niet te verwonderen dat M. Van Santen op het ey en niet neven geslaegen heeft, gelyk het Verbond vertelt. Indien verder, gelyk onzen konfrater beweert, de handelwys van M. V. S. nog geen voorbeeld vind in de jaerboeken der gemeente-debatten, zoo zouden de overheerschers wel aen de jaerboeken der gemeente- debatten het voorbeeld opleveren dat den secretaris het proces- verbacl op den wettigen tyd niet hééft opgesteld, en dit enkelyk omdat er wel ligt eenen geheclen klub moest over geraed- pleégd worden waervan elk lid zyn paertje doen moest. Eyndelyk schynt onzen bedorveling uytermaete nydig en boos omdat wy nu en dan de verdediging van M. V. S. neémen; wy zullen hem zeggen dat wy zulks meermaels ondanks hem doen, en dit omdat het onze pligt is niet alleen van M. V. S. te ver dedigen, macr tevens van alle trefïelyke menschen voor te slaen die dóór zeker sainenraepsel van demagogucn of volks bedriegers aengetast of onderdrukt worden. Deézc laek vervul len wy volgeèrne, doch wy zouden schaemrood worden moesten wy sommige jannen verdedigen die noch eer noch gewcélen, noch treffelykhcyd noch rechtveêrdigheyd bezitten, en enkelyk een ander willen de wet geéven omdat zy een handvol geld in kas hebben. Berigl aen de liefhebbers. Hel is nu reeds de derde of de vierde mael dat wy M. Van Santenin volle vergadering van den gemccntc-racdzich al jankende hoor en beklagen om dal hy, by hel banket van hel comi té der Alliance, niet heeft mogen mcé etenzegt hel Verbond; Wy, van onzen kant zeggen dat M. Van Santen daerin gelyk, hééft, want nooyt is er schandelykeren aki van partygeest aen den dag gelegd dan wel van dit lid alleen te hebben verwyderd niet van het banket van het comité der Alliance, macr wel van het banket dat de racdsleden aen den heer burgemeester in bedanking van het zyne hebben opgedraegen. Dat egler M. Van Santen zich hierover getrooste, den heer Secretaris hcéft daer zyne plaets vervuld, en daer zal hy waerschynelyk genoeg gevonden hebben om zyne verhongerde maeg te vullen. A propos van verhongerde maeg, men vraegt of het waer is dat den gcslrengen hi er in kwestie op verschillige avondfeesten waer hy hier te slede genoodigd is geweést zich beklaegd hééft dat er geen eélen genoeg was? Wy antwoorden ja, omdat wy zulks uyt goede bron weéten, doch raeden aen defamiliên welke voórtaen deézen gast zullen noodigen, altyd eene deftige schotel botermelkpap met eenen magtigen boekweytbloem- temper opgeinaekt, in gereedheyd te hebben, om eerst het scherp der maeg af te steéken, eer zy hem palékens, taerljes of ander gebak voorstellen, want zulke gasten zouden eenen geheelen patissierswinkel opeéten en dan nog honger hebben. Eenen aglbacren advokaet van Gcnd schryft ons hel volgende Myniieer den Opsteller van den Dender-bode Van tyd lol tyd heb ik hel genoegen gehad uw geagl weekblad te leézen. Over dry weeleen vond ik er de litanie in der foncliën tcelke den aglbacren Meester de Rych de Mcire in moe stad bekleedimmers: Is hy niet advokaet Secretaris der slad Aeist? Secretaris der koophandclkamcr van Aelst? Kapilcyn-vcrslaggeëver der burgerwagl? Tc Doornyk en te Kor try k zien wy ook jonge advokacten lot de plaets van gemeentesecretaris geroepen en dit ambt wcérdiglyk en met ccr vervullen; hel zelfde heeft men te Gcnd en te Audènaerde gezienmacr die hecrcn, doordrongen van de gewiglighcyd hunner nieuwe fonclic, hielden op sedert den dag hunner benoe mingvan andere placlsen na te jdegen en van te pleylcn. Aen die hecrcn heeft men nooyt moeten herrinneren dal de professie van advokaet volgens de wclslfcpaclinycn en volgens 't gebruyk, onvcrcenbaer is met alle bezoldigde functie of ambt, by gevolg onvereenbacr met de plaets van gemeentesecretaris. Den aglbacren heer de Ryck de Mcire redeneert aldus niethy is meer advokaet dan te voóren, hy doorloopt met meer aenhoudenheyd, moed en trolschheyd de vredegcrcglcn uwer omliggendemen zegt dat hy sedert dien meer op de tribunaelcn van l,len aenlcg te Dender- mondc en van koophandel te Sl.-Nicolaes gezien wordzyne cliënteel is van dan af begonnen en op den barreau zegt men: non equidem invideo, miror magis, ik benyd zulks nietmacr ik verwonder dit. Macr is dit teel locgelaclen? dal is de vraeg. Volgens art. 18 van hel dekreet van 1810, is de professie van advokaet onvereen bacr: 1° met alle foncliën van het reglerlyk order; 2° met die van prefekt of onderprefekl5° met die van greffxer, notaris en avouc; i° met bezoldigde ambten; '6" mei alle slack van handel; 6° eynde lyk, zyn uyt de professie van advokaet gesloólen, alle persoonen de professie van zackverrigler uytocffcncndc. Deézc incompalibiliteytcn zyn de ccnigc in hel dekreet van 1810 0uytgedrukt, macr al de schryvers zyn eenstemmig dal dien arti kel niet te bcpaelen is, 't is te zeggen dal in grondslclscl de pro fessie van advokaet algcmcenlyk onvereenbaer is met alle andere fonclic die de v'oórnacmste bezigheyd van eenen persoon kan uylmacken, gelykelyk onvereenbaer met ambten die den advokaet verlecgen en wacraen bezoldiging is vaslgchcgl. Zoo dal volgens de uyldrukkingen van voornoemd dekreetde professie van advo kaet onvereenbaer is met de plaets van gemeentesecretaris, omdat het een bezoldigd ambt is. Art. Ill der gemeentewet. Onvereenbaer, om dal de plaets van gemeentesecretaris den advokaet in weérdigheyd vermindert of vcrlceglden art. 109 der gemeentewet verklacrt; dal den secretaris dóór den gemccntc- racd benoemd, Opgeschorst en afgezet word. Art. 111 IIy word bet acid door den gemeenteraed. Art. 113 Den secretaris is gehouden zich te schikken naer de instruction hem gcgecvcn, 'l zy dóór den rued, 'l zy dóór 'l collcgic't zy door den burgemeester De advokacten zyn slegts afzonderlyke persoonen, zy oeffenen geenc openbaere fonclic uyt. Rolland de Villargues, woord avocat. Zelfden schryver IV0 6. De professie van advokaet is onver eenbaer met belactde ambten, omdat het bezit eener functie die gedwongene pligtcn medebrengt, iels legenslrydig heeft aen die vryheyd welke de ziel der professie van advokaet is Wat meer is, den advokaet moet aen zyne mcdcborgers al den tyd geéven dien de verdediging hunner regten vereyschtde be lactde ambten bevlekken do cdelheyd dier professie cn bcrooven den advokaet van zyn aglbacrslc voórregl, zyne onaflianglykhcyd cn zyne vryheyd. Zie hierover nog Dupin, lettres sur la profession d'avocat, mélanges et arrêls divers, edition de Bruxelles 1855 page 549. Wy zullen onzen geagten correspondent hier opmerken dat al zyne aenhaelingen hoe waer, hoe grondig, hoe overluygend zy ook weézen, vrugleloos gedaen zyn, en dit cenvoudiglyk omdat de zelfzugt of egoïsmus alleen de ziel van de zoogezegde libe ralen is, want wierden er morgen nog tien piaelsen aen den doórluchtigen heer in kwestie aengeboóden, den man zou ze aenveerden als er maer zou uyt te trekken zyn. Het hééft ons tol innig genoegen verstrekt te verneémen dat onze sladsregeéring aen een gedenkleeken ter eer van onzen wereldbcroemden Diderik Marlens hcéft gepcysd. Wy hebben meermaels die stof verhandeld en de billykheyd beweézen dat onze stad zich dankbacr toone over den roem dien Marlens over haer gespreyd hééft. Op tyd en stond zullen wy hierop lerug- keeren, alle mogelyke openbaerheyd aen die zaek verleenen cn liet onze bydraegeii opdat des groolen holds nagedaglenis ver eeuwigd worde. Eenen agtbaeren persoon hééft ons het volgende berigl met verzoek van afkondiging toegezondenwy voldoen er aen, hem egler verantwoórdelykhcyd overladende. A E i\ BE LAN GEjS D BE BIG T.De vaders van ze ven of meer wettige kinderendie in het geval zyn van het gouvernement de gunst te konncn vorderen welke de wet van 29 Nivosejaer 43 zich toekend, opzichtelyk het koste loos opvoeden door den staet van eenen wettigen zoon, en die daerloe tydig de vereyschte aengift hebben gedaen wor den mits deze uytgenoodigd hun te begeven ten Kaffehuyze der Statie te Mechelen den zondag 22 April 1849 's mid dags, om gczaemcntlyk maetregelen te beramen op dat gemelde wet 't hunnen opzichte hare toepassing zoude bekomen. MENGELMOES. De kruyskens worden thans uytge- reykt en eenen ongelukkigen van Nwiens hert naer een kruysken verlangtblyft tot hier toe aen het ministerie onbekend; quoiqu'il baise les pouces en croix. Is dit niet onbillyk voor den uytdeeler der kruyskens? Eenen mensch verwaerloozen, die aireede zulke groote voordeden aen het land gedaen heeftdoor zyne Proud- honische trekken en zyne Ledru-Rollinische streken. Iiy, die ons land op eene republikaensche wyze beschermt of zoude willen beschermen verkrygt geen koninglyk kr uysken. Wat verstact gy daerdoor bestendige lezers Dat, het eene zinneloosheyd is, voor dien onverstandi- gen mensch; twee verschillige gezindheden met eikanderen te willen paren; en, nog eene meerdere onbedachtzaemheyd des uytreykers zoude wezen, indien hy hern die eer aen- deede wanneer hy weet dat hy met eene R... Rte handelen heeft. (Medegedeeld. OPRIGTING VAN LEER-WERKSCHOÓLEN IN ONS DISTRIKT. Te Aelst, dóór de heeren Impens en Bourricand, zyde- fabriekanteneene werkschoól vóór het zwart-verwen van den inslag en der getwynde zyde, en vóór allen anderen zydendraed, en de toebereyding dcézer stoffe. Kosteloos onderwys. Te Geeraerdsbergen, dóór de heeren P. en E. Comnont, fabriekanten te Brusseleene model-werkschoól vóór de verbeterde leerwyzen der labriekatie van wollen stoffen en van wol met katoen gemengd, zoo als: zuyver wollen Hands; groote halsdoeken van zuyvere wolle of wollen katoen, caehemier van alle sóórt, 'llanellen broekstoffen, nieuwmodische artikels, enz. Men hééft ons geklaegd dat er in het Karmelielen-slraetje altyd zoo véél karren, wagens, stéék wagens etc., den doorgang beiemmeren, dat er den eenen of anderen keer groote ongeluk ken zullen gebeuren. By avonden en nagten is het niet veylig langs dit slraelje te gaen, want men daergemakkelyk en zonder on kost eene blauwe schéén, een verwond aengezigt, gebroken armen of beenen kan verkrygenwalmeer is, legenden blinden muer van het St.-Jorishof is het eenen geduerigen vuylnis- lioop, alles word daer geworpen, cn mag daer verrottenblyft dit door de policie gedoogd worden, met den zomer zal zulks vóór de bewooners dier slraet eene geduerige oorzaek zyn van onaengenaemheden, en zelfs van ongemakken en ziekten. Berigl aen de politie. De antwerpsche graenmerkt word al langer hoe slegter voorzien. Gisteren waren er slegts 9 zakken tance en 90 zakken rogge te koop gesteld. Men heeft vóór de tarwe 15 en 10 a 15-15 st. Bet. betcield, den zak 1 1/2 heet. en voor de rogge van 7-10 a 8-05 Bet. zelfde hoeveêlheyd. 27 zakken haver zyn verkogt van 9 tot 9 francs 50 cent. de 11/2 heet. Er was zeer veel boter ter merkt gebragt. De eerste pry zen die men betaelde, waren 16 st., laeter is den prys in dading geweest en men verkogt aen 14 1/2 st., dus 1 jr. 45 a 1 fr. 41 cent. den kilogramin kuypen. Aer- dappels by voortduering op de verschillende merkten in goede hoeveêlheyd aen de voórige pry zen, 10 a 11 st., 91 cent. en 1 fr. het 1/4 heet. LAETSTE TY DINGEN BYT ITALIËN. Men verzekert dat. de Napolitaenen eene overwinning op de Sicilianen behaeld hebben. Genua hcéft zich op genade aen generael La Mar mora moeten overgeéven. gaëta, 25 maert.Men leest in den Ami de la religion: Den 11. Vader, wiens godvrugtigheyd tot de II. Maegd 9 zeer goed bekend is, hééft zich heden morgend ten9ueren naer de kapel begeéven van de collegiale kerk der Annüntiata te Gaëta, ten eynde er mis te leézen. Den koning en de koningin van Napels, met geheel hunne familie woonden die mis by. Men zou over de godvrugtigheyd, de ingetoógenheyd 'en de stigtende hou ding der prinsen en prinsessen geduerende den godde- lvken dienst moeten spreéken, indien het zien van Pius IX aen den autaer, al de oogen niet op hem trok, aller herten niet vervulde en niet zegde aen al die, welke de plegligheyd bywoonden, dat na het slagtoffer, men slegts aen den eerweerden priester mogt denken, die het offer opdroeg vóór de noodwendigheden van alle. Vóór het overige is het de eerste mael niet, dat de geloovigen van Gaëta getuygen zyn van zulke plegtigheyd, even als het de eerste mael niet is, dat den 11 Vader uytsteékende blyken hééft gegeéven van zyne godvrugtigheyd jegens de II. Maegd. Slegts eenigen'tyd geleden, had den paus vóór wandelplaets eenen weg genomen, die naer de kapel van O.-L.-V. delta Catina gelcydde en het was, nadat hy de mis gecelebreérd had, in de kapel der madona della Civita, dat hy de tyding ontving van de proclamatie der republiek te Roomen. liet is op zulke wyze, dat onzen ongelukkigen paus vertroostingen zoekt in zyne droefheyd en dat hy zich bereyd tot het ontvangen van die slagen, welke wel hard vallen, maer toch zyne kalme ziel, die in de Voórzienigheyd vertrouwen stelt, niet kunnen ter neder slaen. BEKENDMAEK1NG. Wy moeten onze medeburgers berigten dat het tydstip vóór het yken van maeten en gewigten vóór onze slad op de toekomende wéék, naeme- lyk van maendag tot zaterdag medebegreépen, bepaeld is. De neéringdoende welke zich aen onaengenaemheden willen onttrekken, moeten dus oppassen. Gisteren avond hebben de rondreyzende bergzan- gers ten getalle van 31 hier eene luystervk concert ge geéven waerin zy verscheydene zangstukken met den volmaeksten ensemble gezongen hebben. Een talryk en uytgeleézen publiek woonde dit avondfeest by en hééft de klaerste teékens van zyne groote tevredenhevd gegeé ven. De bergzangers hebben zeer wel aen de vérwagting beantwoord. Onze twee stadsgenoóten MM. Paul Roselt en Edw. Monfils komen vóór den grooten Jury te Brussel met voldoening hun examen af te leggen, den eerslen als kan- didaet in de weétenschappen den tweeden als daer toe bereydend. Deéze wéék is dóór de politie deézer stad aenge houden en ter beschikking van den heer procureur des konings gesteld, Joannes Boone, solferpriem-maeker, van alhier, verdagt van kiekendiefte; deézen persoon hééft nog verscheyde veroórdeelingen onderstaen. Onlusten aen het Zelzaetsche-kanael. Men léést in den Mcssager de GandDe gemeente Sl.-Laurens, is zalurdag het looneel geweést van oproerige daeden, die het droevigste re- sul tact gehad hebben. Den veldwagter van die gemeente bad des middags eenen werkman aengehouden aen bovengemeld kanael werkende, en welken eene vrouw uyt eene herberg mishandelde; andere werklieden kwamen toegesneld, cn dwongen den veldwagter hunnen kameraed los te laeten. Op nieuw aengehouden dóór den agent der openbaere magt, zou deézen den onruststoóker naer eene verzekerings-plaels geleyd hebben, toen de zamen- scholing zoo groot en dreygend wierd, dat den veldwagter ge dwongen was de hulp der gendarmerie in te roepen. Ter plaets gekomen, hebben de dry gendarmen, den veld wagter hulp verleend. De werklieden omringden de gewapende inagt en in de woeling die hierdoor ontstond, Yvierd den plig- ligen menigmael gegreépen en losgelaeten. De gendarmen dóór de menigte overrompeld, bcrigllen, dat zy gebruyk zouden maeken van hunne wapens indien men voortging met de uyt- oefening der function te beletten, en om te toonen dat die be- dreygingen niet vrugteloos waren, hebben zy de voorzorg en het geduld zoo ver gedreévcn, dat zy lieten zien, dat hunne karabynen gclaeden waren. Alle vermaeningen waren vrugteloos en toen de zamenscho- ling allengs al grooter w ierd, hebben de gendarmen geschoóten. Eenen werkman is gedood; twee andere zyn gekwetst; den eenen zeer gevaerlyk. Andere wonden zyn met het blanke wapen toegebragl. De houding der gendarmen hééft de werklieden tot de orde doen terugkeeren en de kragt der wel hééft gezegevierd. Toen zalurdag de tvdingen van die onfuslen te Gend aen- kwamen,zyn 8 gendarmen, die van St-Laurens gaen versterken. Den procureur des konings, den regler van instructie en doctoórcn, hebben zich ter plaets begeéven. De schouwing van het lyk hééft plaets gehad en een onderzoek is begonnen, welk twee aenhoudingen hééft ten gevolge gehad. De expositie van schilderyën van het iristituet van schoone kunsten te Brussel, is geopend. De verzameling is kunstryk en schitterend. Den heer Evrard, notaris te Geeraerdsbergen, is den 6' deézer, in den ouderdom van 63 jaeren overleden. Wy leézen in J. de Bruges: De wy ding van den nieuwen bisschop zal met veel luysler den 1" mcy plaets hebben. 17 bel- gische cn vremde prelaclcn zullen dezelve bywoonen. Den aerts- bisschop van Parys cn den bisschop van Londen zullen van hel getal zyn. Eenen armen duyvel was deézer dagen in het bosch van gracf Du Bus, te Ooslmal, bezig met rys te snyden om bessems te maeken, toen hy dóór den boschwagter plotseling overvallen wierd, cn deézen zyn geweer op hem lossende, hem eene wonde in de zyde toebragt. Zoodra dien ongelukkigen daer vermaekt was, is hy naer Antwerpen in de gevangenis, gebragt.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2