Dacr eenige raedshccrcn. de bene uyl dwang, de andere uyl mildheyd acn deze belofte voldacn hebben, is er hen noch lof noch dank toe te zwaeyenü Want een cerlyk man nutcr een woord kan of mag hebben. Waerom de vermindcringe van de jaerwedde des horgemccslcrs zoo groot, hy die zeker hel dobbel en nog boven, zal moeien beslc- den voor de kosten afhangende van zyn ambt, en integendeel de gone der hecren schepenen zoo kleyn maken?? Zouden deze ryke hecrcn niet dienen eenc les Ie geven acn hunne medehorgers, met af te zien van alle. jaerwedde, dacr hunne zoo betragtlc positie thans lioiiorifiquc is? Alzoo handelende, zouden alle de herten tol hun gcsnaclil hebben, en hunnen lof had duerbaer en vol ver- diénsten geweest... Maer er acn ontbreken is eene onuylwassche- lykc vlek welke hunne begeerlykheyd in 'l ligt brengende, hen verfocylylt maclU om dat hunne rcglzinnige belofte niet vol- bragl word. >V«l de jaerwedde van onzen doorlugtigen geheymscliryver of beier secretaris betreft, dit is iels anders!! Ik zeg onzen, dit is onwaar, hy is den onzen niet, hy is dien der Alliance, welke hem beloofd had voor hem te zorgen zoo liaesl zy acn hel opperbestuur zoude gezeten zyn, dus is hy den haren ter uylsluylinge van alten anderen bekwamen borger beier in slael alshy, om die func tie te bcklceden. Men zal my opwerpenwie moest de regentic nemen mits hy alleen zich op toneel stelde Al had den Ircffe- lykslcn, den vcrslandigslen en bekwaemslen borger der slad, en er ontbreken gccne, zich aengebod.cn, hy was doch zeker gewey- gerd te worden. Waerom? Om dal de Alliance Polka morst heb ben, kost wal kost, en dat zy allyd hare schepsels moei zien ze- genpralcn dit was en is hier te wel bekend! Algemeen was immers den roep als den uylslag der kiezing ruglbaer was: tut is hel den keer van Pallia (nu zullen de verlakte bot linnen kunnen te pas komen om den geleerden pas van den vrolyken polka dans 1 tot welke hy wonderbare disposilien heeft, aen hel geèerd publiek te\ lalen zien). Adieu I)'Iluyyelacr, adieu Malagne, Polka zal ul. doen vcrdwynen. En nog eens is het geschreeuw des volks uytgevallcn De jaerwedde van dezen amblcnaer in tchoogin weerwil zyner bczighcyd. Dug zend francs ware eene genoegzame belooning Ja, zy is te hoog, onverlet gelaten zync hoedanighcyd nan vreemdeling, zyne positie als advocael en advocael van treffelyke zaken!! secretaris der koophandel kamer en kapüeyn verslaggever der borgerlyke wagl, alle bezoldigde ambtenDapperen heer Polka! indien uwe bekwaemheden, uwe merkweerdigc verdiensten zoo luyslerlyk geloond worden, indcrwaerlieyd dc goede borgers van Aclsl moeten zich opregl gelukkig aylcn ul. middels le geven om uw bestacn en liel gone uwer familie te verzekeren; uwe kos telijke studiën die gy le Gend gedaen hebt, hadden dacr ecnen dugtigen klop op gegeven. Vgoncgyl. niet weel, achtbare lezers, dc ootmocdighcyd van den heer De Ryck-Demcer zoude dil immers nicl toelaten te zeg gen. Dal dezen edelen lieer zich lol Gend heeft doen uylsteken door zyne litels van cdeldom van rijkdommen en gezag... Quel char mant cavalier que M. De liyck-Demeerquelle magnifique coiffure... elle seule doit nous caplivcr et nous attirer??? (if"" Christie, ex hispanist; regina. (tweede kapittel.) Wat meer isdc woorden sonnez deux fois pour M. De liyck- Demeer... Zyn by dcGcnlcnaersnogDiycheugcn.cn zullen on- slerffelylt wezen. Egndclingc had hel nicl beier geweest Polka duyzend francs le geven, Malagne zync placts Vcrlcysen zyne jaerwedde le lalen, zonder vermeerdcringe le geven acn den heer Kiekens wiens bekwaemheden wy verre zyn le bclwislcn, maer die deze nicl verdiend. Er zyn spaerzaemheden le doen ja vele... maer deze slagen op andere misbruyken. (Mcdeged). A. Z. Een Brusselse!) blad van lieden, zegt: Men houd zich bezig met gehcyme kuypcrvën om demonstraliën te verwekken ten gunste der wet op "de succession. Wy hoeven niet te zeggen dat men die middelen sterk veragt en dat zy de weynige aan hangers van dit wetsontwerp nog zullen verminderen. Deéze wéék is alhier in den Imogen ouderdom van 88 jaeren overleéden den zeer cerw. heer Van Eesltcek, voórtvds pastor te hofstadc en thans alhier afgezonderd leévende. Den heer Van Eesbeek was een alom geagt man zoo vóór zyne goedaerdigheyd als zync uytsteékende gcleerdheyd. lly laet eene bibliotheék na die voor eenc der schoonste van i land aenzien word; hy was ecnen vernuften boekkcniier die alle zeldzaeme en koslelyke werken naer weerde wist te schatten ook zyn er weynig geleerde schryvers die zich in de bibliotheek van den overleéden gccslelyken niet bevinden. LAETSTE TV DINGEN" UYT 1TAL1ËN EN YUANKRYK. Radetzky hééft de stad Milaen veriaeten, ont den wand te gemoel te trekken. In de citadel dier stad hééft hy eene sterke bezetting gelaclen, met bevel om Milaen le bombardeé ren en in assche te leggen, ingeval men aldacr eenige bewcé- ging zou durven maeken. De kamer van afgeveêrdigde van Turyn, kotnt een adres uyt te geévcn aen de piëmonleésche natie. Alle gedagte deézer manifestatie word in eene zinsnede vereenigdDat den oór- log voórtaen ons leven zy, onze gedagte, ons aller kreet! t> Dien kreet veroorlooft ons niet de gewoouc kwaden te doen a gevoelen; maer het vaderland gedenkt egler deéze met liefde n en eens zal het eerlyk dicgeéne beloonen, die vóór hetzelve zullen goleëden hebben. t> Radetzky's hoofdkwartier is te Crema. Alvoórens Milaen te verhielen hééft hy de kassen en consignation geligt, waer de gelden van weldacdiglieyd gelegen zyn. Den schat van Monza met de beroemde yzeren kroon die le Milaen gebragt waren, zyn in kisten gesloólen en met 3 inillioeu speciën naer Verone gevoerd. Men heeft te Roomen den bisschop Guhhio, dien van Orvietodenkardinael-aerlsbisschopvan Fcrmo,gevangen binnen gevoerd. Zy zyn beschuldigd de reactie le hebben gepredikt. Den 7 maerl hééft den paus de spaensche fregat Yillc de Bilbao bezogl, die hem met dry salulscholen hééft ontvangen. Den II. Vader wierd met alle mogelykc eer ontvangen. Den paus heeft de zieken bezogt, hen getroost en zich met hen in de spaensche lael onderhouden. Dacrna heeft Z. H. in eenc sloep ecnen walerlogt gedaen. Mu xes, 15, maerl. Michel Legali, is vóór den krygsraed geroepen en veroordeeld om gefusilleerd te worden omdat hy in zyn htivs, wapens en krygsvoórraed verborgen had. Parïs, 23 maert. Dagelyks wend men nieuwe poogingen aen om liet leger le desorganiseéren. lil de karzernen poogt men talryke socialistische spotschriften le verspreyden. Nu hééft men weer herbergen ingerigt, werwaerts desoldaeten uylgelokt worden dóór dc leege pryzen der dranken en waer men alle poogingen aenwend om ze van hunne pligl te doen afwyken. In date 22 deézer, zyn dóór liet tribunael van enkele politie deézer slad, verweézen geweest. 1" Jacobus Vandriessche werkman le Mylbeék, lot dry francs 18 eentimen boel, en proces-kosten, voor met een geweer geschoóten te hebben tegenslrydig aen liet polilie-reglement deézer stad2° Casim. De Bruyn kleermaeker te Erembodcgem, tot eene boete van 11 francs en proces-kosten, voor naer 10 ueren s'avonds binnen deéze stad gezongen te hebben, insgelyks tegenslrydig aen hel reglement van politie der slad Aelst. Eenen korrespond ent uyt Brussel, van liet brugsche dag blad La Palric verzekert dat er van nieuws spraek is, dat M. Rolin het ministerie zou verlaetcn. In de macndjunyofjulv zou hy zyne portefeuille neérleggen. Eenen vreeslyken brand hééft de verleden wéék plaets gehad le Fragniez, digt by de fransche gemeente Crolles. In minder dan eene uer lyds zyn een groot pagthof, met stallen en schueren benevens een bergplaets vol rydtuygen de prooy der vlammen geworden. M. Briaucon, den eygenaer en bewoo- ncr, redde by middel van bcddelakens, zyne vrouw en acht kinderen, en snelde toen naer den stal om zyne peêrden en beesten le verlossen. Maer nauwelyks was hy daerin, toen eene groote menigte brandend hooy en strooy naer beneden viel en den uylgang van het gebouw belemmerde. Te vergeefs werkte men van buyten uyl alle magt om den braeven huysvaderuyl het vuer te verlossen. Onder de oogen zyner vrienden, ver brandde dien ongelukkigen leévend. Eenc zyner dogters, een zestienjaerig meysje, hééft de bil gebroken, by eenen sprong uyt de venster. Van de 22 poerden des gouvernements, die in zyner. stal stonden, zyn er 19 leévend verbrand. De dry overige en vier koeyën zullen ook verloórcn zyn. GEVAERLÏK kinderspel. Een droevig ongeluk hééft eene familie in het steédje Orchies getroffen. Eenige kleyne kinderen van 0 tot 8 jaeren oud, speelden pieperkenduyk, en een meer bejaerd meysje had den ongelukkigen inval om een kleyn man neken te verbergen in den blusclipot, waerop zy hei deksel plactste. Alhoewel de boschkoólen reeds uytgedoofd waren, vond men eenige minuelen laeter dat ongelukkig kind ver stikt en dood. moord TE assche. Wegens de moordpooging te Assche, ver neemt men, dal den booswicht, Van Stigei genaemd, een ge- hugt digt hy die plaets bewoont. Op liet ntiddag-uer, toen geheel het huysgezin aen tafel was, liegaf hy zich in'den winkel van juffer De Decken en kogt aldaer voor 7 franks sloffen. Onder voorwendsel van zich wat te willen warmen, ging lij- in de keuken om zyne schuld le betaelen. Aengezien hy zoo lang blééf zitten, verzogl die juffer hem wat spoed le maeken, omdat zy moest gaen eéten. Hierop greép hy haer by de keël om haer te verworgen. Zy verweerde zich eerst zeer dapper; doch wierd dan tegen den grond geworpen. Onder de hand kwam een kleyn kind langs dat buys, en hoorde hel gezugt en gekerm van het slagtoffer. Dit kind ging zulks vertellen aen zynen vader, die aenstonds naer dat buys snelde. Men vond dc kelderdeur versperd, doch men zag "juffer De Decken op den grond liggen. De gendarmen, die oogenblikkelyk gewaer- schouwd waren, braken de deur open en vonden den moorde- naer dacr aglcr verscholen. Deézen meende te ontsnappen, met zyne nog met bloed besmeurde handendoch wierd vaslge- greépen. Het ligchaem der ongelukkige juffer gaf geen teeken van leven meer. Het bloed vloeyde uyl haren mond, en haer gorgel was vreeslyk opgezwollen. Gelukkig is zy dóór spoedige aengebragle geneéskundigc hulp tot liet leven terug geroepen. Zonder de wonderdaedige tusschenkomst van dal' kind, zou juffer Dc Decken geheel en al vermoord zyn geworden, want men hééft by dien ellendigen booswigt nog twee gebieden pisloólen gevonden, w elke hy aldaer reeds gesloólen had. Er heeft in het hotel der Spaensche Kroon, le Brussel, eene vereeniging van notarissen plaets gehad, onder liet voor zitterschap^ van den deken van ouderdom der belgische nota rissen M. Evit, van Aelst, die 47 jaeren diensluytoefening lelt. By de nieuwe circulaire, uytgegeéveu door den minister van justicie, verneémen wy, zegt het Handelsblad van Antwer pen, dal eenen deurwaerder deëfcer stad, die reeds 44 jaeren dienst hééft van zyne plaets beroofd is. Droevige spaerzaemhevd! Vrydag avond, op het oogenblik dat de konvooyën van Brussel en kortryk langs den yzerweg te Ledéberg snorden, is eenen werkman, die dien weg overkruysle, en het eerste ont week, dóór het tweede konvooy verpletterd geworden. Men heeft maer een lyk opgenomen. l'iScho de la niONTiiain, dagbladen van Valencvn, spreékl aldus over den mesland van Brussel. Brussel schittert thans meer dan ooyt. De groote familiën onzer beyde grenzen, die gewoonclyk "den Winter le Parys oyerbraglen, hebben nu haer verhlyf in de hoofdstad van Bel- giën gevestigd, die liet voordeel heeft een hof le bezitten. De adelyke lunzen van Croy-Solre en van Croy-Duimen, al de takken van Arenbcrg, de prinsen van Chimay, de familie de Mcrode en luiere verwanten, de hertogin de" Beaufort enz., bevinden zich thans te Brussel en ziet men in het hof. Den russischen adel, dien het dóór den czar verboóden is in de lauden van omwenteling te verblyven, houd zich insgelyks in het vreédzaem België» op. De engelsche zwervers,'die zich overal bevinden waer de groote wereld verkeert, loopen ook in Brussel rond. Nergens kan men nog een buys of eene kamer huercu. Ook maeken er de kunslocfcnaers en de handwerk lieden van alle slacli goede zaeken. De pragl, die de onlusten en de omwentelingen vlugt, schynt naer Brussel geweéken te te zyn, en zonder een Galiforniën te weézen, hééft deéze stad eene goudmyn ontdekt, by middel der wysheyd van liet gou vernement en den goeden geest der bevolking, d Den minister van binnenlandsche zaken heeft eene circu laire uytgegeéven, bcveélende de intrekking der wapens, daer waer geene burgerwagt meer beslaet, als ook van de geéne die in slegten slael zyn, en de uydeeling van de nog gebruykbaere wapens, daer waer de burgerwagt is opgerigt. Den minister van binnenlandsche zaeken, het opbouwen van gezonde, geriefelyke en weynig kostbaere wooningen voor de werkende klassen willende begunstigen en de algemeenc aenneéming van een plan uyllokken, deéze dry wenschelyke vereyschten vereenigende, heeft met dit oogmerk eenen prys- kamp geopend tot het opmaeken van vier plannen, uyt welke ieder ontwerp zal moeten bestacn te weéten1° een plan van werkmans-wooning, tusschen andere liuyzen te bouwen2U een plan van bocren-wooning5° een plan van zes a acht aen eikanderen palende liuyzen; 4° eene wyk van 150 a 200 huy- zen, in de nabuerschap eener slad. Den prys voor het best ge keurde ontwerp zal eene som van 1500 fr. zyn, en er zal ecnen byprys van 500 franken kunnen uylgeloófd worden. De omroepers van dagbladen te Brussel zyn aen een nieuw reglement onderworpen, te beginnen met f april. Deéze persoonen moeten een cerlilicaet van inoralileyt hebben, ouder dan 15 jaeren zynen ten minsten 6 maenden te Brussel woo- nen. Zy mogen niets roepen dan den titel en den prys van liet blad. De beschuldigde Loriaux en Denis, tol de dood veroór- decld, vóór de zaek van Risquons-Toul, zullen den 2 april voor het hof van cassatie geroepen worden. Te rekenen van 1 april zullen de maelen en gewi"tcn onder het ministerie van binnenlandsche zaeken stuen. Jan Knapzak is eenen smokkelaer van de eerste klasse. Overlaetst kwam hy de Naemscliepoort te Brussel in, met eenen halven verkenskop verborgen in het agtersle zyner broekde komiezen, die den neus fyn hebben'roóken dat er warm vleesch voórby ging en zy knipten Jan by de kraeg; men leydde hem in het kantoor en men dééd hem neérzillen, tot dal den inspecteur zoo komen om hem le visiteéren. Ja iuaer Jan had in zynen schrik den verkenskop vergeéten, hy zette zich neder en sprong eens al schreeuwende op: de beenljens van den kop waren dóór zyn hemd, in zynebillen geschoóten en had den hem gekwetst; alsdan dcédcu de komiezen hem zyne broek afdoen en men haelde den verkenskop in eene vodde "gerold en vol bloed uyt Jans billen te voórschyn. Dit frisch 'broksken is aengeslaegen en zal ten voórdeele der stad opgegeéélen worden! Ten anderen is Jan Zaterdag lot 100 guldens boet verweézen. —Den Monileur behelst een beslnyt, bcpaclcnde de vernieu wing van al de fabriekraeden der kerken, hy helften en om dry jaeren. De groote helft zal aftreéden op deii eersten Zonda" van April 1849 en de kleyne den eersten Zondag van Apri? 1852, enz. van 3 tot 5 jaeren. Tydens de maend january wierden de voórnaemste pa«t- hoeven rondom de stad Hal, byna iederen naqt bezogt dóór ongeiloodigde vremdelingen, die aldaer de kiekens en konynen op eene geweldige manier kwamen onlleenen. Niemand wist wie die stoute gasten waren. Nu hééft men ontdekt, dat het eenen jongen boer met zyne zuster is, die noglans volstrekt, geenen nood lyden. De regtbank heeft die twee welvaerende liefhebbers van andermans gedierte tot 6 maenden "evang verweézen. 6 Het bestuer der burgerlyke Hospiciën heeft den ouden De Bruyne, vader van den moedigen jongeling, die het sla«t- offer zyner mensclilievendheyd wierd by'den brand der Kor- trykscheslraet le Gend, eene plaets verleend in het Oudc-man- nenhuys. Dil besluyl zal ongelwyfeld door alle;Gentenaers met vol doening vernomen worden: Ook de overige inwooners, die by dat onlieyl geleden hebben, zullen velhacSl schadeloos'gesteld worden, door de zorgen den- kommissie, waervan M. D'Alcantara kolonel der burgerwagt, president is. De inschryvin" hééft acht duyzend franks opgebragl. Twee duvzend franks0zullen hiervan liesteéd worden voor de oprigliiig van een monument acn de vier slagtoffere. Het overige diër 'som zal dienen tot onderstand der familiën, die alles verloórcn hebben hy den geweldigen brand van den 28 febrnary. Eenen schoênmaeker, woonende in eenen kelder onder liet buys van eenen smid in de Dampoorlstraet te Gend was sedert eenige weéken ziek, voorleden woensdag wierd zvne vrouw dóór den cholera aengelast en men sloot den kelder toe. Des anderdaegs morgends, brak in het byweézen van den heer Henri Ilisetle, den smid van hoven den kelder open en inen vond man en vrouw nevens elkaer dood liggen. En dit gebeurt in de hoofdstad van Vlaenderen. Men leest in de Gazelle van Gecraerdsbergen van zondag Eenen onzer agtbaerste en liefdacdigste medeburgers, M. den jiotaris-jubilaris Joannes Byl, geboren te Geeraerdsbcrgen den 3 december 1770, is verleden nagt alhier schielyk overleden. Hy wierd in zyne geboortestad dóór het voormalig bestuer van - het departement der Schelde, den 10 september 1790, notaris benoemd, en hééft sedert dien tyd dit voórtreffelyk ambt "e- duerende 52 1/2 jaeren waergenomen. Hv bekleedde daerhy met den groolsten yver geduerende meer dan 5G jaeren de weêrdigheyd van lid des stedelyken raeds. M. Byl was gekend als eenen der geleerdste, voórzigtigste en ervarendsle notarissen van Belgiên en was insgelyks eenên zeer bekwamen en verdienstelyken bestuerder. Zyn afsterven is een onschatbaer verlies vóór den armen-en hy word dóór zyne stadsgenoóten hoogst betreurd. Men léést in het Handelsblad: Zaturdag avond is op den boomschen steenweg, tusschen Antwerpen en Wilryck een groot ongeluk gebeurd. Den oudsten brouwergast der brouwery aen den Molen, vader van een huysgezin met dry kinderen ging, na zyn werk verrigl te hebben, naer huys; viel naliy dé brouwery door de duysternis in ecnen gragt, waer slegts eenen voet water in stond, én verdronk. Men scbryft uyt Waesmunster De genaemde Nathalie Everaert, gezegd Nathalie Patat, vrouw van den vermoorden van Puyvelde, en wiens knegt is aenge,houden, is op haere beurt naer de gevangenis van Dendermonde gevoerd. Er hééft een

De Denderbode | 1849 | | pagina 2