Men scliryft uyt Waereghem. Een droevig onge luk lieéft in onze gemeente plaets gehad. M. den onder pastor Pietsens had eenen diepen put doen delven op een stuk lands, dat hy doet bebouwen. Om meerder water op Ie haelen deed hy de looden buys verlengen. Eenige werklieden daelden in den put met een forneys met boschkoólvuer; welhaest meende men te bemerken dat zy verstikt waren. Aenstonds deed M. Deleersnyder zich aidaelen in den put en bragt eenen der werklieden mede naer boven, die nog ademde en behouden wierd.' Bezield dóór eenen onverwinnelyken moed, daelde hy nog vyf- mael naer beneden, docli kon er niet meer in gelukken oin de andere te redden, die men laeter dood lieéft opge- haeld. Eene inschryvingslyst is in omloop ten gunste van de familiën diër ongelukkige en van den moedigen Deleersnyder. Eene hevige worsteling heeft te Namen plaets ge had tusschen de soldaeten van het 2 regiment Ianciers en de burgery. Ten 6 ueren 's avonds, waren alle over heden te been en alle winkels en magazynen gesloóten. Ten 7 ueren heeft den stryd opgehouden. Al de pos ten zyn verdubbeld en de troepen geconsigneerd. Eenige burgers zyn gekwetst. Den kolonel der Ianciers heeft eenen steenworp tegen zyne hand bekomen. Den twist is ontstaen door (10 Ianciers, die ongewapend, niaer met verborgen stokken waren uytgegaeu, om zich te vrecken op eenige burgers, met wien zy daegs te voóren kwestie hadden. Eene spookende dame. De Abeille Cauchoise ver- haelt het volgende voorval, dat wy letterlyk overneémen. Den heer X...., die sedert eenigen tvd weduwenaer is, bewoont een huysje in de omstreéken van Yvetot. In den nagt van 22 maert lag hy in eenen diepen slaep ge dompeld, toen het geblaf en het geschreeuw van Milord zynen speurhond en zynen getrouwen wagter, hem schie- deéd onlwaeken. Het geblaf van dien hond schéén hem iets buylengewoons, het moest de nadering aenduy- den van iets wonders. X. staet spoedig op, néémt zynen tweeloop, opent zyne deur. Milord komt spoedig loegeloopen, plaetst zich tusschen de beenen van zynen meester, om daer, als het ware, bescherming te zoeken. X. ziet rond, onderzoekt alles, luystert.... Hy hoort niets dan den wind, die ligt de takken'der hoornen beweegt, hy ziet niets dan de maenstraelen, die van tyd lol tyd dóór eenige wolken verduysterd worden. Niettemin moet dit geblaf, dit gehuyl toch iets beteekenen. Den heerX. stond in overweéging, toen hy eensklaps boven de liaeg, welke zynen hof omzoomt een wit verschvnsel ziet op- ryzen. Het komt naderX. neemt zyn geweer, legt aen en roeplKomt gy van God, spréékKomt gy van wege den duyvel, vertrekt, dan spoedig! Op dit gezegde blyft het spook staen en spreekt met eene dolle stem, de volgende wóórden uyt: a Ongelukkigenik ben uwe overledene vrouw; erkent gy my dan niet meer? Ik kom terug ten eynde «yjuffer Aaen welke gy liefdeverklacringen gedaen hebt, niet zoud trouwenzy is niet weêrdig in het bed te slaepen, dat ik geduerende myn leven met u deelde! Slegts eene kan my vervangen. 'liet is ju Her B.... Denk wel aen hetgeén ik u gezegd heb, of zoo niet Den heer X. ongeduldig gemaekt dóór die bedreygin- gen, nadert het spook, ruk het laken af, 't welk hetzelve omkleedde, en ondekt, wie? JuQer B.... zelve in persoon Dat men oórdeele over den toestand van het meysje. Wat er ook van zy, zal hel houwelyk van juffer B.... na paesschen het gevolg van dit nagtelyk voorval zyn. Reeds zyn de houwelyks-geboden afgekondigd. Blykens berigten uyt Lima tot 15 february wierden daer binnen weynige dagen verscheydene schepen met edel metael verwagt, een schip met 50,000 en een ander met 150,000 doll.ook zag men daer elk oogenblik eene fregat met eene groote hoeveélheyd californisch goud te gemoet; de laetste berigten uyt California bleéven even gunstig als vroeger luyden,'ten aenzien van de in dat oord aenweézige massa goud. Over eenige dagen zag men in het dorpje Tondon, digi by Bruyères, den eygenaer van een kleyn paglliof, dat hy zelfs bebouwde, in de lactslgenoemde slad aen alle deuren kloppen, ten eynde iemand te vinden, die hem eenige honderde franks zou willen leenen, tot belading zyuer belastingen. Maer den ongelukkigen eenen maeligen en werkzaemen landbouwer, van den besten aerd, doch met eenige schulden belaeden, smeekte te vergeefs by zyne vrienden en kennissen. Vrugtc- loos bood hy eenen ryke'n bankier zyne hofstede ten onderpand der gevraegd som. Aen zyn droef en neêrslaglig gelaet, zag men dat hy nergens troost of hvstand kon vinden. Volgens de bedreyging der wet, kwam men eenige dagen laeter zynen voórraed en zyne meubels verkoopen. Daegs na dëéze verkooping vond men in eenen gragt, op eenigen afstand van de wooning des ongelukkigen schuldenaers twee lyken, die elkander sterk omhelsd hielden en alleen met het hoofd in 't water lagen. Het waren den rampzaligen land bouwer en zyne braeve huysvrouw, die hunne schande en ruïne niet kunnende overleéven, hel vslyk besluyt hadden genomen, om zich samen te verdrinken f Dry jeugdige weeski'nderkens laeten zy agter, en de beklaegensweêrdige moeder ging zwan ger van een vierde I Den 23 maert deézes jaers is te Monhué overleden vrouw Schneider, in den ouderdom van 103 jaeren. Deéze vrouw wierd geboren te Tourcoing in het departement van bel Noor den, en bragt vier-eu-twinlig kinderen ter wereld. Dagelyks J rookte zy menige pyp tabak en behield lot hacre dood een scherp gezigl en een goed gehoor. TYDINGEN UYT 1TALIËN. Generael Azarla bezet met eenige getrouw geblcéven troepen het arsenael en de omliggende forten van Genua. Men zegi, dat hy aengeraud is geworden, en hy zich kloekmoedig verdedigd heelt. De oproerlingen hadden kanons medcgchragt om dit arsenael aen te vallen. Men heéll den geheelen dag gevogten. liet is ons nog onbekend of hel arsenael ingenomen is. De fami lie van generael Azarla, zyne vrouw en zyne dry dogiers, zyn door hel oproerig volk aeugchouden en m liet paleysTursi opgesloólen, waer liet hoofdkwartier der nationale garde is. Generael Ferretti, die onlangs aengehouden wierd, is naer liet hcrtogclyk palcys overgevoerd, waer het volk eene sterkte van gemaekt lieéft. Hel volk lieél'l kanonnen gerigt legen hel fort Spirilo-Sanclodaer lieéft ook eenen aenval plaets gehad, yvaervan men den uytslag nog niet keilt. Eyndelyk den oorlog is in de stad, en reeds heéll het kanon en bet geweèrvuer véél bloed doen stroomen. Genua is welligl de besteen misschien de grootste versterkte stad van ganscli Europa. Haercn buylen-omtrck is vier myleu, zy is door talryke forten bezet. Haeren binuen-onilrek is 1 en 1/2 uiyl en is insgelyks door sterke forten bezet, waervan eenige ten zeilden lyde de slad, de buyten-lbrlen en de haven kunnen beschieten. Met een garnizoen van 25,000 man en wanneer dit vry is, kan die stad een langdurig beleg onderstacn, legen een leger van 80,000 man, ter oorzake van hare steyle en welge bouwde versterkingen, welke meest allen op rotsen gelegen zvn. Men schryft uyt Turyn, 3 april: De Gcnueézen hebben de overhand. Het piëinonteéscli gouvernement is zeer beangst. Het vreest dat het lot eene blokkade zal moeten overgaen, welke, aengezien den tegenwoórdigen toestand der troepen, wel zoo lang zou kunnen dueren als bet beleg van Trove! Badelzky lieéft aen zyn gouvernement de magliging gevraegd om Alexandria niet te bezeilen, en in afwagling van liet ant woord van \Veenen zvn twintig duyzend Oostenrvkers in Louicllina gelegerd. Geheel de slad Genua is door barricaden belemmerd. Men hééft meubelen, stoelen, balken, uyt de kerken en zelfs schepen gebruykl, om dezelve op te werpen. De slad telt 30,000 verdedigers. Van den 2 april[Iel genueéschevolk zegepraell. Men w:cët dat Generael Azarla met 0000 man het arsenael bezette, lieden morgend heéll de nationale garde, met het volk ver- eenigd, zich van I'iclraminuta meester gemaekt, welke het arsenael beheerscht. Niellegenslaende de biiytengewoone hoogte van dit punt, hééft het volk met moed en vver vier stuks kanon naer hetzelve gedroegen, terwyl men in dê bencden-slad alles geregeld had tegen eenen inval van troepen. Deézen morgen ten 9 ueren lieéft generael Azarla gekapitu- leérd; hy moet de forten overleveren, de karabiniers moeten zonder wapens en de andere troepen met wapens en hagagie de stad veriaeten. Uaercnboven moet generael Azarla zelve die voórwaerdc aen generael La Marmora schryven en hem bcveé- len niet meer le naderen.Thans hecrscht hier de grootste orde. Al w ie persbonen zou beledigen of evgendommen schen den, zal voor den krygsraed gebragt en gefusilleerd worden. Men heéflgceue lydingen uyt Turyn. Men hóópt dat detbansont- bondene kamer hier het besluer in banden zal komen ncémen. Het piêmonlcésche gouvernement lieéft Genua in staet van beleg vcrklaerd. Overgaef van Bkescia en Beugamo. Tcrwvl Genua in staet van beleg wierd verklaerd, kapituleérde Brescja. Dc slad is deels verbrandgeplunderd en verwoest. Deo üostcnrykschen generael vraegt 6 millioen oórlogschaitiug. Bergamo lieéft zich overgegeévenmen vraegt 2 millioen oórlogschalling. Verscheydene dorpen in Lomcilina zyn geplunderd. De Oosten rvkers hebben de villa van Senaleur i'lezzo verwoest. De (Jpinionc van Turyn gééft, over het bombardement en dc inneéming van Brescia, de volgende uylleggingen. Brescia ligt in puynen, Come lieéft dc wapens neérgelegd en Bergamo lieéft na eenigen wederstand, gekapilulcérd. llrescia lieéft acht dagen kloekmoedig geslreédcri. Dc Ooslcn- rykers bombardeérden de stad van af de citadel. Toen generael llaynau acnkwain, hield het bombardement, voor twee ueren op, waerua liet heviger hernomen wierd en dóór eene hardnek kige worsteling opgevolgd wierd. De barrikaden, welke opge- rigt waren in de stad, zyn kragtdacdig verdedigd geworden, van beyde kanten zyn er véél persooncn gesneuveld. Eenen oostenrykschen generael, Niigenl, is aen zyn been zoodanig gekwetst, dat men hetzelve lieéft moeten afzetten. Eenen kolo nel en verscheydene officieren zyn gedood. Veéle inwooners zyn in den brand omgekomen, welken dóór het kanonvueren <le moedwilligheid der Oostenrvkers ontstaen is. Brescia is ten gronde verwoest. De slad i's den t april, negen dagen na liet teekenen van den wapenstilstand gevallen, zonder dat liet piëinonteéscli ministerie iets ten gunste van die stad gezegd hebbe. Brescia was nogtans de grootste vriendin van den Pie- monl; zy lieéft de eerste, devereeniging van Lombardiën met den Piëinont gevraegd. Het grootste gedeelte van het Iombar- disch regemenl, dat le Morlara zich onderscheidde, was uyt inwooners der slad Brescia samengesteld. Thans eyscht den Oos- tenryker eene belasting van fi milioen van eene verwoeste stad. De correspondentiên van Palermo van 27 zeggen dat den geestdrift van de Sicilianen len toppunt is. De prelaeten, de aertsbisschoppen gaen met de spade op den rug naer Palermo om er aen de verschansingen te werken de dames van den hoogsten rang aerzelcn niet, zich daer te looncn, ten eynde aen de mindere klassen het voórbeéld te gcéven. Men lieéft er de prinses de Saint-Catoido en deu aerlsbis- scliop van Montreale gezien. Dezelfde brieven voegen er by dat liet gedrag van admirael Baudin onuytlegbaer is. Men hééft niet begreépen, waerom hy eenen stoomer gelast hééft overal napolitaensche proclamation rond te voeren; men lieéft no» vcél min zyne handelwyze kunnen begrypen, toen hy de fran- sche officieren, die in siciliacnschen dienst zvn, by 'hem ont- boóden lieéft en hy gedagl hééft hun eene la'fherti'ge overloo- ping le moeten of le mogen voórslellen, onder voorwendsel dat de zaek van Siciliën verioóren was. (Uyt de morgend-edi- lie van de Emancipation.) genua, 4 april. Heden hééft La Marmora zich van twee forten meester gemaekt even als van de battery St.-Benigno hy lieéft verscheydene krygsgevangenen gemaekt. De troepen hebben kloekmoedig geslreéden, vermits zy wel wisten, dat zy slegts tegen eenige oproerlingen en niet legen de vrvhevd te stryden hadden. Brescia, i april. De Oostenrykers hebben 50 voórnaeme burgers als gyzelaers weggevoerd. Camozzi, het opperhoofd van den opstand is er in gelukt, met ecriige medeburgers le ont snappen. Hy heeft don oostenrykschen bevelhebber van het fort als krysgevangen medegevoerd. De overgaef van Genua is gisteren bevestigd. Genua is m de magt van La Marmora. De oproerige party lieéft te vergeefs getragt te worstelen, agter de barricaden, tegen de kolommen, waerover dien generael liet bevel voerde. Alle straeten, alle positiën zyn den 5 ingenomen. De oproerigen bebben dapper gestreéden, docli te» bewyze, dat hunnen geestdrift niet den geestdrift van alle» was, dient, dat generael La Marmora, onder de toejuy- chingcn van een groot gedeelte des volks, de stad is bin nen gemarclieérd. Er loopen, zegt de Nazione, veéle strydige gerng- ten over het voórloopig gouvernement van Genua. Me» zegt, dat hetzelve het schavot op de Groote Merkt had doen opriglen en er eene groote hoeveélheyd steenen had doen 111 de huyzen voeren, om op de soldaeten in d» straeten néér te storten. Roomen zal, naer het. schynt, vóór den oorlog een contingent leveren van 10,000 man, welke dóór Pep» zullen aengevoerd worden, die met 10,000 man Venetiën veriaeten hééft. Indien men liierby de toscaensche troe pen voegt, zal men 50,000 man onder de wapens hebben- DUYTSCHLAND. SCHLESWIG-HOLSTEYN. HERVATTING DER VYANDELYKHEDEN, Zoo als le vóórzien was, zyn de vyandclykhcdcn hernomen geworden. Den eersten uytslag derzelvc is nic» zeer gelukkig voor Denemerken, dal iu de luiey van Eckernforde een linie schip van 84 stuks kanon en eene fregat van 21 stuks geschut heeft verioóren. Het linieschip is in brand gekomen en in de lucht gesprongen. De fregat is genoodzaekt geworden zich op genade over te gcéven met ganseh haere ekwipagie. Overi»ens schynt dc deénsche marine op den duylsclien handel zoovéél buyl gemaekt te hebben, dal dit verlies'hierdoor kan hersteld worden. llabersleben is den 0 weder dóór de Duytschers in bezit genomen. Denzelfden dag hebben 5,000 keyzerlyke in »eveat geweest met 10,000 Deénen, in dc Sundewitt, 'doch zonder liclangryk resullaet. Eenen dcénschen stoomer is als parlementair in de haven1 van Eckernforde gekomen, om iels te vernoemen van de iu de- lucht gesprongene schepen. De Duytschers hebben 011 gevan gen Deénen, weerouder 40 officierenG van deéze zyn /Tweeden. Lenen deézer is iu de lucht geworpen, dóór de ontploffing en onbeschadigd iu zee gevallen. Hy lieéft zich gered doór"he! zwemmen. De gevangen officiers zeggen, dat men Eckernfröde den 5" wilde bombardeéren. Kiel den 5 bedrevgen per land en hel des noodige in assche schieten. Donag-Voustesdosimen. De geestelykheyd van Moldavië» heelt van haere overheden bevel ontvangen van nu af en in het vervolg, keyzer Nikolaesin haere gebeden indagtfg te zyn. De Bussen moeten in massa in Transvlvaniën gémar- cheérd zyn. Den 30 maert is den ban Jellacliich vóór Sze-cdin vcrscheénen; de stad brandde by liet vertrek van den koerier FBANSCHE BEPUBLIEK. Het ministerie lieéft bcsloólen aen de hoiigaersche italiaen- sclie en poólsclie vlugtelingeii, de maendelvkscbe ondersteu ning te weygeren, die zy genoólen. Voórtaen zal men alle «ere- fugieerde naer Engeland of Amerika overbrengen. Deézen- maetregel hééft gecne terugwerkende kragt. De engelse he bezoekers zyn le Parysontvangen onder den kreet Lecve de Engelsche! en men antwoordde: Lcéve de Repu bliek! Lecve de FranscheAlle openbaere gebouwen zvn gratis te Parys vóór lien open. AYy kunnen als stellig, zegt eene correspondentie, logen straffen, dat ons gouvernement, geprotesteerd lieéft, teen de aenneéming van de keyzerlyke kroon door Pi-iivssen. In die verwikkeling van Duytschland, die dagelyks meer en meer toeneemt, kan Vrankryk niet doen dan onzydig blyven. Men verzekerd dat een kongres van vertegenwoor digers der voórnaemste mogendheden van Europa zich binnen kort zal vereenigen te Verona, ten eynde de zaeken van Italiën bepaeldclyk te regelen. De'herstel ling van den Paus schynt meer dan ooyt beslist te zyn. M. Delescluze,'hoofd-redakteur'van liet dagblad La Revolution Démocratique et Sociale, is verleden dyns- dag veroordeeld geworden tot 5 jaeren gevang en 10 000 franks boete, wegens een artikel, den 18 maert opge nomen en getiteldEcliafaud politique. M. George Duehêne, verantwoórdelyken uytgeéver van het dagblad Le Peuple, is bv afweézigheyd nogmaels veroordeeld tot 5 jaeren gevang" en 6,000 franks boete Pas twee dagen geleden, wierd dit zelfde dagblad in byweézen van partyën, verweézen tot 4 1/2 jaeren 'ac- vangen 10,000 franks boeten. Raspail en Point. De zitting der Nationale Verga- gadering wierd den II deézer ten 5 ueren opgeschorst na de redevoering van den beer Ledru-Rollin, ten gevol ge eener gebeurtenis, die in eene der zaelen of in eenen der wandelgangen van de Vergadering hééft plaets g«-

De Denderbode | 1849 | | pagina 3