acnplakkingcn uyt den twyffel te trekken ronduyt verklae- rende of zy JA of NEEN, vcrpligt zyn zich in uniform te sleeken. Alles is hier Ier slede in beweéging om op het ministers-bal le zyn 'twelk alhier op 18 deézer zal plaets hebben. Men zegt dat M. Rogier hier geeuen slegten lyd zal ontwaeren en dat hy dan wederom in de kamers zal konncn uytkraemen dat hy van alle kanten der Vlaenderen de vleyendste gelukwenschin- gen over zyn wys politiek ontvangt, dat de armoede vermindert, het werk vermeerdert en de geldkas der Vlaemsehe burgers van zelfs volkomt Maer wat zou het laeter konnen zyn als den heer ontvanger de contributie-billettcn zal rondzen den, als de burgers zullen zien dat zy vóór de burgerwagl zullen moeten leggen, als de nuttelooze uniformen zullen moeten belacld worden Zou M. Rogier dan met gansch den haspel nacr den weerlicht niet konnen gewcnscht worden Wy zullen hel afwagten. By het lei' pers leggen veniremen wy dal er eenigc hossen mei wapens zyn acngchoincn...Proficiat met het Janklaesjes-spel. Er is voorleden zaterdag in onzen gemeenteraed beslist dat er by het hoog besluer inagtiging zal gevraegd worden oiii alhier eene compagnie ruylery vóór de burgerwagt in te rigten. Nacr wy vernomen hebben, heeft den kolonel zich by den minister begeéven ten eynde die inagtiging le bekomen. He den verneémen wy dat de vraeg toegestacn is. Een dagblad van Brussel merkt op dat M. II. De Brouckere in zync hoedaenigheyd van wegens gebrekkelykheden gepen- sionneérden Gouverneur, eene jacrlyksche som van zes duyzend franken trekt; maer 'tgeén veele niet weélen, is dat hy, in zync hoedaenigheyd van brusselsehen afgeveêrdigden in de voorstad gchuysvcsl nog een maendclyksch sommeken van 200 vette guldens opstrykt. Zie daer eenen man die, wegens gebrekkelykheden gepen- sionneerd, noglans kloeken gezond genoeg is om ten titel van pensionnaris des lands GOOO fr. op te slryken en niettemin het ambt van wetgeéver waer le nemen met eene werkelyke scha devergoeding van 200 ned. guldens par maend Maendag heeft de meerderheyd der kamer door nalaetigheyd in hel bywoonen der zittingen, 1500 fr. ten onzen nadeele ver kwist. Aengczien zy niet genoegzaem in getal was, hebben de beraedslacgingen geene plaets konnen hebben. Zou het niet regtveerdig zyn dat de schadeloosstelling der gcéne die aen den oproep ontbrecken verminderd wierder Beladen die agterbly- vers hunne eygene daghuermans wanneer deéze naer hun werk niet komen? Wv verhaeslen ons te zeggen dat onze dry afge- veèrdigde op hunnen post zyn geweest. Men leest in de Gazelle van Aelsl: Een West-Ylaendersch blad gewaeg makende van de aen- slacndc inrigting eens leerwerkhuys te Aelst, onder het bestuer van M. Theodore Dommer, sluyt zyn daerloe betrek hebbend artikel, met de volgende regelen Wy zyn geen voorstaenders van diergelijke werkhuyzen die tot nicls anders strekken dan om de zaken le herstellen van den besluerder, mecrmacls van een besluerder, die zync eygene zaken niet licefl konnen besturen, en aen wie hel Gouvernement eene soort van onderstand of subsidie verleent. Wy zullen niet betwisten dat de beweeringen van onzen Wesl-Ylacinschcn confrater zich niet meermaels bcwaerheden; maer vóór wat de inrigting van een leerwerkhuys te Aelst en deszelfs besluerder betreft, geloovcn wy te mogen verklaren dat hier geenzins het geval is; daer ons dunkens, de nyver- heyds en handelszaken van M. Dommer zekerlyk nicls le wen- sclien laeten.» Zonder de inzigten of beweegreden na le gaen om welke de Gazette hier als beoordeelster of verdedigster van M. Th. Domnier's handels- of nyverhcydszacken optreed, zullen wy hacr zeggen dal zv zou beter gedacn hebben die zaek slillekens gedekt te laeten, want zy zich niet zou hebben blootgesteld eenen slegten dienst aen M. Dommer le doen. De Gazelle, dient te weélen dat men de tongen der menschen niet vast kan binden en dal elk vogeltje zyn liedje daer over zingt. In alle geval zeggen wy voor ons deel dal het gouvernement onze penningen oneyndig beter zou hebben konnen besieéden en dal het West-Ylaendersch blad grootelyks gclyk heeft zich tegen dergelyke werkhuyzen le vcrklaeren. Elkeen vracgt hier wanneer den stadsbudgel zal vóór den dag komen en waeracn het schort dal dil stuk zoo lang onder weg blyft. Wy ook zyn nieuwsgierig te weélen wanneer wy de gespaerzaemheden onzer nieuwe besluerders zullen konnen beoórdeelen. Deéze weck zyn dóór de politie ileé/.er stad aenge- houden, Isabellc Albert, 51 jaeren oud, zonder bedryf, van alhier, verdagt van diel'te, in de Werf-kappelfe; Franoiscits Boegaert, 55 jaeren oud, zonder woonpiaets, zeggende gebortig te zyn van Burgerhout, by Antwer pen, verdagt van landloopery. Uyt hoofde van spaerzaemheyd hééft het hollandsch gouvernement besloóten twee batailIons van elk regement af te danken. Zou Beïgiëu, dat nog meer dan Holland in schulden zit, niet wyslyk handelen dit voorbeeld na te volgen, nu voórnaemelyk dat de burgerwagt zoo druk kend op de burgers weegt. De voórnaemste persoonen, die deel moeten noe men, aen het brusselsch congres, zyn thans in Parys. Men bcpaeld de vereeniging op 15 meert. Geenen humicr schvnt te denken, dat het restdtaet van dit congres ernstig zal zyn. LAETSTE TYDINGEN UYT VRANKRYK EN ITAL1ËN. Het voorstel van den heer Lanjuinais, eene wyziging op dat van den heer ttateau, is aengenomen, zoodat de vergadering den 20 of 25 april zal uyteengaen. Te Chalon-Sur-Saone hééft men den 29 jariry in den klub uytgeroepen: Burgers! houd de geweéren veérdig, en bereyd u op den eersten ambtenaer le schieten, die de klubsen zal willen doen siuylen! By liet eyndigen des klubs hebben er ecnige schermutselingen plaets gehad. Men schryft uyt Stienta, provincie Rovigo, dat den Oos- lenrykschen militairen bevelhebber, deburgerwagten afgeschaft heelt en de wapens doen inleveren. Hy heeft nog verboóden pasporten af le leveren voor den Pieinont, Toscaneu of de Ro- ineynsclie Slaeten, welke vyandelyke landen verklaerd worden. Den ilonitcur van Toscane zegt, dat Roomen in buyten- gewoone gisting verkeerd; de troepen die den Pausgetrouw zyn, marcheéren op de Napelsche grenzen aen en men zegt, dat zy reeds in slryd zyn met eene kolon gekommandeerd door Garibaldi. Te Sincgaglia hebben met de kiezingen ongeregeldheden plaets geluidDen eerbiedweêrdigen bisschop is aengeliouden en men wilt hem voor de reglbank doen verschynen. Zyne papieren zyn gestoólcn, even als zyn kruysifiks en andere voor werpen van godsvrugt. Gisteren schéén de stad een kerkhof, zoo doodstil was zy. Den aerlsbisschop van Florence, zyn leven in gevaer denkende, is naer Gaëta vertrokken. De Armonia protesteert lievig tegen de beledigingen, dien prelael aengedaen. Den Ami de la religion verzekert dal er conferentiën onder de calholyke mogendheden gaen geopend worden ten eynde middelen te beraeraen om den H. Vader op zynen troon weder te plaetsen. Gaëta zou als plaets des congres worden aengeweézen. MERKTBER1GTEN. De graenmerkt van gisteren te Antwerpen was vóór zien van 49 zakken tarwe en 05 zakken rogge, liet graen is een weynig hooger in prys dan de voórige wéék ver- kogt. Men hééft vóór de tarwe betaeld 13 guldens 2 st. a 10 guldens 4 st. Bt. den zak of 1 1/2 heet., en vóór de rogge 8 guld. 10 st. 45 zakken haver waren ter merkt en zyn verkogt aen de verschillende pryzen van 9 a 10 fr. 25c. den 11/2 heet. Aerdappelen waren volgens gewoonte in menigte op verschillendenierkten; doch zonder verandering van prys, 11 a 15 st. het 1/4 heet.; 1 fr. a 1 fr. 18 cent. PRYSKAMP VOÓH TOONEELKUNDE, UVTGESCIIREÉVEN* DÓÓR DE MAETSCHAPPÏ DE HOOP, TE ANTWERPEN. De maelschappyën, die aen den kunst-oproep beantwoord nebbeu, waren ten getalle van vyf, naemeiyk: De maetschappy voor Eer en kunst van GeeraedsbergenKunstliefde van Brugge; Broedermin en T nel geer van Gend De Zuygelingm van Bolus van Sotlcgem; de Fonleynislcn van Gend, die in de bovenge noemde volgorde zyn opgetreéden. Den jury bestaendc uyt de hoeren Van Kerckhoven, Gerrits, Snieders Jr., Meyer, Van den Bevgaerde, Rysheuvels en Spoelberghs, beeft de volgende uylspraek kenbaer gemaekl; Treur of tooneelspel. 1™ prys. Het gouden eermetael aen de maetschappy van Iilieto- rica met kenzin Voor Eer en Kunsl, van Geeraerdsbergen, opgetreéden melKabael en Liefde, door Schiller. 2™ prys. Het verguld eermetael, aen de koninglyke maetschap py de Fonleynislcn van Gend, opgetreéden met De dood van Hugonel en Himbercourt, door li. Ondereet. 5™ prys. Het zilveren eermetael, aen de maetschappy van Rhelorica Broedermin en Taelyver van Gend, opgetreéden met Clolilde. Bi.ï- or Zangspel. 1™ prys. Het verguld eermetael aen de maetschappy Broeder min en Taelyver, opgetreéden niet: De Dogter van Dominique. 2™ prys. liet zilveren eermetael, aen de maetschappy de Fon leynislcn, opgetreéden niet de Vlaemsehe Lionnc, dóór K. Ondereet. Beste tooneeijst is trf,ur of tooneelspel. prys. Het verguld eermetael aen den heer Schollaert, lid der maetschappy van Sotleghem, in de rol van Ferdinand van liet drama Julius van Sassen. 2" prys. Het zilveren eermetael, aen den heer Ondereet, lid der maetschappy de Fonleynislcn, in dc rol van Hugonel van liet treurspel Dc dood van Hugonel en Himbercourt. BESTE TOONEELIST VAN HET BLTSPEL. Den eersten prys word niet loegeweézen, 2"' prys. Het zilveren eermetael acn den lieer Ondereet, voor noemd, in de rol van den Baron van het bijspel de Vlaemsehe Lionne. beste tooneelkunstenares in iif.t bly- of zangspel. Hel zilveren eermetael aen Mev. Van Peene, in de rol van Katharina BiancoUlli in de Dogier van Dominique, en deel mackende van de maetschappy Broedermin cn Taelyver te Gend. Hel eermetael voor de doelmatigste kleeding, is loegeweézen acn de maetschappy Broedermin cn Taelyver, te Gend. lie pryzen zullen in de maend augustus, tydens de anlwerp- sclie kennis-feesten, in openbaere zitting uytgedeeld worden. Handelsblad van Antwerpen.) Den cerweêrdcn heer M. J. Philips, sinds vyf jaeren pastor van Erpe, is aldaer aen eene kwynende ziekte overleden. Aen de volgende iuwooners van het district Aelst zyn hy een koninglyk hesluytvan den 22january 1819, ter belooning voor daeden van moed, heleyd, mensclilievendheyd en zelfsop- offering eerepenningen loegeweézen, te weéten: Acn Th. Verleyseu, werkman, te Nieuwerkerken, voor liet redden van een kind uyt eenen brand, eenen zilveren eerepen- ning en 10 franken.P. Davoise, scbouwvaeger, vóór het blus- schen van eenen brand le Geeraerdsbergen, eenen zilveren eerpenning. Iv. De Kansel, le Ninove, vóór hel blusschen van eenen brand, eenen vergulden eerepenning. Het getal der geboorten en overlydens gediierende 1818 is vóór de navolgende gemeenten van het arrondissement Gend gewéést als volgt Audeghcm. Ilansbeke, St.-Jan inEremo Knesselaere, Lovendeghem, Machelen, Ursel, Waerschoot, Woutcrghem, Zomerglicm, Zulte. geboorten. 57 37 21 89 74 45 110 43 95 40 OVERLYDENS. 134 80 47 185 107 90 94 223 25 294 116 1435 VERLIES. 77 43 26 96 95 44 49 113 12 199 76 Te sacmen 627 En er zyn mannen die beweèrcn dat alles, wat vóór de Vlaen deren moest gedaen worden, gedaen is Opziglens de noodlottige ramp in de gendsche citadel, verneémt men dat de verwoestingen, daer dóór aengerigt, niel zoo ontzaggelyk zyn, als men zulks eerst had gedagl. Volgens een rapport, aen hel gouvernement opgezonden, zou de schade, dóór die uytbersling veroorzaekt, oppervlakkig geschat worden op twee a dry honderd duyzend franks, en niet op een half miljoen, zoo als men eerst gezegd had. Naer men verzekert, bevinden er zich in den gesprongen kanonkelder, met de gc- maekte kardoezen, omtrent 10,000 kilograms huskruyd. Men schryft uyt Brugge. Deézer dagen zyn verscheydene spaenschc lynwaed-kooplieden in onze stad .ïengekomen, die eenige magazynen bezogt hebben. Zy verzekerden dat den voór- raed der vlaemsehe lynwaeden in Spaniën geheel en al is uyt- geput, lerwyl de merkten aldaer zyn opgepropt met engelsche linnens. Inweérwil van de leege pryzen deézer luelsle, worden zy maer weynig gezogt dóór de ryken en dóór de burgers, omdat zy zulke liooge binnenkomende regten moeten befaelen, alsof ze verboóden waren. Deéze weldaed hebben de Vlaenderen te danken aen de be- zorgdheyd van het gouvernement. Terwyl men in de kamer te Madrid onze lynwaeden zoo hoog belastte, wandelde den ryk- betaelden belgischen ambassadeur op liet Prado. Die kooplie den zyn vertrokken zonder véél gekogt te hebben, maer hebben beloofd terug te koeren (Palric.) De reglbank van eersten aenleg te Brussel hééft vyf nota rissen elk tol 100 franks boete veroordeeld, omdat zy verwaer- loosd hadden de uyllreksels der houwelyks-konlrakten van kooplieden te deposeéren in de greliie der koophandel-reglbank, volgens het 68e artikel van hel wetboek. Men schryft uyt Mechelen Eenen man zonder werk, hebbende eene familie en van alles ontbloot, vond deézer dagen op den publieken weg eene beurs verscheydene goud stukken inhoudende. Van de versteldlieyd welke hem deézen vond veroorzaekt had, teruggekomen zynde, nam den armen man hel voórneémen deézen schat by eenen vertrouwden persoon le plaetsen, tot dat men den cygenaer gevonden had. Zynen weg vervoorderende ontmoet hy eenige zyner vrienden, die na zynen vond vernomen te hebben, hem aenraedden, zyn voórneémen van teruggeéven, niet uyt tc voeren, hem zeggende hiermede kunt gy vrolyk de vaslenavonddageo doorbrengen. Dit is waer, antwoordde den cerlyken armen man, niaer ik verkies de rust van myn geweéten hoven het vergankelyk ver- maek, welk ik my zou kunnen verschaffen, hy middel van dit goud, dat my niet toebehoort. Weynigen lyd daerna toen den cygenaer der beurs gevonden was, deed hy den eerlyken armen man roepen om hem eene kleyne vergelding te geéven. Dóór den nood gewongen, nam Ity hetgcén men hem aenboód, aen, en haestte zich eenen kiel te koopen om zync lompen te bedekken. Het overschot, eenigc stuyvers bedraegende, wierd gebezigd 0111 eenige eél- waren te koopen welke ten minsten voor eenen dag den schreeuwenden nood uyt zyne wooning verdryven moest, en die gereed was des anderendaegs wéér le verschynen, maer 't géén de overtuyging van een zuyver geweéten, hem zekerlyk mei meer moed en onderwerping zal helpen dracgen. Den heer Fr. Verhaeghe-de-Naeyer, schepen der stad Gend, president der kamers van koophandel cn fabrieken, en ridder der Leopolds-orde, is den 5 deézer maend aldaer overleden. Men vind in den Journal de Iluy, de volgende uytleggin- gen over de veroordeelden van Bisquons-Toul De politieke gevangenen zyn donderdag in den namiddag ten 4 neren in deéze stad aengekomen, komende van Tliicneu Zy waren ten getalle van zestien, in dry cel-rylnygcn gesloéten, en dóór eenige gendarmen begelevd. De wagt der jaegers-karabiniers aen liet fort is tien, hy liet afstappen uyt liet rytuvg, komen ontvangen, Zy schéénen stil en onderworpen. Eeiie talryke menigte persoonen van allen rang bevond zich aen de versler- king. Het volk was zeer aengedaen by liet zien deézer onge- lukkigen, welke men vóór zoo lang van de vryheyd ging be- rooven. Zy sclieénen over hunne gevangenis te vreden; zy zullen, zeggen zy, véél heter zyn dan tevoóren. Men heeft aen die welke eenig forluyn hebben, toegestaen, zicli op limine koslen le voeden en le kieeden, zoo als zy wilden. Eenen knegt aen den dienst van hel gevangenbuys gebegl, komt in de stad, helgeén zy noodig hebben koopen. Zy mogen rooken, leézen en werken. Men zegt dat den advo- kaet Spiltoorn in dit oogenblik; een groot getal dossiers vun processtukken onder handen hééft, aen welke hy arbeyd. De gevangenen krygen dagelyks zeven of acht dagbladen van verschillende opinie. Den onder-luvtenant Bernard, is geboortig van Namen zynen vader eenen goeden pagler, woont ongeveer twee mylcn van die stad. Zyne moeder had hem een kleyn inkomen, even als aen hacre kinderen nagclaeten. Bernard wierd algemeen geagt cn zyne vrienden kunnen die zelfmoord niet bevatten. Den 4 deézer hééft er te Gend weder eene meéling plaets gehad in de herberg St..-Arnold. Er was eene aenzienlyke menigte volks. Eenige werklieden heweérden dat de meétings het werk zouden beletten en weldra is men handgemeen ge worden, onder den kreét weg mei dc meéling. De policic hééft deéze herberg doen ontruymeu en siuyten.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2