bMËIPweL AELST, den 31 Maert. ZONDAG 1 APRIL 1849. 'ti) LRGANG.Nr 155. Dit blad verschvnl des Zaterdags in den namiddag onder de dagtcekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in-ons blad doen plact- sen. Indien iemand regtveêrdige klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen lieéft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal He broehneren. *•>"-boeken, prin- ifdruks 1 aen deszelfs •»»>stcller zal wor- )oneu onseenige Ier per verder gewaegen ten, etc. waervan den toegezonden. slakken kodden begeêreü mede té «celen, zu llen houden worden, ten zy wy in regte, gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers z?ict kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CLIQUE SUUM. DENDER-BODE F.enen vriend schryft ons uyt Brussel het volgende 1» Gy hebt over eenige weéken den stem,,;l gevraegd op de lynwaeden van liandgqren gy hebt klaer en bondig bewezen de noodzakelykheyd en de voordeden van dezen eenvoudigen en kosteloozen middel. Wat helpt dit? Redens en klare bewy- zen gelden er niet meer; armoede beweegt niet meer; men sluvt ooren en oogen voor bet jammergeklag en de onzienelyke armoede der wevers. Wy worden bestuerd van fransche-waleu, van die mannen is er niets te bekomen zonder vrienden of muntolie. Wy zien en hooren, wy weten by ondervindinge en de bor- gers beginnen ronduyt te" zeggen dat er zonder muntolie byna niets goedgekeurd "of loegeslaeu word en geene plaels van eer of bediening te bekomen is. Men zegt openlyk zoo een ambt moet zoo veel kosten den eenen moet 100 franken hebben eenen andereu 200, voor eenen derden moet er eene koste- lyke eetfeest opgeregl worden, eenen vierden vraegl ryke ge schenken voor vrouw cu kinderen; met een woord gansch den acnhang van het gouvernement tol zelfs de.pennesnyders moe ten te vrede gesteld worden. Het gaet zoo verre dat men zegt dat er zonder muntolie of vrienden, geene levering voor bet leger of de gevangenhuyzen goedgekeurd word, dat iemand, met den leegslen prys, geen werk van openbare aenbesteding kan krygen, dal de beste en gelrouivste ondernemers, de welke geene muntolie gebruvkengedurig knevelary hoeren en moeyelykheden hebben. Het gaet zoo verre dat er onder de 60 franken geenen remplacant voor het leger aengenomeu word alwacr hy den scboonsten en gezondslen persoon van eene stad den welken nog inden fleur is van zvn leven. Als men eene benoeming moet doen van notaris, ontvanger, inspecteur, vrederegler enz. men onderzoekt niet wie er den geleerdsteu, den bekwaemslen of den oudsten is en meest ver diensten heeft, men ziet maer van wie zy voorgedragen worden, ilet komt hier by dat er zoo veel jodenwezens, hevmelyke zedeubcdervers en schyulieylige tot verseheyde be dieningen benoemd worden. Het komt hier by dat men, bier en elders, persoonen vind, die regl zyu in hunnen handel, eerlyk van zeden en gedrag, vol geleerdheyd en die aireede 15 a 20 jaren met lof hun onderzoek ondersteen hebben om notaris, of ontvanger te worden, en nogtans moeten wyken voor jongheden zonder verdiensten met weyuige kennissen, de welke dikwyls de oneer en de schande worden van bunnen staet. Was bet zoo niet, zegt men, waer mede zouden al die schry- vers, de hooge bediende en staelsmannen zoo pragtig en prin- celvk leven gedurig gaslmael bonden en feesten geven van 3000 franken twee en dry bywyven en comedianten onder houden van bet een gew'csi nacr liet ander reyzen, en dacr by op korten tyd schat ryk worden Waerom geeft men pensioenen aen bediende de welke nog 10 a lSjaren lang, met lof, konnen hunne bediening uylvoeren en dienst bewyzen aen bel vaderland Het is om dat hunne plaets aen d'een ofd'ander wael, kennis of bloedverwant toe- gestaen is. Aldus dompelt men Bclgenland in scbnlden men misnoegt de borgers de welke meer en meer de wel op de pen sioenen beknibbelen en verwenscben. Waerom zyu er volksverbeelders dewelke weken en maen den, altyd eii in alle gevallen incl de ministers stemmen en hunne geldverkwistingeu goedkeuren Het is om datzy hunne vrybeyd aen de ministers afgesiaen hebben om eene plaets of een voordeel te bekomen voor hunne familie of vrienden de welke dag en nagt gcloopcu en alle middels gebruykl hebben om hunne kiezing te doen gelukken. indien er 10 mannen waren in de kamer, gelyk M. DeNaeyer was, de welke malkanderen wel verslaen en 't samen werken, de belastingen zouden welhaest verminderen, de verslindende en veélvuldige geldwelleu en nutlelooze bedieningen zou den afgeschaft worden, de leeggangers en opelers van liet land zouden afgedankt worden en gelyk andere borgers moeten werken en zorgen; bet gouvernement zoude zich met alles en in alles niet blyven bemoeyën, daer zou eendragt en vreugd in liet land heerschen, men zou ieder een geven en beloonen volgens verdiensten, den jodenhandel zou welhaest een cynde nemen. Den vermeerden Guizol heeft zynen jodenhandel openlyk moe ten bekennen in de kamer van Vrankryk, den geleerden Thesle, nog eenen franschen minister, heeft den zynen moeten belyden voor de regters Het is hoogtyd dat deftige mannen, uyt liefde voor liet vader land, zich laten kiezen voor volksverbeelders om den joden handel der egoïsten en intriganten te doen ophouden. 2" De kleyne winkeliers, de timmermans en schoenmakers, de welke nauwelyks bun dagelyks brood winnen, moeten pa tent betalen de advokaten de welke meer als 30,000 franken par jaer winnen, betalen geen duyl voor patente. Het is klaer otn zien dat d'advocalen de wetten maken en gewoon zyn breede riemen te snydeu uyt bet leer van een ander. 5" Den financie-minister stelt ter goedkeuring, bet volgende voor, aen de kamer De huyzen in de groote steden, dewelke maer 100 franken huerwaerde bedragen, zullen vry zyn vm persoonelvke belasting; op de parochiën in de dorpen eu kleyne stéden zullen dc huyzen van 42 franken en 53 centimen moeten personele belasting betalen, l\at dunkt ui. van dezen voorstel? Is by reglveerdig My dunkt dat de historie van de oor van Jan hiér té pas komt. Immers al onze tegenwoordige ministers komen uyt de groote steden zoo als Gend, Antwerpen, Luyk enz. 4" Den financie-minister zegt in den zclven voorstel aen de kamer nog hel volgendeDe belastingen zullen verminderen in de groote steden, in de kleyne sleden en parochiën zullen zy noch opslaen noch afslaen; by gevolg, zegt den minister, hébben deze geen reden van klagen. Dit is fyn gelyk olie. lloe is bet mogelyk dat ministers diergelyke ongervmdheden durven zeggen in de kamer Men moet waele-dom zyn en Frère-orban genaemd worden om zoo te spreken. 5" Het zal dees jaer goeden tyd zyn voor de conlrainte-dra- gers. Men boort overal zeggen ik kan niet betalen. Ik heli myn laelste duyl gegeven aen de gedwongenê leening. De clitbsmatineu hadden my afslag beloofd, ik bad er op gerekend, en bet is wederom opslag. Daer is geen gewin, alles kwynl enz. 6» Indien de kamer liet regl van een ten honderd loeslaet op de erfenissen in regie linie, dan zullen de ministers bet toekomende jaer bel dobbel vragen. De clubsmannen zyu nooyt verzaed. Zv zyn erger als bloedzuygcrs. Yoór iemand die nog zou twyfelcn dat bel zedebederf eene der voórnaemste oorzaeken is van de vermeerdering der ar moe eu der ongelukken die er hel ouvermydelyk gevolg van zyu, zullen wy hier een feyl aenhaelen dal des te meer over- luygend zal zyn na maele het vreesverwekkend is. De leden des gonvernemenls en de weyuige afgeveêrdigde der natie welke er op uyt zyn om allen gecslelykeit invloed of gezag op liet onderwys te vernietigen, '/.tillen bier in de school der onder vinding leëren boe onslaelkundig en onheylspellend dit ont werp is. kVant men onthoude liet wel en men vergeéle bel nooyl, zonder geestelyke tusschenkomst in 't eerste en zelfs iu 'f gevoorderde onderwys, geene zedelyklieydzonder zede- Ivkbcyd geene de minste liefde lot godsdienst, cu zonder gods dienst niet als rampen, verarming en eyndelyk den ondergang van den staet. Men zegge ons niet dat deéze bemerkingen hier ongepast zyu, dal wy altyd op het zelve uylkomcn; wy zullen antwoorden dat deéze onlegcnspreékclyke waerheyd nooyt te veel kan hcrhacld worden en dit voórnacmelyk op onze dagen daler zoo veéle volksbedriegers begeérige oogen op hunne prdey gevestigd houden en zeker zyn langs dien weg hun oog- wil te bcrcyken. Zie bier het feyl waervan wy gewaegen willen: Volgens eene nauwkeurige opgaef gelrokken uyt de regis ters van het bospicie van Parys, zyn er in dit gestigt sedert 1 january 1835 lot 31 december '1848, 76 duyzend 120 verlae- tene kinderen opgenomen, dit is 5 duyzend 457 par jaerMen voege by dit reeds zoo vreesverwekkend getal, de kindermoor den, de verdwyningen, de kinderen iu de buytengcmeenten geplaelst waervan liet cylfer zeer aemnerkelyk is, en men zal de statistiek hebben dèr zeden v.m dit groot middenpunt der Europeaensche beschaeving, welkers voóruytgang en verlich ting op onze dagen zoo boog gepreézen worden. Zie daer, in 13 jaeren, eene bevolking van 70 duyzend 120 mcuscben welke de zedeloosheid in de paryssehc samenleéving werpt. Zie daer zoo veel ongelukkige otilerlde persoonen, aen zich zelve overgeladen, zonder familie-banden, en die, wegens bun nen ongeiukkigeu eu onlecrdèn oorsprong, in wanordereen woelingen zichtegen de gehecle samenleving zoeken te vrec- ken over de ondeugden waermede zy zich heeft opgehouden cu die liacre eygene rampen veroorzaêken. liet hcefl viy voltlognde geweest te aenmerken den indruk, welken myn artikel van zaterdag gedaen hecfl op dc gemoederen van dc grootste menigte myncr agtbarc medebroeders van onze vreedzame slad Aelsl... Eenige uylzonderingen nogtans hebben hem te grof gevonden om dal den heer Dc Ryck-Demecrvolgens hen in zeiven wat te veel gehekeld wierd. Dal zy stillckens zwy- gen dc aanhangers des Yerbouds, dat zy zich onthouden dies aengaende nog aenmerkingen Ie doen... Dit rade ik hen. Door dringende en snelle oogen wenden standvastig op alle hunne akten rakende het bestuer dat zy dit voor eene waerschouwing aennemen! myn doelwit is: myne medeburgers eenvoudig en regtzinnig te verlichten om in toekomende kiezingen betere keu zen te doen, en zich niet meer Ie laten verlegden en verkoopen door schoohe en ydele beloften... Ziet dacr myn ecnig doelwit, geen ander bezielt my: twist en tweedragl wil ik niet, maer 'I gone, ik als goeden borger, uyt er herte begccrc: is van mannen aen 'l roer te zien die, de pcrsoonclyke voor de a'yrmcenc belan gen doen wgken. Indien er eene waerheyd onbetwislbaer is, deze is: dat de menschen geboren worden met sommige regten, welke zy van hunnen schepper houden, en die hen niet kunnen ontnomen worden. Hunne vryheyd behoort hen toe, zy ademen wellclyk na liet gelukeen hunner ecrsle gelukken is de bcsluering hunner slad. De slads-voogtly is ecniglyk ingesteld om dc uytoeffening hunner regten te handliacven, indien zy aen deze zending fcyll, is zy zonder titel om te heerschen en kan zy in regie vervangen worden door eene betere. Zulke veranderingc moet niet te ligt te tcege gebragl worden. Men moet lang waglcn vooraleer men er zich loc bereyd. Maer als de marl der bezwaren vervuld is, als er geene hoop meer is van reytbuyging, is hel niet alleenelyk ecu regl, maer eene pligl van zirli van de dwingelandij Ie verlossen de worsteling lol welke ik alle goede borgers uylnoodige, is geene wanhopige worstelling maer dcugdzacme La cause dela justice et de la vérité doil linir par prévaloir mi jour... C est it votis, babitans inlelligens et inodérés d'en hater Ic triompiie en vouant au mépris ceux des conseillers qui ne rempliront pas avec dtgnité Ie mandat que vous leur avez aveuglement confié. A. Z. (Medeg.) Voorleden zaterdag avond hebben te Brussel eenige kwaed- willige onlusten willen verwekken welke waerlyk als itylzinnig moeten aenzien worden. De ministerieéle Indcpendance inaekt zich belachelyk aen eenen aki van volslagcne zinneloosheid zoo véél prys te heglcn en doezen zoo somber af te schilderen. Indien men de Indcpendance wilde gelooven, was er van niets min kwestie dan de kazernen te Brussel of wel de stad zelve op vier boeken in brand te sleékenen nu alles wel ingezien en onderzogt, kan men vóór zeker houden dat slegls eenige zatlappen of uicldcugeu wanorders hebben willen verwekken. Fcnige aenbondingeu zyn gedaen, doelt verscheidene der ge- valte persoonen zyn ontniddelyk opvrye voeten gesteld. Iu de volksknmcr zelve hééft men van medelyden over die onnoo- zele poogingcn geschokschouderd. Ónzen bedorven konfrater is in woede ontsleéken gewcést om dat den opsteller van den eenvoudigen Di.miui-bode bv de eerste wapen- en kleedinginspectie onzer burgerwagt iu regel was, om dat wv gclvk bet ineestcndeel onzer medegarden in tenue waren Den man lieéft hierop al wederom zyne gewoone- lykc bevalligheyd getoond en ons zydelings met de fraeye nae- men van onbescboftcn kerel, trotiweloozen, bedrieger, lafhar- li<>en cle. etc. betiteld. Curieus om deoorzaek van die bui tenmatige colcrc te kennen, hebben wy inlichtingen genomen en zie hier wat wy vernomen hebben Meester Polka benevens den hooggeagten en zeer eerweérden heer Gummarus De Vos, uytgeéver van liet BmuiziBu en puoaotjsgjox Verbond van Aelsl, zitten beyde in den tugtraed Deéze twee jannen, waervan den eersten eene pluim op den hoed draegt, en den tweeden een half dozyn streépen op de armen, scbynen overal uytgekraemd te hebbenYVagl maer, 'l zal er om sakkers rooken als wy den Dender-bode vóór ónze barre krygeu, wy zullen zyne stoute muyl dacr wel stoppen, by zal er gestaen hebben, vóór licni is geen miserieorde, hy is niet gekleed en liv zal by d'ooren gepakt en net ais ccnen boer doórzommige advokaeten gepluyiud worden pidommc'. hy zal

De Denderbode | 1849 | | pagina 1