ZONDAG 13 MEY 1849. DERDEN JAERGANG.—Nr 139. AELST, den 12 Mey. DE GIERIGIIEYD GESTRAFT. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eenc annonce van 40 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal CLIQUE SUUM. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen dieonseenige stukken zouden begeêren inede te dcelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. DEN DENDE HET ROOMSCH GOUVERNEMENT. Tot nu hebben de aenvoeiüers der roomsche omwen teling zich dóór eene sóórt van schrikbewind regt ge houden en de vreesagtige bevolking belet tot haere pligten van onderwerping terug te koeren. De fransche expeditie welke op Roomen gemarcheerd was is met eenig verlies teruggedreéven en op eenige mylen afstand van de hoofdstad der christene wereld gaen kampeéren, in afwagting van een magtiger legerkorps waermeê zy zekerder kunne werken. Deéze gebeurtenis hééft in de nationale vergadering van Vrankryk hevige woordenwis selingen tusschen het ministerie en zommige woelgeesten doen ontstaen. In den schoot der fransche kamers zete len ook mannen die de roomsche omwenteling goed keuren en zelfs zouden ondersteunen waren zy in meer- derheyd. Zy steunen zich op het grondstelsel dat een volk meester is deézen of geénen regeéringsvorm naer keuze aen te neémen of te verwerpen, eu dat het de vryheyd schenden is als eeno andere natie hier zou tusschenkomen. Dit is wel, maer is het niet eene uytersle buytenspoórigheyd eene omwenteling te bewerken zon der wettige redens Is het niet schandelyk eenen vorst te verdrukken die alles verleent wat er gevraegd en dóór het algemeene best vereyscht word Is het niet betreur- lyk dat eene geheele natie, ja geheel de wereld zyn geestelyk opperhoofd in rouw en smerte moet zien dom pelen, en dit eeniglyk om eenige goddelooze driften te voldoen Waermede zyn de volksbedriegers te Roomen begonst Met de moord van M. Rossi en Mgr. Palma waermede hebben zy hun overweldigd gezag gehand- haefd? Met bedreygingen en verleydingen; en hoe zetten zy hun bestuer voortMet de schandelvkstc rooveryën die men kan bedenken, met zich zelve te verryken, en met voórncémen van geheel Roomen onder zyne pnynen te begraeven En aen zulk gouvernement durven zommige den naem van geregeld of gewettigd bestuer geéven Dit is onbegrypelyk ten zy men inzie dat eene verstokte boosheyd hun vertrekpunt is van waer men met reuzenstappen naer den afgrond héén loopt. Men zegt van Cromwel dat hy zich dóór zyne wan- daeden van het gezag meester gemaekt hééft en er zich dóór zyne deugden aen behouden terwyl Napoleon dóór Den volgenden trek van gièrigheyd, is den eenigen niet wel ken men zekeren aenzienlyken persoon van Parys te laste legt. Deézen eenen der dry of vier meest vermogende grondeygenaers in Vrankryk, bad, even als den koning der dieren in de fabel, dóór ouderdom, de meeste zyner tanden verloóren. Hy had er nog wel verscheydene overgehouden, maer daer dezelve zich in zeer slegten toestand bevonden, en weynig geschikt waren om de oogen der aensehouwers te verlustigen, besloot hy ze te doen vervangen dóór zulk een verwonderlyk gebit, waervan eenige beroemde tandmeesters hel geheym bezitten. Maer, daer onzen landeloozen ryken, nietlegenstaende zyne ontmeételyke schatten, liefst zoo minmogelyk bctaelde, verliet by, op zekeren morgend, te voet zyne woonig, na eerst kleederen te hebben aengelrokken, welke zyncn kamerdienaer misschien zou gewey- gerd hebben, zoo zeer waren dezelve versieéten. Ily begaf zich naer den tandmeester en gaf zich vóór eenen poólschen uytge- weékenen uyt, die slegts zeer geringe geldmiddelen bezat, en nopens de onkosten van het valsch gebit, hetwelk hy zoo drin gend noodig had, de belangloosheyd van den tandmeester inriep. Deézen, een edelmoedig man, onderzogt den toestand van den mond van onzen vriend en zegde dat hy een volkomen gebit noodig had, doch verklaerde vóóraf aen dén ongelukkigen zyne groote daeden op den troon is geklommen waer hy zich dóór schrik en geweld behield maer wat moet er gezegd worden van dit roomsch bestuer Dat het met schelmstukken begonnen is, met de zelve is voortgegaen en zich bereyd om met schelmstukken te eyndigen De volkskamer hééft zich geheel deéze wéék met desuykerkwes- tie bezig gehouden. Hel ministerie hééft harde waerheden moe ten liooren van wege M. De Merode die zoo maer ronduyt zegde dat het tegenwoordig ministerie zoo wel als de voórgaende de algemeene belangen des volks aen byzondere hééft opge offerd en nu nog bereyd is zulks te doen in de wet op de suy- kers. Deézen nyverheydstak die eenige.partikuliercn buytcn- maete verrykt, zou aen de schatkist twee a dry millioenen fr. meer konnen opbrengen en aldus hel volk vcrliglen, maer het ministerie verzet zich tegen het voorstel van twee bekwaeme financiers die met de zaek grondig bekend zyn, en welk voor stel de bovengemelde opbrengst zou geéven, indien het aenveêrd ware geweest. Maer 'lis toch eene ongelukkige zaek; aen eene nyverheyd die zoo weynig werkvolk bezigt en die bovendien zoo winstgeévend is dat de baezen er onmeé- lelyke fortuynen op vergaderen, aen die nyverheyd gééft ons gouvernement alle bescherming, en vóór de vlasnyverheyd die met honderde duyzende arme gespysd heeft en nog zou konnen spyzen, is geene bescherming te bekomen ;,voór den landbouw heeft het gouvernement eenige schooien ingerigt waer de jonge boeren, alszy er naer toe gaen, zullen leeren boomen snyden en enten, bloemen planten en kweeken, lynteckcnen, plans maeken, de grondregelen der natuer- en scheykunde, de inyn- stof, de dier- en kruydkunde en meer andere volstrekt nulte- looz.e kennissen, en dit heeten ons gouvernement en zyne broodschryvers den landbouw beschermen!! 'T is waerlyk om melde landbonwers te lagchen en om hun geld moedwillig naer 't hoofd van eenige butgelvreéters te meer te werpen. Wy kennen van die gasten die ook de pretentie hebben de boeren in schriften en anderzins te onderrigten, en als men met een weynig gezond óórdeel hunne bebloemde onderwy- zingen nagaet, vind men dat bet zaeken zyn uyt oude boeken getrokken en waeraen een mantelken van nieuwen schryftrant omgehangen is; en noglans gaen talrvke van die plaetszoekers op den kost van 't land, in soórlgelyke gestigten in de vuyst lagchen en 't arm Belgiën helpen opëeétcn 'T zal waerschy- nelyk daeraen en andere nutteloosheden zyn dat de 8 nieuwe gevraegde millioenen zullen besteéd worden Belgen, zyt gy nu niet gelukkig met uw liberael bestuer In een zyner laetste Nrs had het Verbond van Aelsl ons te laste gelegd dat wy alles dóór walgelijke leugens tegen het mini sterie verkeerdelyk uytlegden, omdat wy eenige der talrvke veroórdeelbaere akten van het ministerie aen 't volk gedenori- makker van Czartoryski, dat hy zich noodzaekelyk aen een offer zou moeten onderwerpen, en dat het een voltsrekt vereyschle was, de slegle tanden welke hy nog had, te moeten laeten uyl- trekken. Minder kleynzeerig dan gierig, besloot het slagtoffer van den russischen czar zich deéze bewerking te laeten welgevallen. En den prys? vroeg hy met ongeruslhéyd aen den geneésheer. Van u, mynheer, wiens toestand zoovéél inboezemt, zal ik slegts rnyne onkosten aenneémen, en geèrne zou ik zelfs wenschen zulks niet te behoeven Uwe onkosten zyn? Uw gebit moet noodzaekelyk in goud zyn, en dit alleen zal ik slegts in rekening brengen; tweehonderd vyflig franken. Ga, mynheer, en heb degoedheyd van binnen dry dagen terug te komen, alles zal gereed zyn. Den armen uytgeweékenen steég den trap af, zeer naden kende over de weynige goudstukken, waermede zyne twee millioen franken aen inkomsten zouden verminderen, en lette niet op eenen heer, die den trap opklom, en zelfs by den bogt van de leuning hem aen den elleboog stiet. Toen deézen heer by den tandmeester binnen trad, riep hy eensklaps uyt: Bravo! ik wensch u geluk; gy hebt aenzienlykepatiën ten, vriend. ceérd hadden; in ons voórlaetsteNr beriepen wy onzen kon- frater om ons die walgelykc leugens aen te toonen gelyk wy altyd ten zvnen opzigte gedaen hebben zoo dikwils wy hem van leugens en bedrog beschuldigden. Wy waren nieuwsgierig om te weélen wat onzen bedorveling zou uyt zynen duym gezoó- gen hebben om ons aen te tygenmaer hoe zeer waren wy en meer andere met ons verwonderd dat onzen man in zyn laetste Nr den Dender-bode van geen enkel leugentje kon overtuygen en bygevolg eene algeheele stilzwygendheyd houden moest Wal zegt gy hiervan, leézers van 't Verbondis het wel een treffelvk man die iemand van walgelyke leugens beschuldigt zonder eenen sehyn van bevvys te konnen voorbrengen Is hy wel eenen man van eer die, om zyne eygene ondeugden te bedekken op welkers heeter daed hy maer al te dikwils betrapt, is geworden, deéze aen een ander durft te laste leggen? Gy kont er van zeggen wat gy wilt, maer vóór wat ons betreft, wy rangschikken dergelyke kerels onder dit slach van menschen die een schaep in 'l hoofd en eenen vos in 't herte draegen, die wollig van hersens en zagt van tonge zynde, op eenen nest van adders zitten om alle valschheyd uyt te broeden, die met een wóórd, vóór geene treffelvkheyd noch regtveêrdigheyd val- baer zynde, de geessels en schande der samenleéving worden waervan zy gevaerlyke leden zyn. De party die zich hier te Aelst liberael noemt en welkers tolk het Verbond is, bevat toch treffelyke maer bedroógen lieden, 'lis aen hun dat wy ter overweéging geéven hoe zeer zy zich zelve onleeren met eene party aen te kleéven die op haer vaendel valschheyd en bedrog, logen- en laslerlael geschreéven hééft. Men schryft aen den Dcnderbode Het Verbond van Aelsl, van zondag lest, behelsde een artikel, in tfranschop het concert, den 30 april, te Mecrbeke, door het muziek der gidsen, gegeven; hetzelve was onderteekend L. V. L. Dat elk hierover moest verwonderd zvn dat hoeft niet gezeyd te worden, des te meer, om dat den voormelden brief niets te wenschen overliet voor wat de redactie, den styl, enz. enz. betreft. Onder nog vele andere schoone dingen merkte men er het volgende in op on y dislinguail égalcment la belle loilelle des dames et surlout la modeste et élégante mise des joiJES fermières des environs. Onmiddelyk gevolgd van Les principaux habilans de la commune onl été au devanl de ces Messieurs, el chacun d'eiix s'esl empressé pour les inviler d diner ces Messieurs onl accepte cellc honnéte cl toutc cordiale invitation. Beminden lezer, verdient zulken schryver niet eenen stoel in de hemels Sapper, ik wil zeggen in de zemels Ik zoude ook hel Verbond aenraden in het vervolg zulkdanige artikels in 't vlaemseh te doen translaleren ofte wel ze niet te plaetsen; want wanneer ik my aen een vlaemseh blad abonnere, moet ik my niet vergenoegen met in eene andere munt betaeld' te worden. Jan Zemel. Zyt gy daer niet eenen van! antwoordde deézen, op eene verpligtende wyze. Wie spreekt van my?... ik meen... Wie dan? Wel dien heer, dien ik op den trap ontmoette, en die van u afkwam. Eenen armen poólschen uytgeweékenen. Poólsch? hy is Franschman zoo goed als gy en ik, eenen Franschman van ouden stam, en wy beyde zouden gelukkig zyn, als onze geheele forluyn zooveéfbedroeg, als de belastin gen welke hy aen den staet betaelt. Gy dwaelt, zeg ik. Neen vóór den drommelzeg ik u, het is den markies d'Aligre. Den markies d'Aligre?... Dat is niet mogelyk. Het is toch waer. Op uw wóórd van eer? Op myn wóórd van eer. Dry dagen laeter op bepaelde uer, was onzen vermeenden Polak in den marokynen leuningstoel van den tandmeester gezeten, die bezig was om hem de tanden uyt te trekken, waer van zyne zoogenaemde poólsche kakebeenen moesten ont bloot worden. Toen deéze pynlyke bewerking verrigt was, nam den genees-

De Denderbode | 1849 | | pagina 1