plielcs, liet Verbond acn (le kiezers hadden beloofd GRATIS te dienen. Iletscbyul dal die heeren berouw gekreégen hebben over hunne zoude en dat er onder andere zyn die, gelik zeke ren Iscarioler den schandelykcn bloedprys zyner vcrradery in den tempel terugwierp, ook het presenlie-geld dat zy hadden opgcslreéken, hebben weérgezonden. Nu, dit is een restitutie en deéze pryzen wy, want hebben zy beloofd gelyk elkeen weet van gratis té dienen en zyn zy dóór veéle kiezers onder die YOÓrwacrde gekoózcn, dan is het billik en regl dat zy hunne belofte volbrengen. Als den stads budjel zal aeugeplakt wor den, zullen wy eens zien of zy zulks niet vergcéten hebben, wy gelasten ons hunne beloften te herrinneren. Wy weclen van goeder hand dat dry agthacre raedsleden hunne presenlie-gelden by het eerste aenbod geweygerd belt- ben, zeggende dat zy met geen ander doel in tien raed gelreé- den zyn dan om de belangen hunner mandantert waer le neé- ineii.. Waren zy alle met dergelyken geest bezield, onze stad zóu zich mogen gelukkig agteu. Al het hiorbovenstaende was geschreéven en gezet toen wy gisteren avond van den heer Vrederegter-raedslid een briefje ontvingen wacrby deez.cn beer opeiilyk loochent zyn presentie geld te hebben opgcslreéken, hetgeen wy ook vernomen had den gelyk hierboven is gemeld. pe hier hel briefje vauM. Jou ret letterlik uvl het lransch vertaeld Voor viil my betreft, ik rcrklacr dal gy u cene hactelyke lastering hebt vcroorlofd, en ik slucr u nopens het aengchaclde feyl renr formeclc leugenstraffing toe. tt Voor wal myne aglbacrc amblgenooten betreft, uwen artikel is nog lasterend, omdat gy weclen moest dal de somme hun als presenlie-gelden toekomende, buylen hunne weóle door hel kollegie van Burgemeester en schepen gemandateerd zyn geweest gelijk vormig met de allocaliën op den budget van 18 48 gcbragl welke MET MEER ZULLEN VERSC1IYNEN 01' DEN BUDJET VAN 18-49, DAT ItlE ENKELYK 7.YN ONTVANGEN GEWEÉST VOOR DE HEGELMAETIGIIEYD EN OM ZE IN DE KAS VAN HET W'El.DAEDIGHEYDS-DLREEI. TE STORTEN IIET GEÉ.X WEBKELYK PI.AETS GEHAD UEÉFT. Ik aenznek u MM. deéze woorden in uw aenstaende N' op le nccmen, en desnoods maen ik er u loc acn in den naem der wet. J. Y. Jouret, Haedslid. Wat zullen de opslrykers hiervan zeggen 11. Jouret aenziet hetalseene haelelyke 'lastering van te zeggen dal de presentie gelden zyn opgeslrèéken geweest; dus dat de opslryking in zich zelve cene haetelvkhcyd was, het geen zeer wel met ons gedagt overeenkomt voor wat'de leden der Alliance betreft, mits hun nen" tolk zulks in volle letters beloofd had nu, heeft de op- stryking plaelsgehad of niet? Wy antwoorden wederom JA, doch, zoo als boven gezegd is, zyn er dry aglbaere leden die hier aen gerenonceerd hebben. Slacr wacrom hééft de opslry king plaels gehad? Den heer Vredcregler zegt." Voor de regelmaelighegd en om de sommen in de kas van hel Weldac- digheydsburcel te storten llaer was dit ontvangen noodig om die sommen in de arm- kas te krygen?Was cene enkele verklaering niet genoeg dat zy hunne presenlie-gelden voor de annkas lieten Gelvk'men ziet, is het briefje van M. Jouret eencn onbehendi- gen'uytvlugt die de zaek der opslrykers véél verslegt en waerop wy zulten terugkeeren. 'llyweéle ten slotte dat er by ons geene wetsbepaelingcn of formaliteiten noodig zyn om eeue lereglwyziug le doen, 'l is slcgts by 'hel Verbond dai men aldus moet handelen. Maec d propos van presentie-geld, men vraegt 1" ls liet waer dat een agtbaer raedslid in eeue herberg met twee flesschen peclerman heeft getrakteerd zeggende dat het er af mogl? 2" ls het waer dat dit zelfde lid op zynen zak kloppende, zegde: ho ho ik betael de twee flesschenwant hel pre senlie-geld zit hier al binnen Wat zal M. Jouret hierop antwoorden Bewyst dit dat de presenlie-gelden waren opgcslreéken in den zin gelyk zyn briefje meld Men schrvft uyt Ninove aen den Dcndcr-bodc: Schept moed Landbouwers! schept moed myne vrienden! meester Rogier heeft met twee jaren studiën dry middels ge vonden om ons op korten tvd ryk en gelukkig te makendry middels die daereuboven 'de Ylaeuderen zullen helpen, de nyverhevd doen blooyën, die alle kwalen genezen! 1" middel. Daer z'al in het Vervolg, voor inkomende regt 50 centiemen hetaelt worden, par 100 kilogrammen vremde tar we. Is dat niet wel? 50 centiemen is eencn sloop bier; wal dunkt er Li. van? 2" middel. Meester Rogier zal aen tie landbouwers cenen A- B. C. hoek zenden, aen de geleerdste zal hy eenen cate chismus geven, het toekomende jaer zullen zy alle moeten naer d'avondscltool gaenhy zal er advocaten van maken om zonder werken ryk te worden. 5" en byzondérsten middel. Meester Rogier zal ons al een beddeken "geven (hy meynt dat w v nog kinders zyn) hy zal onder andere geven'het beeldeken van den U. Rogier, patroon van de landbouwers. Bemerking!'. Meester Rogier, tlie eenen polilieken man is van I" klas met vee! voortiylzigt, heeft hier in een wys gedagt. IIv voorziet dal tie kamers hem welhaest gaen minister-af spelen na dat spel, zal Rogier voyageur worden, en zal dan in de parochiën met zyne lieeidekens en boekskens le koop loopen, niet van armoede, macr om dal wy van Item zouden zeggen heeft Rogier geen goed gedaen, hy is loeit een eerlyk man, hy heeft zich, gelyk vele andere, niet ryk gestolen Roder," geloof my, gy bedriegt u grootelvks, de landbouwers zullen'dat van li niet zeggen, macr zy zullen agter u roepen jaegt Item van tie parochie! 't is Rogier, T is den ouden mini ster!'I is dien frausehen wael die ons met beloften gepaeyd heeft, die met ons tien zot gehouden heeft, die het geld uyt onze zakken geklopt heeft met zyne leeningen om de groole sleden te bevoordeeligen, om koslelyke gehouwen te maken, om feesten te geven enz. enz. enz. Dat onze twee afgeveêrdigde aertsmiUisterieéle slaeven zyn, blvkl al wederom uyt den uytslag der stemmen in de zitting van 9 gedaen. Er was kwestie eene gespaerzaemhevd van hon derd duyzend franken te verweézenlyken op de uytgaven der juslicic-liosten. MM. Bruneau en Cuiuont hebben goed gevon den tegen die gespaerzaemheyd te stemmen; maer de meerder heid der kamers was van een ander gevoelen en hééft de ge spaerzaemheyd doen doórgaen. 'T is wacrlyk te betreuren vóór ons arrondissement afgeveêrdigde gelyk 51. Bruneau le hebben; of wel den man ziet dikwils in verscheydene weéken naer de kamer niet om en gael in vremde streéken zyne eygene belan gen behertigenof wel, is hy er by geval eens tegenwoordig, dan is het slcgts om het land le helpen heiasten of voor zyne eygene intresten le zorgen, zoodanig dat wy niet weéten of wy zouden wenschen dat hy de zittingen hyivoone of niet; beyde gevallen zyn schaedelyk voor 't land. Kiezers, wat hebt gy gedaen Wy hebben vernomen dat jufvr. Annette, Van den Haute morgen, met behulp onzer koninglyke muziekmaetschappy, een luysterryk Concert zal geéven ten behoeve der arme en noodlydende deézer slad. Zondag 28 deézer, zullen de zelfde heeren muziekminnaers welke ons verleden jaer eenen zoo acitgenaetnen avond hebben verschaft, ook een Concert ten behoeve van tien armen geéven. Eene der verdienslelyksle zangeressen van 't land, jufvr. Cocquereau die met een onge meen talent haerc betoovcrendc slem wéét te leyden, zal de welwilleudheyd gebruiken zich alsdan te laelen liooren. De liefhebbers welke deéze ivaere artiste nog geboord hebben, zullen ongetwyffeld deéze tyding met belangstelling verneémen. Onzen aglbaeren korrespondent uyt Deynze hééft ons berigt dat de Deynzenaers van hunnen nieuwen burgemeester zeer le vreden zyn. Volgens den scbryver, is den lieer Provost een agtbaer, treffelyk en onafhanglyk man. De ingezetene van Deynze, inlusschen dat zy de werken afwagten van bunnen nieuwen magislraet, stellen zich vóór eene inleekcning te openen onder de kiezers ten eynde hem op een banket van welkom te onlhaelen. Dit banket belooft luysterryk te zyn aen- gezicn muziek- en zangmactscliappyën, poëéten en prosateurs van Deynze en omliggende er zich zullen laelen hooren. AVy verwagleu de verweézenlyking van dit ontwerpaen deftige magistraeten komt alle eer toe. BEWEÉGING VAN DEN BURGERLEKEN STAND 1848. GEBOORTEN. 598 AENGROEÏÉN DE ARMOEDE. Vlacndcren zal welhaest uylgeslorven zyn en dit zal het rraegslukvan het pauperismus onlknoopen. Men schrvft uyt Rousselacre: onze bevolking is geduerende het verloopen iaer groolclyks verminderd. Het getalder geboorten beloopt tot 297, dit wilt zeggen honderd min, dan het middengetal der verlede- ne jaeren. De sterfgevallen beloopcn tol 429, dit is te zeggen honderd meer dan in de gewoone jaerenzoo dan, zonder bc- sincllclyke ziekte, in een jaer van overvloed, waer de eélwaeren goedkoop zyn, ondergaet onze bevolking, in een jaer, eene ver mindering Van 152 invvooners. Gelooft niet dat deczen toestand eene uytzonderingvoór ons zy; neen,sedert 1845, is zy alge meen geworden in al de gemeenten van ons disli ikt. De voorledens vveék was eene bende behoeftigen over liet ys in dc stad Brugge gekomen, om er het stukje lirood te vinden, dat zy op hunne gemeente niet meer konden krygen. In liet Breydelslraelje gekomen zynde, brak eenen van hen eene ruyt. Den burger, ten wiens nadeele deéze ruyt gebroken was, vroeg hun waer voor zy dit deédentt om in liet gevang te kunnen zitten in het gevang; het is reeds vol, en wy betaelen genoeg daervoór. Op dit gesprek kwam eenen policie-agent toe, en vroeg, wie van hen deéze rui l gebroken had, en alle negen le samen, riepen: ik ik! Deérlyken toestand het gevang wenschen om niet van hon ger te sterven Hel doórgaens wel onderrigtle, pruyssische regeérir^sblad behelst onder zyne madridsche correspondentie hel belangwek kende berigt, dal de spaensche regeéring aen onderscheidene slaetcn den voorstel gedaen hééft een congres te beleggen, ten eynde maetregelen le beraetneu om den paus in zyn gezag le herstellen, en lol zetel der vergadering van de gezanten, eene stad in Spaniën te kiezen, als zynde het land, waer thans de meeste rust heerscht en dus volledige zekerheid vóór eene on gestoorde lieraedslaegiug hestaet. Er is ons gisteren laet in den avond cenen wydloopigen arti kel nopens dc presenlie-gelden toegezonden hel schynt ons dat den scbryver zeer wel van de zaek onderrigl en tcenemael van ons gevoelen is. 51. Jouret, die ons vóór wal zyne amblgenooten betreft poogt om den tuyn le leyden, zal waerschy'nelyk aerdig slaen kyken als wy dit stuk zondag zullen afkondigen en andere raedsleden zouden nog viezere gezigtcn konnen trekken moes ten wy bel in zyn geheel afkondigen. Wy zullen zien. Den lieer Cornelius Evil, notaris binnen deéze stad is benoemd als President van dc administrative commissie der hospitalen- Gods- en Weeshuizen alhier. Den gemeenteraed heeft in zitting van maendag iaelst, M. J. J. De Meeter, bedienden ten Stadhuyze, tot Secretaris van den optellingsraod der liurgerwagt benoemd, in vervanging van den lieer R'Huygelacrc die zyn ontslag hééft gegcéven. Zyn tot leden" en suppleanten van de militie-raeden voor de liglingvan 1849 benoemd: Regtsgebied van Aei.st. Voorzitter, M. Oh. De Witte, pro- vinciael raedslid, le Aelst. Suppleant, 51. J. De Deyn, provin- eiael raedslid, te Ninove. Lid, 51. Th. Dommer, schepen, te Aelst. Suppleant, M. De Ghcest, burgemeester, te Aelst. Regtsgebied van Dlndermonde. Voorzitter M. Blomme, pro- vineiael raedslid, le Deudermonde. Suppleant, M. Schouppe, provinciael raedslid, le Deudermonde. Lid, 51. De Behault Ducarmois, schepen, te Dendermotide. Suppleant, 51. De Riek, burgemeester, le Appels. Manne Vrouw. wettige 208 103 onwettige 15 14 DOOD GEBOREN. Total 221 177 Mannel. Vrouw. 21 11 4 3 TWEELINGEN.5 IIOUWELÏKEN.99. 25 14 OVERIYDEN Manncl" 1 OVERLYDEN. yrouw 218 439 VERANDERING VAN DOMICILIE. 59 Nedergezet. Mannel. 192 544 Verladen. Mannel. 479 Vrouw. 189 568 17,042 Vrouiv. 152 Bevolking op 51 December 1848 Mannel. 9114 Vrouw. 7928 LAETSTE TYDINGEN UYT VRANKKYlv EN ITALIË Gisteren moest de beraedslaeging over de ontbinding der Nationale Vergadering beginnen. Men verwagt met angst den uytslag deézer zaek. Men vóórzag eenen weder stand van wege de meèrderheyd der Vergadering, en vraegde alom ivelke er de gevolgen zullen van zyn. Generael Cavaignac heeft zich vóór het behoud der ka mer verklaerd. Volgens den National, hééft het ministerie, Abd-el- lvader de vryheyd gegeéven zich met zyne familie naer liet Oosten te hegeéven. De uytvoerende magt, voegt den National er hy, hééft het vermogen niet die vryheyd te geéven, zonder toestemming der Nationale Vergadering. In Italiën aenziet men de tusschenkomst van Oos- tenryk en Napels in de zaeken des pauzes als mogelyk De Óostenryksche troepen hebben Pesth en Ofen zondt slag of sloot ingenomen. Men schryfl uyl Ilousselaere tlat een fabriek dier sta cene aenvraeg uyt den vremden gekreégen hééft van 50,00tr stukken lynwaed. [Patrie.J Te Massemen-Westrem heeft men den 2 deézer macuti den genaemden Jozef De Smet, van Schellebelle, oud 69 jaeren dood vinden liggen. Dien armen ouderling ivas vervroózen. Dry persoonen kwamen zondag nagt aen de hoef der ge broeders Verhoosl, landbouwers te Schoorisse, by Audenacrde. Eenen deézer laelste zag hen bezig met raepen te steélen, "en schóót zyn geweer af. Den kogel trol een der hongerige roovers, een lBjacrig nieysje, L. De Ridder genaemd, inden rug: die ongelukkige is 's anderdaegs overleden. Een regterlvk onder zoek is begonnen. Dc korrektioneéle reglbank van Brussel lieéft voórlaetstcn vrvdag eenen garde civiek tier gemeente St-Slevens-AVoiiiive lt vyfticn dagen gevang veroordeeld, omdat liy zynen htyténpjil die de bediening waeruam als lid van den tngtraed der burger- wagt bejedigd bad, dóór hem st.... luitenant, luïtesant-kraem, opvretter van de prociue te noemen. De reglbank grond haer vonnis hierop, dat deéze belediging geschied is aen eenen ma gislraet, en de beschikkingen tan art. 222 van liet strafwetboek aldus toepasselyk waren. Men léést' in den Propagaleur d'Ypres: Gisteren zondag, van zeven tol ach', neren 's avonds, dééd bet Selity der klokke van al de kerken der stad, aen de inivooners, de benoeming va;- den kanonik 51aIon lot bisschop van Brugge, kennen. Een, algemeene verlichtipg had dacrna plaels, in teeken van levrt denheyd. De benoeming van den heer 5lalou lot den stoel va i Brugge is vóór onze stad zeer belangrykook zien wy met ecm regtmaetige fierbcyd, eenen onzer medeburgers lot" die boog w oerd ighêyd verbeven, meer nog om zyne deugden, dan uyl rot van zyne bekwaemheden. -Verledene iveék spéélde den knaep van eenen koopman in de Bergstraet te Brussel, alleen bi de wieg van zyn broedertj een kind van 4 jaeren, en ziende dat liet weende, gaf by he; eene rozyn in den mond. De vrugt geraekt in de adempyp va; bet kind, dat verslikte, en nieltegenstaende alle toegëbrag hulpmiddelen, deézeu toeval niet overleéfde. Donderdag avond zyn er te Brussel 27 menschen in d gaslhuyzen gebragt, mei gebroken armen of beenen, of kwe singen aen liet hoofd. Er zyn ook twee menschen dood gt vallen. By besluyt van den 8 january word den heer F. N. Pi: lean benoemd tot burgemeester der gemeente Schoorisse, 1 Audenaerde. Men schryfl uyt LoTen den gemeente-raed van Hcverh heeft eene meniorie acn de kamer der volksvertegenwoordigers gezonden, om te protesteéren tegen de benoeming van den burgemeester diër plaels. 5len herinnert zich, dat deéze benoe ming gedaen is buylen den raed en met schending der w-tva, f maert -1848. Den nieuwen burgemeester van Heverlé had den gemeente raed byeen geroepen, ten eynde tot zyne instelling overle gaen. Geen enkel raedslid lieéft aen die uytnoodiging voldaen, zoo dat den verkoren van bet ministerie alleen in dc zitting zaelis gcbleéven. Daer staet 51. Rogier nu te kyken, hy die terugdeynst om agthacre voorgestelde kandidaelen le benoemen, en geen opzig' beeft om eét- en drinkverkens tot burgemeesters aen te stelten. Veéle afgeveêrdigde der Vlaenderen, zegt den Vaderlan der, hebben nog hunnen mond in de kamer niet geopend en eenige zyn siegls lien of twaeif mael in dc zitting verscheénet om te knikken. Niettemin hebben zv, voor twee maenden gefi gureerd te hebben, 850 fr. opgcstreckcn. 5!en ziet wel, dal het geld niet met werken te winnen is. Spylig is het dal alle d kleyne bttezen die 2 of 5 maenden in den winter zonder wer; zyn, niet voor twee of dry maenden naer de kamer mogen gaen hét zou die braeve lieden wel komen en de werkingen d kamer zouden er niet slegter dóór gaen.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2