tusschen degeéne die liet ligchaeni naèr het kerkhof zouden vergezeld hebben. Die gelukkige hebben nu elk een bezit van 400 louisen, welke op een der beste banken van Vrankryk ge- plaelst zyn. Hoe spytig en mistroostig de andere gebueren zyn, <lie in den hoek van hunnen lieêrd waren gebleéven, kan men ligtelyk begrypen. eenen nieuwsoórtigen diefstal. Eencn eygctiaer van Parys had een buys verluierd in bel arrondissement Chatcauroux aen eenen persoon van zeer goed gedrag, en die hem sedert jaeren den pagt betaelde. De twee laetste trimesters waren egter niet binnengekomen, en op verscheyde brieven ontving den huys- ineester geen antwoord. Dit deed hem besluyten met de dili- gencie zich derwaerts te begeéven om ophelderingen te vraegen. Hy komt aen en wilt afstappen by zyn verhuerd huys; maer, ja, wel! liet huys was verdweénen; hy vond een plat stuk gronds, en vernam dat zynen lokataris zyne wooning had doen afbreékcn en met hel geld der verkogte materialen op reys was. HOLLAND. Willem III is den 11 mey te Amsterdam, hoofdstad van Neder land als koning ingehuldigd. Na de eedaflegging op de gron- wet, heeft dien vorst onder anderen gezegd, dat de Hollanders een der eerste volkeren waren, die uyt de duysternissen der middeneeuwen, uyt het geweld en de verdrukkingen de orde en de vryheyd deéden verryzen. Wanneer wy de oogen slaen op de groote gebeurtenissen, die ons omringendus ging hy voort op de gewigtige lessen welke wy ontvangen, dan moe ten wy God bedanken en bidden, dat vorst en volk eeuwig verbonden blyven. Groote feesten zyn by die gclegendheyd te Amsterdam gevierd geworden. SCIIRIKKELYKEN BRAND TE ROTTERDAM.Zondag, 13 mey, tCn 7 1/2 uere's morgens is eenen hevigen brand uytgeborsten te Rot terdam, aen de Leuvenhaven, in eene suyker-rafitnade. Op min dan twee ueren tyds, was het garisch gebouw en vyf naburige huvzen ingestort. Weldra stonden de groote magazynen die agler de fabriek gelegen zyn insgelyks in vlammcp. Ten 11 1/2 uere was het groot hotel Rusland en den suyker entrepot lot den groud afgebrand. Ten zeven ueren 's avonds kon men eyn- delyk de hoop koesteren den brand meester te worden, 40 brandspruyten waren den ganschen dag in werk. Van den 15 mey (des avonds). Sedert heden middag ten 5 ueren heeft men den brand ecnigzins in bedwang gekreégen; de pek-en teêr-magazynen vereyschten egter veel inspanning en ten half 6 uere brandde dien pand nog allerhevigst. Men hoopt alsnu de vlammen te zullen zullen stuytcn. Inmid dels zyn er volgens opgave 22 huyzen in asch gelegd, waeron- der veele pakhuyzen, gevuld met meekrap, pakhuyzen met suyker van de N. 11. M., vlaszolders, graenen, en veéle andere koopmanschappen. Uyt hel pragtig huys van den heer Rochus- sen is het kostbaer kabinet schilderyën gered; in de Nieuwsieég, waerin een aen tal mingegoeden woonen, zal zich dé ramp het meest doen gevoelen. Het reeds afgebrande ge deelte, een groot stuk gronds beslaende, levert het schouwspel eener vreeseiyke ruïne op. Den heer Tromp, die daedelyk van Amsterdam gcseynd is, alwaer ZEd. de huldiging bywóonde, was zeer verslagen toen hy ter plaetseder ramp aenkwam. (Van den 14.) De hoop, die wy in ons nummer van gisteren te kennen gaven, heeft zich gelukkig bevestigd. Met de gebou wen van den heer lloelofs Heijermans, heeft de vernieling een eyiide genomen, lerwyl het tweede derzelve nog gedeeltelyk is gespaerd gebleéven. Van gisteren morgend ten 7 ueren is onze brandweêr onop- houdelyk werkzaem geweest en zal nog vermoedelyk den ge ileden nagt werkzaem blyven. De veroorzaekte schade word geschat op. 3 a 4 mill, guldens. De 22 spuylen hebben water gegeéven van des morgens on geveer ten 7 ueren tot des avonds ten 0 ueren, op welk tydstip nog slegts een bepaeld getal by den brand overbleef. Gedue- rende een tydsverloop van 14 ueren is eiken ininuet in de brandende gebouwen circa 22 okshoofden water geworpen, het welk dus voor den geheclen dag ongeveer 18,500 okshoofden «of 4,000,000 nederl. kannen water bcdraegt. DUYTSCHLAND. weenen, 4 mey. Het is zeker dat 106,000 Russen door Galliciën binnenrukken en 29,000 door Buckoviniën en Transyl- vaniën. Den 11 zyn deéze 106,000 man in 6 division binnen gemarcheerd, eene van 17,000 en de andere van 16, 26, 17 en 6,000 man. Twee reservekorpsen zyn te Tomarzorn gebleéven, 12 mylen noord-west van Lemberg. Den afgeve'êrdigden Bruck is plotseling uyt Milaen te Triest aengekomen. Het schynt dat er gewigtige tvdingen zyn. Den telegraef hééft den geheclen namiddag gewerkt. Deézen morgend is den heer Bruck weder vertrokken, om met Radelzky te confereéicn. Frankfort, 7 Mey. Eenen oostenrykschen soldaet hééft eenen bewooner eener herberg gedood. De gisting en zamen- seholingen zyn groot in de stad. Een oostenryksch korps, is naer de poort gezonden, naby de plaels waer dit gebeurd is. Het is ten hoogste verbitterd en den correspondent zegt, dat hy hun de geweêrcn hééft zien laeden. Den yzeren weg van Elberfeld is opgebroken. Generael Gorgey héén te Chennilz een berigt uytgegeé- ven, luydende als volgtHy, die de bankbiljetten, het zy oostenrykscheof hongaersche niet aenneémt, word opgehangen. DRESDEN, 10 mey. De wapens worden voortduerend af geleverd. Leipzig Saxen11 mey. Verscheydene opperhoofden van den oproer van Dresden zyn aengehouden, onder anderen den Rus Bakunin, en het hoofd des cerkels Hubner. Zy zyn naer Dresden gevoerd. IIONGARIEN. neérlaeg van ban jELLACiiicu. pesth, 4 mey. Het leger korps van den ban Jellachich dat 8000 man sterk is, en te Warasdin aengekomen, is volkomen, den 1, dóór de Hongaren verslaegen geworden. In eenen brief van Kreuz geschreéven en die in handen der Magyaren gevallen is, reglveërdigde den ban de verdeelingzyner troepen, bekent dat hy neérlagen hééft moeten vcrdueren; maer hoopt weldra het geheele banaet te onderwerpen. oproer te funfkirchen. Eenen oproer is aldaer uytgebor sten. Deu keyzerlyken standaerd is neergetrokken en de dry- kleurvlag is opgesteéken. liet garnizoen hééft de stad moeten veriaeten. Den ban hééft troepen derwaerts gezonden, om baer eene oorlogschatting van 100,000 guldens op te leggen, zonder welke de stad zal geboinbardeérd worden. De troepen zyn den 4 des avonds naer Funfkirchen gekomen. Kaposvar hééft zich voor de Hongaren verklaerd. F RAN SC IIE REPUBLIEK. parys, 15 mey. Eenigc dagen geleden wierd te Suresnes eenen persoon aengehouden Bourrcau geheeten, die het peérd van den president der republiek, welken daer passeerde eenen slag had toegebragt; hy wierd daedelyk naer den depot der prefectuer overgebragt.Uvt genomen inlichtingen vernam men, dat Bourreau den dag van dit voorval gezien was met eene karabyn gewapend. Dit gaf aenleyding tol nader onderzoek en men ontdekte eyndelyk by den genaemden Bacherot, waer Bourreau zyn wapen vcrkogl had, byna een geheel arsenael. Ongeveer 200 geweèren, 400 sabels, pistolen en zelfs tot kanons op welke men 80 a 100 kogels kon laeden, wierden in beslag genomen. Daerby ontdekte men nog in zyne, boeken, dat hy onlangs eene groote menigte wapenen verkogt had. Bacherot is aenge houden en ter beschikking van den procureur der republiek gesteld. Heden hééft het gouvernement van generael Oudinot de volgende telegrafische depeehe ontvangen gedagteekend Paolo 8 mey- De 3e brigade en het 16e regeinent ligte infanterie zyn gelukkiglyk ontscheept: de magt van hel expeditie korps is zeer voldoende om den invloed te haudhaeven, dien Vrankryk in dit land moet hebben. Van morgen af, trekt het leger korps voóruyt, ten eynde stand te neémen aen de westerzyde der stad. Ik ben goed versterkt te Fremicino. Den zedelyken en den gezondheidstoestand van de troepen laeten niets te wenschen over; ter uitzondering van een dertigtal gekwetsten, hééft het romeynsch gouvernement geenen enkelen krygsge- vangenen, noch zelfs het minste wapen in handen gekreégen. Parys, 14 Mey.Men wéét dal de expeditie van Vrankryk en Napels in Italiën hééft plaels gehad, in overeenstemming van een congres te Gaëta. Wy kunnen thans verzekeren, dat den nuncius eene nota aen den minister van buytenlandsche zac- ken gegeéven hééft, waerin kardinacl Antonelli protesteert legen de afstelling van dien prolegaet te Civita-Vecehia en verscheydene andere ley ten des generaels, als strydig met de besluyten te Gaëta gcleekend. Pater Ventura, die op den dag van den aenval door de Fransche troepen, Rooinen vcrlaeten hééft, is te Parys aen gekomen. Den minister van binucnlandschc zaeken had eene de peehe afgekondigd, eyndigendc als volgt: De woelzieken wagten slegts eene vyandige stemming af, tegen het ministerie, om de barricaden op te riglen en de juny-dagen te herbegin nen. Parys is rustig.ln de zitting van gisteren zyn hierover hevige inlerpellaliën geweest door de lieeren Millard en C. Thomas. Deu heer Laroche-Jacquelein zelf hééft gezegd, dat hy tot nu toe het ministerie altyd hééft ondersteund, maer nu, zyn geweélen hem dwingt, van de hoogte der tribune, eenen zoo schandelvken akt te laeken. Men hééft in die depeehe een middel gezien, om de kiezingen gunstig te mackcn vóór het ministerie. Den heer Millard stelt het volgende ter stemming vóór: De vergadering, de telegrafische depeehe van 15 mey des ministeries laekende, gaet over lol het dagorde. De stem ming zal openbivven lot dat er 500 stemmers zyn. Het dagorder is aengenomen met 519 tegen 5 stemmen. Dit zal vóór uytwerksel, de verwydering van den lieer Faucher hebben. Een dagblad beweert, dat de Romcynen en de Fransche wéér handgemeen gewéést zyn. Na eenig verlies van dooden en gekwetsten, hebben egter de Fransche eenen stap voóruyt gedacn. TVDINGEN UYT ITALIËN. Den Journal des Débals geél't hel volgende verslag over den toestand van Rooinen, in gevolgede laetste tydingen: De tydingen uyt Rooinen zullen niets belangryks meer opleveren vóór de aen komst der laetstgezondene troepen te Civila-Veechia. Erblyflnu te weélen welk bcsluyt het romeynsch gouvernement zal genomen hebben in tegenwoórdigheyd van den koning van Napels, die aen het hoofd van 12,000 man in optogt is, cn vooral is men nieuwsgierig om te weélen wat het fransch expeditie-korps in deéze omslandigheyd zal doen. Het is overtollig de oflicieéle dcpechen dóór gissingen of gerugten, zoo als men er dagelyks uylstrooyt, te willen voóruyt snellen. Men merkt reeds sedert ecnigen tyd op, dat de fransche overdreévene dagbladen alleen, brieven uyt Rooinen ontvangen en dat al hunne correspondenliën zoodanig opgesteld zyn, om de derikwyze te misleyden en de losbersling der regeéringlóos- heyd te verhaesten. De andere dagbladen ontvangen niets van Rooinen. Wy die daer dry correspondenten hebben, die ons altyd allebelangrykefeylen nauwkeurig gemeld hebben, hebben sedert 8 dagen geenen enkelen brief van hen ontvangen. Wy be sluyten hieruyt dat de brieven agtergehouden worden, behalve die der overdreévene party. 'Verscheydene der byzonderste inwooners en leden van den gemeeute-raed te Civita-Vecehia hebben aen den president der fransche republiek eenen brief geschreéven, in welken zy hun spyt uytdrukken over de gebeurtenissen van Roomen. Zy schryven egter die gebeurtenissen meest toe aen de talryke vremdelingen, welke de stad bewoonen, even als aen eenige overdreévene republiekaenen die de andere burgers beheer- schen. Verder beklaegen zich de teekenaren van den brief, over de tocgeévendheyd, met welke, de oproerigen te Civita-Vec- chia behandeld worden. Zy zyn vooral misnoegd van het gedrag van den vice-consul en al de beambten van het fransch consu- laet. Eyndelyk aenzoeken zy den president dien slaet van zae ken te doen ophouden, en aen hunne ellende een eynde te stellen. Volgens eenen brief uyt Roomen van 5 mey, zou het korps van Garibaldi de napolitaensche voorhoede uyt 2000 man be- staende, verslaegen en verspreyd hebben. Dit gevegt zou naby Albano plaets gehad hebben. 150 krygsgevangenen en 2 kanons welke men op de Napolitanen veroverd had, wierden te Roomen binnengebragt, op het oogenblik dat den correspondent zynen brief sloot. Eenen brief van Civila-Vecchia aen épn Times gestuerd, gééft de uytleggingen over den toestand der troepen te Paolo. Dien brief spreekt ook over den goeden geest en kragldaedig- heyd die de troepen bezielen. Het schynt, zegt den schryver, dat Garibaldi en Mazzini meester zyn te Roomen en dat by de laetste verdediging de stad zal geplunderd wórden. (Langs DuylsclUand.) Men schryft uyt Meslre, 7 mey, aen de Wiener LeilungMaerschalk Radelzky, de inwooners van Venetiën tot onderwerping acngemaend hebbende, en den. toe- gestaenen uytstel vrugteloos verloopen zyndc, is het bombar dement van Malghera den 6 herbegonnen. Reeds is de tweede linie geinaekt en men begint de loop- gragten te openen. Men denkt egter niet dat het garnizoen zicb tot het uytersle zal verdedigen. Ninove, 14 Mei 1849. Aen den Dcnderbode Toen by ons, in uw blad van den 6 dezer, de vragen gelezent werden nopens het schoolhouden van onzen vrederegter, hebben Wy dezelve met walg afgekeurd oin dat men hem daer mede een leed wilde doen waer by bel zekerlyk niet verdiend beeft, en den leergang der jongelingschap ónzer stad boosaerdig zocht te verhinderen, hetwelk zeer verachlelyk is. Met verwondering en veronlvvaerding hebben wy dan giste ren, in uw blad, de twee brieven gezien waer by een van ons, op eene wyze dal er hier zich niemand aen misgrypt, dwaes eu vermeten word aengewezen als of by de schryver ware van die versmadelykc vragen; wy zullen ons niet verlagen met op- de overige snoode redens van deze twee brieven„te antwoorden, maer alleenelyk doen zien de onbedachizaemheid van de snullen die dezelve hebben opgesteld. Hadden zy eenig gezond oordeel zy zouden welen waer toe men, volgens gekend gedrag, in staet is; en de minste overweging zou hun overtuigen dat ieder een niet dom genoeg is om iets le begaen waer door men de algemeene misachting op zich zelve zou trekken. De zelfde man die alom vrymoedig is, zynen vyand stout in het oog mag zien, zyne belangen opoffert om onregt cn misbruiken le bestryden, en al wat eerloos is durft verachten, zal altyd te veel karakter hebben en te edel denken om lot een dom boozen aenval zynen toevlugt te nemen. Ofschoon onnoozele en kwaedaerdige mensehen alleen aen de aentyging die wy bedoelen, geloof kunnen geven, hebben wy bet noodig geacht daer tegen le protesteren, tevens onze verwondering te kennen gevende dal den Dcnderbode, waer- schynlyk met de zaken genoeg bekend om ook de aentyging tegen ons begrepen te hebben, of die ten minsten zien kon dat deze aentyging niét gerigl was lol den dadelyken hem beken den schryver, de twee ligtveerdige bl ieven heeft medegedeeld, zonder eenige bemerking, alhoewel hy somtvds zulks gedaen heeft, en alzoo niet belet beeft dat de minste verdenking werd opgevat légen onpligligen. Zyne onparlydigheid mackte hem dit echter ajlezins tot pligt. Wat ons betreft, slaen wy toe, dat den naem van den schry ver der gemelde vragen bekend gemaekt worde, en wy ver zoeken, voor deze letteren, eene plaels in het eerste nummer van den Dcndcr-bode. (Get. P. I. De Deyn.M. De Deyn.) Voor wat de berisping betreft die ons de heeren De Deyn hier tocdouwcn om dal wy de hvec brieven zonder eenige bemerking: hebben medegedeeld zullen wy hun ronduyt zeggen dal wy zulks na overleg gedacn hebben. Hel gcdagl kieam ons ook le binnen dat deéze stukjes legen hun gerigl waren, maer ivclvoegelykheyds- halve mogtcn wy zulks van de schrijvers zonder proef niet onderstellen, cn nog veel min van de heeren De Deyn vcrwagten dal zy deéze zweep als op hun gelegd zouden acnzien of hebben laclen blyhenhel géén, volgens ons, eenen groolen misslag is. In alle geval bekennen wy dal, om alle verdenking nopens MM. D.D. le voorkomen, wy zeer wel zouden gedacn hebben le zeggen dal wy geloofden dat de schrijvers der twee brieven nevens 'l cy gcslaegen hadden, gelyk hel ivcéxcnlyk is indien zy op de heeren De Deyn gemikt hebben. Men zal dit ten anderen uyt den hier volgenden brief van den vraegcr konnen bemerken. Ninove, 15 Mei. Heer Opsteller, zoudt gy gelieven de volgende regelen mede te deelen in antwoord op de twee brieven uit Ninove in uw geachte blad van zondag opgenomen Myne eenvoudige vragen over het schoolmeesterschap onzes vrederechters sehynen een koppel losbollen in 't harnas ge- jaegd en hun de hersens zoo zeer verdraeid te hebben, datzy wit voor zwart en zwart voor wit nemen. Gelyk de ezels alles vuil maken waer zy den snuiter aen steken, zoo doen de dom koppen wanneer zy de pen opvatten om eene zaek te verdedi gen, die, al ware zy nog goed, door hun dwaes geschryf slecht wordt. Geheel Ninove is overtuigd dat de twee bekrompen schryverkens eenen slechten dienst aen hunnen vriend heb ben bewezen, maer Ninove moet ook weten dat zy in hunne dolheid eenen pyl gelost hebben op een persoon die zoo vreemd aen de vragen was dan zy zelve. Nu, het zy, dat de ouders welke jongelingen ter school by den magister-rechter zonden, zich getroosten indien hydeze niet meer aenvaerdt; men snydt de kinderen slechts 't hair af om te beletten dat er vuiligheid onder gekweekt worde. Op de twee eerste vragen door het laetste briefje gedaen, antwoordt ik neen, op de derde dat de leeraer 't meest verliezen zal. P. K. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zittingen van 44, 15 en 46.De kamer heeft byna zonder dis cussie, het ovcrzigl geëyndigt van het wcls-ontwerpdat den straf wetboek der koophandelmarine wyzigt. Het wels-onlwerp, waerby aen den minister van juslicie een krediet van fr. 800,000 word toegestaen, om\in de gevangenissen, lynwaden voor den vremden bestemd le doen verveërdigen, is met cenpaerige stemmen aengenomen. Den heer Cools gééft, in naem der centrale sektie, verslag over de amandementen welke den heer minister der finantiën en M. deBrouckerc, aen de wel op het suyker gedaen hebben. Deéze dis cussie is. geëyndigd.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3