ZONDAG 20 MEY 1849. DERDEN JAERGANG.N' 140. AELST, den 19 Mey. EEN ONVERWAGT PENSIOEN. annoncen op 20 eentimen ilen drukregel. De persoonen (lie voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand regtveérdige klagten of gegronde rckla- men in 't algemeen belang te doen hééft, by mag op onze onpar- tydighevd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brocbueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen dcszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naernen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêrcn mede te dcelen, zullen gehevm ge houden worden, ten zy w v in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geeno stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUiaUE SUllJI. DEN DEIDER-BODE DERTIEN HONDERD EN ZEVENTIG DUYZEND FRANKEN. In den budget van justicie zyn er 570 duyzend fr. toegeslaen tot aenkoop van grondstoffen voor de fabrikatie in de gevan- genhuyzen; thans komt de kamer by deéze som eene tweede van 800 duyzend fr. te stemmen geschikt om garens aen te koopen ter verveêrdiging van lynwaeden vóór den uytvoer. Deéze uyt te voet en lynwaeden gekend onder den naem van Russias zyn van eene grove hoedaenigheyd en konnen zeer gemakkelyk met handgaren geweéven worden maer stelt bet gouvernement zich vóór handgaren te doen gebruyken nel neen't is tol dé mekaniekbaezeu dat het zich gewend heelt, 't is aen deéze dat het staelen gezonden hééft om de garens van leegen N° te bekomen. Maer, zegt men, het handgaren zal aen- geko"t en vcrbruykt worden zoo haestmener in gelukt is de N" behoorlyk te klasseéren Bittere beschimping vóór de vlaendersclie spinnerssen en bedricglyk voorwendsel om de groote mekaniekbaczen met eenigen schyn van grond te bevoor- deeligen 1 Als het gouvernement staelen nacr de mekaniek-spinners zend,waerom zend bet niet insgelvks staelen naer de lynwaedko- mités en nacr al de gemeculebesluercn der laenderen om te zien of deéze niet zoo wel als de mekaniekspinners soórlgelyke garens konnen leveren? Dat de spinnerssen onzer Vlaeuderen die sóórten zoo wel konnen verveêrdlgen als de mekanieken, zal iemand redelyk konnen of durven betwisten, maer'tschynt eene zekere noodlöltigheyd dat ons bestuer met geweld de oude lynwaed-nyverheyd teenémael wilt vernietigen. Men denkt, zoo 't schvnt, eenigzins aen de weevers, en men ver"eét moedwilliglyk de spinnerssen; mogten de wcévers met handgaren weéven, dan zou men vóór uytkomst hebben dat eenen weever aen vyf spinnerssen kan werk geévcn, en mogten vyf spinnerssen elk 50 centimen daegs winnen, zy zouden ge makkelyk eenen weever in de familie konnen onderhouden terwyl den weévér alleen werkende met eenen frank daegs, vóór «'eene dry spinnerssen den kost kan w innen. En waeront toch moet het gouvernement naer Engeland gaen om garens aen te koopen ten evnde die in de gevangenhuyzen te laeten verweé- ven, terwyl ónze vlaendersclie spinnerssen werkeloos zyn en van'honger en gebrek sterven 1s dit om de vlaemsche armoede te beschimpen of wilt het oud orangistnus misschien hierdoor eene rol van veragtelykc vraek speélcn? Wy zyn geneygd om 'teen of ander te geloöven, want met lynwaeden kleeding voor de burgerwagt waerdoór de nyverheyd der Vlaeuderen eenige laevenis had konnen bekomen, is het eveneens gegaen. Joseph den II, in eene van die wandelingen, in de welke liy vermaek nam zyne grootheyd te verbergen, zag eene jonge persoone die een paksken in liaeren voorschoot droeg en over vallen schéén van de bitterste droefheydhaere jongheyd en haer treurig gelaet beweiden hemhy naederde haer met deéze aenlrekkelyke beleéfdhéyd, die het belang en de eerbie- digheyd uytdrukt, de welke de gevoelige zielen altyd vóór de ongelukkige hebbenhy vraegde haer of het hem niet geoór- loft was. te weéten wal zy droeg. De jonge persoone, welkers lierl, opgezwollen van verdriet, de noodzaekelykheyd beproefde die alle'de ongelukkige zomtyds gevoeld hebben, van het uyt te storten, konde de aendringingen van den onbekenden die haer ondervraegdc niet lang tegenslaen; zy zeyde hem dat het paksken, liet welk zy droeg, eenige kleederen van haere moe der inhield, die zy ging verkoopen; zy voegde daer al weenende by, dat het den Hauwen en laetsten middel was die hun over blééf om te leéven; dat zy zoo een droevig lot noyt verwagt haddat zy dogter en haere moeder weduwe was van eenen officier die met eere en onderscheyd gediend had in de troupen van den Keyzer, zonder nogtans den loon ontvangen te hebben dien hy regt had om te verwaglen. Gy had aai den Iieyzcr een gedenkschrift moeien vertoonen, gaf den Monarch haer tot ant woord. Z'Jt gy niet gekend van iemand die hem mee each kan aenbeveélèn? Zv noemde hem eenen van die hovelingen, de welke 7.oo ligt vergeéten als beloóven, en van over lang op zich Water van zy, met de 800 of beter met de 4570 duyzend franken, vóór de vlasnyverheyd geschikt, zal er geené Vlaen dersclie spinnerpse nog zelfs geenen belgischen mekaniek- spinner eenen stuyver winnen, want alle onze mekanicktuygen zyn ingerigt om fyner garens te fabrikeéren, en onze arme spinnerssen zyn zelfs niet opgeroepen, om dergelyke garens inlebrengen. Èenige ryke speculanten van Antwerpen zullen daertoe Engelsehemekaniek garens verschaffen, en alzoo zullen al de profyten in hunne handen blyven, behoudens den gerin gen weefloon die de gevangene van Antw erpen en Sinl-Bernard daer uyt bekomen zullen. Deéze nieuwe lvnwaeden zyn uytsluytelyk vóór den uytvoer bestemdhier uyt besluyt men aen onze vlasnyverheyd geene concurrentie te doen maer als men iets wilt naeletlen, is het onze spinnerssen en zelfs onzen landbóu wniel benaedeelcn? Den Engelschman trekt zyne grove vlassen uyt Belgiên niet maer uyt Ierland en Rusland, en aldus zal hier vremde stof verwerkt worden terwyl wy hier dezelve en betere in overvloed bezitten. Vóór wat eyndelyk onze arme spinsters betreft, wilde men deéze vóór den uytvoer laeten spinnen, zy zouden werk en brood hebben en dit nog zonder de ntekanieken te benadeeli- gen welke hel gouvernement toch met kragt en geweld tot ondergang van de Vlaenderen wilt blyven ondersteunen. Men zegt van die Russias dat zy een nieuw voortbrengsel zyn doch de' hoedaenigheyd van garen waervan zy gemaekl worden, is hier maer al té wel bekend en levert ook niets nieuws op. Maer ongelukkiglyk zien wy dat ons gouvernement altyd ver keerde wegen inslael en dé Vlaenderen altyd van agier laet welke onze ministers nogtans beloofd hadden te redden met vóór de zelve een nieuw tydstip van geluk en welstand le openen. Belgen, en gy voórnacmelyk Vlaenderaers, wat zegt gy van dit nieuw beloften politiek Brussel den 46 mey 4849. Waerom worden de gouvernementen hedendags zoo hevig beknibbeld? Om dat zy zich met alles en in alles zonder nood zaekelykheyd bemoeyén en overal willen meester zyn. Ons' gouvernement wilt voerman zyn op den yzeren weg. Men wéét dat de ministers jaerlyks van 6 lot 7 milioenen agter uyt rvden. liet volk zegt: Onze belangen worden niet nagezien; daer is teveel verkwisting; waerom die koslelyke rytuygen en statiën, die nultelooze gebouwenwaerloe al die bediende, liet gouvernement moest, gelyk in Engeland en Vrankryk hel leggen en besluereu van den yzeren weg aen verscheyde compagniën overgeladen hebben, lie schippers en voermans zeggenden yzeren weg is onzen ondergang, hy eét het land op; hel sasregi, liet barreergeld en de patenten moeten verminderen. De steden willen dén larif op den yzeren weg verleegen, de parochiën genomen had van hem die te recommamleércn, zonder iet le hebben konnen Verkrvgeu, zoo hy zevde. De vrugteloosheyd van haere aeuzoekingen had haer zelfs nadeeïige gevoelens van de regtveérdighevd desKeyzers ingeboezemd, die zy voor hem niet bewimpelde. "Men heeft u bedroógen, hervatte den Vorst, zyne ontroerdheyd bedekkende; ik ben byna zeker dal den Keyzer, indien hy uwe gesteltenis gcivcélcn had, u uyt den nood zoude geholpen hebben. Hy is 'zoodaenig niet als men u dien afgebeeld 'hééftik ken licm, hy hééft my lief, en bemind nog meer de ge- reglighcydgy moet lol hem noodzaekelyk meen loevlugt nccmen; stelt eene memorie opkomt my die morgen brengen in hel kasteel op soodaemge plaets en ten zulkcnucrc; als de zoeken zyn gelyk gy my gezeyd hebt, ik zal de memorie en u mede aen den Keyzer vertoonen; ik zal uw verzoek ondersteunen, en ik durf gelnoven dal hel niet te vergeéfls zal zyn. De jonge dogter droogde haere traouen af; en horst uyt in beluygingen van dankbaerheyd lot den onbekenden heer, die haer verder zeyde: T is onihrtns- schen niet n oodig (lal gy uwe JUcederen verkoopt. Hoeveel liail gg gerekend daer van ie Itebben? Zes dukactcn, antwoordde 'zy, Start toe dal ik er u twaelf leene tol dat wy den uylval van onze zorg zien. Na deéze woorden scheyd hy van haer. De jonge dogter loopt aen haere moeder de twaelf dukaeten en de kleederen, met de hóóp draegen die eenen onbekenden, eenen bescherm-engcl, eenen lieer uyt hel hof, eenen vriend van den Keyzer haer zoo even gegeéven hééft. Aen de beschryving die zv L'céft. aen de gedaente die zy afbreid, aen de aenspraeken die willen hem verhoogen. Daer is niemand te vrede, elkeen is misnoegd en valt uyt tegen de ministers. Het gouvernement bemoeyt zich met nyverheyd en koophan del. Wat gebeurd er? Is ei' eene nyverheyd die kwynt, men begint te roepen: de ministers zyn er de oorzack van, zy moe ten ons helpen en beschermen, zy .moeten de inkomende reglen verhoogen, hel vragtgeld al'slaen enz. Is er eene nyverheyd die toeneemt de staclsmannen worden verwittigd, zy hebben er de oog op om die onder de hand le houden en er honing uyt te zuygen. Wat is hiervan het gevolg? Dat alles onstandvastig en wankelbaar is, dal alles afhangt van eenige maelregels of wet ten de welke dagelyks veranderen, dat de ministers de winst ja gansch de fortuyn'derkoopmansen industrieéle inde hand hebben, dal de grootste steden, de hardste scheeuwers en beste vrienden altyd acnhoord en geholpen worden tot nadeel van parochiën, dorpen cn geringe liorgers.M. Anspnch heeft aen M. DelaHaye verwoeien dat de kamer papieren geld hééft moe ten decrêleéren om de fabrikanten van Genei le helpen. M. De Merode hééft zoo maer rond uyt gezegd dat verscheyde minis ters de algemcene belangen des volks aen hy zondere hebben opgeofferd en nog bereyd zyn zulks te doen in de wel op de suykers. (Dender-bode 12 mey). ldereen kiaegt en murmelt legen het bestuer. Den geénen die wclvaert, veel hééft cn be- vonrdeeligd is, wilt nog meer hebben en bekomenden geénen die agleruyt gaet en arm word, valt uyt legen koning cn minis ters en legt hun alles te last. Hel gouvernement doet de benoeming van borgemeeslers en schepenen. Wat zegt het volk hierop? Opd'eeneparochie hoort men Onzen horgemeèster is eenen onverslandigen mensch, hy kan zyn evgen buys niet bestueren, hy zal ons in schulden en moeyelykii'eden brengen. Elders hoort men: Onzen borgemees- ter is eenen dronkaerd en zedebederver, eenen hooveérdigeu zot en parlygeestigen man die zich vreéken zal over zyne te- genparty. Op eene andere plaets zegt men: Onzen borgemeester of schepenen zyn benoemd dóór de tusschenkomst van eenen advocaet, notaris of schryver om aen deéze kalanten le be zorgen, door den invloed der Alliance en voiksverbeélders om dat zy, voor hun, in de kiezing gewerkt hebben. Hel volk be sluyt bier uyt dal de ministers met listen en valscheyd te werk gaen, dat zy de algemeene belangen niet behartigen, dat zy blin delings te werk gaen in dergelyke benoemingen, want het is zeker dat dé ministers het tiende deel borgemeeslers niet kennen. Hier uyt volgt dalzy zich bemoevën met zaeken daer zy geen verstand van' hebben, dat zy dikwyls bedroógen zyn en dwaeze en uylziunige benoemingen doen en bygevolg byna overal beknibbeld worden. liet gouvern. wilt meester zyn van hel onderwys. Geheel het land is in beweéging; de-gazetten, brochuren en andere schrif- niet onbekend kan blyven. Alsdan word de jonge dogier be vreesd, Ier oorzaek van de vrymoedigheyd met welke zy tot den Keyzer van haer zelf gesproken hééft; zy durfde 'sanderen- dags nacr hel kasteel niet gaen; haere vrienden konnen haer aldaer niet lcyden ais na de gestelde iter; zy komt er ten laetsten, in den oogeublik dat den Keyzer, verlangende om haer te zien, bevel gaf om haer le zenden haelen; alsdan niet kounemle missen van haeren souverevil te kennen, viel zy van haer zeiven. Wat had den vorst in dien tusschen-lyd gedaen Hy bad nauwkeurige information genomen by de eerste officie ren van het corps waer in den vader van de jonge persoone gediend had; wanlliy had de voorzorg gehad haer den naem van dit corps en den geénen haers vaders te vraegeuhy had haer verliael waeragtig bevonden, en zig daer dóór verzekerd dat zyne weldaed niet misplaelsl zoude weézeu, maer over-een- k'omen met de geregtigheyd. Als de jonge dogter, die men in een ander vertrek gedraegen had, weder lol haer zelve geko men was, dééd den Keyzer haer in zyn kabinet leyden met de vrienden die haer vergezelschapl hadden; hy gaf a'en dezelve vóór haere moeder het brevet van een pensioen gelyk aen de appoinlemenlen die haeren vader genoólen had, en waer van de helft baér ten deel moest vallen, in geval zy haere moeder kwam te verliezen. Joffrouw, voegde dien goeden vorst daer by, ik bidde mejoffrouw uwe moeder en u, my dm uytstel te ver geer ai die u in verlegendhcyd gebragl lieéft; gy zyl overluygd dal zulks by mync schuld niet is; cn indien iemand u voórlaen kwaed van mg zegt, ik bicldc u allcenelyk mynr party, le neémrn. prins i

De Denderbode | 1849 | | pagina 1