ZONDAG 5 NOVEMBER 1848. TWEEDEN JAERGANG.- AELST, den 4 November. A' I DEN WAEREN MOED. Dit bind verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van ilen daerop volgenden Zondag.—Den prvs dcr insclnyving, by trimester, is bepaeld op 1 IV. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoenen die voor een gebeel j.'&r insebryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveérdige kl,agten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang Ie doen beeft," by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aca deéze zullen wy plaels in onze kolon- uen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal 1 Xuêi* verder gcwacgen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszei I's opsteller zal wor den toegezonden. De naeinen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niel kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wal den druk aengaet. CUIQliE SL'üM DEN DENDER-BODE WAT STAET ER HET BESTUER VAN BELG1ËN TE DOEN? Om wel op deeze vraeg te antwoorden, hoeft er eerst over- woógen te worden in welken toestand hel land zich bevind; is den toestand gunstig ten gevolge der wyze regeéring onzer stac Is mannen, dan dient men hun van alle kanten toepte roe pen: Gael voort in uwen ingeslaegcn weg cn langs om meer zult gy u de verkleêfdhcyd en liefde der natie wc&rdig maeken... Maer is 's lands loestapd ongunstig, is hy welligt ongelukkig of rampvol, dan moet iusgelyks de viom der vermaening aenge- heven worden op dat de gecue die hel schip van den slaet be stieren, de gevaerlyke klippen zouden ontgaen. Nu, elkeen weet dat den toestand van Bclgiën verre is van gunstig te zyn; elkeen is overtuygd dal wy sedert onze roemryke omwenteling met verbaezende schreden tot een zoo jammerlyk paupcrisnuis ge naderd zyn, dat men een steenen bert moet hebben om geen medclydcn te gevoelen vóór de bevolking die met eene zoo wonderbaere verduldighcyd al de harde slagen van den tegen spoed cn ellende ondcrstacn beeft. Geene beroovingen hebben aen de Belgen te groot geweest, geene zorgen te uyigebreyd, geenen arbeyd te zwaer, geene bekommernisseu te menigvuldig om, als getrouwe onderdaenen, de verpHglingeii le konnen vervullen die bun ten opzigte van 't vaderland waren opgelegd; maer eyndelyk is den last zoo zwaer geworden, datzy er nood- zaekclyk moeten onder bezwyken, indien hy niet op eene dae- delyke en gevoelbaere wyze verligt word. Dus, wat slaet er het besluer van Belgiën te doen? Eerst en vooral dienen onze afjgeveèvdigde die als Syndics in het drey- gend staetsbankroet zyn aengesteid, van hel bestuer groote ge- spaerzaemheden te eysschen, indervoege dat den hedendaeg- schen kolossalen bud jet van 118 millioencn fr. gcbragl worde op den voel waerop hy in 1859 was te weéten, op 90 millioencn. Wy gevoelen dat doezen stap waerlyk moeyelyk zyn zou, maer is hy onmoegelyk? Wy denken neen honderde middelen zyn reeds aengeweézen om dit doel te bcreyken, maer vooral is er goeden wil noodzaekelyk. Hoe veel nuttclooze ambten zyn er sedert een twaclftal jaeren geschapen en die nogtans ontzet tende sommen verslinden? Hoe veel voorde natie jammerlyke pensioenen zyn cr verleend die zoo buytenmaete hoog bctaeld worden? Hoe veel millioencn worden er jaerlyks verspild aen een nutteloos leger, welks ollicieren als opgepronkte saletjon kers dóór hun weêldrig leven de kommervolle voóruytzigten der gedrukte burgers schynen te beschimpen? Hoe veel mil lioencn worden jaerlyks in de administratie der yzeren wegen verkwist dóór te ryk bezoldigde ambten, door g ra li lira tien, nut- telooze afbraeken cn kostelyke bertimmeringen van gebouwen die hunnen intrest vóór altyd verliezen? Hoe voél honderde duyzcnde franken zyn er reeds verspild aen die overtollige menigte ambassadeurs die met het, zweet der arme Belgen by den vremden paradeéren? Hoe veel goud is erop slraet geworpen EGTF. GESCHIEDENIS. T was in bet midden van hel jaer 18.., omtrent den avond; een talryk gedrang bevond zich in de straclcn en op de wande lingen; de iiitte had geduerende den dag slikkend geweest cn elk scheen lust te hebben om zich te ververschen, een koel windje kwam zich te verhellen. Nogtans dampwolken even als zwaere en hooge bergen welke bereyd waren om zich in regendruppelen te veranderen, tuy- melden in de lucht. Inderdaed Parys wierd weldra met een deézer slagregens bejegend, welker aen de rondgaende wande- laeren, het gemak ontnam, om zich, na hunnen keus, eene behoorlyke schuylplaets te betrekken. Dan, dry jongelingen, welke op de bolwerken van Parys wandelden, waren te vrede eene schuylplaets te vinden in een leés-kabinet waer den regen meer volk, dan de zael kon inhouden, bad doen binnen loopen. In plaels van het gemeen voórbeéld te volgen, uaemelyk een dagblad of eenen boek te neémen, begonnen z> eene redekaveling welke weldra zoo vóór het onderhoud eener belachelyke zeemagl? Hoe véél mil- iioenen lieéft de dobbel te ryk bètaelde bureaucratie van geheel het ryk reeds verslonden? etc. etc. Als de kamers de herstelling van den voórgaenden budjet zullen eysschen, dan zullen de ministers op hunne beurt moeten zoeken tot dal zy die gespaer- zaemheden vinden; daer meé egter zullen gy geene groote moeyle hebben, als zy waerlyk met 's volks ongeiukkigen toe stand medelyden hebben en vóór 't vaderland eene gelukkigere toekomst willen bereyden. Datzy na ei" de lieeren Delescluze, Lys, en andere spaerzaeme volksvertegenwoordigers luysteren, en weibaest zal er geene spraek meer zyn van die rampzalige gcldleeningcn die veéllyds den ondergang der gouvernementen zyn; met deéze bezuynigingen zal er aen daedelyke middelen vóór de arme en gebreklydende konnen gepeysd en de groote kwestie der Vlaenderen opgelost worden. In ons voórlaetstc Nr beknibbelden wy de voord ragt van M. Jouret beirekkelyk de NIET-openbaerheyd der zittingen van onzen gemeenleraed en tevens gaven wy eene duydclykc uyt- va« den geest der Constitutie en'gemcentc-wct, waerby klaerlyk blykt dat de openbaerheyd der gemcenteziHingen in den geest en wil van den wetgeéver was; wy voegden er by dal in meestal de steden des ryks deéze wetverstaen en uyt- gevoerd word gelyk wy ze verstaen cn* in 't belang onzer geagte medeburgers, wenschen uytgevoerd te zien. Met vcél genoegen vernamen wy dat onzen artikel algemeenen byval bad dal er zelfs verscheydene leden onzer regeutic Volkom en lyk van ons gedagt waren. Maer nu komt het Verbond in zyn laetsle Nr onze eenvoudige bewoordingen met den stempel van trouwloosheyd en kwaed- williylieyd betitelen cn dit, men versla het wel, om vaslgacnde argumenten te wederleggen Waerlyk hier voor moei men in een blad schryven gelyk hel VERBOND VAN AELST. Onderlusschen, iemand zal ons vraegen wat nu eygenlyk het Verbond geantwoord hééft, en wy zullen openhertig moeien zéggen datwy hel waerlyk niet weeten, ofschoon het nogtans een uyigebreyd artikel hiertoe besleéd hebbe. Al wat wy er konnen uyt vatten, is dat het onredekundig bladje beweerd dat wy voorde openbaerheyd der zittingen geene uytzondering willen, bet géén egter benevens de waerheyd is, want de wet en de gezonde reden daer zyn om die uitzonderingen te gebieden hel welk wy ten'anderen voor den mi'nslklaerzicudeu hebben be- wcézen. Het Verbond gewaegtook van koninglyke besluyten gegeéven onder liet beheer der goede vrienden van den Dcndcr-bode en strekkende om regtstreéks den geest en wil der constitutie en gemeente-wet noópens de openbaerheyd der zittingen, te dwars- boomen, en hierdoor schynen de schryvers van 't Verbond de voórdragt van M. Jouret te willen staeven!! Ongeiukkigen uyt- vlugt deèrlyke redeneéringWel hebben die vrienden welke overigens aen den Dender-bodeon bekend zyn, vryheydschendeen antiliberale akten dacrgesteld, moeten de zich zoo luyd uyt- roepende liberalen van Aelst die slcgte akten volgen en ter ver schooning van hunne dwaeshedeu en domme icdeneéring in roepen? Dit is 't géén men waerlyk eene abominalie noemen luydrugtig wierd dat ieder dcr omstanders hen eenen ontevre denen blik toewierp, want gerugt maeken in een leés-kabinet is eene opregle overtreeding strydig met dc beleéfdheyd en welvoegelykheyd. Nogtans eenen enkelen leézer had aen deéze dry vrienden nog geen leeken van ongunsl gegeéven, alhoewel hy maer wevnige stappen van hen verwyderd was, het géén hem, hunne tegen woord igheyd te gevoeliger moest maeken. Een groot voluem in-quarto, lag voor hem, op het tapyt der tafel open, en zyne oogen verlieten dit niet ten zy om ze op een stukje papier te vestigen, op welk hy eenige aentcekenin- gen schrééf. 'T was eenen man van ongeveêr een veertigtal jaeren, het gelaet bedaerd en nadenkend, het voorhoofd voóruytsteékend en ontwikkeld, waervan de vroegtydige rimpelingen, neêrslige studiën aenkondigden, de edele poogingen van een uytgestrekt en vrugtbaer begrip. Er was in geheel zynen persoon een leeken van ondcrscheyding, moeyelyk om te miskennen; nogtans zyne klecdercn ofschoon van een zeer fyn laken, voorspelden geenen luyster noch kostbaerheyd, want het kleur was donker en de snee stevig. Van lyd tol tyd verliet hy zyne leézing om zich aen zyne ge- mag waervan het prulblad spreékten durft. Vóór het overig blyven wy vast by ons eerste artikel en vraegen aeu't Verbond of bet den nieuwen gemeenleraed van Aelst alleen is die, buy- ten die gemeenteleden van al de groote steden des ryks, de wetverslaet en toepast; wy vraegen voórnaemèlykwelke moey- elykheden onze bestuerders vinden onder de oogen van het publiek te beraedslaegen over zaekeu die eiken inwooner der stad beliegt hééft te onderzoeken en te kennen en «lie boven dien toch des anderdilgs in het Verbond verhandeld worden! T is waer, in het Verbond kan hel verslag verdraeyd, vervaischt en afgesnoeyd worden het géén in een reglzinnig blad geene plaets zou grypen; maer in alle gevallen doen doen deéze scrupulen noópens de openbaerheyd der zittingen de gegronddc vermoedens opvatten dat den nieuwen regcéringsraed de zae- ken in beleren slaet gevonden lieéft dan de Aliiance-mannen geschreeuwd hadden. Men had ze moeten hooren roepennu zal er NIET meer getripolccrd worden, elkeen zal zich door zyn cygcn zeiven konnen overluygen hoe zeer er nil zal gewerkt n orden om al die grieven le herstellen etc. etr.cn nu, als het op een doen aenkomt, zyn dit al Rogiers-beloflen, gedaen om de kiezers' le foppen. Wat er van dit alles zy, welligt zal het Verbond, om zich niet tc misklappen, stilzwygend blyven, steunende op den laetsien paragraef van zyn prulartikel, luydendeals volgt Ofschoon het artikel van onzen confrater den stempel draegt van de meest klaerblykende trouweloosheyd en kwaedwillighcyd, hebben wy er nogtans op geantwoord om rede dal hel behandelde onderwerp van eenige aengclegenheid ismaer wy willen dat onzen confrater welc, dat wanneer zyne artikelen vooriacn den zelfden stempel blyven dragen, wy hem, even als voorgaendelyk en altoos, met onze verachting en onze stilzwygendheid zullen antwoorden. Nu, confrater, ofschoon eikecu de onbehendigheyd ja zelfs de dwaesllevd van uwen uytvlugt ontwaert, zullen wy u egter antwoorden dat wy ons met de veragting der schryvers van het Verbond weynig ja niets bekreunen, zoo lang wy de verag ting van treffelyke menschcn niel inloopennog min prys hegten wy aen uwe agling, daer bel ons slegis tol eer en voor deel kan strekken die van onbesproken en deftige persoonen te genieten. Dit zy genoeg vóór heden, nogtans, daer dc zaek van de openbaerheyd of niet openbaerheyd der zittingen van zoo groot gewigi is, zullen wy in een aenslaendc N1' eene uyt- gebreydde uyilegging geéven, en zoo wy verhoópen, hel mis verstand dal M. Jouret omtrent dc toepassing der wel in dit vraegstuk hééft opgevat, teenemacl doen verdwynen. De in- wooners der steden en dorpen zullen hieromtrent hunne regten klaerlyk worden aengeweézen en in staet gesteld de zelve by hunne regcéringsraed en te doen gelden. Indien het Verbond de taek hééft acngenomen van hel publiek tc misleyden, zoo zal den Dcndcr-boilc integendeel de zyne vervullen, te weéten het pu bliek legen die verleydingeu wapenenen hetzelve tragten te verlichten. Men léést in 't Verbond van Aelst, van den 29 October: Een persoon, van hooger hand wel onderrigt, verzekert dat de nog te docne benoemingen van burgemeesters en schepenen, dagten over te geéven, en dikwils wekten zyne blinkende oogen eene deézer uytdrukkingen welke eene vuerige en kragtdaedige ziel doen uylsèhynenmaer weibaest liet hy deéze op den grond staren, beschaemd over zich zeiven zynde, en zyne gelaetstrek- ken hernamen hunne voórgaende standvastigheid. Zyn uytwendig evenaerde geenzins met het géén der dry jongelieden welke wy bedoelen; deéze voLherdden in lachen en klappen, zonder zich over die knorringen, welk een zoo berispelyk gedrag in het talryke gezelschap veroorzaekte, Vet ontrusten. Hunne vlammende aengeziglen kondigden de on- maetigheyd aen, egter was het aen hunnehouding in uytgezogte tael zienlyk, dat zy tot de hooge samenleving behoorden. Eelien deézer, Ernest Dosman, die zich door de hevigheyd en juystheyd zyner antwoorden dééd kenmerken, wierp dikwerf een wantrouwenden blik op den vremdeling en zyn gelaet toon de aen, dat hy hem argwaen toedroeg, want hy kon zich niet ontveynzen dal zyne gelaetstrekken geen bet minste uytwerksol op hem voortbragten, en by wilde, ten allen pryze, deszelfs aendagt op zich trekken, en zich op zynen schouder laetende neerzinken: zeyde hy hem, Mynheer, dit werk moet zeer belangryk zyn, want hel schynt geheel uwe aendagt bezig te

De Denderbode | 1848 | | pagina 1