>velk gedeelte van het schip lot dan ongedeerd blééf. De zee wicrd egter steeds onstuymiger en den geheelen nagt, klotsten de golven het ovcrbly vende stuk van de Floridian. Des morgens waren 6 schipbreukelingen dood; de koude hadze ver- steéven. Den geheelen nagt lussehen donderdag en vrydag snel de héén, zonder een hoópslraellje deéze te kunnen gezien of geholpen worden. Ten zeven ueren o blydschap! zagen zy den kotter der koning- lyke marine, de Petrel, die op hen aenhield. Den kotter zette zyne sloepen uyt en na ongeloofelyke inoeyte, nam men de vier overblyvende leévendeu op; de twee andere waren in den dag gestorven. De schipbreukelingen wierden naer Harwich gebragt, waer den agent der belgische Lloyd en den onder-consul, hun het noodige verschaften. Twee hebben byna geheel het gebruyk hunner denkvermogens verloeren, en de handen en voeten van alle vier zyn bevroózen. schipbreuk. Men schryfl uyt Oostende, 4 maerf. Laelsle- den donderdag woedde "den zuydwesten storm voort op zee. De fransche sloep VEspoirkapiteyn Yindaer, den 27 february uyt Duynkerken vertrokken met beenzwart, wierd door het onweder overvallen en vlugttc in onze have. Nauwelyks was zy daerbinnen gezeyld, of eenen zwaeren golfslag en rukwind sloegen het schipken legen het paelwerk van den oostkant. Den schok was zoo hevig, dat de bark aenstonds begon te zin ken. En de ekwipagie? Achwy durven het droef tooneel niet beschryven. Van de vier manschappen hééft zich maer eenen matroos gered dóór wanhoópig op het havenhoofd te springen. De dry andere den kapiteyn, eenen matroos en den scheéps- jongen, zyn, na langduerende worsteling tegen de geweldige golfslagen, onder onze oogen verdronken. Zelden zagen wy zulk verschrikklyk onweder op onze kusten woeden. Helaes! "zoo als meest altyd, kwamen onze reddings- boóten te lacl op, om de ongelukkigen uyt de golven te helpen. Vier booten van Broden (hel sas van Slykens) de kleyne - vischvangst doende, zyn beschadigd; eenen is omgeworpen, en twee mannen zyn verdronken. HOLLAND. Men schryft uyt Iïecs, (by Nymegem), 4 maert. Den 17 der afgéloopene maèud ontving eenen landbouwer alhier eenen brief, waerin hy gelast wierd de som van honderd en zestig guldens, by zekeren boom agler het huys te leggen, van den 48 tot den 22"february, met bedreyging. dat anders zyn huys in brand zou gesteéken worden. Het geld is daedelyk daer Ier plaelse nedergelegd. Tusschen den 25 en 26 verscheen evenwel iemand, zoo het schéén, om het huys in brand te sleekenwant daer men hem niet in handen kon krygen, schóót men op hem, waerop den vlugtenden eenegroote brand lont hééft laelen val len, benevens een doosje lucifers. Zoo men verneémt, is gisteren eenen tweeden brief gevonden, waerin hy schryft, dat hy zich over den hagel, w elken hy hééft ontvangen, zoude vreéken, al was het ook na jacren. TYDINGEN UYT ITALIËN. Wy lcézen in den Journal des Dcbats:Den groothertog van Toscane, die zich den 21 february te San-Stefano ingcschcépt hééft, om zich in hel koningryk Napels te begeéven, hééft aen generael Laugier geschrcévem om hem zyiï vertrek aen te kon digen. Den groothertog noemde hem zyncn commissaris in Toscane, hem aenbeveclende zich te onthouden van den bur geroorlog en alle bloedstorting. Generael Laugier was te Massa, l den 22 february, toen hy deéze depeche kréég, welke allen twyfel wegnam en alle gewapende pooging voórtaen overvloedig maekte. Hy is dus met den commissaris van het republiekaen- sche gouvernement in onderhandeling gclreéden, verklaerende, dal hy het bevel neérlegde. lly heéfi gevraegd, dat men zyne soldaelen als eerlvkc mannen zoude eerbiedigen, die hunnen eed getrouw waren, en dat het leger in zynen graed en eer be houden blyve. Den generael is vervolgens met zyn geleyde dragonders naer Fosdinovo vertrokken, het laetste dorp van Toscane op de grenzen van den Piëmont. Corrcspondenliën van Hoornen, van 25 february, schcé- nen aen te loonen, dat men, met de hulp van Toscane, de cita del van Ferrara zoude aen vallen. milanen, 27 february. Men ieést in den Estafettedal men eene strooypop had gehangen aen de deur van den lieer Haiti, ingenieur, met een opschrift, waer dóór men dien amblenaer met de dood dreygde, en dit hééft reden gegeéven aen Hadetzky om alle inwooners van de slraet Durini, met belastingen te treffen; 97,000 francs moesten in 24 ueren belaeld worden! Ziedaer oostenrykschc justitie! De inwooners hebben liever belaeld, dan de daeders te doen kennen. Den Oostenryker hééft, ten eyndc dry burgerlyke ingenieurs te vinden, die zich willen belasten met de goederen hunner afweézige landgenoóten in beslag te neémen, aen deéze een ruym deel moeten gcéven van deéze afpersing; men verzekert dat ieder van hen hierby 150,000 Fr. winnen zal. Alle opperbeambtcn van Oostenryk, generaels en officieren worden ryk in Lombardiën. Hadetzky zelf telt hierin ruymschoots mede. Wagens met buyt zend men naer Duytschland en Kroalicn. Lombardiën kan de drukkende hand niet meer verdroegenIlct zal opstaen, dit is zeker. Milanen zal niel ten agter slaenmaer Milanen wagt tol dat het kanon weder aen den Tessin buldert; terwyl men in Piëmont schynt te wagten lot het zich weder te Milanen hooren lael. Hoe dit'zal afloopen weet men niet. Overal egter vormen.zich legers en het schoon saizocn zal niel verloopen zyn, of de pleynen van ltaliën zullen nogmaels wcérgalmen dóór den stryd. Wie eenen blik op de volkeren van ltaliën werpt, zal er opmerken, dat het gevcgt dit mael yslyker en hardnekkiger dan ooyl weézen zal. roomen, 24 feb. Er zyn geene regtstreéksche tydingen uyt het inwendig der stad. Men wéét dus niel hoe dtyzaken gelegen zyn, ten minste wat aengaet de gemoederen der Homeynen. Egter schynen die inbeslagneémingen, het stiglcu van papieren geld, de stortingen in de staelskas van al de kloosters en gestig- tcn der doodc-hand, eenen pynlyken indruk daer te stellen. Uvl Gaëta schryft eene byzondere correspondentie, dat den II. Vader, eene goede gezondheyd geniet. Hy hééft in het uvterste eerst de'interventie ingeroepen. Oostenryk en Napels zyn gereed, om hieraen te beantwoorden. De napclsche troepen naderen met geestdrift, zegt den briefschryver, de grenzen, en het schynt, dal de bezetting den I maert zou beginnen. Alle ontwerp van den paus, om Gaëta te verladen, is thans nog verwyderd. Men had gesproken van Belgiën waer Z. II. eenen toevlugtzoude zoeken tegen den storm die zyne staelen ontroert, doch niets van dit is zeker. Den 19 february hééft Pius IX zyne circulair gezonden aen de diplomatische leden, waerin hy prolesteért tegen het besluyt van de vergadering, die hy een acntal oproerlingen noemt, om alle goederen der doodc-hand, eygendom des stads te verklaeren en als dobbel opperhoofd, verklaert hy alle waer- borg te ontneémen aen die, welke, met het gewaend gouverne ment van Hoornen, zouden onderhandelen. De schikking der vergadering is, zegt de circulair, eene schending van de gchey- ligde wetten der kerk, welke steéds dien eygendom legen ander gebruyk, dan vóór geestelyke zaeken, waerborgde. Ook de wet, waermede men de wereldsehe en burgerlyke fundatiën getroffen hééft, verklaert den paus nul en van geener weerde; en hy wilt, dat die besluyten zullen aenzien worden als akten van open- baere plundering op een ander mans goed. De kerken en andere stiglingen zullen ten allen tyde het regt hebben, hunne roerende en onroerende goederen terug te cyschen, vry van alle lasten, welke de overweldigers erop doen drukken. De koopers zullen van de wettige cygenaers geene vergelding of teruggave kunnen eyschen. Eenen brief uyt Hoornen aen de Augsburger Zcilung meld het volgende: Ik ben in staet u een feyt mede te deelen, dat alle geloof verdient. Den keyzer van Rusland hééft eenige dagen geleden, een eerbiedigen en vriendschappelyken brief gezonden aen Z. II. ia welke hy verklaert, dat hy deel zal neémen in de zaek des pauzes eene zaek van openbaere orde en wettigheyd en bied deézen hulptroepen en vooral geld, aen. Men voegt er by, en niet zonder reden, dat Pius IX, niet den czar eene leening gesloóten hééft van 6 mil- lioen scudi. Eene andere correspondentie, aen de Neuc M. Z. te Mun- clien, zegt, dat de lorineéle vraeg van interventie, den 18 aen alle afgeveêrdigden is ter hand gesteld. Oostenryk had reeds voórgaendelyk zynen onderstand beloofd en den wensch uylge- drukl, dat Yrankryk hierin deelen zou. Pruyssen zal de werking van Oostenryk volgen. Spaniën en Napels zyn tol alles gereed. Eene derde correspondentie zegt, dal Pius IX egter den troon niet meer bestygen zal, als willende hy niet dóór puynefi en bloed wederkeeren. Het schynt dat hy het regt slegts wilt herstellen vóór zyne opvolgers. Het voórloopig gouvernement decreteért het volgende Alle geestelyke goederen van den romeynschen staet, zyn eygendommen der republiek verklaerd. De romevusche republiek zal behoorlyk de geeslclyken betaeien. De toepassing van die grondstelling zal dóór eene byzon- dere wet bepaeld worden. Den President, Galetti. De Romeynsche conUiluoêrcnde vergadering heeft de volgende proclamatie afgekondigd. Aen alle volkeren van het Scbier-eyland. ITALIAENENHel grondgebied der republiek is op nieuw overweldigd dóór horden kroulen. Geheel ltaliën is veranl- woördelylc vóór die nieuwe schande waermede eenen onverzocn- baeren vyand hel hééft willen bevlekken. Er is hier geen sprack van deézen of geéncn vorm van gouvernementnoch van bemid deling of verzoeninghel ïs hier hel geval, te bëslaen of niet te bcslacn; van eyndelyk een volk te worden gelyk aen de andere volkeren of van ellendig verdrukt te blyven, als eene kudde slaeven. Piëmonleezersonze wapens hebben in de pleynen van Lom bardiën legen eenen denzelfden vyand geschitterd, die o)is llians zou willen verpletteren; Genuëézen, gy hebt altyd met drift hel gehcyligd vuer der vryheyd gekoesterd, dal den Oostenryker ten allen pry ze in ons wilt dooden; Napolilaencn, Toscanen, VcnelianenSicilianen, Lombarden, gy hebt eenen ingekan- kerden hacl legen dien slaevcrdroep, die Europa bedroeven en de harmonie der beschaeving der volkeren verslooren. Staet op dan in massa, zoo als wy zelf opstonden, ten eyndc eens en voor altyd die pest uyt ltaliën te dryven; staet allen op, niel op de slem van dit of géén gouvernementmaer op de dry mael hcylige slem van ltaliën!... Spoeden wy ons, Ilaliaenen! spoeden wy ons de daeden onzer voorvaderen te vernieuwen; doen wy nog de laurieren herblocyën op den vryheyds-boom! De romeynsche republiek roept u allen, o volkeren! en gecncn uwer zal doof blyven voor dien onsterfelyken kreet. Roomen, 22 february. Men schryft uyt Napels, dat den groothertog Leopold te Gaëta is aengekoincn de kleyne herberg van den ciceronedie den paus en zyn gevolg ontving, is thans de nederige scliuyl- plaels van hertog Leopold, met zyne familie en gevolg. Den koning en de koningin van Napels hebben de nieuwe vlugle- lingen omniddelyk gacn bezoeken en hun hel kleyn paleys van Chialainone, te Napels aengeboóden. De verschillende diplomalen hebben zich levens by den groothertog begeéven. De Alba zegt, dal een korps Ooslenrykers van 5,000 man, in Toscane binnen gerukt is. Alle maelregelen zyn genomen om eenen aenval te wederstaen, Monlanelli vertrekt naer Mas sa. Het voórloopig gouvernement hééft al de nationale gar den van 18 tol 50 jaeren gemobiliseérd. De romeynsche const it ueérende vergadering hééft bevolen, dat al de overtollige klokken moeten gesmolten worden, ten eynde er kanons van te gieten. Er zal in de provinciën eene lèening aengegaen worden van 5,500,000 krooncn. Alles doel vermoeden, dat men eenen grooten aenslag tegen Yene- tiën wilt waegen. Men wilt eenen commissaris der republiek naer Korsika zenden, om er wervingen te doen. Er is levens spraek het ilalico-republiekaensch legioen van Parys, in soldy te neémen. Dit legioen, hoewel ontbonden, bestaet nog, en men twyfelt niet of het zal volgeêrne aen .dien oproep beantwoorden. vENETiks, 21 february. Generael Pepc hééft aen de Oosten- rykersdoen melden, dal indien zy de belasting te Ferrare dóór hun gelieven, niet weérgaven en de gyzelaers niet terugzonden hy de gevangen ooslenryksclie officieren onmidddelyk zou doen fusilleéren. FHANSCHE REPUBLIEK. Naer het schynt, zal Mev. Laffarge, die een zeer hertroe- rend smeekschrift aen den presideul der repnbliek toegestuerd hééft, haerc genade verkrygen. Hel fransch blad Le Peuple vraegt in een zyner artikels niets minder dan de ter dood veroördeeling van den paus!en zulks in bewoordingen die vóór de fransche pers doen bloózen: Den paus! zegt het, ha! hy spant tegenwoordig met de tyrannen! Den paus!., dat is hier het misterie van de negen tiende eeuw, dal, twyfelt er niet aen, zal voltrokken worden ter onderrigting der natiën en der geeslelykheyd. Achtien eeuwen geleden, veroordeelde den opperpriester, Christus, hel opperhoofd der oproerige proletairen ter dood. "Welnu, het pausdom dééd zich immer vóór als den erfgenaem van Aaron; liet pausdom moet dus de misdaed van dien zóón van Aaron uytwisschen. Romeynenhet vonnis is geveldEr moet regt geschiedenGedenkt uwe voorvaderenGedenkt hel voórbeéld dat uwe voorgangers in 95 u gaven! Men moet zeggen wy, de zaek in instructie brengen, en den paus, meyneediger aen de vryheyd, meyneediger aen den Christus, dagvaerden en hem doen verschynen. Dat de veroórdceling van den prins der katholieke priesters, de veroórdceling boete, die eens dóór den Aaronieken opperpriester wierd uylgesproken In het departement der Opper-Pyreneën, kanton Nestier, had deézer dagen een zonderling voorval plaets: Een groot aenlal bruyloftsgaslen was in de kerk van Tusse- guet byeengeroepen. Den priester stond gereed, om de beyde verlóófden intczegenen. Plotseling voelde den bruydegom eene hand op zynen schouder rustenhy wendde zich om en zag eene vrouw in eene zwarte kap gehuld, welke hem eene hoe véél hcyd by tend vogt in liet acngezigt wierp, hetwelk ook op de bruyd spatte. Den jongeling viel daedelyk op den grond, en zal, zoo hy er van opkomt, stellig eene oog verliezen. Ook de klce- deren van de bruyd zyn verbrand. Zy, welke deéze misdaed bedreéf, verdweén, zonder dat men wist wie zy was. Het schynt dat zy een meysje was, hetwelk zich over de ontrouw van hae- ren ininaer wilde vreéken. Zy was dóór den jongen, die thans houwen wilde, verleyd geworden, en hy had liaer beloofd een houwclyk met hacr aen te gaen. DUYTSCHLAND. ollmutz, 26 february. Volgens een gerugt, hééft men eer gisteren in deéze statie van den yzerweg 20,000 luykschege- weêren aengeslaegcndie vóór Hongariën bestemd waren. Eenen jóód, die dezelve verzelde, is verdweénen. We enen, 2 maert. Op de beurs van heden was de tyding in omloop, dat de keyzerlyke troepen eenen volkomen zege- prael op de Hongaren behacld hadden. Volgens een voórloopig bevelschrift hier afgekondigd, zal men de loelaeling van trouwen weygeren aen iedere jonge dogter, die niet zal kunnen lcézen«n schryven. Indien dit ge zegde waer is, zal het getal ongebouwde vrouwen in Oostenryk merkelyk aengroeyëu. onlusten te krakau. Tydingen te Weeneii ontvangen, mel den eenige onlusten te Krakau. De Russen zyn binnengerukt en bezetten het geheele land tot Boehnia toe. De troepen hebbcn- slaegs gewéést met de bevolking. De troepen, die in de stad rukten, zyn op eene niet zeer weèrdige wyze dóór het volk ont vangen, en men lieéft met de bajonet eenen aenval gedaen. IIongaryKn. De Közlöng van 21 february zegt, dat gene rael Bern den 15 february, luytenant-veld-maerschalk Puchner geheel verslaegen en hy Hermansladl stormenderhand inge nomen hééft. Generael Puchner is naer Temesvar gevlugt. Generael Bern hééft in het gevegt twee schoten in zyne linker hand ontvangen; hy lieéft zich dry vingeren moeten laelen afzetten. Er zyn geene Russcp in Transylvaniën meer. Dien bcslissenden zegeprael van generael Bern is den 20 te Dc- breczin gevierd, dóór een Tc Dcum en talryke salvos dei- artillerie. Van eenen anderen kant léést men in een verslag van 22 fe bruary, dóór eenen Oostenryker opgemaekl: Rem is er slegts met moeyte in gelukt te ontsnappen. Eene» officier van Bianchi legde reeds de hand op hem om hem krygs- gevangen te maekeu, toen de hussaren van Kossuth hem ont zetleden. De vlugt van den generael naer Broos, waer me» twee zyner vingeren afgezet hééft, ten gevolge eener wonde, die hy naby Salzburg ontving, was zoo spoedig dat hy zyne portefeuille vergal in de herberg waer hy geslaepen had. Men zegt, dat zich in deéze eenen brief bevond van eene dame van Hermannsladt, in welke zy den generael de zwakke plaelse» van die sterkte aenweés. De twee bovenstaende tydingen logenstraffen dus stellig de tyding van Bern's dood, die reeds als zeker aengekondigd is geworden. wefnen, 5 maert. Het 26 legerbulletin meld, dat den 26 en 27 feb. de Magyaren by Kapolna dóór prins Windischgratz eene zeer gevoelige nederlacg hebben geleden. Zy hadden2 a 500 dooden en 900 a 1000 gevangenen verloóren. De stad Esscgg is den 22 feb. met de omliggende dorpen in staet van beleg verklaerd. Volgens de Figyelmezo zou een legerkorps van 40,000 man Russen dóór Hongariën trekken om den koning van Napels als bondgenoot van den czaer le hulp te snellen. Eene correspondentie van Weenen van 5 maert zegt het volgende, zonder egter eene dagtcekening te vermelden Krakau is wéér in opstand. De stad is gebombardeerd gewor den en de rust hersteld dóór lusschenkomst van de troepen. Vyf der onruslstoókers zyn ingevolge de krygswet opgehangen geworden. De beriglen uyt California luyden steéds gunstig ten aen zien van het goudvinden, doch treurig wat betreft hel dóór de goudzoekers geleden wordende gebrek. Eenen brief uyt San Francisco van 19 november zegt dat het weder zeer koud was geworden en de goudgraevingen waren gestaekt wegens 't inge vallen regensaizoen. Veéle kwamen uyt 't gouddislrikt ziek terug, als gevolg van uytputling en gemis aen de gewoone gerieflykheden des levens"; zommige liggen te zieltoógen terwyl hunnen zuer gewonnen schat (eenige ponden stofgoud in eenen vuylen zak) als peluw onder hun /toofd is geplaetst. Inmiddels stroomden aen/toudend gelukzoekers toe; ook waren reeds veéle levensmiddelen acngevoerd, zoodat den prys van een vat meel van 25 tot 16 dollars gedacld was.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3