ZONDAG 18 MAERT 1849. DERDEN JAERGANG.—Nr 151. AELST, den 17 Maert. 7ith wagten gleencn in ie|nandg bof t(. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop. volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 IV. 50 e., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze on par- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal CüIQUE SGUM. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen dieonseenigc stukken zouden begecren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. DEN DENDER-BODE BEKENDMAEKING. Die voor den aehstaenden trimester inschrijft, zal de Nummers van heden tot 31 Maert KOSTELOOS ont vangen. Den heer Vilain XIIII heeft de kamer doen opmerken dat het nuttig zyn zou de praglvoórwerpen die ons van den vrenulen toekomen, met eene belasting van 40 of 15 par honderd te tref fen. Deés voorstel schynt ons allerbillvkst en dit eenvoudiglyk onulat degeéne welke praglvoórwerpen aenkoopen best in staet zyn er de belastingen van te draegen. Er zyn wel zoo veel voorwerpen van eerste noodzaekclykheyd van den armen met drukkende region belaeden ofschoon hy geene belastingen draegen kan, waerom zouden dan die voorwerpen van pragt, van zinnelvkheyd en enkel genoegen niet mogen belast worden Dal er b. v. een hooger regt op de jagthonden, op de voilueren van luxe, op tic koetspoorten etc. gesteld worde, zou er min gejaegd,ofmin gereéden worden?Dat de cigaren, den vremden kostelyken tabak, de speélkacrten, de billards en meer andere zaeken van enkele voldoening met belastingen getroll'en worden, zou er min gerookt of gespeeld worden Wy denken zulks niet; want gcwoonelyk hoe duerder de voorwerpen kosten hoe beter zy smaeken, en wat meer is, die ze niet kan betaelen is geenzins gedwongen de zelve te gebruyken. Wy hooren somtvds spreéken van lekkere wynen van 10 tot 20 franken den flakon; welnu, deéze welke zulke wynen drinken zouden zoo wel 20 en 50 franken mogen betaelen als minder, en, w illen zy soórtgelvke wynen niet gebruyken, dat zy dezelve daerlaeten daervan zullen zy niet sterven en zelfs niet ziek worden. Er zyn ryke lieden die kostelykc cigaren van 25,'50 en 75 centimen par stuk rooken, waerom zouden die niet hooger mogen belast worden? Maer 't is al wel geklapt, T zyn de billardspeélers, de wyndrinkers, de eigarenrookers etc. die hunne eygenc zin nel yk heden zouden moeten intoomen, maer zy zitten aen het roer, en zich zeiven eenige belastingen opleggen om den armen te verligten, dit is al te hard, nogtans zyn hel liberalen die beloofd hadden ons verarmd Belgiën gelukkig te macken onder belofte ofvoórwaerde aenveêrd, men, om trelfelykman te zyn, deéze MOET volbrengen. Doch wy herhaelen hel, wy keuren volkomelyk af dat iemand wie het zy vóór niel zynen lyd moele verslyteu en zyne bezigheden verwaerloozcn, maer altyd is de kwestie van belofte daer die schuld mackt en die, niet volbragt wordende, eene verbrcéking van wóórd daerstelt welge in geener voegen kan verschoond worden. PRESENTIE-GELDEN. TRAKTEMENTEN VAN BURGEMEESTER EN SCHEPENEN. Verleden zaterdag hééft onzen gemeenteraed in geheyme zitting besloóten dat het traktement van den heer burgemees ter van 2116 fr. zou gebragl worden op 1400 fr. de geéne der twee schepenen van 655 fr. elk op 500 franken, en eyndelyk dat de presentie-gclden der raedsleden zyn afgeschaft.... Wy hebben vernomen dat verscheydene leden" over de afschaffing der presentie-gelden niet al te kontent zyn, maer w y moeten die heeren herrinneren dat dit het noodzaekelyk gevolg is der slaeflyke voógddy onder welke zy gebukt gaen "niet de Alliance aen te kleéven. Iets wat ons hier te binnen komt en dat nog al aerdig is, is dal M. Evit zoo dikwils het voórbeéld des gemeenteraeds van St.-Josse-len-Noode inroept, en dat nu opzigtens *le traktementen van burgemeester en schepenen dit voórbeéld daergelueten wordelkeen wéét nogtans dal M. Evit eenige dagen vóór de gemeente-kiezingen in eene vergadering der Alliance dei|FVoórstel gedaen hééft dat, naer't voórbeéld van St.-Josse-Tcn-Xoode, de jaerwedde des burgemeesters zou gebragl\vor,den op 400 frafiks en die der schepenen elk op200 fr. en dat dit voorstel hevig istoegejuycht en met algemeene stem men aengenomen; maer als het nu op het punt dergalfel kwam, is er burgemeester en schepenen niel 800 fr. te samen byge- legd, waer wel 1800 fr. Wy willen hier niet zeggen dat wy parüygangers zyn van die verminderingen, neen, en wy hebben het nog gezegd, wy keuren deéze gedwongene afpersingen geenzins goed, maer waerom moet men dóór soórlgelyke belof ten de kiezers bedriegen als men niet van zin is de zelve te vol brengen Zal den lameusen hoesier en kuymer, M. Franciscus, deéze daedzacken durven loochenen? ïs dit.geen bedrog? Is dit geene schandelyke verleyding? Het manneken hééft schoon met ronkende zinsneden vóór den dag te komen die in zynen mond passen gelyk eene kriek in eene verkcnsmuyl den blee- kershond heeft schoon zyne keten te slingeren om die daedzaek te verbloemen, altyd blvfl het zeker dat, als men een ambt Onzen confrater, het Verbond schynt nu ook dóór den nydigen duyvei bezeten te zyn, daervan hèélt hy in zyn laetste Nr een klaer bewys gegeéven. Den man kan niet verkroppen dat wy met voldoening aenonzegeagte leézersden byval hebben bekend gemaekt dien ons bladgeduerigmeer en meerontmoet. Hymoet dan fel scheéloogen als hy onze mandekens vol gazellen ziel voórbydraegen. Den vent schynt ons ook te benyden dat wy by onze aktionnarissen meer krediet en vertrouwen genieten dan hy ooyl gehad of verdiend hééft. Wy moeten onzen confra ter doen opmerken dat het by trcffelyk gekende persoonen niel gaet gelyk by die vremde ratten welke hier ter stede zyn iuge- yullen; dat de deuren der eerste zoo niet geduerig dóór Suica- rowmannenalias deurwaerders, bewaekt worden, gelyk die der laetste, dat ook in treffelyke bureelen de aktionnarissen niet dagelyks inspectie gaen doen, en nog min jonge ineysjcs hueren zoo wel vosse als andere sóórten, die daer met eenig handwerk hunne plaets, in geval van afweézigheyd, gaen vervullen, gelyk by onzen confrater het Verbond, ui wiens bureel de inspecteurs van d'oesterpullen zelve hunne kinderen niet durven toevertrouwen, maer deéze geêrne by ons zouden willen plaetsen, gelyk w y er onlangs de ondervinding van gehad hebben. Overigens zeggen wy aen onzen man dat hy eene groote onvoórzigiigheyd Jjegaen hééft met zynen neus in onze zaeken te steéken, want moesten wy ten zynen opzigte zyn voórbeéld volgen, wy zouden hem potjes ontdekken en onder zynen neus steéken welkers geur hem zou konnen vergiftig zyn en hem d.en neus dermaele doen opzwellen, dat het wel een kenteeken zou worden 't géén hem van alle andere zou onderscheyden; behalve Tgeén wy hier gehoord hebben, dient hy te wcéten dat het sledeken Audenaerde niet te verre van hier is afgelegen.... Het Verbond zegt ook dat iemand onzer aktionnarissen schynt bedugl te zyn; wy konnen van niet ecnen gelooven dat hy de regels van regtveèrdigheyd en welgevoeglykheyd zoo schandelyk zou miskennen van den persoon, met wien hy tedoep hééft, voór- by te gaen, om zyne vrees te kennen te geéven aen eenen zoo veragtelyken en tot in hel merg bedorven kerel als onzen con frater, en de zelve dóór eenzoovuyl en slinkend blad rugtbaer temaeken. Doch ware zulks, wy zeggen ronduyt aen dienaktion- naris dal hem de hersens teenemael in de pan moeten gekeerd zyn en dat gevolgelyk de medicamenten dieaen zulke persoonen in 't sledeken Gheel gegeéven worden,hem van nu af zeer dienstig zouden zynwant hy behoort te weéten dat aldaer en elders middelen gebruykt worden om verwarde hersens zoo nu:t ge- heellyk ten minste gedeellelyk in orde te brengen. Wy zullen nu deéze slof afbrcéken ons egter voórbehoudende des noods de zaek van wat hooger op te neémen, er tevens by voegende dat den bedugtten persoon benevens zyne medeaktionnarissen, alle oogenblikken over't hunne beschikken mogen. Iemand die het Verbond van zondag las, zag er met verwon dering in dat dit eeriyk blad over de zoo gezegde verdwvning van den opsteller der Gazette van Aelst handelde; den leézer merkte ons op dal het een misverstand vóór den uytgeéver was zulke vuyle snaeren aen te roeren, want, voegde hy er bv, had hy eens zich zeiven in eenen spiegel bezien vóóraleer hy zulks in zyn blad plaelste, hy zou zich zeker gew agt hebben dit te doenEr viel ons op dit gezegde een gedagt in dat wy hier laelen volgen te weéten dat zommige menschen de faulen van een ander met zoo véél onbescheydenheyd bestraffen, dat zy tooncn ter dóór ondervinding goede kennis van te hebben. Schurftige lieden kennen huns gelyken aen schurftige akten zy verheugen zich die in een ander ook te zien om dal zy dan niet alleen schurftig zyn Eenen onzer vrienden sprak ons deéze wéék over het snuy- ters-artikel waervan wy in een onzer laetste Nrs gëwaegden. Dien vriend vraegde ons of wy eenige mededeeling van een lid der kamer hadden ontvangen en wy moesten hein neen ant woorden, aengezien wy slegts den Moniletir hadden geraed- pleégd. Maer, zegde hy ons, den Monileur hééft slegts de helft der iraeye komedie gegeéven welke den agtbaeren heer Dumor- lier met den fameuzen keêrsensnuyler onzer stad gespééld heeft!Zoodaenig kinderagtig zegde hy, en onnoozel was de handeiwyzc van M. Cumont in zyne verdediging, zoo schoon stond hy daer met zynen snuyler te pryken dat er geheel de kamer compassie meé had en zeer bly was dat onzen man langs een binnenwegsken kon wegspeeten. Men klaegt hier ter slede en in de omliggende omdat men vóór de zaeken der recépissés der afgeperste leeningen naer Dcndermonde of naer Audenaerde moet loopenzoii^ zulks in onze stad zelve niel konnen verrigt worden? Of wel zit er ook al speculatie van wege onze baezen in die verwyderiug van ontvangstbureclen? Zou onzen regeéringsraed niel wel doen hier legen by het ministerie te reklamcéren incri j ATV17A ^'e een ölazen dak hééft moet werpen; ot in andere wóórden, dieeeu vervuylde lever heeft moet zich onthouden die eens anders te onderzoeken. Er zyn van die goed kaelbroeken die geduerig van' groole diners, lekkere wynen, overvloed en weelde spreéken ofschoon zy nooyl anders dan't bolermelkval en roggenbrood gezien liebben indien zy daervan zweégen, zulke opmerkingen zouden in de stad niet gedaen worden. Ais zommige sckynheylige gazellen van waerheyd en regtzinnigheyd spreéken, denkt altyd dat Judas gaet de pas sie preéken. Zommige verwaende heethoofden willen altvd als engels gehouden worden, terwyl al liunne werken zwyiienakten zyn. Die wel dóet moet niet vreezen; word hy van de boozo vervolgd t is om dc reglvciërdigheyd, en daer dóór zeil moet by meer aengeprikkeld worden om liet goed te doen. Harde koppen zetten't overal in rep en roer; 't moet al buygen of bersten, tol dat zy zelve eens bersten, 't welk bun ge meenlik gebeurt omdat Hel schip, dat naer geen roer en hoort. Word cynd'lyk in de zee versmoord. Waer honden zyn, zyn vloeyën en geblaf; waerkoorn is, zyn rallen; waer waelen zotten en zatlerikken zyn is geduerig gesnater, dwaesheyd en woede. Die van eenen zot wyslieyd hegcèrl, van eenen wael regt zinnigheyd, en van eenen zatterik redelykiievd, mag zoo wel wolle van den ezel en hair van de pudde eyssciien. Niet alleen geheel de stad is bel met ons eens om de ver- focyelyke handclwyze van eenige raedsleden ten opzigte van 11. Van Santen te schandvlekken, maer agtbacre en hooggeplaetsle persoonen der hoofdstad liebben hunne veronlweénligiug aen deftige burgers onzer stad te kennen gegeéven hun slreugelvk "berispende van zulke walgeiyke persoonen met eenig mandaet te liebben bekleed. De aglbaere persoonen van welke wy ge waegen zegden ronduyt dal liet eene onuytwisclibaere schande is vóór dc stad Aelst van zommige besluênlers te hebben aeu- gesteld die zoo schandelyk in't openhaer de regels van welge voeglykheyd tegen een agtensweêrdig raedslid dui ven misken nen. En inderdaed, om dal 11. Van Santen van eenen veragte lyken klub geen deel wilt maeken, om dat hy zich aen do heerschzugt van eenige heethoofden niet wilt onderwerpen, omdat hy, meteen wóórd, onafhanglyk zyn mandaet wilt ver vullen, moet hy voor hun getier en geblaf wyken. Waerom heb ben wy eenen burgemeester? Waerom is' hy voorzitter van den raed Is liet niet om zyn gezag desnoods IC doen gelden Is het niet om te zorgen dat de stadszaeken met kalmte over- woógen worden en dal er niemand gekwetst of in zynepligten verhinderd worde? Voorzeker ja, maer onzen agtbaeren heer burgemeester ofschoon verstandig, regtveêrdig en jegens allen vriendelyk en beleefd, hééft de faut, als zulks eene l'aut mag genoemd worden, van te zagtaerdig en véél te goed te zvn om met zommige jannen te handelen die peyzen dat zy aen Cod zelf de wel konnen voórschryven. Er is eene sóórt van menschen die slegls naer geweid lui steren even als de ezels en de boeren naer de stokslagen en de peêrden naer de zweep, en 'i zyn gcwoonelyk die overdreévene gasten die zich durven LIBEHAKL noemen welke men onder die klas moet rangschikken. Aelst en Gecraerdsbergen leveren

De Denderbode | 1849 | | pagina 1