FRAN SC HE REPUBLIEK. parts, 2 april. Den lieer Proudhon heeft zich in cassatie vóórzien, tegen het vonnis van het hof van assisen, dat hem veroordeeld lot 3 jaeren gevangenis en 5000 fr. boete. Voor de civiele regtbauk van eene onzer zuydelyke hoofd sleden zal weldra een proces behandeld worden, dat aller be langstelling gaende maekt. Eenen onder-olïicier der Zouaven, die in een der jongste gevegten in Algerién voor dood op het slagveld gelaeten was, wierd door een stam-opperhoofd wegge voerd. Als gevangenen in den Atlas geleyd, had hy slegls zyn leven te danken aen de tusschenkomst van de dogier zyns r meesters, welke hy eyndelyk houwde, omdat dit houwelyk I alleen een eynde aen zyne gevangenschap maeken kon. Intus- schen ontving zyne vrouw in Vrankryk de tyding van zyne dood en hertrouwde/ toen den rouwtyd over was. Twee maenden geleden kwam den man naer Vrankryk terug, nadat hy wedu- wenaer was geworden. Het overige is ligt te raeden. De regl- bank zal nu te beslissen hebben over een dobbel houwelyk, ter goedertrouw aengegaen, over eene te vernietigen dood-ver- klaering en over de vaststelling van een vaderschap, daer de vrouw van den onder-olïicier een kind heeft van haeren twee den man. Den koning van Pruyssen heeft eene nota doen behan- i digen aen de vertegenwoordigers der mogendheden te Berlyn, in welke hy zegt, de weèrdighcyd van keyzer niet aen te neémen, omdat hy den opstand van Duylschland niet wilt verergeren. Wy waerborgen dit gezegde egter in hel geheel niet. onlusten te bordeaux. Den 50 en 31 Maert hebben in die stad onlusten plaets gehad. Het waren de socialisten, die zich tegen de gewapende magt verzetleden. 15 persoonen zyn aen- geliouden. Men zong de Marseillaise en riep: Lecve Barbes! Lecve Raspail! Lecve Lcdru-RollinBe aristocraten aen lan- teérns! Men zong ook een lied, uyt hel begin der july-revolutie, en waerin men zingt: Louis-Philippe heeft verdiend, dat men hem den arm afsnyde en het hoofd afhakke Den heer Gioberti, die dóór het sardinisch gouvernement met eene diplomatische zending by ons gouvernement gelast is, ls te Parys aengekomen. TYD1NGEN UYT ITALIËN. I turyn, 28 maert. Eene correspondentie uyt die stad zegt het volgende over Karel-Albert Koning Karel-Albert heeft in de laelste oogcnblikken bc- wyzen gegeéven van oenen moed, die een beter lot verdiende. Ziende dal verscheydene regemcnlen weygerden aen den slrvd deel te neémen, begaf hy zich by deéze wakkerde hun aen door al wat eenen soldaet kan aenmoedigen om het vaderland te verdedigen. Daer zvne poogingen vrugteloos waren, wierp hy zich op zyne kniën voor een regement en riep toen uyt: Laf- facrds indien gy vóór uwen koning, vóór uwe onafhankelyk- lieyd niet will sterven, sterft dan ten minste vóór de eer van den uniform, vóór den roem uwer wapenen. Zyne bede, zyne smeekingen alles was vrugteloos. Toen trok hy zynen uniform aen stukken, verbrvzelde zynen degen en verwyderde zich, zeggende, dat hy nimmer eenen onteerden uniform zou draegen. Geduerende hel gevegt van Novare, den 23, heeft men in de liniën van het piëmonteésch leger, briefjes uylgestrooyd, wacr- op het volgende geschreévcn stond: Den koning is verraden. Vóór wie slryd gy? De republiek is te Turyn geproclameerd. Wy hebben zegt den correspondent, die dit mededeelt, eenige van die briefjes gezien. Van waer kwamen zy? De verschillende parlyën beschuldigden elkander met der zeiver opstel. In de zitting van 27 heeft minister Pinelli lcézing ge geéven van het volgende stuk Wapenstilstand gcsloólcn tusschen Z. M. Vietor-Emmanuël, koning van Sardiniën en veldmaerschalk graef Radetzky, bevel hebber van de troepen van Z. M. den keyzer van Oostenryk, den 26 maert 1849, na den afstand van Z. M. Karel-Albert. Den koning van Sardiniën geeft de stellige en plegtige verze kering, zoo véél het van zyne eer zal afhangen, een vrede verdrag te doen sluyten op de grondslagen der volgende artikels: Art. 1. Den koning van Sardiniën zal de hongaersche, poólsche en Lombardische soldaelen wegzenden, zich noglans voorbehoudende, sommige officieren van de korpsen, welke hy zal goed vinden. Art. 2. Graef Radetzky zal by Z. M. den keyzer aendringen, opdat men eene volle kwylsehelding vcrleeneaen de hongaer sche poólsche of lombardische soldaelen, welke onderdaenen van Z. M. zyn. Art. 5. Den koning van Sardiniën lact toe dat 18,000 man infanterie en 2000 man kavalerie het grondgebied bezetten, 't welk tusschen den Pó, den Tessin en de Sesia gelegen is, en ook dat deoostenryksche troepen de helft uylmaeken van het garnizoen der citadel van Alexandriën. Die bezetting zal gcenen invloed mogen hebben, op de bur- gerlykc en reglerlyke administratie van de afdeeling van i Novare. 5000 Oostenrykers zullen de helft uytmaeken van het garnizoen der stad en van de citadel te Alexandriënde andere helft zal mogen zamengesteld zyn uyt troepen van Z. M. van Sardiniën. De Oostcnrykers zullen vrye communication hebben tusschen Alexandriën en Lomellina langs Valence. Er zal eene i gemengde militaire commissie zamengesteld worden, ten eynde het onderhoud der oostenryksche troepen te regelen. De hertogdommen Modena, Plaisance en Toscane, dat is het grongebied, dat vóór den oorlog niet aen den Piëmont toebe hoorde, zullen dóór de sardinische troepen onlruymd worden. Art. 4. Mits de inlreéde van het oostenryksch garnizoen te Alexandriën slegls binnen 2 of 5 dagen kan plaets hebben, zal dezelve dóór het sardinisch gouvernement gewaerborgd, worden. Art. 5. De sardinische vloót zal met al de stoombooten, de Adrialische zee veriaeten, binnen de 14 dagen en in haere havens terugkeerende Piëmonleézen, welke zich te Venetiën zouden bevinden, zullen bevel ontvangen insgelyks binnen de 14 dagen in hun land terug te keeren. Art. 6. Koning Viclor-Emmanuël belooft eenen spoedigen en duerzaemen vrede te sluyten en hel leger op voet van vrede in te rigten. Art. 7. Den koning van Sardiniën aenziet de hierboven aen- gehaelde voórwaerden als onschendbaer. Art. 8. Er zullen van beyder zyden gevolmagtigden gezonden worden naer eene stad, welke laeter bepaeld zal worden, ten eynde er eenen definilicven vrede te sluyten. Art. 9. Den vrede zal gesloóten worden onafhankelyk de bepaelingen van den tegen wóórd igen wapenstilstand. Art. 10. Indien men geenen vrede sluyt, zal de verbreéking van den wapenstilstand tien dagen vóór de herneéming der vyandelykheden moeten aeirgezegd worden. Art. 11. Al de krygsgevaugenen zullen van beyder zyden onmiddellyk leruggegeéven worden. Art. 12. Al de Oostcnrykers, die reeds over de Sesia getoó- gen waren, zullen gehouden zyn in de hiervoóren bepaelde grenzen terug te keeren. (Gel.) Chrzanowsky en Radetzky. (Na die lcézing hoorde men in de tribunen, duydelyk de wóór den: Schande op dit verdrag! weg met het ministerie! uytroepen.) Men wéét nog niet wat er na het vertrek van Karel-Albert gebeurd is. Wat er ook van zy, den oorlog kan niet herbegin nen; de onmagt van Ilalién is nu bestatigd. Men had gezegd Italia fara da se (Italiën zal zicli zelve redden). Men hééft wil len doen, wat men gezegd had en de kwestie is opgelost tegen de partygangers van den oorlog. Vóór hoe lang is deilaliaen- sche onafliankelykheyd onmogelyk gewordenHet is, onmoge- lyk zulks te zeggen, het zou droevig zyn zulks te zeggen, het zou droevig zyn zulks te vóórzien; maer wat men heden zeg gen en besjatigen moet, is dat de ilaliaensche omwenteling meester is van het grondgebied van Roomen lot Turynhet is zy die overal heerschte, het is zy die Oostenryk uylgedaegde, hel is zy die den keus der generaels aengeweézën en opgedron gen hééft, hel is zydie over de schallen en het bloed der ilali aensche volkeren beschikt hééft; men hééft haer niets gewey- gerd, niets gemeéten. Koning Karel-Albert zegt dit zelve; hy hééft haer zyne vrien den, zyne soldaeten, zyne schatten en eyndelyk zyne kroon opgeofferd Wat hééft zy met dit alles verrigl? Een zegeleeken aen Radetzky opgerigt en een doodskleed over de ilaliaensche onafhanglykheyd gesprcyd Het officieéle piëmonteésch dagblad kondigt eenige ver anderingen in het ministerie aen. De heeren La Bormida en Christiani hebben hunne portefeuille niet aengenomeu. Gene- rael Delia Rocca en den heer Margherila zyn in hunne plaets benoemd. Daerenboven is Gioberti, minister van slact zonder porte feuille benoemd en eyndelyk zyn de heeren Mameli, minister van openbaer onderwys en Filippo Galvagna minister van han del- en landbouw benoemd. De benoeming van Gioberti doet klaerblykend zien, dat Viclor-Emmanuël besloóten hééft de kamer ie ontbinden. Men schryft uyt Roomen: Eenige wóórden dóór Z. II. eenigen lyd geleden uylgesproken, schynen waerlyk eene voor zegging te zyn. Reeds in 1847 vóórzag Pius IX de onheylen, welke hem en den godsdienst bedreygden. Toen den H. Vader nog, als het ware, den afgod der Romeyncn was, zegde hy eens op eenen droevigen loon, toen de toejuyehingen des volks, dat hem lol aen zyn paleys volgde, hem byna verdoofden llelaesgoeden vrydag volgt kort op palmen zondagen des avonds toen hv in zyne bidplaels zat, hoorde eenen zyner getrouwe dienaers hem half-luyde, de volgende wóórden uyt- sprcéken In 4848 gisting;in 1849 onlusten; in 4850 kalmte. Men schryft uyt Florence: Men zegt, dat de Oostenrykers uyt Lomellina gedreéven en op verscheydene plaetsen verslae gen zyn. Men spréékt van eene pooging van reactie te Arrero. Hel toscaensch gouvernement hééft eene expeditie derwaerts gezonden om die beweéging te onderdrukken. napels, 24 maert. Deézer dagen hééft men 60,000 rations naer Gaëta gezonden, welke, naer men zegt, bestemd zyn vóór de spaensche troepen, die daer verwagt worden. Die troepen zullen onmiddellyk naer Civila-Vecchfa vertrekken, om geza- meutlyk met de onze, den paus te herstellen in zyne weérdig- heyd van koning-paus. Eenen brief uyt Turyn gééft de volgende inlichtingen over hel gevegt van Novare Onze nederlaeg is schrikkelvk; ik zou derzelver omstandig heden niet meer kunnen aenhaelen. Hel is de schamlelyksle bladzyde uyt onze geschiedenis het is eene eerlooshevd, wacr- vau men inoeyelyk de gevolgen zou kunnen berekenen. De Oostcnrykers hebben drymael versche troepen gezondende onze zyn zelfs niet eens vernieuwd Die omsiandigheyd, waere oorzaek onzer nederlaeg, is aen dry reden toe te sehryvenaen het grooler getal vyandclyke troepen (70,000 tegen 40,000 man); aen de onbekwaemheyd van den opperbevelhebber, die de troepen slegt geschikt hééft; aen het slegt gedrag van een deel der troepen het zyn juyst de troepen op de tweede linie ge- plaetst, die de eerste gevlugt zyn. Negen regemecnlen hebben geweygerd te slryden en hebben zelfs Karel-Albert, die hen smeekte hunne pligt te doen, den rug toegekeerd. In tegendeel hééft de brigade van Savoyën het 49' en het 231' langen lyd dapper geslreéden; doch mits zy niet ondersteund waren en zy moede wierden; namen zy tegen den avond ook de vlugt. De afdeelingcn vermengden zich met elkander, het was eeneschrikkelyke verwarring. De byzondere korpsen en bovenal de schutters, de artillerie en de kavalerie hebben zich byzonder wel onderscheyden. Veéle officieren zyn op het slagveld gesneuveld. In de hospi talen van Novare alleen liggen vyf duyzend gekwetste. De ontmoediging was zoo groot op het eynde van den dag, dat de nationale garde van Novare, opgeroepen om de troepen ter hulp te snellen, geweygerd hééft optetrekken. De vlugtende soldaelen hebben zich zoo als zulks a 1 lyd plaets hééft, eene tweede mael onlëerd dóór buytenspoórigheden. Die soldaeten, welke by den laelsten veldtogl liever van honger stierven dan iets-te rooven, waren ditmael niet meer erkennelyk. oostenryksch LEGER-BULLETiN. De Augsbuvger Zeitung kon digt hel volgende bulletin af, dóór Radetzky, den 24 'snagts geschreéven en naer den minister van oorlog gezonden. Wy hebben 42 kauons, 4 vaendel en 2 a 5000 krygsgevange- nen genomen. Het verlies van het vyandclyk leger wora geschat op 3 a 4000 gekwetste en gedoodde, waeronder 2 generaels en 46 staf-officieren gedood of gekwetst. Ongelukkig is ons verlies dien dag aenzienlyk geweest, 2 a 5000 man zyn gekwetst of gedood en de regementen en batail- lons der eerste linie hebben elk tien twaelf staf-en opper- officieren verloóren. Het gevegt duerde van 's morgens 40 ueren tot 'snagts. Toen ik na den slag, naer het hoofd-kwarlier terugkeerde, liet ik veld-maerschalk Hess op het slagveld, ten eynde hy de noodige schikkingen zou neémen vóór het aglervolgen van den vyand. Toen kwam den piëmontcéschen generael Gossato als parlementair, om den veld-maerschalk te verzoeken, my van wege den koning van Piëmont eenen wapenstilstand vóór te stellen, tot dat de kamer van Turyn den uylslag van het gevegt zou kennen. Veld-maerschalk Hess antwoordde onmiddellyk dat dit voorstel niet kon aengenomen worden, dan op vol gende voórwaerden. Tolde sluyting van den vrede, militaire bezetting dóór Oos tenryksche troepen van het grondgebied tusschen den Tessin en de Sesia, bezetting van geheel de stad Alexandria en de helft van de citadel van dien naem, terugroeping van de sardinische vloót uyt de Adriatische zee, spoedige vredes-onderhan- dclingcn tusschen Oostenryk en Sardiniën dóór afgezan ten hiertoe benoemd. Volgens een tyrolsche dagblad zegt, hééft den jongen koning van Piëmont zich beklaegd over den poólschen gene rael Chrzanowsky, welken hy, naer hy zegde, niet meer gezien hééft na het eerste kanonschot. Z. M. hééft vooral aengedrongen opdat de citadel van Alexandria dóór de Piëmonleézers en Oostenrykers gezamentlyk zou bezet worden en dat de officieren die van het oostenryksche leger in het zyne dienst genomen hadden, niet zouden overgeleverd worden, mits hy hun beloften gedaen had. Den koning hééft beloofd eenen minister naer Weenen te zenden ten eynde definitief den vrede te sluyten. Vietor-Emmanuël schynt den vrede vuerig te begeèrenwant toen den maerschalk sprak van 20,000 man ih den Piëmont te laelen, hééft hy zelve er meer gevraegd. Men schryft uyt het hoofdkwartier te Novare den 25, aen de Augsburger-Zeitu.ng Heden hééft het hoofd-kwartier zich naer Novare begeéven, met Radetzky aen het hoofd. Spoedig bereykten wy het slagveld van gisteren. Men kan zich geen denkbeeld vormen van den geestdrift met welken den ouden veld-maerschalk dóór onze troepen onthaeld wierd. Toen wy te Novare aenkwamen, von den wy overal witte vaendels opgesleéken; de dames groetten ons van af alle balkons, en alle slraeten waren dóór talryke liniën oostenryksche troepen bezet. Wy reéden dóór de stad de rigling neémende van Vignale, eene kleync plaets waer de byeenkomst moest plaets hebben, tusschen den koning en onzen veld-maerschalk. Weldra bereykten wy Vignale, waer den maerschalk dóór eenen talryken en luysterryken staf omringd, na eenige oogen- biikken den koning van Sardiniën met zyn gevolg in vollen draf zag aenkomen. Men mag niet zeggen, dat den jongen koning iels groolsch of zelfs iels weérdigs in zyne houding bezit. Ily is kleyn van gestalte, zyne oogen draeyën op eene vlugge w vze in zyn hoofd en hy draegt eenen byzonder grooten blonden baerd en knevel. Zyne kleeding is vry zonderling. Twee generaels La Marmora bevonden zich onder zyn gevolg. Den koning omhelsde den veld-maerschalk, zyn gevolg groette ons; men kan deuken met welke gevoelens. Daerna begaven zich den koning, Radetzky en luyteuani-veldmaerschalk Hess op hel voorhof van een naburig buys w aer de conferentie plaets had, over den vrede. De onderhandelingen duerden byna vier ueren. Koning Viclor-Emanuël hééft den 28 maert de deputatie ontvangen vair de sardinische kamer der afgeveèrdigde, d ie hem eenige opmerkingen kwam doen over den inhoud van den wapenstilstand en hem de hulp der kamer aenbie- den vóór de voortzetting der vyandelykheden. Den ko ning hééft geantwoord, dat hy hóópte eenige wyzigingen aen de voórwaerden van den wapenstilstand te bekomen, doch wat den oorlog betreft, dat het inoeyelyk was denzelven zonder leger te voeren en dal de overblvfsels van helleger niet meer in staet waren de worsteling voorltezetten. Men zegt, dat Z. M. er zelfs by voegdeWelnuzoekt my dan eenen soldaet die nog slag wilt leveren en ik zal den tweeden zyn!)) Die weynige en véél beleekenende wóórden, zegt den Journal des Débats, doen ge heel den militairen toestand van den Piëmont kennen. De krygsuytrustingen van Roomen en Toscane zyn weynig belangryk. Toscane heélt 5 a 6000 man naer de grenzen van het hertogdom Modena gezondenRoomen hééft er te Bologna 8000 vergaderd. Ziedaer al wat centrael Italien vereenigd hééft voorde algemeene zaek, lerwyl den Piëmont zich in geld en soldaelen uytpulle vóór de verovering der italiaensche onaf liankelykheyd De kamers van Sardiniën zyn ontbondenhet tydstip vóór de kiezingen is nog niet bepaeld. Wat het plan van hel kabinet van Weenen betreft, ziet hier, de grondslagen van het vredeverdrag, dat men Victor- Emmanuel wilt doen aenneémen, iets wat hy, naer het schynt, zeer geneygd is te doen. Of- en defensief verbond met Oostenryk; Oórlogs-belasting, welke op 100 millioenen geschat word, en in verwisseling van welke men de hertogdommen Parma en Plaisance met den Piëmont zou vereenigen Volle amnestie voor de Lombardiers en Venetianen, welke niet zullen mogen opgezogt wordenom welke reden het ook zy Ilaliaensch congres van eenen bond, dacrgesteld tusschen al de slaelen van Italien onder de bescherming van Oostenryk. Den zetel van den bond zou te Milaen zyn. De stemmen zouden ingevolge de uytgeslrektheyd van het grondgebied, op de volgende wyze verdeeld zyn: Lombardiën en Venetiën 40 stemmen Na pels, 40; Piëmont, 40; Roomen, 6; Toscane, 5; Modena, 2. Herstelling van den paus en den groothertog van Toscane. Het lombardisch-veneliaensch koningryk zou een afzondcrlyk gouvernement uylmaeken, met eene zeer liberale constitutie en dóór de banden van broederheyd aen de andere slaelen der monarchie vereenigd zyn. genua, 50 maert. De pastoors, priesters en geestelyken zyn op bevel der municipaliteyt, gedwongen de wapens op te neémen en den dienst der nationale garde te doen.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3