LAETSTE TV DINGEN UYT VRANKRYK EN 1TALIËN. Morgen, zondag, zullen de kiezingen in Vrankryk beginnen. Tegen zaterdag zal men eenigen uytslag hebben. Parys, 10 mey. Het gerugt is sedert twee dagen versprevd, dat het gouvernement tyding had ontvangen, dat de troepen in Hoornen waren, ten gevolge de onder werping van de inwooners diër stad. Men voegde er by, dat generael Oudinot na het herstel van den pans op zynen troon, zich verbonden had, in naem van Vrankryk, het roomsche volk de vryheden te doen waerborgen welke den II. Vader gegeéven had, vóór zyn vertrek nacr Gaëta. Den Mouiteur kondigt geene telegrafische depeclie af over Italiën, zoodat deéze gerugten zich niet bevestigen, en men denkt dat het ministerie hetzelve wilt bezigen als een onweérslacnbaer wapen tegen de Montague. Maer al is generael Oudinot te Hoornen, dan zal de moeyclykheyd nog oneyndig groot zynwant liet is onge- twyl'eld, dat de Ooslcnrykers en Napolilanen niet zullen te vreden zyn met die vóórwaerden. Eehe telegrafische deperhe van generael Oudinot meld: Onze gekwetsten zyn ten getalle van tó9, zy ver trekken op den Saué naer Baslia. l)e Napolilanen zyn op marsch naer Hoornen; de Eranschen zullen vóór hen de stad bezettenniets kan een denkbeeld geéven van den moed der soldaden Den Conslitulionnel zegt dat generael Oudinot reeds in Hoornen is. De meeste die agter de barricaden strec- den waren vreindelingen. Onder eenc gehcele bende die agter eene barricade streéden, wai'en slcgts vyl Roiney- nen. Twee der dictators wilden met generael Oudinot onderhandelenMazzini wevgerde. De politie deézer stad heeft op de merkt van heden op heeler daed van diel'le aengehouden, den genaepiden D'flondt, van Welle. Deézen persoon had cencn bun del garen verkogt en denzelven oniniddelyk nadien acn zynen koopman ontvremd. stakt der VELDEN. Het veld staet overal bloeyend en belooft cenen schoonen oogst. De koude dagen van april die de bloeying van het koolzaed vertraegd hebben, zyn oorzaek dat 1111 de plant vaster en de bloem weêl- driger opgeschoóten is. Ingeval geenen hagel onze hóóp komt vcrydclen, zal 49 acn liet voórig jaer niet hoeven tewyken. liet graen hééft ook eerder vóór- dan nadeel van de koude gehad. De vroege aardappelen hebben geleéden. Er is ook vóór veéle eene herplanting noodig. Het vlas schynt op sommige plaetsen door eene ziekte aengetast, bestaënde in kleyne luyzen die de plant ver- teêren, doch dit is niet algemeen het geval, Hoópen wy dat die plaeg die vóór Vlaenderen noodlottig zyn zou by tyds moge ophouden. Te Doornyk lieéft eene zonderlinge zelfmoord bv de Statie placls gehad. Op den oogeiiblik dat het konvooy verirok, legde oenen onbekenden persoon zich op het yzeren spoor, dat hem 't hoofd Ycrbryzclde. De korrcclioncéle regtbauk van Antwerpen heeft beslis!, dat 't verwyt, aen eene jonge dogter, dat zy moeder is, beschouwd word als laster; eene vrouw, die zulks aen een meysje ver- vveétcn had, is veroordeeld lot 30 franks, boete, tot schadeloos stelling en al de kosten. Men schryfl uyt Brugge: De groole jaerlyksebe processie van het II. Illncd, is alhier mei byzonderen luyslcr gevierd geworden. Dry vremde bisschoppen woonden dezelve by met ónzen nieuwen kerkvoogd. 'S namiddags gaf de socieleyl der Pliilharmonie hacr eerste concert, dal door een groot getal vrcindeliiigen wierd bygewoond. Den toevloed van nieuws gierigen vóór de groole processie te Brugge, was zoo ontzaggelyk. dat de konvooyên van Gend en Korlryk met 3d rydtuygen af kwamen, die allen volgepakt waren met reyzigers. Laetsll. zaterdagavond is er een kleyn pagthof afgebrand te Delheek, digi by den Ninofschen steenweg gelegen. De vlam men gingen zoo geweldig voort, dat men slcgts met groole moevlc het hoornvee heeft kunnen redden. Vcrscheydene ver- ketts zvn mede verbrand. Men scbryft uyt BrusselDe milicianen der laetste lig- Itecr het gebit tusschen zynen duytn en middelsten vinger, hield het den patient voor, en sprak hem in deézer voege aen: Acn den armen pbólschen uylgeweéken, sla ik geérnc dit gebit af voor den prys van twee honderd vyftig franken, bc- taelbaer als het hein gelegen komt. Dat is overeen gekomen, viel den edelen Cresus hem in de rede. Maer aen mynheer den markies d'Aligre, kan ik hel on- mogclyk vóór minder dan 5000 franken... iieémen of niet. Als dóór cenen eleklrieken schok getroffen, sprong den edelman op. Kom, mynheer den markies! ging den tandmeester voort, gy kunt uwen "persoon niet ontkennen... wat meer is, gy kunt niet meer hnyten niyn gebit, want zonder hetzelve kluit gy niet celen, en zelfs niet verslaenbacr spreékeu. Mvulleer, uwe handclwyze is schandelyk, stamelde den markies, maer ik wil gelooven dat ilil alles slcgts eene grap is. ]n tegendeel, hel is volle ernst, ik zweer hel u, en niet dan voor dry duyzcnd franken. Maer, "mynheer, daerzyn wetten, regtbanken... Omynheer den markies, laeten wy daer niet van spreé keu. De regibank van hel algemeen gevoelen is crook, en wal zoude uien zeggru, indien men wist dat eeucn man van uwen ting, welke dit jaer in het lot gevallen zyn, en die voor de in fanterie zvn bestemd, zyn reeds naer de algemeene depots gesluerd. flet schynt, dat zy zich van daer nacr het kamp van Beverloo zullen moeten hegeéven, om er in den wapenhandel geoefend te worden. Ilct parket van Brussel hoéft eergisteren de tyding ont vangen van eene moord hegaen in liet arrondissement Loven, niet ver van de Balkcnstr.net Ie Erps-Querbs, tooncel der grou- weldaed, voor welke de gebroeders Janssens de doodstraf ondergaen hebben. Men hééft liet lyk van eenen persoon ge vonden, die verscheydene wonden roet een. snydend werkluyg ontvangen had. De leden van liet parket van Loven hebben zich Ier plaets begeéven, om er een onderzoek te beginnen. Men léést in de Gazelle van Audenaerde Zondag hééft alhier nog eens de barbaerscbe handclwyze, van arme mensehen, in openbaere plaetsen, aen den minslbic- denden den naesten, voor een jaer te verpagten, plaets gehad. Eén dergelyk misbruyk, dal zoo als wy gelooven in andere steden niet gebeurt, hebben wy reeds van over 15 jaeren be knibbeld, en er alle jaeren op terug gekomen tot dal hetzelve eyndelyk is vernietigd geworden. Met hertzeer hebben wy ver nomen, dat men tol dit oud misbruyk is teruggekeerd. Wy hoópen dat het de laetste tngel zal zyn, en dat de armmceslcrs die zich zoo véél moeyte moeten geéven om dit lastig vak uyt te voeren, andere middelen, meer overeenstemmend met de vcreyschlen der eeuw zullen uytdenken om zich van hunne lastige dischgenoóten te onlmaeken. Den Antwernhschen Vlaemschen dichter, Th. Van Rys- wyck, is deézer dagen in die stad overleéden. Te Boussu was deézer dagen cenen werkman in eenen mestput gedaeld, om aen denzelven ceuige herstellingen te verrigten. Nauwelyks was hy heneden of hy stikte. Zynen' gezel liet zich terstond tiederzakkën om Item te helpen, en beproefde hetzelfde lot. Toen men ze beyde er uyt haelde, gaven zy geen leeken van leven meer. Alle toegediende zorgen hebben hun tot hetzelve niet kunnen terugroepen. Verledene week is in dehencgouwsclte gemeenteMonligny- sur-Satnbrc een houwelyk gevierd, waervan men aldaer en in de omstreéken noglangen tydspreékenzal. Den gezamentlyken ouderdom van hef jeugdig paer was maer van honderd veertig jaeren. Den bruydegom is vader van den burgemeester van het dorp en de bruyd zekere weduwe lïatinchamps. Des avonds waren veéle huyzen, waeronder het gemeente huys, verlicht en de armen is eene uytdeeling van honderd veertig brooden gedaen. Op eenen der wagens van het konvooy hetwelk den 1 deézer, ten half vyf, van Brugge naer Gent vertrok, bevond zich zekeren persoon, die verdagt gehouden wierd van ter plactsc eene gouden horlogie met gouden keling ontfutseld te hebben. Eenen der bedienden deéze stukken nevens hem opge- raept hebbende, vroeg of er iemand zyne horlogie miste, en in hel oogenblik voelde derzelver eygenacr dat men de zvne had ontdraegen. Het publiek, verontweérdigd over deéze diel'le, viel lievig legcu den verdagten uyt, die herkend wierd verscheyde mael vóór diefte aengehouden gewéést te zyn. lly verschoonde zich, zoo véél mogelyk, jegens de geénc die hem dit feyl ltleé- ven optigten, en ziet op eens wierp den wanhoópigen zich onder de opening van den wagen, die in de snelste beweéging was hel Ivf hing over en liet lukte twee reyzigers, hem met de bee- nen vattende, te kunnen legen houden, en zoo wierd den kerel met voél moeyte in den wagen getrokkenhel scheelde zeer weynig of den rampzaligen was geheel verbryzelddry mannen waren genoodzaekl Item vast te houdenhy deed nieuwe poo gingen om zielt uyt den wagen te werpen en schéén niets meer ont zyn leven te geéven. Aen de statie van Gent hééft men den man aengehouden, opgevolgd door den eygenacr van de horlogie. Deéze weél, heeft men uyt het water der Coupure te Gend het lykje opgehaeld van een pasgeboren kind van hel vrouwelyk'geslachl. liet lykje was gansclt naekt en droeg eene koord om den hals waeracn eenen steen was vastgemackt, en schéén reeds sedert een tiental dagen in het water verbieéven le hebben. De juslicie doet naspeuringen tot ontdekking van liet monster, welk diegrouweiykc misdaed gepleegd hééft. De kiezers van het arrondissement Atli waren den 4 mey bycengeroepen, ten evnde eenen senateur te benoemen in plaets van prins de Ligne, die wegens eene andere bediening, geenen senateur meer zyn mag. Van 1,800 slemgeregligden, zyn er maer 281 opgekomen, en nieltegenslaendc de wet op de onvereenig- hacrheyd, is prins de Ligne dóór 252 stemmen gekoózen. 24 stemmen vielen ten deel aen baron de Secus. Men. léést in het Handelsblad van Antwerpen: Sedert 'eenigen tyd hadden de bewooners van de Nicuwslad, op de Oude-vaerl-plaels (Vuylruy, opgemerkt dal de egtelingen N.... hun dertienjaerig meysje zwaer mishandelden. Gisteren middag rang, onder cenen voorgewenden naem, het medelyden van eenen eeuvoudigep tandmeester hééft traglen te verschalken, door het voorkomen en de houding van ongelukkige uytgeweé- keneaeu te tieémen, welke hun leven, verre van hun vaderland, ellettdiglyk voorlsleépen, terwyl gy u hier in het uwe, en op den hoogslen trap des rykdoms bevind... Koop dit gebit voor dry duyzcnd franken... Niemand in Parys, kan u zulk een gebit mackcn als het myne is, en gy kunt er niet meer buylen; 5000 franken aldus, en ik beloof u het stilzwygen. Mynheer, gy zyt eenen moordenaer. Neen, myBheer, ik ben tandmeester. Dat is niet minder eenen beul. Mynheer, ik sluyl myu gebit weg. Mynheer... zoo gy nog duyzend franken vroegt. Ik lael niets vallen. Yvftien honderd franken... twee duyzend franken. Minder dan dry duyzcnd, kan ik niet. Dry duyzend... maer het is hier eenen roofnest, een moordenaers hol. Neént dan myn gebit niet, mynheer den markiesik be houd het geèrne; ik zou byna dry duyzend franken geéven voor het genoegen, om dit voorval in het publiek le verbaden, Kom, mynheer, lael ons eyndigeu, zcyde den markies op nu toen beyde hunne wooning veriaeten hadden hoorden de Interen een dof gekerm op den zolder van het huys opstygen. Na verscheydene poogiugen aengewend te hebben om te vernoe men wat hier toe aenlcyding gaf, ontdekte men dal liet onge lukkig meysje aen handen en voeten gebonden, op den zolder gcsloóten was slegls een weynig brood tot voedsel eu eene kom water tot drinken hebbende. Terstond wierd den heer com missaris van de wvk hiervan verwittigd, die zich dan ook dae-, delyk ter plaets begaf. Men klopte aen de deur, men poogde dezelve te openen doch vrugtelooseyndelyk kwam den man le huys. Men verzekerde zicli van hem, dééd hem de deur t openen en men begaf zich naer boven waer men het ellendig schepsel vond liggen. Den heer commissaris dééd onmiddellyk de banden van hel kind losmacken en hetzelve naer hel gast- liuys brengen. Uyt genomene inlichtingen blykt, dal dit meysje door haeren ontaerden vader en haere stiefmoeder verp'ligt wierd dagclyks eenc zekere som te huys te brengen, welke middelen hel hiertoe gebruyken rnogt. 's Morgens vroeg wierd het kind aen de deur gezet om vodden of andere kleynigheden bv een te raepen, en wanneer het's avonds le huys kwam ver- piiglle men het nog van cenige kroegen of zelfs nacr verdagUe huyzen liedjes te gaén zingen ten eynde de opbrengst van Itaer daggeld nog le vermeerderen. Nacr hel schynt had die levens- wyze ook invloed op haer gedrag. Wal er ook van zy, althans is liet stellig dat liet meysje vcrpligt geweest is verscheydene nagten op ie slract dóór te brengénën geloofweèrdige persoo- nen verzekeren ons, hetzelve meermalen 's morgens Hiel 't krie ken van den dag, in eenen of anderen hoek en inzonderheyd in een pomphuys nahy de Mecltelsche-poort te hebben vinden slaopen. Den heer commissaris van policie heeft terstond den man doen aenhouden en in verzekering brengen. Walde dogter betreft deéze is, na dat men in hel gasthuys bevonden had, dat zy nietten minste ziek was, terug naer haere wooning geleyd. Hoópen w y, dal de juslicie d ie barbaerscbe handclwyze van de egtelingen N.... jegens hun kind, naer weerde zal straffen. eenen SI.1MMEN dief. Zondag II. had den heer It. G... te Parys, hy eenen bankier der Cliaussée d'Anlin eene som van j 800 fr. ontvangen, voor zynen vader, eenen bakker der hoofd stad. Hy ging langs de boulevards, waer, uyt hoofde van het schoon weder, veel volk wandelde, toen eenen man met eenen dikken stok gewapend hem naderde en Item zegde, Mynheer, cenen dief zit u op de hielen... Vrees egler niets of zeg geen woord: ik zal waeken, ik maek deel van de policie; ik wil den dief op heeler daed betrappen. Den jongeling zet zynen weg voort. Na ecnige oogenblikken voelt hv eene hand in zynen zak. Hy maekte zich reeds bcreyd om dezelve te vatten, doch reeds had den man, die hem ver wittigd had, den kerel hy den arm, welken nog de portefeuille in zyne hand hield. Zyt zoo goed, mynheer, zegde den poli- cie-beamblen lot den 'lieer C... my naer den kommissaris le vergezellen, waer gy uw geld zult terug bekomen. Den jonge ling gaet zonder nadenken mede. Toen zy naby de Marlelstraet kwamen, rukte den dief zich eensklaps los en begon te loopen. Den gewaenden agent liep Item naer en in cenige minuten waren beyde verdweéuen. Den heer C... begreep nu dat hy bedroógen was; hy liep beyde mannen naer doch vrugteloos zy hadden zich voor goed uyt de voeten gemaekt. Kampen, (Holland 6 mey. Gisteren morgend omstreeks 10 ueren, ontstond in liet dorp Grafhorst, omstreeks 5/4 ucren van hier, brand in cenen byna ledigen hooyberg, welken, daer alle huyzen er met riet gedekt zyn, zoo geweldig woedde, dat in weynige ueren het geheele dorp, bcstaende uyt 56 huyzen, die twee stracten uylmackïen en waeronder het gemeenle-huys en de schóól, benevens eene ruyni 1000 ellen verder gelegene werving, die door het opgewaeyde riet wierd aengestoken, tot op den grond zyn verbrand, en thans niets dan uytgebrande sleenhoopen overladen. Daer meest alle mannen op liet land aen den arbeyd waren, is ook van veéle huyzen niets en van enkelen zeer weynig van den inboedel gered. Veéle inwoouers hebben brandwonden aen hoofd en handen bekomen, en eenen tachligjaerigcn grysaerd is in de vlammen omgekomen. Deézen begaf zich nieliegenslaende alle waer- schouwingen, hcrhaeldelyk in zyne brandende wooning, en moest den zugt om zynen eygendom le redden, met de dood bekoopen. De 57 verbrandde huyzen, waeronder eene groole herberg en twee bakkeryën waren bewoond door tachtig huysgczinnen, waervan het persooncel z.oo groot als kleyn op circa vier hon derd wierd berekend. Meest alle hebben niet alleen huysraed en gereedschappen, maer ook de mecsten al hunne lyfstoebc- hoorlen verloóren, zoodat men de schade aen gebouwen etc. te samen gerust op eene toune gouds mag taxeéren. Veéle huyzen waren voor brandschade verzekerd, doch ook zommige zyn er, waervan de cygcnaeren, dóór behoefte verhinderd, om hunne contribution óp den behoorlyken tyd le voldoen, van hoogen loon, zet my het gebit in. De dry duyzend franken, mynheer den markies. Gy zult ze hebben. Gééf my daer uw wóórd op... Ik gééf li myn wóórd als edelman. Dat is voldoende, hernam den geneesheer; en hy ver sierde den vroeger tandcloozen mond van den ex-medegezel van Kosciuszko met de schoonste landen. Den markies, die versland bezat, had begreépen dat, zoo hy zicli niet onderwierp, hv den spot der geheele stad zoude wor- f den, eu dedry duyzend 'franken waren den volgenden morgend by den geneesheer. Deézen zond den markies het volgende bewys van ontvangst Mynheer den markies I Ik ontving daer op het oogenblik de dry duyzend franken, welke gy my schuldig wacrt vóór de bewerking van gisteren ik behoud vóór my de twee honderd vyftig fr. voor myne onkos ten, en zend het overige aen de commissie ten behoeve der Polakken, om het in uwen naem onder de meest behoeftige uylgewcékene te vcrdeelen.V. D. 1 (Yoórst. des Landb.)

De Denderbode | 1849 | | pagina 2