ZONDAG 11 FEBRUARY 1849. DERDEN JAERGANG.—N' 126- AELST, den 10 February. BURGER WAGT - KLEEDING. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoneen op 20 cenlimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, bv mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deézc zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal DEN CUIQL'E SLUM. verder gewaegen van alle brochuercn, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezeR e te doen kennen. Gecne stukken waervan wy de opstellers t kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoneen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. DER-BODE Z. E. den kardinael-aerlsbisschop van Mechelen had den 10 december 11. aen Z. II. Pius IX. eenen brief geschreéven ten cynde den H. Vader in zyn ballingschap te troosten en hem te berigten dal al de bisschoppen van Belgiën openbaere gebeden vóór het opperhoofd der kerk hadden bevolen welke gebeden dóór de priesters en verdere geloovige met eenen heyligen iever en vuerige godvrugtigheyd zyn volbragt geworden. Den belgi- schen kerkvoogd had er bygevoegd dat veéle eerbiedweêrde persoonen reeds geldelyke opofferingen hadden aengeboódcn en andere zich zouden gelukkig agten moglen zy dóór hunne bydraegen in de dringende noodzaekelykheden waerin het zienlyk hoofd der II. Eerk zich thans vóór het lydelykc bevind, helpen vóórzien. Den Heyligen Vader leévendig getroffen dóór deézen blyk van chrislelyke genegenheyd en spreékende be- wys van verknoglheyd aen den II. Stoel, heeft zich geweêrdigd te antwoorden in eenen zin die ons alle meer en meer moet opwekken zoo vcélwy konnen de smerten van zyn vaderlyk hert te lenigen met dóór vuerige gebeden en andere goede werken de bermhertigheyd des hemels over den algemeenen vader des Christendoms af te smeeken't is voórnaemelyk dat geéne 't welk Z. II. zoo zeer in liefde jegens de braeve Belgen ontvlamt gelyk elkeen uyt de volgende antwoord zal konnen ontwaeren. Aen onzen geliefden zóón Engelbertus Sterckx, met den titel van St-Barlholomeus in het eyland, kardinael-pricslcr van de heylige roomschc kerk, acrlshisschop van Mechelen. PIUSIX, PAUS. Beminden zóón, hcyl en apostolischen zegen. Hoewel de aengekleéfdheyd en den gansch byzonderen eerbied, welken gy onzen persöon en den II. Stoel toedraegt, ons sedert lang gekend zyn, hebben wy niettemin eene groote vreugde gevoeld, wanneer ik in uwen brief van 10 december laetstleden zag, dat die gevoelens nog leévendiger en klaerbly- kender geworden zyn, sedert de tyding van onzen droevigen toestand u gekend is. Niet alleen schryft gy ons, dat de omwen teling van lloomen en de afgryselyke aenslagen, welke in die hoofdstad gepleegd zyn, de grootste droefheyd veroorzaekt heb ben aen u, aen de bisschoppen, de geeslelykheyd en al de ge loovigen van dit byzonder godsdienstig landmaer nog dat gy ons in uwen eygen naem en in dien van andere persoonen, uwe lofweêrdige begeerte laet kennen, ons ter hulp te komen in deéze bekragensweêrdige omstandigheden. Maer wat het meest onze smerten lenigt, wal ons meer in onze droefheyd troost, zyn de onophoudende gebeden en de vuerige wenschen die Belgiën met zulke godvrugt en vuerigheyd lot den hemel stuert, vóór ons en het gouvernement, dat aen onze zorgen toever trouwd is. Wy hebben het vaste vertrouwen, dat den Almag- tigen dóór uwe kragtige gebeden en de smcckingen der andere geloovigen bedaerd, met zyn volk medelyden zal hebben, dat de verderfelyke secten zullen verstrooyd worden, dal hel on weer zal bedaeren en dat de kerk die beproevingen zegeprac- lend zal doorkomen. Wy hebben dus niet noodig, beminden zóón, u uyt te drukken welke erkenlelykheyd wy gevoelen vóór de-goedwillige diensten die gy ons aengeboóden hebt en die ons eenen groolen troost zyn te midden onzer droefheyd. Ook bid den en smeeken wy vuerig dengeénen, die de bron aller gena den en den geéver van alle volmaektheden is, opdat hy in^zvne goedheyd, de schatten zyner bermhertigheyd uytslorle op u en op de kudde, die aen uwe herdelyke zorg toevertrouwd is. Als onderpand van dit groot weldaed, en als een bewys van onze byzondere genegenheyd, ontvang, beminden zóón, den apostolischen zegen, welken wy geéven aen u, aen geheel de geeslelykheyd en de geloovigen van uw diocees, met de grootste blydschap en uyt den grond van ons vaderlyk hert, Gegeéven te Gaëta, 7 january 1849, het III jaer van ons pausdom. (Gel.) Pius IX Paus. Gelyk men ziet, keurt Z. II. het acnbod-van geldelykcn onder stand goed maer rekent vooral op de voortduering der gebeden van de geloovige. Z. E. den kardinacl hééft hieromtrent een mandement afgekondigd het welk Z. H. den bisschop van Gend in zyn geheel is bygetreéden en in zyn eygen bisdom heeft lae- ten uytgaen. Wy roepen de aendagt'in onzer gcagtc leézers en vooral die der vermogende persoonen op de\lringcnde nood wendigheden waer den Paus zich in bevind, niet vóór zynen eygen persoon, want hy is met zoo weynig vóór zich zeiven te vreden, maer vóór de geéne welke ter handhaeving der kerke- lyke weèrdigheyd en gezag moeten medewerken, lot onderhoud van het wettig bestuer welks hulpbronnen de heyligschendende overweldigers meest al of gestopt of vóór eygen voordeel heb ben weéten te keeren. Op dal den kleynen burger, die geene atfzonderlyke groote aelmoesson doen kan, uyt de mcdedeeling in dit goed werk niet gesloóten zy, zal men morgen onder de verscheydene missen en lof omhaelingen doen waer de kleynsle gillen met dankbaerheyd zullen aengenomen worden; de meer vermogende persoonen konnen, als zy zulks verkiezen, hunne giften dóór de tusschenkomst onzer géestelykheyd ter bestem ming doen geworden. Wy aenzien deéze afkondiging als eene pligt welkers vervul ling ons het meeste genoegen baert om dat wy hoópen hierdoor eenigzins het onze te zullen bygedraegen hebben om de regt- veérdigste aller zaeken te helpen ondersteunen, om de heyligste aller regten te helpen handhaeven; wy moedigen onze geagte medeburgers aen deéze gelegenheyd te baet te ncémen ook iets te doen tot onderstand van hem die ten allen tyde bereyd is ons zyne vaderlyke goedheyd te bctuygen; den kleynsten steun bygebragt ter ondersehraeging van Gods Kerk moet en zal de zegeningen des hemels over 't vaderland trekken. IIET YRAEGSTUK DER VLAENDEREN. Sedert een tiental dagen word in de kamer het vraegstuk van Vlaenderens armoede behandeld. De redenaers die opvol- gelyk deéze uylgebreydde slof aengevangen hebben, hebben meest alle in ryke bespiegelingen, in lioogd ra evenden spreék- loon geschitterd eenige hebben de oorzaek der wonde met deu vinger aengeweézen, andere min of meer bekwaeine gc- neésmiddelen yoórgeschreéven, zommige hebben zich als '1 ware moedwillig van de weézenlyke oorzaek en wacre hulp middelen verwyderd. Eene der voórnaemste zoo niet de eenige oorzaek van Vlaen derens ondergang is het verval der oude Iinnennyverheyd en hel invoeren der mekaniekspinneryën waerdoór duyzende armen zonder werk gevallen zyn. Het handgespin, de eenige nationale en vóór de werkende klas winstgeé\ende nyver- heyd die wy bezaten en waerin geene natie legen ons de mededinging kon staende houden, hebben wy allengskens zien afneémen om plaels te maeken vóór eene andere nyverheyd die vóór uytwerkscl moest hebben de verarming des "volks en de verryking van eenige kapitalisten of industrieélehet handgespin, zeggen wy, hééft men zien veriaeten en zelfs onderdrukt worden ten voórdeele van eenige dóór de fortuyn geprivilegieérde mannen welke thans kolossale kapitalen be zitten, terwyi 5 a 4 honderd duyzend vlaemsche spinsters en weévers tol de uyterste armoede gebragt zyndit alles is genoeg gekend, dit alles is ontegenspreékelyk. Maer wat er vóór gedaen, nu dat de wonde in eenen doodelyken kanker is veranderd Is het met brommende redevoeringen, is hel met schoone ontwerpen op hel papier? Is het inetydele wenschen ol met een geduerig noodgeschrey dat men die rampzalige kwynziekte moet te keer gaen O! verre zy van dacr; 't zyn daedelyke middelen welke moeten bewerkstelligd worden. Sinds lang hebben wy en andere vaderlandsminuaers met ons aengedrongen om van het gouvernement eene weézenlyke bescherming vóór de oude lyuwaednyverheyd te bekomen sinds lang is den stempel gevraegd om de lynwaeden van handgaren op de merkten te konnen onderscheydcn van de geéne met mekaniekgaren verveèrdigd. De agtbaere heeren De Haerne, Duinorlier, Sinave en andere afgeveèrdigde zyn eyndelyk die aenvraeg komen doen, overluygd gelyk wy, dat dit nog eenen middel zyn zou om onze voortbrengsels by den vremden hunne oude trouw by te zetten; want waeruyt komt het dat wy naer den vremden schier geene verzendingen meer te doen hebben Enkelyk om dat wy slegts te koop te bieden hebben liet géén by den vremden zelf gemaekt word. De weynige verzendingen die wy thans te doen hebben, zullen allengskens verminderen naer maete den vremden dóór zyne eygene labrikatie in zyne behoefte Zal konnen vóórzien, en dan eyndelyk zal hel zoo verre komen dat Belgiën geene el meer zal uytvoeren. Maer dat het gouvernement dóór premiën, stempels en andere weézenlyke onderscheydingstniddelen de oude lyuwaednyverheyd ondcrsleune, en wy mogen op eene daedelyke herneéming van onzen handel rekenen zoo haest men zal zien dat wy eene specialiteyl konnen leveren die by andere onverkrygbaer is. Wy konnen zonder veronlweêrdiging niet leézen dat een lid der kamer, M. Gilson, zich durft uylcii tegen liet gezegde dat de Iinnennyverheyd in Belgiën verminderd is, en zich tegen den stempel of byzonder mcrktccken op de lynwaeden van handgaren durft verzetten, de bclachelyke rede voórgeévende dat dit merkteekeu zou doen denken dat men in ons land de gewoonte hééft de lynwaeden te vervalschen Men moet dit niet meer denken, den vremden is reeds al lang overtuygd dat wy die gewoonte hebben, en wy weéten nog beter dat wy ons zeiven dóór die vervalsching het strop aen den hals heb ben gedaen. Mogt de kamer zich eens overluygen dat het opbeuren der zoo jammerlyk vervallen lynwaednyverheyd nog mogclyk is dooreen wys beschermstelsél van 't handgespin, wy zouden nog durven hoópen dat de geteyslerdc Vlaenderen eerlang zullen herleéven, en die hertverscheurende noodkreéten in zegeningen vóór onze volksbestuerders veranderen. 'T géén hier en daer gezegd word dat het handgespin dood is, dat het zynen tyd gehad hééft etc. zyn verfoeyelyke listen dóór zelfbelang aengewend en die, evlaes! maer al te nadee- Iige uylwerksels gehad hebben. De industrieéle Comités der gemeenten hebben klaerlyk beweézen dat zy zeer gemakkelyk met het handgespin tegen het mekaniekgespln konden staende houden in weerwil al de moeyelykheden welke hun vanwege de geheyme en maglige baetzugt wierden veroorzaekt, in weer wil van hel geldgebrek waerin zy verkeerden, in weerwil den weynigen of liever onbeduydenden onderstand dien het gou vernement verleende. Wilt M. Rogier het groot vraegstuk der Vlaenderen weézenlyk oplossen, dat hy aen de kamers som men en groote sommen vraege en desnoods hiervan eene kwestie van bestaen maeke, om het handgespin dacdelykcr wyze te ondersteunen gelvk hy de middelen verschaft hééft aen M. Cotleau van kortryk om op eene groote schael de fabrika- tie der gemengde lynwaeden te onder neémen, en dan zal hy zien dat er nog middels zyn om de Vlaenderen te reddenmaer dat hel niet met wóórden of beloften te doen is. De vraeg of de burgerwagten van Aelsl zich eenen uniform MOETEN aenschaffen blyft steéds onbeantwoord. De vier vyfde der garden zyn besluyteloos of weéten niet waeraen zich hou den. De Gazette van Aelst komt in haer laetste Np met eenen uvlieg over het art. 65 vóór den dag by welk er gezegd word dal de garden zich binnen de maend der tvaerschauwing dóór den wagtoversten gedaen, van eenen uniform MOETEN vóór zien op stral eener boet van 75 IV. Maer den uytleg der gazette is een volstrekt woordenspel waeraen wy, vóór ons deel, geen hoegenaemd belang hegten, aengezien zy heden dit, morgen Tgcén, overmorgen wat anders schryft en dat men aldus geenen staet mag maeken op hel geen zy zegt.Nogtans op dal niemand dóór onze manier van denken in dwaèlin" "e- bragt worde, raeden noch ontraeden wy wie het zy zich van eenen uniform te vóórzien, maer wy verzoeken den kolonel der burgerwagt hieromtrent stellige bevelen te geéven en deéze op de gewoonelyke wyze te doen afkondigen en aen- plakken op dal allen twyffel over deéze zaek verdwync. Want zich van eenen kosielykcn uniform vóórzien en er l'aeter niets mede konnen verrigten, ware geld op strael geworpen, en hedendags is het vóór veéle zoo gemakkelyk niet om winnen. Van den anderen kant ware het ongelukkig dat iemand tot boete verweézen wierde die uyt twyl'el zou verwaerloósd bebben zich den uniform aen te schaffen. Vóór wat den om zendbrief van den heer Gouverneur betreft, welken de Gazelle zoo aerdig uytlegl, als hy niet geldig is of als de garden er zich niet konnen op beroepen, dan was dit stuk volstrekt nut teloos en moeten de gevoelens van Minister en Gouverneur omtrent de kwestie der kleeding als nul en van gcener weerde aenzien worden. Sedert dry weéken maekt men onze garden wys dat er zullen wapens komen en tot dusverre is er noch scïiyn noch waer- heyd van al wat er gezeyd is, indervoegen dat het waerlyk belagchelyk is vóór onze stad aldus in besluyleloosheyd én onzekerheyd te blyven verkeeren. Wv herhaelen het diis, op dat niemand in nultelooze boelen vervalle, verzoeken wy den kolonel of onze sledelyke overheyd, indien zy gelooven er regt toe te hebben, de ingezetene dóór stellige afkondigingen en

De Denderbode | 1849 | | pagina 1