ZONDAG 8 APRIL 1849. DERDEN JAERGANG.—Nr 134. AELST, den 7 April. IT ALIEN EN ZYNE ONAFHANGLYKHEYD. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- scn. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen beeft, bv mag op onze onpar- tydigbeyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- neiAerleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochucren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denaemen der persoonen die ons eenige stukken zouden bcgeèren mede te deelen, zullen gehcyin ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers met kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CUIQUE SUUM. DEN DENDEE-BODE ■,yn hunne m- TtllTlTnTl' De persoonen die op de postkantooren lull l ub 1. ingeschreéven, worden verzogt hunni schryving zoo hoest mogelyk te vernieuwen om aile ver- troeging in de verzending te voorkomen. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAED. Voorleden zaterdag heeft onzen stedelyken raed openbacre zitting gehoudendeéze nam aenvang met de leezing van bet proces-verbael der voórlaetslc vergadering waerin al de scboone !lin"en die wy vermeld hebben, plaets greépen. De leezing van het proces-verbael deed ons wéér eene onstuymige zitting vóórzien omdat deszelfs opstel min of meer partygeest uytwa- zemde. En inderdaed, wy bedroogen ons geenzins 111 onze vei- waalin". Eenige weynig bclaemelyke zinsneden door M. Lvil naer T hoofd van M. Van Santen geworpen, waren uylgelaeten het geen deézen laetslen legen liet proces-verbael deed protes teéren, zeggende dat het parlydig en onnauwkeurig was^opge- maekl. Iets wat ons sterk verwonderde, was dat M. an Santen zyne prolestatie te voóreu bad opgemaekt als of hy van het proces-verbael vohnaekte kennis bad gehad, voor betzelve wierd afgeleézen wy zyn sterk geneygd om zulks te gelouven, ten ware M. Van Santen zich op de ondervinding had gesteund dóór welke hy al de onedele middelen en vingen partygeest van zommige heethoofden tenzynen opzigle weet al te meetcn. Wat er van zy, M. V. S. hééft zyne protestalie gcleezen, en eensklaps waren de opperbaezen te peèrd; er wierd geroepen, getierd en geblaft, en M. Van Santen moest de zinsnede van 'taffen en walgelijken partygeest intrekken. Voor wat ons be treft, wv rekenen hem die intrekking als eene zwakheyd als eenen misslag aen, wy zouden duyzendmael eerder eene her- haeUng dan "eene Wederroeping gednen hebben; en waerom omdat het dczuyvere waerheyd was die hy voorbragl. Want w e zal konnen of durven loochenen dat de uytsluyling van M V. S. uyt alle kommissiën geeneu aktvan laffen en vuygen partygeest'is? Wie zal konnen loochenen dal het geeneu walgclyken en opgezetlen partygeest is t geen wy met ejgenc oorèn benevens meer andere persoonen van eenen klubsman raedslid hebben gehooidDaer zult gy Van Santen zim ge- ncépcn worden lussehen ons, hberaelen? Wie zal durven loochenen dat bet gcenen schandelyken partygeest is, als men openlvk durft zeggen A'ous leferons séchcr comme un morceau de boïswv zullen hem doen uytdroogen gelyk een stuk hout Wie zal ontkennen dat den partygeest niet.gemengeld lis m die onbeschofte aenvallen waervan M. Van Santen zoo mkwns het voorwerp is geweést Immers, wie weel er 111 de s ad niet dat zommige heethoofden, die veel beter de rol van visch- wyf konnen speélcn dan van raedslid, M. Van Santen met hunne oogen naer den weerlicht zouden zien, indien zy konden wv zouden veel meer vraegen doen indien Wy met wisten dat liét geëerd publiek maer al te wel overluygd is van den party- geest onzer klubsgasien. OndertusschenIs M. Evitopgeslaen en begonnen meteen diskoers uvt de vuyst hetwelk 7.00 slegt aeneengehonden vv .is dat wy, 0111 ronduvt te zeggen, nooyt belagchelyker woorden spel gehoord hebben, en by ons zeiven dagten dat ei ecu ander hoofd op M. Evit stond. Den redenaer nam tenslotte van eenen hoop ronkende magtspreuken en ongepaste stad huiswoorden vóór conclusie, het bevvys dat M. de hyek, op steller van 'tproces-verbael, een trefl'elyk 1111111 was. Wie zou toch de buykpyn niet krygen als by zulke ongeremdheden uyt deu mond boort komen van eenen heer die de pretentie lieéft liet meeste verstand van g'heel de stad te bezitten Dan enkelvk heeft den raed zyne beraedslaeging begonnen. Er was naemelyk kwestie te vveélen wat er zou gedaen worden met de ministerieéle aenschryving welke wilt dal, ingevolge de wet, het beslucr des oude vrouwenhuyzes van dal des weldaedighcydsbureels tot de administratie der buvgerlyke hospiciën overgae. Versclieydenc leden hebben hieromtrent hunne bemerkingen voórgeb'ragt, welke alle aen uen minister zullen worden toegezonden aen hem de beslissing (les yracg- stuks overladende. Nadien lieéft M. Lievenseeu amendement vöórcedraegen luydende dat den raed aen den minister de oplossing der kwestie overlaet, doch den wensen te kennen gééft dat de zaek in haeren tegenwoórdigen staet behouden blyve. Dit ainandement is met algemecne stemmen, MM.'Jourel en Evit uytgezonderd, aengenomen. Eyudelyk heeft M. Jouret met eeneu slimmen trek een tweede amandemeut willen doen doórgaen stellende ouder het amandemenl van M. Lieveus de wóórden vóór zoo veel den geest der wet zulks loelaetmaer de leden hebben den list ontwaerd en MM.Joureten Evit alleen met hunnen geest der wel laelen pryken. Dan is er over de verpagting der jagl op de goederen der hospiciën gehandeld en is deéze na eenige vvyzigiugen vastgesteld. ltaliën komt vóór de tweede mael te bezwyken in zyne wors teling vóór deszelfs onafhanglykheyd. Den koning die als den vuerigsten kampvegter was opgetreéden en die aen geheel Europa geloond hééft dat hy 't zweèrd wist te trekken om zyne wóórden kragt by te zeilen, komt van zynen troon af te zien hy, gelyk alle menschelyke magt is vóór het ongeluk geweéken mfèr kraglvol zelfs in zyne rampen, heél't hy geenzins een traktaet geteekend dal welligt nog vóór lang het lot zyner volkeren aen den y-zeren arm van Oostenryk overlaetc. Eer zv hem, hy hééft weèrdiglyk zyne zending volbragtindien hy mislukt heél't, dat er de schande van valle op deéze welke hein lafherliglyk veriaeten hebben, lly hééft lot den laetslen oogenblik met de zyne gestreéden, hy lieéft zulks gedaen, stel lende zyne kroon en zelfs zyn leven op het spel. Hy heéilzich grooten koning geloond met zich edelmocdiglyk vóór zyn volk ie slaglofferen, grooten veldheer, gcévende het vóórbeéld van dapperheyd, grooten borger met. zyne kroon op hel allaer des vaderlands neer te leggen. De pleynen van Novarre hebben van zyne dapperheyd geluygen geweést, en dus nog eens, hem zy glorie, glorie aen zyne zpónen en aen hun die hem op dien ongclukkigen maer plegtigen dag ondersteund hebben hel nageslagt zal hunne geheugenis gebenedyden en zal de andere aen den schandpael der veragting vaslhegten. Aen elk volgens zyne verdiensten de lafhertigheyd en niet de nederlaeg is eene schande. Nauwelyks twee jaeren geleden, ontglipte eenen daverenden vryheyds-kreét uyt al de italiaensche borsten, deézen kreét was regtveérdig, want de vryheyd is een gebeyligd regt dat ons dooi den hemel geschonken is; ook kwam den Almogenden aen die volkeren eenen man ie zenden die hunne vuerige begeerten be gréép en die zyn wclbehaegen en zyne glorie vond in deéze te voldoen. Het volk dat hem byzonderlyk was aanvertrouwd met eene vryheyd begiftigende, gaf hy het vóórbeéld aen de konin gen, zyne nabuerenhet meestendeel volgden hem hierin naer en schikten zich cdelmoediglyk naer de hervormingen. Als tegen kreét van den eersten, hoorde men de jubelgezangen van gausch 1 taliën ten Hemel slygen tot dankbetuyging over den verlosser dien hy verleend had. Geduerende eenigen lyd waren de volkeren hoogst tevreden met hunnen vorst, maer den geest van wanorder en hoogmoed ontwaekle, en onder voorwendsel van onafhanglykheyd en vryheyd, drcéven trouweloozc raed- geévers het volk lot de losbandigheyd en tol bet schelmstuk. Pius IX die de verwondering der gansche aerde geworden was, zag zyne weldacden met ondankbaerbeyd beloond. Een handvol oproerlingen hunne helsche ontwerpen dóór de kragldaedighcyd van den grooten Pius verydeld ziende, stelde het moordstael ten dienste zyner gevloekte zaek en het bloed bezoedelde de eeuwige stad I Het schrikbewind heerschte daer waer de zagt- moedigheyd geheerschl bad. De sloulmoedigheyd der booze dcéd de goede sidderen; deéze smeekten van den hemel de wederkomst van hunnen souvercyn, maer deu schrik had hun kanen uie zien ook. voor ue umvueguuig van uam-u ««..i had, onderging het lol van Pius IX. liet cefitrael ltaliën wierd de procy der opstandelingen welke hunne regeéring dóór gewel dige rooveryen begonnen. Men beroerke wel dat van toen af de^ rampen van ltaliën vóór goed aenvang namen. Inderdaed, de onafhanglykheyd van ltaliën kon geenzins de uylkomst van eenen staetsaenslag zynden wil en de een- lieyd van alle waren onontbeèrlyk; alle drillen en persooue- lvke belangen moesten zwygcn, want de magt tegen welke men die worsteling van leven of dood ging onderneómen, was zoo zeer niet geknakt dan men wel geloofde; zy was het zeifs niet in haere rampvolste dagen, liet opstandig waer weldra ge dempte Wecnen, de al spoedig verdreévene Hongaren hebben zulks genoeg beweézen. Want, nieltegenstaende den weerklank der lïansche omwenteling en de factiën die het zelve heymelyk ondermynden, was Oostenryk nóg sterk, zyne legers waren dapper en loegedaen, zyne veldheeren hadden hunne proei op de slaglveiden algelegd, het was dus niet te véél vóór gausch ltaliën vereenigd te hoópen zegevierend in die reuzag- lige worsteling te zyn; had men geene schrikkelyke les genoeg gehad in 1848 dan wanneer de kans van goeden uytslag véél grooier was? Ja, de verlossing van ltaliën hing van de eendragt. af, en had deéze bestaen, heden zou ltaliën ontvoogd zyn en den vyand over de Alpen gedreéven. Maer wat is er gebeurd? Eenen man alleen, Rarel-Albert, welke men voorleden jaer als verraeder uytriep, was ter hoogte dér zending, hy had de vryheyd van ltaliën gezwoóren, of dat. hy zyne kroon en zelfs het leven zou verloóren hebben. Hy heéli zich zien veriaeten dóór deéze die hem belasterd hadden, maer als man van eer en moed, en betrouwende in de regi- veêrdigheyd zyner zaek, heél't hy zvn koninglyk wóórd gehou den. lly hééft zich onbeschroomd vóór den vyand geworpen en hem eenen wanhoópigen slag geleverd. Hel ongeluk heeft de belooning zyner kragtiuspanningen geweést, hy is rampzalig geweést maer zyne eer is ongeschonden gebleeven; ook zal de geschiedenis eene gloriëryke bladzyde aen deézen marlelaer der vryheyd en onafhanglykheyd toewyden. En deéze die hemel en aerde bewoógen hebben op dat Karel- Albert de worsteling zou herbegonnen hebben, die hun vader land in den afgrond gedompeld hebben onder voorwendsel van vryheyd, wat hebben zy gedaen? Wat hebben zy gedaen, die bloedgierige republiekaenen die slegts de bedreyging in den mond en den moordpriem in d'hand hadden? Na dóór ge heel ltaliën het zaed des opsiands gezaeyd te hebben, hebben zy slegts deu moed gehad hel leven te bedreygen van Pius IX, van hem wiens zedeiyken onderstand alleen aen ltaliën geheele legers zou verschaft hebbenzy hebben den liaet onder het volk aengchitsten beproefd der burgeroorlog le doen ontvlam men. En toch hadden zy een wapen gehad om op den plegtigen oogenblik naer het sirydtooueel te snellen!! maer geenzins goddeloosheyd, geweld en bedrog. Zie daer hunne verknogtheyd aen het algemeen vaderland die zy zoo hoog hadden uytgcroc- pen op hei oogenblik dat hel gevaer nog verre verwyderd was. Zvldan min trolsch, gy Republiekaenen, want thans vervloekt Italicn u, gy die hetzelve met rampen overlaeden hebt, die slegts ydele' wóórden had dan Wanneer gy het zweèrd uyt de scheede trekken moest. Dal de volkeren liet onthouden en dat deés vóórbeéld hun tot les verstrekke. Toen wy voorleden zaterdag hel Vei bond lazen, hebben wy toch herleiyk moeten lage hende opstellers van dit biadje worden van wéék tot wéék slimmer. Luystert eens, lieven leézer, waerom zy M. Bruneau hemelhoog pryzen en van deu zeiven als 't ware eenen Spaenschen beyligen inaeken Ons manneken heeft het rapport mogen opmacken van eeneu budget, en dit rapport hééft hy, volgens het kiubsblad, zoo mecslerlyk verhandeld, dal de eer van dit gevrogl op onze stad en zelfs op ons arrondissement (erugstraeU (sic) Maer wy zullen hier vraegen of wy met liet opmacken van dit rapport onzen zoo lang gewenschten yzeren weg zullen beko men wacrvoór M. Bruneau alleen naer de kamer is gezonden, zooniet, moet men waerlyk de zinnen verloóren of den wierook zeer gereed hebben om zoo véél cancan te maeken van een werk dat den minsten boeren-sekretaris zoo wel als den repre sentant, M. Bruneau, zou doenook hééft de Emancipation van zondag hierover in niet al te vleyënde bewoordingen vóór M. Bruneau gesproken en hem lelterlyk onder de sobere ver- slaggeévers der kamer gerangschikt. .Maer in d'oogen van onzen bedorven kon frater zullen de opstellers der Emancipation ook al lompe vlegels, ja driemael lompe vlegels, onbeschofte, trouweloozc en parlydige valschaerds zyn Proficiat ja drie mael proficiat. Het proces-verbael dal aen de zitting waervan wy heden gewaegen zoo veel ougesltiymigheyd hééft bygezet, is in de oogen van MM. Joureden Evil ecu meesterstuk van volrnackl- hevd, aengezieu zy er stof in gevonden hebben oin M. De Ryck tot in denderden hemel te.vai-béffen 'Wel drommels! Eeneu advokaetmoet ten minsten 'tverslag ecner zitting konnen opma-

De Denderbode | 1849 | | pagina 1