ken vóór 'l welk hy bovendien 14 dagen tyd gehad hééft, of hy moet niets kennen; en ten anderen, waerom vraegt men dan nog 1° Is hel waer dat dit proces-verbae) ten huyze van M. De Ryck is opgemaekt? 2" Is hel waer dat MM. Evit en Jourct er treffelyk aen mede gewerkt hebben? 3° Is het waer dat zy dan hun cygen zeiven bewierookt hebben 4° Is hel waer quod propria latis sordel, dateygen lof slinkt? Hel gepluymd advokaelje-kapiteyn en zynen gestreepte» meestergast waren zondag al wederom boos legen den eenvoudi- gen Dcndcr-bodc, enditomdalwy hun over zominigestoutigheden eene correctie hadden toegediend. Bovendien was het woorden boek hunner verwylingen nvt den hoek gehaeld en het volgende kapittel wierd legen ons afgekondigd: trouwclooze, onrcglvacr- digc, boosaardigehaeldraegers, onbeschoftelompe vlegelsja driemael lompe vlegels. En wacrtoe diende die fra eye litanie Enkelyk om te bewyzen dat de nieuwe rcgcéring eene uytspac- ring van 3849 fr. had bewerkstelligd. Voorzeker is deéze ge- spaerzaemheyd allerloffelykst ca magzy zeer wel aengehaeld worden, maer waertoe dienen die scheldwoorden? Is hel mis schien omdat wy zouden zeggen dat, indien het nieuw stadsbe- sluer van den cenen kant eene gespaerzaemheyd van 5849 fr. hééft bewerkt, het van den anderen eene nieuwe belasting heeft ingesteld vau by de 4000 fr. op de burgers die geene manschappen vóór de burgerwagt te leveren hebben? Is het misschien omdat wy zouden zeggen dat in andere steden deéze belasting twee derde minder is? Is hel misschien omdat wyaen de burgers zouden bekend maeken dal al de bezoldigde ambten in onze garde zoo hoog hetacld worden als de wet toelaet uyt- siuylelyk omdat die ambten door jagthonden en creaturen der alliance bediend zyn? Is het misschien omdat wy zouden her- rinneren dal onze nieuwe regcéring de burgers met eene vier- dobbele belasting gcslacgen lieéfl door hel aendringen tot het bekomen eens laken uniforms? Is het vóór die rede geweest, dan hebben wy onzen konfralcr voldaen; bcstaet er nog eene andore, hy mag sprcékcn, wy zyn alle oogenblikken berevd "s mans wenschen in te willigen als zy maer eenigzins redelyk zyn. BURGERVVAGT. Den Monileur vervat een besluyl waerby, in gevolge het art. 54 der burgerwagt, den minister beveélt dat de officieren en onderoflicieren der burgerwagt hun examen of onderzoek zullen moeten afleggen binnen de zevende inaend die hunne kiezing zal opvolgen. Dit examen zal praktisch en theoretisch zyn; hel praktisch examen zal uylsluytelyk be- staen in de kennis der soldaeten-schoól en den wapenonder- houd; het theoretisch examen zal bcslaen in de kennis der soldaelen-en pelotons-schoól enalleswat melde volmaekte wa penkennis in verband stael. Wy brengen deés besluyt ter kennis der hoeren officieren op dat zy zich lydelvk op de studie der benoodigde kennissen zouden konnen toeieggen, en aldus de onaengenaemhevd vcr- myden van soms hunnen graed te verliezen die aen zommige zoo véél mocyte gekost lieéfl. De garde-civique van St.-Nicolaes is ontbonden, aengezien de helft der ingeschreévenen hunnen uniform niet kunnen koopen. Er zullen nieuwe kompagniën gevormd wo'rden, en men zal overgacn lot nieuwe kiezingen, behalve tot die van sergeant-majoor. De nieuwe kompagniën zullen, op vraeg der gemeente-administratie, op een anderen voel worden georga- niseérd, dan de eerste en thans ontbonden kompagniën. Den 10 aenstaende zal de kiczing plaels hebben. Zie hier den uylslag van den Brussclschcii kampstryd vóór hel PAESCU-VEE. 4slc klasse van verkens lot hoogstens 18 maenden oud, en moetende ten minsten 200 kilogr. weégenpremie 150 fr. en eene zilveren medalie. Prys, M. F. Mcganck, vlecschhouwcr te Aelsl. 522 kilogr. van inlandschras, oud 17 maenden, gekweekt by V.Brussel te Saffelacre, (Oost-vl.) Kooper, M. Schamp, te Brussel. 2dc klas, van 18 maenden tol 5 jaeren moetende weégen 200 kilogr.premie 100 fr. en eene zilveren medalie. Prys, M. F. Mcganck voornoemd, vóór zyn verken weégende 555 kilogr. oud 20 maenden, gekweekt by M. Van Bever, land bouwer schepen te Ayghcra (Oost-vl.) zeilden kooper. Schoonste veile Ossenle klasvan onder de 5 jaeren. De lc premie, van 700 franks en eene gouden medalie, is be- haeld dóór M. P. F. Boels, landbouwer le Zele. Zynen os woóg 895 kilograms en was gevet by Simons, le Grimbergen. De 2'" premie, 450 franks en eene zilveren medalie, is toege kend aen M. Van den Boom, landbouwer te Zele. Zynen os woóg 1012 kilograms en was dóór hem zelve gevel. Deéze twee ossen zyn voortgelceld dóór de kruysing met slieren van het engelsch ras van Durham. De 5° premie, 150 franks en eene zilveren medalie, is behaeld dóór M. B. Buvsse, te Wynkel. Zynen os, in eygen stal gevet, en van inlandsch ras, woóg 800 kilograms. Veile Ossen; 2C lilas, vanboven de 5 jaeren. De le premie, 300 franks en eene gouden medalie, is behaeld dóór M. Ad. Demeuleneer, landbouwer le Zele. Zynen os, van 'tras der Kempen, woóg 1002 kilograms. Vóór de Veteren, van hooglens 4 jaeren oud. De 2'' premie, 500 franks en eene zilvcre medalie, is toegc- weézen aen de gebroeders Destrooper, landbouwers te Sinav. Keur der Slieren le llerzele. l«len Prys Ch. De Kuuyf, landbouwer le Bambrugge. 2,,cn id. B. Van Bever, landbouwer schepen le Aygem. Mynheer den Opsteller van den Dcndcr-bodc. Ik heb op zondag II. bv de inspectie geweést van het tweede en derde bataillon groot was myne verwondering van te zien dat de compagnie waer ik deel van mack, meer als de helft verminderd was dan op den dag der kiezfftg. Men vraegt aen die het aengaet of het redelyk is van ziek verlof le vraegen als men gezond is of het te geven aen gezonde Of het waer is dat kaporaelziekverlof gevraegt en hetzelve bekomen hééft en op St.-Anne brug stond als de com pagnie er over trok om na de inspectie te gaen. Is het dan ook waer dat den zeiven zieken zondag nacht en maendag den zatlap gespeeld hééft Indien het waer is zullen wy alles nauwkeurig gade slaen en er over rcclameércn. (Medegedeeld) LAETSTE TYDINGEN UYT ITAL1ËN EN VRANKRYK. nieuwe inlichtingen. De Augsbürger Zeitung kon digt eenen brief af van cenen Oostenrykschen officier nopens het gevegt van Novare. Dien brief bevestigt ten vollewat het eerste piëmonteèsch leger-bulletin afkondigde: Tot 4 ueren namiddag hadden de Italianen de over hand. Twee regemenlenuyt 4 bataillons zamengesteld hebben 54 officieren verloóren. Het peêrd van den opper veld- meester von Aspre, die over verscheydene korpsen het bevel voerdewierd onder hem gekwetstgenerael Stadion, wierd aen de borst gewond en, na dat hy zyne wonde had doen, verbinden, nam hy wcér het bevel. Terwyl hy gerust rookte wierd zyne pyp door eenen kogel uyt zynen mond gescho ten, zonder dat hy eenig leed bekwam. Kolonel graef Kiel- mansegge heeft twee gevaerlyke wonden bekomen. Geduerende den nagt zyn de piëmonteèsche troepen tegen hunnen koning opgestaen en hebben zy geweygerd nog te stryden. Zy hebben Novare geplunderd, de deuren der winkels met de kolven hunner geweêren inslaende. De schade icelke zy aengerigt hebben is aenzienlyk. Wy ontleenen aen eene correspondentie van de Esta fette de volgende inlichtingen over generael Ramorino Men zou vrugteloos poogen generael Ramorino te red den. Ik heb gesproken met een der beste en der dapperste officieren van zyne af deelingden jongen Emilio Dandelo hy heeft my inlichtingen gegeéven, die waerlyk aen verraed zouden doen gelooven. Ramorino, door eene nog grootere fout als generael Chrzanowskyhad geheel zyne afdeeling die hy digt gesloóten zou hebben moeten houdentusschen de Cava en de Gravellone, uyleengespreydin die laetste plaets liet hy tot verdediging der brug, welke den Piëmont van Lombardiën afscheyd, slegts eene halve kompagnie schutters! De andere waren in kleyne af deelingen verspreyd op eene myl af stands van elkander. Uytgcnoodigd zich naer het hoofdkwartier te begeéven om zich te reglveêrdigcn heeft Ramorino met twee aides-de- camp, de vlugt genomen; men hield hen te Arona aen, van waer zy naer Turyn overgebragt wierden. Ziehier hel statistiek van de ilaliaenschc bevolking: ko- ningryk Sardiniën 4,420,000 zielen; vorstendom Monaco 7,000; hertogdom Panna 440,000 Modena, 590,000; Lueca, 145,000; Toscane1,550,000romeynschc Republiek, 2,450,000; Republiek van Sl.-Marlyn, 7,000; koningrijk der Bcyde-Siciliën, 7,900,000. Totael 17,115,000 zielen. Jlaliën onder vremde overheer selling Lombardiën en Veneliën, 4,280,000 kanion Tcssin ('Zwitser land), 105,000; Tyrol, Roveredo, Trenlcn, 275,000; Malta, 121,000; Corsika, 208,000.Algemcenc opneémst, 22,104,000 zielen. Kunnende 1,000,000 mannen wapenen. Meestal de dagbladen hebben de acnkomsl van Karel- Albcrl lc Parys aengekondigd.' Die lijding is geheel bezyden de waerheyd. Volgens stellige beriglcn heeft Karei-Albert reeds hel fransch grondgebied veriaeten. Hy zal dóór Spanten reyzen om naer Porlugacl te gaen, waer hy in een klooster wil trecden. De zaeken van Duytsehland betrekkelyk de weërdig- heyd van keyzer aen den pruyssischen koning opgedrae- gen, verdienen de aendagt van geheel Europa. Den ko ning heeft op het voorstel slegts uyteenloopend geant woord, doch zou genegen zyn zich als duytschen keyzer te Iaeten uytroepen, indien de kleyne staeten er zich niet legen verzetten. Oostenryk zal, volgens ons, ook niet al te genegen zyn om hieraen zyne toestemming te geéven. Dit zou welligt een punt van oneenigheyd konnen wor den wacrvan de gevolgen onberekenbaer zyn. Voorleden zondag hééft de wapen- en klecdinginspeclie van hel tweede en derde bataillon alhier plaels gehad. Zeer vcél waglcn waren nog niet gekleed; onder deéze bevonden er zich een merkelijk deel aen wie hel volstrekt onmogelijk is den uniform aen le knoopen. In date 5 april, is dóór het tribunael van enkele po litie deézer stad, verweézen geweést, August De Wever, landbouwer te Hekelgem, tot 40 francs boet, vóór zyne ter merkt gebragttc hoppe vervalscht te hebben. Verders een twaelftal persoonen tot eene geldboete van elf fi'. en proceskosten verweézen vóór na tien ueren 's avonds binnen deéze stad gezongen te hebben tegen- strydig aen '1 politie reglement. Voorlede» dynsdag was de gemeente Denderhautem in volle beweéging over eene aldaer ontdekte kindermoord. Eenen persoon welken sinds tien maenden weduwaer was, is daer benevens zyne dienslmeyd beyde verdagt van dit schelmstuk hedreévcn ie hebben, aengehouden en naer Ninove geleyd. Onder weg hebben de twee betiglte beurtelings hel lykje moe ten draegen. Men had den weduwenaer op heeler daed betrapt hebbende het dood kind op eenen kortwagen onder't mest, gereed om naer zyn land te voeren en het aldaer le begraeven. Den senaet hoéft met 28 stemmen tegen 2 (de hee- ren de Roycr en de Haussy, het art. 4. van het wetsont werp betrekkelyk deafschalling van den raed der mynen verworpen. Die stemming vóórspelde de verwerping van geheel het wetsontwerp, dat inderdaed met dezelfde meerderheyd verworpen is. Vervolgens hééft den senaet zyne zittingen tot 47 april verdaegd. De sessie der kamers na Paeschen belooft zeer woelig le zyn. Men moet de 6 budgetten vóór 1850 onderzoeken en daer- mede zullen wy nog eens de kwestie van bespaeringen en van 'l leger hebben. Den Senaet hééft de posthervorming zooals zy geweyzigd is, aengenoómen. leenings-billettf.n.Een koninglvk besluyt bepaeld, dat het lydstip ter inbrenging der leenings-billellen van 18 april tot 19 mey is verlengd; dal de houders hunne briefjes alle dagen (zon- en feestdagen uytgezonderd) van 9 ueren 's morgens tot 4 ueren namiddag zullen mogen inbrengen; dat er den 16 18 en 49, mey telkens van 6 ueren 's avonds tot middernagt, buyten- gewoone zittingen by de ontvangers zullen worden gehouden; eyndelyk dat de byvoegelyke leenings-billellen, afgeleverd overeenkomstig art. 21 der wet van 6 mey 1848 lot den 9 juny ter uytwisseling zullen kunnen aengeboóden worden. een spook. Sedert eenigen tyd liep het gerugt, dat er alle nagten een spook kwam dóór de gespleéten mueren van den gesprongen kanonkelder der nieuwe Citadel te Gend. Men ver telde reeds dat het den geest was van luytenanl Bernard, die lot straf uyt de andere wereld terug keerde, om zyn verwoes tend werk te komen beschouwen. De schildwagten waren zoo danig bevreesd vóór deéze nagt-verschyning, dal geenen enkelen zyn geweër durfde aenleggen tegen dit afgryslyk visioen. Eyndelyk hééft eenen onder-officier, die aen geene terugkee- rende geesten geloofd, zich op post gezel by den gesprongen kanonkelder.... Het sloeg twaelf ueren... De nagtuylen en rae- ven buylden en krasten, en eene reuzenhooge witte gedaente ryst eensklaps op de puvnhoopen van het verwoeste bastion, en stapt statig naer de buytenwerken. Weétende dat de geesten kogelvry zyn, pakte den onder-officier hetzelve onverwagts en op eene gevoelige manier by de kraeg. liet spook riep hulp en moordmen kwam met eene lanteèrn en ontdekte eenen ser geant van de bezetting der citadel, die, met een slaeplaken omhangen, 's nagts een uytstapje dééd, en onder deéze kleedy ongehinderd weder binnen kwam. De wyding van Mgr. Malou, zal dynsdag, 1 mey aenstaende te Brugge plaets hebben. De wyding zal geschieden in de hoofdkerk. Burgerwagt. Men léést in de Émancipalion. De permanente deputatie van Wesl-VIaenderen hééft een besluyt genomen, dat zonderling art. 21 der wet op de burgerwagt uytlegl. Den raed van recensement van het bataillon van Meenen had geweygerd de reklamen aen te neémen van eenen garde, strekkende om volkomen vrymaeking te hebben van den dienst. De permanente deputatie dagt er anders over, en den garde wierd afgekeurd en nog wel definitief, omdat hem twee liouds-landen ontbra ken!Berigt aen de raeden vau recensement! Men schryft uyt Evillers, by Wavre: Den 22 maert II. is onze gemeente het tooneel geweést van eene schrikkelyke ge beurtenis, die twee familiën in den rouw dompelt. Eene juffer van Wavre was hier gekomen om eenen haerer bloedverwanten le bezoeken, by- geval ontmoette zy den gc- naemden Fook van Wavre die hacr sedert lang, doch vrugteloos, Iielde-voórslellcn dééd. Na ecnige nieuwe poogin gen aengewend te hebben, werpt zich den jongeling, verbitterd dóór de geduerigc weygeringen van julfer A. Dop liaer, en stoot liaer verscheydene mael een snydend werkluyg in het lyf. De politie, die daedclyk toesnelde maekte zich van den moordenaer meester, die zich thans te Nyvel in de gevangenis bevind. De gemeente-zack, die le Hevcrlé bestaet, loopt geenzins ten eynde. Den burgemeester lieéfl den 31 maert de raedshceren byeengeroepen, onder bedreyging, indien zy niel vcrscheénen, tegen hun liet art. 88 van de gemeente-wet, te gebruyken. De leden hebben egler niet beter omgezien, dan vroeger. Zy hebben een nieuw rekwest aenden minister van binnenlandsche zaeken gezonden, om zoo spoedig mogelyk dien nadeeligen toestand le doen ophouden. Doch wat helpt dit by M. Rogier; deézen immers wilt absoluet den baes speélen of hy gelyk of ongelyk hééft. Maer dit alles zal zynen tyd dueren, de bol is reeds verre geloopen. Men schryft uyt Ath. Verleden zaterdag nagt, rond twaelf ueren kwamen dry jongelingen met hunne vryslers, twee aen twee, vrolyk huyswaerts langs een onzer voórgcborglen. Op zeker punt gekomen, scheydde men, om elk zynen weg in te slaen, toen eenen der jongelingen zynen kameraed terug hoorde komen. Mcenende, dal hy hem zyn lief wilde onlneémen, wierp hy zich op hem, en wondde hem met dry mcsstcékcn. Op hel hulpgeroep kwam den derden tocgeschoólen, die den aenvaller eenen stokslag op het hoofd locbragt en op de vlugt dreéf. Hel schynt dat jongens en meysjes deel genomen hebben aen de worsteling. Den eerst aengevallcn is byna doodelyk gekwetst. Alle zyn aenge houden behalve den daeder, die langs den yzerweg ontvlugl is. Hel proces nopens den oproer van Parys, in Mey 1848, is te Bourges afgeloopen dóór de volgende uytspraek Barbes en Albert zyn veroordeeld tot de deportatie; Blanqui tot 10 jaeren opsluyting, Sobrier lot 7, Raspail tot 6, Flotte en Quintin elk lol 5 jaeren van de zelfde straf. Men léést in den Écho de la Frontière Den knegt uyt hei kafféhuys Lalabi, te Rysscl, gact zich bezitter vinden van eene forluyn die men op 7 u. 8 millioencn schat, dewelke voortkomen uyt een gewonnen proces dat reeds meer dan twintig jaeren duert. Deézen knegt was van eene groolc familie dewelke hel lotgeval ongelukkig gemaekt had. Eene ryke belgische familie had eene erfenis gehad van meer dan 50 millioencn, dewelke hacr niet toe kwam, en dit buylen de kennis van de ongelukkige erfenacmen. Deéze familie lacter daervan kennis gekregen hebbende, rclda- meérde; en by elk gewonnen proces trad de verliezende familie in appel en zy gelukte iederen keer ecnige tegenkantingen te doen voortkomen. Eyndelyk, eene belgische maetschappy, dewelke zulke zaeken op zich néémt voort le zetten, nam dit proces in handen, en kraglcns een vonnis, over ecnige wcéken gegeéven, worden al de geëyschle goederen onder sekwester gcplaetst om aen deézen knegt en zyne familie wedergegeéven te worden. De erfgenaemen zyn ten getalle van zeven om die 50 millioe ncn te dcelcn.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2