De centrale sectie met de voórbereydende beraad slaging belast van een ontwerp van wyziging op de wet der pensioenen, heeft gisteren eene vergadering gehou den. Zy hééft zich voor de afschaffing vcrklaerd, zonder terugwerkende kragt; zoodat de oud-hoofden der kabi netten het pensioen blyven genieten, welk hun dóór de wet is toegekend. Wy zullen hierover nog spreéken. Lyst der burgers; dóór bel lot bestemd om deel te maekcn van den jury, gcduerende de .2'' serie der -4C zitting van 1848, by het Assisen-hof deézer provincie.Arrondissement Aelst. MM. P. Vranex, schepen te Gecraerdsbergen. J. Van Dur- ime, burgemeester te Oomberge. L. ByL, advokaet te Gec raerdsbergen. Te Brussel kondigt men eenen hoop feesten, bals, soirees etc. aen,om de nyvei héydstakken dicslegis van weelde bloeyën, op te beuren. Men leest in de Gazette van GceraerdsbergenWoensdag unorgend hoéft men te Deflinge, naby eenen weg, het lyk gevon den van J. Droesbeke, landbouwer, omtrent 60 jaeren oud, die ,den voórigen avond by eenen interman doórgebragt hebbende, nacr huys gekeerd was. Hoewel hy van muls en balsdoek beroofd was, heeft men geene gewcldaedigheyd aen zyn lyk ontdekt, dat men die weg genomen had, na dal hy bezweéken was. Zaterdag morgend heeft den hairkapper V... te Brussel, zich de keel nfgesneéden met een scheermes, ten gevolge van eenen twist met zyne vrouw. Hy is naer het hóspilael gebragt, .alwaer men ontdekt heél't dal zyne wonde zeer gevaerlyk is. Den minister van oorlog heeft de aenbesteéding van za terdag laelstleden, voorde levering van tarwe aen de militaire bakkeryën in de provinciën en garnizoenen van Bèlgicn, niet goedgekeurd. Deéze weygering van goedkeuring heelt voor be weegreden de buytengewooue booge pryzen der verschillende soumissiën. Men leest in het Handelsblad van Antwerpen van 25 Verleden nagl is eenen hevigen brand in de brouweiy van Van Imbeeck, ie Hoboken, eene uer buyten onze stad, uylgeborsten. Omtrent middernagl kwam den lieer burgemeester diërge meente naer ónze stad, aen liet korps pompiers hulp verzoe kende. Aen die vraeg wierd daedclyk voldacn. Doch nauwelyks waren deéze buyten de poort of men kwam hun melden, dat de hulp niet meer noodig, en, jammer genoeg! te laet kwam. De pompiers zyn dan met hunne beydc spuyten terug gekeerd. Eene uer laetcr wierden zy egter op nieuw aengevraegd, dewvl den brand op andere plaetsen herbegonnen was. Toen zy lór plaelse kwamen, was bet grootste gedeelle der lunzen in asseliegelegd. Een Iwaelflal gendarmen waren ter behoud van -orde eii rust tegenwoordig. Gansch de brouwery, en dry huyzen zyn dóór de vlammen vernield; negen hoornbeeslen zyn by dit ongeluk omgekomen. Wy weélen niet of de vernielde Imyzcn verzekerd waren. De schade is ons tot heden toe onbekend. Men léést in hel zelve blad De familie van een pas ge bouwd paer was deézer dagen opgetooyd en vol vreugde naer buyten gereéden, in eene dóór twee peèrdén bespannen koels, •om buyten op eene ongehinderde wyze de bruyloft haerer bloedverwanten le vieren. Des avonds voerde hel rytuyg haer weder pleglig de Mechelsche-poort binnen. Op vraeg van den octiooy-beanible of er njels aen liet siadsregt le beladen was, wierd een kort (neen) geantwoord. De aglcrdochl egter, die eene getrouwe gezellin van den beambten is, dééd deézen in het rytuyg gacn en tot zyne grootc verwondering, vond hy daer het overschot der bruyloft Gebak, karbonaden, halve ge braden kiekens, en zelfs een die deéze bewerking nog niet ondcrgacn had; en den hemel weet wat alles! daer bernag- tigd wierd. De beambten en de armen zullen dus hel nage- regl der bruyloft vieren en op de gezondheyd van hel gebouwde paer daerby een glas ledigen. iMen kondigd het vertrek aen van graef Sl- Marsan pau- sclyken nuncius" le Brussel, en zyne vervanging dóór Mgr. Ferricri. Men herinnert zich, dal deézen prelael onlangs buy- aengewoouen afgezant le Konstanlinopeleu benoemd wierd. De benoeming van kanonik.M. Malou, tot bel bisdom van Brugge, kan als zeker beschouwd worden. Eenen bekwaemen landbouwkundigen den abt Ber- thollon hééft liet eerst opgemerkt, dat de electriciteyt in ■den dampkring eenen heylzaemen invloed op de hop hééft. Den hop-oogst is in Belgiën zeer overvloedig ge weest in jaeren, als veéle onweders gewoed hadden. De Engelselien hebben van Berthollons opmerking gebruyk gemaekt en leyden de hopplanten thans langs yzeren spylen die de electriciteyt beter geleyden, in plaets van langs houten latten. Die spylen zyn 35 voet hoog en worden aen elkander verbonden dóór dwarsspylen, welke «r met schroeven aen goh egt worden. Den wind werpt deéze sóórt van kooy niet om en topzwaer kan zy niet worden; de hemelwaarts gerigle punten trekken de voél de hop zoo nuttige vloeystof aen en brengen in de daer langs loopende takken de zoo weldaedige electriciteyt. Den baron de Blondel de Vianc, oud kamerheer van koning Willem, is vrydag laatstleden op zyn land goed te Viane overleden, lly laet eene aenzienlyke for- tuyn agter. Zaterdag in den morgend hééft eenen inwooner der ge meente Hornu, dóór de gramschap overmeesterd, zyn eygen kind by de boenen genomen, met het hoofd legen den muerge- slaegen, en het dan op een vuer doen verbranden. Dit ongeluk kig schepsel was nog inaer negen maenden oud. Hel monster is aengehouden. Men schryft uyt Korlryk, den 18 november: Gisteren vereenigden zich de voórbygangers aen de Brugsehc-poort rond eenen schreyenden voerman, die zich beklaegde dat men hem eenen zak gelds ontstoólen had, die agter op zynen wagen was vastgebonden gewéést. Gelukkig kwamen daer twee gendarmen toe, die aenslondsop ontdekkiu" uytreéden, en tegen den avond iQrug kwamen met dry welgekoorde persoonen, welke zy le Meulestede hadden bezig gevonden om den buyt te deelen. Eenen gewigtigen aenslag van horlogiën was dóór de bclgiesche douanen bewerkstelligd, in het denkbeeld dat dezel ve te leeg in weerde waren aengegeéven. Deéze horlogiën zyn vervolgens in verknoping gesteld, en eenen der liefhebbers* zich willende verzekeren ol' hel wcézenlyk gouden waren, sneed daer in met zyn pennemes, en ontdekte dal die slegts verguld waren. Maer twee waren van goud. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. zitting van 18 Eenige ontwerpen van naturalisation zyn ge stemd en eenige ray porten over verzoekschriften gehoord. zitting van 20. lieden heeft de kamer zicli in Sectiën ver- ccnigd om den budjel te onderzoeken. De sectiën hebben dc leézing vcroórlofd van hel voorstel van M. Mercier bclrckkclyk eene nieu we wel op het suyker. Zitling van 21. Een verzoekschrift word gelcézen by welk eenige inwooners van Argcntau de afschaffing vraegen van de pensioenen der ontvangers van contribution en der landmeéters van den kadaster. Hel rapport der centrale sectiën bclrekkclyk de wijziging der wel op dc permanente deputatie is op hel bureel gelegd. De sectie verwerpt die wijziging. Vervolgens heeft M. Mer cier zyn suyherontwerp ontwikkeld. Deés ontwerp is gclyk dat van M. Coöls a\elk teencmael aen 'l eerste strydig is, naer het onderzoek der sectiën verzondenen de zitting tol donderdag vcrschoóven. Zilting 25. lieden heeft de kamer slegts eene korte zitting gehouden. Dry rapporten van vcrschiUige budgetten zyn op het bureel neergelegd, naemelyk over den budget der openbaere schuld over dien van buytcnlandsclie zaeken en den gccncn der dotation. Den eersten en den lactslen zullen morgen bcracdslacgd worden. Donderdag zal den budget der buylenlandschc zaeken als d'agor- der aenyenomen worden. FB AM SC HE REPUBLIEK. parys, 20 november. Den heer abt Fayct, bisschop van Orleans, heéfl, zoo men weet, een mandement afgekondigd, waerin hy uyt naem zyner medebroeders, die in de Nationale Vergadering zetelen, verklaert, dat hunnen algemeenen keus vóór den kandidaet als president der Republiek, gevallen was op gencracl Cavaiguae. De heeren Parisis, bisschop van Lan- gres, enden abl Leblanc, verklacren nu, op hunne beurt, in de dagbladen, dal den lieer abl Fayel geen mandael van deézen aerd heéfl kunnen ontvangen, omdat in deéze zaek de geeste- lyken maer als simpel burger kunnen eu mogen handelen. Den «ertsbisschop van Parys heeft aen de pastors zyner diocees eenen brief gezonden opziglens de kiezing van den pre sident der Republiek. Ma daerin gesproken le hebben over zynen wenscb tol bel behoud van vrede, cendragt en vereeni- ging, herinnert den prelael de Inyde toejuyehingen, met de welke hel volk op den feestdag van de pleglige afkondiging der ïvonstitutie, de Republiek en de Kerk begroet heéfl: Hy zegt dat de chrislelykc overlevering zoo dikwiis spréékt van de Re publiek der kinderen Gods, welke vóór 18 eeuwen bezegeld wierd op den Calvarieberg. Hy schryft zyne onderhoorigen de pligten vóór, welke zy in deéze kiezing lebelraglcn hebben. Als burger. zegt hyis liet een rcgl en piigt, volgens uwe oveiTuyging eenen der kandidaelen te aenveèrden; doch als priesters, moet gy buyten al de parlyën blyven; den gods dienst moet verre zweéven boven dien dampkring, waerin de mcnschelykc drillen zich beroeren en ontvlammen. Ik aer/.ock de geéslelykheyd van Parys, hierna haer gedrag te regelen, opdat men ons niet kunne beschuldigen, onzen lieyligen dienst geleend te hebben aen den zegcpracl eener party..... Vervolgens inacul hy de priesters aen, hel volk le onderwy- zen dal het zyne pligt is, gebruyk le macken van het algemeen slemregl, maer dal het zulks volgens geweéteu moet doen. Hy beveelt ten slotte openbaere gebeden, ten eynde God te srnee- ken om het volk le verlichten, in de gewiglige keuze van den president der Republiek. Men schynt zich te verwaglcn aen gewiglige gebeurtenis sen in Pruvssen. Reeds zegt men, dat den konii g zelf, ver schrikt over de waerscliynlykc gevolgen van zyn gedrag op ziglens de Vergadering, afstand van den troon wilt doen ten behoeve van den prins van Pruvssen. Men kondigt de dood aen van Mehemel-Ali, Pacha en onder-koning van Egypteu. Deéze lyding is gisteren avond ten 9 ueren te Parys aengekomen. Volgens den National word de kandidatucr van Cavaig- nacdoór 10 i dagbladen der departementen ondersteund. Te St. Qucnlyn heéfl eene bonaparlislischc dcmonslralie placls gehad. Den Mair las de consiiluiie af en het werkvolk beaniwoórdde dóórLeeve Louis Napoleon en Leéve den keyser! Op hel gerugt van'de vorming van een Lombardiseli-Ve- nctiaenseh koningryk dal aen Prins Leuehtenberg, zóón van Eugeén Reauharnais en schoonzoon van den russischen keyzer zoude ten deel vallen, heelt men eenen nieuwen canard geënt: men will naemelyk Louis Bonaparte doen trouwen met eene andere dogter van den Czaer, die in dit geval 500 millioen aen Vrankryk Iconen zou. Den Monileur kondigt uyt eenen brief van Roomen aen, dat den lieer Bossi voorzitter van den minisler-raed, zich naer de zitlingzacl begcévende, dóór eenen dolksteék aen de keel gewond is. De rust is niet gestoord. Den brief deelt geene iuligtingcn mede. Doch M. Rossi is overleden. IT ALIEN. Eenige wanorden te F er rare zyn verwekt geworden door hel plotseling terug keeren van den ouslenrykschcn consul. Het volk vervulde den schouwburg. Daedclyk rcés het geroep op: Dal hy zich in de vesting verwydcre of lerugkeere van waer hy gekomen is. Dan stroomde hel volk door Gésu-struct naer hel huys van den heer Paul Bcrluzzi, oostenrykschen consul, korte lings te Verrare aengekomen. Van gefluyl ging men weldra over lol gewcldaedigheyd. Op het plcyn wierden de kassyën opgebro ken en vensters en raemen tol splinters vcrbryzeld. Men stormde hel huys binnen en by toeval slegts gelukte hel den consul tc ont snappen. De in huys gevonden portefeuille wierd opcnbacr geo pend. Men stool nietsmaer men nam hel keyzerlyk wapen mede en verbrandde het op de openbaere placls met dc papieren, in dc archieven gevoftdert. Hetzelfde deed men met het wapenschild van den van hertog Modena. Den pro-legast heéfl hel volk yesl:ld. Dil was twee ueren des nagl. DUYTSCHLAND, Aen een particulier schryver uyt keulen vah 47 deézer, onileenen wy het volgende Gisteren avotid ten 11 ueren wierd le deézer stede in de volksvergadering in de zael van Eiser, die ditmacl ten minste 5000 persoonen slcrk was en waeronder zich even als in het algemeen, in de laetstc dagen het geval was zeer véél militairen bevonden, hel besluyt der Nationale Vergadering le Berlyn, betreffende de belasting der redacteuren der Neue Rhein, Zlg. en andere volksbladen, op eene triomplieérendc wyze verkon digt. Dit berigt wierd met een luyd gejuyeh ontvangen en le kennen gegeéven, dat men nu alle hóóp kon koesleren op den spoedigen val der monarchie. Heden morgend noodigd de Neue Rhein. Zlg. dan ook ieder uyt, om de belaeling te weygeren, daer zy het voldoen aen deéze verpligling voor boog verraed verklaert. Te gelyk gééft het blad te kennen, dat de landweer en de reserve verpligt is, de Nationale Vergadering gewapend te hulp tc snellen en de regeéring omver le werpen. Dien tengevolge is hel dan ook in den loop van den voormid dag aen de poorten, herhaelde keeren tot k'eyne onaengenaem- heden gekomen, daer veéle weygerden de belasting op het ge- inael eu geslag tc voldoen. Op dc hoeken der straeten zyn oproerige plakkaelcn aengeplakt, waerin het ministerie gewel dig word acngevallen en den val van het koningschap als aen- staendc word aengekondigd. Een deézer plakkaten noodigd zelfs de militairen uyt, om zich tegen hunne overheden te ver zeilen. De leden onzer Turnvereeriiging hielden gisteren eene byeenkomsl, waerin zy besloóten, zieli te wapenen, om vóór de Nationale Vergadering tc slryden. Tol nu loe is liet nog tot geene botsingen gekomen, waertoe welligtook de onzekerheyd noópens den ailoop ter gebeurtenissen te Berlyn bvdraegt. In dien de regeéring daer moest onderdoen, dan zullen de dema gogen hier, zoowelals te Dusseldorp en in meer andere plaetsen onzer provincie, gewis dc republiek proclameéren en eenen burgeroorlog doen uylbcrsten. Het besluyt der Nationale Vergadering, betreffende de belasting, zal de laelste banden van geboorzaemheyd verbrcéken, zoo men er niet spoedig in slaegt dil besluyt kragleloos te inaeken. Van den 18. Wy verneémen dat bet gouvernement nu over- tuygd is, dat de seheyding lusscben dc Nationale Vergadering en dc kroon zonder reddingsmiddel en dat, ingevolge de vyan- delyke maniiëslalién deézer laelste dagen, bet onmogelyk is overeen le komen met de tegenwoordige volksvertegcinvoórdi- gers, over de constitutie van hel land. Hel gouvernement hééft (lus besloóten de verlegging der Vergadering naer Brandenburg te herroepen; maer Icnzclfdcn tyde de Vergadering te ont binden. Men beweert dal ingeval van eene ontbinding, de leden der regter zyde die zich nu agtcruyl getrokken hebben, besloóten hebben zich mei de anderen te ven-enigen. Eenen soldaet is gefusilleerd, omdat hy zyucn post als schildwagt vcrlaeleu, zich in burger gekleed en de zitting eens klubs bygewooiid bad, en niet ouidut hy geweygerd bad op het volk le schieten, zoo als men eerst zegde. De kamer ter instructie en de erimiucéle kamer van de regtbank van Berlyn, aen welke men de kwestie van afkondi ging der krygswet voorgesteld had, hebben in luiere zitting dien ïnaelregei onwettig vcrklaerd. De stemmen verdeeld zynde, heéfl die van den voórzitler liet beslist. BKiu.YN, 20 november. De parlementaire correspondentie kondigd den brief af, welken bel comité van de rogter-zvde en het regter-cenlrum aen hel ministerie gerigt hebben, om te verklacren dal die twee deelen der Nationale Vergadering de ontbinding van die Vergadering als noodlottig aenzien. Men heéfl den 21 te Keulen eene depcehe ontvangen dat hi)l ministerie Brandenburg zyne demissie hééft gegeéven. Den lieer Beckerath, met Camphauscn en Grabouw, macken deel van hel nieuwe, De kwestie der weygering, belastingen te beladen, die door de Nationale Vergadering gestemd is, blgfl geheel Pruysscn bezig houden en verdeden. weenes, 17 novemberDe dagbladen kondigen de veroordee ling van Robert Blum af, zonder [hem egter aen tc duyden als afgevcérdiyden maer slegts als boekhanddaev te Leipzig. Deézen morgend heéfl men aen dc sladsgragten eenen grysaerd gefui.il- li'érd, die niet herkend is geworden, omdat niemand de straf plaets mogt naderen. Men denkt dat hel den heer Becker, opsteller van den Radical of den heer Braun, officier dar Nationale Garde was. Den lactslen uytstcl voor het afleveren der wapenen is vcrloo- pen en noytans zyn er byna geene ingeleverd. Een groot deel zyn zyn in de grayten en den Donau geworpen en veéle nacr Honga- ricn gesluerd. Robert bli'M. Ziehier wat de krygsoverheyd in de Wiener Zei- lung over dc doodstraf van Robert Blum zegt Robert Blum, van Leipzig, gekend als een der byzonderste aen- voerders van den oproer van October, is aengehouden, na de intrede der troepen in de hoofdstad, en voor eenen krygsraed gebragt, ten gevolge van den stoet van beleg den 20 geprocla meerd. In dc verhooren van zyne zaek bleek het, dóór herkentenis- sen en geluygenissen, dat hy den oproer acngehilslliad', door eene redevoring den 25 oclobcr in dc grootc zael der UniversUcyt uyt- gesproken, en dat hy aen dien oproer gewapender hand deel genomen had, in hoedanigheyd van bevelhebber van een by- zonder korps. Ingevolge dc bcstaende kryyswcUcn, wier Robert Blum uyt die rede, met ccnpaerige stemmen door het krygsgeregts- hof ter dood verwcczcn. De doodstraf dóór vcrworging by de wet bepacld, wierd veranderd in eene uylvocring door de wapens, binnen de 24 ueren. Te Trier hééft het volk den 19 's avondshel plakkaa t willen afscheuren, waerby den voorzitter des gouvernements zyne onderhoorigen verwittigt, dat de weygering der belasting eenen onwclligen maetrcgel is; er is eenen twist uytgesproóten: de sot- daeten hebben van hunnen sabel gebruyk gemaekt, en veéle burgers wierden gekwetst. Den heer von Haw, eersten burgemeester, be kwam eene zeer gevaerlyke wonde.

De Denderbode | 1848 | | pagina 3