Den genacmden Ivarel Couchie, oud 40 jaeren, werkman te St.-Anlelinckx, schuldig verklaerd aen diefstal van zes kie kens, met bczwaerende omstandigheden gepleegd ten nadeele van den landbouwer Pielcr Goosscus, te Oullre, is veroordeeld tot 5 jaeren opsluyling en 5 jaeren onder toezigt der policie. Zondag morgend ten 5 1/2 ure is er brand onlstacn in de Magdalena-kerk te Brugge, welken zich gelukkiglyk hcpaeld hecftby de vernieling eeniger ornementen in de sakrisly, doch zonder spoedige hulp, de vreeslyksle gevolgen kou gehad heb ben. De verbrande voorwerpen waren verzekerd. Acngrocyenden voorspoed. Vrydag der .verledene week heeft men te Brussel in twee verschillige straeten twee klcyne doode ligebaemen van pasgeborene kinderen gevonden, die daer naekl op de blootc sleenen lagenwat zyn er toch in de groole sleden moeders, die een beestelyk hert bezitten zegt den Vrede. En wat word er toch slegt gezorgd voor de be hoeftige werklieden er arme kinderen zeggen wy. Een nieuw slach van lorrendraeycry is te Brussel ontdekt geworden by de stadspoorten. Sedert eenigen tyd zag men eenen persoon dagelyks eene menigte groote brooden in stad voeren, die geen oktrooy beladen. Deézer dagen kwam hy we derom, en eenen der douaniers nam bv toeval, een brood in handen, dat hem byzonder zwaerwigtig scheen. Na gedaen onderzoek, bevond men in ieder brood eene ilesch brandewyn. Al de brooden zyn aengeslaegen. Maendag heeft de regtbank van Brussel nog eenen armen schoenmacker tot 100 hollandschc guldens boete verweézen, omdat by met 2 kilos koeyvleesch, in zynen hoed, de poort had willen binnenkomendien armen man zey byna al weenende, datdeéze zaek zyne gansche vernieling was!... Het gouvernement gaeteene beproeving van volkplanting in de Kempen aenleggcu. lilden loop van dit jaer nog zul len langs het kanael in de gemeente Lommei 50 paglhoeven worden gestigt. Iedere pagthoef zal vier hectaren gronds krv- gen voót landbouw en eene hectaer waterbeemd. Aen de grooie barrier zal voor deéze kolonie eene kerk, eene paslory en eene school worden gebouwd. Soórtgelyke volkplantingen zullen in toekomende jaer in Moll en in Arendonck worden aengelegd. De pagthoevcn zuilen aen vlaemsche landbouwers worden gegeéven en bel gouvernement zal hun, geducrende dc dry eerste jaeren, vee en de noodige sommen lot levensmiddelen verzekeren. Men schryft uyt Loven 10 maert. Donderdag heeft men op den offerblok naest eenen autaer in St.-Pieters-kcrk, eene houten doos gevonden, liet lyk van een pas geboren kind bevat tende. Volgens de verklaering van deskundigen is er dit kind levendig ingelegd, eu in de enge ruymle, by gebrek aen lucht verstikt. Den 8 is den bliksem in den stadstoren van Nicuwpoorl gcslaegen en heeft denzclven in brand gesleéken. De spoedige hulp heeft den brand gebluscht, vóór dal hy meer schade kon aenriglen. De thans bestaende schade beloopt reeds meer dan 2000 fr. Byna op het zelfde oogenblik sloeg den bliksem in dc St.-Joris-kerk. Volgens eenen brief, uyt Wenduyne geschreéven aen den Impartial, zyn de lyken der fransche schipbreukelingen dóór de bewooners van den omtrek in de duynen begraeven, doch geenzins geplunderd nog verminkt geworden. Hunne kleeding- stukken had men tot een pak gebonden en in hel gemeente- huys gebragt. Op bevel der bevoegde overheyd, zyn de lyken onlgraevcn cn behoorlyk ter aerde besteld op liet kerkhof te VVenduyne. Den konsul van Vrankryk was liicrby tegenwoordig, en lieéft daerna de kleederen dier ongein kkigen uytgedeeld aen de behoeftigste inwooners diër gemeente. Men leest iti een gendsch bladDe geeslelykheyd onzer stad néémt een yverig deel aen de patriotieke manifestatie der Gentenacrs voor de slagtolfers des brands van 28 february. De inschryving voor dc oprigting van een monument ter hun ner nagedagtenis eu tot understand der familicn, die het meest by die ramp geleden hebben, onder de geeslelykheyd geopend, beloopt reeds tot de som van 78,'i franks. Z. II. den Bisschop heeft ingeschreéven voor 200 fr. de heeren president en pro fessors van liet Seminarie, vóór 80 fr. M. Van Acker, pastor van St.-.Michielskerk, vóór 50 fr. M. den abt Van den Hccke, voor 40 fr. de heeren kanoniken Van Crombrugghc, ltaepsaet en verscheydene anderen, elk voor 20. Ditopregt evangelisch gedrag zal ongclwyfeld den yver onzer welhebbende stadgenoólen opwekken, en de middelen verschaf fen om niet alleen dc nagedagtenis te vereeren der alom be treurde burgers, maer ook om diegeéue schadeloos te stellen, die by de brandramp alles verloóren hebben. Den bekenden veroordeelden Heisin, waermede de dag bladen in den tyd zich zoo sterk bezig hielden, is te Gend in hel gevang overleden. vier endvogels. De vrouw Romans, boterwyf, kwam lest met een groot stuk boter de stad Brussel in; den kommies trok er eenen yzerdraed dóór en vond in 't midden der boter vier gepluymde endvogels de vrouw weende billerlyk en men gaf liaer dc endvogels weder, mits 5 franken te betaelen. De vrouw peysdé dal alles daermede gedaen was, maer zy was leelyk bedroógen, want zaterdag 11. lieéft de regtbank haer daerenboven tot 100 hollaudsche guldens boete verweézen Dat zyn duere endvogels. \Y y leézen in den Demcrbode van Diest: Een jainmerlyk ongeluk is den 14 voorgevallen aen den Barreel te Caggevinni- Assent, en, naer men verhacll, op de volgende wyze; Den weg leydende van den steenweg naer Assent gaet in snelle helling nederwaerts. Pagter Robert ltcniers bad langs dien weg meermaelcn zwaere hoornen gevoerd. Hy spande dan -zyne peurden af en men bcsluerde den acts die uatuerlyk van zelf afrolt, met de hand die bewerking liep altyd wel af. Maer maendag had hy wederom eene zwaere vragt van dry boomen langs dien gevaerlyken weg af te voeren. Heniers en zynen knegt beslueriien naer gewoonte het voerluyg met de hand, en in de plaets van den eenen aen deczen en den ande ren aen geenen kant het voóreynde van den deessel vast te houden, waren ze heyden aen den zelfden kant gaen staen. Dóór het zwieren der boomen heen en wéér geslingerd ver warden zy in elkanders heetten, slruykclen, vallen en'het snel loopende rad rolt te midden over bet lyf van Riviers, die deèr- lyk verpletterd dood bleef liggen, en over de beenen van knegt die geweldig verbryzeld wierden. Men vreest ook vóór het leven van den knegt, die zich in den bedenkelyksten toestand bevind. Pater Lacordaire predikte deézer dagen vóór eenen tal- rykcu toeloop van geleerde menschcn in O. L. V. Kerk te Parys. Den vermaerden redenacr had zich nog nooyt tol zulke verhevenheyd van denkbeélden weéten te verhellen. Onder den algemeenen indruk welke zyne trelfendc rede op zyne toe hoorders maekte; riep hy deéze bedenkensweërdige wóórden uyt; Het koningdom lieéft byna geene geloovigen meer; de republiek lieéft er maer weynige; maer daer blyft ons, onder de algemeene puvnen, nog over den priester, den krygsinan cn den magistraet, en deéze zyn voldoende om ons te redden.» Tegenwoordig worden ten allen kant de noóleboomen opgekogl vóór het tnaeken van geweerkolven en naer Luyk gezonden. Het schynt dat er te Loven verscheydene honderden die by de burgerwagt der stad ingelyld zyn, hunne geweêren niet zyn willen gaen haelen, zeggende dat ze die liever in bet magazyn lieten staen. Eenen omzendbrief dóór den gouverneur van Braband inaekt bekend dat het aen het Coliegie van burgemeester en schepenen, en niet aen den acnschryvingsracd is, de lyst op te maeken van dc persoonen die bekwaem zyn om zich te klecden ten eynde deel van de burgerwagt te maeken. Wy veiiieétneri, zegt den StanuaÈrt van Brugge, dat de wyding van Mgr. Malou vóór de maend mey niet'zal plaets hebben, deollicieélc bullen zyner benoeming niet acngekomen zyndc. Men vreest dat zy, dóór de akelige tydsomstand'igheden, in de handen der vyanden van de Kerk zullen gevallen zyn, daer zy reeds sedert lang alhier in het bisdom moesten weézeu. HOLLAND. 's iiERTOGENnoscii, 11 maert. In het begin der afgeloopenc week zaten twee vremde iieeren te Nieuwkuik in de gelagkamer van de herbergierster de Wed. P. de B... in een druk gesprek, toen de dochter binnen kwam, meteen stel oor- en hals sicrae- deu van zilver met diamanten bezet, die heeren te kennen geé- vende dal dezelve liaér vóór den winkel dóór eenen koopman te koop wierden aengcboóden, met de vraeg of zy daervan ook kennis hadden; deneenen autwoórdde, dat hy geene kennis van edele gesteenten had, doch dat den anderen vroeger in die zac- ken gehandeld had en dus de weerde kon schallen; deézen nu, 11a een nauwkeurig onderzoek, verklaerde een en ander eene gezamenlijke weerde te hebben van 500 fr., er bvvoegende: «at vracgt er den kerel vóór? eu op het anlwoórd,"565 fr. gaf hy te kennen, dat dit ver beneden de weerde was, cn hy vóór gezegden pryszou w illen hebben, indien hygeld genoeg by zich haddaer hy echter niet geërne zulk een koopje liet varen, stelde hy haer vóór die stukken vóór gezegden prys te ncé- men cn dezelve aen hem na verloop van 'twee. a dry dagen met 50 fr. winst over te geéven. Tol waerborg dal hy zyn wóórd zou houden, boód hy aen zyne gouden horlogic daer te laelen iloór het uylzigt op toegezegde winst wierd den koop gesloólen, de juweelen dóór de wed. de B.... betaeld en dc horlogie agler gelaelen. Toen egter ter bepaelden tyd den eygenaer der horlogie niet kwam en hy zich nog een paer dagen te vergcéfs liet wagtcn, kwam de dogter haer deéze stad en'verkreeg aldaèr dc zeker heid, dat de edele gesteenten glas en de gouden horlogie koper was. Te laet bemerkte zy dal zy dóór vertrouwen en l'iglgeloo- vigheyd dóór dry schurken was opgcligl geworden. DUYTSCHLAND. ONTiiiNDiNG der dieet te kremsier.Het Oostenryksch ministe rie hééft den Coup d'Etal of staelstrek des konings van Pruvs- scn nagevolgd. In naem van den jeugdigen keyzer, beeft het zelve by bevelschrift de Konslituëerende Dicét van Oostenryk ontbonden en eene gcoktroyeérde constitutie voorgesteld aen het land. Deéze keyzerlyke constitutie beveelt dat er twee kamers zullen zyn, welker leden indirekt of niet reglstreéks dóór het volk gekoózen moeten worden. De vier beschuldigden van moord op generael Latour zyn gedoodsregt geworden. Uyt Athene meld men van den 18 february, dat den patriarch der Grieksehe omwenteling, Panutzos Nolavas, te Trikala in het Korinlhischc, in den ouderdom van 110 jaeren overleden is. weenen, 8 maert. Gisteren was geheel de stad verlicht. .Men zag nergens troepen; zv waren allen geconsigneérd. Naer het schynt, is de constitutie iloór de Weeners gunstig ontvan gen. Dc voorsteden waren niet geïllumineerd. Op hetzelfde oogenblik dat dc constitutie hier geprocla meerd wierd, ontvingen de afgeveérdigden te Kremsier hun verlof. Den 7 's morgens kwamen de afgeveérdigden om de zitting by te woonen; de deuren waren dóór soldaeien bewaekt welke hen driftig terug stieten. Alleen wierden zy, vyf te gelvk, in den bureau van den president toegelaeten 0111 er'hunne e'er- lilieaten le haelen. Dc afgeveérdigden Fischlof en Pralo zyn onmiddelyk na de ontbinding aengehouden cn hier heden onder gelcyde aengebragt. Den heer Löhner en andere afgeveérdigden welke daegs te voóren vertrokken waren, zyn aglervolgd. Al de andere afgeveérdigden wierden nauw keurig afgetast eer zy Kremsier verlieten. Alle zyn vol verontweêrdiging vertrokken en hebben tegen die leege behandelingen geprotesteerd. PRUÏSSEN. Te Bowogo, in het groot-hertogdom Posen, hebben den 8 macrl ernstige onlusten plaets gehad, ter gelegenheyd der jaer- merkt. Talryke beuden hebben de winkels der joódsche koop lieden aldaer geplunderd. Verscheydene persoonen zyn in die worsteling gekwetst, en de gendarmerie is zeer mishandeld geworden. Men vreest aldaer de binnenrukking der Russen, die reeds legen de grenzen liggen. FRANSCHE REPUBLIEK. parys, ff maert Te Bondues (Noorden) is eenen persoon, die op de publieke plaets geroepen hadI.eére Barbes! Lecvc Raspail! Leéve tic guillotine! en er bvgevoegd had, dat men niet veel zou voóruylgaen, indien men niét eenige duyzeude hoofden deed vallen, wydoór het veronlweêrdigde volk voorde regtbank gedaegd. Om te toonen hoeverden eerbied vóór dewet by sommige per- s oonen verdwecncn was, zullen eenen eygenaer van Arbois acnhaelcn, die den li maert, by eene in beslagneéming van meubelen, wederstand boód by middel van vier pisloóleu, en een geweér met twee Ioopen cn twee klcyne kanons, welke hy op de terras van zyn buys geplaetst had. Te Liverpool heeft men groote aenvoeren van aerde uyt California aengebragt; meest al die aerde bevat vcél goudstof. Al de brandrampen, tydens het jaer 1848 te Parys voor gevallen, hebben vóór geen 150,000franks schaden veroorzaekt. Nu, de gewaerborgde gebouwen in dc hoofdstad bcloopcn tot de weerde van 50 milliocnen franks per jaer. Wat schoone en ryke beneficiën Wanneer zal toch liet gouvernement het versland hebben, zich meester te maeken van die vruglbare bron van inkomsten De Pcuplc Souverain van Lyon, vraegtIs burger Lenotte, tweeden particulieren secretaris van burger Louis Napoleon, niet burger Victor Lenoble? veroordeeld vóór vervalschingen afwending, in zyne funcliën van notaris te Versailles in 1847 en gegracicérd dóór den onomkoopbaeren Cremieux, zoodra hy aen liet ministerie van justicie gekomen is? Men vroeg onlangs aen eenen representant der Montagne, dóór welke middels zyne party de kosten bestryd van die onté zaggelyke propagande van dagbladen en demokralieke schriften over gansch rankryk verspreyd. Ziehier zyn antwoordVan dc 25 franks, welke wy als volksvertegenwoordiger genieten, be houden wy er 5; de overige 20 zyn vóór de propagande- Men léést in de gazelle van: Lol-cl-GaronneDe laetste kiezingeu hebben op eene nabuerige parochie eenen persoon tot het ambt van burgemeester geroepen, den welken geene groole studiën gedaen had cn die de bestiering nog maer kende met den naem. lly ging den notaris zyner parochie vinden, hem verzoekende eene korte uytleggiug te geéven om eenen aki van den bugersland op te stel'lcn. Niet is zoo gemakkelyk, zegde den notaris; als er eenen jongen geboren is, schryft gy: Is geboren Jerome, zóón van Martin, enz. is het eene dogter: is geboren Joanna, dogter van Malhieu, enz. en komt er iemand te sterven gy schryft hetzelve, het wóórd geboren vervangende dóór gestorven. Dit zeggende hadden notaris het op een stuk papier geschreéven het welk onzen nieuwen burgemeester medenam. Hy volgde deéze raedgeévingen zoo stiptelyk, dal, sedert hy in bediening is, er op dé registers niets anders zyn als Jerome, zóón van Martin, enz. en Joanna, dogter van Ma- tliieu. Er zyn geene andere geboren noch gestorven dan Jerome en Joanna. TÏDINGEN UYT ITALIËN. De reactie in de Romeynsche Staeten, schynt acnvang te neémen. Dc dorpbewooners beginnen op te staen ten voórdecle van den verdreéven paus. Men leéze het volgende uittreksel van een ilaliaensch blad: De platleland-bewooncrs in de Romeynsche Staeten begin- nen in eenige strcéken op te staen, teil voórdecle van den II. Vader. Benden die opeubacr generfd, en gewapend ivor- den dóór geweêren met twee loopen, dóór kruysen het land, vangen klcyne geveglen aen met de nationale garden cn behaelen somtyds voórdeelen. lil de omstreéken van Baven- na, die sóórt van Vendée, is deéze vry kragtdaedig geor- ganiseérd. In de zitting van 7 maert lieéft de kamer der afgeveér digden te Turin een krediet gestemd van 5 millioen ponden, ten eynde de kosten le dekken van de onmiddelyke mobilised- ring der nationale garde, en een ander krediet van twee millioen vóór de belading der wapening van die zelfde garde. Men léést in een dagblad van GenuaEenen brief vair monsignor Canali belast de geeslclyke overheden zich niet te schikken naer den wil van het romeynsch gouvernement, dat eenen inventaris beveelt van alle geèstelyke goederen. De II. Kerk mag zich tegen de magt niet verzetten; monsignor Canali zegt dus, dal de geestelyke direkleurs alleen moeten pro test eéren. Men schryft uyt Napels, 27 february aen den Times: Den paus geniet, naer het schynt, eene volkomene rust te Gaëta en zynen nabuer, den groot-hertog, is te Mola. Geenen van beide schynt geneygd le zyn, zyn tegenwoordig verblyf te veriaeten en den groot-hertog heeft liever zyne kosten le be taelen in de kleyne herberg van Mola, dan de edelmoedige gast- vryheyd van den koning te aenveêrden. Misschien deuken zy dat zyn Men schryft uyt Gaëta, 25 february, aen den Omnibus: Heden avond is bier nvt de romeynsche staeten een rytuyg aengekomen, in hetwelk zich eenen priester en ccncn ivereld- lyken persoon bevonden. Dit rytuyg was dóór 4 jaegers te peërd geëscorleérd. Men zegt, dat die persoonen belangryke depechen aenbreiigen. Men schryft uyt Itoomcn.aen ileAugsb. Zeiltmg: Den val van Gioberli lieéft liet gouvernement en dcszelfs aenhangers wéér moed gegeéven. Doch er blyft nog altyd dc hoofdkwestie Hoe uyt den thans bestaenden financiëlen krisis geraeken? op te lossen. De gedivongene leening is besloótende eygenaers beginnen te morren en den wensch om alles in den voórigen toestand hersteld te zien, groeyl dagelyks zigtbaer aen. Alle oogenblikken verwagten wy de gewigtigste tydingen van liet oórlogstooneel in [taliën. Radetzky hééft zyne troepen bevoólen den Piëmont in te rukken zoohaest Karel-Albert de vyandlykheden iicrbegint. Naer het schynt zou Karel-Albert aen ileu paus beloofd hebben, zyne zaeken te regelen, zoodra hy den Oostenryker verdreéven lieéft. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. I)e kamer moest woensdag de beraedslaeging openen over de wel op de Successie-regten; maer den heer financic-minister wiens gezondheyd nog niet geheel en al hersteld is, vreesde dat hy den loop der beraedslaeging niet ten eynde toe zou kunnen

De Denderbode | 1849 | | pagina 3