ZONDAG 5 DECEMBER 1848. DERDEN JAERGANG.—N' 116. AELST, den 2 December. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de daglcekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 l'r. 50 c., dien der annonecn op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eenc annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand regtyeèrdigc klaglen of gegronde rekla- men in 'l algemeen belang te doen heéfl, hy mag op onze onpai- tjdigheyd rekenen; aen dcr/e zullen wy plants in onze kolon- nen verlecnen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verdergewacgen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszei I's opsteller zal wor den toegezonden. De naetnen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wal den druk CUIQUE SUÜ I. DEN DENDER-BODE BERIGT AEN DE NIEUWE INSCHRYVERS OP DEN DENDER-BODE. De persoonen die zich aen ons blad vóór den aenstaen- den trimester abonnecren, zullen al de nummers van heden tot Nieuwjaer kosteloos ontvangen. Den Dender-bode is een onverslacfd blad het welk uylsluytelyk het algemeen welzyn beoogt en daerom zonder aenzien van persoonen de akten gispt en afkeurt welke tegen goed order, vryheyd, of regtvsèrdigheyd strijden. Zyn vaendel is regtzinnigen eerbied voor godsdienst en grondwet, verdediging der waer- heyd en handhaeving onzer nationale instellingen; vóór geene moeyelykheden zal den Desder-bodk terug deynzen om de vyanden der boven aengehuelde grondstellingen Ie ontmaskeren en te bcvegtenomdat dcéze vyanden, gelyk het de ondervinding meermaels geleerd heéfl, met geweld in 't donker, en in 't openbaer onder schynheylige en bc- driegelyke voorwendsels hunne eygenbaet ten nadeele onzer sedelyke en stoffelijke belangen zoeken te bewerken. Wat sommige hier ook van denken of zeggen, wy blijven by onze gezegdens en zullen deéze in 't vervolg met daedzaeken biy- ven staeven. Den algemecncn bijval, dien ons blad ge- duerig ontmoet, gééft ons de volle overtuyging dut het publiek onzen arbeyd na weerde wéét te schallen en goede rekening te houden aen hun die weézenlyk deszelfs welzyn en onderrigting bedoelen. Indien wg ons meermaels legen verkwistingen en andere onstaelkundige akten verzetten, 't is geenzins om dat wy het gouvernement systematiekelyk ryandig zyn gelyk andere het systematiekelyk uyt zelf belang bewierookenwy willen ecniglyk hervormingen, verbeteringen en gespaerzaemhéden op eenen vreédzaemen voet, en voor het overig hegten wy er weynig belang aen welke denkwyze ons bestuert voor zoo véél zy geene in breuk op 's volks vrijheden en voörregten doet, en geene twee maeten of gewigtcn gebruykt. 'S volks welzyn vóór alles, en verder cuique sllm, elk hel zyne. Als er nu over eenige verminderingen van jaerwedden ge sproken word, welke verminderingen toclt maer gering zullen zyn aengezien zy niet uylgeslrekt worden opal de jaerwedden cn pensioenen in 't algemeen, zal er geene gegrondde on- t-evredenheyd onlstaen lusschen de verminderde en onvermin derde amblcnaers Voorzeker ja. En voor eerst schynl het dal de minislers-jaerwedden aen de vermindering gaen ontsnap pen. Wilt de kamer eens en v'oór goed gespaerzaemheden in voeren,'t is nu den oogenblik en 't hangt van haer alleen af dcéze in 't vervolg staende te houden. Dot, by voorbeeld, het stelsel 't welk M. Lys verleden jaer in de volkskamer ontwik kelde en 'tgeén den agtbaeren heer Delescluzc van Brugge in eene brochuer even zoo duydelyk bewees, ingevoerd worde, en men zal zonder groot geknor eene jaerlykschc bezuyniging van zes millioencn op dit kapittel alleen verweézenlyken. Den heer Delescluse zou w illen dat alle jaerwedden in evenredig- heyd worden afgesnoeyd, te beginnen van de kleyustc tol de grootste en aldus stellen welberedeneérde cyfers daer dat opgemelde som zou bezuynigd worden. De jaergelden der mi nisters zouden op zestien duvzend franken gebragt zyn, maer, ons dunkens, zouden die besnocyingen maer dienen gedekrc- teérd te worden lot dat al de leenigen afgelegd zyn, alsdan zou bet de kamer vry staen de jaerwedden op den aktueélen voet te brengen of de zelve te behouden. Wat zbu hier uyt volgen? Dat de ministers hunne jaerlykschc traktementen mei vyf duyzend fr. verminderd ziende, zouden gedwongen zyn te spaeren en werkelyk zouden spaeren in hoop dat, na de geheele kwytiug der leeningen, hunne jaergelden wederom zullen ver- i.oogd of lol 21,000 fr. gebragl worden. Do minislerieéle lofluylers schreeuwen en roepen op de 4 miiliocnen welke het ministerie zal bczuyuigen, maer zy vergeéten dat de intresten der leeuingen met de helft deézer som zuilen héén gaen, en dal welgeinaekle berekeningen daer- stellen dal de schulden dés lands sedert een jaer met 65 milli oencn zyn verzwaerd. Die véél verkwist heéü, mag toch wel iels spaeren, want ging men trapswyze op om altyd de schul den te blyven vermeerderen, op hel eynde der rekening zou het land meer belast zyn als hel weèrd is. Men verzoekt ons het volgende te plaetsen Mïn iieeu den Dender-boue G'hebt over laelst nog een briefken van my gekregen en in uwe gazel gezel, nu vraeg ik u nog ne keer een kleyn plaelskenom over de garde civiek te spreken. Onze rc- gence-hecren hebben unaniemelyk voor hel franksken geweest, bet Aelslersch orakel heéfl er ook voor gesproken en «lil wel nel zon weynig agling voor de kielteekenaers dat het een ieder rerergerd hééft. Er waren er die zeyden dat zy toch ruyui zoo goed waren als den uytmunleuden oraleur. Doeh dit aen den kant, maer w ie heeft er boyt gehoord dat de meerderheyd zich aen de minderheyd moei onderwerpen? 550 burgerwagleu vra gen den kiel, en slegls honderd waeronder 50 a 60 geforceerde igen het fraksken, en nogtans worden deze bietste aen- hoord. Is dit de intresten der burgers bchcrligcn? Men zal ondervinden dal ruyin de helft der burgerwagleu zich niet zullen kennen kleeden, en wie zal deze kleedingen moeten helalcn Wederom de brave burgers die bunnen lesten cent aen gedwongene leeningen hebben moeten storten... Zie hier M'. den Dender-bode, eene rekening van 't geen de kleeding met hel fraksken en met den kiel zal kosten: ERAKSKEN. Een gelymd fraksken fr, 17-59 Schako7-50 Epauletten5-00 Rroek met bicsken. 12-00 58-89 KIEL. Eenen kiel. Kordons. Schako. 10-00 00-60 02-50 15-10 Eene donkerkleurige broek heeft men gewoonclyk. Bovendien Mr. zal hel fraksken geen twee eens meer weerd zyn als het eens nat geweest is, gy weel zoo wel als ik wat laken van 5 fr. par dl is, en waeraen den leverancier nog een paer fran ken winnen zou. Onderstelt 800 frakskens maer van twee ellen, is 5200 honderd franken Dag Nelle, zey den man, en hy slak zyn vrouw onder 't ys... Maer al te rap; wy zullen den man hel. lakeu aen zyne vingers laten. Ik zal u binnen eenigcu tyd nog eenige andere finessen laten weten, nu is hel genoeg voor van daeg. Eenen teekenaer voor den kiel. STAETRUNDIGEiV OOGSLAG OP IT ALIEN. Eyndclyk hebben hetde volksvcrleyders te Roomen zoo verre gekreégen dat de Romeynen eensklaps alle handen van gehoorzaemhevd jegens Pius IX hebben verbroken en aldus 'het'vaderlyk hei l van den besten en incest vryheydslievenden Vorst van droel'heyd doen bloeden. Ja, Pius IXdie, ecnigen tyd geleden, als eene opgaende zou aen den Italiaenschen ge- zigteyndcr glinsterde, wiens naem tot op de uyterste kusten der aerde gezegend w ierd en welken het romeynsch volk ^legts met eerbied- en vreugde kreéten uytga linde, dien zelfden Pi us is thans dóór ditzelfde volk in eene zee van bitterheden ge dompeld en hééft zyne gelrouwsle dienaereu onder 't moord- stael van gchuerue booswigten zien vallen. Den Ueyligen Vader, om het vergieten van broederbloed te belellen, betgcén vóór zyn goed hert eene opperwet is, hééft de eysscheu der bedriegers" en des bedroógen volks moeten inw il ligen en een ministerie samenstellen dat zyn vertrouwen niet bezit. Zal dit ministerie het volk gelukkig maeken Zal hel meer vryheyd verkenen Men wéét dat den Paus by zyne aenkomst, al de wenschcn van zyn volk is voóruytgegacn," en nu uat de Romeynen alles beko men hadden, ze lis dat geéne liet welk liet hert des heyligen Vaders doorgriefde naemelyk de verw vdering der Jesuiten cok dóór het aenleggen des volksbedriegers bewerkt, nu is slegts den kelk van smcrlen vóór den grootcn Puis bcreyd. Zoo gaet bet met de ondankbaere, zalft hun de handen, ev hunne vuys- ten zullen des veèrdiger zyn om u slaegen toe te brengen; wcidaeden schryyen zy op 't zand, en inbeéldingen dat men hun niet genoeg of slegt gééft, worden op marmer of koper gegrayeérd; er zyn eeuwen noodig om dit uyt te wisschen ter- wyl eenen stond genoegzaeui is om oulelbaere tydelvke en gces- telyke weldaeden te vergeéten. Doch, in 't midden van dil woest tempeest waervan wy hier aglcr de voórnaeinsle omstandigheden laeteu volgen, blyfl den Paus op het terreyn des gevaers en bukt hy slegls voprde over- magl en dan nog om verdere schelmstukken als irtoordcryën, brandstigtingen en overweldigingen te verhoeden van wege een volk dat hem over weynigen tyd met jubel- cn fakkcltoglen vereerde. Ondertusschen mogen de aeuslagen «les volks of schoon pligtig, als verschoonbaer aenzien worden en dit om dat het zonder overleg of kennis van zuckcn gehandeld Jieéft, en slegls tol die wandacden is acngespoórd gewcést dóór de kop stukken der klubsen, aen welke alle middelen goed zvu om hundocl van overhcerschingte bcreyken. Ja, is in de klubsen, in die broeyueslcn van wanorders, in die schooien der godde- loosheyd dat dergelyke ontwerpen gesmeed worden't zyn de kopstukken die de overige leden en l volk verléyden en 't zelve als instrumenten gebruyken ter uytvoeriug hunner verderfelyke plannen waerin noch godsdienst, noch regtveêrdigheyd, noch goed order, noch scepter, noch kroon geërbiedigd worden zoo- dra deéze zaeken hunne inzigten tegenwerken. Mogten de >cn der verdwaekle volkereu eens open gaen, hoe zouden Zy sidderen by den afgrond op welks boord zy héén gesleépt zyn. Aelst, 28 November, 1848. Mynheer den Opsteller. Alhoewel het buy ten inyn beroep is van my mei schryven bezig te houden, zelfs dat het zoude konnen aenzien worden als biiyleu mynen leest gegaen, kan ik my doch mocyelyk wc- derhouden l i. de volgende klaglreden toe te slieren. Onder de 29 dóór Él. in uw laetslc nummer aengehaelde schcldnacmcn welke het Verbond van Aelst El. na hel hoofd zend, zyn er byzonderlyk twee welke myne aendagl getroffen, myii hert door medclvden bewoógen en myne verwond«;ring verwekt hebben, dóór de juystheyd waer mede zy UI. zyn toe gepast, naemelyk Twistgecstiye en llekelacrwant my denkt dal ik de oorzaek kmine waerom het biadje UI. be/.onderlyk deéze eerste aentyging doetwat de tweede betreft, deéze weet iedereen; had het biadje oodmoedigheyd genoeg, het zoude mis schien zelf deéze klaglreden tiyigalmen, maereylaes! het is een weynig te hooveêrdig, hel vuyi postuer. Óch armen! hebt toch medclvden met dit biadje cn deszelfs Opstellers en laetloch den vrede onder zyne patrooncü en hondgenoólen want met al uw openbaer maeken en herhaele» van hunne feyicn, maekt gy elk opmerkzaem op hunne eygen baet zoeking ten koste van het algemeen belang. Gy doet de valschheyd hunner beloften, hun sehaemtcloos lasteren en liegen, hunnen partygeest, hun bedrog, geweld enz. aen een ieder kennen!En peyst gy dat hierdoor tusschen hun en dcéze die in hunne beloften zoo véél vertrouwen gesteld hadden, tus- sehen hun en hunne predicanlen die niet hacslig of genoeg beloond zyn, geenen twist en vyandschap veroorzaekt word. peyst gy misschien dat gy zelf hierdoor hunnen hael en dien hunner aenhangers op den hals-niet h&elt?? is hel zoo, gy zyl in uwe meyning bedroógen. Och armen! hebt toch medclvden met hun! en gcweêrdigd de volgende verontschuldigingen in agt ie neémen Hebben zy en hunne palroonen in den tyd solemneéle valsche beloften gedaen, hel was zoo zeer niet om aen het vertrouwen van het volk te beantwoórden, dan om dóór dft vertroviwoo in staet gesteld te worden, om vóór hunne eygen'bact en par tygeest te konnen werken ten nadeele van land; stad, armen en algemeene best. Och arrnenhebt toch inedelyden met bunHebben Ty^ol beter zyn zy gewoon de deftigste, de onberispelykste persoonen te verstooten, te bekladden en te beliegen, het is zoo zeer niet om die persoonen in fonn, dan om dat zy van hunnen aen hang niet zvnde, sveéten dat zv noch in hunne grondbeginselen, noch in hun bedrog, geweld enz. zullen deelen, dat de Alliance en by gevolg de verbond-heerkens dit vóór deugden agtende die in bunnen regel hoogst noodig zyn, dcéze persoonen als

De Denderbode | 1848 | | pagina 1