ZONDAG 26 NOVEMBER 1848. DERDEN JAERGANG.— N1' 115. AELST, den 23 November. BENEN AENVAL OP DE ZENUWEN. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den dacrop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 Ir. .'>0 e., dien der annoncen op 21) ecu timen den drukregel. De persooncn die vóór een geheel jaer insóhryven, mogen alle dry inaenden kos teloos eene annonce van'10 drukregelen in ons blad doen placl- sen. Indien iemand reglveérdige klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen beeft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen \vy piaeis in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad z,al verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszetfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persooncn die ons ecnige stukken zouden bcgeêren inede Ie doelen, zullen geheyni ge houden worden, ion zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gecne stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld elc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE Het Verbond verklaert ons mei het hand op het hart dat het geenzins over zonimige benoemingen van burgemeesters en schepen voldacn is. Het bladje is vooral verergerd om dal hel gouvernement die oude bestuerlyke gewoonte behouden heeft; een ministerie dat uyl de klubsen alleen zynen oorsprong had, zou, volgens liet Verbond, geenzins de gouverneurs noch arron- dissemcnls-kommissarissen hebben mogen raedpleégen, de klubsen alleen zouden moeten geroepen geweest zyn om propo sition te doen Inderdaed, bad onzen Aelstcrschen klub zich nietveéf mocyte gegeéven om de hervórming of eerder de ver nietiging der gemeente-bcslueren te bewerken? Geene posi- siën waren geëerbiedigd, geene beweézenc diensten in agt genomen, alles moest voor liet brandend egoïsmusof de plaets- zugt der Alliance wyken. De buytenaenliangers <k\' Alliance wierden opvolgelyk naer Aclst gedagvaerd 0111 zich n.'H de op- perbaczen over de nieuwe benoemingen van burgemeesters en schepenen te verstaen;men bazuynde voorop de naemen uyi der kandidaeten welke de Alliance-aeu't ministerie oplegde; de uylzenflelingeu verlieften de magt huns genoótschaps en lieten zonder weerhouding de naemen kennen der amhlenaeren die hunne afstelling moglen verwagten, als ook der geune.die zou den behouden blyven enkelyk 0111 dal zy d'Alliance, %t zy uyt vrees, 't zy uyt belang, hadden bewierookt. 'T is dan. lot spvt der mannen uyt de Vier NYinden dal het meeslendeel der buylen gem een te-bes tu e ren zyh gehand hacfd gebleévcn. Wy verstaen dus zeer wel den hctoligen; toestand van 't Verbond tón opzigle zyner leézers aeu welke hel den wey- nigen invloed en misrekeningen zyner patroonen moet kenbaer maeken. Macr M. Rogier, ofschoon ookdoórdd kliibsparly in den in in istei^zé le 1 kged r on genweel wel dat men met buyten- vspoórigc kjlubistep, die slegts op plactsen mikken en vóór cygen baet zorgen, geen-land beslieren kan; de opperbaezen van het ministerie hebben van hunne aenhangers bet zelfde mistrou- Den 17 april 1815 Elisabeth, eenige dogier van 51. cn 5Imr. Paturon, houtverkoopers te Villers-Collerels, welke liaere ouders onlangs uyt liet pensionnaet getrokken hadden, moest in wettig houwelyk treéden met Chrysologus Lcfort, eeneu grootcn jongen van 24 jaeren. Misschien gaet gy my vraegen hoe hel kwam dat, op dit tydstip waer de noodzaêkelvkheyd van's lands verdediging al wat jongeling in Vrankryk was ter versterking des legers wegrukte, eeuen jongen van 21 jaeren zich nog by z.yne ouders bevond cn bereyd om te trouwen. Daerop zal ik u antwoorden dal Chrysologus, ofschoon sterk en welgespierd, het ongeluk of hel geluk had, gelyk men het neémen wilt, van korlzigtig en mank te zyn. Dags vóór den trouwdag op welken Elisabeth van staet, van wooning eu van nacin ntoesl veranderen, had haerc moeder haer heymelyk in eene kamer geleyd, cn na het dogterken nevens haer op eencn kanapc te hebben doen neéfzitten, deed de moeder haer in dcézer voege de laetste acnbcveclingen Myn lief kind, 't is morgen dat gy uw toekomende vóór 't leévcn gaet vervoegen met dil van eenen egtgenoót. Morgen zytgy nog niync dogter, maer gy zult my niet meer toebehoord). O vroed gedag).!., maer stellen wy bet"aen kant. ik heb u over den handel in het buys al gezegd wat ik u te zeggen had, maer nu blytt er my over eene veel gewigligerc zaek te handelen. Deéze is de wyze op welke gy met uwen egtgenoót hoeft te han delen. Weerde moeder gy gaet my Qusscliicn opwekken om hem zeer onderdaenig le zyn.... Juyst dat niet, myn engelken, wy zyn, helaes! altyd macr -te véél onderdaenig. Zie hier waervan er kwestie is. Gy zult verstaen, indien gy het niet wéét, dat er geene vrouw is die in haer huvshouden niet van tyd lot tyd eenige onschuldige doch wettige zinneiykheden licéft, want wy.zagleen teerdere duyfjes, hebben iioojt geene andere. 'T is'waer, mama. Welnu,'die zinneiykheden ontmoeten dikwiis tegenkan tingen. Zommige botte egtgenoóten, om hun gezag te doen gel den,-weygdren die le voldoen. Dien welken gy gaet neémen, kan van dit gela! zyn. ik wil u den middel aenwyzen om hem, desnoods, te bewilligen lot voldoening uwer wensehen. Zyn er middels, mama, om eenen eglgenoótte bewilligen den Wil zyner wer dat wy altyd tegen de gansche zich zoo noemende liberale party toonden. Daer op steunt ook het wederkeeren des minis ters lolde bestuerlyke party waeraen liet 5'ekbosd met al zyne kuoeyërs die belang hebben in oneetiigheden te verspreydeti, de benaeming geéven van catiioiyke party welke zy vóór impo pulair houden. Houden wy dus goede nota van den moed welken het gouvernement in deéze gelegenheyd gegeéven licéft, en, indien er eenige afstellingen te betreuren zyn, wy konncn ten minsten verzekerd zy dat bet ryk der klubsen zynen tyd gehad hééft, en dat welhaesl de hebzuglige woelgeesten in de vergeé- tenbeyd en de nullileyt zullen vallen waertiyl zy, vóór 's lands eer, nooyt zouden hebben moeien te voóischyn komen. Wy komen te zeggen dSl wy van de gansebe zich zoo noe mende liberale party wantrouwden vóór dat zy liet gezag in handen bad wy moeten hieromtrent eenigen uyt leg geéven, want indien die party zoo en gelyk zv in 'l iibcracl congres was samengesteld, inhoudende alie regeéringslooze elementen die schier alle.stoelen van Europa omgeworpen hebben, die treu rige gevolgen in Beigiën niet gehad licéft, 'lis niet ten gevolge van haer wys bestuer, maer of wel eene schikking, of wel om dat zy haerc heersch- en zelfzugt konuende voldoen, belang had in de rust niet te stooren. Wy zullen welligt op deéze zaek terug keeren. DE 5YET OP DE ERFENISSEN OF SUCCESS1ËN. Hel gouvernement maer weinig tot spaeren genegen, wilt zyn groot leger en kaders behouden dóór welkers vermindering alleen liet den budjet lieu a twaelf mlüioenen zou konncn ver minderen. Ongevoelig aen het lyden van de geduldige vreéd- zaeme Belgen, brengt liet nieuwe lasten vóór om zyne verkw is tingen le konncn voortzetten eu talryke onverdiende jaergelden te betaeien. Aengezien de ministers willen en moeten geld hebben en zy de rentiers niet willen belasten, zullen wy niet onderzoeken waer zy bet dienen te zoeken. Onder hunne middels om zich meer geld aen le schaffen, bieden zy eene nieuw e wel op d'erl'e- vrouw te doen O myn lief en openhertig kindJa, er zyn er. Zouden wy zonder die middelen kunnen leéven, wy leerhertige cn schulde- looze schepsels? Welke zyn die middelen? Zegt ze my al gauw, mama. Yoóreerst hebben wy de gramschap, 'l getier cn de be- dreygiugen, maer deéze kunnen' slegts gebruykl worden dóór ongevoelige vrouwen die eene krassende stem hebben, eene greuadiersgeslalte, en armen gelyk eenen pakkendraeger. Gy, teer en l'yn gcdoenlje, zyt van dil 'slaebvau vrouwen niet. 55 y hebben vervolgens de smeekingen en de traenendeéze midde len zouden u nog al wei siaen; maer smeeken verlecgl eu weeiien maekl leeiyk. Ëyndelyk hebben wy een derde middel liet geétt my altyd wel gelukt hü^'l by uwen aglensweèrden vader.Hel zyn de zenuwtrekkingen of aenval up de zenuwen. Weet gy wat dit is? Ja, ja, mama, eene onzer mecstcrssen licéft my zulks ge leerd. licéft zy er u les in gegeéven Eenen keer of twee. O mync braeve dogierhebt gy haer ten minsten een schoon presentje gegeéven Oh! ja, mama, zy heeft zeer koutent geweest. Doe ue keer vóór my dat ik eens zie óf zy u góede principcu ingeplant hoéft. ik ben er niet lier! sterk in ma ma. Doe maer op, ik zal wel zien. Op deéze wóórden maekte Elisabeth haeren kam los, liet liaere hairlokken verward op de schouders en in 'l aengezigt dolleren, liet zicli op de zitbank neervallen, begon le huylen en de oogen:lé draeyën tevens, stuy pst rekkingen in armen en bcenen veynzende. Ondertusschen speurde de moeder zorgvul- diglyk en als waere Hefbebster al de beweégingen naer. Als zy genoeg van dit aepenspel gezien had, zegde zy tot liaere djogter 'l is genoeg; liet trekt er redelyk we! op; ik zeg redelyk, omdat gv in een voórnaem punt mis zyt. Uwe oogen blyven' geduerig op de zelfde piaeis staeren; in eeuen fyn uitgevoerde» zenuw - aenval, moet men aenboudend een lonkoog" op het aengezigt van den man gevestigd houden om over den indruk dien men verwekt, te kounen oórdeelen en ingevolge de houdingen 'i gezugt te verminderen, te vermeerderen of te veranderen. Willgy dat herbeginne, mama? 'T is onnoodig. ik zie dat gy op goeden weg zyt. Met u van nissen aen. Dergclyke wet zoo min inogelyk haetclyk maeken en schikken dal elk gelyk en in evenredigheid de lasten draege, moet liet werk van een wys bestuer zyn. .Nu, liet, revenu van den kadaster is gekenddal liet gouvernement eenen vasten basis ill de wet slelle te weélcn20, öU of iO mael liet revenu lot dat. liet genoeg liebbe zonder egter van stroopery te konncn beschuldigd worden, en aldus zal een ieder, zonder vrees vóór vervolg of boeten, zyue aengiften konncn opstellen, en de ontvangers zullen met niemand ïnoeyelykheden hebben vóór onroerende goederen. Voorde mobilierc goederen stelt liet ministerie wederom den onzedelyken eed vóór; onkosten vóór alle, en afperssing vóór leerc geweulens. Dat den minister weéle dat er vóór trèifelvke menschcn geenen eed noodig is en dat andere niet min zullen fraudeéren. W at is er liaeteiyker, wat is min staetkundig dan de onderdacnen tusschen hunne belangen en huil geweéten te stellen; wat is onregtveérdiger dan eeneu maelregel welken dóór de wet bekragligd zou worden eu welks naiecviiig liet geweéten alleen in tegenwoordigheid van tydclyke belangen zou le beslissen hebben? zal een groot deel In l doen van oen eed niet aenzien ale eene eenvoudige lórmalileyt en des niette min de inzigte» des gouvernements verydelen én macr zoo veéi mogelyk liaudcéreu, lerwyl andere er een torment, vóór hun geweéten van mackcnde, liever alles zouden derven dan liet zelve meteenen valsclicn eed te bezwaeren? is den eednu min onzedelyk, min onreglvecrdig dan toil tide van Willem, wanneer elkeen er tegen schreeuwden zelfs 51. Rogier die, met onze gïorierykeomwenteling, eeneu van d'eerste kopstukken was om tegen die haelelykheyd te proleslcéren W aarom moeten dan de afperssingmhldelen van eenen dwingeland die vóór eeuwig van den bclgischen grond verbannen wierd, wederom ingevoerd worden ?'T is te hoópeu dal de kamer beter ingelicht liet minis terie zal opwekken zyn ontwerp in te trekken of liet te wyzigeii indervoege dat er geenen zieleiibandel meer in bestael. Hier liooger spraken wy vaneenen vasten basis; dergelyken basis zou ook dienen gesteld te worden vóór liet ontvangen der regislratie-regtcn ete. zelfs vóór de vergoedenisscn van gron- tyd lot tyd in 't gelieym eens te ocffenen, zult gy er zoo slerk in worden als ik. —Zyt gy dan ook gedwongen geweest met papa, dit aepenspel speélen Eerlyds moest ik dit doen, maer nu heb ik den goeden man Zoo verre gekreégen, dat liy op eeneu oogslag of een enkel teeken met den vinger gehoorzaamt. Maer "ik heb loeit veéi tnóeyte gehad om hem tol dit punt le krygen! Gy had dan veéi zenuw-aeuvalleu noodig om uw doel te bereiken Dit was vervolgens. Somlyds was eene enkele attaque ges noeg. In andere omstandigheden was het lastiger. Myn kind, gy hebt uw toekomende in d'liand. Gliysulugus sebyiii u teer- iiertiglyk le beminnen, en zyue dobbele gebrekelykiieyd moei hem veéi ploeybaerder maeken dan eenen anderen. Ik'zal hem zeggen dat gy geheel zenuwagtig zyt, dal de minste tegenkan ting u oogenbiikkelyk kwalyk te pas maekt, en, indien hy u somlyds tegenwerkt, hy zal aeu geene zenuw-attaque wede^staen, indien zy welgepast opkomt en l'yn beslcéken word. Aldus aer- scil met decs middel in dringende oogcubiikken te gebruiken. Zie dtier wat ik u le zeggen had. 'Samlerdags wierd Elisabeth Paturon de huisvrouw van Chrysologus Lefort. Sedert omtrent dry maenden woonde liet jonge naer te sa men, en Elisabelli, aen wie haeren gemael niets weigerde, had nog de gelegenheid niet gehad dc raedgeévingeu ten nutte te stellen. Slaer op zekeren dag, den weusch gettyt liebbende om eene zeer kostbaere parure te krygen, om er zich mede le ver deren ter gelegenheyd eener feest die den onder-prefect zon geéven, vertoonde Chrysologus haer met de meeste minzaem- ïteyd dat den onderstand dien van hunne ouders ontvingen, gevoegd by liet kleyn traktement eener bediening welke hy by zynen vader waernam, hun niet toeliet nutteloos eene zoo over- groole bekostiging te doen, zonder bun de hardste beroovingen op (tel noodzaekelykste van alle dagen te moeten opleggen, 'ge- voigentlyk bad hy zyne teedcie wederiielft van niet meer" te denken op hel géén hy ceiie gril eener jopge vrouw heette. Elisabeth hield er geenzins aen om de parure le krygen, macr zy was voóruaementlyk uyi om eene eerste proef van haeren invloed te doen op liet bert van haeren man en dit dóór de

De Denderbode | 1848 | | pagina 1