enkel artikeltje van den cenvoudigen Denderbode te kunnen beknibbelen. Om zulks Ic denken moei men nic'l allecnlyk dwacs, macr wel zeven macl zol zyn van verwaendheid en eigenliefde me n moet noch hoofd, noch ziel, noch eer noch schaemle hebben om zoodanige zinsneden te durven drukkenmacr dacr mede weet den bode zync lezers aen ongerymdhedenen leugens gewend le maekenen moeien zy langzaem, zoo wel als Ik, geheel be dorven worden. Ik zalten slotte, nog aenmerken, dat telkens dat den Dender bode nog van argumenten of redekunde zal reppen, ik, alwie curieus is, verzend tol zyn artikel van zondag laelst waer in een <n anderen in hel helderste daglicht slaen le pry ken. Onzen confrater zegt in zyn art. Uit gewoonte van den een- voudigen Denderbode le lezen zyn al die lage uitdrukkingen onwetens uil myne pen gevloeid. Nu vraegen wy aen onze leézers of zy wel ooyl die scheld woorden die wy bun uyl bet Verbond bekend gemaekl hebben, in den Dcnder-bodc gevonden hebben? By gevolg willen wy onzen confrater niet hard behandelen; moeten zy niet bekennen dat hy uyl gewoonte van liegen en onwcélens deéze wóórden heeft neérgeschreéven? Dus zullen wy eens zeggen wat onzen confrater opregtelyk beeft willen zeggen Uil gewoonte zyn alle die lage uitdrukkingen onwetens uil myne pen gevloeyd. Hv begint te pry ken. De knaep, zegt by verder, noemt zich eenvoudig etc. Hier kan niemand noch hoofd noch sleèrt aen vinden; beeft hy misschien gezinspeeld opd'ocslers van Cecilia? Dit is mogelyk. Het woórdeken curieus hééft ook zync aendagt verwekt, zie booger, hy zegt dal de scheldnamen curieus zyn etc. Hier schynt onzen confrater op wal vaslerèn grond te slaen hy schynt bier bet schot gelost le hebben waerdoór by den gaey getroffen heéfl. Onze leézers herrinneren zich den walgclyken pennenlwisl die bier eertyds lusscben twee onzer confraters bestond waerin den ecnen geschreévcn hadde lanleern aen sleéken, de lanlcêrn brand, den quinqucl aensleéken, den quin- quel brand, de lamp aenslcécken, de lamp brand, de sloof aen- slcekên, de sloof brand, en hierover wierd hy van zynen confra ter gegispt die beweerde dat men moest zeggen: het wieksken dal in 't midden der lanleêrn is, aensleéken; liet wieksken brandbet wieksken dat in l midden van den quinquet is, aensteéken, of dal wieksken brand; de brandstoffen die in de stoóf zyn aensleéken, of die brandstoffen branden etc. etc. Moet men nu niet bekennen dat, wierd cr zul ken schryver gevonden, men ecnen Alliancc-man zou moeten requireéren om hem cenemuylpecr te geéven? liet schynt dat onzen con frater melons den zeiven weg zou willen ingaen, ons gispende om dat wy bel min of meer oncygcn wóórd curieus aen de scheldwoorden hebben toegespast, daer men nogtans zegt: dit is een curieus sluksken, dit is een curieus machicnljcn, dat is een curieus bocksken, dat is een curieus gazetjen, dat is een curieus artikeltje etc. etc. Zou men dan niet mogen zeggen: die wóórden zyn curieus die in dit artikelijen slaen? T is 't onnoozelWy zeggen eens en vóór al dat wy onzen confrater op dien weg niet zullen volgen, onze colonnen moeten met meer serieus; zaeken vervuld worden. Wy willen hem nogtans aenzeggen dal, gact hy alzoo voort, zync leézers reeds van zyn blad walgende, welhaesl zullen overgcéven. liet Verbond, zegt hy is slegts dóór het schuym van Aelst en njmslrccken opgesteld etc. Hier spréékt onzen confrater van den Dender-bode met schuym te stoóven; indien wy niet verzekerd waren dat d'opstellcrs van 't Verbond aen pap, mossels etc., die niet geschuymd worden, gewoon zyn, wy zouden denken dal zy zouden weéten dal er met schuym niets gekookt of gestoofd word, dat bet schuym slegts dientom weggeworpen le worden en alles waer bet op of in valt le bemorsen, le bezwadderen en tebevuylen. Hiervan hebben wy in ons stedeken d'ondervinding sedert 't Verbond met zyn opstellend schuym in Aelst gevallen is, hebben wy die zoo godsdienstige en zedelyke gemeynle zoo zeer zien bemorsen en bcvuylen dat ellclyke inwooners beschaeind zyn op een ander le bekennen dat zy van Aelst zyn. Ily prykt al. Eyndelyk bekend onzen confrater oodmocdiglvk dal by eencn BEDORVEN persoon is en schynt hy te vóórzien dat onze leé zers, gelyk hy, zullen bedorven worden, waerschynelyk om dat wy van tyd tot tyd eencn zyner artikels overneémen gelyk wy beden doen. Nu het meesterstukontlid hebbende, zullen wy uyl die leden deu man samenstellen OP ZYN VOORHOOFD ZULLEN WY STELLEN Eencn bedorven per soon die niet wéét wat hy schry ft. streéksche lyn het wettelvk deel te boven gaet, en eenigzins ten nadeclc van de andere kinderen strekt. OP ZYNEN REGTEN ARM Die uyl zyneschryf- pen laet vloeyën zonder dal hy het wéét of gevoelt, OP ZYNEN SLINKEN ARM Al die lage scheld woorden, lasterin gen leugensver- wytingen etc. OP ZY NE BORST. Uyl gewoonte otn dat hy er mei hert en ziel aen verslaefd is. OP ZYNE MAEG. Die den walgelvksten zeever aen zyne leézers opdient. AEN ZYNE VOETEN. Die in Aelst komende zyn verblyf neémen, onze stad zoo bemorst en bevuyld hééft, dat geen treffelyk man meer zeggen durft dat hy Aelstenaer is. ECCE HOMO Hy pryktI Reeds in dry sectiën der Kamer is de wet op de erfenis sen van de hand geweézen vier sectiën hebben bet regt goed gekeurd, het welk toegepast is allecneiyk op het géén in. regt- Z. II. den bisschop van Gend heeft aen deonderhoo- rige geestelyken zyns bisdoms eenen omzendbrief laeten geworden ten eynde algemeene gebeden vóór Zync Heyligheyd den Paus aen te beveélen. Al de heeren Pastors en Bestuerders van religieuse gemeentens zullen geduerende de oclaef van O. L. V. Onbevlekte Ontvan genis ecne mis opofferen vóór den II. Vader en het kollegie der kardinaelen, tot welke zy al liunne onder- hoorige geloovigen zullen uytnoodigen. Deéze mis zal gevolgd worden dóór de Litanie van alle HII. met de gcwoonclyke gebeden. Deéze pligtvervulling is vóór Aelst op morgen om 9 ueren bepaeld. Wy hebben met vcél genoegen een besluyt verno men van het collegie van burgemeester en schepen deé- zer stad waerby het afschieten van geweèren, pistoólen, kanons of andere werktuygen verboóden word. De wys- -«eyd van deézen maetregel is des te grooter na maete de ntenigvuldigheyd der gevaeren en der dagelyksche ongelukken uytgebreyd is. Wy bctuygen hier vóór onzen hertelyken dank aen ons stedelyk bestuer. Vóór de vischmyn is alhier cenen nieuwen deken be noemd met n acme Arnold us Van der Speclen. Den nieuwen deken is zoovéél te dikker, le struvsscher en te langer als den overleden, kleyn verkrompen en mager was. Onder dit betrek hoéft de vischmyn véél gewonnen. Maer nauwelyks is den nieuwen deken benoemd, of zie den anderdags is gëheol hel schuyldaksken der vischmyn dóór stouterikken van al bel lood beroofd waermedc bet bedekt was. Zou den kleynen Lievien meer ontzag gehad hebben dan den dikken Nollen Zaterdag nagtis inden winkel van M. De Bocck-Colpaert aen den gendschen steenweg, brand ontstaen dóór ecne solfer- ton die vuer gevat had. De winkelgoederen die verbrand zyn en de overige schade worden bepaeld op 500 fr. Alles was verzekerd. LAETSTE TYDINGEN UYT NAPELS EN VRANKRYK. Napels, 27 november. Geheel de stad is in bewcéging, de gisting is ten toppunt; iedereen néémt hier deel aen de diepe ontroering, welke de lyding van de aenkomsl des pauzes te Gaëta veroorzaekt heéfl. Z. II. is met den graef von Spaur, beyerschen minister te Roomen, aengekomengraef von Spaur hééft, met den heer D'Harcourl, de vlugt van den paus bewerkt. Koning Ferdinand, verwittigd dóór den beyerschen minister die hein eenen brief van Z. II. besteld had, in welke den paus de gastvryhevd vroeg, is gisteren morgend naer Gaëta vertrokken met geheel de ko- ninklyke familie; sedert ecnige ueren is Z. M. bier terug; het grootste stilzwygen hcerscht noópens al wat in die byeenkoinsl gezegd is. De acnkomst van den II. Vader verwekt bier eene onbe- schryflyke vreugd, zoo onder de vrienden des godsdienst als onder die van het gouvernement, aen hetwelk dezelve een groot aenzien gééft in Europa. Men verheft lot aen de wolken de hee ren von Spaur, d'Harcourt, Martinez dc Ia Rosa, die men aenziet als de steunen des pauzes en de bewerkers van zyne redding. Ziehier de omstandigheden van de vlugt van Z. II. zoo als men die bier in de straeten elkander vertelt. Den pans wierd sedert ecnige dagen in 't oog gehouden. Den heer von Spaur bied zich in het paleys aen en drukt den wensch uyl Z. II. te zien en hem le sprcéken, over eene vracg van dispen satie vóór een gewaend houwelyk, lusschcn eene beyërsche princes en graef Trapani. Uy word in het kabinet gebragt, doch de deur blyfl open en vcrscheydenc persoonen, die belast waren den paus le bewacken, blyven voorlduerrnd met elkander sprcéken, en in de voorkamer wandelen. De onderhandeling van den heer von Spaur ducrl voort; na eenigen tyd komt den heer d'IIarcourt aen vracgt ecne onderhandeling met Z. II. en begint, in afwagling, met dc aenwcczigen te sprcéken; hy houd ze bezig, trekt hunne aendagt van hel kabinet af en leyd hen al redencércnde in ecnen hoek van de zael, waer zy niet kunnen zien wat er in het kabinet omgacl. Na ecnige oogcnblikkcn gesproken te hebben, ziet men on gerust naer het kabinet, men treed binnen, \hclzclvc was ledig. Den paus was langs eene agterdcur vcrdwccncn, hy was vertrok ken mei eencn eenvoudigen lóóg gekleed en voor den kapellaen van den heer von Spaur doórgaende. Toen zy dc napolitacnsche grenzen willen overstappen, onlslacl er ecne sehynbaerc moeye- lykhcyd; den bevelhebber van eene grensstad, een streng man, na hel paspoort van den beyerschen minister gezien te hebben, drintfkacn om ook dit van den kapellaen le zienden heer von Siiaitfmprcékt ecnige wóórden stil legen den bevelhebber, deézen knielt neder en maekt dus de aenweézigen bekend, dal Z. II. dacr tegenwoordig is. Den Heyliycn Vader was, toen hy aenkwam, van alles ontbloot; den koning heeft gisteren een deel van zyn huys en veéle benoodigheden met zich genomen. De Emancipation zegt van eenen geloofweèrden persoon cenen brief ontvangen le hebben waerby verzekerd w ord dat de vergiftiging van Karel-Albert eene fabel is, als ook dat de kan- didatuer lot het presidentschap van Louis-Napoieon langs om meer byval ontmoet. In weerwil al de poogingen van generael Gavaignac, gelooft men algemcenlyk dat Louis-Napoleou de volstrekte meerderheyd zal verkrygen. De Presse, fransch dagblad, vervat eene antwoord van Pius IX die hy zou gegeéveu hebben wanneer hy aenzogt wierd naer Vrankryk te komen. Ziehier deéze antwoord: Z. H. ('t is den Paus die spréékt) hééft nooyt den wensch geuyt van naer Vrankryk te komen, en, indien zy Italiën moet veriaeten, liet zal niet zyn om in een land te gaen dat vol omwentelingen is, en waer het hoofd des gouvernements den zóón van eenen Koningsmoorder is. Te Schendelbeke is den heer F. Schollaert schepen be noemd, in plaets van deu heer P. Arens, die deéze bediening niet aenveërd heéfl. Deéze wcék zyn in al de kerken van Brussel en van den omtrek solemneéle missen gedaen vóór den Hevligen Vader. Te Mechelen heéfl Z. Em. den kardinae 1-aerisbisschop de goddely- ke diensten gedaen, dóór geheel zyne gcestclykheyd geassis- teérd. Den bevelbriel van den kardinaef was in al de parochie kerken, aen de geloovigen, den dag le voóren op den predikstoel voorgel eézen. By besluyt van den 1 december, word den heer L. Veydt gehandhaefd in zyne function van directeur der Algemeene Maetscbappy ter bevordering der nationale nyverheyd. EENE VOORZEGGING. Wy lezen in een Gendsch blad bet volgende: Wy hebben een vlaemsch boekske onder het oog, ten titel draegende: Het oprechte Iloomsch-Calholyk Mondt- Slopperken, gedrukt te Antwerpen, in 1602, waerin wy op bladz. 401, ecne zonderlinge voorzegging leézen acngaèndc de pauzen, gedaen dóór den II. Malachius, bisschop van Ar- inucli (Ierland), gestorven in 1148. Wy zien er in over de re geering van den 258" paus (den tegenwoórdigen) ecne verwoeste rcligy. Dezelfde profecy heeft de i cgeéring van Grcgorius XVI een brandend vier genaemd. Gelukkig vóórzegt ons die profecy vóór de opvolgers van Pius IX rust en vrede, lot den 205cn en laetsten paus, volgens haer, want vóór dit tydstip kondigt zy de beklimming aen lol den pauselyken troon van paus Petrus II, en (le komst van den Anli-Chrisl. Zy luyd als volgt: Wan- neer Petrus If, dewelcke in veéle tribulatyën, ten lyden van den Anli-Chrisl, van Pan lus voorsijlsijn schapen zal wev- den, als de VII Bergsche stadt zal geruineerl worden ende den strengen Rechter oordeelen sijn volck. Dynsdag avond had een vcrschrikkelyk voorval plaets le Standfiéld-hall, naby Wymondham (Engeland). Den bewooner diër plaets, den beer J. Preston Jcrmy, wierd verwittigd dat iemand hem wilde sprcéken; de spreekkamer binnentreédende, vond hy daer ecnen vrcmdcling, die een pistool op hem loste en eenen kogel dóór bet hert joeg; den zóón van den heer Jermy snelde loeop dit schot, doch kréég van den vremdeliug cenen kogel in dc zyde, waerdoór hy kort daerna overleéd. Ook zyne vrouw en dieustmaegd begaven zich naer de sprcékkamer doch ontvingen almede ieder eene zwaere wonde. Den nioorde- nacr heeft zich uyl de voeten weéten te maeken. Een ministerieel besluyt van 27 november meld Art. I. Er zal volgens de geperfeclionneérde stelsels, eene wcrkplaets voor het aenleeren der fabricatie van linnen, onder de benaeming van kanlonnael werkhuys, te Cruyshauteni opge- rigt worden, vóór die en dc volgende gemeenten Audenaerdc, Auweghem, Asper, Astenc, Bevere, Deurle, Elsegem, Eyne, Eecke, Heurne, Huysse, Mooregein, Macheleu, Nazareth, Noke- re, Oycke, Elsene, Petegem, Syngem, Wannegem-Lede, \Yor- legem en zulte. Art. 2. De kosten van eerste inrigling van deéze wcrkplaets zyn bepaeld op 2,500 fr. en de onkosten, vóór bet eerste iaer, op 2,000 francs. De plcgtigheyd van het uyldeelen der belooningen, deco- raliën, medaliën en eeremeldingcn toegestaen, zal den 17 deé- zer, met grooten luysler plaets hebben. Het directie-comité boud zich vóór het oogenblik met dc noodigc schikkingen vóór dit feest bezig. Men schryfl uvt Gënd 5 december: Laelsleden woensdag hééft in de kerk van H. Kerst den lykdiensl plaets gehad tot rust der ziele van den heer de D. R., overleden in den gezegen- den ouderdom van 89 jaeren. Men heéfl hierby opgemerkt, dat den oom des overledenen, ecnen eerbiedweérdigeiï gryzae?d van 98 jaeren oud, de uylvaert zyns ncéfs bywoonde en er zoo Irisch en opgeruymd uytzag, dat zonder onverwaglte ongeluk ken hy verzekerd mag zyn nog te kunnen dansen, wanneer hy, als eeuwcling, zyn honderd-jaerig jubelfeest zal vieren. Ben beer minister der binnenlandsche zaeken heéfl eene circulaire gezonden aen de plactsclyke bestueren, ten eynde dezelve te verwittigen, dat in geen geval de wet tol afschaüing der oclrooyën geduerende dit jaer gestemd zal worden. Zondag, 5 december, zyn vier gereformeerde kinderen van zeven lot veertien jaeren, inde kapel der zusters van Maria, op hel buytengocd Coloma, naby Mechelen, gedoopt. FRANSCHE REPUBLIEK. parys, 4 december. Men verhaclt als stellig, dat het gou vernement op dit oogenblik maetregclen néémt ten eynde een legerkorps van 20,000 man naer Italiën te kunnen rigten. Deéze troepen zouden naer men zegt, worden aengevoerd dóór gene rael Lamorcière. Yyl ongelukkige vrouwen uyt IMgiëii verscheéncn deézer dagen vóór de correctionneéle reglbank, bcligt van bedelary en landloopery. De moeyte, die zy'haddcn om zich te doen ver- staen, wierd nog vermeerderd dóór hun geween, zoodani" dat den Iribunael in het geheel niets kon vatten van helgeén zv zegden. Eyndelyk zegde de oudste diër vrouwen, dat zv alle van hetzelfde dorp uyt Belgiën waren en dat, mils zy in haer v dorp geen werk hadden, zy naer Vrankryk vertrokken waren om niet van honger le sterven. Zy hadden langs hunnen we§ gebedeld tot Parys.toe, waer zy eyndelyk aengehouden waren. De reglbank hééft die ongelukkige vrouwen tot vyf dagen gevangenis veroordeeld, en dezelve ter beschikking van het gouvernement gesteld. Eenen koevier te Parys aengekomen, hééft de tyding aen- gebragt, dat Oostewryk toestemt, den zetel der cónferentiën vóór de bemiddeling te Brussel vast te stellen. Een nieuw dagblad le Président, is te Lyon verscheéncn. Het ondersteunt de kandidauicr van Louis-Bonaparte. Deézen morgend was er eenen grooten toeloop van volk op de Yendome-plaets. Men klont tot op de dorpels der vensters om den neéf van den grooten man te zien. Eenen opper-ollicier schryft uyt Brest aen den heer PJétri, volksvertegenwoordigerZeven kompaghiën zeelroepen op het punt zynde naer de Antilies te vertrekken, h&d de overheyd ge- vraegd dezelve vóór bun vertrek te laeten stemden. Dit wierd toegestaenziehier den uyutslag Op de Proserpine 484 stemmersLouis-Napoleon $79 Cavaignac 170; Ledru-Rollin 4! witte briefjes 40. vy? Opde Allier 378 stemmers; Louis-Napoleon 276; Cavai gnac 64'. Ledru-Rollin28; LamartineO; Lacrosse o.; Lamori- cière 1.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2