ZONDAG 11 MAERT 1849. DERDEN JAERGANG.—Nr 150. AELST, den 10 Maeit Dil blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 e., dien der annoncen op 20 eentimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos cene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveérdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewaegcn van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE DEN DENDER-BODE BEKENDMAEKING. Die vóór den aenstaenden trimester inschrijft, zal de Nummers van heden tot 31 Moert KOSTELOOS ont vangen. Geheel de belgische drukpers is het eens om zich tegen den millioenverslindenden budget van oorlog te verklaeren; slegls de vremde verleyders die hier in T land uyt speculatie in l'ran- schc ininisterieéle dagbladen bet volk verblinden, hebbenden budget ondersteund. Maer al bun eerloos geschryf is by het volk nacr weerde geschat en de oogen zyn dilmael over dil belangryk vraegsluk opengegaen. Het is waer, er was slegls eene oppositie van 35 stemmen tegen 66, maer men moet onder deéze laetste de vyf ministers en hunne verslaefde acn- hangers niede te rekenen die vóór hunne patroonen zouden stemmen al moest geheel het land vergaen. Den ministerieélen Vaderlander zelve zegt dat het nieestendeel der afgeveèrdigde die vóór den budget hebben gestemd, zulks gedaenhebben om dat er geen ander organisatie-stelsel was voorgedroegen en om dat er geenen tyd voor was doch dat zy slegls voor de laetste macl hunne medestemming hebben verleend onder voórwaerde dat er in T vervolg een profytiger en min schande- lyk stelsel worde aengenomen. Wat verder, tot schande onzes bestuers is opgemerkt, is dal M. Rogier dóór allerley sóórten van vleyeryën by de afgeveèr digde als 'tware de stemmen heeft afgebedeld ten gunste van M. Chazals budget, en dit alles om dat hy hier eene klip onl- waerde tegen welke 't ministerieel schuytje ging verpletterd worden. De les die ter deézer gelegenheyd aen T wóórden- en beloften politiek is gegeéven, is eene gedugte les, God geéve dat het zich dezelve ten nutte macke en begrype dit alle instel lingdie op hel geweld berust, haeren ondergang léekent. Eene veer die te sterk gespannen is, breekt, en als het bedrog te lang duert dan word het ontdekt en deszelfs bewerkers ploffen onder de schande gedrukt, in het stof néér. Wy willen hier het lafhertig gedrag van eenige verkogte gazelschrvvers zoo ais die van het Verbond en consoórtcn niet aenhacleu welke vóór geene vuyle middelen terugwyken om het volk te verblinden "met poogen te doen geloovcn dat die schandelvke geldverkwisting vóór 's lands ruste noodig is, neen hier aen willen wy niet raeken, de openbaere denkwyze hééft reeds dien bedriegelyken haspel veroordeeld hebbende meer- maels deszelfs schyniieyligheden ontdekt. Doch, wy hebben hel nog gezeyd en heden herhaelcn wy bel dat de booze meer- maels hunne evgene inzigten een ander te laste leggen; aldus beroept het Verbond zich op de zaek van Risquons-foul alwaer een handvol schelmen, het schuym der samenleving poogden ons rustig Belgiön in oproer tp brengen, en ten tydc der kie zingen wat deéden zommige onzer klubsmannen het wóórd oproer was bun geduerig in den mond, en waerom om dal er hun hert vol van was indien zy niet zegepraelden OPENBAERE ZITTING VAN DEN STEDE IA'KEN RAED. Verleden donderdag hield onzen gemeenteracd' openbaere zitting en had de beraedslaeging over den stads-budget als dagorder aengenomen. Verscheyde artikels zyn verminderd andere integendeel verhoogd, zoo dat op het eynde der i eke- ningde zaeken nagenoeg in den zelfden staet als andere jaeren zyn gebleéven. Een incident is cgler deéze zitting een weynig komen verwarmen en hééft lol de zonderlingste opmerkingen aenleyding gegeéven. Op de bepleyling van wy wcélen niet welk artikel, hééft M. Eranciscus Impens het wóórd gevraegd en in allen ernst een papier uyt den zak gchaeld bet welk den man met een streng gelaet openvouwde. Na dat by twee a drymael gehoest en gekuymd had, dagten wy Sakkerlooter gaet iets uytko- men dat van geen strooy is, en den redenaer begon zyn dis- coers met eene zelfwierooking die waerlyk merkweêrdig was. Tot dus verre was alles wel, den man mogt zichzelven en zyne medemaeten zoo hoog verhelfen als by wilde, daer legen hééft niemand iets in te brengen ten zy dat eygen lof stinkt; maer er was van eene andere zaek kwestie, naemelyk datM. Impens de oppositie niet kan verkroppen dóór welke wy, benevens het grootste deel onzer aglbaere stadsgenoóten zommige akten van ons stedelyk bestuer afkeuren en tegënspreékenDeéze oppositie wierd dóór M. Impens in weynig beleéfde bewoordin gen aengerand zoodaenig dal wy hem vóór de eerste mael gron dig hebben leeren kennen en hem vry als een miskweekten persoon mogen voórdraegen. Wy zeggen het met hertzeer maer met overluyging, wy hebben allyd véél eerbied en agling vóór M. Impens gevoed, maer sedert wy den man uyt zvne werken kennen, is het vóór ons cene pligt hem te ontmaskeren; maer wy bedriegen ons, M. impens hééft zich zeiven ontmaskerd, en zie hier boe: Welken van de akten onzes gemeentebesluers, die wy be knibbeld hebben, denkt gy, lieven leézer, het meest de gal van M. Impens te hebben geroerd?-Wy mogen u niet lang laeten raeden, want geenen eeneu redelyken mensch in geheel de stad zou zulks konnen bedenken, zoodanig slegt, ongerymd en dwaes is den keus van M. Impens; zeggen wy dan rouduyt dat hy de vuylste aller zaeken, die van de presentiegelden, wederom op hel tapyl gebragt hééft!maer inen bemerkedat M. Impens ook eenen opstryker isM. Jourct had in den tyd de onvoórzig- tigheyd gehad slegls zyne ambtgenoótcn te hebben willen ver- schoonen, zyndc hy in het feyl gansch onschuldig als hebbende geen presentiegeld opgestrcékenmaer M. Impens 'wilt zich zei ven benevens de andere opstrykers verreglveérdigen en dil mét dezelfde ongegronde, argumenten die wy reeds vergruysd hebben en die den heer Jouret, vóór zyne eygene weèrdigheyd, nooyl zou hebben moeten aen voeren, want by hi or dóór by het publiek véél van zyne consideratie veriaóren hééft. Maer wy vergeéven aen M. Impens zyne onbegrypelyke dwaesheyd omdat wy oórdeelen dat hy slegls den strooywan is; doch dat hy in 'l vervolg liever tien mael denke dan maer eens vóóraleer hy zich zeiven dóór ongerymd heden of dóór schoóljongenspraet aen den hack klappe. Onze leézers gelieven ons te vergeéven dal wy aen hel discoersvan M. Eranciscus zoo véél plaels ver spild hebben. Iets wat ons egter verwonderde, was dal M. Van Santen over dit meesterstuk aen M. Impens eene interpellatie dééd; wy kon nen dil slegls begrypen als wy de onbeleéfdc en volstrekt onbe- laemelyke bewoordingen van die ronkende Philippique overleg gen, welke M.Y. Santen gcdceltelyk legen zich gerigt óórdeelde; maer in geener voege konnen wy begrypen de voórbeéldelooze woede met welke M. Evit hierom tegen M. Van Santen uyt viel. Men verbeélde zich eenen raezenden bleekershond die ge duerig van op den grond op zyn kot springt en zyne kelen héén en wéér slingert om eenen vremden te willen byten, en men zal een afbeéldsel hebben van 'tgeén wy van M. Evit bemerkt hebben ten opzigte van M. Van Santen, zoodaenig dat deézen laclstcn aen bet gevraegde en bekomen wóórd hééft moeten reconceéren als hebbende M. Evil gezamenlyk met MM. Jouret en Dommer, zyne medehelpers, alles alleen in den raed te zeggen. Ziel daer, kiezers, hoe men uwen mandataris behandelt, of liever hoe men ul. zelve behandeld, want gy hebt M. Van Santen daer héén gezonden om er ul te vertegenwoordigen en als men hem door geschreeuw en geblaf overrompelt, dan valt dit alles op uliedcji zelve. Dal M. Evit er aen denke, zyne handclwyze jegens M. Van Santen verwekt walg en afkeer, en zyn geduerig gesnater in de zitting word op de zonderlingste manieren uyl- gelegd. Hy hééft het leelvk mis te denken "dat hy hierdoor als een verstandig man by het bubliek doórgael; neen, 'l is verre van daer, de kwakzalvers die op de merkten op eene tonne staen met poeders en zalven waerdoórzy alles beweéren te geneézen, schreeuwen, babbelen en raezen ook zonder ophouden tcrwyl beredende menschen schokschouderen en van walg wegloopen. Dat M. Evit deéze les onlhoude, wy geéven ze hem opdat hy er profyt uyt trekkc. Overigens onlbrcéken ons tyd en plaels om hier verder integaen, wy zullen er op terugkeeren. ccn an(^er goede grondstellingen wilt inplanten, moet eerst die les met zyne leéfwyze prediken; doet by het tegenstrydige van zyne woorden, hy is eenen dobbelen schurk die slegis veragling weêrd is. Veélc zyn engels van waerheyd in hun schryven en duy- vcls van valschheyd in hun doen en laeten. De betaclde volksbedriegers gelyken de biënzy hebben honing in den mond, en den angel in den steèrt; zy eéteu heylige en spouwen duyvels. Als heb- en heerschzugt, laster- en logenlael te samen Verbond maeken, dan is het om zichzelve te verheffen en te verryken, en een ander te vernederen en te bekladden. 'T zal overal wel gaen waer de kwaede mensehen met weynig magt bekleed zyn; 't is nuttig en noodig dat eene booze koey korte hoornen hebbe. By groote bnbbciaers die overal den bovenzang willen hebben vind men dikwils berookle bersens wier priet-praet te pas komt als mostaerd na T eélen. Ezels verweéren zich met de agterste pooten, vergulde dominekoppeu met de vuyst, en een trelfelvk man met de pen. De waelcn gelyken de sprinkhaenen van den apocalypsis; zy hebben van voóren menschenaenzigten, maer van agter scorpioenen-sleèrlen. Expericnlia docel. De dikste en sterkst gespierde ainblenaers zyn de best<t niet, noch de hoogste boomen de vrugtbaerste. De hoogste en sterkste eyken-boonien draegen verkensvrugtenden kleyn- sten wynslok of abricotboom brengen zoele en aengeüaeme vrugtcn vóór den mensch voort. Eenen onzer geagtc leézers hééft ons de volgende bemerkin gen laeten toekomen waeracn wy volgeêrne eene plaels in ons blad inruymen omdat er onwederleggelyke waarheden in voor komen die dóór Tpubliek dienen gekend te worden. Wy dur ven hoópen dat den schryver ons van tyd lot tyd eenige zyner gedaglen zal toeslueren die, wy zyn het verzekerd, véél iieht over zommige schandaklcn van een klübsbesluer zullen spreyden. I". Daer is geen geld om landbouw, nyverheyd en koop handel ledoen bloeyën, om het voik gelukkig te maken en den ellendigeu bedelaer le helpen; nogtans vragen de ministers 27 milioenen vóór een praglig leger. Den geringen borger, den eerlyken werkman hebben geen geld om als borger en treffelyk man te leven, en toch gebruvken de ministers alle middels, zoo als listen, kuypcryön, beloften en andere, om hunne laetste duyt aftepersen vóór het onderhoud van 27 duyzend parademannen en andere opelers van ons land. De ministers gaen nog verder; zy rukken, zonder noodzakelykheyd, de kin deren uyt de handen van hunne ouders: die kinderen dewelke den sleunslok en de broodwinnaers, den troost en de vreugd waren van vader en moeder. Eylaes hoe menige ouders zugten en weenen over het verlies van hunne kinderen hoe menige ouders worden in verdriet in armoede en in het graf gedompeld dóór die hatelyke en barbaersche belasting op menschen- vlcesch De broodscbrvvcrs, de klubsen, de vermomde volksver- bcélders de slaven van de ministers durven dan nog zeggen dat wy wys en liberael besluerd worden en alle mogelykc vryheyd genieten, liet is eene oneer en eeuwige schande vóór de Belgen Goeden God! wanneer zullen de ouders eens meester blyven van hunne kinderen, en deze hunne ouders mogen blyven byslaen wannier zal die hatelyke milicie-wet, die verslindende «eld wel een eynde hebben Kiezers dit hangt van ul. af. Hiertoe is noodzakelyk dat de hceren Bruneau, Cumont en diergelyke verslaefde knikkers uyt de Kamer gezel worden. 2° - De ministers met hunnen aenhang komen elk jaer in de kamer den lof zingen van ons leger volgens deze zyn onze parademannen alle agling, eerbied en liefde weerdig; daer valt niets op hun gedrag te zeggen. Indien zulks waer is; waerby komt hel, dal een treffelyk man, het zy arm of ryk, meer vrees en afkeer heeft van het soldatenleven als eenen dief, baenstrooper of gestolen goed kooper van de gevangenis? waer by komt hel, dat onze parademannen by borgers en deugdzame mensehen geenen toegang hebben en dat de landbouwers liever aen dry en vier bcdelaers, voor niet, kost en slapen geven, als voor geld aen eenen soldaet waer by komt het eyndclyk dal de strafhuyzen opgekropt zyn van parademannen 5° Eiken soldaet kost jaerlyks aen hel land 1000 franken. Eiken gevangenen nel 566 franken. Leert hier agler borgers en landbouwers, huyshouden en gcspaerzaein leven. 4° Den minister van oorlog heeft onlangs aen eenen groo- ten en rykeu officier der guiden 6000 fr. pensioen toegestaen. Dit word lot Gend en Brussel, met regt en reden hevig be knibbeld. De gazetten zwygen eenige voor d'eer van ons land andere om dat zy met muntolie rond hunne vingers en bczon- derlyk in de palmen der banden gesmeerd zyn. 5° De Belgen moeten alle jaren van 5 tot 7 milioenen toeleggen aen den yzeren weg. Ik besluyt hier uytdat elk

De Denderbode | 1849 | | pagina 1