ZONDAG 4 FEBRUARY 1849. DERDEN JAERGANG.—N1 12o- AELST, den 3 February. Dit blad verscliynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglvecrdigc klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal DEN CUIQCE SDÜM. verder gewacgen van alle brochucren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenigc stukken zouden begeércn mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gcene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe ie zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wal den druk aengaet. BODE BERIGT. Onze geagte inschryvers welke sedert een jaer of 15 maenden hunnen abonnemenls-prys niet voldaen hebben worden vriendelyk verzogl zulks zonder uytstel te doen aen de geène welke in andere "provinciën woonen of te ver afgelegen zyn zullen wy de kwittancie door den post zenden aen welken zy zullen gelieven te betaelen. HET LIBERALISMUS OF LIE VERA LI SM US EN RET DESPOTISMUS ONZER ALLIANCE. Hel géén wy van over lang meermaels voórzeyd en herhaeld hebben, word alle dagen meer en meer bewaerheyd; onze stad is thans geluyge van daedzaeken welke men. in geene stad noch dorp van geheel het land zou aentrelfen. Een zeker slach van persoonen die zich oneygenlyk liberalen noemen, hadden dóór allerley beloften van onafhanglyke regtyeêrdigheyd, on- partydigheyd en ónbaelzugtigheyd, dóór laster- en logentael, dóór geweld en intrigucn de geesten zoodaenig opgewonden en verdwaeld dat zelfs de meest rustminnende en ireffelykste onzer ingezetene hier dóór begoocheld, zich even als de duyven der fabel aen de klauwen van den roofvogel toevertrouwden. Wy hadden hun schoon te verwittigen datzy moesten oppassen, dat slegte boomen slegte vrugten geéven, dat honingzoete wóórden en beloften dikwils uyt vergiftige herten en monden vloeyën etc. dit alles was vrugteloos, de zich zoo noemende li beralen moesten aen T hoofd komen, alles was verward, alles moest onder de beheersching bukken en buygen, niemand had een wóórd te zeggen, elks r eg ten wierden met de voelen ge trappeld, met een wóórd, niets was goed en alles moest dus op eenen beleren voet gebragl worden. Dan, overtuygd dat er eene volkomene verandering moest plaels hebben, "leende de meerderheyd onzer medeburgers de hand aen die zoo gezegde hervormers en deéze geraeklen aen 't hoofd van Arrondisse ment, Kanton en Stad maer wat hebben wy thans van al die schoone beloften aen te slippen 1° Vóór onze volksvertegen woordigers eene onbeperkte verslaefdheyd aen het ministerie, gevoegd by eene schandelyke zelfzugt, volkomene onbekwaem- heyd en daerby eene allcrbekeurlyksle nalaetigheyd. 2° Vóór hel kapton, groot lawyt en weynig werk. 3" Vóór onze stad een bestuer welks meerderheyd onder de voógddy van dry-a vier heethoofden staet die in alles uytsluytelyk de mannen hunner party traglen te begunstigen, die* het beheer over geheel de slad willen hebben, die peyzen dal er niemand zoo verstandig, niemand zoo goed, niemand zoo treffelyk is dan zy, met een wóórd die in alles den partygeest te raede gaen in zoo verre dat, wie het ook zyn moge, van hun volstrekt niets zou verkrygen indien hy geenen klubist is. Wy zouden over dit alles niet meer willen sprcéken, wy hadden zulks vóórzien en maer te dikwils vóórzegd en her haeld, maer wy hebben sinds eenige weéken te véél beduy- dende bekeeringen gezienwy hebben reeds te véél ieverige voórstaenders van den klub uyt de vier winden openlyk hooien bekennen dat zy bedroegen zvn en met schaemtc het jok der Alliancegasten draegen \fy hebben te dikwils de bekentenis ontvangen dat wy hun de waerheyd hadden voorgespeld, dat zy te laet ondervinden dat zelfbelang en heerschzugt de voór- nacmsle dryfveêren van al de akten der Verbondmannen zyr en dat hunne handelwyze in plaets van Liberalismus ie hcetenv^ met den naem van LIEVERALISMUS moet betiteld worden. De vermaerde opstryking der prcsentie-gelden welkers aen- kondigingden heer Jouret als eene hactelyke lastering-'t zynen opzigle aenzag, de verstooting van den mildaedigstcn en tref- lelykstcn armmeester, den agtbaeren heer Van den Ilende, de verwerping van den verdienstelykeh heer De Coninck, de dry a vier dobbele begiftiging van plaetsen aen den smallen kies- agentvan Meire, al wat er gedaen is om de klubisten aen 't hoofd der burgerwagt te krygen etc. zyn al onwederspreéke- lyke bewyzen van 't géén wy voórzeyd hadden en thans we derom zeggen. Wy breéken vóór heden dit artikel af omdat wy andere stoffen le behandelen hebben waeruyt men nog andere fraeye dingen za! bemerken. DE BURGERWAGT DE WAPENS EN DE KLEEDING. Naer wy uyt de dagbladen verneémen, zal den budget van oorlog eene nietsbeduydende vermindering ondergaen. Er zullen al wéér 27 a 28 milliocnen fr. moeten worden uylge- steékén om ons paradcleger le onderhouden. Maer het géén ons ondertusschen verwonderlyk voorkomt, is dal hier te Aelst alle middels gebruykt worden om onze burgerwagt le doen kleeden waertoe zy zich zeer weynig genegen toont. In byna al de kompagniën is voorleden zondag eene sóórt van dagorder afgeleézen waerby de garden verzogt worden zich tegen 18 dcézer le kleeden oin aen de heeren Rogier en Gou verneur deézer provincie die, naer men zegt, alsdan alhier een bal zullen komen bywoonon, te doen zien dat Aelst in 't geld en in de weelde zwemt, en dat een enkel verzoek ge noeg is om de garden nullelooze onkosten le doen doen. Maer de negentien twintigste onzer wagien hebben dit anders ver- slaen; zy gevoelen dat onze klubsgasleu mal gre bon gré willen soldaetje speéien. Volgens genomene inlichtingen zvn er in elke kompagnie hoogstens 5 a vier garden welke, dóór eenige beweegredens acngespoórd, hel verzoek der operbaezen zullen inwilligen. Men geéfi vóór dal de kleëding tegen den 18 facultatief is maer datzy tegen het eynde der maend verpliglend zyn zal aengezien er tegen dit tydstip eene groole massa wapens alhier zal aen- komen. Wy hebben ons hieromtrent bv wel onderiglte persoo nen bevraegd welke ons openlyk gezegd hebben dat er geenen schyn is van wapens le komen, dal dit eenen list is van onze groote mannen om er te krygen als MM. den Minister en Gou verneur zouden zien dat onze burgerwagt gekleed is. Wy schryven deéze regelen op dat elkeen op zyne hóede zyn zou om zich dóór geene listen le laeten vangen. Als den oórlogs- budgel den zeiven blyft, hebben wy geene gardc-civiek noo- dig, hel is dobbel geld op straelgesmeélen en 'l is ook dat het géén het gouvernement begrypt en derhalve niemand verpligt zich in koslelyke en nultelooze kleeding le steéken.Inallegeval, moesten er vóór het eynde der maend wapens aenkomen, dan. moet er den noodigen tyd verleend worden op dat elkeen zich kunne kleeden. Onze medeburgers houden goede nota van den omzendbrief van den heer gouverneur dien wy zondag hebben afgekondigd waeruyt klaerlyk blykl dat tol nu loe niemand verpligt is nutteloos geld op slract te werpen om de grillen van eenige afzonderlyke paradejonkers le voldoen. sion au conseil communal, si au contraire vous voulez en rester, remplissez les fonctions. Nous attendrons voire reponse dans les 21 heures, car il y a urgence. Le Secretaire. Les Bourgmeslrc et Echevins. B. DE RACK. G. DE GHEEST. A Monsieur Jean De Riddf.re, Alost. VERTAELING. Mr. den Kolonel-bevelhebber van het legioen der burgetv wagt deézer slad, komt aen den gemeenteraed aen te stippen dat gy niet eene zitting van den oplellingsraed hebt bygewoond en hy vraegt dat, in het belang van den dienst, er in uwe vervanging vóórzien worde. Vóóraleer tol dien uytterstcn middel over te gaen, komen wy u vraegen ons uwe inziglen te doen kennen. Indien gy geen deel van den oplellingsraed meer wilt maeken, stuer uw ont slag aen den gemeenteraed, indien integendeel gy er wilt van blvven, vervul uwe fonctiën. Wy verwagtcn uwe antwoord binnen de 21 ueren, want het spant er. Den Secretaris. I)c Burgemeester en Schepenen. Benedictus DE RYCK. G. DE GHEEST. Uyt den volgenden brief dóór ons sledelyh besluer aen eenen agtbaeren ingezetenen deézer slad gezonden, zal men konnen opmerken hoe verre onze bestuerders hel absoluiismus en de on- beschoftheyd durven dryven jegens persoonen die van hunne party geen deel maeken. Den brief is gelcekcnd door de heeren burgemeester en secretaris; vóór tral den heer burgemeester be treft, try kennen hem volstrekt onbekivaem om wcéiens en willens dergelyke onbeleefde en naer vuylcn partygeest riekende schriften le zenden, hy wiens gewoonte liet is jegens elk beleefd, welwillend en reglveerdig le zyn; ook nccmcn wy slegls deëzen brief op om 1 onzen geaglcn burgervoógd opmcrkzacm le maeken over de stuk ken die hem in 'l vervolg ter onderleekeuing zullen worden voor gelegd. Nu, wie heeft dit stuk opgegeéven? Dit weélen wy niet, maer 't gcén wy weélenis dat zulks in de attribution van den heer secretaris valt die hierdoor den heer burgemeester in minag- ling by de ingezetene brengt. Wy-hebben inden tyd gezegd dat meester De Byck klcennaekersmanicren had, maer heden zouden wy mogen zeggen dal itloddemans en mestraepers met veel meer welgevoeglykheyd ten opzigle van treffelyhc burgers zouden han delen, en dal dergelyke akten van onbcleëfdheyd waerdoór hy, simpelen opschryrer der raedsbcsiissingen, den blaem op zyne overste werpt, zouden dienen herroepen le worden. Zie hier het meesterstuk met kop en stccrl Alost, le 25 Janvier 18 £9. MONSIEUR Monsieur le Colonel commandant la Legion de la Garde- civiquedecelte ville, vient de signaler au conseil communal, que vous n'avez assisié a aucune des séances du conseil de récen- semeul et il demande que dans Tintérêt du service, il soit pourvu a votre remplacement. Avant d'en venir a ceile extremité, nous venons vous deman de nous faire connaitre vos intentions. Si yens ne voulez plus faire partie du conseil de réccnSement, adressez votn: démis- Den heer kapileyn DE RU DDE BE over zulke schreeuwende onbcleëfdheyd gevoelig, heeft op ontvangst des briefs de volgende wel gebondene antwoord gezonden welke levens zyn ontslag als lid van den optellingsraed verrat, en heeft aldus wederom de gelegcnhcyd acn de klubshcerschzugt verschaft een lid meer der Alliance aen het roer der administratie te plaetsen, doch alles vóór zoo lang hel duerl. Alost, 2G janvier 1849. MESSIEURS. Je viens de reecvoir a Finslant votre lettre en date d'hier Nr 465. Je nc m'arrèlcrai par aux tenues inconvenans et peu administratis de eet écrit pour vous dire que je n'ai aucun compte a vous rendre des causes qui nfont empéché d'assister aux dernières séances du conseil de reeensement de la garde civique. Je ne reconnais non plus aucun droit, ni a votre collége ni au colonel a m'inlerpeller a cel égard. En cc qui est de Ia menace rcnfennéc dans voire lettre, elle m'cffraie fort pen et je vous accorderai sa consummation a moindces dépens, En eonséqucucc je declare par Ia présente me dépouiller de Ia qualité de Membre du conseil de reeense ment, unique but de votre procédé insolite el prie le conseil communal de pourvoira mon remplacement. Le Capitaine Commandla 2I,,e Cornp. du lr Bal" de la Gardc-Civique d'Alost. J. DE RUDDERE. VERTAELING. Mynheeren, ik kom zoo even uwen briefin dato van gisteren N° 465 te ontvangen. Ik zal my aen de onbetaemelyke en wey nig administrative bewoordingen van dit schrift niet ophouden om ul. te zeggen dat ik u geene hoegenaemde rekenschap te geéven heb over de reden die my belet hebben de laelste zittin gen van den optellingsraed der burgerwagt by te woonen. ik erken ook geen het minste regt noch aen uw collegic noch aen den kolonel om my diesaengaende le interpolIeéren.Vóór wal de bedreyging betreft in uwen brief vervat, zy verschrikt my zeer weynig en ik zal u haere volvoering aen mindere kosten loeslaen. By gevolg verklaer ik de hoedaeuigheyd van lid des optellingsraeds af te leggen, eenig inzigt van uwe onbetaemelyke handelwyze, en verzoek den gemeenteraed in myne vervanging te vóórzien. Den Kapileyn c\ etc. J. DE RUDDERE. Het Concert van zondag dóór eenige kunstminnaers deézer slad ten behoeve der arme gegeéven, hééft niet aileenelvk aen de verwagling beantwoord, maer dezelve verre overtroffen zoo daenig dat wy zonder ovei drvving konnen zeggen dat nooyl concert in onze stad is gegeéven 't welk zoo véél genoegen en geestdrift hééft verwekt. Hetaenweézen van hel lalryk en uvt- geleézv-n publiek, samengesteld uyt hetpuyk der ingezetene, schéén onze-muziekminnaers eene zoo groote voldoening en moed te hebben bvgezet dal zy nimmer meer hun best konden

De Denderbode | 1849 | | pagina 1