung zegt over de zaeken van Hongarien: «Dat men daer boven eene sehoonc revolutie maekeen Hongarien is gered!Ziedaer den sleutel ,an de gebeurtenissen die ons treffen. Ik mack, zegt den correspondent, gcene opmerkingen, ik ben le neérslagtig over lietgern vandaeg is voorgevallen, den schrikkelyksten dag die Oostonryk nog gehad heeft. PEST», 4 oetober. 6,000 boeren met zeyssensen ge weren gewapend zyn het kamp komen versterken; 600 andere worden nog verwagt. Den ban van Kroatién hééft den wapenstilstand van 5 dagen verbrokenhy heeft er gebruyk van gemaekt om met zyn leger le vlugten, doch hy word vervolgd. 20,000 persoonen, die er agter ge- bjcévcu zyn, vracgen om te kapituleéren. De zitting der Vergadering is onderbroken dóór liet. nieuws van de neér- laeg van het vyandelyk leger, le Stuhlweissenbiirg. 1,500 gevangenen zyn hier aengekomen. Een schryven uyt Weetien, aen de Aur/sb. Zeitung meld, dat de kans van vreedzame bemiddeling der Ita- liacnsehe kwestie meer en meer verdwynt. 1TALIËN. De Oostem ykcrs hebben in rie provincie Trevise eene buUcngcwoone belasting van een millioeu gelieven. Den lieer Baudin hééft ilepcclien ontvangen van den beer Bigamiit, bevelbebbér van bet fransch eskader leVenetiën. Die depecben zeggen, dat 't ooslenrykseb eskader in de wateren van Yeucliën aengekomen is. Er waren dry fregatten, 5 kor vetten, 3 briks, Ij groote oórlogs-stoomers en 12 kleynere Öoslenrykscbc schepen, liet fransch eskader leY'enetiën beslaet uyt don Jupiter, van 8(1 stukken kanon, de Psyche, de Salon en den Brasier, sloomcr en de fregat Asmodée. Den lieer, Bigaudil lieéfl aen den oostenryksc'ien bevelhebber berigl, dat hy greue vvandlykbeden tegen Yeneliëu duldt n zou. Hel sardiniscb:' eskader ligt le Aiicona. Men sehryft uyt Grenoble, dat by bet leger dei- Alpen eene picmonféésche commissie van oorlog is voor gezeten tloór eenen majoór. Twee Oostenrykers zyn met hetzelfde oogwit daer gekomen. Oudinot heeft hun ge zegd: Zegt aen Radetzky dat 120,000 mail in twee da gen de grenzen kunnen overtrekken. Wat hunne dapper- hevd betreft, die zon ik willen beproéven; dezelve bescbryven is onmogelyk. ENGELAND. -Eenen werkman le Merlbyr zond in de voórige week eenen brief aen zyne vrouw, die zich te Newport bevond, waerin hy meldde, dal by zeer treurig gesteld was, ten gevolge van ccneu droom, dien by, een paer nagten geleden, gehad had; lydeus denzelven naemclyk bad by in groolen angst verkeerd, vermits by zyne vrouw of zyn kind (dil was hem niet duydelyk) in groot gevaer zag vcrkceren. Hy verzogt haer dus naer Mer- tliyr te kpmen, opdat hy van zyne vrees ontsloegen mogt wor den, en waersebouwdc liacr, toch wel voórzigtig onderweg te zyn. Zy maekle zich, op ontvangst van dien brief, terstond reys- vcêrdig en ging afsebeyd neëmen van haere gebueren. Ouder- tusschen liep 't kind ongemerkt de deur nvt, om eenen mak ker raerwel te zeggen, inaer kwam*niet terug. Na veéle naspoó- riugen wierd den tyfjacrigen kuaep dood uyt eenen nabuerigeu gragt gebaeld, Eenen jongen man teEdwinstowebesloót onlangs,zichvan de banden des boiiwelyks ie ontdoen, dóór, naer oud cngclsch gebruy k, zyne dierbaere wederhelft te verkoopen. Ify bonil liaer aen eene vóór deéze gelegenheid opzetlclyk gekogle louw en bragt haer le Mansfield ter merkt. Er was juyst graenmerkl en te midden daervan stelde hy zyne vrouw, zyndc eene achttien- jaerigeboerenmeyd, te koop. Spoedig deed zich eenen liefhebber op, en zy wierd hem ook weldra vóór den vcrbaczend geringen prys van 1 sh. G d., (omslreéks 90 cents) toegeslaegcn, met in begrip van de touw. Den kooper verkogt die touiv kort daerop vóór 3 d. (13 cents), zoodat de vrouw hem inderdaed slegts 1 sh. 3 d. (75 cents) kostte. Den voórmaeligen egtgenoót vroeg toen zynen trouwring terug; raacr zyne vroegere gemalin scheen bier op gerekend te hebben; want zy gaf hem Terstond eenen ring over, die cygcnlyk van koper was en slegts ecnige cents weerde bad. Den anderen schéén zulks evenwel niet le bemer ken want by stak den ring zorgvuldig by zich. Zy scheyddcu daerop van elkander, zonder de minste teckenen van aen- doening. Den Hunting Herald zegt dat den koning van Sardinië!) agenten in Engeland gezonden heeft, om 100,000 geweren dpcrcusion te koopen, en indien zy dat getal te Birmingham niet kunnen bekomen, zal lord Paiinersloo de ontbreékende leveren, Den jury komt Smith O'Brien pligtig te verklaeren aen aen boog verraed. Zyne straf zal met die van andere incdeplig- lige te gelyk worden uytgcsproUcii. tLatere lydingen berigten dal de doodstraf legen Smillt O'Brien dóór den oppcregler in deézer voege is uitgesproken Cy, milium Smillt O'Brien, zyt veroordeeld om gevoerd le worden naer de plaels, van waer yy gekomen zyl, en van daer op een hord gesleépl le worden, lot naer de plaels, waer men het doodvonnis aen u zal voltrekken, en dan opgehangen te worden, tot dat cr de dood opvolgt; daerna zal u hel hoofd van den romp gehouwen en uw ligchacm gevierendeeld worden, waerover zal beschikt worden zoo als Haere Majesteyl zal goedvinden. Hoge den Heer u genadig zyn. FRANSCHE REPUBLIEK. Den Honileur du soir bevat de volgende nota die wel de of- ficieéle uytdrukking zou kunnen zyn van de gedagle des gou- verncmenls, noópens het lydslip en de wyze van kiezing vóór den president der republiek De stemming hééft uylspraek gedaen over de kwestie, die Vrankryk in twyfel hield. Den voorzitter der republiek zal dóór het volk genoemd worden. Er blyfl nu nog bet lydslip en de wyze van kiezing te bepaelen. Nu is liet, dat al die, welke waerlyk de republiek willen, al die, welke de stemming van den voorzitter lot hel volk verzonden hebben, niet in de hoop, dat hierdoor eene nieuwe omwenteling zou ootstacn, maer om dat bun geweten hun zegde dal de stemming des volks de nieuwe inrigling moet beyligen; nu is bet, dal al de mannen van goede trouw, republiekancn van den voórigen dag of van 's anderendacgs, zich moeten vereenigen tot waerdeéring van de omstandigheden, waerin wy ons bevinden, en van de voor zorgen, welke men neëmen moet vóór de uylvoering van liet publiek regl, opdat de kuyperyën van de vyanden der repu bliek ons niet in dien versleten weg van het koningdom voe ren, waerin sedert 1804 de eene omwenteling op ile andere volgt. Parys, 12 Oclober.Den Aalional vreéktzich over de neér- laeg zyner parly, in zaeke van de kiezing fens presidents, en krilikcért op eene biliere wyze de versehyning van Louis Na poleon op de tribune. Ilyzcgi. Louis Bonaparte hééft bel wóórd gevraegd. Hy hééft zich langzaem en met eene kwalyk ver bloemde ontroering naer de tribune gerigl, zoo noodlottig aen middelmaeligc ralcnaers en aen onmagtigen. Hy hééft maer ecnige wóórden gezegd, en locli hééft hem de stem meermaels ontbroken. Zie bier den zin diër moeyelyke wóórden, iiylge- sproken op eenen vremden spreektoon die de taelfautcn des redeuaers verontschuldigt. \Vy zyn genoodzaekt Ie verhielen, want liet is juyst geen fransch dat by gesproken heeft. Den ex- prins lieéfl verklaard dat hy genoeg beloond was (en waarvóór?) dóór al zyne reglin van burger wcér te vinden, om nog eene andere eerzugt le hebben, lly hééft er bygevoegd, dat by vóór zyn geweélcn zich niet kwam beroepenlegen de lastertaei waer van hy bet voorwerp nas, en by lieóft den nacm van pre tendent ontkend, welken men Item allyd naer liel hoofd u erpt. En toen hield liy plotseling op. Men dagt algemeen dat hy zyne gedagle geheel ging uyUlrukken; want dat alles belcekcüt niet veélfny zelf wilde nog spreóken; maer by kon niet eindigen, en na eenige oogeublikken acrzclens hééft by voórziglig den aftogt geblaezen. Zoo eyndigdc dien gedenkweérdigen veldlogt. Aen dit armzalig tooneel ontbraken slegls de kiezers die Louis Napoleon gekoózen hebben. Den 9 October, heeft eenen minister-racd plaets gehad. Er is besloótcn dat bel gouvernement aen de Vergadering zou voorstellen, terstond na de stemming van art. 42 en 43 der constitutie, den dag vast te stellen, op welken den voórziiter der republiek zou gekoózen worden. Gavaignac, zeydc heden eene correspondentie, zal min der stemmen hebben dan Ledru-Rollin vóór bet presidentschap. Men noemde hem deézer dagen onderofficier belast met de dynastie van den National le beu-arken. En waer is in Vrankryk bet kliënlcól van den National? Gavaignac is van de eene zyde een rcpubliekaensch produkt.cn nog meer,'t bloed van eenen convcnlionneélen zal allyd in hem gloeyën. Het zal des te meer gloeyën, dewyl zyne moeder sedert vyflig jaeren, de lykbus van 'l jacobynendom draegl, en dal ingeworteld was in Jan Baptist Gavaignac, wiens asscbe steeds dóór liaer republikaensch liert verwarmd wierd. Koningin Blanche, zeyde aen den II. Lodc- ivyk, dat zy licm liever zou zien sterven, dan zyn wit kleed van christen te zien besmeuren; de weduwe van'Jan Baptist Ga vaignac zoude aen luieren zóón zeggen dat zy hem liever met zynen degen zoude doórbooren, dan hem, opperhoofd van bet rcpubliekaensch Vrankryk, in monarehieke banden te zien vallen, Heeft Eugène Cavaignac niet gezwoóren, dat de preten denten niet tot den troon zouden komen, dan over zyn lyk. LODEAY-ÏK-PHILIPS EN MGR. AF F RE- Wylcn Mgr. AlTre, aertsbisschop van Parys, had zeer dikwyls geschillen met Lodewyk-Philips over de regten der kerk. Den koning bragt dan dacrby bybelspreuken enz.., te pas, maer kon het met den aertsbisschop toch nooyt eens worden. By de uylbersling der February-omwen teling was mgr. Alfre reeds geruymen tyd in ongenade op de Tuileriën. Het laelste onderhoud", dal hy met den koning had, word dóór een blad als volgt medegedeeld By de receptie der ambtenaeren op 'skonings verjaerdag in 1846, waegde den aertsbisschop in zyne aenspraek tot geluk- wensching, te zeggen, dat de kerk 'vryheyd vorderde, maer geene bescherming verlangde. Deéze uytdrukking inisliaegde Lodewyk-Philips zoo zeer, dat by de opname der redevoering in den Honileur verbood, ofschoon alle andere by die gelegen- heyd uytgebragte aenspraeken in dat blad geplactst wierden. Den prclaet beschouwde zulks als eene censucr en als eene hekeling van zyn gedrag. Toen derhalve in 1841 'skonings verjaerdag naderde, begaf by zich eenige dagen te voóren naer de koningin en meldde naer, dat hy den koning zyne gelukwen- schingen aenbieden, maer geene redevoering uylspreéken zou. Maer monseigneurzeyde de koningen, «dal zal den

De Denderbode | 1848 | | pagina 3