ZONDAG 25 MAERT 1849. AELST, den 24 Macrt. Dil blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteckening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonee van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand regtveèrdige klag'len of gegronde rekla- mcn in 'l algemeen belang te doen heeft, liy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochuéren, schriften, boeken, prin ten, etc. \vaervan een atdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begecren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SLUM. DEN DENDER-BODE Wy hebben dikwils middelen aengeweézen om den verlaelcn armen werk en brood aen te schallen en tevens zynen ongeluk- kigen toestand vóór wat het zedelyke aengaet, te verbeteren. Hiertoe hebben wy groote werkhuyzen en koloniën aengerae- dcn die dóór den staet zouden moeten ingerigt worden en alwaer lalrvke anne in eene familie vereenigd, de weldaeden eener zedelyke en stoffelykc verbetering zouden genieten. Men scbrceuwe niet dal dit utopicn zyn, dat de verweézenlyking van soórtgelyke voórdragten onmogelyk is etc. Wy hebben de ondervinding der fransche volkplanting van Meltray lot slae- ving van onze raedgeéving bygebragl, en nu zullen wy eene tweede niet min beslissende rede bybreugen. OIBeieéle docu menten die wy onder d'oogen hebben nopens het werkhuys van liefdaedigheyd teGend, luiden vóór 'tjaer 1817 als volgt: De gemiddelde bevolking van luit Wcrkliuys van. Liefdaedig heyd te Gend was van 552 persoonen, waervoór hel geslipt als werkloon uylgcgecvcn heeft fr. 51,506-9$ c. of 55 1/2 centimen per persoon tn per dag. De vcrvei'rdigde voorwerpen hebben fr. 74,429-12 c. opgebragl; na aftrok van de weirde der grond stof en der besluerkosten, blyfl fr. Gi,229-77 c. hetgeen renen zuyveren opbrengst daerslclt van fr. 10,199-55 r. Gelyk men ziet, zou de inrigling van grootere werkhuyzen wel verre van tol last of ruïne van den staet te strekken, eerder eene bron van voordeel konnen worden behalve dat zy eene onbelwistbaere maelschappelyke verbetering zou te weeg bren gen. Het gouvernement gact nu langs bet kanael in de ge meente Lommei (Kempen) eene volkplanting beproeven en le dien eynde een 50 tal paglhoeven stiglen die aen Ylaemsche landbouwers met eeu zeker aeudeel gronds benevens bet bc- noodigde geld en vee vóór de dry eerste jaeren zullen gegeéven worden. Macr welke zullen die landbouwers zyn?'Zyn liet welhebbende menseben, dan zouden wy de handelivyze des gouvernements eeneongeoórlofde geldverspilling noemen zyn bel integendeel arme landbouwers, dan stell hel gouvernement zich bloot geheel liet doel des maetregels te missen, want men begrype het wel, den armen is lot eeuen staet van demorali satie vervallen die bent volkomen belet zieli zeiven le beslue- ren, en aldus zouden de middelen dóór 't bew ind beproefd om den armen te helpen en 't land eene meerdere opbrengst te verschaffen, leenemaei zonder uytwerksel blyven; terwyl een groot aental arme in eene aenzienlykc volkplanting verzameld onder bet loezigt van een wys en menscblievcnd bestuer niet alleen bun eygen bcslaen maer zelfs voórdeelen vóór den staet zoudeu winnen. In den zomer zyn cr altyd bezigheden op bel veld te verrig- len, en in den winter zouden cr bezigheden in een of meer werkhuyzen der kolonie konnen verrigt worden welkers op brengsten zoo als in de volkplanting van Meltray en het werk huys teGend winslgeévend zouden zyn. Eene riict min ongelukkige zaek staet zich te verweézen- lyken; le Antwerpen nacmelvk is by kouinglyk besluit de inrigling veroórlofd eener maetscbappy lot' 'aenkoop, bc- sproeying, bebauwing etc. van hcydegronden in de kempen. Deéze maetscbappy zal by middel van akliên de onvruglbaere gronden aenkoopen en deéze vóór eygenerekening cxploileéren; en wacrom zou het gouvernement niet konnen ouderneémeu bet gcén particulieren durven waegen? Wy hebben bet nog ge/.cyd en wy berhaelen bel, het gouvernement alleen is lil slaet dergelyke eolossale werkingen te doen, omdat er bier loe aen houdend heyd noodig is bet welk meest van tyd vóór parti- eurieren ot onmogelyk word of ben verveelt zoobaest deonder- ncéming geene geuoegzaemc winsten oplevert om den geest van speculatie te voldoen; is de onderneéming zeer w inslgeé vend, dan verryken zich eenige particuliere tol nadeel van staet en armenis hel tegendeel aen le stippen, dan word de onderneéming geslaekt, heyden blyven heyden en't volk ver valt geduerig meer en meer in armoede. Den besten zoo niet den eenigen middel om den armen te laeten geld winnetten om uyt den beigischen grond meer op brengsten le trekken, laet bel gouvernement vacren zoo noglans dat bet overtuigd schynt van de zekerheyd van dien middel dóór de jaerlykscbe aenkoopen en vrnglbaermaeking van uit gestrekte gronden in het kamp van Beverloo welke aldaer mei eenigen tyd geduld in vrugtbaere landeryën zullen verkeerd zyn; het gouvernement schynt bier niet onweétens eerie ge gronde hoop te koesteren aengezien het zich de onleygening der aldaer afgcslaene gronden aen particuliere of landbouwers voórbebouden bcéfien er zelf reeds verseheydene blokken hoéft aengekogt. llcéft liet geduerig aenweézèp van een deel onzes legers aldaer reeds vrugtbaere vlakten gemackl, is dit geen bewys dal deés resultaet eeniglyk dóór 't gouvernement of dóór blyvende gestiglen kan bekomen worden'? En wacrom dan langer geaerzeld of gedraeld? Waerom dit ecnig middel legen 'tvlaemscb pauperismus van jaer tot jaer laeten verminderen na maete de heyden dóór particulieren worden aengekogt? Waerom niet gevreesd van eyndelyk dit eenig middel voor allyd le zien verdivvnen? BLIK OP DE KAMER SUCCESSIEWET. De kamer licéft zich geheel de wéék met de wet op de erfe nissen bezig gehouden. Den minister van financiën is inaendag met al de argumenten die in zyne magt warén in liet strvdperk gclreéden en beeft eerst en vooral over de noodzaekelykheyd van nieuwe betastingen gesproken, en dit op eenen loon als ol Belgiën moest vergaen indien de kamer de nieuwe belastin gen niet wilt loestacn. Wy herrinneren ons itier eenen para groef der troonrede wayr gezegd wierd dat den koning ziclt gelukkig aglte te mogen aenkondigen dat ergeene nieuwe be lastingen zouden moeten geheven worden. Én nu, waer is die belofte? Evlaes dil mael gelvk in andere gelegenheden is het wederom eene zoogezegde LIBERALE belofte die op niets uitkomt en siegts gediend beeft om de oogen der natie te ver blinden. Er moet geld zyn, zegt den minister; ja, dit geloovcn wv, want zonder geld geen bestuer; maer waerom spaert gy niet? Waerom geduerig de eene verkwisting op de andere? Waerom geduerig hel een pensioen op liet ander? Wacrom die schreeuwende jaérwedden van 10,15, 20 duyzend en ineerfran- ken niet afgesnoeyd? Er moet gcid zyn! ja er moet geld zvn, maer als het huyslioudcn van den stact'zoo verarmd is,'waerom regelt gy niet leer naer smeêr. Indien iemand die dagelyks plagt vette keuken le doen en daerdoór le niet gegaen is,'zegde ik moet toch myne vette keuken hebben, ik moet toeli nivu glas wyn neémen, elc., wat zou eenen redèlykcn menscli daer van zeggen Wat zou den minister zelf daorvan zeggen? Den agtbaeren lieer Dumortier en andere deftige redenaers hebben doen zien dal de voórgedraegene wet eene slcgle wet, eene familiescbendcnde en impopulaire wet is. En inderdaed, by liet afsterven eens vaders zouden de kinderen gedwongen zyn geheel den slaet hunner zaeken kenbacr le iiiacken, en zich vóór liet verlies van hunnen ouder nog bovendien met eene geldbelasting getroffen zien; zyn liet rvkc ouders die j dóór de wet bepaeld. Maer is dil dan geene onreglvecrdigheyd waervan de wet oorzaek is? Ja, want de goede moeien alles bezueren terwyl de booze zich aen alles ontrekken. De opleg- ging van den eed in deéze materie van erfenis, zou dus enkeiyk dienen om nauwgezette gewcélens of le knellen of hen in liunne stoffelykc belangen le hinderenzy zou den geweétens- loozen nog gcivcélensloozer maeken en den zwakken bederven, met een wóórd, zy zou, gelyk M. Dumortier liet zeer wel gezegd licéft, hel land demoratiseéren. En eylaesWal is de oorzaek dal Yrankryk en eeu groot deel van Italiën in zulken bewce- ncnsweèrden toestand verkeeren? Het is de demoralisatie of zedeloosbeyd, de verzwakking van godsdienst etc., dóór slegle leerstellingen van zich zoo noemende liberalen ofdeinokraten te weég gebragt. Zou men bier in Belgiën ook soórlgelyk vergiftig zaed willen zaeyën Dat men er aen denke, een volk zal ongc- I lukkiger worden nu maete het van den godsdienst zal afwyken. DOOD VAN DEN KONING VAN HOLLAND WILLEM II. Iieeds van zondag is de tvding der dood van den koning van Holland Willem den II alhier bekend geworden. Z. M. is le Tilburg aen eene hcrlziekle die luier sinds eenigen tyd omler- mynd bad, overieéden. Deés afsterven heeft in Holland eene diepe ontroering doen ontslacn, eensdeels omdat W illem II algemeen door zyn volk teederlyk bemind wierd en zieli ruym- scboots dour zyne ireffelyke gevoelens en opregt liberale gezind heden deézer liefde weêrdig luid gemaeklanderdeels omdat de Holiandscbe natie met tegenzin en zelfs met afkeerde troonbestyging van den erfprins, nu W illem lil, te gemoel ziet. Dit volk lierriunert zich de voórmaelige leéfwy/.e van zynen toekomenden koning, welke in geener 'voege mét liet karakter dat hem le wagteu stond, overeenkwambel volk vreest dal de vyandelyke gevoelens voor voortgang en doelmaétige her vorming die Willem II! bezielen, op bel zelve zullen drukken, en dat by de vryzinnige ontwerpen van wvlen zynen vader zai tegenkanten of ten minsten maer gedeeltelik 'uitvoeren. Doch't isle lioópen dat den vorst,' in zyn eygen 'belang, van zommige verkeerde gedagleu zal neérkeercn eu de roede niet uyl liet. oog zal verliezen welke reeds zoo menigen vorst van Europa ge kas! yd heeft. Voorleden zondag hééft de eerste wapen- en kleeding inspec tie vail bet 1 'e balaillon onzer burgerwagl plaets gehad. Veéle garden waren nog niet in uniform en hebben zieli in liurger- klecdy naer liet pleyn begeéven. Naer wv van veéie vernomen hebben, is hel bun volstrekt onmogclvk zich den uniform aen schaffen en zyn zy bereyd de dreygeinenlen van boete etc., te S'^kSefiSe^wêi, maer t is'siegts'een d'eéi 'Tl F dc bW^de der inkomsten dat zy betaelen het géén hun derhalve niets of ^.1®'..^Zoo maer weinig geneert; zyn het geringe ouders die overhalen, de geringe kinderen moeten ook betaelen, maer niet van dié inkomsten, w ant zy hebben er geene, maer wel van hun kicvu kapiiacltje. liet gebeurt maer al te véél dal eenen vader alleen den steno zyiier familie is en dat zyn afsterven een geheel huis gezin ten gronde ruïncért, en dan zal den flsc kómen om van alles kennis te neémen en om by lief onherstelbacr verlies nog eene knellende belasting le voegen is dit niet schandelik Voeg daerby nog dien zedclöozen eed, en men zal den top "der schande berei ken. Als men den eed overpeyst welken liet ministerie in zvn wetsontwerp voórdraegt, dan moet men ronduyt zeggen dat de grondstellingen van T hedendagseh liberalismus noch voór- uylzigt noch treffelykbeyd hebbendie iemand tusschen zyne belangen en zyn geiveéien stelt, is eenen voórslaendcr van zede loosbeyd, eenen volkshaeter, en dit zoo voél le meer op onze lyden dat de godsdienstige gevoelens doót' slegte eu verderfe- lyke leerstellingen zoo zeer verzwakt zyn, en dat er zoo vcé! bedekten nood in de. familiën heerscht. Deéze vóór wie de wóórden gcwetilen dn mrijnecdighcyd hol Ie zinsneden zyn, zuilen geenedé minste moeyelykheyd maeken om eenen valschen eed te doen; zy aenbidden te vcél den afgod van liet geld en aen deézen zullen zy alles slagtofferen; andere, integendeel, die nog eenige goede gevoelens bezitten, zullen aerzcle'n eu drae- ien, en er hoeft maer eenen racdgeéver te komen om ze te doen bcsUiyien lot liet onregtveèrdig ziveéren; eene derde sóórt eyndelyk in welkers hert den godsdienst vast gevestigd is, zal nauivkeuriglyk alles overgeéven en de lasten draëgèn veelenwant de burgerwagl is eene instelling die, word zy uoodzaekeiyk, mei goeden ivil en zonder bedwang alleen kan goeden uytsiag opleveren. Nog eens berhaelen wy bet, dat men alles met znglheyd hoeft le doen en geene gemoederen dóór ivelkdaenige oprokkeningen te verbitteren, ivant men nooit met azyn zal honingbiën vangen. W v zeggen dit ronduit lol waerseliouiving van die liet weélen moet, omdat wy bieren daer zaeken veruomen hebben die vóór bun maer "zeer weinig sympathie aenlooncn. De Nérgaderingvan Parys kornl een voórbcéid te geéven, dat weynig in luiere jaarboeken zich licéft voorgedaan. Een gedeelte der Vergadering licéft zieli vernederd om geen deel le neémen aen dc stemming over de wet aen de kiubsen eu aldus de stem ming over de §1 kragleloos gemaekl. Dien maelregel van de linkerzv en Monlagnards, kan de geivigligsle gevolgen hebben. Tol heden loe bad de minderheyd de aieerderbeyd geëerbiedigd en niet getragt deéze, door afweézigiievd, stoutmoedig le onder drukken. Gevaerlyk kan zniken maelregel worden. Zoo kunnen zy veéie zaeken beiemmeren en desorganiseéren. De spaerzaemheden hebben ten alien tyde liet hert getroffen van rille weldenkende mcnschen, en de beloften, die tie herren des Verbonds, den "dag zelve hunner bijeenkomst in de Vier Winden, in welke de uylsluyling van den edelen heer I'tin Santen-Van de li iel vast bepaeld en besloten wierd, uylgalmden met eenparige en toejnijgende stemmen, gratis le dienen, hebben vele der byzon- derslc kiezers dezer stad verlegd en aengepord, om hen hunne stemmen te verleenen.

De Denderbode | 1849 | | pagina 1