bureaux van de ministers die geen 10 centimen dags verdie nen Wacrom aen de hooge bediende boven hun schreeu wende tractemcnlen nog tol 2, 5 a 4 duyzend franken geven om pennen en papier te koopen waerom die pragt, waerom al die bediende op den yzeren weg, den welken jaerlyks aen het land vvf niilliocnen kost, dacr niemand prolyl van heeft ten zy de "groote sleden waerom dat groot dat pragtig leger die koslelyke officieren, al die parademannen waerom al die scholen, modelscholen, primair-scholen, collegicn en atluenees en daerhy nog twee universiteyten, ten koste van het land en lot nadeel van de vryhcyd? Spreekt, Dikten, op alle deze artikels, spreekt ten voordccle van de arme mcnschcn, van de werkende klas en van de geringe borgers; en spreekt niet meer tegen reden, ten voordeelc van valsche banqueroutiers, van roovers en brandstekers, van schelmen en deugenieten. Dikten. Schept moed, pagler Jan, de zaken staen op be leren om reden 1° onzen minister heeft den koning doen dan sen om het volk werk te geven, gy hebt dat waerschynelyk in de gazetten gelezen. 2° Onzen minister zal in alle parochiën bockskens zenden de welke zullen handelen van landbouwen, van peérden en koeyen, enz. Pagter Jan. Wie zal die bockskens opstellen broodschry- vers, advocaten zonder werk, die twee dagen lang zullen schryven op de ziekte der acrdappelen zonder te welen waer deze groeyen, op de hoornen of onder de boomen. Indien de landbouwers moesten te werk gacn volgens die boekskens, zy zyn nu arm, maer dan zouden zy nog armer worden. Den Pagter. Allons nu ben ik overtuygd dat onzen wael ook aen het ministerie verkogt is. Het is moeyelyk om onaf- liankelyke volksvertegenwoordigers te vindenden eenen is slaef van de clubsen en den anderen verkoopt zich aen het ministerie. God weel of er in de kamers 20 mannen zyn die ongedwongen en volgens consciëntie mogen stemmen. (K K.) Deézer dagen had den agtbaeren volksvertegenwoordiger van Brugge, M. Sinave wederom de nood kwestie der Vlaendersche armoede aengeroerd. Hierop was Meesier Rogier in eene hevige verbittering tegen den ccrbiedwccrdcn representant gesehoóten en had hem schimp op schimp toegesluerd, het geen in de kamer eenen spotlach heeft uylgelokt. De handelwyze van den minister is algemecnelvk door de vlaeinsehe drukpers afgekeurd en zelfs geschandvlekt. Wy onlleenen hier eenen artikel uyt het Anlwerpsch Handelsblad, een der best geschreéven en allezins gemagtigde vlaemsche dagbladen dal weézenlyk eer aen de vlaemsche drukpers doet. uyt dit artikel zal men kou- nen bemerken wat men in de Vlaenderen van M. Rogier denkt. Zie hier het artikel. De wóórden van den minister van binnenlandsche zaeken dat den lieer Sinave de gevoelens zvner kiezers niet vertegen woordigde, door van Vlaenderen's armoede te spreéken, heb ben in Brugge vooral weerklank gevonden, die geenzins ten voórdeele van het ministerie is. De veronlwccrdiging over de houding der kamer, de wóór den die den minister in eene zelfwierooking zich toestuerde, om den brugschcn vertegenwoordiger te beschaenicn, heeft eenen kreet doen opgaen, uyt het grootste deel der drukpers en uyt de bevolking van West-Vlaenderen. Wy ook, hebben ons niet bedwongen op het leézen van die episode, en al heeft den heer Sinave, de handelwyze des ministeries, overdrcéven, dit noch de kamer, had het regl eenen spotlach te werpén op hem die gezonden is, om de regten en den toestand van zyn gewest, in de kamer vóór te draegen en te verdedigen. Het ministerie dat zeker, sinds eenigen lyd, niet ledig was vóór die gewesten, doch egter niet kragidacdig genoeg gewerkt beeft, opdat de Vlaenderen geheel en al betrouwend de handen in den school leggen heeft eenige lofiuytingen, die uyt die gewesten opreézen, vóór te algemeen acnschouwd, en de kiezers van Brugge, bereyden zich aen hel ministerie eene logenstraf fing te geéven, die hoe onwenschelyk ook, egter strekken kan, om het gouvernement de oogen te doen opengaen, en den sluyer van eygenwaen eenigzins opheffen. De brugsehc bladen dan, melden ons, dat den lieer Sinave schitterend zal gevroken worden over de minagling hem ten deel gevallen. Alle de nota belen der stad, hebben zich gehaest hem schriftelyk, hunne voldoening ledoen geworden en men bercyd thans te Brugge eenen praehtigen oplogt, om hem bv zyncn terugkeer uyt Brus sel, luyslerryk in zyne stad terug te voeren. Zy', die hem gezon den hebben, willen hem bewyzen, dal, als Brussel zyncn zucht lol Vlaenderen niet wilt wcêrdeéren, onder hen nog erkenlelyke en dankbaere herten zyne opoffering en poogingen loejuyehen. ZIT'! ING VAN DEN STEDELYKEN P.AED. Zaterdag avond was het openbaere zitting. Hel onderzoek des budgets van hel armbcstuer was het dagorder. Met eenige wyzigingen is dien budget acngenomen. Vervolgens is de kwestie der vremde houillc-verkoopers op het tapyt gekomen welke zeer grondig is öndcrzogl geworden. Den lieer verslag- geéver V. D. Herreweghe had, naemens de commissie met dit onderzoek belast, geconcludeerd om de vremde houillcschepen en andere lossende koopwaren die hier vok^f.-s hunne grootte langer dan 4, Gen 10 dagen zouden verhlyven, aen een regt van 5,4 011 5 fr. p r dagzouden onderworpen zyn. M. Jou rel heeft in 't belang der verbruykers en om niet te nadeeli«* aen onze koólenverkoopers te zyn een amandement voorgedroegen om gemelde dagen op G, 10, en 15 te brengen. Dit amandement is dóór vcrscheydenc leden kragldaediglyk ondersteund en met algemeene stemmen, twee uvtgezonderd, acngenomen. Nadien is de openbaere zitting geheven en is deéze mei gesloó- ten deuren begonnen. Naer wy vernomen hebben, is M. den l idder Van den Broecke, tot armmeesler benoemd in vervan ging van den heer De Meeier, onlslaggecver. Uyt den volgenden brief van den gouverneur zullen de bur- gerwagten konnen opmerken dat zy niet al te haeslig moeten zyn om zich in uniform te sleéken willen zy zich niet bloot stellen om hunnen frak ete. in de klcerkas te moeten hangen. Meu zegt dal onze opperbaezen te zeer geneygd om soldaelje te speélen, wapens zullen vracgen om het regt te hebben de garde civiek alhier te organiseéren. Zy beweêrcn dat zy hier noodig is om het gevangenhuys te bew-aekenDe Gazelle van Aclsl zegt dat wy in dit geval geen garnizoen meer noodig heb ben, en wy vraegen waerloe onze spacieuse kazernen dan zul len dienen? Dit alles moet over 't hoofd gezien worden om de kinderagtige krygszugt van eenige pronkers te voldoen. Profi ciat met de kans; wy zullen op deéze zaek terug kecren maer onderlusschen konnen onze stadsgenoóten eens overdenken of het hun zou aengenaem zyn moesten zy den dienst in ons ge vangenhuys doen, en er elk op zyne beurt vóór 12 of 24 ueren binnen zitten. Wy hebben alle die schoone komplimentcn aen den verstan- digen?? kolonel te danken die, naer het schynt, Brussel en Gend omgekeerd heeft om onze burgers in de wapens te krygen. Klaegt dan gy, geringen burger, het ministerie, kan u antwoor den dat de geéne die gy gekoózen hebt uwen toestand als zeer voldoende komen afschilderen zeggende dal gv u gemakkelyk kont en zult kleeden om soldaetje te speélen. Den agtbaeren kolonel mag wel weéten dal, moest hy nog gekoózen worden, men hem eerder een lang en smal ding waermede men het water van de daken naer beneden leyd, aen het aglerste zyner menschheyd zou vastmaeken. Gend, den 12 January 1849. Aen de Plaetsélyke Bestueren en aen de Bevelhebbers der Burgerwagt van de steden en gemeenten der provincie waer deéze wagt werkzaem is. Men lieéft de vraeg onderworpen om te weéten of hel betaemt de Burgcrwagten te dwingen zich van den uniform, vóór ge schreéven by koninglyk besluyt van den 18 Juny 1848, te vóór zienvóóraleer er wapenen ter beschikking van den bevelhebber der wagt gesteld zyn, om hun te worden uylgereykl. Ik heb de eer UED. te bcriglen dat den heer minister van bin nenlandsche zaeken my by aenschryving van den 10 deézer maend N" 45833,2® afdceling hééft doen kennen dal hy van ge voelen is dal de ongewapende en niet geèkwipeérde Burgcrwag tenniet moeten verpligl worden om zich van den uniform te vóórzien. Deézen hoogen amblenaer voegt daerby dat ofschoon het staclsbesluer niets verwacrloosd om de ekwipcéring en wape ning der burgerwaglen te verzekerener noodzakelykerwyze een zekeren tyd zal verloopen alvorens eene volledige wapening in al de gemeenten waer deéze wagt werkzaem is, zal kunnen uyl gereykl worden. Den Gouverneur van Oostvlaenderen. E. DE JAEGHER. Op de dry eerste vraegen uyt Erembodegcm welke wy in ons voorgaende Nr afkondigden hééft men ons eene antwoord gezon- dm; 1° Den geneésheer ontvangt geene 500 fr. voor zyne jaer- wedde; 2° Het is valsch dat alles was afgeloopen als men moest vergaderen 5° Hel is niet waer dal den doctor zyne rekeningen hééft geloond om te bewyzen dal hy voorgaendelyk ook 500 fr. en meer voor jaerwedde ontvangen hééftde rekening des doctors hééft slegls ecnmael tol 590 fr. beloopen en dit uyt hoofde van buylcngewoone vermenigvuldiging van ziekenin 1846 en dan hééft den geneésheer yoedwilliglyk 90 fr. ten voordccle der arme afgcslacn. [)r. In vergadering der Leden van den raed der prud-hom- mes binnen deéze stad, ingerigt tot overeenbrengst en beslis sing der geschillen tusschen fabrikanten kooplieden enz. met hunne werklieden van alhier en omstreéks, is den heer Eliaert- Cools, fahricant binnen deéze stad, benoemd als president van gezegde inrigting. By ministerieel besluyt van den 17 january zyn in de hoofdschool van leéger onderwys des Gouvernemenls, alhier benoemd Tot tweeden onderwyzer, M. Van der Speelen vader, in ver vanging van M. C. L. De Troyer, onlslaggeéver Tot derden onderwyzer M. Alex. Van der Speeten, in ver vanging van M. G. Heymans ontslaggeéver. By koninglyk besluyt van den 20 january, is M. Ch. Ver- brugghe, doktor in de regten te Aelsl, tot avoué benoemd by de regtbank van lcn aenleg te Dendermonde, in vervanging van M. Schouppe, overleden. Het Handelsblad, den Précurseur, den Journal d'Anvers, met een woord al de dagbladen van Antwerpen spreéken met véél lol' van de vertooning, zondag laelsl, dóór de koninglyke maetschappy van Rhetorica van Ninove, aldaer gegeéven, vóór den kunslstryd der maetschappy Jong en Leerzuglig. Al de ver lichte vrienden van vlaemsch tooneel hadden de zael van verscheydenheden vóór byeenkomst genomen. De Dood van Cczar en het nastukje van Aon Kolzebue: Drie vaders te gelyk, is met den besten uyislag dóór de looneclspeélers van Ninove voórgedraegen geworden. En de anlwerpenaers hebben hunne algemeene tevredenheyd te kennen gegeéven dóór de her- liaelde toejuyehingen en het terugroepen der heeren J. Van Impe, P. J. De Deyn, M. De Deyn, A. Van Hain en P. Van den Bossche die dóór hun tooneelkundig talent inzopderheyd hadden uytgemunt. (Medegedeeld.) Met 1 Febry aenstaende zal de jagt gesloóten zyn. Eene vertakte zamenzweéring is in Vrankryk ontdekt. De barrikademannen, de moordenaers en brandsligters zouden weder om poogen alles om te werpen, en eene belasting heffen op de ryke van duyzend milliocn fr. Den volgenden brief, dóór den Journal des Débals afgekon digd, bevat eenige weétensweêrdige tydingen: roomen, 14 january. Mynen laelsten brief hééft u de wacrschynelyke aenneéming vóórspeld van een dier kragtdae- dige maetregelen, dóór welke het opperhoofd der kerk, inge volge de hem toevertrouwde opperste apostolische inagt, van de katholykc gemeenschap de verdorvene leden afscheyd. Die maetregelen zyn tweederleyde excommunicatie en de inderdictie. De excommunicatie treft alleen de persoonen; de interdictie de geheele bevolking en somtyds ook de leden van het geestelyk korps. De excommunicatie vernietigt al de geesle- lyke regten aen den titel van Christen gehegt; de interdictie is slegts de tydclyke opschorsing van diezelfde regten. De excom municatie treft den persoon zelve, scheyd hem van de geeste- lyke zamenleving af; de interdictie maekt geen verschil tus schen de onschuldigen of de pligtigen eener aengeweézene plaets en treft in eens de stad en al haere burgeren, hel land en al zyne inwooneren. Die twee straffen verschillen dus in aerd, gewigtigheyd en toepassing. Dezelve vermengen zou eene dwaeling zyn, schadelyk aen de ware uyllegging der feyten en tegen welke wy het noodig geóórdeeld hebben de leézers te waerschouwen. Pius IX, gedwongen de laetste maetregelen te gebruyken, welke hem zyne gcestelyke weêrdigheyd overlaet, vóóraleer eene bemiddeling aen te neémen die hem afkeer inboezemt, Pius IX, gedwongen tegen dit volk te handelen, dat twee jaeren geleden hem niet genoeg kon begroeten, loejuyehen en pryzen, hééft toegestemd de excommunicatie uyt te spreéken en hééft geweygerd de interdictie te teekenen, welke men hem voórec- legd had. Den 1 january te Gaëta gedagteekend, wierd de excommu nicatie slegts in den nagt van 5 tol 6 te Roomen gekend sedert wierden er talryke afschriften van op de deuren der kerken geplakt of van hand tot hand overgegeéven. Ook hééft het voór- loqpig gouvernement, na vrugteloos het bestaen der excommu nicatie geloochend te hebben, gepoogd derzclver uylwerksel te vernietigen, het zy dóór artikels in de dagbladen, het zy en dit is véél erger, dóór het inrigten van ambten, dóór ver meerdering van pensioenen, dóór militaire benoemingen en cyndelyk dóór ontslaging van belastingen. Pius IX, toen hy zich van zyne geestelyke wapens bediende tegen zyne oproerige onderdaenen, een feyt dat dóór de kerk vóórzien is, is in zyn regt gebleéven. Ditmael hééft de strenge en vaderlyke stem van den paus weérklank gevonden. De dagbladen zullen u gemeld hebben hoe zy beledigd is geworden in de straeten van Roomen dóór eenige belaeldepartygangers: men ziel in diepooging slegts eene uylzondering. Men uytte in de samenschoólingen noch verag- ting, noch scheldwoorden tegen de excommunicatie van i january. Er bestond droefheyd by allen en by eenige vroegin". Den indruk was zoodanig, dat indien er die wéék een kragT- daedig man te Roomen geweésl was, den paus misschien thans in het Quirinael zou terug zyn. Éénen man, ziedaer wat ons ontbreékt. De burgerwagt, bcschaemd over het bedrog, waervan zy het speéltuyg geweest is, is ongeduldig het juk der aenleydersaf te schudden. In do provinciën begint de bevolking zich te vereenigen en den paus terug te vraegen. De kiezingen vóór de conslilucérende kamer, die op 21 liepaeld zyn, zullen waerschynlyk verschoven wor den, by gebrek aen stemmers. Ik zeg het nóg eens, er ontbreékt te Roomen slegts één man. Men schryft uyt Geeraerdsbergcn Zaterdag omtrent 6 ueren des avonds, kwam den heer Hoorens, burgemeester van Idegem, van Gent in zynen kabriolet terug, toen 5 a 4 honderd stappen voórby de barrier te Schendelbeke, vier mannen mid den van de straet op hem aenkwamen. In deduysternis meende hy dat het een rytuyg was, en reéd wat ter zyde aftoen zy eens klaps naer zyn peêrd greépen en zich aen den kabriolet klemden met zulk eene kragt, dal zy dien deéden waggelen. Gelukkig wierd hy dóór een moedig peêrd gevoerd, dat, dóór de zweep aengehiist, uyt de handen der roovers sprong, en met zulk eene snelheyd voorlsloóf, dat zy hem niet meer agterhaelen konden. De Emancipation zegt, dat de veroordeelden van Ris- quons-Toul binnen kort van Antwerpen naer hot fort van Iloei, by Luyk, zullen vervoerd worden, om aldaer hunne straf te ondergaen. Den gryzen generael Mellinet zoo alleen van deézen maelregel uytgezonderd worden. Dengezondhcyds-toestand van dien dapperen ouderling is dóór zyne gevangenschap, vooral te St. Bernard, zoodanig verzwakt, dat hy' gewis onder we» zou moeten bezwyken. Het brusselsch blad vraegt of het gou vernement niet wys en menschlievend zoude handelen, met de weynige levensdagen, welke dien grysaerd, doó zoovéél smerten getroffen nog overblyven, hem "in vryheycT-te doen eyndigen. Zondag 11. is er te Audenaerde eene moord gopleégd eenen herbergier Blyau genaemd, in twist gcraekt zynde met den sold act Van den Brucke en den tamboürinaitre ióe Smet, beyde van het 5® bataillon 4® linieregiment, begaf zich b; ovnen buerman, den vleeschhouwer Swakens, en nam erd A mes. Met dit gevaerlyk werktuyg gewapend, keerde hy_ tcwrg-^r» bragt De Smet eenen stéék in den buyk toe. Den ongelukkigen soldaet stierf oogenblikkelyk. Blyau is aengehouden, en 'een reglerlyk onderzoek is begonnen. Donderdag hééft te St.-Nikolaes de doods-regting plaets gehad van den veroordeelden Fredcrik Macs, oud 27"jaeren, werkman te Melsele, ter dood verweézen byvonnis van 'tassiscn- hof vanOost-Vl. den 25 novemb. des verleden jaers, wegens «o- pleégde moord op de genaemde Amelbergha Huybens, dienst- meyd bvde broeders Vermeulen te Melsele, en wegens diefstal. Het is deézen ongelukkigen, die na het hooren van zyn vonnis, tot den president zegde: a Hel is wel, mynheer, dacr zal véél volk komen naer kyken. Woensdag avond ten 5 ueren, gaf men den veroordeelden Maes kennis dat zyne vraeg om gratie verworpen was, en hy de doodstraf moest ondergaen. Dezelfde koele onverschillig- heyd, als tydens de onderhooringcnvoórhetAssisen-hof, is hem by gebleéven. Hy was alleen bezorgd, om te weétenhoeveél ueren hy nog leven kon; deéze vraeg dééd hy dikwyls aen den biegtvader, die hem tot berouw zyner misdaed poogde te overhaelen. Des nagts ten 12 ueren, is Maes uyt het rasphuys gehaeld, en in een byzonder rydtuyg, waerin hy met zynen biegtvader zat, geëskorteérd dóór vier gendarmen, naer St.-Nikolaes over- bragt, al waer hy, volgens het vonnis, de doodstraf moest ondergaen. Men verzekert, dat de inwyding van Mgr. Malou, bisschop van Brugge, tydens de eerste dagen der toekomende maend zal plaets hebben. Z. Em. den kardinael aertsbisschop van Meclielen zal in deéze plegtigheyd, dóór den bisschop van Gend en eenen anderen bisschop, geholpen worden. Hel is mogelyk dal den apostolischen nuncius, den aertsbisschop van Ephese, deéze plegtigheyd zal bywoonen, welke in de hoofdkerk van Brugge zal plaets hebben.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2