Men schryft uyt Kortryk Voórledenc week kwamen dry iwaeddoeners hier in stad in den winkel van den lieer L.... laertenbakker, en namen liet oögenblik waer dat een meysje van omtrent 42 jaeren in den winkel was, welk zy met alle tslach van mishandelingen bedreygden, indien het hun geen tien franks gaf. Het meysje verschrikt, gaf tien franks, maer des anderendags zag hel wederom de dry kwaeddoeners rond den winkel rond draeyën, en ging haeren vader verwittigen, die deéze aen de policie ging aeiiklaegen. Deéze dry kwaeddoe ners zyn in hel gevang gesteld geworden. Men meld uyl Yperen datdagelyks te Wervicq en te Comen meer dan duyzend fabriekwerkers over de bruggen der Ley trekken, om in het fransch gedeelte dier steden te gaen arbey- den. Men is daer in 't werk tot over den kop. Eenen sergeant-major van hel garnizoen te Antwerpen is verdwcénen met de soldy zyner kompagnie. Den knegt van den gepensioneerden generael Ruzetle is te Brussel aengehouden, onder betigting van zynen meester geslaegen en gewond te hebben. In de Kamper Courant (Hollandsch blad,) leest men het volgende: Onlangs hield professor Des Amorie van der Hoeven, leeraer der remonstrantsch-gerefonneérde gemeente te Amster dam, eene leerrede, waerin hem aen het slot een verheven en edel denkbeeld, als by inspiratie, acngieép en vervoerde. Het was eene bede, die hem uyl het hert vloeyde, en van 2jf-ne welspreékende lippen lot in het hert zyner talryke en aen- zienlyke toehoorders drong, eene bede, zoo "als sinds dry eeu wen misschien nooyt eene ergens is uytgesproken, eene bede van den protestanlschcn leeraer vóór den algemeenen Vader der katholieke kerk, den thans verdrukten Pius IX. Den 16 deézer is te Fall Mheer overleden Magarita Keu len; weduwe Jans, geboren den 50 september 1746, zynde al dus in haer 105c jaer, zonder oyt ziek te zyn geweest. Daerenboven was zy moeder van 12 kinderen, en grootmoe der van 85 kindskinderen. Eene arme vrouw, te Londen, is van vyf welgeschapen kinderen bevallen. De kinderen hebben niet lang geleefd, maer de moeder, die nauwelyks 25 jaeren oud is, bevind zich in den voldoendsten toestand. Twcegcvegl lusschen een redclyk en een onrcdclyk dier. Deézer dagen was er te Corbcek-Loo eene zeug die kurrens geworpen had. Den boer der pagthoeve, willende haer hel noo- dige verschaffen, trad blymoedig in het verkenskot en begaf zich aen het vereyschte werk. Omtrent 12 uerenkwam zynen zoon hem verwittigen dat het middagmael gereed was. Ga maer eéten, zegde den vader, ik zal u aenslonds volgen. Den jongen ging henen en deed de deur van het kot vast in den grendel. Inlusschen blééf vader bezig. Op eens wierd de verkènsbïcst gram en woedend, zoodanig datzy den zorgvuldigen boer begon te byten. Schrikkelyk wierd zynen angst toen hy zag dat he alth dóór de vlugt niet kon redden. By gevolg nam hel twcc- gevegt aenvang. Den man geene andere wapens dan zyne hol leblokken hebbende, verw eerde zich met de zelve zoo lang er hem een stuk van overbleef. Zyn aenhoudend geschreeuw wierd gehooid dóór eene gebuervrouw welke in haestdit voor val aen het huysgezin bekend maekte. Moeder en kinders snel den naer het gegrendeld verkenskot, waer den ongelukkigen vader in wanhoop met bebloedde en verzwakte armen zich nog altvd verweerde tegen een woedend dier dat hem stond te overmeesteren! Gclukkiglyk hééft den man buylen zyne ontsteltenis en schrik, maer eenige wonden gehad. Dit geval leert dan men zich dikwils vergist nopens den aerd der beesten. Dat men dan uyt het geheugen niet verlicze liet spreekwoord Betrouwen is goedmaer niet betrouwen is nog beter. (Pelites Affiches.) FBANSCI1E REPUBLIEK. BENOEMING VAN DEN VICE-PRESIDENT DER REPUBLIEK. Den vice-president is gekoózen. Het is den heer Boulay (der Meurthe) die het meeste stemmen bekomen hééft en die vice- president der republiek geproclameerd is. Naer het schynf, is dien heer geneygd tol de verlenging van het mandacl ïl-er Vergadering. Louis Napoleon is, volgens den National, van' dezelfde gedagte, want, zegt hv, den heer Boulay zou, in zyne installatie-redevoering de wóórden, welke hy over de ontbin ding gezegd hééft, niet hebben durven uytspreékenindien zy strydig geweést waren met de gevoelens van den president der republiek. Aenstaende sluyting der klubsen. Het volgende artikel van den Conslilutionncldoet vermoeden, dal de dagen der klubsen geteld zyn. Dit blad, het orgaen des gouvernements, drukt zich als volgt uyl Indien de klubsen afgeschaft waren, gelooven wy niet dal de vryheyd zich zoude te beklaegen hebben. Volgens óns, is de vryheyd der klubsen, eene anarchieke vryheyd uyt haeren aerd, die meer kost dan zy opbrengt, en die byna onmisbaer tot de •ongebondenheyd van hel willekeurige leyd. Maer hoe kan men Leweêrcn, da t de orde en veyligheyd des lands zouden verontrust worden, indien deéze haerdsleden van politieke agitatie uyt- gedoofd waren By de opwerping, dal by gebrekeder klubsen, mendegeheyme maetschappyën moet vreezen, antwoord den Constilulionnel Den klub is de plaets van rekruteéring vóór de gebeyme maetschappyën. De onvermoeyde aen hoorders, worden^ weldra geassocieérdcn. Is den bureau eens klubs niet, die het gou vernement en de zamenlcving bedreygde, met de vraek der ge- organiseérdc sectiën. Men moet dus niet zeggen, dat daer waer klubsen zyn, geene geheyme maetschappyën zyndie laetsle vinden integendeel in de klubsen het voordeel,eene openbaer agencie te hebben. Men moet dan geenzins de klubsen verdedigen, in naem <ler belangen van orde en sociale veyligheyd. Wat is eygcnlyk «enen klub?Eene haerdsteé van licht? Neen, dat licht schit tert niet verre genoeg: hel is een brandend vuer; de partyën gebruyken dien altyd als een oorlogs-machien. De klubsen ver nietigen en vestigen niet. Als men de oude instellingen hééft omgeworpen, hadden de Monlagnards onzer eerste revolutie magtige klubsen gestigt. Toen zy de republiek gestigt dagten, hebben zy de klubsen gesloólen, om haer staende te houden. En het is eenen 3/on= lagnarddie zegepralend den sleutel van den klub den Jacoby- nen, op de tribune der conventie gebragt hééft. De vrouw van een der leden van het voórloopig gouver nement, mevr. Albert, egtgenoóte van den gevangenen van Vincennes, lééft thans in de wyk Popincourt in eene kamer, yoór welke zy 60 francs per jaer betaeltzy is ingeschreéven inliet bureel van weldaedigheyd van het arrondissement Na de definitieve stemming van het voorstel Ilateau, zal M. De Montalenibert, naer men zegt, naer Gaëta vertrekken. Men leéslin den Echo de Lat van 20 jan. In het kan ton Goserdon zyn gewiglige onlusten uytgeborsten ten gevolge der heffing van 45 centiemen. De soldaeten van het55c linie regiment, welke dcrwaerts gezonden waren, zyn met steenen aengevallen en hebben moeten wyken. Men hééft nog linietroe pen en peèrdenvolk gevraegd. Gisteren hééft men geduerende geheel den dag alarm geklept. DUYTSCHLAND. oi.lmutz, 44 january. Men léést in de Deutsche Zeitung Hoewel de drcygende wolken, die over onzen Ryksdag hingen, schynen verdreéven te zyn, is dit zoo inderdaed niet. Eenen hooggeplaetsten persoon hééft, naer men zegt, verzekerd, dat wy in eenige dagen geluygen zouden zyn van eene groote ge beurtenis; en die gebeurtenis is niets min dan de ontbinding der^kamer, die, dóór hel gedrag, dat zy gehouden hééft, zoovéél verloóren hééft in den geest van het hof en van het ministerie, als zy gewonnen hééft in den geest van het volk. Een gerugt dat men niet kan waerborgen, is dat eenen koe rier gisteren de tyding hééft aengebragt, dat eenige honderden Szcklers van Transylvaniën, eenen inval gedaen hebben in Buckovinién en zy daer alles in vlam en bloed gesteld hebben. berlïn, 20 january. Er is véél spraek van de verwydering van graef Brandeburg uyt het ministerie. Deézen maetregel zou in de nieuwe kamer de hervatting der worsteling doen ver- myden, van dewelke zyne benoeming de oorzaek was in de voorige nationale vergadering te Berlyn. De tweede Saxisehe kamer hééft haer gevoelen uytge- druktover de kwestie van bel opperhoofd des duytschen ryks, waerover op dit oogenblik te Frankfort beraedslaegd word. Zy hééft hierop liet volgende besluyl genomen: 1° De vergadering verklaert, dat zy met den grootsten tegen zin eenen erfclykcn chef zou geplaets zien a,en hel hoofd van Duytschland. 2° Even zoo met de vereeniging der keyzerlyke weêrdighcyd aen de kroon van eenen byzonderen staet. 5° Eenen verantwoórdelyken president moet aen het hoofd van Duytsch land geplaelst worden. Prins Frederik von Liechtenstein is met de beroemde zangster, Mej. Sophia Loewe in houwclyk getreéden. Dit liou- welyk was reeds sedert lang ontworpen, doch het hééft niet eerder kunnen plaeis hebben, uyt hoofde van den tegenstand der moeder van den prins, tegenstand, welken nu opgehouden hééft dóór de dood deézer dame. NEDERLAEG DER OOSTENRYKERS. Men léést in de Deutsche Reform van 46 january Wy ontvangen byzpndere beriglen uyt Hongarvën, volgens welke de Ooslenrykers op nieuw vcrscheydenc nederlaegen zouden ondergaen hebben. 14,000 man zyn uyl Buckovinién aengekomen, en hebben zich by hel leger van generael Bern gevoegd, ten eynde tegen de Ooslenrykers te slrvden. Volgens de opgaven van een dagblad, overtreft het tegen woordig inwendige besluer van Ooslenryk in willekeurigheyd en verdrukking alles wat men tot heden aldaer nogooyl heeft gezien. Al de brieven en depechcn worden by hun vertrek of aen komst in de poslbureelen opengebroken. Niemand mag, zells in een kleyn gezelschap, zeggen wat hy denkt, wat er ge beurt, wal hy gezien of gehoord hééft. Zelfs hel Diëét lééft in de acnhoudeode vrees vóór eenen staetstrek of geweldigen aen- slag. Hierby is eenieder bedugt, zoodra Hongariën overwonnen zou weézen, dal die benauwende voorzorgen en dwanginaetre- gels nog verdobbeld zullen worden. TYDINGEN UYT 1TALIËN. Roomen, 41 january.Men léést in de Alba De parlygan- gers van den paus te Gaëta en hier, zyn in groote beweéging, ten gevolge der verzekering, die hun gegeéven is, dat het spaenschc gouvernement zich aen het hoofd {gesteld had van eenen bond der europischc mogendheden, ten eynde Pius IX op zynen troon le herstellen,'tzy dat zy dóór de niaglder bayon- nelien, hel zy dóór deaenlokking van het goud. Men voegt er by, dal den paus reeds de breve van interdictie geteekend hééft, om te zien of zyneonderdaencn alle goddelyke diensten zullen kunnen onlbeêren. Men verzekert, dat, indien de kerken gesloólen worden, de priesters dezelve eerst zullen ontbloeien van haere versierselen en kostbaere voorwerpen, uyt vrees dal het gouvernement zich van dezelve zou meester maeken, om er geld van le maeken, ingevolge de behoeften van de schatkist. le Livorno zegde men den 44, dat men met eene karabine op den koning van Napels gesehoóten had in de straeten van Gaëta. De lylwagten hadden den daeder aengehouden. De correspondentiën uyt Roomen van 43, zeggen, dat er eene zamenzwering ontdekt is, welke ten voórdeele van den paus gesmeéd wierd. Men hééft de zamenzweèrders uyt de staelen gebannen. Naer men zegt, zullen 42,000 man spaensche en portu- gcésche troepen te Gaëta ontschepen. Prins Canino hééft, naer men zegt, aen den president der republiek geschreéven, dat indien Yrankryk gezamenllyk met Oostenryk, m Italiën lusschen komt, om er de democra tische beweéging te onderdrukken, hy eene briefwisseling zou alkondigen die Louis-Napoleon het grootste nadeel zou ver- oorzaeken. Men is nieuwsgierig om die correspoudeutie te ken nen, die zeker een belangryk kapittel zou weézen by de geschie denis van den dag. Dit gerugt is heden geleugenstraft. Den paus hééft generael Zucchy eenen brief geschreéven, in welken hy deézen krygsoversten "grootclyks pryst over het dóór hem gehouden gedrag en zyne beweézene diensten. Pius beklaegt zich verder over het gedrag der troepen te Roomen, in november laetstleden, toen Zucchy zich met eene' belangryke Zending gelast, te Bologna bevond. Niettemin denkt den H. Vader, dat veéle soldaeten verleyd en niet pligtig waren. Da erom belast hy Zucchy de troepen bekend te maeken, dat men eenen akt Van gehoorzaemheyd en verkleéfdheyd van hun verwagt, dat men hóópt dat zy de wettige vertegenwoordigers zullen ondersteunen, het zoogenaemde romeynsehc gouverne ment gehoorzaemheyd weygefen, de orde en de rust handhaeven en herstellen daer waer deéze gestoord worden en uylvoeren wat hun dóór de wettige overheyd zal bevolen worden. Daerna pryst den paus de troepen van het garnizoen van Bologna en eyndigt met den hemel te smeeken een wonder te doen en de verraders berouw te doen krygen. De dagbladeren welke'de oprtiying toegedaen zyn, doen al wat zy kunnen om by den vremden een verkeerd denkbeéld te doen opvatten over de openbaere opinie te Roomen, Naer zy zeggen, zou de Constituante overal gunstig otilhaekl worden. Niets is valscher; het is, integendeel, zeker dat de radikalen en hunne aenhangers alleen deel aen de kiezingen zullen neémen. roomen, 45 january. Eene junta van salut public zal inge- rigt worden en oórdeelen al wie zich op eenige wyze zou ver zetten tegen de byeenroeping der romeynsche constituteérendc kamer. Alwie zich hieraen pligtig zal maeken, zal als verrader des vaderlands gestraft worden. BERIGT. Onze geagte inschryvers welke sedert een jaer of 15 maenden hunnen abonnement s-pry s niet voldaen hebben worden vriendelyk ver zog t zulks zonder uytstel te doen; aen de geênc welke in andere provinciën woonen of te ver afgelegen zyn zullen wy de kwittancie door den post zenden aen welken zy zullen gelieven te bctaelen. Ninove, 25 January 4849, MYNIIEER Het is niet zonder verwondering dat men vernam dal een hekelschrift UE. was locgcsluerd op hel concert hetwelk hier ten voordeclc der weezen plaets heeft gehad. Uwe kieschheid heeft u dit artikel van de hand doen wyzen, waervoor wy u onzen dank betuigen. Voor hunne gedienstige medewerking in deze avondpartijwelkers doel maer al te loffelyk was, komt den op steller van dit schrift nog eene scherpe hekeling aen de persoonen die er deel in hebben genomenoplcdisschen. Men mag zeggen dal dit een origineel gedacht is. Hel is niet alleenelyk onregl maer men moet met weinig verstand bezield zyn om niet le gevoelen hoe dwaes het is in zulkdanig geval, persoonen le hekelen die geen ander oogmerk hadden dan om meer luister aen deze avond party by le zetten. Men weel immers wel dal hel geene kunslc- naers zyn die zich hierop cigcnllyk kunnen toeleggen, zoo als dit in groote steden geschied, en een ieder heeft zelfs ondervonden dal er weinige concerts gegeven worden die voor hel uitvoeren der stukken niets le wenschen overlatenmaer, wal men niet wist, is, dat er in Ninove mannen bestonden die hunne pen zou den gescherpt hebben om hier omtrent hunne ingeborene hekelzucht te voldoen. Ook zou men niets vuriger verlangen als dat dit artikel in uw blad van zondag naest wierd opgenomen, ten einde te kunnen oordeclen over den schranderen criticus, van wie, Corvie, enkclyk by hel bespeuren van zynen neus, zou zeggen dat hy, aen de klas der pezewevers of kribbvters, behoort. "L Ninove, 25 January 4849. MYNIIEER Wy lezen in uw blad, van zondag lest, de redens waerom gy geene plaets verleend hebt aen een hekelschrift u toegezonden over het feest hel welk hier plaets had ten voordcele van ons wee zen- huis.Deze ledens hebben u we kicscheid en goede handclwyze doen blyken, en wy zyn er u dankbaer over. Wy denken echter dal de openbaring van dit hekelschrift, in alle gevallen, een goed moest le weeg brengen want, ofte wel het is eene welwil lende bekeuringeene soort van vaderlccr (het cénigsl dat hier te p'is komt, ingezien de welvoegelykheidingezien de goede wil en hel loffelyk doel,) en dan zou men de aenmerkingen, indien men ze billyk vondl, konncn te nutte nemen; ofte wel hel is eene bitsige vitlcry, eene beknibbeling van kunsthalelyke verwaendheid het werk van een of ander du aeshoofd dat weiééns zich ingebeeld zal hebben dal Ninove gclyk moet zyn aen Brussel of Parys, en dat de liefhebbers, die uit menschlievenheid hunne beschroomd heid overwinnen om hel hunne tol eene goede daed by te brengen, gclyk moeten slacn met de groote kunstenaers der hoofdsteden, welkers beroep hel is de zang-toon-of tooneclkundc te oefenen; en alsdan zou de onnoozele viller gezien hebben hoe verachtelijk zyne scherpe hekeling door hel publiek kon ontvangen worden. Gelief, Mynheer, aen deze regelen eene plaets te gunnen, gy zult verpligten etc. J) In weerwil deézer twee brievenblyven wy by ons eerste gc- dagt, 't is le zeggen dat hel hekelschrift niet zullen afkondi gen. om aen ontydige of ongepaste pcnnclwislen geene opening te gccvcn. Hel zy dus gezegd, beoórdeelingen in gemaetigen trant die ter ondcrrigling gedaen worden, willen wy opnecmen, maer hekelingen om wel of ten minsten zyn devoiren gedaen te hebben neen. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van 22. De algemeene beraedslaeging over den budget der financiën is geopend en oogenblikkelyk gesloóten In de discussie der artikelshééft den heer T Kint-De- Naeyer de aendagt des ministers ingeroepen op de noodzae kelykgeyd om eene bepaelde organisatie te geéven aen de administratie der domeynen en van 't enregistrementop welker personneêl zoo véél bespaeringen kunnen ingevoerd worden. Op eene interpellatie van den heer Toussaint antwoorden de ministers dat het niet waer is, dat het gou vernement een zyner ingenieurs aen het hoofd eener kom-

De Denderbode | 1849 | | pagina 3