ZONDAG 29 APRIL 1849. DERDEN JAERGANG.—Nr 137. AELST, den 2 8 April. Dit blad versclivnl des Zaterdags in den namiddag onder de dagtéekening van den dacrop volgenden Zondag.—Den prys dér inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annonêen op 20 centimen den drukregel. De persoenen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos- leloos eene annonce van lO'drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagtcn of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, liy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te doelen, zullen gehcym ge houden worden, ten zy wy in regtc gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gecne stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annonecn, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CHIQUE SUUM, DEN DENDER-BODE PENSIOENEN, NOG PENSIOENEN EN GEDUERIG PEN SIOENEN. lloe armer Belgiën word, hoe meer en zwaerder pensioenen er verleend worden. Eenigen tyd geleden was den Monileur wederom met eene geheele reeks nieuwe pensioenen opgevuld, wy wilden er alsdan niet van spreéken omdat wy dagten dat daermée de ziekte tot pensioengeéven waerdoór ons zoo gezegd liberael ministerie is aengedaen, zou gekeerd hebben maer hoe zeer hebben wy ons misgreépen, want ziet, nauwelvks is die lange lyst op pcnsioensteilingën eenigzins uyt het geheu gen, of het" onverbiddelyk staetsblad is al wederom daer met 55 duyzend 120 fr. nieuwe jaërlyksche pensioenen en dit slegts aeu vyf persoonen Waaronder twee generaels naeme- lyk MM. Evain en Skrzynecki die vóór 's vaderlands verdedi ging nog geencn enkelen keer het zweêrd hebben moeten trek ken! En nogtans, uylgepulte Belgen, zal eiken van die heeren jaerlyks 7 duyzend 560 fr. pensioen opstryken Wat zegt gy van MM. Rogier en Chazalzyn zy niet liberael om riemen uyt uw leder te snyden Verder komt daer zekeren M. Eaidcr, directeur der registra tie, benevens eenen heer die Nagels heet, welken de hypotheé- ken bewaerd heeft, en eyndelyk den president der muutcom- missie, M. Thyry, en aen iedèren deézer dry geldhandelaers word ook al een pensioen van 6 duyzend franken jaerlyks toegelegd is dit niet fraey Is dit niet gespaerzaem handelen Belgen, past op dat gy daertegen niet murmureert, of anders krygt gy nog eene derde gedwongenc leeuing op den hals, want deézer dagen deed de schaemtelooze Independence, tolk van het liberael ministerie, de volgende vóór de schatpl igtige zeer opuanoistsiuai? verklaering Den slael heeft nieuwe geldmid delen noodig, maer, voegde zy er by, waer zalmen die vinden? En ondertiisschen regent het geduerig pensioenenDoch, zal iemand vraegen, wat hebben de vyf opgemelde persoonen vóór het land gedaen dan dat hun een zoo buytenspoórig pen sioen word toegelegd Op deéze regtveèrdige vraeg konnen wy slegts antwoórden dat die heeren vóór hunne werkingen geduerende een groot aental jaeren van 10 tot 12 of 15 duyzend franken jaerlyks hebben opgestreéken en welligt daerdoór eene groote fortuyn byeengezameldZou het niet al zeer treffelykzyn indien men hun de helft van diesommen toelegde, nu dal het ministerie zelf bekend hééft dat de schatkist is uyt- geput en dat er 8 millioenen nieuwe biyveude belastingen op het verarmd en ten gronde geruïneerd land moeten geheven worden In ons voórlaetste Nr deelden wy onze leézers een artikeltje mede uyt het Verbond van Aclst opgenomen, betrek hebbende met de gezegdens van zekeren brabandschen boer die al de akten van Sinte Rogier en compagnie hemelhoog verhefte en zich in eene heylige gramschap stelde omdat er bladen zyn die zdmmige veroordeelbaere en geldverkwistende akten van Ma gister Rogier beveglcn; wy gaven daerop de antwoord van eenen vlaemschen boer welke eene reéks on wed erleggely ke en van aide wereld gekende'daedzaeken bevatte, die in geener voege tot eer strekken van het tegenwoordig ministerie datgou den bergen beloofd en niets ja volstrekt niets van al zyne be loften gehouden hééft, maer 't géén integendeel schulden op schulden hééft gestapeld indervoege dat het land, dat het be loofde te redden, nu dieper dan ooyt in miserie gedompeld is. Maer wat doet onzen bedorven confrater om die onwederlegge- lyke waerheden te bestryden, om zyne gedupeerde nog meer te dupen, of in andere wóórden, om het volk nog meer te bedrie gen? Den man zegt dal wy alles tegen onze ministers dóór wal- gelyke leugens uylleggen!Maer aldus niet, confrater, 't is niet genoeg iemand van walgelyke leugens te beschuldigen, gy moet er de bewyzen nevens leggen, gelyk wy a 1 tyd doen als wy u vóór uw schandelyk liegen, ondeugd die u aengeboóren is, by d'oor pakken. Wy beroepe.n dus het Verbond om ons aen te toonen waerin wy walgelijk geloógen hebben. Zoo dikwils wy dit blad van valschheyd, bedrog of logenlael beschuldigd heb ben, hebben wy zulks" eiken keer beweézen, en wy vergen van onzen confrater het zelve, zoo hy niet kan, leveren wy hem benevens zyn geschryf aen d'algcmeene veragting over. Óndertusschen meynt onzen bedorveling den slimmerik te speélen met ons uyltedaegen eene opsomming te doen van al de grieven en slegte"akten van M. De Theux en van het tegen woordig ministerie; wy zullen onzen man hier antwoórden het géén weynige bladen van onze gezindheyd zouden mogen ant woorden, te weéten dat wy nooyt in het politiek van M. De Theux gedeeld hebben, dat wy integendeel veéle zyner akten hebbendfgekeurd en openlyk tegengesproken vóór zoo véél zy schadelyk waren aen 't land of met onze manier van zien niet overeenkwamen. Maer 't géén vóór ons ongelukkig vaderland het betreurlykste is, en waer dóór de zoo gezegde liberaele party het meeste geschandmerkt word, isdal haere opperbaezen juyst al het slegte van M. De Theux navolgen en zelfs nog lien- mael verslegtcm terwyl zy het goede daeriaelen enkelyk omdat zulks is ingevoerd dóór eenen minister die, ofschoon geen' die pen staelkundigen, toch een trclfelyk man was, maer ongcluk- kiglyk met den oproerigen en alles verdervenden klubsgeest niet bezield was. Wy verzenden verder onzen confrater lot het artikel van den Courricr de Louvain 'tgeén wy in ons voórig Nr mededeelden, en daer zal hy zyne veroórdeeling in vinden. Vóór wat de grieven tegen M. De Theux betreft, wy herhaelen het, wy hebben ze nooyt goedgekeurd noch ondersteund en by- gevolg hoeven wy ons daeromtrent niet te verreglveêrdigen. den anderen te verleyden. Past op, leézers, Antichrist zal zich vóór Christus zelf uytgeéven. Wy geéven de volgende ons toegezonden rymkens en roepen er de aendagt op in onzer leézers, want eiken regel bevat eene waerhevd. AFBEELDSEL DER ALLEJANS. Als ik heden lake Het geen ik gisteren preesals ik my nu vermakc Met Tgeen ik flus verachtte; als ik my duyzendmael Des daegs weersproke, en steeds verandere van tael; En zwoege en arbeyde, en beloove doch niets houwc; 'T gemaekte nederwerp', T gebroken weder bouwe; 'T vierkant verkecre in rond, en 't rond weer in vierkant: Dan lacht ge loch niet my, en denkt dat myn verstand, Of liever onverstand, de sleur volgt en de mode: Dan denkt ge, ja, dat ik een Doktoor heb van noode, En dat de schout my hoeft te stellen in de magt Van oenen wyzen voogd, oh, neen dit is misdagt. Maer vraegt gy onder wat gezindheid ik mag hooi en Zoo weet, dat ik 't Verbond myn trouwe heb gezworen Gy ziet in my een Man der kliek die zit aen T roer, Die voor de zelve verloochend God, Vaêr en Moêr. Den Monileur kondigt de nieuwe postwet af, welke den 1 July deézes jaers eerst van kragt zal zyn. Van dat tydstip af, is den taks vóór de brieven, die gefran- keérd zyn en 10 grammen of minder weégen, bepaeld op tien of twintig centimen, volgens den afstand 50 kilometers of meer zal bedroegen. Aldus maer tien centimen, vóór alle ge- frankeérde brieven, die op zes ueren in den omtrek verzonden worden.Vóór de ongefrankeérde brieven betaelt men 20 centimen, en vóór de gerekommandeérde of gelacde brieven twintig centimen boven het port. Vóór eene som van 10 franks te verzenden, betaelt men tien centimen, aldus 1 percent, vóór 20 franks, 20 cent. enz. Het Verbond en geheel den hutsepot der Alliance moeten nu in hert en ziel overtuygd zyn dat zy onder den naem van liberalen geene dupen meer konnen maeken, want zy sedert eenigen tyd eenen geheel anderen weg zyn ingeslaegcn. Over dry weéken hadden zy eenen brabandschen boer gebruykl dien zy alles deéden zeggen wat zy wilden om aldus de eenvoudige landslieden voortducreml blyven te bedriegen; zondag laetst gaven zy eenen brief uyt Gend gedagteekend als of hun blad aldaer "ook nog vóór Portugael gevraegd wierd, en dien zy als van eenen kalholyken voortkomende, hebben onderteekend welhacst verwagten wy ons aen eenen brief dóór eenen treffe- lvken priester géteekend, die, even als den voórgaenden, aen de menschen den Dcnder-bode zal on traeden en het Verbond acnpreéken, ten ware zy dien list voorbehielden tegen eene kiezing als er geenen tyd meer zal zyn van te wederleggen, even als zy gedaen hebben ter gelegenheyd der laetste kiezing vóór de kamers, wanneer zy zoo schandelyk als eerloos aen naem van Z. II. den bisschop van Gend ontleend hebben. Wy hadden dit mael gedagt, in plaets van eene plaesler te gebruyken, onzen toevlugt te neémen tot de schevkunde om te zien of wy uyt den brief van Gend niet een liesken a la Polka met verlakte bottinnen konden doen uytspringen, of ten min sten zyneri kamerling die hem, geduerende zyn verblyf te Gend hééft opgepastmaer het schéén ons de moeyle niet weêrd om dal wy ie véél aen d'argumenten die den brief inhield, gewoon waren, en dus te klaer zagen dat zy, even als voórgaendelyk, van St. Annebrug en Verkensmerkt kwamen. De mannen uyt den aelsterschen broeynest der Alliance moeten wel ter deég de grondstellingen van Jantjen van beneden kennen die zich ook onder de gedaente van eenen engel des lichts vertoont wanneer hy dupen wilt maeken of wel van hunnen patroon Asmodeus die, weelende dat hy zelfs te vervaerlyk en tevuyl aen 't menschdom vóórkomt, den eenen mensch gebruykt om Voorleden Maendag zyn de sloffelyke overblyfsels van den hoogaglbaeren heer Van den Hende, oud schepen en arm- meester deézer stad, plegtiglyk ter aerde besteld. Den grooten toeloop van alle klassen onzer bevolking beweés ten duydelyk- sten hoe zeer dien mcnschcnvriend en waeren vader der arme hier betreurd word. In zyn leven kon hy geenen druk zien of daedelyk zond hem zyn hoogst mildaedig en medclydend hert naer zyne middelen om er troost vóór den ongelukkigen te pulten. Gestreng op zich zeiven en toegcévend vóór een ander, ootmoedig, beleéfd en bovenal vóór de arme toeganglyk, wist dien onvergeélelyken man de agling van hoog en leeg te ver dienen, en zelfs na zyn te vroeglydig aflyven, zyne geheugenis dóór zeer milde aelmoessen by de arme deézer stad in eeuwige gebenedyding testellen. Dat hy thans in vrede ruste, dien man van liefde, en op zyn stille graf de bloemen van erkentenis zyner medeambtgenoóten ontvange, van hun die honderde keeren zyne uytsteékende belangloosheyd en onuytputtelyke mildaedigheyd hebben kon nen waerdeéren. Wy laeten hier een extrakt volgen uyt het procesverbael eener zitting der heeren armmeesters, waeruyl onze leézers zullen opmerken hoe hoog den aflyvigen menschenvriend by zyne medegeaoóten in agling stond Verders tcricyl den heer Romanus Van den Hende, lid en on- dervoorzitter dezer administratie, met eersten January van den jacre achttien bonderd-ncgen-cn-veerlig, door den heer Frdnciscus De Craeckcr- Van den Bossche, als reeds benoemd lid dezes bureels van weldadigheyd, vervangen word, hebben alle de alhier acn- wezigc leden ecnpariglyk goedgevonden van in den naem van al de arme en noodiydendv inwooners dezer stad, den gezegden zeer aglbaren en deugdrijken heer Van dni Hende hunne danhbeluy- gingen te doen over den aenhoudenden en onvcrmocyclykcn iever met welken hy allyd heeft te werk gegaan, gedurende eenen tyd van meer dan vicr-cn-lwinlig aglcrccnvolgcnde jaren, met zoo voor de gewaegde noodwendige lieden als voor de ouderlooze kinderen, als eenen waren behoeder en eenen anderen vader ge diend en de zelve zoo iiefdadiglyk geholpen en getroost te hebben, niet allecnelyh uyt de middels van deze administratie, maer, wy mogen hel nu ronduyl zeggen, lol zyner eer, dat hy boven dien zyne eygene middels niet en heeft gespaerd om onze arme te hel pen en by te slaenen ver mits de stervelingen noch de ondankbare wereld voldoende middels bezitten om zoo eenen verdicnslelyhcn cn noyl volprezen arbeyd te vergelden, durven wy met een vast betrouwenhopen, dal DIEN uyt welks liefd.e hy zoo veel on schatbare diensten cn ontelbare goede werken aen zyne behoeftige medeburgers bewezen lieefl, zynen ovcrvloedigen loon zal wezen, in hel altijddurende ryk, welk hy voor zyne rcchlvcerdige in alle ccuwighcyd bercyd gcmackt heeft. Afschrift dezes zal gezonden worden aen den sclvcn aglbaren heer R. Van den Hende. Was geteekend F. J. Van Der Gucht, J. Rentiers, Cb. De Meeter, S. Van Hoorebeeck, en C. F. Van Wambeké, ontv. De overziening der kiezerslysten dóór het schepen kollegie deézer stad is volgens de weisbepaelingen gedaen. Wy moeten onze geagte stadsgenoóten beriglen dat de kiezerslyst aen het stadhuys is aengtplakt op dat degeéne die vermeenen te moe ten rcklameéren vóór af-of uytlaeting er kennis konnen van neémen. Er is tyd tot 7 mey aenstaende. Iemand onzer geagte leézers die van het goed uytwerksel der plaesler welke'wy in ons voórig N' gaven, verzekerd was,

De Denderbode | 1849 | | pagina 1