ten vallen dagelyks met hevigheyd uyt legen den slael. Den gemeynen man zegt: \Vy hebben twee onafhangelyke univer- si ley ten tot Loven en Brussel bet is meer als genoeg voor Bel- genlaud. De universiteyten van Gend en Luyk moesten afge schaft worden dewelke jaerlyksaen het land000,000 fr. kosten. Waerloc al dién onderstand aen sober studenten van slegt gedrag de welke geenen dienst aen het Vaderland of mensch- dom konnen bewyzen? VVaerom dat oneyndig getal Alheneés en modelsehoólen die nooyt hel vertrouwen der ouders zullen hebben. Men hoort overal zeggen: Wv hebben eenen deftigen en geleerden schóól meester, hy is vol iever 0111 de kinderen te onderwyzen en eene chrislelyke opvoeding te geéven, gansch de parochie is hen» genegen; dit niet tegcnslaende wilt den minister daer ook eene schóól hebben, hy wilt diën onafhan- gelyken meester zyn brood beneémen en op slraet zetten. 'T is geen wonder dat het volk hier over murmureert en begint te zeggen dal het wclhaesl zal gacn gelyk onder koning Willem dal eenen kwaedeu boom 'geene goede vruglen kan voortbren gen dat de clubsmannen en francmacons nooyt zullen beher- tigen de chrislelyke opvoeding der katolyke Belgen, dat er groot gevacr is vóór het land als hel gouvernement meester is van het onderwys gelyk het blykl in Vrankryk en Duyschland. Ik besluyt hier uyldatde gouvernementen tengiooien deele de oorzaek zyn datzy zoo lievig beknibbeld worden. Eenen moeyal word nooyt geacht noch bemind. Ongelukkig daer is niets of het gouvernement wilt er lusscben komen. De ministers zyn voermans op den yzeren weg, dit kost G a 7 millioenen aen het land. Zy benoemen burgemeesters en schepenen welke hun onbekend zyn, zy bemoeyën zich met koophandel en nyverheyd om de grooie steden en hunne vrienden te bevoórdeeligen, zy willen meester zyn van het onderwys lot nadeel van godsdienst en zedeleer. Hel gouvernement bcmocyt zich met zolhuyzen en hospitalen, met gesliglcu vóór ouderlingen en weezen, met seminariën en kloosters, met kerken en kapellen, met hel bcstuer van parochie en armen, met parochie wegen en gebou wen, met testamenten en giften, in een woord met alles ja zelfs niet wilde vogels en dieren, met koeyen, slieren, schaopen en verkens, met zacyën en planten enz. enz. Den minister komt eenige ontvangers af te danken en andere te verplaelsen; dit word van ieder een niet goedgekeurd. Men begrypt genoeg dat vcrscheyde ontvangers en surnumerairen misnoegd zyndoch zy zwygen uyt vreeze dat d'erne of d'an- dere spie hen zal overdroegen. De geéne die eene groote gespaerzaemheyd begeëren, zeggen dat er doorgans maer eenen ontvanger par canton noodig is, den welken dan nog min bezig- heyd zal hebben als eenen geneesheer, koopman, induslrieélen of werkman dewelke van 's morgens lot 's avonds en dikwyls diep in den nagl werken en met hunne zaeken bezig zyn. Indien de ministers het volk willen ontlasten en zich bemind maeken, zy moeten de vraekroopende wet op de pensioeueu wyzigen, de helft der bediende met er tyd afdanken, het leger verminderen, geene verkwistingen meer doen met pragtige en nutteloozegebouwen te maeken, meidans- en reuzenfeesten te geéven etc. etc. Men leest in den Bon Sens Tcrwyl de openbaere denkwyze geduerig met luyder stem de gespaerzaemheden vraegt welke de uytgeputie schatkist en onzen ongelukkige!» toestand vereysschen, is liet leerzaem te zien op welke wyze ons staetsbestuer te werk gaet om ze te verweézenlvken. Eenen geloofweèrden persoon verzekert ons dat men in 't kamp van Beverloo bezig is met het opbouwen van een colossael hotel het geen niet min dan 72 duyzend franken zal kosten; deéze wooning, die in evenredigheyd zal moeten gemeubleérd worden, is geschikt om er den opperollicier te huysvesten, gelast met liet kommando der troepen welke den minister er jaerlyks vóór hoogtens eenige weéken naer toe zend.Schat- pligligc, klapt maer op, doch houd d'hand maer gei-eed óp de borzeDit zal al wederom een alfaireken zyn van honderd duyzend franken!!! maer wal doel dit? Meester Chazal kent de klccrmaekcrskneépen zoo fyn dal hy deés riemken uyt uw leder zal krygen zonder dal gy het zult gewaer worden! T is toch zoo gcinakkelyk op eens anders rekening de grootste onkosten te maeken Den Courricr de Louvain een der treflelyksle weekbladen en dat vóór geen dagblad moet onder doen, zich te regt be- klaegende over den schandelyken budget van by de 10 duyzend franken welke men aen de burgers van Loven vóór de garde civiek oplegt, hóópt dat de burgerwagt niet gemobiliseerd zynde, en de adjudanten majors en kapileyns-kwarliermecslers niet i»»cer bezigheyd hebbende dan de andere oflicieren, deéze eerste onbactzugiig genoeg zullen zyn om de schadeloosstel ling te weygeren die de wet hun toekent. Wy zullen onzen gcagteu konfraler van Loven hier vraegen of het aldaer ook mannen zyn vai» de nieuwe sóórt, alias liberale klubislen, die met die bedieningen bekleed zyn, en zoo ja, zullen wy antwoorden dat het te Loven zal gaen gelyk te Thienen en hier te Aelst, 'tis te zeggen datzy die onver diende appointcmenten tot den lactsten centiem zullen opstry- ken al moesten de burgers onder 'tgewigt der contribution bezwyken. VYeét onzen konlrater dan niet dat de opstrykzugt de dracyspil is van al de akten onzer zoo gezegde liberalen, en dat die gasten, om aen 'tschotelkcn te geraeken, alles inge spannen hebben wat het egoismus kan uytvinden, en elkeen wéét dat de hebzugl bekwaein is zelfs om landverraeders te maeken. VERTAELING VAN HET BULLETYN DER WETTEN. Wy ontvangen uyt Brussel eene kurieuxe mededeeling wegens de vlacmschc vertaeling van het Bulletin officicl der wetten en besluylen. Onder andere geschoótcn kemels, haelt onzen korres- pondent eenige zinsneden aen uyt de vertaeling van het regle ment vóór den pryskamp lusscben de leerlingen der leegere schooien, wacruyt wy slegts het volgende geéven: Tekst.J'appeile toute votre attention sur eet objet; je ne <lois pas vous laisser ignorer, etc. Ykktaemng. Ik aenroep alle uwe aendagt op dit voórwerp: ik moet u niet laten onwetende zynenz Tekst. Ceux ci (les délegués) renferment séance tenante toules ces compositions, etc.... Vertaeling. Deze sluiten slaende zitting alle deze opstellingen, enz. Tekst. Aucunes personnes, autres que celles qui viennent d'etre indiquées, ne peuvent être admises dans le local de l'examen. Vertaeling. Geenerhanden persoon, andere als degene die komen acngewezen le worden, mogen in het lokael van onderzoek niet toegelaten worden. Wat dunkt u, vraegt onzen korrespondent, van zulke ver- taelingen der olficiëelc wetten en besluylen, aen welker nauw- keurighéyd zoo véél gelegen ligt? Wy hebben maer eenige fey- len aengehaeld, want gansch dat stuk is een foutief opstel. Ik ben bezig inlichtingen te neémen, om te weélen wie dien famcuzen vlaemschen vcrtaeler in het ministerie toch wcézen mag; hoe hy aen dat plaetsje is gekomen, en hoe véél,mei» hem's jaerlyks betaelt vóór zyne vodderyën Hyeyn- digt met deéze vraeg: Wanneer zal het staetsbestuer tóch eens wel verstaen, hoe schadelyk en schandelyk het is, mannen van verdiensten te verslooten, om domme gunste lingen te bevoórdeeligen? Broedermin Weikei» Vlaeming zou niet schaemi'ood worden indien men hem by den vremden zulke liefhebberyën onder den neus vreéf? En toch 'tzyn welligt zulke mannen die op de ministers invloed hebben om soms taelkundige vraegstukken le beslissen. Zou hel spreékwoórd mul li homines nomine non re veéle zyn sleets menschen met den naen» en geenzins met de daed, hier met te pas komen Deézen morgend verzoekt men ons eene plaets vóór 'l volgende: Is het waer dal den heer Directeur onzer lagere opperschool dagelyks van negen tot elf tieren 's morgends een uytslapje doet tol op de grooie markt? Is het waer dat hy het onderwys der kinderen zyncr klas hier door verwaerloosd Is het waer dat dien man een jaerlyksch traktement van fr. 2500 geniet? Indien deze vragen met ja mogen beantwoord worden, verzoe ken wy aen de besturende commissie dier school hier aen beletsel le willen stellen. twee vrienden van schoolkinderen. LAETSTE TYDINGEN UYT VRANKRYK, ITALIËN EN DUYTSCHLAND. De kiezingen van Parys vóór welkers goeden uylslag de vrienden van order en rust eenige oogenblikken bedugt hadden geweéest ten gevolge der onrustwekkende tydingen dóór de overdreéven dagbladen afgekondigd, zyn nog al wel uytgevallen. Wy mogen te vrede zyn over den uytslag, want de lyst der gemaetigde party is byna overal zegevierend. T is egter ook waer dat een groot deel van 't leger gestemd heeft vóór gevaerlyke kandi daten, vóór voórslaenders van 't vei'derfelyk socialismus; maer het getal deézer zal op verre na niet groot ge noeg zyn om de meerderheyd in de nationale vergade ring te hebben. Dat die socialistische grondstellingen, eenigen wortel in het leger schynen gevat te hebben, is toe te schryven aen het veroórdeelbaer gedrag van het ministerie het welk tegen de soldaeten die socialistische dagbladen lazen, willekeurige maetregelen nam en hun maer slegt behandelde, en deéze hebben dan meer uyt vraek dan uyt overtuyging met hunne stem tegen het ministerie gewerkt. Doch, men mag ten dien opzigte gerust zyn, maer 't is eene les vóór het fransch en andere gouvernementen die zich niet schaemen dóór schande- lyke middelen de vryheyd van denkwyze in materie van kiezingen te dwarsboomen; dat er alle ministeriën aen denken en eens wel verstaen dat dien tyd van over- heersching voórby is want zy voórtaen doórde willekeu righeid eene geesselroede vóór zich zelve maeken zullen. Den fransehen minister van 't inwendig, M. Faucher, heeft zich vóór die willekeurige akten moeten verwyde- ren; M. Lacrosse minister van openbaere werken, is ad interimmet het departement van 't binnenlandsch belast. De roomsche oproerlingen hebben de fransche krvgs- gevangenen naer 't fransch leger teruggezonden. ïiet triumviraet begint te zien dat zyne zaeken in slegten staet zyn en dat de volksverleydei's welhaest aen opkraemen zullen moeten denken. Er zyn, naer men zegt, diplomatische onderhandelingen begonnen tot hel regelen van den romeynschen regeéringsvorm. Men wilt naer het schynt, den republikaenschen regeéringsvorm behouden met den titel van Romeynsche apostolische Republiek. Den paus zou er den ofjicicélcn beschermer van zyn. Een gemengd garnizoen der voórnaemste beraedslaegendc mogendheden, zou Hoornen bezeilen. Men zegtdat Bologna dóór 12,000 Oostenrykers moet bezet worden. Den ooslenrykschen vcldmacrschalk baron von 11 impfen ligt vóór Bologna, hy heeft de bevolking der romeyn sche Slaetcn eene proclamatie toegcrigt, in welke liy aenkondigt dal hy Pius IX komt herstellen. De balleryën van den maerschalk bevinden zich op de hoogten, die Bologna behcersclienden gcnc- rael hééft nog eenen wapenstilstand van 24 ucrcn aen de munici- palileyl toegestaen. genua, 12 mey. Livorno is gisteren, na een bombardement van 24 ueren ingenomen geworden. Den consul van Wurlenbcrg vergezeld van eenen romeyn schen oppcrofficicr hééft aen generacl Oudinol vrcdevoörslellcn gebragt. De tydingen uyt Duylschland worden alle dagen onrust- wckkcndcr. Geheel Duylschland is als eenen vuerberg die alle oogenblikken bcdreygd zyne brandende lava uyt te werpen, alle geesten zyn opgewonden en by de minste bcwcéging mag men zich aen eenen algemccncn oproer verwagtcn, frankfort, 14 meg. Men léést aen de hoeken der straeten eene proclamatie der wurlcmburgschc dames en jufvrouiven aen de duytsche strijders, welke verklaert, dat de wurtemburgsche vrouwen den eed geduen hebben hacre hand aen geenen man te geéven, wiens vuysl bevlekt zou zyn met het bloed zyner broeders haer huys en haerdstedc met hen niet te deelen en niemand te beminnen, die hel zwcêrd legen zyne broeders zou getrokken heb ben. Zy verzoeken hacre duytsche zusters hetzelfde te doen. - Eene pooging tot diefte is in den nagt van maendag tot dynsdag gcpleégd ter wooning van M. Van Langenhove-Jelie. De dieven /tadden reeds de poort opengekreégen maer zyn dóór t gerugt der dienslmeyd welke wakker geworden was, vérjaegd. Te Nieuwerkerken is voorleden inaendag een buysje ge- deeltelyk afgebrand en een arm huysgezin is daer dóór in die pere ellende gevallen. M. Macs, notaris te Erpe, is in de zelfde hoedaenigheyd le Aelst benoemd in vervanging van M. Van der Looy, demis- sionaris; M. F. Vcrbrugghe» van St. Liev.-Hautem vervangt den heer Maes als Notaris te Erpe. Den garendief van vcrledcnc wéék had eenen valschen naem opgegeévenin plaets van J. D'llondl van Welle, is het Nicodemus Vugens, te Denderleeuw. Volgens genomene inliglingen blykt, dat het belgische ministerie aen de bisschoppen inslructiën hééft gezonden be- trekkelyk de afschaffing der plaetsen van onder-pastor in de parochiën die minder dan 1,200 zielen lellen, ofalwaermen geeue 1,200 hectaren gronds vind. (Union de Hasselt Volgens de statistieken dóór het gouvernement geleverd zyn er in Belgiën 52,544 herbergiers en 6,659 debitanten van sterkedranken, per hoeveélheyd van 5 liters en beneden; lotael 59,183. Het gouvernement rekent van deéze 4,085 contri- buabelen af, omdat het nog den smokkelhandel veronderstelt; dit blvft dus 55,000 die impost betaelen. Volgens een artikel van den Monitcur, bestaeter eene nieuwe post-convenlie met Vrankryk, volgens welke men 40 c. zal betaelen per simpelen brief, gefrankeerd of niet gefrankeérd en welken ook den afstand zy, ten zy deézen van o0 kilom. of minder ware. In dit geval, is den taks slegts 20 c. Verledene week verscheén vóór het correktioncél geregts- hof te Brussel eene ontaerde moeder, weduwe van een der grootste lilhographen der hoofdstad, en nu in tweede houwelyk getreéden met eenen advokaet. Zy was beschuldigd van mishan delingen op een kind van vyf jaeren. De geluygen gehoord op rekwest van het openbaer ministerie, hebben zulke drukkende bezwaeren tegen de beschuldigde be^ tuvgd, dat het publiek slegts moeyelyk zyne diepe verontweêr- diging kon inhouden. Dezaek is uytgcsteld tot eene aenstaende zitting. De beschuldigde, by het uylgaen des tribunaels, is door de aenhoorders met hoóngeschreeuwen begroet geworden alhoewel zy langs eene agterdeur was vertrokken. Om zich aen deeze uytjouwingen te onttrekken, is zy noodzaekt geweést zich in de eerste de gereedste vigilant te werpen, om naer huvs tei-ug te keeren. Eene nieuwe sóórt van diefstal is te Brussel ontdekt. Men bragl naemelyk onder de kooien van zommige schepen gegoóten yzer naer Brussel, dat uyt de gieteryën naby Charleroi voort kwam. Zoo heél't men deézer dagen 1000 kil. yzer gevonden in eene herberg te Molcnbeék-St.-Jan. Dien ten gevolge hééft men twee schippers acngehouden, Het parket van Charleroi houd zich met die zaek bezig. De jaerlyksche Gendschc peêrdenmerkt Negen-Mey heeft veel wandclaers naer buyten de Dampoort gelokt,' alhoewel het als eenen rook van stof was. Men wenschte wat regenhy kwam te geweldig al. Doch dal hééft niet belet dat de jaermerkt den geheelen maendag nog dóór veel volk bezogt wierd. Er waren veel peerden, doch weynig van luxe, het vee zag er goed uvt en wierd gemakkelyk en duer verkogl. vergiftiging. Toen met pacsch-vakantie omtrent 150 se minaristen van Brugge zich naer hunne familiën hadden be- geeven, gevoelden zy'sanderdaegs meest alle eene buvtenge- woone onpasselykheyd en hevige maegpvnen, welke hen ver- pligtten te bed te blyven. Het bisdom van deéze droevige om standigheden ondcrrigt, benoemde eene kommisie om al die jongelingen te gaen bezoeken; al spoedig ontdekte men dal 8ö seminaristen vergiftigd waren. Ten gevolge van dit ongeluk zag men maer een 50-tal deézer jonge heeren by de wyding van Malou. vier der vergiftigden zyn reeds dood, waeronder M. Marguet, die overleden is by eenen zyner bloedverwanten te Falinchove. M. Marguet was over twee jaeren laureat in het kollegie te Kortryk en eenen der uytmunlendste studenten van het brugsche seminarie. Het parket van Veurne, onderrigt van deeze haestige dood, hééft zich naer Palinchove begeéven en aldaer by Ivk-opening bevonden dat M. Marguet door ver^if- Dging gestorven was. Men schryft dit ongelukkig voorval *toe aen de nalaeligheyd of de onvoórzigtighevd van den kok in het seminarie te Brugge. Yerledene wéék speélde te Luyk een dryjaerig kind met eenen meulenaer of meykever, en bragt dat insekt aen zynen mond, dat dóór de keel tot in de maeg kroóp. Het kind ge voelde hierop de hevigste pynen. Aenslonds wierden er geneés- heeren geroepen, die het kind alle mogelyke hulp toebragten doch te vergeéls. Na den molenaer le hebben uytgespoógeH stierf het kind binnen de 24 ueren. wel besteed. Eene zonderlinge poets, door eene dooifc aen/de leevende gespeéld, vermaekt tegenwoordig de inwooners van het zwitsersche dorpje Loche. Over eenigen tyd stier! aldaer in het hospitael eene geweézen kamermeyd, die er hacre kosten kogt. Aengezien zy'katholyk was, verzogt zy vóór haer sterven dat haere vrienden haer lig- chaern zouden verzeilen naer het kerkhof der kapef van Bhauf- fat. Volgens landsgebruyk, wierden de katholyken uyt den omtrek uytgenoodigd om de overledene mede ter aerde te be stellen; maer dewyl het dien dag juyst zeer koud en storm- aglig weder was, kwamen er maer G persoonen. naer het sierf- huys, waervan twee halverwege nog terugkeerden. Na het lyk behoorlyk begraeven le hebben, begaven de vier andere zich naer de sakristy, alwaer den pastoor hen had laeten roepen, om hun leézing te geéven van het testament der over ledene.... Hoe groot was hunne blyde verwondering toen zy hier vernamen dat er 400 gouden loulsen, to deelen waren.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2