^NDAG 25 FEBRUARY 1849. DERDEX JAERGAXG.—X' 128. BEKENBMAEKING. AELST, den 2 4 February. Dit lilad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 e., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveérdige klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang ie doen lieéft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen dcéze zullen vvy plaets in onze kolon- nen verlecnen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal DEN D verder gcwaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naemcn der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêrcn mede le deelcn, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gcene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word vcrzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SLUM. BODE De persoonen die voor den aenslaendcn trimester op den Den- tler-bode inschryven, zullen, al de nummers van lieden lol 1 April kosteloos ontvangen. Wy hebben hel genoegen aen onze gcagle leézcrs die ons van 'l eerst af hebben ondersteund en zyn bygeblecyen, le bcrigtcn, dal dm Deiulcr-botlc dagelyks merke- lyk in voórslaenders acnwinl, dal onze grondstellingen zich meer en meer uylbreyden en bygelreéden worden, en dit niettegenstaan de al hel geweld en de liuyperym die door de vyanden der volks- zaeli en der waerheyd worden aangewend. Wy herhaelen heden dal na, mactc zommige persoonen in vcrkogltc bladen de waerheyd en de belangen des volks aen Imnnc schandelijke zelfzugt slaglof- fcren, wy ze integendeel zullen verdedigen; vóór gcene moeyelylt- heden zullen wy agtermjt wyken om die ryanden van volk. waerheyd en Godsdienst te ontmaskeren en te bevegten. Dcéze zyn er op onze dagen in menigte; zy spannen le samen om dóór alle welkdanige middelen hun doel van beheersching en zelfbelang le bcreyken. De slcgsllc stuken vinden in hun verdedigers vóór zoo veel ZIJ de driften slretlcn der gcene welke of verdwaeld. of be dorven genoeg zyn om hun te ondersteunen. Somlyds onder den bcdriegelykcn titel van geregtigheyd of libcralismus spreyden zy in schriften of in woorden dc schoonste en vcrhcvenslc leerstel lingen ten toon, moer als men hunne akten, mgael, dan vind ■men dut een duyvclsch bedrog of een eene schandelijke verblinding alleen bekwam zyn soórlgelykc verleydingsmiddelen in te gecven. Wal men er ook van zegge, aen de vruglen kent men den boom en den menscli aen zyne werken. Thans is den budget van binnetilandsche zaeken gestemd; elf zittingen zyn er aen besteed en deéze zullen aen de schat- pligtigen 22 duyzcnd franken kosten. Maer nu is de vraeg wat er het land mede gewonnen heeft, en ongelukkiglvk moet er op geantwoord worden dat dit jaer gelvk op alle andere jaeren den uytslag den zeiven is nacmelyk dat de zaek gebleéven is gelyk zy was Het vracgstuk van het Vlaemsch pauperismus dat allen menschenvriend aen 'therte knaegt, haekte met een vnerig verlangen naer oplossing, de afgeveèrdigde der natie hebben hieromtrent sombere tafereelen opgehangen, zy hebben schit terende redevoeringen uytgesproken en betoond dat zy iveé- zenlyk van de ellende ovcrtuygd waren, maer met dit aflos is het kommervolle vraegsluk geenen enkelen stap gevooi'iferd en alle hóóp word voor den ongelukkigen wederomen het toeko mende gesteld, zonder te denken dal den onmedoogenden tyd zyn werk van vernieling zal voortzetten. Ecnen spooler, wan neer hy eenmael verliest, waegl eene tweede kanS in hóóp dat hy'tverloórene zal herwinnen dóór eene tweede, derde en vierde mislukking te leur gesteld, Idyft hy al tyd dc bedriegc- lyke hoop koesteren van alles te herwinnen, tot dat hy eynde- lyk zynen laetslen penning op het spel stellende, met den zei- ven al zyne hóóp in rook ziet vergaen. Aldus zullen onze volksverbeélders vaeren met het toekomende wacrop zy hoó- pen, en dit eenvoudiglyk omdat hunne hoop nergens op ge grondvest is. liet is waer er zyn wonden, er zyn'smerlen die met verloop van tyd alleen geneézen, tegen welke men gcene middels hoeft te gebruyken maer 't i's niet min waer da1 er volkswonden en smerten zyn die'dóór den tyd verergeren, en, als men ze laet begaen, die zouden eindigen' met dc Jyders ten grave te sleépen. Maer zal het hier by ons aldus gaeri Dit is ook eene vraeg welke wy dóór den tyd zullen laeicn oplossen. Ondertusschen sidderen wy by het zien der aen^cslokené vuerlont die, wel nauwelyks vonkende, toch langzaem haere rigting schynt te neémen naer die buskruydmassa welkers ontplolhng eeno gehcele natie met verdelging bedreygt. Welligt is onze vrees wat overdreéven 'tgecn wy mi 's her ten gronde wenschen, maer het pvnigt ons d'al er iri dén schoot der afgeveèrdigde natie mannen 'gevonden worden die hunne stem durven verheffen tegen datgeéne 't welk alleen tot dus verre belet heeft dat onze vrees niet reeds verweézenlykt zy geweest. Wy bedoelen andermael die schandelyke bewoording van Bigolismus waermede M. Brunean in zyne redevoering d'e godsdienslhaeters is komen vergasten. Wy herhaelen hei vóór wat ons betreft, indien wy op het toekomende onze hóóp mogen stellen, 't zal op dit zelfde slegt uytgedrukt bigolismus ol in klacre bewoordingen op het Calholicismus zyn dal zy moet gegrondvest worden, zonder dat, zouden wy voorop dur ven verzekeren dat alle iioóp hedriegiyk is cn voor uytslag zal hebben de heschaeming der geéne welke dóór bedekte sehigten poogen de nog vast bloeyënde plant van godsdienst in ons land te kwetsen. Dat een opregt wys en vredelievend bcsluer veel middels van verbetering, eenvoudigheyd en spaerzaemheyd, in de wet ten en reglementen zou konnen brengen, hééft den Dender-bode leeds dikwils beweézen, en onder andere ter geicgendheyd van het project van wet op de Erfnissen en herstelling van den haetelyken eed, den voorstel doende om de erfnisreglen, re- gistra tie-regleu op verkoopingen van onroerende goederen en diergelvke, dóór cenen vaiten regel, het inkomen voor grond slag hebbende, te doen ontvangen. Het gouvernement of de volksvertegenwoordigers schynen daer op niet te denken ai- hoewei den algemeenen intrest en welzyn des volks zulks zonder uvtstel vereyssclien. Door die regeling zou elk gelyk betaclengeene moeyelykheyd met den lise noch ook geene lraude, zou voórtaen mogelyk zyn. Verders zou de juyste weerde der goederen in de verkavelingen, vereffeningen, ueu- giflcn van nalaeteusehap, koop-kontrakten enz. vermeld wor den mits niemand meer lot fraude zou gedwongen zyn, de verschuldigde region als hoven vastgesteld zyndc, alsdan zou den de vereffeningen en scheidingen onder deelgeuoóten, regelmaetiger bewerkt wordencenen kooper zou zich niet blootstellen van dóór geschillen een deel zyner gedorveue koopsom te verliezen en de verkoopers zouden, in geval van belooning, de vvaere verkoopsom genieten of worden aengelegd. Aldus zouden er geene geschillen meer konnen oiitstaen tusschen familién ot andere welke dóór de bestaende wetten en gebruyken, uyldien hoofde maer al te dikwils plaets hebben. E) ntlelinge zou hier uyt volgen eene grootc spaerzaemheyd voor hel land; mils er nooyt pryzers zouden moeien ge steld worden, welke bewerkingen dikwils aenleyding geéven lol pavlydigheyd, groole kosten veroorzaeken en zelden re-'l- veèrdig gedaen worden. (Medegedeeld). Den volgenden artikel over het onderwys is ons dóór eenen agtbaeren persoon deézer stad medegedeeld; wy waren voór- neemens deéze stol zelt te behandelen, en by onze grondstel lingen blyvende, de vervanging der bestaende wet door eene algebeele vryheyd vooi'lduerend te blyven voórstaen. Doch daer eenige uytzonderingen in de kamer deéze wet nog door eene slegtere zouden willen vervangen om aldus het monopo- Hum van 't onderwys in d'baudeu van den staet te leveren ter uytsluyting van alle geeslelyke lusschenkomst, lol nadeel van godsdienst, zcdeleer en vryheyd en welligt lot begunstiging van zommige verderfelyke leerstelsels, keuren vvv de gevoelens indeézen artikel uytgedrukt, goed, niet om dat vvy de thans bestaende wet op het onderwys goedkeuren, maer om dat van twee slegte zaeken eene moetende kiezen, de gezonde rede voorschryll de min sleglsle le kiezen. Zie hier het artikel. 7\ al zullen de regtschapen kiezers van ons distrikt nu zegden en wel naemelyk de geéne die nog de opvoeding hunner Tin deren moeten beginnen of bezig zyn, wanoeer zy zullen ver noemen dat onzen Aelslerschen representant, M. Cumont aen wiezy zoo onbedagt het mandaet van vertegenwoórdiger hebben toebetrouwd, in de zitting van 15 deézer legen hef gouverne ment gewelkt cu gestemd hééft om mot eene dwaelende minderheid der kamer alle geeslelyke tusschenkomsl te vernie tigen in het opzien der siaels-schoólen van middelbaer en leeger onderwys. Onze jeugd is in die schooien toebetrouwd niet alleenlyk om er in de kennis der taelen en andere weélen- schappcn onderwcezen le worden, maer om er volgens den yvensch en inzigten der ouders die hunne kinderen beminnen, in de zcdeleer en kennis des II. Codsdienst te worden opge kweekt. Zonder behulp van Godsdienst of zcdeleer zullen de ouders geene goede kinders kvveeken, het land gcene getrouwe dtenaers en de samenleving geene opregte huvsvaderso» welke noglans laelcr den steun, den troost en het heyl des vaderlands moeten berusten. Dat dc dvvaelgeesten zoo luyd schreeuwen als zv willen het zal allyd eene onvvederleggelyke waerheyd hlyv'en dat dè slollelyke opvoeding alleen met vergenoegt om de jeugd dat goed in te boezemen, die pligteu in te planten welke men te regt eenen dag van haer mag verwaglen zoo ten opzigle van God en van liaer zeiven als ten opzigle van den evenmenseh cn t vaderland. 1 is dus onbegrypelyk hoe het mogelvk zv dat onzen representant het hebbe durven vvaegen eene zoo meer als veragtelyke partydigheyd legen 't geestelJk gezag of invloed op t onderwys lelaeten uytschvnenja hy, zeg ik, die nu het geluk geluid heelt in die gestigten de sloffelyke en redelik" opvoeding te ontvangen die hem gebragl heeft tolden rang waer hy nu is, hy die ovcrtuygd is dat, indien er nog eeoig goed in hein te vinden is, het eenig overblvfsel is van die christelyke opvoeding waervan hy nu zyne landgenoóleu wilt berooven. Welke ondaiikhaerheyd jegens de ouders die onzen man naer (ie kamers hebben gezonden Ik zou over de schandelyke handelwyze van onzen Aelsler schen representant wel moeten zeggen dal hy zich meer gencen loont om de gouvernements-schoólen legen le werken dan om zc le ondersteunen, terwyl hy ovcrtuygd is dal er de ouders door de verwyderiug der geeslelykheyd geen hoegenaemd ver trouwen meer zouden iu stellen. Wy hebben hiérvan in onze stad, zonder van andere plaelsen des rvks te spreéken ineen tvdvak van dertien jaeren twee onwederspreékelvke bewyzcu gezien, (den Heere behoede ons van een derde). Óm over liet eerste een wóórd_te zeggen, zyn er met mv alhier duyzende geluygen die weeten en gezien hebben dal, wanneer Napoleon in 1812 de geeslelyke lusschenkomst in ons kollegie alhier verkreukt lieéft, hel zelve op het laetste slegls nog eenen enkelen inwoouder teldeen wanneer in f825 den geweézen koning V, iiicm, andermael dóór aenstoóking van eenige dwael geesten en vcrleyders, het zelve gedaen lieéft, ons kéllegie op liet laclsie geenen enkelen inwooncr huylen de leeraers meer telde. Maer, zal men my nu vraegen, wareij er de kinderen met van die mannen welke, zoo gy zegt, de vernieligin" van uw stadskollegie bewerkt hebben en ik zal antwoorden dat deéze er zoo min hunne kinderen durfden betrouwen als allen anderen weidenkenden burger. Men zou my nog vraegen aen wie betrouwden dan die man nen de opvoeding hunner kinderen toe? En wederom zal ik als ooggetuige antwoorden dal die hunner kinderen welke zv in die laetste tyden naer de geeslelyke kollegiên van Vrankryk en Zwitserland niet gezonden hebben, en waervan als toen het getal lot meer dan 800 beliep, dóór hunne ouders die somtvds nog zelfs deelneémers waren der vernietiging onzer kollegiên voor d'opvoeding wierden toevertrouwd aen die gcestelvkè persoonen zelve die zy uyt de kollegiên verslonten hadden Als ik overleg hoe onzen representant, M. Ciimout, nu in doezen tyd op een nieuw lieéft willen te werk gaeti om alle geeslehk opzigt in de schooien le vernietigen, dan ryzen myne hairen omhoog, maer dank God, het verderielyk ontwerp is dóór eene meerderheyd van 77 legen 17 stemmen tot meerdere schan de der minderheid verworpen. (eenen kiezer eamiuevider.) Het Verboxd z.egl iu zyn laclst N' dat wy met de Gazette van Aeest aen het kyven zyn en dal het de rol niet speélen will van bemiddelaar tusschen de kyvende partyën. Wy geéven onzen konfrater hierin grootclyks gelyk en dal eenvoudiglyk om dat dergelyke bemiddeling doór'geene der parlvén "zou aengenomen ivorden. Zy iveéten beyde te wel dat dien die tweespalt, nydigheyd en bedrog is aengeboren onmogelvk tol eenige bemiddeling bekwaam is; ten anderen, ivie eer en schaemte zoodaeuig lieéft afgelegd dat hy zich openli k tot in het merg der beenderen bedorven verklaert, gelyk liet' Verbom. gedaen heeft, vind hy alle eerlyke partyën den toegan" "e- sloóten in oesterputten alleen worden zulke persoonen met kruyssen en vaenen ingehaeld. Hel hoog geagt blad zegt ook dat wy de burgerivagten nopens hunne kleeding in livyfel laeten en ze aldus aen iinvennyde- lyke onkosten blootstellen, terwyl wy zelve reeds van onzen uniform vóórzien zyn, dal verder zulke tronwelooze trekken genoegzaem den valschaerd uyt de Korte Zoulslraet ken merken. Voor wat. den tivyfel rackt, hierover kan elkeen oór- declen; cn 'tgeén onzen uniform aengaet. daerran boeven wv aen't Verbond geene rekening te doen, maer aen de bur"cr-

De Denderbode | 1849 | | pagina 1