VAN MEUBELEN, GELDLEENING 1848. F ra nsc ii i:r épüb l iëkT OVERLEÉDENE. Venditie te Erembodegem ALSMEDE VAN B00MEN. Ziagt van den 16 deézer is er cene pooging lot ng beproefd geworden in eene schucr, behoorende eer Ch. llegnier, vlaskoopman le Bochey. Onder de aMTOiii' had men eencn stok gesleéken van eenen meter jen den punt omwikkeld met vlas en solferstekken. Te bad men eene gebroken kruyk gezet, als eene lanteérn, n eene brandende kcérs, en daer rondom droog werk, al bet vuer zich aldus zou medeelen aeii den stok, en van i uaer aen de schucr, waerin meer dan 5,000 bussels vlas lagen. Dóór een byzonder geluk is de keêrs uytgewaeyd, en den brand heél't geene plaets gehad. i Een afgryslyk ongeluk is verleden zaterdag gebeurd in den schouwburg leGlascow, die vol volk was. De gaz, die uyl eene der buyzen in de galery ontsnapt was, veroorzaekte een i begin van brand, waerdoór de toeschouwers, eensklaps met schrik en angst bevangen, in aller haest naer de trappen en deuren stormden om te vlugten. De verwarring, hierdoor onl- staen, was zoo vreeslyk, dat vcrschcyde jonge dogiers, vrouwen en kinderen onder de voelen wierden getrapt en verstikten. Toen dat yslyk tooneél eyndelyk bedaerd was, hééft men vier en-zeslig lyken opgenomen, meest alle van kinderen tusschen le 14 en 17 jaercn oud. Talryke persooncn zvn hierby nog ge- f fetst geworden. Onder de slagtoft'ers vond men dry broeders 3 naest elkander dood lagen. Den brand was spoedig gc- duscht en hééft zelfs niet véél schade vcroorzaekl. 5-arys, 20 febr. Uccds is er meer dan 150,000 fr. dóór de J fransche bisschoppen aen den apostolischen nuncius gezonden; opbrengst van de collecte vóór Z. II. In eene zitting der Vergadering heeft Lcdru-Rolin, inter pellation gedaen over het proclaineéren der republiek te Boo men, en de kwestie der interventie dóór den Piëmont aenge- raekt. Den spreéker is verwonderd, dat de regtcrzyde, die zoo dikwyls den kreét van Lcéve de republiek uytte, thans by het verneémen diër tyding stom blyft. Den heer Drouyn de i l'Huys zegt, dat dit gedeelte het "verval des pauzes, niet kan 1 toejuyehen. Den val van den II. Vader hééft de ruststooring in bet christendom gebragl. Hel fransch gouvernemcnl zal werken tot herstel van de orde van het Christendom. Men verneémt dat er eenen bisschop in parfibus benoemd zal worden vóór San-Franciseo. De talryke landverhuyzingen naer Kalifornia hebben den Paus dit besluyt doen ueémen. Eenen franschen geestelyken zou tot bisschop van het Goud land gewyd w.orden, en derwaerts vertrekken met eene menigte missionarissen. Ondecschevdenc groolc mannen der laetste fransche Re volutie hebben hunne gezondheyd verloóren onder de aenhou- dende zwaere werkzaemheden hunner bedieningen. De gryzc bairen van den heer Marrast zyn in een jacr lyd zoo wit gewor den als eeneduyf; M. Bethmont hééft zich dóór ziekte moeten verwyderenM. Dq Lamarline is maer eene schaduwe meer van 't geen hy vroeger wasen M. Fr. Arago hééft zynen kragtvol- len aenbiik verloórenzeii's den kloeken Ledru-Rollin is thans bedlegerig ten gevolge eener bloedspouwing. De gemeenten Ncd-sur-Seine en Aisey.-sur-Seine zyn dóór een ongelukkig voorval in ontsteltenis gedompeld. Op 4 febru- ary, des namiddags ten 5 neren zag een jong meysje van 22 jaeren dat schaopen hoedde, eenen wolf uyt den bosch komen. Yreezende dat hy de kudde wilde aenvallen, ging zy hem te gemoet, om zich'"dacricgen te verzetten. Den wolf vlóóg op haer toe, beét haere kleederen aen stukken, beét haer in de hand en den arm, keerde haer, toen zy op den grond gevallen was, hcrhaeldelyk om en liet haer, toen eyndelyk liggen. Zy dekte .zich terstond hel gelaet, uyl vrees vóór eenen nieuwen aenval en werkclyk kwam het dier drymael terug, waerby hy haer nieuwe wonden loebragl, en zich toen tol op eenigen afstand verwyderde. liet meysje ontdekte zich het gelaet, en het dier in de verte ziende, stond zy hacstig op en liep naer eenen boom, om zich daevin te redden, maer den wolf snelde oogen- blikkelyk toe, en beét in haer kleed, waer dóór hy haer belette naer boven le klimmendaer hy haer egter niet op den grond kon trekken, liet hy zyne procy los, en liep naer den bosch terug. Het meysje maekle hiervan gebruyk om zich naer het gehugt Voisin te begcéven, dal onder Nod behoort, waer zy bloolvoets,' weenende en bebloed aenkwam. Op het verhael wat haer wedervaren was, wierden twee persooncn naer Nod gezonden, om er kennis van te geéven. Dienzelfden avond verliet eene jonge vrouw te Nod haer buys om haeren man te gaen hacleu, die den avond by eenen ge- buerman had doórgebragt. Zy naderde dat huvsenvond haeren man op den drempel gereed slaendc om huvswaerls le keeren. Schier in denzclfden oogenblik riep zy hem toe: Ziel gy daer niet eenen wolf! Gy vergist u! «gaf haeren man ten ant woord maer reeds had den wolf zich op de vrouw geworpen en haere kleedcren van een gescheurd, doch haer gelukkiglyk geenerley wonde toegcbragl, daer zy by tyds ontzet wierd eenen knegt op het hulpgeschreeuw toegesneld, verdreef den wolf met eenen stok. Eenen anderen vervolgde het dier met cene hooyvork, ongeveêr honderd schreden ver; toen keerde het zich om en wilde zynen vervolger te keer gaenmaer den knegt braglhem twee welgemikte stoolen toe, den eenen in de muyl den anderen in de lenden. Daerop vlóóg den wolf woedend den weg op naer Chatillon-sur-Seine; er wierd alarm gcluyd en spoedig was een vyftiglal mannen bezig, hem met allerley werkluygen die hun in handen gevallen waren, le vervolgen. Patrouilles gingen den geheelen nagt rond en waglen wierden, uytgezet, den volgenden morgend vernam men, dat het dier te Aisey-sur Seine gedood was dóór eenen dapperen knaep. Dcézen op zyne hoede dóór hel overal weérgalmend geschreeuw zag den wolf komen, trok zyn groot mes.en wagttc hem af. Het dier snelde reglslreéks op hem toe, maer den knaep hield stand en slak het mes den wolf in hel hert; ongelukkiglyk brak den lemmer by den hecht af, en den wolf wierp zich niet zyne laetste kragteii op den jongeling en greep hem zoodanig bv den pink, dat hy daervan wacrschynlyk een lid zal moeten verlie zen; andere lieden maeklen den wolf spoedig geheel af. ENGELAND. Londen, 17 february.Den Globe meld dat volgens eene byzoudere mededeeling uyt Parys, verscheydene italiacnsche uytgeweékene, op hel berigt van het proclamcéren der repu bliek te Roomen, terstond de eerstgenoemde hoofdstad verhe ten hebben, ten eyndc in Piemont eeue dergelyke beweéging tegen het beslucr van koning lvarel Albert te doen uytbersten; maer dal hel fransch gouvernement, dóór middel van den lele- graef, tyding daervan naer de grenzen heél't gezonden, en alzoo den genoemden vorst hééft doen waerschouweu. Tevens zyn de overheden aen de noordelyke grenzen gelast, om de grootste waekzaemheyd in agl te neémen, ten eynde eenen inval van de sedert eenigen lyd aen de grenzen vercenigde republiekaensche propagandisten, in Belgiën of Baden le beletten. Het zeilde blad meld voorts, dat den minister vóór de buylenlandschc zaken te Parys in de laetste dagen belangryke confercntiën heeft gehad met de vertegenwoordigers der onderscheidene italiacnsche vorsten en ook met den brilschcn gezant; men geloofde, dat het fransch gouvernement zich van cene lusschen- komsl in Italiën zou onthouden, maer verwachtte, dat Oostcn- ryk hel zelve zou doen. DUYTSCHLAND. Isneéming van Hermannstadt dóór de Hongaren. Eenen Hon- gaer, den 15 february te Weenen aengekomen, hééft de tyding medegebragt dat Hermannstadt dóór generael Bern is ingeno men. den oostenrykschen koinmandant Puchncr hééft met zyne troepen de vlugl genomen, en aenstonds hééft Hermannstadt de witte vlag opgeslcéken. Generael Bern was evenlwcl hierdoor in eenen strik gelokt, want zoodra hy de stad binnentrok, wierden zyne troepen dóór een moorddaedig vuer van de daken en uyt de keldergaten ontvangen. Hierop was generael Bern buyten de stad getrokken en zou dezelve eenen gauschen dag lang gebombardeérd hebben, tot dat dezelve ais 't ware in eenen puynhoop verkeerd was. Het is stellig, dat le Weenen nog vier groote forten zul len gemaekt worden, welke geheel de stad zullen beheerschen. Een deézer zal groot genoeg zyn om een garnizoen van 8,000 man te legeren. Prins Windiscbgralz hééft, op li deézer, in zyn hoofd kwartier Öfen eene proclamatie uylgeveèrdigd, welke uytmunt dóór zagtmoedighevd eh menschlievcndhcyd. De bcwooners van Hongariën erlangen in dit stuk de verzekering, dat den Prins tot dusver eenen vader zyner kind tcii geweést is, want thans maekl hy onder andere de volgende bepaelingen. In alle riglingen worden nu troepen gezonden, waervan den komman- daut vóórzien is met het regl van 7 zweêrd; zelfs hel vinden van eene Kossuthschc oproeping of brief, of al wat met zyne party in betrekking slael, kost het leven. Den postmeester, die eenen brief of ander schrift van Kossuth en zyne party, ver zend, zal opgeknoopt worden. Daer den prins de ervaring hééft gekreégen, dat de Joóden zich veélal belasten met spionneéring of overbrenging van brieven en depêches heeft hy de bcpaeling gemaekt, dat elke gemeente waenoe eenen Jóód belmoren mogt, (lie als spion zou worden geval en uatuerlyk opgehangen, 20,000 II. c. m. als straf belaelen zal. TYDINGEN UYT ITALIËN. Men lcé§l in II Conlemporaneo.van 10: Heden heeft in bet kapilolium eene demonstratie plaets gehad ter eere van de republiek. Men had al de afgeveêrdigden, een groot gedeelte des volks, de hurgerwagt en de karabiniers by eengeroepen. Toen den voorzitter der vergadering leézing gaf van het decreét dóór hetwelk de pauzen van hun lydelyk gezag vervallen ver- klaerd en de republiek geproclameérd word, wierd dit dóór de luydrugtigsle t'oejuveilingen begroet.Ais 'twaer is De voórloopige commissie van openbaere veyligheyd hééft bevolen, dat binnen de dry dagen al de wapenschilden en zinne- beélden van het pauselyk gouvernement van alle openbaere en byzondere gehouwen moeten weggenomen zyn. Hiervan zyn noglans uytgezouderd de kerken en de buyzen bewoond dóór de leden van het diplomatische korps, uyl rede vau de geeste- lykc betrekkingen welke zy met den paus hebben. Toscane is verre van zoo rustig en zoo eensgezind te zyn als de olïieieéle dagbladen van Florence zulks willen doen gelooven. De beweéging lot reactie word dagelyks groolermen spréékt van eene groote gisting die te Arrezo hccrscht. De Marenmien en de bergbewooners zyn bereyd tegen het bestuer van den heer Guerrazzi op le staen. Men zegt ook, dat ecnige nationale garden van Livorno die zich naer Porlo-Ferrajo be gcéven hadden, om ei- de haven te bezetten, eene weygering tol antwoord ontvangen hebben. De bevolking hééft zich tegen de republiek verklaerd. Men voegt er by, dal de troepen dezelfde gevoelens hebben en dat verscheydene generaels hun ontslag gegeéven hebben, om aen den groothertog getrouw te kunnen blyven. Eenen brief uyl Genua, zegt het volgende: Wy verneémen dat de republiek in Toscane geproclameérd is, doch dat er eene groote gisting heerscht onder debewooners ten platten lande, welke legen Florence willen optrekken. Den Journal des Débals zegt het volgende over de lydin- gen welke dit bagblad van Florence en den Piëmont ontvan gen hééft: De unitairs doen al wat zy kunnen om in den Piëmont cene omwenteling te doen onlslaen en het is met Genua dat zy w illen beginnen. Genua is sedert langen lyd eenen zetel van samenzweringen; meest alle dagen is er oproer. Den heer Bulla, eenen Gcnueés, lid van het sardinische kabinet en konin- lyken commissaris in die stad, is verpligt geweést maetregelen van openbaere veyligheyd te doen neémen en hy hééft begon nen met de sluyling der klubsen te bcveélen, uyt welke al de onlusten voortsprooten. Geheel Italiën is in gisting. roomen, 11'febr. Volgens nadere inlichtingen over de ge beurtenissen van den 9 bekomen, zou de proclamatie der repu bliek verhaesl zyn geworden dóór het leézen van twee brieven, waervan den eenen van Pius IX en den anderen van Gioberti was. Den eersten die onderschept was geworden, vervatte het bevel aen generael Latour gegeéven met zyne troepen Bologna le verladen en zich by generael Zuccliy te voegen. Den brief van Gioberti keurde de constilueérende Vergrdering af en boód den H. Vader de interventie van Sardiniën aen. Zoodra de brieven bekend waren was de vervallen-verklaering zeker. Ook twyfelden weynige persoonen hier nog aen. De dagbladen spreéken van geestdrift, die schvnt egler niet zoo groot geweést als zy wel, zeggen; indien de gemoederen verheugd waren, hééft men zulks toch niet luydruglig getoond. Den heer Mamiani, die tegen de verval len-verklaering gesproken hééft, heél't zyn ontslag gegeéven. Verscheydene piëmonlcéscbe officieren vertrekken insgelyks naer hun land. De interventie schynt zeker te zyn; niemand twyfell er meer aen. Men léést in den Peuple Souvcrainyan Lyon: Devyande- lykheden tusschen Oostenryk en Piëmont zullen eerlang hervat worden. Men vreest egter dat de gebeurtenissen van Roomen den moed van Karei-Al bert zullen verzwakt hebben. Men schryft uyt Napels aen den Timesdat den spaen- schen afgezant nog altyd werkt vóór eene interventie der kalholyke mogendheden in Italiën. Spaniën, Porlugael, Beyeren of eene andere mogendheyd van tweeden rang zouden oorlog voeren. Men rekent dat 5 a 10,000 man toereykende zouden zyn om den paus ter hulp te snellen, dewyl Z. H. in alle declcn van zyne staelen nog véél vrienden hééft. Men schryft uyt Gaëta dat den oosten rykschen afgezant er in gelukt is, den zegeprael te behaelen. Er is zegt men, een Heylig Verbond gesloóten tusschen Oostenryk, Napels, Spaniën en Vrankryk, ten doel hebbende, den paus op den troon van Romaniën le herstellen. Eencn Te Dcum is gezongen in de St.-Pielers-kcrk van het Vaticaen. De geeslelykheyd hééft geweygerd toe te stemmen. De mis is gecelebreérd dóór eenen militairen aclmoesenier en sohlaelen, met toortsen in de hand, dienden dezelve. De volks vertegenwoordigers woonden dezelve by. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN, Mannelyk 8 Yrouwrelyk 3 HOUWELYKEN. Jan B. Veillcfonjongm., oud 50/., ticyndersgast, met Th. Malthieu, jonged., oud 25dienslmcyd.August De Moor, jongm., oud 27 schecpmaekcrsgasl, mei Amclie Neckebroekk, jonged., oud 26/., dienslmcyd. Jan Bacyens, jongm., oud 21 klecrmaekersgast, met Sylvia Mel. Van der Planckejonged., oud 52/., klecrmaeksler.Petrus J. Daens, jongm., oud 52 lyn- tcaedbleekcrmet Maria Jh. Michicls, jonged., oud 52/., mutsen- maekster. Petrus J. Milo, jongm., oud 27 ticyndersgast, met Jsab. Basliaens, jonged., oud 24/., kantwerkster. Maria C. Wellemans, vrouw, van li. Bosman, kantwerkster, oud 66/., Vsindmolcuslraelje. Aug. Van de Veldewedr., van M. J. Van de Perreen van Bos. Van Audenhove, broodbakker, oud 50/., Brabandslr. Jan L. Be Smetman, van Jt F. Podc- vyndaglooner, oud 52 Mylbeek. Pelr. Lesthaeghe, soldacl, oud 25 j. Ad. J-ud. Bceckman, oud 5 maend, St.-Jorisslr. Pelr. Van den Bremt, oud 5Vischmcrkt.Fr. Van Assche, wedr., van Isab. J. De Smcdlbarbier, oud 68/., Schaerbeék. Victor Vinck, wedrvan Des. Am. J. Clement, arbeyderoud 65 Vischmcrkt. Petrus De Grootwedr., van Maria J. Buyl, herbergier, oud 62 Gendschestract. Th. Verstraetenoud 2. Hoogstmei. Joannes M. J. Aug. De Windt, oud 5 maenden Leopoldslrael. RY UYTSCilEYRING VAN BKDRYF. gehugte ter Joden, op het hof ter Wilgen, PAEROEN, KOE YBEES TEE', VERKENS, WAGEN, KARREN, PLOEGEN, EEG- DEN EN VERDER LANDBOUWERS1IALAM, Den Notaris BRKCKPOT, lo Haeltert, zal ten ver zoeke van sieui' P. J. Pensaert en ten zynen hove le Erembodegem, wyk ter Joden, openbaerlyk verkoopen, op Woensdag 7 en Donderdag 8 Maori (849, telkens te beginnen om 8 uren 's morgens, al de Meubels en Meu- belaire Voorwerpen, alduer te bevinden, Ix-staende voor- namelyk in Stoelen, Tafels, Kassen, Beddens, Kuypen, Koper-Tin- Aerd-en Gleyswerk, Landbouwershalam, 500 bussels Hooy, 5000 bussels StrOov, Brandhout, ge- zaegde Houten, Wagen, Treemkarre, Zykkarre, "2 Paer- den, vvaeronder eene zes-jarige Merrie vol Veulen, 3 Melkkoeyën, 2 Bunders, een Kalf, 2 Verkens en verders de volgende Boomen te weten eencn zwaren Olm, 5 zware Kanadas, 2 Abeelen, 25 opgaende Wilgen, 15 Tronkwilgen, 23 Herzelaren en (0 Kerzelaren. De Wagen, Karren, Paerden, Koeybeesten en Ver kens zullen verkogt worden den 2''" dag op de middag uer just, onmiddelyk na dies zal men overgaen tot de verkooping der Boomen. Alles op gewoone conditiën en fyd van betaling, mits stellende goede en gekende borge. Aenkoop der Kwittanciën, by J. J. BRECKPOT, aen de Zoutstraet-poort, N° (34, te Aelst. Uy acnveérd deéze ook in betaeling aen den cours ran den dag vóór de by hem te koopen wueren: Genevkr Liqeeeuen en WEEFGAERENS, zonder geschil of men die in quittantiën of in geld betuelt.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3