De fruylbooraen, welke het minste geleéden hebben, by tie laetsle onverwaglle vorst, zyn de appels, kersen, wyngaerden, en laetere sóórten van peèren. Deabrikoózen zyn beter bewaerd gebleéven dan de perziken en pruymen. Onder de vroege groen seis, die volstrekt niets geleéden hebben, zyn de dop erwtjes; iets wat groot plezier doet aen de lekkerbekken. Deéze week was men in de Iloogstraet te Antwerpen, ge- tuyge van een voorval dat menigen inderdaed van schrik dééd beéven. Eenen schilder was aen eenen gevel werkzaem, doch men zag weldra dat hy aen het hoogst zyner leer rustig te slaepen stond, met zyne beyde armen op dezel\Te leunende. Die positie was hoogst gevaerlykwant de minste beweéging die men aen dezelve maekte, kon dien onvoórzigtigen op den straetweg doen nedervallen, waer hy ongelwyfeld zou verplet- zyn. Voórzigtig hééft men eene leer naest de zyne geplaelst en hehoedzaem opklimmende, hem vastgegreépeti en uyt zynen slaep opgewekt. Een kind van 4 jacren is deézer dagen te Brussel, in het byweézen zyner'moeder, het slagtoffer geworden van eene onvoórzigtigheyd, die ongelukkig te gemeen is. Dit kind is in eenen grooten ketel gevallen vol ziedende water en die dooi de moeder op den grond geplaetsl was, terwyl zy kooien in de stoóf schepte. Het kind was deêrlyk verbrandmen hééft het zelve naer St. Pieters gasthuys overgebragt; zyn leven is in gevaer, doch men hoopt hetzelve te redden. Men léést in de Chroniquc de Courlrai Zondag laelst- leden des avonds, had voor eene herberg te Vichle, eenen grooten twist tusschen dry jongelieden plaets. Een meysken, misschien de verliefde van eenen hunner, had lot dien twist aenleyding gegeéven. Van woorden ging men tol slagen over. Eensklaps tuymelde eenen der dry op den grond nederhy had eenen messteék in de borst ontvangen. Naer het schynt is de wonde zeer gevaerlyk, want den ongelukkigen bevind zich in levensgevaer. FRANSCHE REPUBLIEK. Parys, 29 April. Den Monileur Francais bevestigd de aen- houding van Cabrera. In zyne zitting van gisteren hééft het hof van assisen der Seine den heer Duchène, verantwoórdelyken opsteller van den Pcuple, by verstek, veroordeeld tot eene gevangenis van twee jaeren en tot 4000 fr. boete, vóór aenhitsing tot haet en verag- ting der burgers tegen elkander, dóór artikels in het dagblad Ie Peuple, den 10 febr. II., afgekondigd. Een der artikelen vóór welke den heer Duchéne veroordeeld is, handelde over de halsrcgting der moordenaèrs van generael Brea. Parys, 50 april. Men zegde dcézen morgend in de natio nale vergadering, dal een lid van het voórloopig gouvernement te Roomen, eene ciborie hééft verkogt aen eenen omerikaen- schen jóód. Dit stuk is 480,000 fr. wcèrd en wierd dóór eenen duytschen souverevn aen eenen romeynschen prelaet gegeéven. Dit meesterstuk is thans te New-York. Uyt Itlois schyft men, dat Abd-el-Kadcr wegkwynt dóór eene zwaerinoedige tering-ziekle. Yerscheydene ministers zou den voorgesteld hebben, om den Emir naer Mecka te laeten gacn, volgens belofte; maer generael Lamoricièrc en de andere afrikaensche generaeks verzetten zich hevig tegen devryslelling des gevangen Araebs. Het gouvernement hééft depechen ontvangen van M. Bois-le-Conilc, franschen afgezant te Turyn, waerin berigl word dat dien minister zich begeéven hééft by Radelzki, ten eynde hem aenmerkingen te maeken legen zyne overdreévene <eyschen. Den gryzen bombardcur had geantwoord, dat hem «zulks uyt Weenen was bevolen geworden, maer dat hy aen het kabinet Schwarzenberg had geschreéven, om het keyzerlvke gou vernement aen te maenen tot voórzigtigheyd en gemaetigdheyd. Men schryft uyt Marseille, 25 aprifVolgens een dagblad deézer stad, was de expeditie, welke onze braeve soldaeten naer de kusten van ïtaliên overbrengt, dóór een yslyk ongeluk ge- trolfen geworden. Den stoomketel der fregat VInfernal zou ge sprongen zyn ter hoogte van Sl. Tropcz. 20 mannen zouden hierby gedood en verscheydene gekwetst zyn. lederen dag komen er nieuwe bladen uyt tegen de acn- staende kiezingen de voornaemsle zyn Langue de vipcrc (adderlong) Le Rcpublicain Rouge (den rooden Republiekaen) De revolulionnairc le Sansculotte, le Sanguinaire (Den Blocd- dorstigen); Le Pilori (Den scharidpael). Het expeditie-korps van Civila-Vecchia hééft eene som van 600,000 francs in specie medegenomen. De fransche af- deeling hééft bevel ontvangen alles comptant le betaelen en van de bevolkingen geene contribution te eysschcn, het zy in geld, hel zy in levensmiddelen of andere koopwaeren. Een dagblad zegt, dal de douanen van Parys verscheydene schilderyen van italiaensche meesters en uyt het Vatikaen voortkomende, in beslag genomen hebben. Die kunstvoorwer pen waren vóór het oogenblik in bezit van eenen duytschen jóód, die dezelve in Europa moest verkoopen. Naer het schynt, zullen zy ter beschikking gesteld worden van den pauselyken nuncius le Parys. parys, 2 Mey. Reeds zyn een 560tal persooncn, die den 28 11. aengehouden wierden, oudervraegd en naer de prefcctuer van policie gezonden. Men hééft thans de verzekering dat onder de aengehoudene persooncn er zich verscheydene bevinden wier aenhouding vry belangryk is. Men zegt dat er zich vryge- laetene ga ley boeven,1 oproerlingen van j.uny, leden van ver scheydene klubsen en geheyme maelschappyën onder het ge tal bevinden. Er is thans te Parys en in den omtrek eene brochuer in omloop, dat eenen oproep doet aen de kiezers ten gunste van de kandidaluer van prins de Joinville. Die brochuer eyndigt met de wóórdenJoinville bezit den moed. van Jean Bart en de kennissen van baljuw de Suffrcn. De kiesoperaliën worden yverig voortgezet. De meeste der gemaetigde kiezers sehynen niet genegen le zyn vóór de nacmcn van Cavaignac, Goudchaux, Garnier-Pagès, Marie of Arago. De worsteling zal, zegt men, bestaen, tusschen de soci alisten en reactionnairs. Dit zou geenzins wensehelyk zyn; want zy die inderdaed de republiek willen en gemagligd zvn, zullen dan liever op de socialisten terugvallen, dan wel huunc steui tegeéven aen de monarchisten. Ten gevolge, zegt men, van de bezetting van Alexandria dóór de Oostenrykers, word de expeditie van Civita-Vecchia op 20,000 man gebragl. DUYTSCHLAND. Frankfort, 28 april.— Er heerschl hier thans eene buyten- gewoone agitatie. Wy hebben le gelyker lyd de tyding ontvan gen van de ontbinding der tweede kamers van Pruyssen en van Hanover, onlusten te Munchen en van den logt der Hongaren tot op ongeveer 4 mylen van Weenen. Het gerugt is hier in omloop, dat den ryksbestierder de bekragliging had geweygerd van de constitutie, dat dien ten gevolge hel geheele ministerie van het duytsch keyzerryk zyne demissie had gegeéven de Dculs. Zeil. hééft een buytengewoon byvocgsel hiervóór uytge- geéven en egter zegde de Koln. Zvilung, dat dit gerugt geheel bezyden de waerheyd is. Het Poslblad zegt dat het gerugt van demissie geheel en al valsch is, en dat den ryksbestierder wel degelyk zyne bekragli ging aen de constitutie hééft verleend. Zyne gevolmagtigden zyn op het punt zich op weg te begeéven naer de koninglyke hoven-. Prins Windisgratz is den 24's avonds te Praeg acngeko- men. Hy gaet naer Belgiën om er zich le vestigen. Al zyne zoónen hebben hunne demissie van den militairen dienst gegeéven. Volgens de tydingen van Pesth den 24, zyn de Hongaren in die stad gekomen en zyn er met vreugdebewyzen onthaeld. Men hééft te Buden de groote scheybrug verbrand, die de twee steden verbindde kettingbrug hééft weynig geleden. De key zerlyke troepen bezetten Buden nog, maer men zegde, dat zy reeds de kanons uyt die stad geruymd hadden. De Hongaren bereyden zich de Russen te wcderslaen. Den Ryksdag te Debreezin hééft de ligling van 200,000 rekru ten gestemd waervan 100,000 in Transylvanie. Dit heéfl't plaets by vry willige inschryvingen. Iedere gemeente gééft aen iederen vrywilliger 20 11. en begiftigt hem daerenboven met een stuk gronds, als dén oorlog geëyndigd is; indien dit contingent op bepaeldcn lyd niet ten volle is, zal men overgaen tot de looting. Rusland, schrééf een Duytscher te Jassy, aen eenen diplomael te Berlyn, hééft in de Donau-Vorslendommen zoovéél vyanden als er bewooners zyn, en de reden dat het geen 50,000 man in Transylvanie gezonden hééft, om de eer zyner wapens te her stellen, is gewéést, dat het de 50,000 man, hier vóór bestemd, niet uyt de Vorstendommen trekken kon. Men léést in eene magyaersche korrespondenlicIk be- rigt u in haest de volkomene nederlaegder keyzerlyke troepen, tusschen Gran en den Donau, waer ongeveer 12,000 Ooslenry- kers de dood gevonden hebben, gedeellelyk dóór den sabel en de bajonet, gedeellelyk dóór de golven van den den Donau. Welden hééft zich gekwongen gezien Pesth en Buden leonlruy- men. Den afstogl is geschied in de grootste wanorde. In een piakkaert vraegt Welden, dat de beyde steden zich onderling bystaen, opdat den aftogt van het overschot van het keyzerlyk leger niet zoude gestoord worden. P. S. De tyding word verspreyd dat, op vraeg van de stad, Ivossuth eenen wapenstilstand van 48 ueren verleend hééft, om Pesth en Buden te oulruymen. BERf.vN. 29 april. Generael Wrangel hééft zich deézen morgend naer Uharlottenburg; by den koning begeéven. Alle olïicieren hebben bevel gekreégen geene transactie aen te gaen en onmiddellyk, na de dry sommaliën, geweldaedige middelen le gebruyken. De gegoedste bevolking te Berlyn woed meer en meer legen de l'eylen der kroon, dal zy eene rampzalige verblin ding noemen. Verscheydene persooncn zyn gisteren avond dóór de troepen doodgeschoólen. Men is onrustig vóór deézen avond. GEWIGTIGE TYDINGEN UYT PKUYSEN.W Olltvangeil gCWigligC en treurige tydingen uyt Berlyn. In de zitting van den 19 der gedeputeerden-kamer, wierd de duylscheeoustitulie van Frank fort als geldig erkend, en nietlegenstaende de poogingen van hel ministerie, ter zitting van den 26, hééft men den slael van beleg le Berlyn als onwettig vcrklaerd. Dit geschil heeft niet lot gevolg gehad de verwydering van het reactionnaire ministerie van Pruysen, maer eene nieuwe ontbinding van de tweede kamer en de ppschuyving der zit tingen van de eerste kamer. Deézen maetregel hééft eene groote beweéging verwekt te Berlyn. Talryke volks-samenscholiugcn ziet men op verscheyde punten der hoofdstad, en het bloed hééft er reeds gevloeyd. De ordonnantie tot ontbinding is aen de kamer medegedeeld in haere zitting van den 27 aprilde gedcpuleérden hebben zich aenslonds kalm en met weèrdigheyd vcrwyderd. Eenstem mig keurt men te Berlyn den reaeiionnaireii maetregel af, lot denwel ken het pruyssisch gouvernement nu vóór de tweede mael toevlugt néémt in weyuige maenden tyds. Den koning van Pruyssen hééft zeer duydelyk de weyge- ring der keyzerlyke kroon le kennen gegeéven. Er is eene schcyding ontslaen tusschen vorsten en volkeren, welke laetsle de Frankfortschc vergadering genegen zyn. Men zou in zommige landen wel eens kunnen dobbelen tusschen vryheyd en kroon. Het ontbinden der volksvergaderingen in Duytschland, is een opgemaekt plan en verwekt verbittering, tot zelfs onder de gegoedste burgerklasse. Frankfort werpt zich, gesteund dóór de sympathie van verscheydene volkeren, legen het gouverne ment van Pruyssen op. TYDINGEN UYT 1TALIËN. Roomen20 april—Al de persooncn van 'tpauselykhuysbewoon den lot nog toe het Quirinael. Thans hebben zy bevel gekreégen hetzelve binnen de 5 dagen te verladen. Men hééft de wapen schild der republiek geplaetst op eenen der voorgevels van het paleys na eerst de pauselyke tiaer in marmer, welke dien voorgevel versierde, te hebben doen verdwynen. Hetzelve hééft plaets geliad aen het paleys van den kardinael-vicaris, thans minister van financiën. Gaëta.Z. II. hééft den 2 april in het koninglyk paleys een consistorie gehouden, in hetwelk hy de volgende kerken hééft gepreposeérd Het aertsbisdoin Sardes, in parlibus infidelium, vóór Mgr. Jean Marie Mioland, die van het bisdom Amiens coadjutor benoemd is, met regt van opvolging, van Mgr. Paul d'Astrus aerlsbisschop van Toulouse en Narbonne. Het bisdom van Mende vóór den heer Jean-Anloine Foul- quier, priester van Ilodez en vicaris-generael van dit bisdom. Het bisdom van Amiens vóór den heer Louis-Antoine de Salinis, priester van Bayonneen vicaris-generael van Bordeaux. Het bisdom van Nantes vóór den heer Antoine-Malhias- Alexandre Jaquemet, priester van Grenoble, vicaris-generael te Parys. Venetiën 18 april.De stad is geblokkeérd dóór de oosten- ryksche vloot. Zeven schepen waren den 17 in 'tzigt en reeds lagen twee stoombooten vóór de stad zelve. De inwooners zyn vol moed en beradenheyd, doch niemand ontveynst, dat de nederlaeg onvermydelyk is. Ten hoogsten zou de stad zes weéken of twee maenden kun nen tegenstand bieden, want zy is goed bcvoórraed, doch na dien tyd zal men toch moeten wyken. Turyn.By het verneémen van de bezetting van Alexandria hebben de nationale garden, die de wagt aen het paleys optrek ken, hunnen uniform verlaelen en den dienst in hunne burger- kleeding voortgezet. Te Alexandria heeft de bevolking de intreéde der Oostenrykers met eene onverschillige en weêrdige houding nagezien. Niettemin is de gisting groot, zoo wel als in andere plaetsen. room en, 24 april. Men kende toen het vertrek nog niet van de fransche expeditie, die slegts den 22 Vrankryk verliet, doch men wist dat er le Toulon en te Marseille toebereydselen gemaekt wierden. De Triumvirs weéten ten dien opzigte meer dan de dagbladen, doch zy zwygen. De dagbladen van Turyn spreéken van niets dan van de bezetting van Alexandria. Zy zeggen egter geen enkel wóórd, dat kan doen vóórzien, wanneer de onderhandelingen,die te Milaen verbroken zyn dóór de terugroeping der hecren Bon- compagni en Dabormida, zullen hernomen woiden. Den gemeenle-raed en de inunieipalileyl van Milaen hebben een adres aen den keyzer van Ooslenryk gezonden om hem geluk te wenschen over zyne troonbeklimming, en hem ten zelfden tyde te verklaeren, dat zy zouden denken aen hunne pligt te kort te blyven indien zy hem de rampen, en de wen schen van hunne medeburgers niet vóór oogen legden. In dit adres drukte de overheyd den wensch uyt aen Lom- bardiën een slatuet te zien verleenen, dat deszelfs nationali— teyt erkent en toegepast is aen de noodwendigheden en de zeden des lands, eene goede vrvheyd waerborgende met eene gema tigde regeéring. Maerschalk Radetzky hééft geweygerd dit adres aen le neéinen en hetzelve naer Ollmulz te zenden. roomen, 22 april.De verschillende romeynsche volkscer- kels hebben zich in comité vereenigd. Men hééft den eed ge- daen liever le sterven dan de republikaensche zaek le verlae len. Men slaet zoovéél geld als mogelyk is. Generael Avezzana, den nieuwen minister van oorlog, hééft aen het leger een dagorde gerigl in welk hy zegt, dal het vaderland op het zelve rekent. Men léést in de OpinioneHet gerugt is in omloop, dat het napolitaensche gouvernement eyndelvk besloóten hééft in de romeynsche slaelen le intervenieéren, ten eynde den H. Vader in zyne tydelyk magt te herstellen. Men verzekert dat den 25 april 6000 man infanterie en kavalerie naer de uyterste grenzen tusschen Fondi en Terracine zullen vertrekken en de troepen, welke langs dien kant gelegerd zyn, zich by dit korps zullen vervoegen. Men léést in eene byzondere correspondentie uyt Roomen De gewapende aenvallen tegen de persoonen en deeygendom- men vermenigvuldigen in de provinciën en beginuen hier ook plaets tc grypen. Den 18 *s avonds is den belgischen schilder Verstappen, eenen lachtigjacrigen grysaerd, het voorwerp van zulk eenen aenval gewéést. Een vyfligtal gewapende mannen, de kleeding der burgerwagt draegende en dóór Cicerovacchio a ongevoerd, drongen inde wooning van dien kunstenacr bin nen, welke in eene afgezonderde plaets gelegen is. Na het huysgczin beledigd, mishandeld, gekwetst en zelfs de egtce- noóte van den kunstenacr met een gclaeden geweer gedreygd te hebben, braken die mannen alles open, roofden het geld en de kostbaere voorwerpen, en vertrokken slegts den 19 'savonds. Dan eerst kon den heer Verstappen van het gebeurde kennis geéven aen eenen zyner vrienden, die den hanoverschen consul verwittigde, welken, tydens de afweézigheyd van het diploma tische korps vóór de vèylighcyd der vremdelingen moest zor gen. Op de vracgen van dien heer antwoordde men, dat zulks op bevel der policie gebeurd was, doch niemand kon het bevel toonen. Den 20 en 21 hebben eenige van dezelfde kerels zich nog in het huys van den heer Verstappen acngeboóden en ver scheydene andere voorwerpen medegenomen. (Journ. de Brux.) KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van 28 april. In dcèse enkele zilling, die maer 5 kwart uers duerde, heeft de kamer de artikels 21 lot 52 aenge- men van hel nieu w lugl- cn strafwetboek der lcoophandel-marine. M.Lelièvre wilde een amendement aenbieden op dit laetsle artikel, maer de kamer bevond zich niet meer in genoegzaem getal leden. Zitting van 50. M. Thiéfry vraegt aen de kamer den oorlof, om den heer oörlogs-minisler te inlerpclleéren wegens de benoe ming van eenen luylenanl-gencrael en het op pensioen stellen van eenen gencrael-majoór. M. den minister der binncnlandsche zaeken belooft dal zynen confrater morgen dacrop zal komen antwoorden. Vervolgens neemt de kamer de artikels 52 lot 65 aen van het nieuwe lugl- cn strafwetboek der handel-mar ine,- behoudens de geamendeerde artikels. De dagorde vraegt dan de discussie over het budget der non-valeurs en remboursementen voör 1850, beloopende lot fr. 1,180,000. Niemand hel wóórd vraegende, worden al de artikels opvolgenllyk acngenomen. Op den oogenbliek dal men over het geheel will stemmen, ziel men nogmaels dat de kamer niet meer in genoegzaem getal leden is. Zitting van 1 mey.Het eerste voorwerp op de dagorde, is de stemming over den budget der non-valeurs en remboursemen ten. By nacmelyke oproeping, ivord hy acngenomen door de 65 tegenwoordig zynde leden. M. den president geeft het wóórd aen M. Thiéfry vóór eene interpellatie aen den minister van oorlog.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3