ZONDAG 6 MEY 1849. DERDEN JAERGANG.—Nr 158. AELST, den o Mey. SERGEANT KNASTER AVONTUER IN SIBERIEN. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, bv trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimcn den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle" dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveérdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen vvy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan 'een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen dieonseenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE 1 VLUGT1GEN BLIK OP DEN POLITIEKEN TOESTAND VAN MIDDEN-EUROPA. Sinds eenige wecken verwagten wy met gespannen aendagt den uytslag der gistingen,welke schier dóór ge heel midden-Europa heerschen. In Vrankryk zyn het de aenstaende kiezingen welke aller aendagt op zich trekken de onruststoókers wenden er alles aen om hunne verderf- felyke party te zien zegepraelen en de schadelykste grondstellingen in de maetschappy in te voeren. Nu dat het in Vrankryk republiek is, zyn de mannen welke scepter en troon hebben helpen verbryzelen en slroonten bloeds vergieten, vergramd omdat zy het gezag niet in handen hebben en dus hunne slegte inzigten nietkonnen uytwerken; doch in hóóp dat het hun toch zal gelukken, worden er geene middelen van hunnen kant gespaerd zoodanig dat Vrankryk geduerig eene tweede en derde omwenteling zou konnen ondergaen, in geval de roode republiekaenen niet zegevieren. Wy zien in Vrankryk een volmaekt voorbeeld van 't géén de zoo gezegde libe ralen hier in Belgiën altyd gedreygd hebben te doen, in geval de kiezingen lmn" niet gunstig hadden geweest, te weéten eene aenhoudende volksopstoóking te bewerken en alle banden van maetschappelyke orde te breéken. Maer, God dank, in Vrankryk zyn ruvm de vier vyfde weynig vóór die verleyders geneygd en bevreesd en mogen deéze laetsteop eene volkomëne nederlaeg rekenen.Mogte Vrankryk gestrengelyk te werk gaen tegen de klubsen, die broeynesten van wanorder, goddeloosheyd en verley- In ons gansch dorp zou ik geene wcézenlyk opmerkclyker per- soonaedje weéten aen de wyzen, dan Lubbartus Knaster, eenen oudgedienden diein ons midden zyn sober pensioentje verteert en wiens merkweèrdig en avonlueriyk leven door eene bekwae- mere pen dan de rnyne verdiend geboekt te worden. Zelden ook heb ik eenen man ontmoet, die in alles zoo véél gevoel van ey- genweérde aen den dag wéét te leggen, als onzen ouden sergeant. Zyn linker, wel wat scheel oog is voortduerend op bet half dozyn zilveren, koperen kruvsen en medailles gerigt, die op zyn borst te koop hangen, als dé kaffeketels en slcèrlpanncn voor dé deur van een koperslaeger. Hy is kleyn van postuer, maer 't is alles leven en beweéging, wat men aen hem ziet. Zyn weézenis vól rimpels enploeyën, die vooraf om den mond in eene gestadig trekkende beweéging zynen zync kleyne vuerige oogen hebben eene leepe, spotagtigeuytdrukking,dieik onmogelyk beschryven kan. Hy kan als de ziel van alle drinkgelagen en vrolyke gezel schappen, zoo als die in onze dorpsherbergen byeenkomen, be schouwd worden, en waer by zich vertoont, lacl ieder hem ook gewillig de beste plaets en het hoogste wóórd over. Ik wed, wat gy wilt, dat dry ueren in 't rond geenen menscli te vinden is, die sergeant Kuaster al niet meer dan eens op een glas genever onlhaelde, en troef verzaeken doet hy nooyt, want by heeft eenen yzersterken kop en stoet nog vast op de beenen, als anderen reeds langs overhoop liggen. Ilet vail ligt te denken, dat bet algemeene ontzag, dat doezen opmerkelyken man zieh onder ons verworven hééft, niet enkel aen zyne uytwendige voórtreifelykheden is toe te sehryvenen waerlyk, niet het ligchaem, maer den geest, den kop is by bent verreweg de hoofdzaek. Onder anderen word by ook als eenen voileerdën meester in bet vertellen beschouwd. Al zyn van de tien wóórden, die hy uytbrengt, ook negen geloógen dal doet er niet toe; zoo lang men hem hoort, moet men, men moge willen of niet, wel gèlooven, dat alles zoo en niet anders ge beurd is, als hy het vertelt. Manier van voórdragt, kragt van stem, leévendigheyd van gebaeren dat alles sleépt de toehoor ders onweérstaenbaer mede; zoo haest sergeant Knaster aen 't wóórd is, kikt geen mensch, en lot. zelfs de ongeloovigsten maekt by geloovig. Al dikwyls heb ik bent in berbergen om meel want in de herberg is onzen dapperen krygsman beter ding, dan eerst zal de rust in zyn midden komen zetelen. Wend men de oogen naer Italién, men zal er de zelfde onruststoókende elementen aentreffen onder de voór- geéving van zugt naer vryheyd en onafhanglykheyd, steélen en rooven de roomsche volksbedriegers al wat kostelyk en raeris, zy hebben slegts het gezag in handen om zich zelve en de hunne dóór allerley heyligschen- dende akten te verryken, en meermaels de forluyn die zy dóór slempen en brassen verloóren hebben, ten koste van de vreédzaeme menschen te herwinnen. Doch het is te hoópen en te vóórzien dat de bol daer ten eynde geloopen is en dat weldra de schandakten zullen beteu geld worden. Wet is waer, Hoornen is, om zoo te spreé- ken, geruïneerd, maer dat het zich de spreuk toeëygene perditio ex te Israel, gy hebt uwen eygen ondergang be werkt, en dat het over zyne strafbaere toegeévendheyd en gehoor naer slegte en bedriegelyke raedgeévingen weene, om dóór eenen opregten inkeer op zichzelf eenigzins de onuytwischbaere vlek zvner schande te verbleeken. Nog eens herhaelen wy hier dat eene aller strengste behandeling tegens de goddelooze roovers en verleyders van Roomen Italiën alleen uyt den diepen afgrond zal redden begint men met algemeene amnistie of vergiffenis, dan durven wy vóórspellen dat de onge hoorde wandaeden vroeg of laet zullen herneémen en dat den tweeden toestand erger dan den eersten zou konnen worden. Tolle causam morbi neem de oorzaek der ziekte weg, en gy zult vóór geen uytwerksel meer te dugten hebben. Oostenryk zag over eenigen tyd zyne wapens van den eenen zegeprael tot den anderen voeren, thans moet het ook zvne vreedheden boeten; de Hongaeren hebben het 't huys, dan onder zyn eygen dak; maer telkens, dat ik hem aentrof, sehoóven ook burgers en bueren digi by hem aen en was het maer eene stem Vertel ons wéér eens wat zeker hebt gy van deézen avond nog wel wat nieuws voor ons in den knapzak, sergeant. Op de gezondheyd proef maer eens meé, ouden. Wondere dingen kréég men dan dikwyls te hoorenVan zyne krygsgevangenschap in Rusland, by voorbeeld, wist hy berigten mee te deelen die zeker in geen een ander boek beschreéven slaen, en waervan het volgende tot proef kan dienen. Op een goeden morgend vertelde den sergeant, kréég ik 't, hoe wéét ik zelf niet meer, maer den menscli heeft soms meer van die rare invallen kréég ik 't op eens in de hersens, om 'I opgacn van de zon eens wat van heel naby te gaen bezien. Nu gy eens zoo ver zyt, dagt ik (want wy waren al een heel cynd over de Siberische grenzen) kunt ge ligt nog een twintig ueren verder reyzen als krijsgevangenen prizenier de gen ie zegt den franzoos gy hebt tyd genoeg, en wie wéét, of gy zoo wat byzonders anders uw levensdagen wel weer te zien krygt. Zoo gezegd, zoo gedaenmaer ge nioógl vry geiooven, het was een stout stuk en er boorde eenen beelen kerel toe, om hel ten eynde te brengen. Den reyzenden man hééft liet in die streéken bitter slegt: met de herbergen is hel jammerlyk gesteld; geen mensch, die u toedrinkt, en ys en een paer hardbevroózene aerdappels is dikwyls ai, wat men dagen agterceu over de lip pen krygt. Evenwel, met de kou schikte liet nog al, toen ik maer wat nader by de lieve zon kwam. Eyndelyk was ik by haer, tolop vyfhonderd pas.maer digter kwam ik ook nietLieven hemel, wat eene hitteeenen bakkersoven is er niets by; dedrooge long hing my halverweg den bals uyt, tot op 't derde knopsgast, en toen ik my T zweet van liet voorhoofd vacgde, was mynen wit ten neusdoek op eens scharlakenrood. I)e aders zweetten tiet bloed van zelf uyt, zonder dat er barbier of aderlater by te pas kwam. -Holariep ik, nu is bet tyd, dat gy regtsomkeer maekt, als ge niet als boter wilt wegsmelten; want rondom was geen drommel te bekennen, dan lucht en vuer. Kortom, ik moest van myu plan, om met de zon eens een praelje te houden afzien, en myu kantonnement wéér gaen opzoeken. Toen ik taeler met geleerde lieden sprak, kwam ik te weéten hoe het evgenlyk met de zack gesteld was. Ik had naemelyk by Groen land ont, van agter op de zon moeten tocmarcheéren. Dan kan zweêrd getrokken en zullen met hetzelve in de vuyst sterven of wel het yzeren jok van Oostenryk afschudden. Wel is waer, den russischen alleenheerscher begluert met fonkelende oogen zotnmige streéken van Hongariën en scherpt den degen tegen deéze vryzugtige bewooners, maer valt te bezien of die gewapende lusschenkomst geene slegte uytwerksels zal hebben die Rusland zouden konnen doen nadenken. Wy zyn noch voórstaenders van regeéringsloosheyd noch verdedigers van volksverdruk kers, maer minnaers van eene wettige vryheyd en rede- lyke onafhanglykheyd, en daerom zouden wy uyt gan- scher hertewenschen dat Oostenryk in belangvan Europa eenigzins toegeévend ware jegens Hongariën, op dat de rookende bloedstorting aldaer zou eyndigen en den weerslag daervan zyn uytwerksel zou hebben om den rooversnest te Roomen te vernietigen en den grootsten en edelmoedigsten alter vorsten, Pius IX, wederom op zynen wettigen stoei te plaetsen. Pruyssen en geheel Duytschland zyn in opschudding het pruyssisch gouvernement schynt geene nota te hou den van de lessen der ondervinding; het bewandelt nog geduerig de stevle helling der overheersching zonder agt te geéven dat de dentagoógen daer ook honing uyt zuygen om de volksklassen op te rnyën en aldus het vuer der inwendige onlusten geduerig aen te blaezen, onlusten die vroeg of laet aen den vorst noodlottig moe ten en zullen worden. Holland en Belgiën mogen in vrede hunne zaeken be- stuerenHolland, omdat het een vredelievend volk is 't géén begrypt dat wanorders aen alles nadeelig is Belgiën, omdat het eene by uytmuntendheyd wv/.e en geduldige natie is die wéét nut té trekken uyt de "lessen men haer met de hand betasten zonder 't minste gevaer; voóral als men zorg draegt van leèren handschoenen aen te trekken. Hel vuer, moet ge weéten, brandt alleen naer voóren uyt, naer den kant van de wereld loc. Wat hielp my egter, dat ik dal laeter te weéten kwamDe verre reys nog eens ie doen, ging nietdaer wierd al gemom peld, dat den vrede gesloólen was en dat wy allen in Gods naem naer Iniys konden trekken. Al was ntyne groole onder- neéming niet geheel gelukt, ze moekte my toch dóór gansch Rusland beroemd. Ik was den eersten," die zich zoo ver gewaegd had. De heele wereld bad den mond vol van myne reys, want dóór de gazetten waeyt zoo wat schiclvk over, en ik was nog maer pas wéér in liet vaderland, of ik moest daedelyk by den koning komen. Ik verzeker u, dal de menschen groole ëogen opzetten, toen ik zoo maer dcflig bet paleys kwam binnenstap pen, en al de kamerjonkers als kuypmessen vóór my boógen en niet wisten, wat beleéfdheyd zy me aeudoen konden. Ik vond den koning jnysl aen zyn onibyt zitten't is of het deézen zelfden morgend gebeurd is, zoo duydelyk /.ie ik hem nog voor my, in de eene band hield hy eenen boterham en de andere hand aen den hoed, want den man was altyd heel beleéfd De koningin stond by het vuer, haere banden te warmen, daer het juyst eenen heel kotiden dag was. Dag, sire; hoe vaerl sire, en sirene, en heelde oran jerie? zey ik, net zoo bedaerd, als ik hier nu lot spréék. Heel schikkelykik dank u, zey den koning; maer wat heb ik geboord, is 't waer dat gy in Rusland 't opgaeu van de zon hebt bygewoond? Toen sloeg ik de iiand aen den sjako en zeyMet permis- sic, u majesteyt ja, ik was daer by zoo wat op vvf honderd pas. Heb ik nu van myn levenriep den koning en sloeg de handen van verbaezing zanten. Hy dagt aen geen eéten of drin ken nteer; inacr zey tot de koninginVrouwtjezet den kalle maer by bet vuer, dal hy warm blyft; want ik heb hier me korporael Knaster te spreéken. Die vrienden moeten Weé ten dat ik nog korporael was toen ter tyd. Leézers, die met eenige verbeéldingskragt liegacft zyn zullen onzen sergeant na deéze proef wel even leévendig vóór zich zien, als hy zelfdes koning. (UantlelMad.)

De Denderbode | 1849 | | pagina 1