onderzoek plaets gehad, te Waesmunster, dat geduerd heeft van 9 ueren 's morgens lol 8 ueren 's avonds. Twaelf getuygen zyn gehoord. Men leest in den Landbouwer van Rousselaere: Eene boeren vrouw was naer de merkt gekomen niet omtrent de 20 stukken boter. Deéze stukken aen eenen leegeren prys geévende dan de andere koopvrouwen, had zy er reeds een tiental ver- kogt wanneer eene vrouw, die er ook gekogt had, kwaede vermoedens kreeg. Zy ging in het huys van eenen borger, sneed het stuk in tweeën en in hel midden vond zy niet anders dan bedorvene boter. De politie hééft deéze vrouw naer hel gevang gelevd en heeft haer verpligl het geld dat zy reeds van haere stukken ontvangen had, terug te geéven aen de peïsoonen die van haere boter gekogt hadden. In het arrondissement Nyvel is eene yslyke moord ge pleegd men heeft eenen boschwagter met eene byl het hoofd gekliefd. Den inspecteur der wateren en wouden is vertrokken om de regterlyke opzoekingen by te woonen, die dóór de justi- cie ter plaets zullen gedaen worden. waerschoot. Men schryft aen de Broedermin Vrydag laetstleden hebben de magistraten van hel parket, der rcgtbank van eersten aenleg te Gend, een bezoek gedaen in de gemeente Waerschoot, ter bestatiging der daeden wegens de pooging tot moord, aldaer gepleegd op den persoon van zekeren Jan-Baptist De Groole. Naer den staet van den aenge- randen De Groote te hebben onderzogt, zyn de magistraels- persoonen vertrokken naer Lovendegem, ter wooning van den bctigten Van de Velde, en na aldaer zyncn koffer met eene spade te hebben opengebroken, vonden zy in den zei ven een bebloed mes, waermede de euveldaed ongetwyfeld is begaen, eenen bebloeden kiel, alsmede onderscheyden gestoólcn voor werpen. Den voortvlugligen Van de Velde verspreyd hier den schrik; volgens loopende geruglen, houd hy zich op te Gend, het is eenen persoon van middelmatige lengte, zwart bruyn een weynig krullend haer, langwerpig bleek aengezigt, gekleed met hoogblauwen pet en l'air en zwarte laken ondervest, tol onder de kin toeknoppende, hebbende meer of min een schyn- heylig voorkomen. Er is eenen diefstal van goud en zilver gepleegd te Gos- selies by den lieer Jacquemin, eenen in afzondering leévenden priester. Den heer Jacquemin is oud en hééft eene doof stomme nigt by zich woonen. Alle geld is verdweénendoch men zegt dat men het zilverwerk, dienstig voor het mis-leézcn, geëerbiedigd hééft. Een buylengewoon geval, waervan wy weynige voorbeel den vinden in de jaerboeken der conscriptie, komt lactst te Lezardrieux Voord-Vrankryk) plaets te hebben. Eene vrouw uyt de gemeente Plcudaniel bragt iu de eerste dagen van January des jaers 1827, twee zoónen ter wereld. Den 15 December van het zelfde jaer bragt zy er nog twee ter wereld. Alle vier zyn heden nog inliet leven en hebben over eenige dagen te Lezardrieux den eenen na den anderen het lot getrokken. Den kevzer van Rusland hééft, naer men zegt, de vloot van den pacha van Egypten gekogt en zal dezelve ter beschik king van hel oostenryksche gouvernement stellen in de Mid- dellandsche en de Adriatische zeeën. TYDINGEN UYT ITALIËN. PlËMONTEÉSCIl LEGER. OoSTENRYKSClI LEGER. Men zal niet zonder belang de volgende inlichtingen leézen over de magl der beyde legers, welke egler geleverd zyn door eenen persoon, gunstiger aen Oostenryk dan aen Italiën: Er is groole beweéging van troepen. Den l i verliet de militaire divisie van Savoyën, infanterie, kavalerie en artilerie, onder de beveélcn van iuylenant-generael Broglie, Turyn. Zy moet gevolgd worden dóór alle troepen, welke te Turyn en in de omstrcéken in garnizoen zyn. De posten der Pó, Sura, Nuova zyn bezet dóór de nationale garde. Alle andere, behalve de citadel, waer voórloopig 4 balaillons van Savoyën blyven, moeten den volgenden dag overgeleverd worden. De dagbladen zeggen, dat 50 a 00,000 soldaden omniddellyk kunnen te veld trekken. Wy vinden in den Carroccio, die te Casale uytgegeéven word, een approximatief van het oostenryksche leger, dat aldus kan berekend worden29 regementen linie; 17 grens-balail- lons'; 14 jagers-idem; 15 grenadiers-idemen 7 regemen ten kavalerie. Waren de regementen infanterie, ieder 2700 man en de ba laillons 900 man sterk, dan zou er eenen tolael van 108,000 manschappen zyn en er GÖ00 man der 7 regementen kavalerie byvoegende, en even zoovéél vóór de artillerie, genie en treyn, enz. zoude het oostenryksche leger eene massa uylmaeken van 120,000 man. Het schynt niet, dat ditcyfer juystis. Vooreerst zyn de ba- taillons verre van 6 kompagnién te lellen. Veéle hebben er maer vier slegts 600 in plaets van 900 man. Zelden is het dat er dry balaillons vereenigd zyngewoonlyk blyft er eenen in depot en van de tweeanderen, is een gedeelte dikwyls op verren afstand gedetachcérd. Zoo waren van de 21 regementen infanterie, die zich in Ra- detzky's leger bevonden, er slcgls5 van dry balaillons, 14 van 2 en ile overigen vaneen, zoodat in plaets van 63 balaillons, zy er slegts 45 vormdendit is een derde minder. Ook is het zeer wacrschynlyk, dat men de troepen van Radelzky op 100,000 man kan verminderen. Van dit getal moet men de troepen afrekenen, noodig om de vestingen Osopo, Palmanovo, Verone, Legnano, Peschiera en Rocea-dWnfo te bezetten; de soldaeten, die vóór Vcncliën lig gen, of wel die op de bevolkingen waeken van Lorabardyën en van Venetiën, in het geheel ten minsten 30,000 man, hetgeén het leger vermindert op 70,000. Dat leger bestaet uyt 4 korpsen, waerover de generaels AVra- tislaw, von Aspre, Appcrt en Haynau het bevel voeren; hier niet bygeteld de 8 of 10,000 Italiaenen en Hongaren, die goed tot oorlog gereéd en zeer krygszuglig zyn. De worsteling kan lang en hardnekkig zyn. Volgens de Concordiaeen gouvernements-blad van Tu ryn en wiens hoofd-radacteur in zending is, by het gouverne ment van centrael Italiën, zegt, dat men deézer dagen, 120,000 man te velde zien zal. Karel-Aibert hééft verklacrd, aen de brigade van Savoyën, dat hy geduerende den oorlog, die weldra zal beginnen, in het midden zyner brave en trouwe kinderen der Alpen wilt blyven. liet zelfde blad van 14 gééft hel volgend geesldriftig artikdV: Wy schryvcn onder den indruk van een verheven en eenig schouwspel. In den avond, ongeveer middernagt, is Karel-Al- bert naer de grenzen vertrokken met een zeer nederig gevolg. Met vreugde sehryven wy, dat wy'onze vivat's gevoegd hebben by de geestdriftige toejuyehingen, die de menigte uylriep, toen den koning uyt zyn pa leys kwam. Den koning hééft zyn wóórd gegeéven en hy zal het hou den; hy vertrouwt in de groolschheyd, in de heyligbeyd der zending, die God hem gegeéven hééft en de algemeene wen- schen der natie zullen hem bystaen. Het is de eerzugt! zal men zeggen. Maer sinds wanneer is de zugt om het vaderland te redden, niet heylig en wettig? Moed dan, groothertigen prins Den vyand dien gy gaqt beveglen is talryk en vreed; maer by hem heersehl dén burgeroorlog en de tweedragt, terwyl gy vóór u hebt, den oproer van Lombardiëu en de hulp van cen trael Italiën! En als Rusland zynen degen in de balans wildé werpen, tot verslaeving der volkeren, zouden wy gelooven, dat Vrankryk en Engeland, uyt hunnen diplomalischen slaep op gewekt, dóór hetvoórbeékl van ons kleyn land, met ons zouden stryden, tol triomf der nationalitei ten. Te Roomen zyn de wapenschilden neérgehaeld van die legatiën, welke nog niet geaccrediteérd zyn. Men begint de klokken af te haelen, om ze te smelten. PROCLAMATIE. Soldaeten der Nationale garde Op het oogenblikmy te begeéven, daer, waer de eer en den wensch van myne volkeren, my roept, ben ik gelukkig u te be- tuygen, hoe groot myn vertrouwen in u is. De genegene bezorgdheyd, waermede gy reeds vóór myne familie, de openbaere rust, de verdediging der monarchie en constitutionneéle vryheyd gewaekt hebt, is nog eene zekere wacrborg, dat gy met denzelfden yver aen den nieuwen oproep zult beantwoorden dien ik doe. Den toestand van het land is niet minder plegtig dan toen; de tyden niet minder gevacrvol. Uwe slandvastighcyd, uwe eer, uw vertrouwen zal alle hin- derpaelen overwinnen. Sterk dóór uwe ondersteuning, zal myn gouvernement de openbaere orde handhaeven, onafscheydbaer van dewaere vry heyd, en indien men ooyt eene pooging durfde doen tegen onze instellingen, zoude zy dóór uwe hulp beteugeld worden. Van deéze zyde gerust, zal ik, die myn leven en dat myner zoónen wil opofferen, vóór de onafhankelykheyd van Italiën, met vreugde de gevaeren en moeyelykheden aenzien om een eervollen vrede te bekomen, en opdat uwe edelmoedige broe ders, die gereed zyn legen den vremdcling te vegten en hun •bloed vóór het vaderland te vergieten, weldra in het midden hunner familiën kunnen tcrugkeeren. Turyn, 15 maert. (Get.) Karei.-Albert. - Radelzky hééft daedelyk, na de aenkondiging vau de verbreéking des vredes, het vreed besluyt uytgevoerd, vau in elke stad gyzclaers te neémen, die op hun hoofd vóór de rust te Milaen en elders moeten insiaen. AYat toch kunnen die onge- lukkigcu aen den wil des volks! Den piëmonleéschen zendeling Cadorna, wierd vriendelyk dóór Radelzky ontvangen, die hem naer de gezond heyd des konings en verdere familie vroeg en hem ten middagmael w ilde houden. Den generael lless dééd den Piëmonteés uytgeleyde en deézen laelsten zeyde hem, op eenen scherpen toon, toen hy hem verliet: lol weldra! Dat was, op het slagveld. De slraetcn van Milaen worden dóórstroomd dóór de oosten ryksche soldaeten, onder den kreét: Lcévc Radelzky! Dood aen dc Italiaenen. Overal sluyt men de vensters en deuren. Men mackt sterke voórbereydsels lol den kryg. Den 8 hééft men de vorming van het nieuw ministerie aengekondigd, dat zich zal toeleggen, op het veranderen der administratieve zaeken iu de republiek. Er word leézing ge geéven van een ontwerp van dotatie van den paus, mei hulp der katholieke mogendheden en een ander over de retributie der geeslelykheyd Galelli word president, Bonaparte onder- president genoemd. milaen. De Gazcla van Milaen zegt, dat by de tyding van het verbreéken des wapenstilstands, de oostenryksche soldaeten terstond eene serenade hebben gegeéven. Roomen, 9 maert. Men wilde, naer het schynt te Roomen eenen dictator noemenmen spréékt van Mazzini. Den minister van binnenlansche zaeken Soffi, heeft be- sloóten, daldetuyncn van het Quirinael en Yatikaen, te begin nen met den 18, alle zondagen zullen open zyn vóór het publiek van 10 ueren 'smorgens tol zonnen ondergang. Milaen. Ziehier de proclamatie die Radelzky hééft uyt- geveérdigd: Soldaeten de zoo ongeduldig verwagtlc uer is geslagen! Den vyand. aen welken wy zoo edelmoedig eenen wapenstil stand verleenden, hééft hem gebruykt om zich tot een nieuwen oorlog te bereydeu. Den trouweloozen koning van Sardiniën verlaiigt de kroon van Italiën. Soldaeten, gy gaet denzelfden vyand bestryden, welken gy te Sl-Lueia, Volta en Castozza overwonnen hebt. Voóruytdan! In zyne hoofdstad zullen wy hem den vrede voórschryven. Turijn is ons ordc-woórd. roomen, 12 maert. Het uytvoerend comité hééft kardinael Deangelis doen aenhouden, welken het opperhoofd eener reac- tionnaire party was. Men léést in den Journal des Dêbals te Parys: De romeyn- sche republiek zend troepen naer Eerrara. Verscheydene rede- naers hebben gevraegd,dat men de citadel van die stad in beleg zou stellen. Men spréékt nog allyd van het dictatorschap te Roomen van Mazzini, en van Montanelli te Florence. Sedert veertien dagen zyn er aenhoudend oostenryksche troepen naer Italiën vertrokken. Het schynt dat men aen dry kanten wil opereérenlangsOpper-Ilaliën, in het midden langs Turyn en in het zuyden langs Alexandria. Maer Weenen wilt, naer het schynt, niet het eerste aenvallcn; het verwagt dit van den Piëmont, en deézen zal weldra acn dien wensch beant woorden. Men léést in de Concordia het volgende geestdriftig arti kel Den woesten Radetzky noodigt zyne barbaersche lotge zellen uyt den vrede te Turyn te gaen voórschryven. Onze soldaeten zullen hem doen zien, dal den weg zoo kort niet is als hy denkt en hy misschien dien naer AYeenen zal kiezen. Dat hy liever op ons grondgebied kome, dien landverwoester Hy vind er een geheel volk, cygen met het wapen, gereed om te stryden en hem te verpletteren. Den weg naer Turyn is gemakkelyk; maer den terugkeer is niet mogelyk vóór den oostenrykschen grootspreéker. DUYTSCIILAND. berlyn, 47 maert. Eenige reyzigers, hier van AVeenen aen- gekomen, hebben hier de tyding aengebragt, dat den afgeveêr- digden Schuselka in die stad gefusilleérd is. Zy voegen er nog by, dat Presburg dóór dc Hongaren ingenomen is. Die beyde gezegden verdienen grootelyks bevestiging. Posen, 45 maert. Eene nieuwe bemjc russen zyn in Polen gemarcheérd. Zy zyn ten getalle van 60,000. Zy liggen zoo naby de Pruyssische grenzen, dat zy die in eenige ueren kunnen overtrekken. Agter hen liggen de kosakken en te Blosyko is een park artillerie. weenen, 46 maert. De moordenaers van Latour zullen weldra opgehangen worden. Vyf zyn overtuygd te hebben deel genomen aen de moord. Eenen deézer is huysschilder Bram bosch geheeten. Zyne moeder, die nog lééft, hééft, haer ge slacht onder manskieeren verbergende, onder Napoleon ge diend en van hem het kruys gekreégen. De vrouw hééft 42 zoónen gehad; 44 stierven op het slagveld en den twaelfden zal dóór beulshanden omkomen. Gisteren omringden de troepen een huys in de Jagcrzeile. Aien sprak van eene Vergadering die kwaede inzigten had. Eenen commissaris trad binnen en zeyde luydMyne hceren dc zitting is gehevenalle wierden aengehouden. FRANSCHE REPUBLIEK. parys, 49 maert. Te Thizy is deézer dagen eene vrouw, die van eenen tweeling zwanger was, dóór eenen woedenden os omvergeworpen en verpletterd. De twee kinderen hebben eenige oogenblikken geleéfd en de vrouw is oogenblikkelyk gestorven. Gisteren morgend bragt een zonderling voorval de wyk Notre Dame de Lorette in ontsteltenis. Zekere mejufvrouw Bernard wierd ter aerde besteld, toen de draegers, in de dood kist, die zy op de baer zouden zetten, beweéging meenden te bespeuren. De kist wierd geopend en men ontwaerdc, tot aller ontsteltenis, dal de dame nog tol het ryk der levenden behoorde. Eenen der aenweézigc erfgenaemen, die zich aldus het uytzigt op dc erfenis zag ontgaen, riep uyt: De ligchaemen zyn ver wisseld dat is myne tante niet! Ons kabinet hééft aen Oostenryk verklaerd, dat het onzy- dig blyft in de kwestie van den Piëmont, zoolang er gcene mogendheyd lusschen komt, en vooral duld het dit van Rusland niet. Den heer La Croix, diplomalischen agent te Pesth, hééft ofiicieél ons kabinet berigt, dat de llongacren in verscheydene belangryke geveglen den zegeprael bchaeld hebben. Dc Oosten- rvkers hadden in die verschillende geveglen ongeveer 8000 man verloóren. Alen ziet, dal de Hongaerscbe tydingen, die zich in Europa verspreyden, onder censucr slaen. parys, 20 maert. Het art. 4 van de wet op de klubscn is met eene meerderheyd van slegts 9 stemmen aengenomen, De Peuple dééd gisteren de volgende verklaering Indien dc wet op de klubscn gestemd is, komt als wéér in kwestie. Dc revolutiein plaets van gceyndigd te zynzou icccr op nieuw beginnen. Louis Blanc en Caussidière beschuldigd in het proces van Bourges, en die zoo als men wéét voortvlugtig zyn, sehry ven in de dagbladen dal zy weygereu te verschynen vóór het hooger geregtshof van Bourges, waervan zy de bevocgdheyd niet erkennen. Twee der veroordeelden in de moord van den generael Brea zvn onthalsd. De andere hebben eene vermindering van straf bekomen. Agenten van de romeynsche republiek zyn te Parys aenge- komen, jnet hot inzigt om troepen te werven. VEREENIGI>E STAETEX VAN AMERIKA. Volgens de laetste tydingen uyt Californiën gaen er de moorden onder de goudzoekers bestendig voort, of' liever zy groeyën er buytenmacte. liet schynt dat er hoe gemak kelyk het goud ook te vinden zy, er nog menschen zyn die liever moorden of steélen dan eenigen arbeyd te verrigten. Dat is, vinden zy, gemakkelykeiv De inwoonders van Califorfiniën hebben zich den 41 december bezig gehouden om een geregeld bestuer interigten, dewyl de Vereenigde Staeten hun zonder gouvernement lieten. Dit zal misschien een weynig toe brengen om in dit land de barbaersche tooneelen die er tusschen dc goudzoekers plaets hebben, te doen ophouden. MERKTBER1GTEN. Er waren op de Antwerpsche graenmerkt van gisteren 58 zakken tarwe en 77 zakken rogge. De merkt was zeer flauw. Het was middag, toen er nog slegts eenige zakken tarwe verkogt waren, aen de pryzen van 14 a 45 Bet de pryzen van de rogge zyn 7-10 a 8-5 Bet. den zak van 1 1/2 heet. 44 zakken haver zyn verkogt van 8 fr. 50 a 9 fr. 50 centiemen, den 1 1/2 hectoliter. Er was zeer véél boter ter merkt gebragt. In het begin was den prys zoo als de voórige weekdoch laeter is er eene daeling ontstaen. Men heeft betaeld vóór den kilogram (in kuypen) 14 a 15 st. 1 fr. 27 a 1 fr. 36 cent. De aerdappelen zyn altyd volgens gewoonte in groote menigte ter merkt, en blyven aen de pryzen van 10 a 12 st. per 1/4 heet., 91 centiemen a 1 fr. 9 cent. De eyeren zyn verkogt per 25 stuks a 9 st. Bet., 81 c.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3