op aenvraeg van den cenvecrdigen Aerlsbisschop tot beslissing aen den Heiligen Vader te Rooincn toegezonden zyn. Alen verwacht ze èersldnegs.» (McdcgedccU.) VA y moeten hel Verbond opmerken dat bet zich hier vergist, dat bet naer den Paus niet is (met welken, 7.00 bet Verbond weet, ons ministerie weynig gemeens lieél't) maer naer Lucifer dat er eene deputatie gezonden is om te zien of hy voor die plaetselykhedeii gecne meerdere verkeus kan vinden dan er tot nu toe in zomtnige gemeentens benoemd zyn. By koninglyk besluyt zyn er gouden eernietaeïen toege kend aen de volgende agtbaere meuschenvrienden van ons distrikt tot belooning liunner zelfsopolfering tydens den heer- Schenden typhus MM. Lippens, geneesheer te Ayghein; V. D. Bossche, id. te St. Anlelinekx. By zelfde besluyt zyn insgclyks zilveren eeremetaelen ge schonken in den zelfden zin aen ALM. De Hoo onderpastor te Sl-Liev.-HautemVan Dam me, geneesheer te Oordegem. Men schryft ons tïyt Aspelaere, dal de inlreéde van den heer Burgemeester Berlangee, voórlaetsleu donderdag aldaer met de meeste plegligbeyd is geschied. Den kalsydeweg langs den Wildendriesch was met boompjes beplant en zegebogeus bezel waerop jaerschriften, rymen, willekoingroeten etc. pryk- len. Eenen stoet van rytuygen," ruyters, schutters, genootschap pen etc. was met het muziek der gemeente aen 't hoofd, den heerdturgemcester tol op eene myl van de gemeente te gemoel geredden, alwaer den herkoózen magistrael is gekomplemen- toerd en den eerewyn aengcboódcn. Vervolgens met de heeren schepenen en verdere raedsiedeu rigting naer de gemeente ge nomen hebbende, is den stoet aldaer acngekomen onder de geduertge aenbelling van vreugdegeroepen en 't gebulder van t grol geschut; een slach van leest heeft daedelvk aenvangge- nomen tydens welke men gezongen en zich tol lact in den avond delltg vermafekl hoéft. Alles is in de beste order afgeloopen. (Mcdegedeelt.) Alen schryft uyl V\ ieze aen den Dender-bode Volgens bet Verbond van zondag is het klieksken der Kakken- ttsten uyt W ieze zeer gevoelig geweest aen de hekeling die het ontvangen heeft in uw geëerd blad van IS October. De ^kneukels naer veertien dagen knoeyëns vreélen niet ter hunner verdediging by te brengen dan eenige kinderagtige leugens aengaende ccnen man welken zyzelfomzyne treffelyke hou ding dikwils in niyne tegenwoórdigheyd hemelhoog geheven hebben, en die zy nu ten onreglcn willen verkleynen (Crispyn is bierbuyleu zynen leest). Ik zou zeer geern aen dien pins- hlok (vleeschblok) toebehooren,-(was het nog zoo), bet is toch «tenen eerlykeu middel van beslaeu. Daerenenboven dien blok 200 ik wel weet, is nooyt in regt betrokken, nog veel min ver oordeeld geweest, gelyk den lesiaments-hoed van den Iloyen- ïtaerd, in eersteen tweede vonnis geweczcn is. Mogtende kneu- Itcls hunne verhongerde maegen met desmaekelyke brokskens «lie van den piushlok vallen, opvullen, dan zouden zy hunnen «oovlugt niet moeten neémen tol hel brood van zoo véél onge lukkige erfgenacmen die door de snoodheyd van den gebuysden S11 de uyterslo ellende gedompeld liggen. Indien, bekrompenc snullen, alle uwe plekken moesten veropenbaard worden, er uvas een boekdeel noodig. Ilad den berugten Aspelaersehen •voórvegter zyne jonge dagen zoo onberispelyk overgebragt als den gclaslerden molendraeyër, dan zou by in zynen minnen- 'handel zoo dikwils niet gebuysd geweest zyn, gêlyk of liy zelf :in eerste bezoek by zyne weerde Ega ondervonden beeften wvas hy oovt bekwaem en weèrdig gevonden om als notaris klerk op le treedon, dan zou hy zich lol geenen vremden broodscliryver moeten wenden om zyne onnoozelhedcn aen een te knoopen. Alt sukkelaers, in diër voegen van u ontwerp afwyken, (le weten van op den lacher benevens den pinsblok vallen,) doet klaer zien dat gy de redekunde gestudeerd hebt in de schóól der Kakkeutisteu, en dat gy volmaektelyk geklopt zyt- (Kenen lacher van de feest.) Hel Antwerpsch Handelsblad ontvangt den volgenden brief. Mynheer den Opsteller, liet order is sinds eenige dagen gegcéven, dat de burgericagt <mH hel eyndc dcéser maend sich van uniform zal moeten voor zien hebben. IJil bevel treft veéle burgcrsfamiliën op eene druk kende wyse, en het is ccnc schatting, die voót veéle boven hacre magl is. De burgerwagt is zeker eene schoonc instelling, als zy Zich niet bepaclt by de zugt om eenen bonten uniform aen te heb ben, om zich in openbaere placlsen daermee te mogen verltmun. Maer het is eene sclioonc instelling als men hgere roeping bcgrypt, ccnmael ons leger inkrimpt en de burgerwagt elk in ha'ere locali- teyl den dienst doel, om alilus onze begrooting van oorlog zoo veel mogelijk le bcsnoeyën. Ik ben dus geenszins legen de instel ling, welkt: onze constitutie beveelt: maer ilc had gcieenscht en ■veéle met my, dat het gouvernement een ander middel had aenge- wendom de waglen tol dersclvcr ekwipecring op te roepen. houden? Deézc vraeg met eenen spottenden toon gedacn, ontving geen antwoord. Ernests bloed steég in zyn aengezigt; hy had eenen spottenden grimlach op de gcéue zyner vrienden geworpen. Alyn kanstaniebruyn peêrd is aen u, zegde eenen hun ner, indien gy van dien onlydelykeu man eea woord kum bekomen. <c Zoud gy uwen stoel kunnen verseliuyven, mynheer! hy prangt, my. Deéze wóórden wierden door Ernest uytgegalmd welken on- bescliaemdelyk zynen zetel by den geóncu des eerbicdweêrdigen vremdcliiigs kwam plaelsen. it Ik heb de eer gehad mynheer, u te zeggen dat gy my prangt, hernam hy met heviglieyd. Den geénen aen "wien hy deézc wóórden toesliiertle hefte het hoold op en Ernest kou in zyne op hem gestaerde oogen meer medelyden dan grainseliap leézen. Tot liet uyterste dóór deéze maetigheyd vergramd zynde, welke hv voor versmaeding nam, stoole hy hcviglyk den vremdcling met-zynen arm. Deézen laetslen stond spoedig op met voórdagt zich te ver- wydercu, maer deéze beweiding de tafel hebbende doen wanke- Ili heb twee uniforms le maeken, mynheerdal is ligtelyk eene sommc van 150 fr. Ik ben geenen huysvader die na aftrek van ons dagelyhsc.li onderhouden hetgeen 'lot voortzelling van mynen handel strekteene dergelyke som overleg en vooral niet in deéze dagen, nu myn werk meer dan de helft verminderd is. Egtcr ben ik gedwongen volgens de wel, de beyde uniformen te maeken; ik moet my in schulden sleéken 0111 aen de onnadenkendheyd des ministers te voldoen. Was er geen middel te vinden om die druk kende belasting drgcgclykcr le maeken door dezelve te. vcrdcelen indien er meer dan eenen dicnstpligliycn ineen huysgezinis? Daerby, is het thans den tyd niet dat den winlervoórraed in voe dingsmiddelen en kleeding enz. moeien worden acngekogt? Ilc ken eenen man, die sinds dry maenden geen slag werk hééft en voorzeker de weélde is in dien huyskring niet!... Dien man is in eene betrekkingdie, als hy werk hééft, hein toelaet zeer burgerlijk te tcévcn: welnu, de spaerpenningen smelten allengs en lielaes! hy bekende my gisteren met de traenen in de oogen, dal men thans meer dan de dry vierde, vraegl van zynen overschot uyl le gcéven voor eene pragtklccdy, terwyl hy geenen frak heeft om zichtegende winterkoude le beveiligen, en dit nog zoude liy gelaeten hebben, om eenen tyd langer op eene eerlijke wyze, hel schrale voedsel voéir zich en de zynen le rekken, lielaeshy moet pragt ten loon spreyden en liet schrikbeeld des hougers en ellende, houd reeds op zynen dorpel de wagl. Iloc vcél zullen er te Acht en elders van dit slach gevonden wor den? en naglans stellen de alliance-manhen alles in 'l werk om den gaedlsoopen en nalionalcn uniform van den kiel door een be lachelijk fraksken te doen vervangen. Dal de burgers eens eenen oogslag aglcruyl werpen en zy zullen wel gevoelen hoe onbezon nen ja hoe dwaes liet is naer zommige persooncn te luystcrcn. Luydens de ministerieéle bladen zuilen,de aenslaende ka mers, de vruglbaerste in werkzaeuiheyd zyn, die wy nog in jaeren gehad hebben. Niet alleen zal incn wyze bczuynigingen voórdraogen; maer by andere wetsontwerpen, wyzigingen in de persooneéle belas ting en de wet der patenten twee belastingstukken die waer- jyk den stempel der ongelyklieyd draegen. Volgens opgaef zul len de ontwerpen, eenige ontlasting der kleyne schatpligligen ten gevolge hebben, zonder dat de schatkist hierdoor schade Iyden zal. Wy waglen naer de uytkomsldiër beloften. Volgens een brusselsch blad zyn de stacten van verschil lende begrootingen, thans ter perse. Zy zullen aenstaenden inaen- dag aen de volksvertegenwoordigers uytgcdceld worden. Ziehier hoe volgens datblad, de bezuynigingen verdeeld zyn: Ministerie van openbaere werken. fr. 1,200,000 Ministerie van oorlogL 100^000 Ministerie van buylenl. zaeken en van marine. '500,000 Ministerie van justicie400,000 Ministerie van binneniandsclic zaeken. a 300^000 Ministerie van financiën. a 400|000 fr. 4,200,000 liet hoog mililaire-geregtshof zal afgeschaft worden. De com missie der munt word vervangen dooreen commissaris des gou- vcriicmenls. Wy zullen hierop terug komen. MERKT-BERIGTEN. Cislcrcn was de Anlwerpsche graenmerkf onbeduydend. Men had slegts 45 sakken tarwe en 55 zakken rogge le koop gesteld, 'tarwe 1 fi a 17 BCt. den zak op 1 t/z hectoliter; rogge 8 14 d 9 10 DCt. zelfde muet. 43 sakken haver waren ter merkt en zyn vcrkogl aen i i fr. 25 en 10 fr. 50 den l i/2 hectoliter. Het lieéft nu Burgemeesters en Schepenen geregend en niet tcgenstaende worden er geene gragten, waterloo- pen noch heken geopend en zouden wy in den winter op de straeten komien verdrinken boven dal wy wederom den toekomenden zomer ons hoygras zullen moeten zien onder waeter gaen. M. Bruneau hééft op de gelukkige vcreeniging der kapitaelen gedronken, wy waren gelukkiger, en het wacr maer recht, hadden die kapitaelen gebruykt geweest om onze dender-valley niet te laeten verdrinken en de arme der omstreéken door die noodigc werkingen niet te lae ten verhongeren: Maer vette gevoelen niet dat magere honger hebbenonze groote spinbaezen brengen het zoo verre dat de gebreklydende handspinners van 2 tot vyf cents per dag winnenkoopt daermede eéten, kooien, licht en kleoderen vóór een geheel huysgezin. Men heelt geduerende eene maend en half liet triomph Canon hooren bulderen, bals gegeéven en gedanst, en vraegt eenen armen cenig geld of brood, men zegt hemeet keyën. Te Brussel worden onzen oorden en zweet van den len rolde den inktpot, wacr van hy zich bediend had, op Ernest en zyne hlecderen waren met inkt bevlekt. Indien er eene belediging jegens my noodzakelyk was, riep hy vueriglyk uyt, zich liet voorhoofd wryvend, gy kondet deéze edeler kiezen, mynheer, dit is eene laffe verontweêrdiging en ik zal dien smaed niet dulden Zyne vrienden, ziende dat de zaek eene ernstige wending nam, onderbraken hem en tragtlen hem te stillen, maer hy verslootte hen. oMynhecr, zcyde op zyne beurt den vremdcling met eenen zagten loon, oischoon met eene kleyne siddering bevangen, ontvang myne verontschuldigingen overeen ongeluk liet welk hy toeval gebeurd is wal het woord smaed betreft waerover gy u beklaegt, liet dunkt my, indien iemand onzer het zich mag toeeygenen dat ik het niet ben, maer wei gy. E11 zynen welwil- lenden blik seheéu Ernests geweétcn te beperken. De jongheyd had eene geweldige pooging op zich zelvcn noodig te doch, om deézen blik zonder schaemle te onderstaen; maer hy had zicli te ver voóruyt gezet, wyders vcrontweêrdigd over den voorrang welken den vremdcling op hem had zyne woede kende gecne paelen meer. werkman verkwist, maer komen er arme die ons schran der hestuer tot den bedelzak gebragt hééft, men sluyt hun de poort of zy worden ten koste der gemeenten vervoerd.Capitalisten den winter komt aen peyst er opI Te Heverté, in liet arrondissement Loven, is den gemeen- teraed samengesteld uyt 9 leden. Achi deézer raedsheeren had den zich vereenigd 0111 den negenden aen het gouvernement voor te stellen als burgemeester. Üeézcn kandidaet wierd dóór den munster van binnenlandsche zaeken verworpen. Nogtans was hy levens kolonel der burgerwagt, kommissaris-opziener der wegen en gedelegeerden hy dc landbouw-vergadering. Het gouvernement hééft deézen kandidaet verstooten en eenen der raedsleden benoemd, die de bediening van burgemeester wev- gert, welke den minister hem naer'het hoofd werpt. Had den verworpen kandidaet misschien een verken geweést gelyk men er onlangs een in eenen peêrdenstal afstortte, voór- zeker zou M. Rogier hem als burgemeester benoemd hebben. Het getal der studenten tot lieden by de l.ovensclm Umversiteyt ingeschreéven, beloopt op omtrent 500. Er zyn reeds 122 nieuwe inschryvingen vóór liet eerste jaer wysbegeêrte, het géén een dertigtal meer is dan er vóór- leden jaer op deés tydstip waren. De zaek van Risquons-lout, verleden Maendag vóór liet hof van cassatie opgeroepen, is vóór acht dagen verschoóven. De beschuldigden haelen in hunne opge- maekte memorie elf middelen van cassatie aen. Het onvoórzigtig gebruvk van schieten en met poe der speélen by feestvieringen, hééft nogmaels ongelukken veroorzaekt. Te Waereghein, Heule en Bisseghem zyn verscheydene persoonen gekwetst geworden dóór liet afsteéken van kleyne kanontjes, ter gelegenhpyd van de instelling des burgemeesters. Den Monileur verval een verslag van den minister van binnenlandsche zaeken aen den koning, waerin hy het nuttige der volksboeken ziende, Z. At. voorstelt eene reeks werkjes uytgegeéven in hel Vlaemsch en het Fransch, en welke op eene heldere en verstaenbaerc wyze over de verschillende takken der nyverheyd zullen handelen. Deéze boeken zullen levens in liet leeger onderwys gebezigd kunnen worden. De kosten dier uvt- gaven zullen gelieven worden op hel kapittel XVII, art. 1 van de begrooting van lynnenlandsche zaeken. Een koninglyk be sluyt bekragiigd dit voórstei. I11 de gemeente Lenninck-Sl-Quentyn hebben eenige dieven de deur uytgeligt en ter aerdc geworpen van de schoonc kapel van Saffelberg. liet binnenste der kapel is geheel uylge- plunderd en de dieven hebben goude en zilveren niedaliën, ter weérdc van eenige honderdc franken, medegenomen. Eene boerin heeft des auderendags des morgens het'beeld der Lieve Vrouwe in eenen gragl gevonden. Zy dagt eerst dat liet een kind was, w elk men daer als vondeling gelegd had. Wy zien met genoegen in het hrugseh dagblad La Patrie, dat er een gestreng onderzoek bevolen is van hoogerhand, ter ontdekking der ambtenaren, die oorzaek waren van de onre gelmatige verzending der brieven en dagbladen in West-Vlaen deren. Eenen persoon, die in een pensionnael van Brussel lessen gaf, is aengehouden en in hegteuis gezet, onder de betigting van in dc kostschool verseheyde zilveren lepels en fourchetten te hebben gestoólen. Eene pooging tot moord hééft zondag tegen den avond te Brussel plaets gehad buyten dc Andcrlechtsehe poort ou den persoon van den lieer De Ceulenaere, katoen-fabriekanl. In ceiie liinderlaeg gelokt in de wooning van den heer Yallée, sedert lang zynen vyand, wierd den leer De Ceulenaere aldaer overvallen dóór vier kerels te gelyk, die hem zoovéél slacen en wonden aen zyn hoofd loebraglen, dat hy in slervcnsgevaer is. Waefschvnlyk zou hy geheel vermoord zyn geworden, zoo niet eenen zyner vrienden, den lieer van Imschol, die toevallig daer voórby kwam, zyn hulpgeroep gehoord en zich aenstonds op de moordenaers geworpen hadde, die dóór de vensters ont- vlugtten, bu tende hunne hoeden en met yzer heslagene slokken op de plaets der misdaed. De justicie néémt inlichtingen. Den burgemeester van Scliaerbeék, subietelyk overleden zynde, vond men dat hy, sedert liet begin van het jaer, niet eenen akt van houwelyk bad onderteekend. Alle de getrouwden hebben op nieuw moeten trouwen, en zommige hunne kinderen moeten wettigen. Daerenlegen had hy ook op den doodboek veéle akten voóruytgeteekcnd, en dus lieél't men zynen doodakt boven zyn eygen haudlceken gesteld. De permissie van begraeving was ook dóór hem zelve onderteekend. Wie kon heter weéten dan hy, dat hy dood was? Niemand was hem nader. Vóór de regularisatie der geboórle-ahten hééft het de weduwe véél geid gekost. Yadcrl. Mynheer! riep hy nyt, ik volherd te zeggen dat ik bele digd ben, en gy zult my gelyk doen anders, dan dóór vrugte» looze smeekingen. 'T is nogtans de enkele vergoeding welke in myne magt zy u te offeren. De belediging waerover gy u beklaegt is on- vrywillig geweést, ik herhael hel u, mynheer, is het niet genoeg? E11 ik herhael u dat deéze vergoeding ongenoeg is, gv hebt my ia myne eer gekrenkt, en deéze zaek kan maer dóór de wapenen beslist worden. Ik vegt niet. Alsdan zyt gy eenen lafhertigen! Den vrcmdeling wierd rood, en zyne schoonc gelaetslrekken verdweénen zigthaer; de getuygen deézes looneels geloofden reeds uyt zynen mond de uytdrukkingen eener gramschap te hooren, sedert lang beteugeld, wanneer hy na met kragt sedert lang zyn hand op zyn hert geleyd le hebben, om er de slagen van tedooven, met eene bewoógene maer zagte stem zevde; zich na zynen tegenstrever wendende Gy hebt my bclegdigd, jongheyd, zwaerlyk beledigdmaér mogtet gy u vergeéven, gelyk ik liet u vergeéfl «Dan opende hy zich eenen doórtogt en verdweén snellvk. 'T eyndc nadien.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2