ZONDAG 22 APRIL 1849. DERDEN JAERGANG—N' 156. AELST, den 21 April. Dit blad verschvnt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekeningïan den daeróp volgenden Zondag.—Den prys der insclirvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 e., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een gelieel jaer inschrvven, mogen alle dry maenden kos teloos cene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen beeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze' zullen wy plaets in onze kolon- nen'verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denaemen der persoonen dieonseenige stukken zouden begeèren inede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk acngael. DEN CUIQLE SLUM. DER-BODE Het ministerie Rogier-Chazal dat over een jaer en half zoo véél aenhangers en verdedigers had, omdat het dóór zyne tallooze beloften, woórdenprae! en ïnagtspieu- ken het volk verblindde, begint moedeloos te worden, omdat de natie thans de verweézenlyking van belot- ten vraegt waertoe het geheel onbekwaem is. M. Rogier had geduerig in zynen mond dat hy een onfeylbaer mid del tegen de rampen der Vlaenderen bezat, dat de ge drukte burgers moesten ontlast worden, dat hv met zyne medemaeten moest werken om dóór een wys en zuynig bestuer het evenwigt in den linancie-staet te brengen, dat de verwaerloosde zedelyke en stoffelyke belangen der Belgen moesten verbeterd worden, dat koophandel, ny- verheyd en landbouw uyt hunnen kwynenden staet moes ten opgeregt en beschermd worden, dat, niet wóórd, geheel Bclgiëns bestuer dóór een beter moest vervangen en hervormd worden op dat den tyd van Ivden die reeds te langs geduerd had, zou ophouden. De zich zoo noe mende liberale party nam al deéze holle woorden en ryke beloften vóór klinkende penningen en bewoog hemel en aerde om het volk in zynen keus vóór de volkska mers te misleydengeweld, bedrog, schandelyke leugens, bras- en slemppartvën, alle middelen behalve goede en regtveêrdige, wierden aengewend 0111 eene liberale kamer op te vormen, en het gelukte1 Maer te vergeefs wagt- ten de kamer en bet land naer de verweézenlyking der schoone beloflen en praelredevoeringen, en te vergeefs wagten wy nog. Het ministerie dat intusschen zoo veel bekeurlyke en veroórdeelbaere akten heelt daergesteld, word gewaer dat veéle leden der kamer door geweétens- knaegingen gepvnigd, zyne bannier veriaeten, dat bet welhaest alleen 'zvn zal 'en zyne volkomene onmagt 111 d'oogen van gansch 't land moeten bekennen. Het land dat op redding gehoopt had, ziet zich oneyndig dieper in ontzettende schulden gedompeld, de armoede is op eene schrikbaerende wyze vermeerderd by zoo verre dat tallooze burgers, welke over een paer jaeren nog eer aen huniiö affairens doen konden en zich liet noodigc verschaffen, thans in 't geheym over hunne algeheele ruitte zugten, zoodanig zyn zy uvtgepul dóór gepraemde "eldleeningen, ondraegelyke contributiën, schandelyke afpersingen vóór burgenvagt, verval van alle kleyne nyverheden, en verzwelging van alle winsten door de groote baezen. Maer waertoe al deéze herrinneringen, zal iemand vraegenj en wy zullen antwoorden dat het volk hoeft te wcéten wat ër gebeurd is en te gebeuren staet, opdat het dóór de les der ondervinding leere wys worden en eens wel versta dat het zyne rampen aen zich zeiven toe te wyten hééft met volksvertegenwoordigers naer de kamers te stueren die er met andere inzigten dan's lands welzyn heen gaen. Hier tc Aelst hebben de burgers de droevige onder vinding wat het is van ongevoelige en met partygeest bezielde mannen bestuerd te worden. Geen medelyden met den ongelukkigen burger die dry, vier cn welligt vyf zoónen heeft aen de wet op de burgerwagt onder worpen, alle worden gedwongen de kostelyke en nutte- looze kleeding aen te koopen, al moest den spaerzacmen en ëerlyken huysvader zich het noodige onttrekken, al moest hy in zyne schulden blyvensteéken en mptschaemte aen zyne schuldcvsschers zeggen dat hy niet belaelen kan. Winkeliers" hebben ons cygenmondig verteld dat aen menigen schuinden burger de traenen uyt de oogen rolden wanneer zv de zotte paradestukken vóór de gar den zyne zoónen' betaelde, dat hy dit geld op panden in de bergen van bermhertigheyd had moeten haelen of het een of ander stuk huysraed'of klevnodie verkoopen en dit alles, men bemerke het wel, onder een bestuer dat zich liberael en medelydend durft noemen. Maer dat onze mannen het weélen, hunne handelwyze verwekt eenen algemeeneu afkeer, en voorzeker zouden zy zich bedroógen vinden,moesten de kiezingen thans vernieuwd worden. Doch geduld, liedroógene kiezers, jaeren dueren geene eeuwen, den tyd zal komen op welken het uwe beurt zyn zal, en dan geeft loon naer werken. Den Courrier de Louvain spreékende over liet ministerie Rogier-Chazal, drukt zich op de volgende wyze uyt: Men kent nu het financieel stelsel door het kabinet Rogier van 12 augusly aengenomen. Het vraegt eene ronde somme van 7 a 8 millioenen nieuwe en vooral blyvende hulpmiddelen M. den ilnancie-minisler verklaerl dal hel geenzins in de ge- spaerzaemheden is dat het gouvernement de verbetering van 'slands geldelyken toestand moet zoeken, maer wel in nieuwe hulpmiddelen. Na ettelyke maenden wagtens weet men nu eyndelyk waer aen ons te houden nopens de helotlcn van onze tegenwoordige slaetskoppen. In plaets van 10 tot 12 millioenen op de budgetten le doene bezuynigingen, stelt men ons heden millioenen nieuwe en blyvende belastingen voor!Zie daer waei het talent onzer staelsmannen op uytkomtDe oppositie welke thans aen 't roer zit voorzegde dat een gemengd stelsel niets anders vóór üytslagkon hebben ten zy cene omwenteling. Wy gelooven hun te mogen voorspellen dal hun bastaerdstelsel van spookeryën en ongerymd heden onsonvermydelyk nog verder zal leyden, indien zy zich niet verhaesten de magt neer te leg gen welke zv onbekwaem zyn te bestieren. Ï11 een onzer laetsle Nrs zegden wy dat het leézen van liet Verbond van Aelst, ons herlelyk had doen lagchen, oin dat dit blad met zoo veel ophef en rumoer sprak over hel door M. Bruneau opgemaekt verslag des budgets van openhaere werken, verslat/ waervan de eer, volgens onzen bcdorveling, op onze stad en arrondissement terugstraalt! Wy vroegen toen ol wy met dit verslag onzen 7.00 lang gewenschten yzeren weg zouden bekomen, voor welken M. Bruneau uylsluytelvk naer de kamer is gezonden. Ter deézer gclegenheyd vraegt het Verbond in zyn laetste Nr of den Dendcr-bode, die zoo ter deeg slim. is, een recept kent om yzeren wegen te in (leken zondergeld, of teel, of wel, of leg niet in een zyner apotekers pottekens eene tooverzalve bezit om munt te fabrilteéren etc. Wy zullen onzen konfraler eenvoudiglyk antwoorden dat wy noch Teen nog 'tander be zitten, maer om hem le voldoen, willen wy wel een middel aenwvzen om den yzeren weg le bekomen. Dat by voorbeeld, de regecring van Aelst een sacrificie doe en aen M. Bruneau, in dien hy den yzeren weg bekomen kan, eene som van vyftig duvzend franken beloóvej in lioóp dat er ter gelegenheid van kiezingen of anderzins toch eenige centen van dóór de vensters aen de arme van Aelst zullen geworpen worden; of in apote kers- en doctorstermen neémc men R. Een pond egoïsmus of zelfbelang. Een half draghma (het 265' deel van een pond) liberalismus, Eene 1 2 pinteolie vaneenen gepersten ministers-snuyter het "eén men alles wel doóreenkneéd 0111 er eene vette zalve van te maeken die men vervolgens op een zeemlederen lap van eenen voet grootte ivel openhreed; dan zal men die plaesler appliqueéren op de maeg van M. Bruneau, en ipso facto zal zy op de natuerlyke dispositie van dien heer zoodaemg werken en deszelfs maeg zoo zeer versterken, dat er in zyne diskoersen nimmer vóór appeltlouwtens zal te vreezen zyn, dat hy met kragt en moed in de Kamers op de tafel zal springen even als in de Vier Winden, en de ministers neervellen .even als hy in de Vier Winden den paepenwinkel hééft neergeveld immers, de plaesler zal zulk elfekt doen, dat hy dóór zyne diskoersen al de representanten zal weélen te overklappen en te begoo- chelen gelvk hy melde snullen der Alliance in de Vier Winden doet. zoodanig dat er niet eenen representant zal gevonden worden die ons manneken een enkel wóórd zal durven tegen- spreéken, en, ware eenen ongelukkigen welken die stoutigheid durfde gebruyken, M. Cumont, die van zelfden deeg is, zou daedelyk daer zyn om hem zvn woord te doen herroepen. Met ceii wóórd, M. Benediclus zal alles zoo wel weéten aen te leggen dal er 111 de nog dagelyks zwellende budgetten spaer- zaeinheden zullen gevonden worden met welke den yzeren weg zeer gemakkelyk zal konnen gemaekt worden, zonder dat hel zal noodig zvn nieuwe lasten op de burgers te doen drukken. Wy hebben nu aen de vraeg van onzen bedorven confrater voldaen, wy lioópen dal hy zyn beste zal doen om dit middel of recept te doen bewerkstelligen, want ervóór hom nog kans is ook aen 't potteken le mogen lekken. Om dat wy in ons voórig N' zegden dat de opbrengst der mislukte wet op de erfenissen zoude besteed zyn geworden aen publieke werken in de waelen-strekcn, is onzen geagten confrater in 't harnas gekomen met een scherpsnydend argu ment ivaerdoór den eeuvoudigen Dendcr-bode ter neer is ge veld. Zie hier dit argument: Indien hy (den Dender-bode) de debatten der kamers gelezen had, dan zoude hy gezien hebben dat zynen vriend, M. Dumor- lier, een opreglen wacl, hel ontwerp van wet bclrekkelyk de erfe nissen bevechtende, zegde dal de opbrengst dezer wel dienen moest om den yzeren weg van Aelst aenteleggen. Wy zullen onzen liedorveling doen opmerken dat, gelyk den vuylerik zich aen zyne manieren doet kennen, den val schaard zich insgelyks dóór zyne bedriegelyke trekken doet onderscheydenhad onzen confrater dc debatten nel geleczen, hy zou er in gevonden hebben dal M. Dumortier, onzen aglbae- ren vriend, klaerlyk gezegd hééft dat de opbrengst dier nel zou gediend hebben 0111 de werkingen aen de Maes, in het Waelen- land te verrigten, en als accessoir ook aen deu yzeren w eg van Aelst.... Dit laetsle zegde M. Dumortier om M. De Decker wel ken vóór de wet genegen was, te doen gevoelen dat het werk van onzen yzeren weg legen T welk M. De Decker zoo sterk gewerkt hééft, wel zou konnön verweézenlykt norden, en om aldus dien representant tegen de haetelyke wet op de erfenis sen le doen stemmen. Als wy zeggen haetelyke wel, moet liet Verbond denken dat wy zeer wel weéten nat wy zeggen; want nu zullen wy er, in weerwil zyner slimme bemerking, In voegen dat hel eene 011 regtveêrdige wet zyn zou. En inderdaed wie zou gelooven dal eenen zóón die gansch ALLEEN zyne gebre- kelyke ouders cn andere leden der familie dóór zyne neerstig- heyd onderhoud en treffelyk dóór de wereld brengt, wie zou gelooven, zeggen wy, dat'dien zóón die van zyne ouders geene enkele duyt geërfd hééft, by hel afsterven zyns vaders succes sie reglen zou moeten belaelen?E11 noglanszou het aldus gaen, had de kamer die goede wet volgens het Verbond wel le verslaen, niet verworpen. Confrater, confrater, gy lael u aen uwe pluymen langs om meer kennen. Maer wat is 't, de volks- stroopery is eygen aen de zich zoo noemende liberalen. In ons voórig N' kondigden wy eene byceukomst te Mechelen aen van belanghebbende persoonen vaders, van zeven of meer wettige kinderen ten evnde maclregelen le heraemen ter toe passin" des dccreéts van 29 Nivose, jaer 15. Wy laeten lei onderrigling der familiën dit decreet volgen opdat zy er wil lende van gebruyk maeken er zich zouden naer schikken. DECREËT VAN 29 NIVOSE JAER 15. Eiken vader des huysgezins den welken zeven levende kin deren hééft, zal er een uyt het mannelyk geslacht mógen op- geéven. het welk als liet 1".al bcreykt hebben den vollen ouder dom van 10 jaeren in een Lyceum of in eene schóól van kon sten cn ambagten zal opgevoegd worden op dc kosten van den staet, de verkiezing van den vader zal binnen de dry maenden der geboorte van het laetste kind, aen den onderprefekt ver kleefd worden; deézen tyd verstreéken zynde, zal men het verklaeren niet meer aetincémen. Komt den vader in den tusschenlvd der dry maenden aflyvig te worden, zoo zal de verkiezing aen de moeder toekomen. Komt de moeder in den zelfden tusschentyd aflyvig te worden, zoo zal de verkiezing aen den voógd toebehooren. lil en leest in het Verbond van Aelst: Wat neggen de zedige kwezels, en dc eerbare dochters, van het neuswys dier dat den pool opheften van hel vocht dal dc spanbroek afdruipt?... dat dit ran grenen eeuvoudigen maer vuilcn kwezelacr mag gezegd, geschreven en gedrukt worden. Als wv in ons laetste N' aen onzen confrater zyne leugenlael en valschhcyd aenloonden opdat hy er met den laetslen paescli- da" penitentie zou over doen, lazen wy tot onze volle vertroos- ling de bovenstaènde regelen welke onzen .man na eene veer- liendaqsche meditatie in 't midden lieéftjgebragt. En inderdaed het advokactje schynt zich gcducrendo den veertiendagscheu

De Denderbode | 1849 | | pagina 1