Disngcmaemdcn Livinus De Bruycker, vcldwagtcr Ic Calc- ken, is in don nacht, lusschen tieii "22 en 23 October, toen by «taer zvue wooning terug keerde, dóór eenen onbekenden per soon eenen stag op het hoofd tóegebragt, welken hem zoo lievig gelrollon engewond hééft, dat liv twee dagen na dien overleden is. De juslieieen het parket te Denderntonde zich ter plaets begeéven hebbende heeft Domien De Wilde, dienstbode te Cale- ken, aengehonden en hem, als verinoedelvken daeder van deé ze moord in het arreslhuys tjgen opbrengen. -Men verzekert dal het ministerie, by de opening der zit tingen onzer kamers, de volgende wetsontwerpen zal aettbic- den I Op de In'Cvetlcn van uytvinding en invoer: 2" op het werk der kinderen ohgrvzaerds in de fabrieken en manufacturen: 3° op het landbeuw-onderwys; 4" op de daerstelling eenei' voor zorg- en verzekeringskas op het leven, ten gunste der werk lieden. Men leésl in de Ftuillc dOslcndc: Indien vvv goed onder ligt zyn, is er besloóten, naer het voorbeeld van Vrankryk, dal het ordi naris van bet leger ten minste een mael per week aber- daen zoude zyn. Dienmaetregel is invergoedingvan het traclaet met Holland, genomen, dat, zoo als men weet, den ondergang was onzer nationale visschery. .Men schryfl uyt Loven 29 October. Een vreeselvk looueel heelt gisteren te Loven aen de stadspoort plaets gehad. Omtrent elf ueren kreeg eenen pompier van dienst zyndc, twist met ecncn beambten der municipale schalling over een niets be- duydend onderwerp; den twist wierd lievig en den pompier bragt zyne tegenparly eenen stéék met een mes toe: oogenblik- kclyk trok hy het mes uyt de wonde en bragt zich zelve eenen doodelykeit steek toe. De nieuwe linie des yzerwegs, van Jurbize naer Ath en Doornyk, is laetslloden maendag geopend. Langs deézen weg «uilen voórtaen de reyzigers van lïysscl naer Brussel 78 minne ten vroeger aen komen. Eenen nieuwen onderstand van duyzend franks is door bel gouvernement verleend geworden aen de dry reyzende kooplieden van Lier, die over twee jaeren de slagtoffere wierden eeiièr noodlottige reglerlyke dwaeling. In den nagl van 21 tol 25 October heéftden wind de deur van eenen schaepslal te Nassogne verbryzeld. De schaepen gingen uyt, alsof zy naer de weydc gingen, toen eenige wolven zich op deéze kudde zonder herder geworpen en een twintigtal schaepen ygys"heurd hebben. FRANSGHE REPUBLIEK. Eenen man van zekeren ouderdom, het uylzien hebbende van eenen man van onderscheyding en vergezeld dóór eenen jongeling dien hy zynen neél' noemde, bood zich dcézer dagen aen byM. Turgot, juwelier te Parys en gal'hem het verlangen te kennen, eenige juweelen te koopeu. Den lieer Turgot 1 iet er verscheydene zien en den kooper sprak met kennis over dezel ve: hy legde ze op een papier om ze des te beter te kunnen zien. Aan lyd tot tyd bragt hy zynen vinger aen zynen mond, als iemand die denkt. Maer toen hy die beweéging herhaelde, zag den lieer Turgot eenen diamant in zynen baerd vallen. Haeslig greep hy hem vast en zag toen dat andere kleyne diamanten aen zyn vingers kleefden: Gy zyt eenen dief! riep den juwelier, en ik gééf u aen de juslicie over! Die beschuldiging verontweèrdigde den vremdeling, welken de schoonste titels opgaf, om zich aenzien te geévcn. Hel bewys dal ik u niet wilde bedriegen, is, voegde hy er by, dat ik drydobbcl wcêrdc kan bclaelen van lielgeén ik koopen wilde! Dit zeggende, liet hy cene beurs met goud gevuld en eene brie- ventasch met bankbiljetten zien. Maer die vcrreglvcêrdiging bewoog Turgot niet: Hy dééd de wagt roepen en oom en ncéf wierden naer den commissaris van policie geleyd. Dien overheyds persooii herkende weldra In den diamanten-kooper, den genaemden Levy, vrygelae- ten hoef. Levy, wiens vader in de galcjën gestorven is, behoort tot de joódsche familie van dien nueui, die eenige jaeren geleden, stoutmoedig de sóórt van diefstal uytoefende, wacr- voór hy thans aengehouden is. De drukpers en depublieke opinie houden zich voorddue- rend bezig met de kandidalucr van Louis Bonaparte voor hel presidentschap der Republiek, welk den held van Boulogne zelf zoo stoutmoedig op de tribuen is komen aenkondigen. Den ex-prins neemt loevlugt tot alle sóórt van beloften, om zyne kandidaluergoed te doen uylvallen. Zyne hóóp vestigt hy op' de onweélende bevolkingen der afgelegene provinciën. Algemeen denkt men dat de kans zal betwist worden tnsschen hem, gene- rael Cavaignac en Ledru-Rolin. Men verzekert dat de agenten van den heer Louis Bona parte in onderhandelingen zyn ter leening van 500,000 franks, ten cymle den ex-prins een pragtig hotel te doen bewooneu, waerin hy cenigen glans kan ten toon spreyden om zyn kan- didaetschap te doen gelukken. Eenen spekulaleur hééft reeds aengeboóden, hem geduerende zes weéken in een schitterend paleys te plaelsen, met koninglyke meubels en rytuygen, oj» voórwaerde van eene miuistersplaels te zullen hebben, en 40 ten honderd op zyne jaerwedde als president, ingeval 'hy be- Roemd word. Men leest in den Echo des Travaillcurs van Sl-Gerniain- en-Laye; AVoensdag laelsleden heeft L. Bonaparte onze stad bezogt. i.y was vergezeld van generael Montholon by wien hy afgestapt is. Aen de standplacts erkend, is by dóór eene talryke menigte gegroet en dóór deéze, onder het geroepLeem Bona parte begeleyd. De kiesstemming vóór den president der Republiek zal geduerende de dagen van 10 en 14 december plaets hebben. Be opsomming der stemmen in de kantons zal den 12 en 13 geschieden, liet rceensement in de hoofdplacis van liet arron dissement zal insgelyks twee dagen noodig hebben, dus lot den 15. Den uytslag van het algemeen recensement, welk te Parys zal plaets hebben, kan niet bekend zyn vóór den 20 december. Eenen ongehouwden ouden man leefde sedert eenige jaeren yry zorgelyk in een vervallen huysje, in het arrondisse ment Yvelot. Hy had eenige neven en nigten, die zich egter niet bet minste aen hem lieten [gelegen liggenwant zy dagten dat hy niets anders bezat dan een kleyn inkomen van 150 fr. Vier of vyf maenden geleden wierd dien grysaerd ziek en schreef aen zyne neven en nigten eenen brief, waerin hy huil zoyde dat, daer hy altyd alleen geleefd had en geenc andere bloed verwanten had dan hen, hy alvoórens te sterven, alles onder hen wilde verdoelen wal hy bezat; dien ten gevolge verzogt hy hen, zich den volgenden morgen hy hem te begeéven, want dal hy in hunne legcnwoórdighcyd zyn testament wilde schry- ven en vervolgens by eenen notaris leggen. Alle gaven gehoor aen deéze uylnoodiging verlangende om iels te vernoemen noó- pens deéze forluyn, wier bestacn zy nooyt vermoed hadden. Kinderen, zeyde den ouden man, ik ben altyd zeer zuy- nig gewéést, waerdoór ik iets byeen heb kunnen garen; ik wil sterven met de zekerheyd, dat myne nalaetenschap geen twee- dragt onder u zal zaeyën. Daerom heb ik liet volgende bepaeld Aen myne beyde neven lvarel en Isidoór verntaek ik myne renten, een kapitael vormende van 10,000* francs; aen myne nigt Lelesline gééf ik een kleyn eygendom, dat ik in Neder- Normandiën bezit en op eene weerde van 5,000 francs schat. Myne nigt Louise zal hel kontante geld, dal ik by tiiyncn notaris gedeponeérd heb, ontvangen, ten bedrage van nagenoeg 4,700 fr. zonder inbegrip der renten van het loopende jaer. Ik ver lang dal myne wcynige meubelen aen den armen geschonken zullen worden. De vier erfgenaemen vonden deéze bepaeliug ongemeen ver standig: den gryzaerd schrééf dus, verzegelde zyn stuk en liet het bv ecnen notaris deponeérén. Van dien dag af wierd den lieven oom gekoesterd en geëerbiedigd niets ontbrak hem en daer men wist dal hy eenen grootcn afkeer had van geld uyt- gcévcu wierd in alle behoeften dóór de erfgenaemen vóórzien. Over eenige dagen overleéd den ouden man. Den volgenden morgend liepen dc neven en nigten naer den notaris, om de opening van het testament te doen plaets hebben. Doelt men verbeelde zich de verbaezing der erfgenaemen toen zy lazen: Ik stond op het punt om naer het hospilael gebragt te worden, en wilde toch geèrne in mvn bed sterven. Leert leéven, gy die mvgeholpen hebt te sterven! De erfgenaemen waren woedend en snelden hen om de be- graefenis in de tweede klasse, die vóór hunnen oom bestemd was, af te zeggen. Maer het was reeds te laet. Den ouden man wierd plegtstatig leu grave gebragt. ITALIËN. De Opinions van Milanen behelst liet vcrhael eener af- grysclykc tercglstelling. ltadetzki licéfl op eenen dag dry braeve huisvaders doen doodschieten, die samen 17 weeskinderen agterlaetcn. Iluiine eenige misdacd bestond, volgens het von nis, van eenen hongaerschen soldaet te hebben willen ovcr- Itaelcn om te deserleéren. De stad is van langs zoo zeer ont roerd en den opstand sehynt er onvcrmydelyk. Te Bassano en Valtclino, en te Brescio zyn onderscheydene oproeren uylge- borslen. ENG EL A ID. -- Den heer Soulhcole Mansergh te Grenane, die president geweest is van den jury, w elken den heer O'Brien veroordeelde, hoéft den volgenden brief ontvangen: Mynlteer! ik heb vernomen, dal gy president w aert van den grooten jury, die dc zaek van den'heer AA'. S. O'Brien hééft behandeld en dien edelen en wyzeh man schuldig verkfaerd. Maer hy God zweer ik, dat, wanneer het vonnis aen hem ten uylvoer word gelegd, gy zeker moógt weézen van een lol als het zyne te ondergaeueen dergelyk lot zal uwen broeder, dien onmcnschclykcn wildeman, treffen. Ik herhael u, dat, wanneer den heer O'iSrien word opgehangen of gedeporteerd, gy u hebt vóór te berèyden tol dc meest vreede dood, die oovt eeiiig men- schelyk weézen ondergaeu heél't. AVant by den lléer van hemel en aerde, de hand die dit schrééf, zal u en de ziel van uwen broeder naer de vlammen der verdoemenis zenden. DLVTSCHLAND. Den bevelhebber der nationale garde van AVeenen, hééft, ten gevolge der plundering van een opeubacr gebouw, de volgende proclamatie doen aenplakkeu UYT REDE VAN DE PLUNDERING. Medeburgers I ln een zoo pleglig oogenblik dat al de wettige overlieden met het militairen despolismus bedrevgd zyn, is het hoogst noodig dc wetten binnen onze uitteren le doen eerbiedi gen. AA y moeten onze tegenslreévers niet navolgen iu hunne misachting van wetten en reelilveérdighcyd, dóór welke zy ons aen hunne wapenen willen onderwerpen. Garden der mobiele korpsen Onzen toestand is dien van eene belegerde stad. In alle tvden heél't men de plundering, dóór gewapende mannen uytgeoeffeud, met de dood gestraft. Nietlegcnslacnde al myne vérmaeningen hééft men een publiek gebouw geplunderd. De pligtige zullen opgezogt en aen een streng onderzoek onderworpen worden. Steunende op 6 van de tugt-ordonnantiën van den Ryksdag, den 15 October afgekondigd en die den opperbevelhebber ver- antwoórdelyk niaeken vóór derzelver uytvoering, verkiaer ik: Alwie, te rekenen van beden, plunderingen begael, zal vóór den krygsraed gebragt worden. Den krygsraed is permanent zoo lang die buylengewoone omstandigheden vooriducren. De pligtige zullen'dóór de wa penen ter dood gebragt worden. Het vonnis zal binnen de 24 ueren volvoerd worden, zonder dal den opperbevelhebber zulks zal kunnen beletten. Medeburgers Carden der mobiele korpsenEr zyn slegts eenige ellendelingen in uwe ryen, die ons schande aeiidoen. Zy zullen dejuyslc strengheyd der wet lecrcn eerbiedigen. Messenhauser, opper-bevelhebber. Den Ryksdag hééft officiéél de hulp der Hongaren gevraegd Een kanonschot van de Hongaren zal hel lecken van den aen- val vóór de AVceners zyn. Aon Auersperg zal eerst den aeuval der Hongaren moeten 'wederstaen terwyl de AVeeners AVin- dischgratz langs agter zullen acnvallen. Tc AA'eenen lelt men 80,000 man, die de wapens kunnen draegeu de Hongaren zyn ten gctalle van 70,000 man en Kossuth zal nog 25,000 sol- daeten der landstorm aenvoeren. De Hongaren hebben cene sterkeen goede artillerie en 8 a 10,000 man geregelde kava- leriede landstorm bestaet grootcndeels uyt kavalerie. De keyzerlyke troepen verliezen meer en meer moed: de Bo hemers en de Moraviers alleen zyn getrouw aen AVindischgralz De duytschc regemenlen verliezen dagclvks vcél soldaden dié deserteerener komen egter ook nieuwe hulpbenden aen De dry korpsen, die AA'eenen insluytenzyn, wat zommige dagbladen ook mogen zeggen, uyt niet meer dan 40,000 man zamengesteld, wacrvan 24,000 het leger van Jellacbich uyt- niaeken. 3 0000 Kroatcn, waerschynlyk aglerblyvers en slrooners van het leger van Jellacbich, zyn naby Eisenberg, ten deel» verslagen en ten deelc op de vlugl gedreéven door de land storm op bet oogenblik dat zy meenden Stiermarken binnen te rukken. Burg, 24 October In eene volksvergadering gisteren buy- ten de stad gehouden, heelt men besloóten uyt eygene beweé ging de belasting van mael- en slaggeld af te 'schaffen. Den stoet de stad bmnengegaen zyndc, heél't zich van de boeken van die belastingen meester gemaekt en dezelve in zegeprael rond gedroegen, zeggende, dal zy voórtaen nutteloos waren. Men heelt de pruyssiscbe adelacrs, die boven de ontvangers-buree- lenaende poorten, geplactsl waren, afgerukt, roepende dat die kokoeken nu mets meer daer te doen hadden. Eyndelvk heelt men de boeken verbrand en zoo denkt men die belasting afgeschaft te hebben. Geene gewapende magt hééft zich hier tegen verzet. VOÓm VETSTE TYIUNGEN CVT W'ËENEN. AENVAL TEGEN DE STAD. Volgens den pruysischen Moniteur, zyn het bombardement en den aenval tegen de slad AA'eenen begonnen den 28 October ten 10 tieren voormiddag. Het nieuws van den aenval word bevestigd door dc Gazelle van llreslau, welke de volgende tele grafische depêche mededeelt, tePrerau aengekomerg om naer Olmülz verzonden te worden: Gencrael Wies aen minister Wcsstnberg. 28 October. Dcezen voormiddag ten II ueren, is van alle zyden den aenval begonnen tegen dc voorgebergten van AVeenen. De troe pen zyn in dat van Jagerzeile binnen gedrongen. Byzoudcre tydjrigec melden, dat een bataljon van liet regi ment Schonhals de eerste barrikade in Jagerzeile hééft aen«c- lasl (in de Leopold-stad)doch dal deéze troepen teruggeslaegen en grootcndeels vernield zyn geworden. Een korps vereeni"de jaegers en grenadiers gelukte eyndelvk die barrikade te ueémen Reyzigers, die Ëlorisdorf ten 7 1 /-2 ueren des avonds vcriae- ten hebben, herbaelcn dal AVeenen langs alle zyden in vlam men stact. Kénen grooten geestdrift heerschl onder de natio nale garden en hel volk. Alles doel vóórzien, dat den weder stand hardnekkig en hell'liaftig zal weézen. Den kommandant der burgerwagt hééft verklaerd, dat al wie zich aen den dienst der verdediging onttrekt, vóór eenen krygsraed zal gebragt worden. "6 De ooslenrykschc dagbladen geven de volgende byzondcr- heden over liet gevegt van den 20: De jaegers van het 5" ba talon, die langs den Prater de stad naderden, zyn hyna allen gedood of gewond. Den aenval tegen dc linie van Nussdori'was slegtgerigt; de sterkste ba'r- nkaden en verschansingen bevonden zich aen deézen kant der slad. Brandpylen zyn op de stad geworpen. LAETSTE TYDINGEN. Feorisdorp, 29 October. A'erscheydcne voorsteden van AVeenen liggen in ascli. Men wilt parlementcércn. De Ally. Units. Zcilung, bevat de volgende lelegraphische depeche, door den pruyssiscben afgezant hy het hof van AVee nen naer Berlyn gezonden Hietzing, by AVeenen, 29 oelober, 1 urrc namiddag. Verleden nagt zyn meestal dc voorsteden van AVeenen dooi de ki yzerlyke troepen stormenderhand ingenomen, liet kanon- en het geweérvuer hebben ophouden. De slad capituleert. .Vinore, i November 4848. MYNHEER Dal Don Quichotlc, verloren in zyne clievaleresquc gedachten zich bezig hield met manhaftig windmolens te verpletterendie hy geheel rcglzinnig voor dwalende ridders aen sag dit vcrstact zich maer dal iemand zoo als den bestendigen lezer van het Aerbond van Aelst, ligt hersenschimmen te bevechten, die hy zekertyk weet hersenschimmen te zyn, ullccnelyk om van hem te doen spreken, dacrovcr mod men ongclwyffeld door dc zotste verwaendheyd acngespoord zyn. Geheel gerust zoude ilt dezen lieer laten voorts droomen, indien deze eeuw geene bijzondere gi- negendheyd toonde om droomers te gelooven. Üacrenbovcn Ie petit homilie a voulu lairc de 1 effel, hy is welsprekend, want hy schryfl van zich zclvcn. Ily verklacrl zich verleidt, bedrogen verdrukt, gelasterd il: weet niet wat alen waerom Om dat men over eenige weken eenen artikel met dc initialen zyns naems geleekend heeft in liet doelwit, zegt hy, van lirm halelyk te maken. Armzaligen Don Quielmllc 'Gelooft yy dan dat gy alleen Ier wereld beslael om Ic denken dal de letteren I. V. niets dan uwen naem kunnen beduyden Vormt gy u dan een zoo grrrool gedacht van uwe personaedje, om te denken dat hel van doen zy, zich met de initialen uws naems Ic bedienen om eenen onbekwanien ambtenaer, eenen sehaemtcloozcn gicvigaerd met Ic veel rcgl te beknibbelen? 44'elke reden zoude men kunnen hebben om u aen het hoofd der stad haclelyk te maken - allons done, ■lefken, macr het was maer om iet te schryven. Als ieder iets schreef zoude mm wel kunnen denken hebben dat uwe stilzwy- gcndlwyd door onbekwaemheyd vcroorzaekl was. 4 erder las ik in het Verbond een ander artikel en waerin ik anders niet kan vinden dan de verbittering eener mislukte pretentie. De zaek die hy deuouceert kan gegrond zyn (hel geen ik macr onderstelwant ik ben geheel vremd aen het politiek der Garde Civiquc), noglans moet iedereen bekennen dat eene denun ciatie vergezeld door de zoutelooste personaliteylen altyd van hare weerde, kracht en waerheyd verliest. Weder discht hy zyne lezers de flauwe, de kinderachtige benaming eau Major ka karakter op, die hg waerschynclyk voor geheel ingénieuse moet aenzien en och armen, den sukkelaer weel nog niet dal Ky zich reeds zoo belachelyk gemaekt heeft dat het iedereen walgt zyne artikelen te lezen, vooral voor de gene die tcelen uyt welke bron

De Denderbode | 1848 | | pagina 3