ZONDAG 18 FEBRUARY 1849. DERDEN JAERGANG.—NTr 127- AELST, den 17 February. Dit blad vcrschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagtcekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 cenlimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglvcèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen vcrleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen dcszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelcn, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SULM. DEN DENDER-BODE WAT DUNKT U VAN HET VRAEGSTUK DER VLAENDEREN? Meermacls beeft men ons deéze Vraeg gedaen en eiken keer hebben wy geantwoord dat de Vlaenderen ongelukkig zyn en dat dien toestand van dag tot dag verergert. Telkens dat men ons gevraegd beeft wat wy er zouden mede doen, hebben wy middelen aengeweézen welke wy, tot onze voldoening, door de verstandigste redenaers in de beraedelaeging over den budget van binnenlandsche zacken deézesjaers hebben zien voordroe gen en met eene venvonderlyke oórdeelkragt en aenhoudend- Tteyd hooren verdedigen. Maer eylaesde zalvende slem deézer opregt vaderlandsminnende mannen is wederom dóór de ge- weélenslooze zelfzngt gesmoord, en terwyl deéze in genoegtens en wellusten wilt blyven zwemmen, wilt zy den rampzaligen vlaenderling van gebrek laeten omkomen of voorlduerend zyn met zweel doorweekt stuk brood in ellende doen blyven eétc'n, tol dat hy, dóór verval zyner kragten, tol. verkwynende ziekten gekomen, dóór 't afsterven hel getal slagtoffere"zal verminde ren. Als men ons nu nog zal vraegen u-al dunkt u van 'l vraeg sluk der vlaenderen? Zullen wy antwoorden dat men die ongelukkige slreéken bitterlyk beschimpt, dat men hner zou konnen helpen en niet wilt helpen omdat bet veragtelyk zelf belang der groote de smertkreéten der kleyne kan 'verdooven. Eylaes wy vraegen met een bloedend hert: boe is bel mogelvk dal de 19c eeuw, die eeuw van verlichting, voortgangen bc- schaeving een worstelperk konne daerstellen waer het egoïsmus zoo sterke verschansingen vind!!... En toch, geagte leézers, overweegt bel géén wy bier gaen zeggen, en gv zult u overtuy- gen dat dit zelfde egoïsmus gepaerd met nog verderfelykei e inzigten de voórnaemsle dryfveèr der akten van zommige ónzer staetsmannen is En dal heet op onze dagen liberalismus In de beraedslaegingen over den budget van binnenlandsche zaeken hebben de aglbaere heeren De Haerne, De Decker, Du- mortier, De Sinave, Vermeercn en andere voorgesteld om de lynwaeden met bandgaren geweéven, dóór ecnen stempel, van de mekanieke te onderscheidenden onkost van den stempel zou onbeduydend zyn, enden armen weever zou deszei fs toe passing bekostigen om dat hy overluvgd is dóór die geringe uylgaef de weézenlykc weerde van zynen arbeyd en móeyle te bekomen. Maer ziet, ecnen schaemleloozen kruvstogl word tegen die regtveêrdige en billvke vraeg ingesteld; "te beginnen van het ministerie en te eyndigen met deszelfs verslaefde' guns telingen, word dien voorstel bevogten en dit met wapens welke voor de gezonde rede onbegrypelyk en vóór de regtveêrdigheyd alleraenstootelykst zyn. Vóór' dc"gezonde rede onbegrvpelyk, om dat juyst de beweegredens van verwerping en togenkanling zouden moeten dienen om het voorstel van den stempel te ondersteunen en ledoen aenneémen; vóór de regtveêrdigheyd alleraenstootelykst, om dat de verbruykers alle dagen door onze mekanick-lynwaeden bedroógen worden ten voórdeele der groote mekaniekbaezen en lot volkomen ondergang van honderde duyzende vlaetningen die dóór 't invoeren der meka- nieken tot den bedelstaf gebragl zyn. Hooren wy vooreerst den minister Van openbaere werken spreéken: De reden om welke by zich tegen den stempel verzet zyn: 1" om dat. mi n dóór den stempel aen de oude hjnwaednyverheyd een blind vertrouwen zou inboezemen dal liaer zou beletten den voortgang te volgen2" men zou de voortbrengsels der mekaniek of nieuwe nyverheyd op de vremile merkten in weerde doen ver minderen, zonder te rekenen dat de nabootsing van den stempel welhacst het uylwerksel van den maelrcgel zou vcrydelen en wei- ligt de faem vernietigen der lynwaeden u-elke hy zou moeten beschermen 11 Den minister bekent bier dat de lynwaeden van bandgaren veel meer weêrd zyn dan de andere, maer moeyclyk zyn 0111 onderscheiden de koopers mogen deéze, volgens den minister, niet kennen 0111 dal zy geene mekaniek-lymvaeden meer zouden willen, en by gevolg wilt den minister dat de menschen be droógen worden, dal bon slegle koopwaeren voor goede in d'handen gesteéken worden enkelyk ten voórdeele der groote mekaniekbaezen diczich met het zweet en bloed van den armen verryken volgens den minister mag en moet men in den han del liegen en bedriegen, want indien wy nog eenige onzer rne- kaniek-lynwaeden konnen verzenden, 't is eeniglyk 0111 dat deéze ouder den nacm van vlaendersche lynwaeden wor den aengeboóden en verkogt. Maer boe lang zai die bedrie- gery nog dueren? Tot datden vremden bet algemcenlyk zal on dervinden en dóór een genoegzaem getal mekanieken in zyne eygene behoefte zal konnen vóórzien. Den agtbaeren beer De Haerne hééft bier zoo grondig ivenschelyk opgemerkt dat hy verlangt dat de nieuwe mekanicknyverheyd op haere beurt de oude nyverheyd niet beschadige en op eene bedriegelyke wyze teenemael ten gronde helpe tot nadeel des lands en voórnae- melyk der werkende klas, met in en buyten 't land onze repu tatie van trelfelyken handel en goede trouw te krenken. Met den stempel 't zy op de mekaniek 't zy op handlynwaeden te stellen, laet men slegls aen den verbruyker de hocdaenigheyd kennen welke by wilt koopen. Niets is meer waer dan dal de bedriegers alleen den koophandel schenden en onderden voel brengen, \erdcr, zegt den heer De Haerne, roept men onsge- duerig toe: Verbrijzelt uwe spinnewielen en volgt Engeland naer met zyne honderde mekaniek-spinneryën. Ik zal antwoorden dat Engeland in 1841 aen spinnen en weéven 19,148 werklie den bezigde, en Schotland 48,600, hel géén in totacl 67,740 persoonen uylmackl. Vergelykt dit getal met onze 400,000 spinsters en weevers en gy zult over deéze redeneérkragt konnen oórdeelen. Als men nu de redeneéring van M. Rruncau tegen den slem- pel boort, dan moeten de Vlaetningen ivaerlyk beschaemd zyn eenen zoo onkundigen en verslaefden wael naer de kamers gezonden te hebben. Uier hebben wy ons andertnael overtuygd dat de reputatie van 51. Bruneau's "talenten eene overdreéveuc en volstrekt onverdiende reputatie is. Den man kan niet vallen zegt hy, dat men den stempel vraege op eene koopwaer die al de wereld kent en die dóór d'oog des koopers gemakkelyk kan onderscheyden worden!! Hoe komt het dan, M. Bruneau, dat al de wereld, de l'yiiste koopmans zelfs zich hierin bedriegen en voorop de getouwen gaen visiteéren van deéze welke zv ver zoeken en aenslellen om lynwaeden van handgespin te weéven? Hoe verstaen wy dan de vrees van den minister van openbaere werken dat de handlynwaeden de mekanieke in weerde zouden doen verminderen etc.? Gelyk men ziet, is M. Brunean, enkelyk 0111 aen hel ministerie te behaegen, over eene zack komen handelen waervan hy geene hoegenaemde kennis beeft, maer juyst in tegenovergesteldIteyd met den minister tegen den stempel reueneérende, doet' hy zyne onkundige vermetenheyd uytschynen met den minister onvrywilliglyk legen te spreéken. W at moeten wy van zulke representanten denken In die zelfde redevoering komt den aelsterschen afgeveérdigden met bedekte steéken vóór den dag; hy zegt in't begin dat hel vraegsluk der Vlaenderen opgeklaerd is, dat hy de rampen kent, dat hy er medclyden mede heél't, doch hy hóópt dat men in 't vervolg zal ophouden de Vlaenderlingen vóór te draegen als eenen hoop vttylaerds, gebullle, bedelaers, dat men zal ophouden bun vóór de draegen, als zynde, gelyk den Ierscheu boer, verbasterd dóór het BIGOT1SMUS, de luyheyd en d'onweétenheyd Om dergelykc beestigheden (men vergeéveons de uitdrukking) in eene treffelyke vergadering te durven uytbraeken, moet men eenen Wael van Engbien zyn en Bruneau heeten; nogtans w illen wy hem vraegen of hy dóór Bigolismus hel calholicismus verstaetzoo ja, antwoorden wy hem dal dit zelfde bigolismus alleen bckwaem is geweest vol dus verre de ontzettende smet ten der Vlaenderlingen eenigzins Ie lenigen, dat dit zelfde bigo- tisinus er alleen hel vaendel der verduldigheid en gelaelenhèyd hééft regl gehouden en het vaendel des oproers belet van zich te ontrollen. W y willen die verergerende schimpwoorden niet verder onderzoeken ivy leveren die slegts aen de algemeene veragting der trell'elyke menschen over. Nogtans, eer wy over de bekrompene en kwaedivillige redevoering van .41. Bruneau eyndigen, zullen wy bent zeggen dat hy waerheyd sprak wan neer by spotswyze zegde dat hy de nuttigheyd" tier kloosters in de oude lyden, niet wilde betwisten, wam, hebben zy aen iemand nuttig geweest, 't is wel aen 51. Bruneau 't is van daer dal bet utile en het agri-able hein is aengekomeu. 'T is mei hertzeer dat wy dergelyke snaeren aenroeren, maer 't is ouver- dracgelyk dat 51. Bruneau, sedert hy in de kamers is, slegls den mond geopend hééft 0111 vóór zyne eygene belangen of vóór die zyner vrienden te pleylen of wei om de Vlaenderen te bcna- deelen en te beschimpen. Als men ten derden eenen oogslag werpt op de redevoering van den Dooruykschen afgeveérdigden, 51. Gilson, dan zou men van alle gevoel moeten beroofd zyn om zich niet te veronlweér- digen. Inderdaad, wat zegt 51. Gilson over den stempel? Geene spotredens zyn vinnig genoeg, geene bewoordingen bïlsig genoeg out die voordrag! te hekelen en als belagchelyk te doen doórgaen; en nogtans zyn er andere mannen dan M. Gi'son die aendringen opdat deés middel bewerkstelligd worde, des te meer omdat liet weynig aen den slaet moet kosten; maer deéze mannen hebben geene persoonelyke belangen in den volkomen ondergang der oude lynivaednyverheyd. Zoo liaest wy vernamen -,l' Gllson eenen grooten mekanickspiiiner is, verwonderden ons zyne aenvallen tegen den stempel nie;wy gevoelden ivacr by heen ivtlde. Maer t geen niemand zou durven denken, hoéft 4 Gilson durven uytsprcéken en voórstaen naemelvk dal eikeen in Vlaenderen moest daci.ooner worden by de grootf mekaniekiivezen Zoo dat, gelyk 51. Dumorlier er zeer wel op antwoordde, al de kleyne fabriekanten der Vlaenderen zich zouden moeten vernederen om van meesters kneglcn Ie worden en dit om gasten, gelyk 51. Gilson en eonsoórten nog meer te verrykenZie daer de middelen, o ellendige Vlaenderen, welke de Waelen u voor te schryven hebben ter verzagting uwer smetten. En gy, afgeveèrdigde der Vlaenderen, waer blyft "v om dergelykc inzigten te schandvlekken? Eylaes, wie zóu looien dat wy uyt ons dislrikt, nvt onze slad" eenen man naer de kamer gezonden hebben nelken de tvevnige bekivaem- lieyd die hy bezit durft gebruyken om persoonen gelik 4! Gilson, in hunne voórdragten te ondersteunenEn nogtans is den heer Ciimont opgetreéden om deéze fonctie te vervullen 1 tsM. Cumont die den agtbaeren en welspreékendcn lieer Dumorlier heeft durven gispen omdat hy de stem verheft had tegen de middelen van wanhoop die M. Gilson had voórgedrae- gen. 55 as .51. t.umonl van zynen weg af als hy ivaetrde den lieer Dumorlier lol herroeping zyner gezegden uyt leMaegenM Dumorlier had voor de belangen der Vlaenderen gestreéden; M. Dumorlier liad middelen aengeweézen om de Vlaenderen te helpen, en hy moest zyn wóórd herroepen vóór 41. Cumont 'l??? Goeden bentelwaer gaet dit naer toe!Maer, dank God,'jL Dumorlier hééft 51. Cumont op zvne placts gesteld en hem al hel ongerymde en ongepastle van zynen eysch vóór gansch '1 land doende zien, hem eene les gegeéven om in 't vervolg nint- nier als verdediger van slegle zaeken op te treéden. Kiezers van liet dislrikt Aclst, ziel gy nu ivat gy gedaen hebt? In liet belangryk vraegsluk der Vlaenderen spéélt den heer Isruneau de rol van ministervleyër cn beschimpcr der ellende, AI. Cumont verdedigt zynen vriend van Doornyk, en van M Cleemputto weéten wy niet te spreéken! Men leest in de Palric de BrugesWy vcrncéinen dat de spaensche lynwaedkooplieden, welke de lynwaed-magazvnon der stad waren komen bezoeken, eenige aenkoopen gedaen "bob ben en eene groote bestelling aen eenen fabrikant Van ruytcn- lynwacd te Brugge, gegeéven hebben. Wy weéten niet of die vremde kooplieden nog op andere plaetsen andere orders ge geven hebben; wy gelooven zulks; want volgens zy ons gezegd hebben is den voórraed in hun land zeer verminderd en zy wa ren in bezit van krediet-brieven vóór aenmerkclyke sommen. Wal te gelyker tyd merkweérdig is, is, dat deéze vremdelingen niet dan met de liand gcivcéven lynwaed koopen. Hunne aen- komsl by ons beélt dus eene groote bediedeuis. Vooreerst, en hoewel de lynwaed merkten in Spaniën van engclsch iccéfsel overvlocyvn, verkiezen de Spanjacrden in bet algemeen de vlaemschc lynwaeden; ten tweeden moeten de behoeften zeer groot in Spaniën zyn, in hclgeén de weéfsels van Vlaenderen aengaet, mits de nyveraers hunne woouing in het midden van den winter veriaeten en eene lange en moeyelyke reys onder- neénien, om zells opkoopen in lielgiën te gaen doen. Wat zullen de tegenslreévers van hel handgespin hiervan zeggen? Wat zullen deéze die met kragt en geweld de oude lynwaed nyverheyd willen dood cn begraeven hebben hiertegen inbrengen? Zal dergelyke openbaere blyk van voorkeur voor 't handgespin ons gouvernement niet aenspoóren den stempel te vcrleenen Zal bet naer de zelfzngt blwen luysleren en dóór dien scbandelyken drilt de Vlaenderen ten gronde laeten ruiueéreu om eenige partikulicre te verryken? Men scbryft uyt Ardoye, Wcsl-VlaenderenHet werkhuys, welk hier yoór zes jaeren dóór de zorgen der burggraevin De Jonghe wierd opgcrigl, cn dat sinds al die droeve jaeren werk CI1 brood beeft geschonken aen de behoeftigen onzer gemeente is nu ui vollen bloey, ouder liet bestuer van den lièer onder pastor Termolc. Deézer dagen heéll den beer baron Tornacn scnalettr, onze gemeente bezogt, en alhier een gebouw actcc-

De Denderbode | 1849 | | pagina 1