I die maetschappyén vervallen zyn geraekt. Voor lien die met <loór familie of vrienden in huys zyn genomen, is bet school- lokael te Yselmunde opengesteld, terwyl men reeds bezig is om houten loodsen, tusschen de puynen op te slaen. FRANSCHE REPUBLIEK. Paris, 7 mey.In antwoord op lielgeén eenige Fransche, die Rooinen bewoonen, aen generael Oudinol hadden doen weélcn, heeft dien generael aen zyne landgenoóten het hcrigt gezonden, dal al de Fransche die legen hel fransche leger zou- i den slrydeu, aenzien zullen worden als legen hun 'vaderland de wapens gevoerd hebbende en voor eenen krygsraed zullen gebragt worden. Die beschuldiging, naer men weet, vordert dc doodstraf. Volgens een dagblad van Algiers zvn de kandidaeten voor de vergadering in de provincie Algiers, de heeren Henri van Orleans (den hertog van Aumale), de Ilance en Ferdi nand Barrot. Paris, 8 mey. Na dc zitting der Nationale Vergadering is inliet klyscc national eenen ministerraed gehouden, die lol 4 ueren 's morgens geduerd beeft. Er is, naer men zegt, lie sloóten de instruction,'die generael Oudinol ontvangen hééft, niet te wyzigen en talryke versterkingen ter zyner beschikking te stellen, opdat hy zich van ltoomen kunne meester maeken. By heteyndigen van den ministerraed, zyn tweeopper-ofliciercn in alleryl naer Toulon vertrokken. Reeds zyn van zalurdag bevelen gegeévcn om versche troepen naer Italiën te zenden. lien "aide-de-camp van den minister van oorlog is, naer men verzekert, met eerie belangryke zending naer Lyon ver trokken. Naer bet schviil, zou hel ministerie aen maersehalk Bugeaud gedagl hebben, ingeval de gebeurtenissen van Ilalicn meer ingewikkeld zouden worden. Men schryft uyt Toulon en Marseille, dat in die twee havens verscheydene stoomboten bereyd liggen 0111 troepen aen boord te neémen," voor Italian bestemd. Reeds zyn veéle troepen ingescheept 0111 te vertrekken. Op hel eynde der zitting van 6 hcéfl de Montague willen voorstellen: de inbeschuldigingstelling van den president en het ministerie, als de constitutie geschonden hebbende. Ilel schvnt dat eenen pieinonleéscheti zendeling naer Londen gezonden is, 0111 cene leening van 200 millioen aen te gaen, teil eynde de oórlogschalling te kunnen betaelen. Die leening zou zyn legen 5 0/o in loten en premiên. Men gelooft niet dat die leening zal gelukken, indien helvrede-lraktaet niet geleekcitd is. Ni i.Ki.ua; der fransche voor roomen. Den 28 april is het expeditie-leger naer Roomen vertrokken. Nieilegcnstacnde de talryke hinderpaelcn, heél't men den 50 Roomen hereykt. Den parlementair, dien generael Oudinol in de stad zond, is gevan gen gehouden. Dc soldaden wierden met geweerschoten uyt de huyzen, vvacriu de Lombarden en Italiaenen zich versehoólcn hadden, ontvangen. Den stryd ving aen, tnaerop het oogenblik dat hy ging beslist worden, heél't den generael zyne troepen vier mylen te Castelgindo, doen terug trekken, lly had dien tegenstand niet voorzien. In Roomen is men steeds lot hel gevegt gereed. Den paus weygert de voórwaerden der herstelling, door Vrankryk aenge- hvóden. Zeker is het, dat de franschcn eeue neérlaeg geleden hebben. DUYTSCIILAND. De tvdingen uyt Duytschland zyn hoogst gewigtig. De duytsche kwestie heeft te Dresden (Saxen) eene revolutie doen ontslaen. Den koning weygerde de constitutie van Frank fort te erkennen; het volk wilde integendeel zich aensluytcn. Den koning is op de vlugt; cene sóórt van voórloopig gouver nement is ingesteld. Van duytsche kwestie is de omwenteling eene republiekaensehe geworden. Het gevegt is ysclyk gewéést. Eenige dagen geleden had te Berlyn het gewis zeldzaem geval plaets, da'teene christelyke familie tot den israëlilischen godsdienst overging. Den vader, eenen Israëliet, doch vóór cene reeks van jaeren christen geworden, keerde tot zyne oude ge- loofsbelydenis terug; zyne vrouw, die eene geborene christcne was en zyne kindereu, die gedoopt en in den chrislëlyken gods dienst opgevoed waren, volgden hem. Eenen der zoónen had reeds den ouderdom van 18 jaeren bereykt. Ten gevolge eener proclamatie van het Dresdcn-gouver- ncment, vraegt men 40 a 50,000 lhalers 0111 gewapende korpsen te organiseéren en decze op Dresden te doen marcheéren. Men hééft aen onzen gemeente-raed voorgesteld, dezelve te ver schaffen. Tërwvl men hierover delibereerde, is eene aenzien- lyke menigte in het stadhuys gedrongen, de roode vlag ont- plooyënde en onder den kreet van Leéve liet. voórloopig gou vernement:Het blykt meer en meer, dat de woeling, ten gunste eener republiek veranderd is. opstand te drksden. Hetzelfde dagblad zegt, in zyne avond- uylgaeve, nog hel volgende over de gebeurtenissen van den 4: Het gevegt begon ten 2 ueren door eenen aenval tegen het arsenael, waervan de deur gebarricadeerd was door een ryluyg. Eenige kleyne kompagniën infanterie, dóór GO artilleristen ondersteund, hebben kloekmoedig, doch met ver lies, den aenval der menigte wederstaenwelken aenval nog begunstigd wierd dóór het geweèrvuer dal uyt de vensters der naburige huyzen en van het dak der geneeskundige schóól gelost wierd. LuytCnant Krug van Midda is benevens verscheydene andere soidaeten gedood geworden. Op andere punten hcéfl men slegls eenige geweerschoten gelost. Al de poogingen der oproerlingen waren legen het arsenael gerigt. Des avonds waren de getrouwe troepen meester van de beneden-stad, de stand- plaelscn van den yzeren weg, liet paleys, de galery der schil- deryën, de terras en het arsenael22 der rustverstoorders wierden by den aenval van het arsenael gedood. Dresden, 6 niev. 7 ueren 's morgens. De infanterie en artil lerie rukken, in massa, lot den aenval op. Het bataillon fuseliers pruyssische troepen slaet als reserve-troepen op de Neustadter merkt geposteerd. Op dit oogenblik staet het oude opera-gebouw in lichte laeye vlam; men is zelfs voor 't behoud van het aen- paelend priuselyk paleys bevreesd. II ueren. De Prtiysscn zyn thans over de Elve gerukt, dóór middel eener vliegende brug. De artillerie heeft zich van den Zwingcrwall teruggetrokken. Daerentegen word van het terras af, sedert eene tier, met 12 ponders op dc stad gevuerd. Ook in de Alstaill verrigten onderscheydene kanonnen hunnen dienst. Den hemel wdSt, hoe dit zal eyndigen! 5 ueren. Over eene ucr is eene publicatie gedaen, teaerby de slacl in staet van beleg word verklaerd. Den stryd duerl voort en de militairen moeten'den grond voel vóór voel bemagligen. De kanonnade is ontzettend. Mm schiet dóór de Georgentbor op de Schlosggssetalryke gevangenen en gewonden worden vervoerd, Tegen half 5 ueren wierden dry officieren zeer zwaar gekwetst; ook Pruysscn zyn gewond. Op dit oogenblik, 5 1/2 ueren, zwygt hel kanonnier. liet. ministerie heeft cene proclamatie afgekondigd in welke de inwooners gebeden worden, om geen gehoor te gccven aen dc volksleydcrs, en de voórloopige regeérmg, welke onwettig is. Dc voórloopigc regcéring, heeft daerentegen eene heftige proclamatie uylgevedrdigd, waerby het volk lot volherding vam den stryd word aengezet. Dc dood, zegt die proclamatie, vóór de vryheyd is schoon en de overwinning is u in leven en in sterven. De Duilsclic Ilerv. gééft over dc gebeurtenissen van Dres den de volgende inlichtingenGisteren 4, is de bcweéging be gonnen en weldra had een gevegt plaets luschcn de koninglykc troepen van den eenen en de leerlingen der polylechnieke schóól met de gemeente-wagt van den anderen kant. De troepen hebbenmoedig geslreédcn en zy zyn hunne pligt getrouw gehleéven. De troepen slegls uyt 1800 man heslaende, bezetten dslcren een gedeelte van het arsenael, het terras van Ilruhl en het koninglyk paleys. Den koning en de koningin, zyn onder de bescherming hunner getrouwe soidaeten, le voet over de brug van de Elba gegaeu en naer Königsleiu vertrokken. Men leésL in de Duytsche Ilerv.Volgens de laelste lydin- genvan Peslh heerscht in die stad een groot schrikbewind, liet is genoeg dat men aen dc Szikos eenen persoon aenwyst, als eeneu partyganger der Öostcnrykers, 0111 hem bloot te stellen te midden van den dag ouder hunne bylslagen le vallen. Den russischen generael von Berg is naer Presburg ver trokken met prins Schwarzenberg, voorzitter van' denraed, ten eynde eene byeenkomst te hebben met den oppergeneraal Welden Het russisch legerkorps zal in twee kolommen optrek ken. Dc eerste uyt 45,000 man zamengesteld, zal geheel dc streek bezeilen tusschen Tyrnara en den linkeroever van den Donau, en den rcglervleugél tiylntacken van het leger, dal op dien oever gelegerd is. De andere kolom, uyt 40,000 man he slaende, zal langs Tarnopel in Hongaryën marcheéren. Men schryft uyt Woenen, 4 MeyBent is reeds in bezit van geheel het banact, en hy lieéft zich bereyd Int het neémen van grootc maetregclen 0111 dc Russen le beletten in Transyl- vauiën te marcheéren; hy wilt hun den doórlogl langs de berg- cuglcn afsuyden.Het gcrugl word heden hevesligd, dat liet legerkorps van Jellachich geheel verslagen isnabyPeterwardcin. onlusten te ijLSSF.LnOi'.F. Den 9 mey is de woeling in onze stad losgebroken. Men duld liet vervoeren der troepen niet met den yzeren weg. liet volk doorloopt de sl nieten met eene roode vlag, onder het geroep: Leéve de republiek! Op liet naderen der troepen en liet lossen van 13 geweerschoten, ging de menigte uyteen, ging naer de stad terug en wierp er barricaden op. Op veéle plaet- sen hoort men liet geweèrvuer. Een bataillon fuseliers van Keulen, is naer Gladbach en Hcydt vertrokken, waer men wanorders vreest. 10 mey, 7 1/2 uere 'stnorgens. De klokken hebben ge heel den' nagt geluyd. Ten 4 ueren hoorde men het ge weèrvuer nog. 15 burgers zvn gedood, 2 of 3 soidaeten hebben hetzelfde lot ondergae.il. l)en adjudant van gene rael Chlebus is gedood en den generael zelve, is bvna in handen der oproerlingen gevallen. De troepen bezetten het grootste gedeelte der stad. TVDINGEN UYT 1TALIËN. Den Conlcmporgnco van 27 brengt ons hel verslag aen van dc romcynsche constilueérende kamer. Zy is van het hoogste belang. Burger Bonaparte zat dezelve vóór. Den triumvir Maz: zini voerde hel wóórd. Gv kent, zegde hv, de onlschcéping te Civila-Yccclna, en gv weel dat de fransche troepen daer vi iendscjiappelyk onthaeld zvn, hetgeen volgens my eenen misslag is. Den opperkom- mandant der expeditie, verklaerd hebbende in eene proclama tie, dat Vrankryk geene soidaeten op ons grondgebied zond, dan omdat de regeeringlooshevd daer heerschte en dat hel inge stelde gouvernement, het werk was eener zwakke minderheyd, heeft den prefekt van Civila-Yeechia kragtdaedig geprotesteerd, hetgeen cene declaratie van eenen der aiile-de-camps van den generael ten gevolge had, welke volkomen strydig is aen de proclamatie van zvnen generael. Gisteren le middernagt, hééft liet triumvuaet dry zende lingen ontvangen van generael Oudinol. Zy hebben verklaerd (lalde Fransche le Civila-Yeechia ontvangen zyn met de leé- vendigsle kenleekens van broederschap en vreugde; dat hel inzigt was in Roomen te marcheéren, waer zy hóópten dczellde ontvangst te ontmoeten. Oudervraegd over het doel der expeditie, hebben zy geant woord I" dal het was om den romeynschen staet te beschermen tegen den inval der Öostcnrykers; 2" dat t fransch gouver nement de waere stemming des volks over den gouvernements- vorm hééft willen kennen en dat liet eene verzoening wilt daerstellen tusschen den paus en liet romeynsch volk. Tegen die uyllcgging hééft men geprotesteérrd, want men had geene communicatie van die bezetting, en generael Oudinol heeft eene drevgende proclamatie afgeveérdigd. Men weet dat hel voorkomen der Öostcnrykers een voorwendsel was, 0111 zeil onverwagts die interventie te doen plaets hebben. Men heél't hacr gezegd, dat de republiek en vervalverklaeriug van den paus, als wereldivken koning, den algemeenen wil der bevol king was, hetgeen ten volle bevestigd is door de algemeene stemming. Zy die niet in die stemming gedeeld hebben, kun nen het zich zelve slegts wylen. liet fransch gouvernement kon anders en weltelyk den wil der bevolking leeren kennen, en zv zou op nieuw haeren onwankelbaercn wil ondervinden. Wal de geestelyke zaek aengaet tuen kan gerust zeggen den paus heéff Vryclyk Roomen veriaeten, en hy is altyd vry daer als zoodanig terug le keeren; maer niet meer als wereld- lyk opperheer; dat den paus in zyne hoedaenigheyd, nog Franschman, nochItaliaen, noeh Spanjaerd is, maer toebehoort aen geheel hel cKristcndomdal elke katbolyke inogendlieyd, zooveel zy wilt de omwikkeling kan geéven aen de geestelyke kwestie, maer dat ure» bet regl niet had,dcézc opinie aeu een onafliankelyk volk op le leggen. De fransche zendelingen spraken van de ongelukken, die den tegenstand zou verwekken, er by\oegende, dat Vrankryk de verzoening wilde. Zy vroegen cene ontvangst le Roomen zoo als te Civila-Vecchia. Men antwoordde hun, dal men op nieuw protesteerde tegen de interventie, Wat my pcrsoonlyk aengaet, zeyde Mazzini, tk duld niet dal de Fransche in Roomen komen. Een adres dóór eenige dames geteekend, noodigt al de romeynsclievrouwen uyleeneassocialie ter verzorging van dege- kwelslen en pluksel «1 linnen te leveren vóór die ongelukkigen. Roomen. Het legioen Garibaldi uyt 1200 man bestaende, is hier aengekomen. Den nieuwen municipalen raed heél't eene proclamatie tot liet volk gerigi, om hetzelve aen le moedigen tot de verdediging des vaderlands. Den prefect en den krygs- bevclhebber van Civila-Vecchia zyn door de constilueérende vergadering in beschuldiging gesteld, omdat zy de fransche troepen zonder tegenweer in Civila-Vecchia hebben laeten marcheéren. Gisteren is den vertegenwoordiger Accurst met cene byzonderc zending van hel triumviraet, naer Parys ver trokken. - Al de slraelen langs den kant van Civila-Vecchia zyn gebarricadeerd en de bruggen ondermyml. Dc nationale garden cn de troepen bevinden zich agler de barricaden. Er zyn amhulanciên en verdediginesmiddelen voórbereyd. Men kent geene officicéle lydingen, over den aenval tegen Roomen dóór de Fransche gedacn. Men kent niet dan de ver warde en vyeynig stellige tydingen van Toulon en Marseille die dóór de dagbladen en correspondentiën aengchaeld worden. Volgens'die tydingen is liet getal dooden zeer aenzienlyk, hetzelve zou egtér 110'g grootcr kunnen geweest zyn, maer zoo dra dc Fransche iii aflogt waren, hebben de Romeynen opge houden te schieten. Eenen brief uyt Toulon van 5 mey, bevat het volgende: Den Infernal, gisteren avond hier aengekomen, heél't slegts byzondere brieven van Civita-Veccliia aengebragt, meest alle dóór officieren der marine gesehreéven. Generael Oudiuot was te Pola, tien mylen van Civila-Vecchia; hy was de kust gena derd om levensmiddelen le bekomen, welke hein van Civita- Veccliia langs de zee toegezonden waren. Eenen eslafet was hem toegezonden, om te veniremen of hy geene depechen met den Infernal moest medegeéven. llv hield den eslafet hy zich, en antwoordde niet. Den bevelhebber van 't smaldeel hééft een vacrluyg doen vraegen om dc 18(1 "gekwetsten, te Livita-Yecchia^ aengebragt, naer Ajaecio over te vóeren. Men zegt, dat 47 officieren buyten gevegt gesteld zyn. liet is stellig, dal den broeder van generael buduiol, die als parlementair gezonden was, aengcliouden en in hel kasteel San-Angelo opgesloólen is. Zyn vaendel is in den Tiber geworpen. ilel proces Ramorino is te Turyn geëyudigd. Den generael is ter dood verweézen. SPAN1ËN. Madrid, 5 mey. Een voorstel der heeren Canlero en Hui ver draegl eene bezuyniging van 62 ntillioen realen op den budget vóór. Die heeren zouden naementlyk de burgerlyke lyst 6 millioen, de lyst van den koning don Francis van Assise 2 millioen cn die'der hertogin de Monlpensier I millioen realen verminderen. Het gouvernement hééft definitief besloólen niet le Roo men le intervcuieéren. De expeditie troepen hebben tegen bevel ontvangen. Ninove, den 7 Mei 1849. Minheer!'Men was hier niet weinig verwonderd over de vragen, in uw blad van zondag laelst opgenomen. Den sliuunen quidam is in liet doel dal hy beliertigde maer al te wel gelukt, tlewyl den heer vredereglèr de vyf of zes leerlingen die hy, aen elk afzonderlik, met vremdc laelen bekend maekle, hun koint te zeggen, "dal, ofschoon lot hiertoe zyn aeugenaemste lydverdryf vvas zich met hen bezig le houden, hy goedvindt verders geene les meer te geven. Eenige dezer jónge lieden, die vermeinden, zoo als nog vele andere gedaen hadden, van hier naer een der universiteiten zich kunnen lebegeven, zien hierdoor eensklaps hunne uitzigten als verydeld. Zouden zy en hunne ouders hierover aen dien scbryvelaer hunnen dank niet moeten betuigen zulken man decoreren, <1 la bonne heure, hier zyn toch blyken dat hy iets voor het gemeen best gedaen heeft1 Ook is het iedereen hoogst acngenaem geweest dat den scliryver der bedenkingen in het Verbond van Acht, voor zyne groote bezigheden, (die toch geene heuzelingcn zyn) dezelve tydelyk komt le staken.Geheel ons Ninove zoude wel willen dat hy dezelve niet tydelyk, maer voor goed slaekte of dat liy, liever als ze in weekliladers te doen plaetsen, dezelve opstoofde voor Vieze Ladoebbcl. Daer het hier algemeen gekend is dat hy aen die soort van groote bliffen blaffers behoort, die veel bassen en tieren, maer toch niet kunnen byten. X. Ninove, 9 Mey 1849. Mïniieer den Opsteller 1 Ik neme de vryheid de vragen in uw geacht blad van zondag laelst bevat, dc volgende oplossing te geven 1" Ja hel is waer dat den heer Vrederegter dezer stad zich onledig houd met eenige jonge lieden les le geven aen wie de naluer, de vereisclile kloekte of het fortuin de noodige mid delen geweigerd hebben, maer dit kan nooit aen eene school vergeleken worden. 2° Neen volgens liet dunken van alle welpeizende mensehen, zoud hy niet beter doen zynen code civil te studeren etc. hy kent hem genoeg. Nu dat het gouvernement alhier eene spie heeft, veroorlof ik my aen den vrager op myne beurt ook de volgende vragen te doen. Ik verwagte van zyne gedienstigheid eene voldoende antwoord.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3