haerer nabueren cn te schatten hoc zeer oproer en ge- weldenaeryën schadelyk zyn aen alles wat met maet- schappelvken welstand in verband staet. T is waer, wy licbbcn nier een bcstuer dat onder veéle opzigten dc algemeene bekeuring verdient, maer de Belgen zien ins- gelyks dat dit bestuer zich zeiven ten gronde helpt, welhaest zyne volkomene onmagt en onervaerendheyd zal moeten bekennen en tot zyne eygene schande de gou- vernementsteugels in bekwaemere handen overleveren. Het ministerie vraegt aen de kamers 800 duyzcnd franken om in de yiaendereu en gevangenhuyzen lynwaeden voor den uylvoer naer den vremden aen te koopen. Daer dergelykcn voorstel geen het minste voordeel voor het land kan te weég brengen, maer integendeel al wederom uytsluytelyk tol prolyl der groote mekaniekhaezen zal strekken, zou de kamer deéze aenvraeg roudaf moeten wevgeren, als hebbende de mekanie- ken hel verarmd België» al verre genoeg, ja reeds veel te verre totzynen ondergang gesleept. Men schreeuwt altyd dat het liandgespiu dood en begroeven is, dat er geön middel van her opbeuring meer beslact etc. rnaei: dit la: t zich verstaen als men niets ten voórdeele van die oude nyverheyd wilt doen, van die nyverheyd welke voorheen in onze beyde Vlacnderen «Ie gouden eeuw dééd beleéven. Dat men vóór het hnndgespin hel vierde der poogingen doe welke men hoéft aengewend voor de niekanieken, eu welhaest zal men deéze zien dieper vallen dan het liandgespiu ooyt vallen zal. Dal B. V. de kamer de vraeg des minister inwillige en de som zelfs verdobbele onder voórwaerde dal de te koopen lynwaeden van znyver liandgespiu ge wééven zyn, en dan zou men zeker zyn dat wy eene specia- lileyt naer den vremden zenden zullen welke geene andere natie zenden kan, en die overal by voorkeur gezogt eu vcél (hierder belacld word. llouderde voorbeelden kounen onze woorden komen staeven, maer ongel ukkiglvk wilt ons gouver nement zoo zeer naer den voóruyigang?! slreéven, dal liet zyn eygeu zeiven eerder stok dood zal loopen dan veéle zyner voor gangers die insgclyks de bron van Vlaenderens welvaerl heb ben helpen stoppen. Dat er de ministers aen denken, zy konnen de Vlaenderen helpen, doch niet met strooyën hoe den te lecren macken noch dóór langdradige en schoone ont werpen op papier, welkers bewerks'elling als kasleelen in Spanicti moeien acnzien worden, maer wel door eene daedelyke bescherming van 't liandgespiu de eenige nationale nyverheyd «lie wy bezitten, en die zoo véél ecuwen onze twee volkrykstc provinciën hééft doen bloeyën en 't hoofd verhellen boven alle streéken der aerde. Het gebeurt byna alle weékcn een of twee mael dal de volks kamer niet genoeg in getal geraekt 0111 te beraedslaegen, zoo danig véél a gier d'haegloopers zyn er. Denken de afweézige die allyd present zyn als er 200 hollandsche guldens op te slryken zyn. dat zy menige duyzende franken uyt de zakken der konlri- liuabclen kloppen waermeè liet land geen enkel voordeel doet? Dy voorbeeld, wy zullen hun opmerken dat elke zitting aen 'l land vyf duyzend franken kost, en als er twee mael in de week gelyk bet maer al te dikwils gebeurl, geenc zitting is, dat die twee dagen aen 't volk 10 duyzcnd franken kosten en dat dien hoop franken moet aenzien worden als op slaet geworpen ol'eerder als drinkpenning aeu ryke lieden gegeéven. De druk pers moest oenen algeinecncn oproep doen om legen dit nadee- lig misbruyk te protesteéren, en 't volk moest, van zyncn kant, een reglement vracgen waerby allen afweézigen representant geene betaeling zou ontvangen als Jieliliende "geene verdiend. Als er knegten ol'werkmaus by die representanten in daglmer zyn, wy zouden eens willen weélen of zy die.arme duyvcls be laden wanneer deéze by ongeluk eens in 't glas kyken en dan naer geen werk omzien. Eenen onzer geagte leézers merkt ons op dat wy zouden wel doen met aen zominige onzer representanten aen te raeden eene consultatie te neémen by .51. den doktor Shtnalz van Dresden, limns le Itrussel, die zich sedert 22 jaeren uytsluyte lyk bezig gehouden hééft met zieke ooreu le geneézen en zwyg- of hakkellongen te leeren spreéken of te cureéren. Het gouvernement dat zoo zeer afkeerig schynt van zyne bedienaers te laelen stiel uyloellënen, schynt le Niuove geenen enkelen spioeu le hebben, want men vraegt: 1" ls het waer dat den vrederegler aldaer schóól houd? 2° Is het waer dat hy beter doen zou zynen Code-Civil te studeéren? Te Ninove zullen deéze vraegen gemakkelyk konnen opgelost worden. Voorleden zondag héén le Meerbeke een luysler ryk Concert ten voórdeele van den armen plaels gehad, liet waren de eerste muziekanten van het Gidsen-rcgement welke,onder geleyde van hunnen kondigen hesteerder, M. A. Bender, deéze weldaed aen de gemeente Meerbeke beweézen hebben. Al de stukken zyn op eene mecsterlyke wyze uvlgevoerd cn hebben de zeer talryke en uytgeleézenc vergadering allerbest bevallen. Deéze feest hééft vóór Meerbeke eenen der schoonste dagen geweest die bel nog gehad hebbe; zy hééft voorde armkas eene som van 600 franken opgebragt en voor de neéringdoende klas eenen goeden dag van ontvangst geweest, terwyl eenen gmuten toeloop volks vau Aelst, Ninovc, Geeraerdsbergen cn omlig gende gemeenten was samcngevloeyd. De imvoonéfS van .Meer beke hebben hunnen hcrlclykcu dank te betuygen 1" aen den kondigen heer Bender, f aeu hunnen welgeaglen medeburger, 51. llerremans, oud-burgemeester, op wiens verzoek en vóór wiens vriendschap den heer Bender aen 't hoofd zyner talent volle muziekanten de gemeente met een zoo luysterryk l'cest is komen vergasten. Sedert Maendag zyn de godsdienstige oefeningen cn plegtig- heden der Meymaend' in onze groote kerk eu in die der eerw. PP. Jcsuiten begonnen en worden dagelyks dóór een groot getal geloovige bygewoond. Zyne liey ligbeyd den Paus hééft aen alle prelaten der catholyke wereld ee'ue missive laelen toekomen waerby Pius IX hunne gebeden en die van andere geestelykheyd en geloovige afsmeekt om de verlichting des hemels le bekomen in de gewiglige eu voor 't menschdom heyl- zaeme uytspraek welke hy voórneémens is te doen. Er is kwes tie, weerde leézers, een geloofspunt vast le stellen dat tot dus verre enkelyk uyt eerbied en overtuyging dóór geheel de wereld was aengenomen, nacmelykde onbevlekte ontvangenis der H. maegd Maria, 't is tot die gewiglige beslissing dat liet onfeyl- haer hoofd der H. kerke in al deszelfs smertelykc lierrinne- ringen wilt overgaen en dus aen 't nageslagt eenen trophée van glorie temeer vóór de moeder der genade op bet onverganglyk gebouw der kerke Chrisli planten. Wy roepen dus de aendagt onzer geagte leézers op bet verzoek van Z. H. den bisschop die dealgemeync gebeden zyner beminde diocesanen tydens de meymaend afsmeekt; wy alle zullen er dóór winnen terwyl deéze van wie wy alles verwaglen moeten er dóór verlieerlykt zal worden. Wy gewaegden in een voórig V over liet gevaerlyk misbruyk 'twelk dóór karren en wagens de enge Sl. Joris-slraet belem mert en de inwooners aldaer den vrvdotu beneemt in hunne luiyzen en hoven. Wy zouden eens willen weëten waerom de inwooners aldaer vóór hunne drukkende lasten geene bescher ming verdienen en voortduerend aen die onaengenaemheden moeten blootgesteld blyven; indien er karren en wagens lot vóór de deuren der heeren burgemeester, schepenen of politie- konunissaris moesten slacn, wat zouden zy zeggen? lloe lang zou dit tieren En nogtans worden die heeren hctaeld met de penningen der burgers welkers bescherming bier zoo be- keurlyk verwaerloosd word. Wy roepen nogmaeis de aendagt der policie hierop in en verhoópen dat zy er zal in vóórzien. LSETSTE TYIUNGEN UYT VIUNKRtE, ROOMEN EX I1UYTSCIII.AND. Den I en -2 mey moesten de Franschen in Roomen mar- cheéreu.—Men heeft besloólen, zoo liet schynt, zoodra de inter ventie nadert om een aental nobelen en 'geeslelvkcn in gyze- ling te neémen, ten eynde aldus, de volle amnistic te verkrygen eu teveus vry vertrek vóór hun en het vervoer hunner ba^agie. Jlazzoni is vertrokken om le Londen eene leening aen le"gaen, zoo als hy voorgeeft. Hy hééft een aental koslbaere documen ten en manifesten uyt de bibliotheek des vaticaens meé geno men. Men zegde te Roomen, dat 7000 man napolitaensclie infanterie op de grenzen lagen. Den sultan hééft in eenen brief, dm paus eene' divisie troepen aengeboóden vóór eene gewa^ pende interventie. Deo H. Vader heeft dit geweygerd. parys, 5 mey. In de wandelgangen der Vergadering zegde men, dat onze troepen zonder slag of stoot in Roomen geinar- cheérd zyn. roomen, 25 april. Een gerugt begint zich hier te versprey- dcu over de ontscheéping der fransehe troepen te Civita-Vec- chia. Men zegl, dat Mazzini en Salli, twee der triumvirs, besloe ten hebben de stad aen den burger- en slraeloórlog over le leveren, liever dan zich over le geéven, Florence. Talryke aenhoudingen hebben hier plaits ge had. 5Ien spréékt onder anderen van die der heeren Mazzoni, exlid van liet voórloopig gouvernement en Polenli, eygenaer van het republiekaensch dagblad II Popolnno. Wat Güerrazzi betreft, doezen is nog altyd in de Relvédère opgesloólen word zeer streng gehouden en van nahy bewaekt. BF.RLVN, 1 mey. Gisteren avond wildon een lolal gewapende mannen dóór een rood vaendel voórafgegaen Duylschland met een republiek begiftigen. Ten 8 ueren kwamen zy aen de Frank- forterpport aen en weldra voegde zich eéhe talryke menigte nieuwsgierigen hy hen. Wanneer men zich in de Weberslract bevond, wierden eenige niets bcduydende barricaden opgewor pen aen de twee eynden der straet. Eenen officier naderde met eenige soldaelen, wiens geweéren zelfs niet gelaeden wa ren, en aenzogt de menigte zich te verwyderendoch hy wierd zelf verpligt met zyne mannen te wyken, vermits men hem met steeuen bedreigde. Toen dééd men de troepen naderen en op de derde sommatie vlugttc de menigte, liet rood vaendel was versierd met een portret van Robert Blum en voerde tot op schrift: De republiek, den zegcnprael of de dood'. Den vaendel- drager, zyn vaendel niet willende afgeéven op degëdaene al'eys- sching, is met bajonnelten dood gesteéken. (Andere zeggen dat liy slegts dry niet iloodelyke wonden bekomen heéfl.) Ten 11 ueren was alles rustig eu lot de orde teruggekeerd. uAXTZie, 27 april. 8 ueren 's morgens. Dcézen uagt ten I uere hééft de alarmklok zicli doen h'ooren. Eenen brand is in een magazyn onlstaen, waer kemp, vlas en leér lag. Thans zyn reeds 12 magazyncn afgebrand en de schade word op I 1/2 mil. begroot. Men wend alles aen om den brand le sluiten. Langs deneenen kant is men er in gelukt; doch langs den kant van liet eyland, op welk de magazyncn gelegen zyn, woed den brand voort. M. Emm. Vail den Broecke, waglcr der 2° klasse in de militaire gevangenis alhier, is bevorderd lot dc 1" klas en in deéze lioedanigheyd overgcplactst in liet Raspliuvs te Gend. De heeren J. Wyckaerl en J. Van der Vorst, voórtyds waglers leGend, zyn in hoedanigheyd van 2" klasse geplaelst alhier. Wy worden verzogt te melden, dat den heer Corneille De Boom, dien men gezegd had gebleéven te zyn in eene schip breuk, zich thans in goeden stand bevind als Belgischen consul le San Francisco vanCaliforniën, volgens acn de familie toegekomen tydinge. Mgr. Malou, nicuiv gewydden bisschop van Brugge is den 1!)"°" bisschop van dit dioceés; hy is den vyfden professor van de universiteit van Loven die aldaer lot die lioogc weêrdighevd benoemd is geweest. Den eersten was Petrus Decorte (Curtiüs) in 1561den tweeden F. de Bailiancourt in 1674; den derden Guilieimus Bassery, in 1695 en deu vierden J. R. G. Caïmo, in 1751. Eenen simpelcn garde civiek van Ixellcs, naby Brussel, een geschil gehad hebbende met zynen kapitein tydens de laelsle wapen-oefeningen, heeft aen den koning 'zyne demissie van lid der burgerwagt gezonden Een geval van haeslige dood zag men eergisteren tcGcnd hui len dc Dampoort, in de afspanning den Ossckop. Terwyl de bazin, huysvrouw De Smedt, een glas bier wilde toereykeu aen eenen liaerer kalanten, zonk zy neder en was een Ijk. Nieuwe wyse om zynen handel rugtbaer Ie maeken. Karei Verbroek, komt vóór de regtbank als getuygendaer is veel volk in de zael. Den deurwaerder, hem ziende komen; wie zyde gy? Karei roept met al zyn magt: Karei Verbroek, mgrehand de patates frites, rue Terre-Neuve, n" 52, (men lachl.) Den deurwonder, gy moet zoo hard niet schreeuwen. Antwoord. Eenieder mag wel weélen wie ik ben en ivaer ik woon, want ik verkoop zeer goede gebraede palaten, men mag ze komen proeven als men wilt. Den greffier. Hoe heet gy? Karei keert zich naer het volk en roept: Karei Verbroek, marctiand de bonnes patates frites, rue Terre-Ncuve n" 52. Den voorzitter. Voor aleer den eed le ontvangen: zyde gy Karei Verbroek? Karei keert zich naer het volk en roept nog eens: Ja, mynheer, en 'k woon op het Nieuwland, n" 52, en verkoop zoo en goeije patatjes. Karei doet vervolgens zyne verklaering. (Landbouw. De kerk der gemeente Tongeren Nolre-Danies is in den nagt van 27 april bestoólen geworden. Dit is reeds de tweede inaei, dat men met valsche sleutels in die kerk is gebroken. Den eersten keer stal men omtrent vóór 7,000 franks. Dit mael lieélt men eene ciborie cn eene zilvere doos met heylige hostiën medegenomen. Aen het banket in het bisdom le Brugge gegeéven, waren 180 genoodigden tegenwoordig, zoo wel prelaelen als liooge magistraets-persoonen. 'L. E. den kardinael zat liet banket voor. Versclieyde toasten wierden ingesteld. Den eersten was dien van Mgr. Malou, aen den pausivaerop den nuncius van Z. H. geantwoord lieéft. Baron Cliassé, hollandsclien generael die Antwerpen ge bombardeerd hééft, is in den ouderdom van 84 jaeren in Holland overleden. 55 YDI.NG VAN DEN XIX' BISSCHOP VAN BRUGGE. Brugge hééft een heerlyk en leévendig aenzien gekreégen, dóór de schitterende feesten" der zalving van Mgr. Malou, en der H. Bloed-preeessie. Eenen helderen hemel begunstigt die toe- bereyding. De anders zoo cenzaeme straeleu wemelen van vrenidelingen en beivooners. Men verwaclillc zich niet aen den toeloop, doch de vereeni- ging van zoo veéle prinsen der kerk, liet feest van het Heyli" Bloed, de zalving van den XIX0 bisschop van het oude Brugge, een zoo kalm en godsdienstig feest in het midden van nabuerigé woelingen, moesten de aendagt wel lot zich trekken. Brugge dat zoo doodsch is, als lag, gelyk den dichter zegt, in elk huys, een lyk; Brugge, zeggen wy, hééft weder dien ouden glans terug gekreégen, weder die woelige drulue; dat stil en mymereud gewaed 't welk haer omkleedde, hééft liet gewisseld tegen liet praglkleed van eenen hoogtvd. Straeten en pleynen zyn met vlaggen behangen. Op den toren wiggeit vlag en wimpel op den adem van dèn lentewind. Eereboógens versieren de straeten. De St. Salvalor is in twee verdeeld dóór een pragtig lioogzael, styl der renaissance, in zwart en wit marmer, vèrrykt met schoone beelden en een heerlyk orgel. Vóór dit lioogzael, tegen over de middelbeuk slaet de estrade, 10 of 12 trappen hoog; co den aulaer aen welks voet den nieuwen bisschop moet zalfd worden. De estrade.zal, langs alle zyde kunnen gezien worden. Regis van den aiitaer, met goud-en zilverwerk belaeden en waerop den pragligeh Christus schittert, welken een wonder is van snywerk, slaet eene tafel, waerop de H. valen en dc zilveren ampullen slacn. Links op eene tweede tafel, overdekt gelyk de andere met kant, ziet men twee vaten, het eene verguld en het andere verzilverdvóór deéze twee valen liggen de Broo- den, insgelyks bedekt met een gouden en zilveren blad. Boven deéze tafels hangen twee wapens; regts dat van den kardinael van Meclietcn, links dat van 51gr. Malou, met de zinspreuk in Cruee Sal us. De vergulde zelels van den kardinael en zyne twee assisleé- rende bisschoppen slaeu regis; die van Mgr. Malou eu der zyne sta en links legen over elkander. Eenige stappen van daer zyn de plaetsen der 14 prelaten, die de plegligheyd zullen bywoo- nen. Ryke lapylen zyn over die estrade gespreyd, wacrin liet goud, het fluweel en de zyde glinsteren. Alle ambtenaren draegen liet gala-kleed. De pleglighevd is schitterend en zou majestueus af te schilderen zyn. Het exa men, de knieling, dc benedictie, de H. zalving, dé overhandi ging van den staf, ring cn evangelie, de «iferhande der flam beeuwen, der Hostiën cn zilver en vergulde vaten, liet cele- breéren der mis aen eenen autaer dóór den wyder en den ge wydden, de communie, de gift van den gezegenden rnyter en bisschoppelyke handschoenen, de inauguratie en den Te Deunt dit geeft eene plegligheyd, die niet ligt te beScbryven is. Na de wyding beeft den nieuwen bisschop, den staf in de hand, over dc kerk den zegen gegeéven. Eene processie hééft dit opgevolgd. -Men leest in den Impartial, van Brugge: Het getal bis schoppen, welke voor de zalving van M. Malou naer onze stad is overgekomen, is weézenlykbuyleiigemeen groot. Zelden zag men zoovéél luysler byzeUen aen dergelyke godsdienst-plegtigheyd. ,5len denkt liier, dat er kwestie is van een Concilie "tusschcn de bisschoppen van Belgién, Vrankryk en Engeland, ten eynde gewiglige beslissingen le neémen bctrekkelyk den weg, wélken de geestelykheyd zou moeten volgen in de zwaere verwikkelin gen waerin versclieydene landen zich nu bevinden. Den Monitcur leugcnslraft de lyding, dóór de Émancipa- lion en verschoydeue andere bladen gegeéven, wegens de aen- staende verwydering uyt liet ministerie van de heeren de v Ilaussy eu Rolin. De Emancipation antwoord, dutzy de leugen- slraffing des Monilcurs terug zou kunnen zenden naer zeker lid des kabincts, die in byzondere gesprekken en zonder de minste weérbouding aenkondigl, dat liy geenen minister zal blyven langer dan by den tyd liiei toe bepaeld had, en dat niemand hem van dit besluyt terug zal brengen. Verledenc wéék hebben de bedienden der douanen en accynsen le Bussel, ieder aengekomen konvooy langs den yzer- weg doórzogt, om te zien of de vraglbrieven volgens den éysch der nieuwe wet gezegeld waren. Onderscheydene proces-ver balen zyn dien ten gevolge opgesteld geworden, over ongezc- gelde vraglbrieven en adressen.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2