ons hiervan de droevige bewyzen op; den geesl van absolutis- mus is er zoo hoog geklommen dal, durfde men, er van den russischen knout zou gesproken worden om al de inwooners te doen dansen gelyk zy schuylïelen. Maer wy zullen geduld bebben, de kiezers zien nu dal wy hun de waerheyd hebben voórzeyd, men kent immers geenen weêrd of men moet er mee zitlen over den heèrdwy hebben hóóp in het toekomende, er zullen nog kiezingen komen en dan zal alles te berde komen om die mannen rekening van hun gedrag le vraegen. Als den heer Impens zyn merkwcêrdig discoers!uyt- sprak hééft hy wel gedagt 'dal hy vier oude regen lie-led en als ook den neef van een geweézen raedslid vóór zich had die alle dóór zync aenhaelingen welke wy noch tegen noch meéspreéken deftig dóór T modder trok? Ongel wyfléld hééft hy zoo verre nictgepeysd en dit verwondert ons niet, maer't geen ons ver wondert,"is dat alle deés discoers goedkeurden en aldus hun eygen zeiven veroordeelden. Maer zoo gaet hel, als men dóór partygeest verblind is, ziet ofonlwaert men de vuyligheyd niet die men naer 't hoofd krygten ,is 't al goed wat hy doel dien men bemint, en al kwaed dien men hael wat hy verzint. Den volgenden artikel is ons dóór eencn aglbaeren persoon deézer stad medegedeeld met verzoek van afkondiging. Wy vcrleencn des le liever plaets aen decs stuk omdat wy deszclfs inhoud volkomcnlyk goedkeuren. Wy bedanken voorop den schryver over zyne belofte van ons van tyd iels mede te deelcn, hy mag altyd op plaets in ons blad rekenen. Zie hier het artikel. Alle goede borgers dezer stad en groot is hel getal, hebben met verontweerding gezien de grammoedigheyd welke eenige raeds-mannen getoond hebben, om den achtbaeren heer Van Santen-Van de Wiele, het woord, welk hem toegestacn was van wegeden heer borgcmcester, le betwisten en zelfs aflencnicnü! Deze ongeschikte handelinge zullen wy niet doorgronden Neenlloe is het toch mogclyk, dal den heer Willem De Geesl, een' man van zoo ecne bekwaemheyd, zich laete overmeeste ren, overschreeuwen, en zyne weerdigheyd op zoo eene oneer bare wyze ontkennen... Ily die met hel eerste, het gewigligste en het 'weerdigste ambt der stad bekleed in Nu zien wy, vreedzame borgers, dat wy eencn borgemeester hebben met naem alleen, maer lydende werktuyg van de zoo genaemde verstandige en onafhangendeheerender roemziiglige Alliance!! Wiens doelwit klaerblykende is, want het niet strekt als om dei» heer Van Santen-Van de W iele, ons uytverkoren raedslid, afkeerig te maken van de regenlie en er zyn ontslag van te doen geven, om aldus alleen le blyven cn gcene hinderpalen meer te ontmoeten in hunne schoone, talryke en beloofde hervormin gen, op welke wy later met gegrond lieyd zullen terugkomen... Een woord van aenmoediging, van "herlelyke erkentenis aen onzen deugdzamen heer Van Santen is noodig en behoort hier plaets te vinden Dat hy koelbloedig en kloekmoedig voortvare in zyne regie maer moeylyke taek, dat hy rustig blyve zitten nevens alle zyne mederaeds-licden, want hy daer als onzen afgeveerdigdeu in onze plaets zit, dat hy, niettegenstaendc hunne uytsluyielyke handelwyzeen vyandige tegenkantingen, vertrouwen hebbe op zich zeiven, op zyne kiezers, welke eene waekzame en dank bare oog op hern" standvastig gevestigd houden, dat zyne on derwerping aen hun verlangen eene les zy voor de doorlugtige mannen des Verbonds uyl walen en Aelsteuaers samengesteld VIRIS UNIONIS ILLUSTIUBÜS ALOSTANIS GALLICISQUE. ZvnC bclOOllillg en zynen zegeprael zullen hem en zyne welpeysende vrienden des te gevoeliger en voldoender zyn, en dat hy zich eyndelinge toecygene deze zinspreuk: La résignation el la patience sont les vcrius des belles unies. Eenen vriend van waerheyd, vyand van laster en logentacl, tegenwoordig gewreest in de openbare zitting van 8 deézer maend, verzoekt ons eene plaets in ons blad vóór de volgende regelen die wy letterlyk opneémen. Het Verbond zegt dat de redevoering van M. Impens alge meen is goedgekeurd, dat M. Van Santen alleen gemeend hééft dat de bèslralïingen van den redenaer, opziglelvk die soort van persoonen die op hun vacndel gcschrecven hadden berekende kwacdwiliigheyd op hem zinspeelden, dat indien M. V. S. zich errinnort liad dit al oude spreekwoordWie nicl besnot is moei zynen neus niet vagen, hy zoude zich wel gewagt hebben een aglerdenken legen zich te verwekken, in welke wy wel niet willen deelen zegt hel Verbond, maer dat hy voortaen niet ge- makkclvk uyt de gemoederen van het publiek zal verbannen. Kan mende kwaedwilligheyd, de lafhartigheydenden laster verder dryven; die M. V. S. zouden willen besnotten en be- morssen, zyn wel hel Verbond cn eenige zyner opstellers, cn deze worden zoodanig bekend dat het publiek die reeds met den vinger begint aenlewyzen. Na dat de leezing van het zoogezegd discours gedaen was, vroeg M. V. S. aen .M. Impens of hy het woord kwaedwilligheyd ook op hem wilde toepassen en hem als vyand rekende, waer op den heer Impens aen M. Van Santen antwoordde en hem de uyldrukkelykste verzekering gaf dit nooyl in zyn gedagt gekoo- inen was. Ilet is M. V. S. alleen die deze vraeg kan en moest doen; het is M. V. S. alleen die door eenige heete koppen en haeldragcnde leden, tot schande van deu raed, vyandiglyk be handeld word. En wie zal het gelooven, om hét nog meer te doen uytschynen heeft men M. V. S. uyt alle de commission ge sloten;Wanneer den regeerings raed den dinér aen den heer borgemeester gegeven heeft, is er M. V. S. alleen uytgeslolen geweestmet een woord, er is beslooten cn er word gewerkt om het M. V. S. moede le maken en zyn ontslag te doen geven maer de ganschc burgcry hoopt wel dat die hebzuglige alliance- mannen hier in niet zullen lukken, en dat dien heer moed genoeg zal hebben zyn mandaet te volbrengen dat hem door de deftige en ouafhangelvkè kiezers is opgelegd. Dat de positie van dien heer zeer lastig en onaengenaem is, dacrvan ben ik overtuygdpresent zynde in de zitting van 8 dezer heb ik dusdanig verontweêrdigd geweést dat my het bloed naer 't hoofd vloog, den heer Burgemeester staet het woord toe cn aenzoekt den heer V. S. te spreéken; nauwelyks is het woord uytgesproken, of M. Evil die waerschynelyk eenige harde w aerheden zoude moeten hooren hebben, isbegonst met schreeu wen en roepen (ondersteunt dóór MM. Jouret Dommer enmogelyk nog andere want het geschreeuw was groot). Gy zuil nicl spre ken gy moogl niel sprekenwy hebben onzen tyd noodigmorgen moit ik uyl de stad gacnen willen van u niels hooren; dusdanig dal den burgemeester die het woord had toegeslaen, hem tegen die schreeuwers niet heelt durven verzetten, en er de schouders van optrok; zoo dat M. V. S. hel laelsle woord aen die booze menschcn heeft moeten laten, daer mede wierd de openbare zitting door den burgemeester oogenblikkelyk gesloten ver- klaerd. Zie daer wat ik gehoord en gezien hebbe: Wel Burge meester w ie zou het ooit geloofd hebben gy uw gezag zoo laeg zoud laelen vallen en gy uw zoud moeten onderwerpen hebben aen eencn Evil en consoorlen? Nu, Burgemeester, vaerwel met uw meesters, wy spreken elkandercn later, de kiezers beginnen de oogen le openen, en zien zeer goed wat men zal en wat men wilt. Ik had welhaest iets vergelen, liet Verbond zegt dut er eene hevige woordenwisseling is ontstaen lusschcn M. V. S. en ver- scheyde andere leden, in welke woordenwisseling hy zoo wey- nig zyne uytdrukkingen heelt weten uyt te kiezen dat hy een agtbaer lid beledigde welk lid van die belediging akte heeft genomen, cn nu weet God hoe het er mede zal afloopen. Ja dat lid, M. Evil, is zckerlyk zeer beledigd geweest en.M. V. S. zal zekerlyk er den harleklop van krygen; hy heeft aen M. Evit durven zeggen by hem in het spreken gedueriglyk hinder de, dat hy hem zyn mandaet wilde beletten le volbrengen; met een woord dat hy hem had gelasterd; wel goeden God, w at zal er nog al gestraft worden, als men veragt word, besnot word en gelasterd word moet met men wel oppassen van niet te zeggen gy hebt my gelasterd of men neemt er akte van. Welnu, dat M. V. S. zich gerust stelle, indien hy er soms van verschrok ken is,de bewyzen zullen hem niet ontbreken, dal de lasleraers hunne consciëntie beginnen te onderzoeken, er zyn reeds vele zaken aen het licht gebragt die zommige lasleraers meenden verholen te zyn. In het leven van den Feldmarschalk prins Charles Joseph De Lignc, geboren te Brussel den 23 mey 1735 beschreéven in de memoriën der academie van Brussel en verhaeld in het jaerboek der koninglyke boekzael vóór 184G vind men twee van zyne aenmerkingen die wonderbaer zyn, en aen deéze lydsomslandigheden zeer wel loepasselyk. Om den oorlog aen de republikaenen te doen, haelt hy op zyne noodlottige gevallen in 1790. De vryheyd is eene zoo schoone zoekDie van het Nederland verarmt my dage- lyks meer en meerdie van Vrankryk kost my een vierde van myn forluyn; ik heb in Holland op het punt gestaen om in het water gesmeélen cn verdronken te wordengesteenigd in Zwitserland; lustig ovcrklopt in Engeland, cn op het oogen- blik geweést van er genomen te worden vóór matroos dóór de vryheyd der drukpers; le Veneliën wierd ik bemind van de moeder van den Doge; ik heb er in gevaer geweést van genomen te worden op een schip der zeeschuyters van Kagusa welke de volle vryheyd hebben om ten allen kant te plun- deren; ik kenneniet genoegzaern Eucca en San Marino om er van te spreéken; ik denke dat Genua den naem van pyn- bank of geéne wel verdient; de vryheyd is eene zeer schoone zaek maer zy is gemeynelyk in goede handen geleverd Alhoewel hy Philosoóph van de hedendaegsche sóórt was, aenzag hy het*order der Jesuilcn als den steun der religie en van den staet. Hy schrééf in 1790 aen Catharina Czarinne van Rusland: Ik onweèrdigen, ik die noch propheét ben in myn land, noch groolcn tooveraer in andere landstreéken, heb gezegd van over langen tyd, dal, indien men de Jesuilen nicl weggejaegd had, men dien verfoeyelyken geest van onafhan- geiykhcyd, van twist en vcrdeeldheyd van iweedragt onver- schilligheyd, en waenzugt nooyt zoude gezien hebben welke den boozen stroom zyn die den godsdienst en de troonen van gansch Europa zullen omverre werpen, of ten minsten sterk bedrcygen van ze te vernietigen behalve de heerschappy van Rusland daer waer deéze aglbaerc mannen behouden worden. Hoewel dien schryver geenen waerzegger was, hééft hy egler alsdan den politicken nagel op den kopgeslaegen Thans dat er dóór de stcdelyke overheyd maetregels geno men zyn om, in geval van irruptie van den cholera, deézen geessel te keer te gaen, Yoórnaemelyk vóór wal de arme be treft, gelooven wy de aendagt der gezondheyds-commissie le moeten inroepen op het verkoopen van mosselen. Wy denken dat zy, in 't algemeen belang, zeer pryslyk doen zou de rond- leuring van dien schelpvisch even als deéze van den meyvisch welke aenstaende is, te beletten. Het is slegts eene waerschou- wingdie wy doen, de commissie kaudit gevoelen onderzoeken. W y vcrncémen met genoegenzegt den Journal de Liégc dat in het ontwerp des budjels vóór de binnenlandsche zaeken, welken het aenstaende jaer zal aengeboóden worden, geene sommen meer te vinden zyn vóór den dienst der gcestelyke inspecteurs van leeger onderwys. De tusschenkomst der geeslclyken als autorileyl, zal geheel en al verdwyuen in het toekomende wets ontwerp van begrooting. Uyl dit gezegde van het dagblad van minister Frère zal men konnen opmerken wat de waelen opzigtens de geestelykheyd in materie van 't onderwys in 't hoofd hebben. Doch men laet ze maer begaen, het volk zal ook wel zyne beurt krygen, met de aenstaende kiczingen vóór de eene helft der kamer zal het volk zyn werk doen, en, hoópen wy, afgeveërdigden benoe men die de verderfclyke en onheylspellende ontwerpen van zekere godsdienslhaelende mannen zullen verydelen. De on- aflianglyke en vaderlandsminnende drukpers zal dien aenval tegen de openbaere zedelykheyd weéten te bevegten cn af te keeren. Wy zullen waglen. Berigt. Den fmancie-minister verwittigt de houders van intrest-coupons der belgische-leeningen, van 1810, welk den 1 mey 1849 vervallen, dat zy te rekenen van dien dag, de betae- lingen daervan kunnen ontvangen by de agenten van den alge-- meenen ryks-kassierzoowel in Brussel als in de provinciën. RECCEPISSEN DER GEDWONGENE LEENING. Er lOOpen gerUg-l ten opzigtens den term vóór de verwisseling der kwiltanciènf van de gedwongene leening, welke het noodzaekelyk is tel logenstraffen. Véél persoonen denken, dat zy hiermede mogen wagten tol j de maend mey: dit is eene dwaeling.Het weézenlyke lydstip waerop die kwiltanciën moeten verwisseld zyn. is den 18 april aenstaende. Al de recepissen, die alsdan niet verwisseld mog- ten weézen, vervallen en zyn van geencr weerde. LAETSTE TYDINGEN UYT ITAL1ËN EN VRANKRYK. De vyandlykhcden lusschen den Piëmont en Oostcnryk zyn i herbegonnen. Het gcrugl loopt cn schyntzich le bevestigen dal de Ooslenrykers door de Piëmonleézers verslaegen en op de vlugl gedrcèven zyn. Dil gerugt verdient nog geen geloof. De Roomschc consliluëcrende vergadering hééft men deézer da gen een manifest laelen uytgacn lot alle volkeren gerigt, welk f stuk zich door eencn geesl van vcrwocslhcyd en opgewondene driften kenmerkt. Dil manifest is wel geschikt om de ligtgeloo- vigc le verlegden cn de zwakke le verschrikken, op dat de god- deloozc overweldigers langs die beydc kanten of aenhangers zouden winnen of des te geruster de vrugt hunner boosheyd zou- t den konnen genieten. Maer zy rekenen zonder den uuêrd indien zy denken dat den Groolcn Vorst van hier boven zynen plaets- bekleedcr zal laelen hoöncn cn deszclfs reglen miskennen. Eeni- gen tyd geduld, en \cy hoópen le zien dal hel hclsch geweld, als na gewoonte, legen de rots van Gods magl zal vernietigd worden en dal het pausdom dat zy vernietigd oórdcelen, als eene hel dere zon uyl de dikke wolken des oproers zal te voórschyn komen. Men léést in de Estafette Heden heerscht de grootste ongerusthcyd in de wetgeévende Vergadering, men houd er zich \bczig met hetgcén er over dc Alpen gebeurt, gebeurtenissen, wiër gevolgen onberekenbaer zyn. Het gouvernement hcéfl, naer men zegt, de tclcgraphischc depeche ontvangen, dal de vyandlykhcden in Italiën herbegonnen zyn. In Vrankryk wilt minister Falloux zyne demissie geéven omdat men weygert toe le stemmen in de herstelling der tyde- lyke magt in de hand van den paus. Parys, 14 maert. Men hééft in dc Vergadering aengekon- digl dat de viool naer de kusten van Ilaliën vertrokken is. Men spréékt van de aenstaende inrigting te St.-Maur van een kamp van 20,000 man. De reeds genomene schikkingen doen vermoeden, dat die inrigting niet tydelyk zal zyn. De troepen zullen in barakken met vloer cn daken gelegerd wor den. Naer het schynt, is dien maetregel genomen, uyt rede van de meer en meer dreygende houding van de volksbedriegende party, die de orde wilt stooren en niels zoekt dan het leger te misleyden. Den president der republiek, zegt eene correspondentie, hééft verklaerd, dal Vrankryk noch le Roomcn, noch in Toscane, noch in den Piëmont zou inlcrvenicéren. De vloot die naer dc kusten van Ilaliën gezonden is, hééft gcene offensieve bestemming. Dit alles verdient wacrborg. Wy bcriglen onze geagte leézers dal de verlrekucren op den yzeren weg veranderd zynde, die der omnibussen uyl onze stad naer dc statie van Audcghcm insgelyks eene verandering hebben ondergaen. Wy hebben deéze veranderingen op d'aglerste zyde onzes blads aengeslipt cn verzenden derhalve de belanghebbende naer die verlrekucren. Deéze wéék dóór de politie deézer slad aengehouden, en ter beschikking van den heer procureur des konings gezonden, Bencdiclus Malderie, 18 jaeren oud, dienstbode, van Welle, verdagt van diefte van circa 70 franken, ten nadeele van zynen meester Benedictus Slrobbelaer, schipper alhier. De politie hééft zich begeéven ten hnyze van den beligten, alwaer zy nog 50 franken van de gesloólene penningen gevonden hééft. Processen-verbael, zyn opgesteld, ten laste van verscheyde persoonen om na de bepaelde uer, vóórzien in het reglement van poliliie deézer stad, geruymd te hebben, en de straeten met privaetslofïen of geteerde suykerspekken te hebben bemorst. M. L. J. DTIooge, pastor te Grimbergen, is pastor en deken benoemd le Gceraerdsbcrgen. Den Journal des Flandres kondigt aen dat M. Bracq, pastor der kerk van St.-Anna, te Gend zyn ontslag hééft gegeéven. In den nagt van zaterdag tot zondag laetst, hééft het vuer te Erembodegem, een huys in assche geleyd, dat bewoond was door Gysels klompmaeker. Niels was verzekerd. De schade word op 709 franks, berekend. Den Monilcur van den 5 january kondigde een besluyt af, den 3 january dóór den minister genomen belrekkelyk het haspelen en de nummerleekening der vlassen-garens, met de hand gesponnen. Daerby wierd gezegd, dat er eene bezondere onderrigting zou opgesteld worden, ten eynde deéze nieuwe bepaelingen onder iiet bereyk der spinsters le brengen en het eenvormig systeém der nummcr-teekening algemeen le maeken. Deéze onderrigting is nu definitief vastgesteld, na onderzogt te zyn geweést dóór de bcvoegdstc deskundigen der beydc Vlaenderen. De Iynwacd fabriekanten, die exemplaeren deézer onder rigting wenschen le bekomen, hel zy in de fransche of vlaem- sehe taelen, kunnen zich hiertoe wenden tot het departement der binnenlandsche zaeken; zv, die voórnemeéns zyn persoonlyk mede te werken tot uytbreyding van dien maetregel, worden verzogl hunne inzigten le doen kennen. Op 12 dezer maend heeft de pleglige prysuytreyking aen de leerlingen van het onderwijsgesticht van den heer Bernard Thienponl, te Voorde, plaets gehad en had een lalryk publiek uytgelokt. Met genoegen hebben wy de uytvocring der allcnsprakcn en het loneclsluksje door de leerlingen uytgegalmd, aenhoord, en gezien dat de heeren directeur cn professors van het voornoemd gesticht noch moeyte noch kosten sparen am hunne leerlingen voordeel en eer te verschaffen(Medegedeeld.)

De Denderbode | 1849 | | pagina 2