ZONDAG 28 JANUARY 1849. DERDEN JAERGANG.—Nr 124- AELST, den 2 7 January. Dit blad verscliyM des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den dacrop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos cene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; acn deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewacgcn van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel acn deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE ZYN DE MINISTERS-PENSIOENEN AFGESCHAFT Op deéze vraeg die geheel het land volgeêrne bevestigend zou beantwoorden, konnen wy evenwel niet ronduyt ja zeggen, integendeel wy zouden eerder moeten keen zeggen acngezien de ministers, welke twee jaeren gezeteld hebben, hun pensioen voorlduerend zullen blyven behouden. Maer zal iemand vraegen, wat hebben de gazetten en byzonderlyk de aen het ministerie verkogte broodschryvers dan zoo hard geroepen dat het land van dien last onlslacgen was, dat de ministers-pen sioenen afgeschaft zyn etc.? op het papier zyn de pensioenen afgeschaft, dat is waer, maer nieltegenslaende die afschaffing, zullen de gcénc welke voörgaendelyk twee jaerrn ten koste van 't land zyn gehuvsvest, gewarmd, verlichten meermaels gevoed geweest, behalve dal zy geduerende dit kort lydstip eene treffelyke burgersforluyn van 42 duyzend franken hebben opgestreéken, in 't vervolg hunne pensioenen blyven ontvangen. "Voor de tegenwoordige en toekomende ministers, is er in de stemming nopens de afschaffing der haelelykste aller wetten, met eene soort van voórbohouding te werk gegacn welke wy niet zullen beknibbelen vóóraleer wy er den inhoud van kennen; want iemand uyt de pensioenwet willen sluylcn cn- kclyk om dat liy minister is geweest, ware dwaesheyd en zelfs onreglveêrdigheyd doch het zou na twee of dry jaeren ministerschap niet zyn dat wy pensioenen zouden verleenen die een inkomen daerstellen van ecnen dcfligen kapitalist. Om een pensioen te verkrygen, moet men hetzelve verdiend hebben; om het te verdienen, moet men WEÉZENLYKE dien sten aen 't land bewyzen, niet dóór wóórden of beloften, niet dóór leesten en kermissen, niet dóór dansen en trakleéren of getrakteerd te worden, niet dóór een pa er jaeren kiekskcnslevcn te leyden of vriendekens en kozynijes met vette plaelsen en schreeuwende jaerwedden te begiftigen, maer gclyk wy daer zoo aenslonds zegden dóór daedelyke diensten aen de alge meen Kiyd van 'l land bevveézen, dóór het lot van den ongeluk- kigen Me hebben verbeterd met acn dcszelfs zedelyken en sloffelykcü toestand een min of meer kommerloos.tpekomende te hebben bygezet; met dóór een nauwkeurig, wys eïl^cspaer- zaem bcstucr aen de schatkist cepigen spaerfonds te «ebben bezorgd waer dóór zy, ingeval van nood, eene ramp kan te kce*n„aen Z0RI]C1. schatpligtige dóór drukkende leeningen te moet m overvallenmet dóór eene doelmaetige wetgeéving, 'dóór eene onpartydige staelkunde hel land in acnzien te heb ben gebragi en in deszei fs gcheele uytgestrektheyd allen wortel van onecnigheyd zoo veel mogciyk te hebben doen verdroegen; in een wóórd, met dóór treffelyken handel en wandel de agting en verknogtheyd der natie te hebben ver worven, by zoo verre, dat deéze het zich als ccnc pligt zou aglen en zich zelve van ondankbaerheyd beschuldigen kwam zy aen eene regtveêrdige belooning te kort te blyven. Maer dit allcsis geen werk van twee of dry jaeren; tien jaeren zouden nauwclyks vergenoegen om dergelyke uytslagen te bekomen, en in dit geval ware een pensioen van 10 oi' 12 duyzend franken niet te veel om den arbcyd, de zorgen en de kunde van soórtgelyke persoonen te beloonen. Als men maer twee of dry jaeren dienst moet hebben om als minister gepen- sionncérd te worden dan is het gemakkelyk deéze dóór te brengen er zyn mannen die zich naer alle winden weélen te draeyën, die alle cysschen weélen te voldoen, die alle gemoe deren weéten te bcheerschen en welke aldus in T kort tyd- bestck van twee a dry jaeren oneyndig meer kwaed aen T land toebrengen dan anderebeterdenkende in zes jaeren konnen herstellen, en noglans worden cerstgemelde ook op de pen- sioenlyst gebragt en slryken tot 's lands schande duyzendc franken op welke acn de noodlydendc en van honger stervende Belgen moeten afgeperst worden. Dal er onze welgeévers wel acn denken, M. Rogier hééft metvoórbchouding deéze kwestie laelen doórgaen, vóór eerst om dat hy zeker is van zyn per- soonclyk pensioen en wadrschynelyk ten tweeden om dat hy mikt op een vóór zyne makkers die hem in zyn wóórden-en kcrmis-politiek, in zyne kavalkaden en reuzenfeesten, in zvne leeningsvraegen en burgemeeslersspelen sinds een jaeren half 7.00 trelfelyk ondersteund en geholpen hebben. I Onzen bedorven confrater, het Verbondkomt in zyn laelsle N' met aerdige prullen vóór den dag en dit om te bewyzen dat den eenvoudigen bender-bode eenen boosaerdigen lasicraer is die geene kennis hééft van hel artikel waervan hy in zyn voórlaelste Nr spréékt nopens de verslaefdheyd van d'heer Benediclus Bruneau. Onze geagte leézers herrinneren zich nog het artikel jlsticie-kosten waervan de centrale sektie eene som van honderd duyzend fr. met cenpaerigheyd van stemmen had afgesnoeyd, welke afsnoeying dóór de meerderheyd der kamer is gehandhaefd doch tegen welke M. Bruneau met nog eenige andere verslaefde afgeveèrdigde gestemd hééft; nu, dit is 't géén wy hadden doen opmerken en daerom is den Dcndcr-bode in d'oogcn van T bedorven Verbond eenen boosaerdigen las- teraer die zonder kennis van zacken spréékt!! Als onzen con frater zulke sterke argumenten neérschreëf, had hy gewis naer de verkenskermis geweest. Maer schertsen ter zyde en komen wy ter zaek. Het Verbond wilt de verslaefdheyd van zyncn patroon aen onze landgenoólen bewimpelen, of in andere wóórden, hy poogt ze wederom te bedriegen gclyk hy maer al te véél gedaen hééft; hierom zegt hy dal als de sommen die aen den minister vóór justicie-koslen iii deszelfs budjet worden loegestaeu niet ver- bruykf worden, zy in de stadskas blyven en voor't volgende jaer dienen etc. Wy zullen enkelyk aen 'l Verbond opmerken dal er eene sóórt van menschen bestacldie, als zy véél eykens hebben, ook véél dopkeus maeken, en dat het eene dobbele dwaesheyd is van de schalpligiige meer af te persen dan er volstrekt noodig is. De meerderheyd der kamer hééft dit be- greépen gclyk den Dendcr-bodc, en in weérwil van de al te oOip.ip.myj.nn redevoering van M. Bruneau, de vermindering gestemd. YVy zullen aen onze leézers een cxlrakt uyt de rede voering van den verslaggeévcr der ccutraele sektie, M. Oris, mededcelen om te bewyzen 1° hoe gemakkelyk het is die hon derd duyzend fr. te spaeren; 2° hoe gemakkelyk M. Bruneau van 's lands penningen beschikt om acn den minister te behae gen; 5" hoe sehaemieloos en levens hoe önnoozel het Verbond de akten zyner patroonen bebloemt; 4" hoe zeer de kiezers bedroógen zyn met afgeveèrdigde naer de kamer te zenden gelyk M. Bruneau die in alles de belangen des lands zou slagl- offeren om aen hel ministerie acngenaem te zyn etc. Volgens de inlichtingen dóór den minister zelf gedeponeérd, zegt M. Orts,'om het getal preventive aenhoudingen in korrcc- tionncélc materie te béstaligen, blykt het dat geduerende 1847, 15,472 persoonen zyn aengchouden. Deéze lij,472 aenhoudin gen hebben 45,472 gevangzellingen ncodig gemackt welke, middelmaelig en volgens tarief, elke 1 fr. 80 c. gekosLbebben. Ik vraeg dat decze akten aen de gendarmen worden'afgeleverd aengezien deéze nevens den deurwaerdcr gaen die niets anders doet dan een gedrukt papier draegen, Y zelve aen den beSluerdcr des gevangenhuys ter onderteekening aénbieden en vervolgens aen den instruclic-regter terug brengen. Den gendarme kan dit alleen doen, niets is gemakkelyker. Nu vermenigvuldigt i fr. 80 dóór 15,472 en gy bekomt eene som van 27,849 fr. GO c. die konnen gespaerd worden. Zie daer eene eerste basis van bezuyniging. Hét is onbetwistbaar dat de gendarmen die dagclyks naer 'l gevang gaen, zonder vermeerdering van bezigheyd, aen de korrectionneélc beschuldigde die er zich bevinden," de citatie konnen laelen kragtens welke zy vóór de reglbank moeten vcrschynen. 'Tis al wederom een gedrukt papier waerin slegts twee a dry wóórden onlbreéken die er de grelliers der inslrue- iicregters of de bestuurders der gevangenhuyzen acnvullen en 't welk den deurwaerdcr leekent. Den gendarme is even zoo bekwaein om het teekenen dan den deurwaerdcr. Deéze akten kosten 1 fr. 20 c. Vermenigvuldigt die som dóór het cylfer 15,472 cn gy komt lol cene uyfgacfvan 18,560 fr. 40 c. welke gevoegd' bv de eerste som een cyfler 'uy tinneken van 46,410 fr. cn dit vóór een werk dat de gendarmen konnen doen zonder eenen minuet lyds meer te verliezen of zonder eenen voet meer te moeten verzetten dan bunnen gewoonelyken dienst. Zie daer nagenoeg de "helft der honderd duyzend francs verregtveêrdigd. Nu, wat moeten de gendarmen meer doen om de andere helft der 100,000 fr. te spaeren Ik ga het dóór cylfers bewyzen. Er zyn in 1847, 22,894 zaeken vóór de corrcctiomieéle regt- banken.gebragt. Ik spréék noch van krimineéle zaeken noch van die van enkele politie, indien ik aenneéin dat de gendar merie in kórrcetionueélc zacken, 't is te zeggen, in die welke in de sleden behandeld worden, gedecllelyk assignation kan doen aen de gcluygen vóór de korrectionneélc politie, indien ik onderstel dat het getal getuygen van 2 zy vóór elke zaek, hel géén verre onder de weézenlykheyd is, zoo kom ik tot cene uytgaef van 1 fr. 70 c. vóór elke zaek, het géén vermenigvuldigd dóór het getal zaeken van 52,894 eene uytgaef bestatigt van 59,919 fr. 80 c.deéze som gevoegd by de voórgaende 46,416 Ir. gééft een total van 106,555 fr. 00. Zie daer, zegt M. Oris de gespaerzaemheyd welke ik in naem der centrale sektie verdedig etc. zulke nuttelooze uytgaeven durft M. Bruneau ondersteunen, en omdat wy die uytgaeven legensprcéken, zyn wy volgens 't Verbond boosaerdige lasleraers. Nu, hebben wy ons de moeyle gegeéven deéze zaek uyt te pluyzen, 'l is om te doen zien dat wy nietsonbillyk cysschen cn op dal hel Verbond heelt het nog een vonksken van eer of schaemle, of is het vóór eenige beternis valbacr, van zyne bcdriegelyke wegen terug- kcere en openbaere penitentie doe over zoo vcél schande waer- mede het zich zeiven en zyne patroonen overheden hééft. Maer eylaes. van persoonen die zelve durven verklaercn dat zy teencmael bedorven zyn, beternis verwaglen, is zich met her senschimmen voeden of cysschen dal eenen verhongerden wolf een schaep zou streêlen. Den schryver der samenspraek tusschen Dikten en eenen Pagter hééft ons met zynen naem bekend gemaeklwy Iacteu dus dit stukje volgen. SAMENSPRAEK tusschen onzen Dikten en pagter Jandewelke waerschyne- lyk plaets gehad heeft tot Brussel den llslen deèzer maend onmiddelyk na de zitting der Kamer. Den Pagter.— Dikten jongen wat komt gy daer te zeggen Nu gaen- de menschen peyzen dal gy uw versland verliest Gy moet u beteren of wy zullen u moeten uyt de Kamers zetten. Dikten. Heb ik niet wel gesproken Ik heb zoo mvn besté gedaen wat valt er op te zeggen Pagter Jan.Indien dat gy in de kamers niet geslapen hebt, gy moet daer, gelyk ik, geboord hebben, hoe klacr en verstaen- baer M. Dumoriier bewezen heeft, dat eiken gevangen, da"e- Jyks aen het land eenen frank kost. Dit is toch te vcél is hel niet waer Het roept vraek. Ingezien onze arme cn deugdzame menschen geen vyftien centimen dags te verleven hebben, ingezien de werkende klas en zelis hel mceslendeel der bur gers gcencn frank par hoofd verteren. En gv, Dikten gy, met al uw versland en gezond oordeel, gy, het hoofd, hel hert en de ziel van het Aelstersch Verbom», gy hebt lot spyt en ver driet van alle eerlyke werklieden gezegd dat eenen frank per hoofd, voorden onderhoud der gevangene niet te veel is, gy hebt gezcyd, (hel zal in den Monilcur te lezen staen) wv mogen er geen centiemken afdoen, of al de gevangene zullen van gebrek ziek worden, gy hebt aen M. Dumoriier gezegd, het is niet geoorlofd van den luxe en de bekostiging der gevan'gen- huyzen te beknibbelen.Wacrt gv misschien niet bedrogen in uw gedagl gy meynde wacrschyneiyk dal de kamer bezig was met gaslhuyzen of gesliglen van weldadigheyd. Dikten. liet is my onmogelyk van wel té doen voor de menschen. Als ik van de kamer afwezig ben, dan zeggen zy hv verdient zyn geld niet; ben ik ertegenwoordig zonder spreken, dan schryft men van my wal zit dien knikker daer te doen, hy is aen het ministerie verkogt. Als ik over d'eene of d'andere zaek, volgens consciëntie, myne bemerkingc maek, dan is 'l Dikle$v*y zyt er nevens; wy zullen u uyt de kamers zeilen. Zegt eens, pagter Jan, wat moet ik dan doe'n Den Pagter. Wel vriend bekent openllvk uwen missla" Hoe is hel mogciyk, gy wilt u nog verschoonen. W eel gy niet dat men legen regt en reden, lot spyt van eerlyke lieden, noovl mag voorstaen, dieven, baenstroopers gestolengoed koopers. vcglers, moordenaers enz. Spreekt in het vervolg ten voor- deelc van den landbouw. Maekt dat wy de twee millioenen van de Dendcrvalley krygen om in ons ongelukkig Ylaenderen te verwerken. Verheft uwe stem tegen de vraekroepende pen sioenen, van retraite der ministers en andere bediende van het land, zegt dat zy moeten zorgen en sparen voor hunnen ouden dag, gelyk andere welpeyzende burgers doen. Bewvst aen de kamer dat er te veel bediende zyn, dat zy malkanderen de buyl loopen, immers waerorn al die inspecteurs en controleurs van scholen, van waterstaten, van ontvangers, van zolhuyzen, van hel leger enz. W aerorn al die garden en douaniers en ontvangers, ingezien er geen boeten meer ten vollen betaeld worden? waerorn al die pennesnyders cn gazeltelezers in de

De Denderbode | 1849 | | pagina 1