moet zyn werk doen; by gevolg dat advocaten en ministers, dewelkedagelyksaglcruyt ryên, geen voermans mogen.zyn op den yzereu weg. 6" De borgerwagt begint overal le zeggen: den franschen minister Chazal is inaer goed om de Belgen in de kleeren te steken. 7° Den duyvel, pp zekeren keer, bezig zynde met de ver- kens te scheien, zegde bel is groot geschreeuw maer wcynig wol. Meester Rogier en den kleermaker Ghazal, twee fransch- mans, die bezig zyn met de Belgen le scheren spreken geheel anders; deze zeggen weynig geschreeuw maer veel en koste- lyke wol. 8° Daer is gevaer als de kinderen metvuer of met messen spelen; daer is nog grooter gevaer voor de zamcnleving als een gouvernement meester is van hel onderwys. Het voorbeeld van Duylscliland, Yrankryk en andere landen, de geschiede nissen van alle tyden en volkeren zyn daer om deze waerheyd te bevestigen. M. Cumonl die zulks dient le weten, begeert noglans dat hel onderwys der kinderen, gansch en geheel, geleverd worde in d'handen van den stact. lly wilt de vryheyd op het onderwys slagtoll'eren tot nadeel van godsdienst en zedeleer en lol voordeel van verderlFclyke leerslelsels Wat dunkt er ul. van kiezers? Is M. Gumont gccnen wvzen en deugd/amen volksverbeelder, hy vader des huysgezins. 9" D'alliance-maunen van Geeraerdsbergen willen met geweld hunne stad in schulden brengen. De clubs-mannen zyn overal de zelfde. Zy willen hel volk ryk en gelukkig maken met de zeden te bederven den godsdienst le vervolgen en schulden op schulden le maken. Gelukkig voor de slad Gee raerdsbergen, dal zy inwoonders lieeli de welke, met de wet in de hand, durven hare belangen voorslaen. ONZEKERHEDEN'. Eenen plompen boer wilt my doen bevallen dat de gewoonte van heden is: met de handen in den zak van zyne gebueren zitten. Eenen anderen loinpaerd zegt my, dat zulke menschen ge lukkiger als eenen koning zyn, en inderdaed, wanneer ik alles wel overweeg, begin ik le geloovcn dat beydc boereu geenzins met origineéle gedaglen bezield weézen. Thans komt er eenen derden die my over de gercgligheyd spieéktVeéle menschen, zegt dien verwaenden, zouden om hunne eer te bewaeren, en, om aldus hunnen zak le vullen, elke hoegenaemde reglerlykc uylspraek moeten winnen; indien het zulks niet gebeurt, bedienen zy zich van deéze spreuk Celui qui perd a vingl-qualrc ficurcs pour maudirc le juge; en, men noemt ze dan, Juris-consullc (regtsgelecrden). Deéze sóórt van menschen, of beier van aepenredekavelt dan valschelyk over het gemoed en het ongeveynsd hert, over de knacging en de sehyn-deugd, over het bedrog en de verruk king, over de vleyery en de lafheyd, met een woord, over al de ondeugden welke deéze schikking uylmacken Medegedeeld Ilier le Aelst schynt de nieuwe regeéring den Zondag le willen veranderen in eenen werkdag. Na dat zy het loffelyk gc- bruyk van de merktkrameryën op den zondag le verbieden, heeft afgeschaft, zoodat zaterdag en zondag hier, tot schande onzer stad, gelyk staen, heeft men reeds meermaels tol spot van oude eerbiedige gebruyken de stadsbelle onder de hoogmis laelen ronken om visch in de myn aen le kondigen. Men zegt dat zulks by uytdrukkelyk gebod van eenen doórlugligcn kabil- jauwkop geschied. Proficiat!meester, er zullen langer zon dagen zyn dan gy, maer pas op dat al zulke fraeye dingen niet dienen óm u eens verwonderd te doen omzien wanneer gy op 't eyndc van 't spel tegen 't agterste van uwen mcnsch liet voorste cener leérs zult krygen. Voor de volgende vraegen heeft men ons cenc plaels verzogt: Is hel wacr dat vcrscheydc ollicieren van de eerste compa gnie 5C Bat. onzer burgerwagt Ier gelegenheyd hunner kiezing hadden laelen buskruyd haelen om le schieten? Is het waer dal als er nu vóór de belading van dit buskruyd moet gelegd worden, die hceren schokschouderen en zeggen kan nic vers tan Is het waer dat ecne geringe vrouw die het poeder gchaeld heeft het zal moeten beladen? Is het icaer dal dit niet g'heel ofpcicraglig is? Nu zoudeti wy geèrne ook iets vraegen Is hel waer dat er daeroiulrent eenen duymcukloppcr woont waermede den Dcndcr-bodc lacht? Is het wacr dat dit manneken ons zou plaisier doen indien hy deduymkloppiug eens wilde beginnen? Is het waer dat wy daerop zullen terugkomen? A Iwie in de zitting wacr van wy liicr voóren gewaegen tegenwoor dig is geweest, hoorde met veroniweérdiging dal M. Evil de volgende wcynige betacmelyke zinsnede legen M. Van Sanlcn uylkraemde M. Y. S. n'a encore ouverl la bouche que pour parler de sou inlérèl personnel, of wel de sa person nc, ma is ne dit rien dans rinlérêt de la villeM. S. 1'. heéfl nog den mond niet geopend dan om vóór zynen persoonlyken intrest of van zynen persoon le spreéken, maer hy zegt niets in hel belang der stad. Zulks zeggen is M. V. S. beledigen; wy weélen noglans dal M. V. S. gexeeygerd heeft zyn presentiegeld op le slryken lerwyl hel M. Evil reeds ingepalmd had; hel is ook II. V.S. die den voorstel gedaen heéfl, de jaerwedde van den gemeentesecretaris op 1500 fr. te brengen in plaels van 1000 vette guldenshel xcas wederom M. Evil die zich hier tegen ver zei lieéft. Maer zulke veUe sommen om dal hel voor M. De flyck is, mogen niet verminderd worden, tcrwyl de geringe bediende die slegl met hunne jacrgelden konncn toekomen, met 50 en 100 francs verminderd worden, en dil noemt men by de liberalen économie doen 11 LAETSTE TY DINGEN UYT IT ALIEN EN VRANEBYK. gaI'.ta, 22 february.Men schryfl uyt die stad aen de Augs- burger Zeitung: Het diplomatisch korps, dat hier en le Mola vcrccn'igd is, zal naer Napels vertrekken, van wacr men in hel kort tijdingen verxvagl, die zeer gcwiglige maclregelen. welke daer genomen worden, zullen aenkondigen. Het gerugl is ook in omloop dal den paus mei zyn hof insgelyks onze stad zal vcriaclen. Waerheén zal zich Z. H. begeéven? Hierover is men in het geheel niet eenstemmig. Den heer Savelti, die door Z. II. prolcgaet van Fer- rara genoemd is, is in die stad aangekomen en in de cita del afgestapt. romeynsch ministerie heeft aen de constitucérende vergadering doen kennen, dat ecne interventie besloóten is tusschen Oostenryk, Spaniën en Aapels. Yrankryk heeft zyn besluyt nog niet doen kennen. Den Piëmont is uytge- sloóten, doch dit gouvernement heeft besloóten in Toscane tusschen te komen, ten eynde den burgeroorlog te beletten en de oostenryksche interventie tegen te kanten. paUï'S, 7 maert. Hel comité van buytcnlandsclie zaeken heéfl beslist, dal er gecne rede bestond, om het gouvernement le inter- pellcéren over de zaeken van Ilalicn. Die lijding is thans officiéél. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. De kamer heéfl zich deéze wcék onder andere met een nieuw stelsel van poslhcrvorming onledig gehouden. Den laks der brie ven, voor welk punt des lands zy ook zullen gcrigl worden, is bepacld op 10 cenlimvn voor zoovéél zy in de postburcclen ge frankeerd worden. Hel minister ie heéfl alles ingespannen om dien maclregcl le verhinderen, uyt vrees dat hy te schadelyk aen de schalkils zal zyn. Wy moeien dil alles afwagtcn. Gisteren zyn hier twee Brugschc dieven aengchou- den verdagt van een stuk Servietten-goed gestoólen te hebben ten nadeele van jof. Th. Verschueren. By koninglyk besluyt van den 26 februaay zyn lot leden der bestuerkommissie der krygsgevangenis alhier benoemd M. O. De Cracker, koophandelaer, in vervanging van M. Van den llende, aftreédend lid; M. F. Impens, gcmeenteraedslid, in vervanging, van M. Lefebvrc, aftreédend lid. M. Cli. De Witte advokaelen schepen in vervanging van M. Jouret, wiens ont slag aënveérd is. M. De Decker, pastor, en deken te Geeraerdsbergen, is lot vikaris-generael van het bisdom van Gend en tot kanonik der kathedrale van Sl.-Baefs benoemd. Te Schellebelle is deézer dagen eene vierdobbele weduwe met eenen drydobbelen weduwaer getrouwd. Dit koppel zou wel den dueren lyd onder de houwelvken brengen. Z. H. den bisschop van Gend, die een bezoek beeft afge legd by de bedroefde weduwen der slagloiTers in den brand le Gend- heeft beloofd dat by dezelve kinderen onder zyne by- zondere bescherming wilt neémen, en dat by ook eene inschry- ving zou openen onder de geeslelykheyd lot bydrage der kosten van liet monument en lot onderstand der weduwen en wees kinderen. Het leézcn van den bybel heeft dikwyls, menschen-ver- standen op den hol gebragt"; de gedaglen aen California doeu bet insgelyks. Sedert eenigen lyd doet eenen herbergier, in de wyk Louise te Brussel woonende, niets dan in zynen hof grae- ven, in de gedagte van goudaders te ontdekken. Niets houd hem in de bewerking legen; van den vroegen morgend lot den lae- ten avond, is hy met deéze geheymzinnige bewerking bezig. Men bcgrypt ligtelyk, dat by in de hersen geraekt is. Men heeft de gewoonte op sommige pagthoevcn onder den stal der peêrdcn, waterbakken le maeken. Een droevig voorval is dóór deéze gewoonte onlslacn in de gemeente Maldeghem Het gewelfsel van eenen dergelyken waterbak is geduerende den nagl ingevallen, en vier allerschoonste werkpeêrdcn zyn er in verdronken. Indien men van de 66 stemmen, die zich vóór den budget van oorlog verklaerd hebben, dcgcéne der ministers en der oude kalholykc representanten afrekent, verminderd die meerderheyd aenmcrkclyk, en de nieuwe oppositie onzer kamer verkrijgt cenc proportie, welke hel gouvernement, wilt het xcys en voórziglig zyn, niet meer ontkennen kan. De verminderingen, welke men in Yrankryk op den oórlogs-budgct will maeken, bcloopen tot hon derd miUioenen franks. Holland vermindert al de uylgaven xyner militaire magl. In Engeland is een verbond van geleerden en siaclsmannen gevormd, dat alleenlijk werkt om de sommen des budgets van oorlog le verminderen. Hel belgisch gouvernement moet de stemming op onzen oórlogs-budgctvolstrekt niet als eenen zegepracl beschouwen, maer teel als ecne waerschouwing, wacr uyt hetzelve zyn voordeel moet trekken. Die 55 stemmen minder- heyd zeggen en bewijzen, dal de kamer vóór de lactslc mael zulke onlzaggclyke uylgaven vóór ons leger tocslact. Will hel ministerie derhalve aen den wcnsch des lands beant woorden, dan moet het, vóór toekomende jaer, vcél' groolerc en gewigligcre hervormingen \cn bespaeringen voorstellen, dan het lót heden gedaen heéfl. (Journal de Bruges.) Binnen kort zal den bilan of balans van uylgaeyen en inkomsten der Bank van Ylaendercn aen de aklionairen of deelhebbers in algemcene vergadering worden aengeboóden. Deéze laelsle zullen eenen intrest van vyf ten honderd ontvan gen. De belading daervan bad verleden jaer niet plaets gehad. Overigens zal er eene som van honderd duyzemi franks be- schikbaer zyn om de schulden af te lossen. Men spréékt met lof van het bestuer deézer Bank. De provinciale geneeskundige kommissie van Oost-Ylaeu- deren hééft den bisschop van Gend aenzogt, bet gebruyk van vleesch ook lydens den Vasten toe te staen aen zyne onderhoo- rige geloovigen, aengezien de naderende komst van den cho lera, die wel ligt al eenige slagtoffers in de stad kan gemaekt hebben. Misschien zal Z. H. deéze permissie wel geéven; doch het ergste zal weézen, voor de behoel'tigen en werkende klassen, om vleesch te koopen. Deéze wéék hééft hel hof van assisen van Brussel, uyt- spraek gedaen in eene beschuldiging van kindermoord, ten laste van eenen 21 jaerigen vader, bewooner van het platte land. Hendrik Merckeuhraeck, oud 21 jaeren,daglooner, geboren te Antwerpen, woonende le Bierbeek (arrondissement Loven) was beschuldigd van dobbelen aenslag op het leven van zyn eerst geboren wettig doglerken, oud dry maenden. Die dobbele poo ging tot moord had eyudelyk de dood ten gevolge. De beschuldiging haelde' lot reden een yselyk feyt aen, dat byna niet te gelooven is. De zaek, zegde het ministerie, is gele- gen in helspytdal den beschuldigden had, zich bedroógen te zien in zyne schoonste hóóp, naemelyk het verlies eener er fenis. Een testament gemaekt dóór zynen weldoener, den heer Raymaekers, ten zynen gunste, was ingetrokken geworden, om reden den beschuldigde tegen wil des testateurs een houwelyk aenging, met eene vrouw die veel ouder was dan h.y. Inde instructie bekende den ongelukkigen, dat, het hoofd verliezende, hy de eerste mael, vitriool aen zyn doglerken had ingegeéven en dat ten tweede mael, een geneesmiddel w illende toedienen, hy by onvoórzigtigheyd, eenen bytenden likeur had gegeéven. Deskundigen hebben bevonden dat de vloeystof in de maeg van het kind gevonden, gcenen vitriool was. Nietlegenstaende de poogingen van M. Gendebien, zóón, hééft den jury, na een half uer beraedslaeging, hem schuldig verklaerd en het hof heéfl Hendrik Merckenbraeck veroordeeld tot de doodstraf, welke by op een der openbaere pleynen van Loven zal moeten ondergaen. By bet hooren van dit schrikkelyk vonnis lieéft Merckenbraeck zyne gelaetenheyd verloóren en eenige traenen gestort. De vrouw van den beschuldigden, die men uyt de geregls-zael had zien komen, liep wanhoópig en als zinneloos op liet binnen- pleyn van 't bof rond. Merkenbraeck hééft zig in cassalievoórzien. Men schryft uyt Luyk. Ons geregtshof hoéft uylspraek gedaen over een kolossael proces, dat zeer ingcwilkkeld was. Het betrof de likwidalie van zeven grootc erfenissen, open ge- j vallen van '1 jaer 1746 tot 't jaer 1792, en welke geduerende 52 jaeren zyn bezeten geworden dóór de natuerlyke erfgenae- men. Een testament, dal eerst ten jaere 1824 ontdekt wierd, beroofde lien van die nalatenschappen, ten gunste der be noemde erfgenaemen. Ten eynde de regten der twee partyën te bepaelen, hééft men de toepassing moeten doen van hel romeynsch regt, van de kostumen van Luyk, Slavelot, Henegauw en" en Parys, en eyndelyk van het burgerlyke wetboek. Geduerende tien zittin gen hééft dit proces het hof bezig gehouden. Twee daervan lieéft hel openbaer ministerie noodig gehad om zyne conclusion te neémen. Acht en vyftig lange kwestién moesten er opge lost worden. Op 20, 21, 22, en 25 february zyn er te Luyk 25 verklaerin- gen van geboorte en 66 van overlyden gedaen. Men ziel dat daer eerder aengroey dan verdwyning van den Cholera isOnder dedooden is eenen jongen Bresiliaen, zynde eenen student van 20 jaeren. Goeden lyd vóór de grafmaekersIn 1848 zyn er in bel arron dissement Thielt geweest 841 geboorten en 2,025 overlydens. Hel hof van cassatie, crimineéle kamer, hééft bel vóór zien in cassatie verworpen van Jacques Lambert Benson, oud 24 jaeren, landbouwer te Awans (Luyk) veroordeeld tolde dood dóór het bof van assisen van Luyk, schuldig verklaerd aen broedermoord. Na de veroórdeeling hoéft den vader van den daeder en van hel slagtoffer, zich aBmischuldig verklaerd aen die moord, gewis om zyn kind le redden. Dil is als ongegrond bevonden. Hel gezantschap der fransche Republiek le Brussel heéfl bevelen ontvangen om geene reyspassen meer te leekenen van belgische werklieden, die naer Yrankryk willen vertrekken, ten zy deéze laclste konnen bewyzen, dal zy over de grenzen een behoorlyk bestaen zullen vinden. De dagbladen uyt de meeste zeeplaetsen zyn vervuld met rampen en ongelukken, veroorzaekt dóór den geweldigen storm wind van voórlaetsten woensdag nagt. Den Précurseur van Antwerpen spréékt van dry fransche schepen, die met man en muvs vergacn zyn op de kusten van Yrankryk. SCHIPBREUK VAN DE FLOR I Dl AN. De cngelsche dagbladen declen ons de volgende byzonder- heden mede over de schipbreuk der Floridianwelke op de klip Long-Sand, by de monding van de Teems vergaen is. Dit schip had 200 man aen boord, ekwipagie en emigranten. Onder deéze laelsle waren 50 vrouwen en een dertigtal kinderen. Het had zondag Antwerpen verlaelen cm w as dynsdag avond in zee gesleéken. Den 28 wierd het in het kanael dóór eenen storm overvallen, en naer het noord-westen geslingerd stiel bet woensdag namiddag met zoo véél geweld op de zandbank, dat een gedeelte van den wand en der kiel verbryzeld wierden. Het water stroomde toen met geweld in het inwendige van hel schip en een gedeelte der passagiers verdronken in hun bed andere liepen onder bet uylen der janimerlykste kreéten op bet dek; eenige wierden dóór de woedende golven, die te gen en over liet vaerluyg sloegen, weggesleurd, en elk oogen bük schéén de holle zee hel ongelukkig vaerluyg te verzwelgen. Kapitcyn Within ore begréép van den eersten oogenbük af, dal het redden niet meer mogelyk was, en er geen slrael van lioóp overschoot. Hy dééd den boot in zee zeilenmaer die bewerking was moeyelyk gemaekt dóór den stact der zee. Den eersten boot had nauwclyks de golven geraekt of hy wierd verzwolgen, met de twee mannen die er zich in bevon den. Den kapitcyn en zyne vrouw wierpen zich in de sloep en w ierden gevolgd dóór een dertigtal passagiersde sloep kan telde om en alle de ongelukkigen die er redding in gezogt had den, verdweénen in de golven... De twee eenige reddingsmiddelen zyn verloóren... de man nen der ekwipagie stygen in de takelagie en klampen er zich vast, om de dood te onigaen, lerwyl een honderdtal overblv- vende passagiers op het dek zyn blootgesteld aen de bruysen- de baeren. Een uer lang zwalkten zy zoo rond, de dood om zich ziende woeden, en die onverbiddelijk, het vaerluyg met haere armen omvat hield. Daer komt eenen verschrik kei y ken slag en bet vaerluyg splyt in tweeën den groolen mast breékt als riet en komt met een donderend gedruysch op het agterste gedeelte des vaertuygs gevallen, hetwelk verzinkt met al de levende weézens die er zich op bevinden. Eenen sehrikkelyken kreét van ontzetting en wanhoop reés een oogenbük op en eenige seconden daerna zag men de men schen tegen de baeren worstelen in bel midden van de bryzels van bet schip, van baclen, koopgoederen, enz. Weldra verdweén alles, en toen den nagt gekomen was, klampen zich nog 12 leéveude weézens aen het touwwerk van den voormast vast.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2