kogt, waerin al de arme weeskinderen onzes dorps zullen onderweézen worden in liet spinnen en wcéven van fyn lyn- waed en in de fabrikatie der batisten. Door deéze weldaeden is onze arme gemeente nu in staet gesteld, bet vrceslyk Paupe- rismus te beslryden. Wy zyn van gevoelen dat den agtbaercn lieer de Tornaco acn deéze liefderyke ondèrneéming geen verlies zal doen, en denken dat het gouvernement met veel wysheyd zou te werk gaen kwame bet dergelyke voórbeélden te volgen. Voor 't zedelvke en 'l stoffclyke zou er den armen onschalbacre weldaeden vin den en'l gouvernement zou aldus op veéle plaetsen den kanker der armoede konuen lieelen welken anders geduerig zal aengroeyên. Vóór het volgende verzoekt men ons ecne plaets De heeren Jou ret en Evit hebben in de voórlaelsle zitting hunne tevredenheyd en verwondering getoond dal er verscheyde persoonen die vóór den kiel geleekend hadden, thans vóór de ruytery der garde-civiek geteekend hebben. De bovengemelde raedsheeren slaken dóór dat die kielteekenaers nu vóór gecne overgroole kosten terugdeynzen terwyl zy vóór de tuniek moeye- lykbeden maekten. Ik ondergeleekenden met verscheyde myner vrienden verklaeren dal wy de inrigting dér burgerwagt altyd als goed aenzien hebben; 't was om dat wy wisten dal de 5/4 der burgerwagten gemakkelyker eenen kiel konden koopen dan de koslelyke tuniek welkers aenkoop aen veéle zoo lastig zal vallen dat zy zich het onontbeêrlyke zullen moeten onttrekken om eerlyk te konnen belaelen. Ecncn kicllcckcnacr nu ruyler. Het genootschap les Amis Constants de Vharmonie hééft deéze wéék aen den lieer advokaet Polka eene serenade gegeéven ter gelegenlteyd zyner benoeming als capitcyn-verslaggeéver der burgerwagt.... Wat mag den smallen in zich/elven gepeysd hebben by het zien der eer die men hem acndeéd 1 De conlributiebilletten zyn deéze wéék rondgezondenelkeen hééft, naer wy vermeynen, konnen opmerken datde belastingen verhoogd zyn. Dit zyn de vrugten van ons liberael gouverne ment; eerst een paer leeningen, dan den last der burgerwagt die als eene volkomeu nuitelooze geldverkwisting mag aenzien worden, en nu eene contributievcrhooging Laeter zal het wat anders zyn. Onzen gemeentenraed hééft zich voorleden zaterdag bezig gehouden niet den budjel der garde-civiek welken ten beloope van 5726 fr. is aengenomen. Leg ze me daer goede Aelslenaers, maer past op dat gy u niet bcklaegt, de principaelste jagthonden der kiezingen moeten bicruyt honing zuygen. Men léést in de Gazelle van Aeist Den Demierbode, die, zoo men weel, geerne kyfl, komt ons in zyn nummer van zondag met een schoon komplimenljc levereeren. Hy zou zich geerne van zyn verworven titel van draeyer ontma ken, en ons den zeiven opofferen. Xind den man hel goed dat hy zoo voortsgaehet publiek zal oordcelen. Wy moeten de Gazette doen opmerken dat zy zich hier ver gist, want dat deéze slegts draeyërs zyn die, na muylpeêrcn ontvangen te hebben dal hun dc tanden uytden mond vloógen en 'l bloed van 't gezigt stroomde, deéze wonden met dracycnde muntolie lacten uytwasschen en geueézen. liet volgende koddig artikeltje is ons dóór eenen viezen snack medegedeeld Mr den Dendcr-bodewy hadden gemeend dal M. Cumoutin de kamer de fonclie te beurt gevallen was van de keérsen te snuyten en de quinquels op te vvzen, en 't géén ons in onze meyning versterkte, was dat hy in dc zitting van 5 zoo vcél werk met zyne fonclie had dat bv geenen lyd kon vinden om het discoers van M. Dumoriier tegen de dwaelredens van den wael Gilson te aenbooren, maer het zelve slegts des avonds by zyne kachel in den Monitcur hééft geleézen. Dit diskoers had onzen man zoo zeer ontrust om datzynen vriend eene nypendc hekeling bad gekreégen, dat hy besloot zynen anders altyd zoo vast gesloóten mond open te breéken. M. Cumont is dan ge wapend met een diskoersken naer de volgende zitting gekomen en hééft daer beginnen zynen peper te geéven dal M. Dumor iier beefde?? Den Ae.lsterschen representant eyschle ten biet sten dat M. Dumoriier zyn wóórd zou intrekken of anders dat het er zou OP gewéést hebbenmaer M. Dumorticr van zyne grootc bangle wcérgekomen Hééft dan zoo wat met M. Cu mont geklapt en de kamer zeer verlustigd op de kap van onzen man. Maer M. Cumont zoekende aen zyne onnoozele doenwyzc een ernstig koleur te geéven om bet vermaek te hebben dal eenen trelfelyken representant die vóór de Vlaenderen gespro ken bad zyn wóórd herriep, blééf altyd met hacken en oogen voorlzceveren tot dat eyndclyk de kamer vermoeyd van die smaekclooze tydverkwisting, den president zegde: Het woörd is aen den heer minister van opeubaerc werken. Daer stond onzen keêrssensnutter te kyken met eenen snuy ter eenen meter lang en konuende concoureércn met dien zyns vriends Jouret, die in zyn briefje van eene gclyke fynigheyd had proef gegeé ven"Wat dunkt u, kiezers, worden de belangen der Maen- deren niet wel verdedigd. Maer dat deéze welkers alfairensslegt gaen, zich getroosten, zy konnen altyd by M. Cumont en andere groole fabriekanten legen 1 fr. of 1 1/2 fr. gaen werken. Men léést in dc Emancipation: Eene vcrklaering dóór den minister van binnenlandsehe zaeken gedaen, heeft vóór de vlaemschc afgeveèrdigden, die fondsen wilden doen stemmen, ter ontwikkeling van het werk, eene onverwaglle hinderpacl daergcsteld. Den beer Rogier hééft vcrklaerd, dat hy 500,000 fr. beschikbaer bad op de oude kredieten aen Maeuderen toe- gestaen. liet is zeker, dat, by het bestaen van die som, zonder gebruyk, de kamer degevraegdc nieuwe kredieten niet kon ver- leenen, en men deed wel de wyzigingen in te trekken. Doch de heeren De Hacrne eu Toussainl hebben ook wel gedaen, geloo- ven wy, den minister, die tot heden toe deéze 500,000 fr. in Vlaenderen niet hééft kunnen plaetsen, aen te beveélen, de zelve niet lang ongebruykt te laeten. Men schryfl ons uyt Deynze: Wy ontvangen hier de tyding dal bet gepeupel te Haerelbeke een schip tarwe hééft geplun derd en aengezien hier te Deynze dagelyks groote quantiteyten tarwe ingescheept worden zonder dat er een mensch over murmureérd, kan men daer uyt oordeelen hoe vreédzamer, wyzer en verduldiger de werklieden van Deynze en omliggende gemeenten zyn dan die van aldaer; want gewis zyn de werk lieden hier niet min noodlydend dan omstreeks Haerelbeke, reden waerom ons staetsbcslner zou dienen, in belooning van zoo gedrag en geduld, niet langer hel begin der werken aen de Vacrt van Meygem tot Noorderwal (Deynze naer Schipdonck) uyt te stellen, dewyl laeter in het schoon saisoen zoo véél werk lieden niet meer zullen moeten ledig loopen. Den heer Sinavc hééft zyn wets-ontwerp in de kamer aengeboóden. Hetzelve bepaelt eenen impost van 5 ten honderd op de Slaetsrenlen en op de gehypothekcérde renten; eenen impost van 15°/0 op de Dotianen-regleneene progressieve belasting op de grond-eygendommen, beginnende mei de kwo- teéring van 100 franks met 2 °/0 heiast zyn, en vóór iedere 100 franks die met 2 °/0 vermeerdering; een systeém van aanmoedi ging vóór den landbouw en de bebouwers der landeryën, welke melde schup bewerkt worden. De schandelyke opeenstapeling van fonctién waermede men den inspecteur-gencrael van den gezondsheydsdienst, M. le- minckx, sinds ettelyke jaeren verrykt, is in den Senaetter berde gekomen. In den tyd hebben \\~j in een wydloopig artikel al hclonzedelyke doen zien van dieergerlyke geldverkwisting die tot 22 duyzend en wclligt nog meer franken beloopt. 'T is te hoópen dat die ontzettende sommen welke Yoór ons uylge- put land ondraegelyk geworden zyn, in 'l kort zoo niet twee derde ten minsten met de helft zullen verminderd worden. Talrykc kleyne ambtenaers die van hunne geringe jaerwedde moesten leéven, zyn op straet geworpen, terwyl gasten gelyk M. Vleminckx kolossale forluynen ten koste des volks en tot schande des lands vergaderen. In de beraedslaeging over den budget der burgerwagt onzer stad hééft M. Van Santen gevraegd dat de 400 fr. die vóór het muziek voorgesteld zyn, niet op den budget gebragl wier- den, want de^ wet zulks niet toelaet. Wy hebben hieromtrent de wet geraedpleégd en vinden inderdaed dat M. Van Santen gelyk hééft. Het gouvernement hééft het muziek toegelaclcn onder voórwaerde dat deszelfs bekostiging dóór de officieren betaeld worde. Nu, onzen regeéringsraed heeft die som, on danks de wet, op den budget gebragl, de opmerking van M. Van Santen verwerpende. Wat gaen de burgers die deéze on kosten moesten belaelen, van deézen onwelligen akt zeggen en denken Te Gend is een dagorder van Generael Clump afgekondigd waerby de eerste wapen- enklecdinginspecliezal plaets hebben op 11 Maert; de tweede op 18 Maert; de 5e op 25; de4u.op 1 April. De korpsoversten worden verzogt dit dagorder zoo liaest mogelyk ter kennis hunner onderhoorige te brengen, op dat de geénc die nog geene uniformen bezitten zich de zelve tegen dien tyd aedschatfen. Zou" het niet wel zyn dat dergelyke afkondiging hier ook gedaen wierde? Dan ten minsten zouden de nultelooze boeten voorkomen worden. Nu, dal er dóór loopen en lierloopen, vrae- gen en hervraegen wapens gezonden zyn, gelooveu wy de wag- len eenen dienst te doen met hun aen te racdcn zich eenen uniform te verschaffen. Wy weéten, 't is hard vóór zommige menschen zich het noodige te moeten onttrekken om aen nut- lelooze dingen hun geld te geéven, maer wat wilt men er mcé doen; wie kan legen 't geweld van deézen oogenblik Wy kennen menschen die hunne matras uyt hun bed hebben moe ten verkoopen om bunnen zóón te konnen kleedcu 1 'T zal bier morgen spannen. M. Rogier en den heer Gouver neur deézer provincie zullen hier met alle pleglighcyd inge- baeld worden. Er zullen bals en feesten gegeéven worden, men zal er cétcn, drinken en dansen op de gezondheyd der Ylaen- deren. Alles zal bier weelde en voorspoed aenloonen. Muziek, geschal, gezang, vreugdekreélen, soldaetjesspel etc. etc. etc. zullen aen den redder der Vlaenderen bewyzeu dat hy hier in T midden der ZYNE gekomen is en dat dóór deszelfs aenkomst de stad Aelst zich gelukkig zal agtenI M. Rogier zal hier al de groote fabrieken en andere gestigten bezoeken; hy zal hier in een tweede Californiën komen alwaer hy niet. als weelde zal zien, ten ware de Vlaend er liefde die hem eygen is, hem bewoog, na dat hy wel geëétcn en gedronken heeft, de arme en verlae- tene hutten van Schaerbeék, Mylbeeck, Sl. Job en Sl. Apollonia te bezoeken. Daer zou hy zien wat hem te doen staet. Wy hoópen dit van zyne goede gezindheyd. De Maclschappy van Tooneelkunde te Ninove is, in den Ant wcrpschen kampslryd, uytgeschreéven dóór dc maetschappy Jong en Lccrzuglig, "met den eersten prys bekroond geworden vóór het treur-of tooneelspel. Het stuk dat onze ieverige lief hebbers ten tooneele gevoerd hadden, was eene tragedie van Voltaire, de Dood van Cesar, een gevrogt dat vry kundige acteurs vereyscht om op eene weèrdige en indrukwekkende wyze ge spééld te worden. 'T is ook 't géén geenzins aen Ninove ont breekt. Tot troost en voldoening der goede eatholyke mogen wy aen- kondigen dat de giften tot onderstand der pauzelyke zaeken alhier overvloedig zyn. Des te meer beduydend zyn deéze prys- weêrdige offeranden, omdat zy gansch vry willig en ongedwon gen uyt alle standen der samenleeying toevloeyën. LAETSTE TYDINGEN UYT ITALÏËN. nooMEN', 7 febr. De conslilueérende vergadering is den 5 geopend. Den minister van binnenlandsehe zaeken heeft eene redevoering uylgesproken, waerin hy het onverecnigbaere be wéés, van de tydelyke met de geeslelyke magt van den paus. Hy verliet de tribune onderden kreél! van Leéve Ilaliën en het volk Er zyn 140 vertegenwoordigers, meestal mannen in den bloey des levens. De bewooners zyn al in de straeten en op de pleynen. Men zegde er, dat de republiek ging geproclameérd worden. Naer het scliynt zou de republiek den 8 te Roomen geproclameérd zyn, even als de vcrvallen-verklaering van den Paus. II Conlemporaneo gééft inlichtingen over de opening der constitueérende kamer. 140 afgeveêrdigde waren aenweézig. Het voorstel van Garibaldi de republiek te groclameéren is verworpen. Den groothertog van Toscanen is gevlugt; eene voórloo- pige gouvernemenls-commissie is aengestehl. Zucchy is, naer men zegt, in oplogt met 10,000 Napolita- nen onder bet pauselyk vaeiidel. Ons koninglyk muziek genootschap Al Groeyënd Dloeyend dat thans ook als muziek onzer burgerwagt dienl, hééft verle den donderdag in zynen fraeyën nieuwen tenue serenaden gegeéven aen den kolonel en luytenant-kolonel der burger wagt. Den oogslag op dit sterk aéngegroeyd muziekkorps was verrukkend. Men hééft bemerkt, zegt den Sancho, dat de kamer ne gen zittingen hééft besleéd om over de Vlaenderen te spreéken, en den uytslag hiervan is geweést, de zaeken in stalu quo te laeten, dit wilt zeggen; om het regiem van den typhus en der armoede in die ongelukkige provinciën te laden voortdue- ren. Nu is de vraeg, of die achttien duyzend franks, welke de negen zittingen aen het land gekost hebben, niet beter besteéd waren geweést, met de hongerlydende huysgezinnen van Meu- lebeke en Cruyshautem ter hulp te komen. Het ontslag van den heer Herremans, als suppleant vrede- regler van het kanton Ninove, is aengenomen. De verledene wéék hebben eenige landbouwers in den omtrek van Gend eene groote hoeveélheyd meyke\crs of meu- lenaers gevonden, die reeds op het punt waren om uyt te vlie gen. Dit vroeglydig verschynsel is het eenigste niet welk men deézen winter opmerkt. Verscheyden perziken en andere fruyt- boomen beginnen reeds te bloeyën. Over 't algemeen staen de graenplanten in den besten staet. Van sommige andere kruyden in den groey zoo vroeglydig, dat dezelve véél zouden lyden, ingeval er nog nagtvorsten komen. De opbrengst der kol lekte, in St. Baefs-kcrk te Gend gedaen geduerende bet sermoen van den heer abt Ratisbonnc, ten behoeve der noodlydenden die ondersteund worden dóór de societeyt van St. Vincentrus de Paulo, hééft de aenzienlyke som opgebragl van 2,222 franks. Volgens een brusselsch dagblad, hééft den heer Dcman D'Attenrode het verslag reeds uylgedeeld over den budjet van oorlog. Dit stuk is zeer zwaerlyvig van papier, en zal nog zwaerdere sommen gclds acn de belastingschuldigen kosten, want de seklie hééft voorgesteld, geene de niinste verminde ringen te doen op dien vreeselyken budjel van oorlog. Dc sek lie gééft bel gouvernement den raed om te spaeren, doch kan zelve geenen centiem spaerzaembeyd vinden op meer dan der- lig milliocnen vóór ons leger; terwyl al de ons omringende landen bezig zyn met ontwapenen! Zicdaer dc groole spaerzaembeyd onzer staelsmannenTwee duyzend franks afgetrokken op de arme boeren, die den meekrap teelen; en dertig milliocnen voorgesteld lot onderhoud eener onnoodige krygsmagl! De korrektioneéle reglbank te Brugge lieéft de heeren G...., officier der kavalerie, en B...., grondeygenaer, dieinduël gevogten hadden, veroordeeld lot dry maenden gevang en 400 franks boete. Twee der getuygen zyn veroordeeld lot eene maend gevang en 200 franks boete. Op de brugsche garen- en lynwaedmerkt van laetstleden zaterdag, was er eene ligte prysverhooging, welke men toe- schryft aen de tegenwoórdigheyd der spaensche en fransche kooplieden. Een dagblad van Antwerpen spréékt van een vonnis der reglbank diër stad, welk meer dan 200 regels lang is, en dat op kosten des lands in de gazette moet gedrukt worden. Ilct pro ces brengt dry baelen merinos, die aengeslagen waren, in het bezit van den Staet, geschal op 12G franks weêrde; doch de kosten van insertie van het vonnis zullen veel hooger bcloopen. T is waer zegt dat blad bet volk moet de proces-kosten belaelen, en dan ziel men op geen krommen dobbelen. Er is te Bergen eenen koólmyner, Francis Stielemaos, tot de dood verwcézen, vóór een nieuw geboren kind vermoord te hebben. Wie zegt dal de bcdelacry geen beschaevings-middel is? Mieljet Goddyns, oud 5 jaeren, en baer broerkenoud 7 jaeren, staen vóór't tribunael als bedelaers, maer zy zyn in 'i geheel niet bevreesd; Mietjen, hoe oud zyt gy Antw.10 jaer, Manheer. Vraeg: Hoe veel? Antw.10 ans Mossu, car mo sais deza frangais. Vraeg: En gy dan Jantjen? Antw.; 16 jaeren Manheere. Vraeg.: Dit is niet mogelyk. Antw.: Si si Mossu, car mo je sai aussi parler francais. Vraeg; Oh, dan is 't wel; maer g'hebt gebedeld. Antw.: Oh non, Manheere, nous venus a Brussel pour appris a parler francais. De regtbank vcrwyst de franschleerende bedelaers tol 10. dagen gevang, gelyk een dertigtal anderen. Men schryft uyt ThieltSedert eenigen tyd hebben wy bier eene aenmerkelyke merkt van konynen. Oudcrscheydene wagens, gelaeden met deéze viervoeters, trekken van hier naer Oostende. 'S vrydags worden die konynen geslagt, gezuyverd en in kisten gepakt, en's zaterdags verzend men dezelve naer Londen. Men schryft uyt Veurne: Deézer dagen kwam er eenen wagen met wyn "gelaeden en dóór vyf peèrden gelrokken dóór onze stad. Terwyl denzelven de ophaelbrug over 't kanael passeérde, brak de brug en den wagen viel met laeding en

De Denderbode | 1849 | | pagina 2