ZONDAG 4 MAERT 1849. DERDEN JAERGANG.—Nr 129. BEKENDMAEKINGr. AELST, den 3 Maert. STAETKUIVDIGE1V OOGSLAG OP ITALIËA. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den dacrop volgenden Zondag.Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 een timen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CHIQUE SLUM. De persoonen die voör den aenslaendcn trimester op den Den- der-bode inschryven, zullen al de nummers van heden lot 1 April kosteloos ontvangen. Wy hebben hel genoegen aen onze geagle leèzers die ons van 'l eerst af hebben ondersteund en zyn bygebleévcn, te beriglen, dat den Dender-bode dagelyks merke lijk in voórslaendcrs aenwinl, dal onze grondstellingen zich meer en meer uylbreyden en bygelrcédcn worden, en dit nicUcgcnslaen- de al hel geweld en de kuyperyën die dóór de vyanden der vólks- zaek en der waerheyd ivordcn aengewend. Wy herhaelcn heden dat na mac te zommigc persoonen in verkogtle bladen de waerheyd en de belangen des volks aen hunne schandclykc zelfzugl slagtof- feren, wy ze integendeel zullen verdedigen voör geene mocyelyk- heden zullen wy agleruyl wyken om die vyanden van volk waerheyd en Godsdienst te ontmaskeren en te bevegten. Deézezyn er op onze dagen in menigte; zy spannen te samen om dóór alle welkdanige middelen hun doel van bcheersching en zelfbelang te bereyken. De slegslte zaeken vinden in hun verdedigers voör zoo veel zy de driften slreélen der geene welke of verdwaeld of be dorven genoeg zyn om hun te ondersteunen. Somtijds onder den bedricgclykcn titel van geregtigheyd of liberalismus spreyden zy in schriften of in icoórden de schoonste en verhcvensle leerstel lingen ten loon, maer als men hunne akten nagacl, dan vind men dat een duy velsch bedrog of een eene schandelijke verblinding alleen bekwaem zyn soörtgelyke verlcydingsmiddelen in te geéven. Wal men er ook van zeggeaen de vrugten kent men den boom en den mcnsch aen zyne werken. Eyndelyk ziel men de maet der booshcyd vervuldHel tyde- lyk doraeyn der H. Kerk is de proey geworden van de onge hoorde sloutmoedigheyd der goddeloozen die sinds lang gieren- oogen op de geestelyke bezittingen gevestigd hielden. Roomcn, die voorheen by uylmuntenheyd schitterende slad, is thans de schandvlek (Ier aerde geworden; hoogst te vreden aen den edelmoedigste» der vorsten, den teerdcrslen aller vaders bloe dige traenen van droefheyd te hebben afgeperst door geducrige opeengestapelde wederspannigheden, schvnl zy nu begeêrig de vrugten haerer heyligschenderyën in ruste te genieten. Als eertvds de Joóden den gezegenden der natiën aen hunnen haet en boosheyd geslaglofferd hadden, dagten zy ook in vrede de vrugt hunner godsmoord te smaekenmaer belaedén met den vloek des hemels, waren er nauwelvks eenige jaeren verloopen et' een overgroot deel hunner natie was dóór 't zweêrd verdelgd en 't overige als lastdieren verkogt; hunne overheerlyke hoofd stad wierd ten gronde verwoest en verbrand, zoo dat men vrac- gen kon: waerwas diteerlyds zoo schitterend Jerusalem? AYaer was die slad, dóór de gansche aerde wegens haeren rykdom, luyster en roem bekend? en cylaes zy was verdweénen hebbende onder haerepuynen elf honderd duyzend Joóden begraeven! En gy, Roomen, die den zienlyken stadhouder Chrisli behan deld even als de Joóden gedaen hebben, wéét gy wel dal gy met den zeilden vloek belacdenzyl! AYeét gy dal den arm des Almagtigen niet verkort is, en dat uwe verstokte boosheyd hier tegen niets vermag? Ja, de Romeynen weéten dit, en des niettemin gaen zy in hunne boosheyd voort versmaedende al de vaderlyke vermaeningen van Pius en luystcrende nacr eenige goddelooze vermeldingen die beloóven't geen zy niet geéven konuen, en die geéven wat hun niet toebehoort. Waer dóór laeten de Romeynen zich begoochelen? Dóór beloften van vrvheyd en onafbanglykheydMaer waren zy slaeven onder Pius IX? Is er een bestuer dat vóór zvne onderhoorige meer doen kon dan Pius gedaen hééft? Wat hééft deézen beroemden Paus aen zyn Ik geweygerd? Wanneer hel over dry jaeren geheelemaendc langden roem zong van Pius endoor vreugde- kreéten de ge.ieele aerde ontwaekte, wat was den H. Vader "t géén bv nu niet meer is? Wat heeft hy sinds inisdaen om zoo hard op den proefsteen gesteld te worden Eylaesden doór- lugligen man was alsdan 't geen hy nu is, altyd goed, vaderlyk, medoogend en bovenal vryheydsminnaer. Sinds dien begiftigde hy zyn volk met weldaeden, voórregten en gunsten waernaer het sedert lang gehaekt had, met een wóórd, hy vóórkwam de wenschen zyner onderdaenen en steéds putte hy zyncn verhe ven geest uyt om hun gelukkig te maeken. Maer zoo gael het, zommige oórdeelen hunne vryheyd verloórcn te hebben als zy dóór ontvangene gunsten eenige verpligting gevoelen en denken die zelfde vryheyd wederom te bekomen, als zy ondankbaer zyn, zoo dat om van zekere vrienden vyanden te maeken het alleenlyk noodigis hun veel goed te doen!! Den heer gaf aen d'Israelieten 't cgyptisch goud, en korts nadien mackten zy er eenen afgod vanMaer men weet hoe zy er meé gevaeren zyn dal de Romeynen er aen denken. Ondertusschen brcyden de oproerige volksverleyders hunne verderfelyke stelsels uytdóór garisch Italiën hebben zy ver takkingen welke die schoone streéken in oproer brengen en op het eyndedoór stroomen bloeds en yslykc verwoestingen zullen moeten gedempt worden. Op wie valt de schroomelyke verant- woórdelykheyd van 't geen er te gebeuren stael? Zullen de bel hamels, na hel volk vorleyd en bedroógen, na onberekenbacre rampen over hun vaderland getrokken te hebben, zullen zy dan magtig genoeg zyn om de kastydende roede te wederhou- den?Datzyhet afwagten, maer middclerwyl leyden zy het verblind vo^k naer den afgrond en dit om hunne heerschzugt eu boozc inzigieu te voldoen. In italiën geene priestersregeéring meer, den Paus heeft over zyn volk geen gezag meer, zulk gezag is vernederend en haelelyk, wy willen vryzinnige, onafhanglyke instellin gen, het volk moet zich ontvoogden en alsdan zal hel geluk kig zyn etc. etc.Zie daer de uytzinnige kreéten van eenige verdwaelde klubisten aen wie goddelyke en menschelvke wcjien deugd en ondeugd, regtveèrdigheyd en geweétenloosheyd etc. als eene doode letter voorkomenen nacr zulke leyders luyslert het volk! En toch boette Pius te Gaëta, in eenen hoek van het Na- pelsch rvk, de wandaeden van zyn volk, daer heflc hy gedue- rig zyne handen ten hemel om des zelfs genade over zyne ver doolde kinderen af te smeeken lang hééft hy geaerzeld de vraeg van geweldige lusschenkomst te teekenen om dat zyn goed hert te véél afschrik had der bloedige tempeesten die eer lang op dit ondankbaer volk zouden losbersten; maer eyndelyk ziende dal den eenen afgrond den anderen inroept en dat de ongcslraflheyd een geduerig aenloksel tot groolere boosheden is, hééft hy het als eene pligt aenzien de mogendheden te bidden een eynde aen al die schandakten der goddeloosheyd te komen stellen. BLIK OP DE KAMER OORLOGS-BUDGET. Het is waerlyk bctreurensweêrdig vóór een land van 4 millioenen en half zielen gclyk Belgiën, jaerlyks 28 a 50 millï- ocnen franken te zien' besteéden aen den onderhoud van een leger dat, wegens deszelfs pragl en luyster, niet alleen belag- chelyk maer haelelyk word, ingezien de wevnige geldmiddelen die den stael te besteéden hééft om een zoo ontzettend getal ongelukkige en van alles beroofde Belgen te helpen. Wy zouden als voórslaendcrs van een ontzaggelyk leger optreéden, ware de belgischc natie een oproerig of wispelturig volk dat noyi te vreden is, gclyk er volkeren zyn; maer wie hééft de beylige verduldigheyd en nooyt volprcézenc gelaetenheyd niet bewon derd die onze landgenoóten bezielden lydons de dry jaeren van gebrek en hongersnood die wy beleéi'd hebben? Ontelbaere onzer broeders sleépten zich als levende geracmlens langs de openbaere wegen of stierven in hunne verlaetcne hullen; de ryke en wellustelingen van Brussel verschrikt van die nylge- mergelde menschenweézens te zien, deéden ze aengrypen en als wilde dieren op wagens en karren onder l gelcyde van gen darmen wegvoeren, en onze arme zweégenZy leéden al 't géén bitter en smerlelyk was, en zy zweégenEn dan zal eenen franschman, M. Chazal, die zich hier ten koste van ons zweet in de weelde en genoegtens komt wentelen, durven uytspreéken dal hy zonder een zoo overtollig leger de rust in 't land niet kan handhaeven! En dan zal hy de kamer met zyne demissie durven dreygen indien zy hem die schandelyke sommen niet toeslaetWy moeten het zeggen, het strekt tot oneer onzer vertegenfroórders van niet daedelyk de demissie van dien bele diger des volks te aenveérden en hem franko langs den vzereu weg nacr Vrankryk te steueren, met verbod van voórtaen nog den voet op den belgischen bodem te stellen. Den heer D'Elhougne afgeveërdigden van Gend hééft deéze stof op eene eervolle wyze behandeld en aengedrongen op dat het bestuer toch beter de penningen des lands besteéden zou; maer ongelukkiglyk zyn er te véél slaeven en wierookers van het ministerie in de kamer die blindelings de grillen van een zoo gezegd liberael bestuer loejuyehen. Het overgroot leger is noodig vóór de inwendige rust!! O doóling eener verblindde eerzugt! Den koning der Franschen had ook een sterk leger, en hy is gevallenOoslenryk had ook een magtig leger, en toch is er geene rust;'tis van gclyke in Pruyssen, in Piemont.en in gansch Italiën. 'T zyn noch de legers noch de schatten die de sleuhpilaeren des troons zyn, maer de vrienden en de getrouwigheyd der natie welke men noch dóór schatten kan verwerven, noch dóór geweld acnwinnen; een opregt wys, gespaerzaem en vaderlyk bestuer alleen is den steun van troon. Eenen huysvader die geduerig met de roede in d'hand staet, zal nooyt vaderlievende kinders kweeken; een bestuer dat geduerig het zweet der onderdaenen afperst om ge stadig het zweêrd tegen hun te konnen getrokken houden, is wel is waer, gevreesd, maer 't hééft oncyndig meer van zyne onderdaenen te vreezen, want alle verduldigheyd loopt toch eens ten eynde, en wee dan de geéne die gehaet zyn. Onze volksvertegenwoordigers schynen seffens bevreesd als eenen rykbetaelden minister van ontslag begint te spreéken wel dat zy hem het hoofd bieden, en zeggen: Wy willen het al- zoo, geheel de»natie wilt zich vóór u niet vernederen of ontee- ren en dit om tiwen wil te doenwilt gy niet 'l géén wy gebie den vóór 's lands wclzyn, wy zullen uwe demissie aenveérden; en men zou al dien hoogmoed van een vremd gebroed weldra zien verdwynen. Maer't is verloóren gezeyd, zoo lang de vrem- delingen ons zullen bestieren en dat zy dóór hunne betaclde schryvers den geest des volks blyven bederven en verleyden, zoo lang wy ons eygen huyshouden niet zullen opdryven en behertigen, zal er geene spaerzaemheyd bewerkt worden, en hoe langer hoe dieper zullen wy in schulden en lasten dompe len en het voorheen zoo ryk Belgiën zal evndigen met Ierland in ellende te overtreffen. Men kan jaerlyks zonder vrees, zonder agterdogt of gevaer 10 millioenen op den budget van oorlog alleen spacrennu, eenen franschman wilt zulks niet en de kamers volgen zyne grillen in, hewel! wagtwat er van komt; als het zal te laet zyn zal men willen spaeren, even als eenen dronkaerd of verkwister die, na hunne fortuvn naer den duyvel geholpen en zich met vróuw en kinderen in d'armoede gedom peld te hebben, dan beginnen te spaeren omdat zy niet verder meer konnen. Deéze wéék vroeg ons eenen aglbaercn persoon waeroni wv zoo bitsig en onmedoogend jegens onzen afgeveërdigden, M. Cumont, schroeven, en ons antwoord was datwv M. Cumont hebben geëerbiedigd en wel ligt meer geëerbiedigd dan hy zelf zou deuken, zoo lang hy zich zeiven eerbiedigde, maer dat wy geene wóórden te hard of te bitsig óórdeelden zoo haest M. Cumont opgehouden lieéft zich zeiven te eerbiedigen. M. Cu mont heeft zich ontmaskerd in de kamér 1° meteenen treffe- lyken représentant gelyk M. Dumorticr te willen dwingen zyn woord te herroepen om dat deézen aglbaercn afgeveërdigden zyne pligten kweét en eervol zyn mandaet naleéfde pleylende voorde belangen zyner mandanten; 2" dóór eene onbeperkte zclfzugt waervoór hy de belangen der Vlaenderen slagtoffer!; 5° dóór zyne schandelyke stemming tegen alle eatholyke en noodzaekelyke grondstellingen nopens het onderwys; 4" dóór eene algeheelc verslaefdheyd aen 'l ministerie die slegts vóór vyandclykcn partygeest jegens de geestelyken wykt; aen deéze zou hy alles onttrekken om naer 't hoofd zyner partygangers te werpen. Wie kan nog eerbied vóór dergclykcn afgeveérdig- den voelen? Als M. Cumont in't vervolg deéze vlekken zal uytgewasschen hebben dóór eenen regtzinnigen inkeer op zich zeiven en dóór eene trellëlyke vervulling van zyn mandaet, zullen wy hem wederom eerbiedigen gelyk wy te voóren ge daen hebben. De Gazette van Aelsl kan niet verkroppen datwv baer zegden dat men op hacre wóórden geenen staet mogt maeken, want zy heden dit schryft, morgen't geen en overmorgen wat anders: onzen vriend en confrater, den opsteller van die gazelle, raekt ook aen de vuvle snaer die met muntolie bcslreéken was en

De Denderbode | 1849 | | pagina 1