ZONDAG 15 APRIL 1849. DERDEN JAERGANG.—Nr 155. AELST, den 14 April. MENGELINGEN. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van don daerop volgenden Zondag. —Den prys der insehryving, l>y trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annonèen op 20 centimcn den drukregel. De persoonen die voor een geheel jacr inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in óns blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveerdige klagten of gegronde rekla- inen in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal DEN CLIQUE SLUM verder gewaegen van alle brochueren* schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelvé te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. DODE Men leésl in hel Verbond van AelstEen brabandsche boer sprak onlangs zeer bitsig over de dagbladen, en zeidc dat hy een -weekblad kendehel welk nog geen enkele daed van hel tegen woordig ministerie had goedgekeurd een opregte brandstok, voegde hy er bywant elk nummer behelstin tegendeel, de wal- gclykste 'loftuiting en de laegste vleijeryen voor de dompersparty, voor tegenkanters van verlichting en vrijheden. Wel, anliüoorde zyn gezel, de opstellers van die bladen hebben daer voor ook hunne redens. Zy liegen en bedriegen om geld te winnen, en zy lagchen met eer en wacrdighciddit zyn, volgens my, regie philosofcn. Eenen Ylaendcrschcn boer het bovenstaende leézehde, vroeg aen eenen liberael wat goeds het tegenwoordig ministerie al gedaen had, en zynen gezel antwoordde hemonbeschoflcn brandstoóker, gy zyl ook"al van de dompersparty, ook al eenen walgelyken tegenkanten van verlichting en vryheden, eenen lagen vleijer etc. Wéét gy niet dat het tegenwoordig ministerie beloofd hééft de Vlaenderen te redden Wéét gy niet dat het op eenen enkelen dag zeven honderd duyzcnd franken hééft besteéd om de memorabele campagne van Linthout te houden, terwyl het slegts 250 duyzend fr. vóór de dóór ziekte, armoe en ellende geteysterde Vlacndercn beschikbaer had en dit nog vóór een "geheel jaer Wéét gy niet dat het tegen woordig ministerie het land met twee gedwongene leeningen begiftigd hééft waeruyt de groote baezen nu den besten honing zuygen?—Wéét gy niet dat het bovendien eene massa pa pieren geld gcmackt hééft het welk den kleynen altyd met verlies moet uylgeévcn ten voórdeele van den grooten Wéét gy niet 'dat hel tegenwoordig ministerie dit jaer al we derom de contribution verhoogd hééft Wéét gy niet dat onder deés ministerie hel zegelregt op de dagbladen is afge schaft en dat er den koophandel mede bezwaerd is W eet gy niet dat er nu, even als onder 't voórgaende ministerie met hoopen ambtenaers op pensioen zyn gesteld om troetelkinderen en kiesagenlen te plaetsen Wéét gy niet dat het tegen woordig ministerie een groot aenlal kleyne bediende die G a 8 honderd fr. 'sjaers trokken, op slraet hééft geworpen en de groote jaerwedden van 20 tot 50 duyzend fr. onaengeroerd gelaeten Wéét gy niet dat het tegenwoordig ministerie van zin is geheel den paepenwinkcl uyt hel ondcrwys te smy- ten en dan twee a dry milliocnen te vraegen om op eygen hand het ondcrwys te bevorderen Weél gy niet dat het tegen woordig ministerie wel twee millioenen franken aen oórlogs- toebereydsels en versterkingen in de citadellen des lands hééft besteéd, om ons tegen aenvallen gelyk dien van Risquons- Tout te bevryden?— Wéét gy niet dat hel liberael besluer hier eene revolutie hééft verhinderd en dat enkelyk om dat Het schynl dat zommige historie-schryvers zich vergenoegen met den roem en luyster onzer stad te bencéinen. Alen komt te leézen in het tweede boekdeel van de nalionaele Bibliotheek over de Belgische muziekanten onlangs uytgegeéven dóór Ed. Fetis, bladz" 18, dat het uytvinden des beyaerds niet nauw- keuriglyk bekend is, dat dit dagteekent van in het midden der 14ic eeuw; egter dat den heer De Le Pierre eene rekening aenhaelt der stad Brugge vóór het jaer 1500, in welke er melding ge'maekl word, van eene som van vyftien ponden parisis, betaeld aen E. De Bam, over hel luvden van den bey- aerd; dat Gend vyftig jaeren laeter ook eenen beyaerd had; dat in 1542 zekeren .Tacobus Wagemans de klokken van dien beyaerd hergoóten had, en dat welhaest daerna alle sleden en byna alle kerken de trolschheyd hadden van dergelyke locht- speéltuygeu op de torens te stellen, welke "eertyds maer op de feestdagen en daerna alle neren van den dag zich lieten hoo- ren, wanneer men" den middel gevonden had dóór een werk- tuyg dit klokkenspel te doen uytvoeren; dat den abt lleylcn, steunende op d'autoriteyl van Grammaye, beweert dat den eersten beyaerd te Aelstis uylgevondcn geweést; dat Antwer pen ook in 1581 zynen beyaerd had, en dat Erycius Puteanus verzekerd dat men eertydste Brussel zeven beyaerds had ge- plaelst op de kerktorens van St. Nicolaes, van St. Gudula, van het aen 't roer zat, want had het aen 't schotelken niet gezeten, de liberaelen zouden, volgens hunne eygene bekentenis, op roer en onlusten verwekt hebben om er aen te geraeken Wéét gy niet dat het tegenwoordig ministerie in de maend September laelst vcrscheyde honderde duyzende franken hééft uytgegeéven aen kavalkaden, reuzenfeesten en kwakzalvers- processiën die hel volk van geheel het land naer Brussel heb ben gelokt etc. etc. etc. Zyn dit al geene weldaeden, onbeschoften kerel Ik zou véél meer konnen vraegen, maer myn bloed koókt als ik die vuyle gazelten léés die dit alles beknibbelen.... Den Vlaenderschen boer verschrikt dóór al die vraegen, dagt in zichzelven dien man is zot of het is eenen plaetszoe- ker die zich geêrne met myn en eens anders zweet uyt den krot zou trekken, het word hoogst tyd dat de gazettenleézers de oogen beginnen te openen, want zommige bladen dóór klubsgaslen, oproerlingen en afpersers van 't volk opgesteld, hebben eer en schaemte zoo zeer verloóren dat zy de taslelykste waerheden durven tegenspreéken en belasteren, dat zy, als zy maer hunne heersch- en geldzugt konnen voldoen, bekwaem zyn zelfs vóór den duyvel te schryven, geheele steden te beder ven en te demoraliseéren; het word hoogst tyd dat die s< hand schriften die zich liberael noemen, ontmaskerd worden en onder d'algemeene veragting bezwvken ilitniA V Goudsmeêr en zilversmout zyn kragligeme- VAKlAt dicamenlen; ineesl al de electorale beunhaezen der Alliance die de geèlziekte hadden, zyn er dóór geneézen andere zyn op goeden voet, als het blyft dueren. V Hedendags zyn de wetten spinnewebben daer de horssels doórbreéken en de vliegjes in blyven hangendit is te zeggen dat deézen die mcermaels de galey verdiend hééft, blyft loo- pen omdat hy ryk of slruysschen amblenaer is, terwyl geringe en eenvoudige burgers de boete dobbel betaelen. V Alen mag eenen ambtenaer niet meélen by de dikte of lengde van zyn lichaem noch by de diepte zyner borze, maer wel by d'elle zyns verslands en treffelykheyd... En waerom? Om dat de vuylste mueren gewoonlyk met schoone tapylen bedekt worden. V Zommige weékbladen, al spaeren zy noch moeyte noch arbeyd om hunne schandelyke bedriegerv le dekken of te ver- schoouen, zien hunne zaeken hoe langer hoe slegter gaen zy weélcn niet dat hoe meer de kraey zich wascht hoe zwarter zy word. V Gelyk den kreft den visch uyt de oesters haelt met er steentjens in te werpen alszy, gebrek aen water, in de zonne liggen te gaepen, aldus hééft het zoo gezegd liberalismus hel geld dóór beloften uyt der burgers zakken geklopt met leenin gen, nieuwe belastingen, nullelooze onkosten vóór burger- wagtkleeding etc. de Capelle, van den Zavel, van Sle Maria Magdalena, van St. Jan, en van Onze LieveVrouw van Finis Terra». De uytdrukking van sonner le carillon, den beyaerd luyden, in plaels van spcélen, en dal er op zeven kerktorens van Brussel beyaerds waren, loont zonneklaer dal d'heer Fetis zich vergist; want het is onmogelyk met de luyden een accoórd op den'bey aerd te krygen, en bovendien is het meer dan belagchelyk te melden en te gelooven dat er eertyds in Brussel op zeven kerk torens zeven beyaerds waren, elk met een klokkenspel; den oprcglen zin van dit verhael is dat er eertyds zoo te Brugge als te Brussel en elders op eenige torens een dryvoudig getal klokken was, die luydden op accoórd en in dry verschillige loonen; bv voórbeéld de dry eerste looneu van het muziek, gelyk men hedendaegs dikwils by feestdagen en begraefl'enissen van d'eerste klasse op menigvuldige kerktorens zoo in groote dorpen als in steden een dryvoudig klokken geluyd "hoort. Zelfs hoort men op de buytengeineenten als het kermis is of wel greote feesten zyn, geheel den dag op de klokken rammelen om vreugde teekens te geéven; maer het is zeker dóór stellige bewyzen der beste historie schryvers dat Barlholomeus Coucke, inzetenen van Aelst, den zwager van onzen Mertens (die den eersten de drukkonst in de zeventien Nederlandsche Provin ciën hééft gebragt, en thans van zync medeborgers tot hunne eer en glorie een standbeeld blyft verwagtcn, zoo dóór hunne mildaedigheyd, en dóór de geéue van den staet en deézer Pro vincie, als wel dóór de goede zorg en iever van ons nieuw V Het zal ons niet verwonderen dat dikwils de grootste ambten aen de grootste en sterktst gespierde domkoppen toebe- trouwd worden, als men denkt dat de zwaerste pakken op d'ezels gelegd worden. V Het bedrog van alle slach is eene rotte ladder die deézen welken er opgaet, vroeg of laet den nek zal breéken. Volks- verleyders past op. V Be volksbedriegers gelvken den arend die een stuk vleesch van den autacr nam daer eenen vuerkoól aenhing daer meé zynen eygen nest in brand stak, zy ook zullen hun eygen zeiven dóór bedrog in den afgrond dompelen. Bedorvcnheyd, valschheyd en leugentael zyn de dry voór- naemsle eerekruyssen die onzen confrater, het Verbond, op zyne borst draegt. Zyne bedorvcnheyd hoeft niet beweézen te worden, den man hééft die zelf openlyk in zyn bedorven blad bclcédenzyne valschheyd en leugentael hebben wy meermaels zonneklaer beweézenthans betraepen wy hem wéér op heeter daed en gaen ze hem herrinneren op dat hy er met den laet- sten dag van Paesschen penitentie over doe. In zyn verslag over de gemeentezitting, zegt hel Verbond dat M. V. S. de reden zyner protestatie tegen het procesverbacl niet heél't opgegeéven noch de uytgelaetene zinsneden of ver- draeyingen konnen aenduydcn. Wy ook waren ter zitting tegen woordig en hebben duydelyk gehoord dat M. V. S. geprotes- teérd hééft tegen deuytlaeting der lasterende aenteyging van M. Evil Iuydende als volgt M. Van Santen hééft nog geen a oórd ge sproken voor de belangen der stad, maer altyd vóór zyne eygene of persoonelykc belangen. 2° Hééft M. V. S. geprotesteerd tegen de uytlaeting der volgende onbeschofte en plompe uyldrukking van zelfden heer EvitWy hebben ons hier met uwen persoon niet bezig le houdenhebt gy iels le zeggen, wend u naer de ga zellen. 5" Er was uylgelaeten het geblaf dal M. Evit had doen hooren na M. V. S. het wóórd van den heer voorzitter had be komen gy zult niet sprcékcn, tfy moogl niet spreéken, wy heb ben hier geene zaeken met hetgeen gy over uwe handelwijze le zeggen hebt en hier tegen en meer andere onbeleefdheden heb ben wy M. V. S. hooren protesteéren etc. Zie daer wederom eene schets van de valschheyd en leugentael des Verbonds. Maer onzen konfrater zegt dat M. V. S. tolde orde geroepen is, wy moeten hem antwoorden dat, als een geschreeuw gelyk aen dit van appel wy ven en vischkladden een rappel is, dan hééft zulks weézenlyk* plaets gehad; doch waer toe dient dan den voorzitter Het Verbond zegt nog al koddig dat M. V. S. een' tooveraer is vóór wie alles voorop en gevolgelyk ook den inhoud van het proces-verba el bekend is. Het dunkt ons nog al gemakkelyk tooveraer te zyn en iels voorop te weéten, wanneer de mannen zelve die aen 't proces-verbael gewerkt hebben, voorop in de herbergen uytkraemen hoe het zelve verhandeld is, dus is hel stadsbestuur op le reglen,) welken Coucke gelyk Mertens, moet geboren geweést zyn in deéze stad omtrent hot midden" der vyfticnde eeuw, en dus vóór 1500, den beyaerd of het klok kenspel hééft uytgevonden. Gelyken misslag wegens Mertens is geschied dóór eenige schryvers onder andere door Lambinet die den voorrang in het uytoelfenen der drukkonst in deéze landen gééft, aen zekeren Jan van Westphalen die maer den deelgenoot of den meestergast van Mertens is geweést; den abt Feller in zynen Diclionnaire historique des hommes illuslres en d'heer Goethals in zynen Tableau de l'hisloire Belgique ver warren Mertens met Radius gebortig van Assche, sustineérende dat Mertens te Assche geboren is, daer uyldrukkelyk in zyn grafschrift, gemaektdoór zynen boezemvriend, den vermaerden Erasmus van Rotterdam, gezegd staet dal Mertens Aelstenaer was, prognalus Aloslo, Mertens stelt op veéle zyner drukken, impressum apud ihcodoricum Martini aluslcnsc. Er is zelfs eenen schryver die zeer onbedaglelyk ineld, dal Mertens op zynen zark staet uytgehouwen in borstbeéld, daer by in natuer- lyke mansgroolte verbeéld staet. Die misslagen gebeuren gemeynelyk als auteurs in plaets van alles stiptelyk te onderzoeken aleer zy iels in 't licht geéven, voórwaerds gaen en vóór den broode schryven zonder op de bezonderste punten de noodige agt te neémen of dikwils zich betrouwen op het gezegde van andere haestige schryvers en dus veéltyd vodden vóór zuyvcre waerheyd aen den dag brengen. Medegedeeld.

De Denderbode | 1849 | | pagina 1