ZONDAG 27 MEY 1849. DERDEN JAERGANG.—Nr 141. AELST, den 26 Mey. DID ERIK MARTENS. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoneen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry inaenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hv mag op onze onpar- tydi"heyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaets in onze kolon- nenverleencn en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochucren, schrifien, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen dcszelfs opsteller zal wor den toegezonden. Do naemen der persoonen die ons èenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen gcheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geenè stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word vcrzogl alle artikels, annoneen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk acngaet. CUIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE De persoonen welke voor den aenstaenden trimes- tér aen den Dender-bode inschryven, zullen al de. Num mers van heden tot 1 July kosteloos ontvangen. Gelyk er in onze conditiën vermeld staet, mogen de belanghebbende dievoór eengeheel jaer ingeschreèven zyn, alle dry maenaen tien regels gratis in de aankondigingen plaetsen. Y\y roepen de aendagt der neêringdoende persoonen op deeze buytengewoone premie in. Toch eyndelyk mogen wy de zoete hóóp koesteren dat onze stad eerlang het aendenken van een haerer edelste kinderen uyt het stof der vergeélenheyd zal zien verry- zen en het zelve zien pryken nevens de geheugenteekens van de wereldberoemde Rubens, Simon Stevin, Vesalms en meer andere helden die dóór hun schrander vei stand de eeuwen zyn voóruytgegaen en de fondamenten der maetschappelyke beschaeving hebben gelegd. Wy mik ken hier op' Dirck Martens, op hem die over omtrent vier eeuwen den eersten in onze Stad en de Nederlanden de boekdrukkunst invoerde en aldus, na den godsdienst, de eerste verlichtingsfakkel in deeze streéken hééft aengestoken en verspreyd wy mikken op hem die ons land met eene kunst begiftigde welke als het bewaer- zout van 's menschens vernuft moet aenzien worden en deszelfs weldaeden tot onze laetste naneéven overzetten. En no"lans zyn er reeds dry eeuwen en half verloopen zonder dat het nageslagt aen een weêrdig gedenkteeken van dien onsterfelyken man gepeysd üebbe, van dien onsterfelyken man,' zeggen wy, en dit met eene dobbele reden, want niet alleen bragt hy hier den eersten de boekdrukkunst in ons land, maer wydde tevens zyne da gen toe aen 't schryven van geleerde werken en aen 'ton- derwys van vremde laelen in de aloud vermaerde hooge schóól van Loven waervan hy eenen der vermaerdste leeraers was. Wy zullen de bespiegelings-spheér van 't verledene veriaeten zouder ons op te houden met de oorzaeken die eenen akt van regtveêrdige erkentelyk- hevd jegens de gedagtenis van den hoogstverdienstelyken Martens hebben verhinderd, wy zouden daer niets by winnen, en voor zoo veel wy het tydstip van haeie vei- heerlyking met vaste schreden zien opdaegen, zullen wy ons te vreden houden en intusschen onze stad geluk wenschen over den trotee die haer staet te vei eieren en die haer by het nakomelingschap zal verheffen. Indien wy "ons met het verledene niet bezig houden, anten wy het egler eene strenge pligt eenen wclgemeen- den dank en lof te betuygen aen onzen agtbaeren stads genoot, den heer Advokaet De Smet, die sedert vyflig bieren aen de verhelling van Martens gedagt en gewerkt heeft, die nu, ofschoon naer den gezegenden ouderdom van tachtig jaeren rcykende, nog al zyne rustueren zal opofferen om het bééld van den held der nederlandsche beschaeving op een voetstuk van onsterflykheyd te hel pen verheffen. Den hoogen ouderdom van deézen kunst- en lettervriend is vóór hem eene des te schoonere eerekroon omdat hy geheel zynen langen levensloop aen de studie toegewyd hebbende, op deszelfs eynde nog moed genoeg gehad heeft van op eygene kosten een werk over de uytgaeven en historische schriften van Martens in 't licht' te geéven dat zynen boezemvriend, wylen M. De Gand had begonnen, en 'twelk den wel eerweer den Pater Van Iseghem, studie-prefekt in ons Collegie, op verzoek van den agtbaeren heer De Smet, na véél en moeyelyke opzoekingen heeft gelieven te voltrekken. Aen deéze twee letterminnaers wenschen wv veel geluk omdat eerlang hunne vuerige wenschen zullen verweé- zenlykt worden naemelyk het standbeeld van Dirck Martens op een praelstuk te zien schitteren. Wy mogen deéze regelen niet eyndigen zonder onze welgemeende dankbetuyging toe te stieren aen M. Rogier, minister van binnenlandsche zaeken, welken de hooge verdiensten van Martens na weerde schattende, het als éene geheyligde pligt gerekend hééft eenen oproep tot geheel het land te doen op dat elk wie het believe zynen oflferpenning op het altaer der nationale erkentenis zott neérleggen. Den oproep van den heer minister aen al de gouver neurs, is te merkweêrdig dan dat wy deézen in zyn geheel niet zouden mededeelen, wy vermeenen dat het onze geagte leézers zeer aengenaem zal zyn deés waerlyk leerzaem stuk te bezitten, wy hebben hetzelve zoo als volgt uyt den Moniteur vertaeld NATIONALE INSCIIRVVING TOT BET OPIIEGTEN VAN EEN STANDMSÉLD IN DE STAD AELST AEN DIDER1K MARTENS. Brussel, 19 mey 1849. MYNHEER DEN GOUVERNEUR! Eenen der trekken die het karakter eens volks meest vereeren, is den eerbied dien het loedraegl aen de gedagtenis van groots mannen welke, zyn verleden verluyslerd hebben. Sedert dal Dcl- yicn als onafhaiiglykcn staet vastgesteld is, lieéfl men het zyne openbaere placlscn zien verderen met afbeeldsels van krijgshelden, geleerde, en vermaerde kunstliefhebbers van welke de. geschiedenis den roem aen 'l zelve lieéfl nagelaeten. Het gouvernement, de ge meenten, de burgers persoonelyk hebben aen dit werk van erken tenis en van billyke nationale trolschheyd deel genomen. Eene nieuwe gelcgenheyd bied zich aen om te bewyzen dat de natie hel geheugen weel te vereeren van mannen die eene verhe vene plaets in haerc jaarboeken hebben. Deézen aen wie deéze eer zou toegekend worden, schynl uyt onder de stiglers der boekdrukkunst. Diderik Marlens, eenen der eerste, zoo niet den eersten en de Nederlanden hield zich met de boekdrukkunst bezighy was den meester en versprcyder dier kunst in hel ccntracl Europa, gelyli Aldus Manucius liet geweest was in 'l zuyden van Europa, hel géén hem den bynacm van Aldus der Nederlanden deed geéven. lieden nog verwekken de uytgaeven die zyne drukpersscn voorl- bragtcn tic verwondering der boekminnaers. Diderik Marlens wierd geboren te Aeist Den wcnsch is in deéze stad gcüyl dal de gedagtenis van den beroemdsten haerer zoemen door eene openbaere gcdenksuyl gevesligel wierde, Hel gouvernement heeft dit gedagt met zyne goedkeuring bejegend-, liet wilt liet zelve helpen verwcczenlykcn, en geloop het algemeen gevoelen te gemoet te gacn met door geheel hel land de bylreeding lol deéze hulde bcieyzing te bewerken. Hel schynl, inderdaed, vóór Relgien, land van vryheyd, als eene pligt te zy n zich gansch en geheel te vereenigen ter verweé- zenlyking rlcczcr pleglige hulde te bewyzen aen de verhevene kunst die zoo kragldaediglyk medegewerkt heeft aen den voort gang van 's menschens denkbeelden en de verovering der slaet- kundige waarborgen. Gelief, M. den gouverneur, inschrijvingen te doen bewerken m de voörnaemste plaelselykheden der provincie die gy beslucit, lei Opregling van een standbeeld ter cere van D. Marlens. De geleerde korpsen, de letterkundige en wectenschappelyke maelschappycn, de bcslueren van openbaere bibliotheéken zullen zich ongelu-ylfcld verhoesten hunne poogingen te verecnigen en zich aen 'l hoofd deczer manifestatie te plaetsen. Gy zult ook, ik twyffcl cv geenzins aen, op de hragldaedige medewerking der drukpers mogen reke nen, die, aldus hacren tol aen de gchcugenis van Marlens betac- lendc, eene rol haerer zending tvcêrdig, vervullen zal. Met behulp ran bijzondere giften die zullen ingezameld wor den, met de onderstands gelden van den start en de bijzondere bydraegen welke hel gemeentebesluer van Aclst en wacrschynclyk den provincialen racd van Oosl-Vlaenderen zullen stemmen, zal men er zoo ik hoop, in slaegen, om de kosten te bestrijden van het bronzen standbeeld dat aen I). Marlens op eene der openbaere plaetsen der stad Aelsl zou opgeregt worden. Hel gouvernement zal alle zorg hebben op dal de uylvocriny van dit kunststuk aen de verhevenheyd van deszelfsvoorwerp en aen zyn nationael karakter weérdiglyk beantwoorde. Den Minister van 't inwendig. Cu. Rogier. (1) Niet alleen wierd Dirk Marlens te Aelst geboren, maer 't was ook te Aelst dat de drukperssen van den groolen man de eerste geplaetst zyn geweest, en waer de eerste zyner gevrogten hel licht zagen in 1475 en 1474 naemelyk zynen Speculum conversionis peccalorum en vyt andere; dan verder van 1487 lot 1492 verselieénen te Aelsi. by Martens verselieydene andere werken. {Nota van de redactie.) AENBELANGEND BER1GT. Zoo liaest de inschryvings- lyst dóór ons gemeente-besluer zal aengekondigd zyn, zullen wy ten onzen bureele ook eene lysl opetien en porren onze conD'alers en zuster aen zulks ook te doen op dal de inzame lingen ter voltrekking van liet nationael werk lor eere van Martens, zouden vergemakkelykt worden. Wy zullen dus alle giften hoe Ueyn die ook zyn als tcekens van vaderlandsliefde en erkentenis ontvangen en in d'handen der bevoegde overlicyd storten. Wy vraegen hier aen ons communael hestuer of hel niet goed zoude zyn eenige listen in de voóruaemSle herber gen ouzt r stad ter inleekening te deponeéren opdat elkeen ei geinakkelyk toegang hebbe en zonder opzigt zyne jonsle 't zy groot of kleyn kunne loonen. Voorleden dynsdag hééft onzen gemeenteraed zich in open bacre zitting vergaderd welke wy niet hebben konnen bywoonen om dat wy zulks niet wisten. Wy konnen dus liet verslag niet mededeelen van 'l géén er verhandeld is. Naer wy vernomen hebben, zou er over de zaek van liet opleregten standbeeld ge handeld zvn geweest ais ook over de vermindering van hel personneëi der lynwaedmeétery, doch wy kennen er geenen uylslag van. Wy vraegen in 't belang van 'l publiek dal de openbaere zittingen ten minsten een paer dagen te voóren aen gekondigd worden op dat elkeen er zich zou konnen.naer rege len. Als den gemeenteraed óórdeelt zyne zaeken wel te doen lioefd er niet gemoescld te worden met op ontyden en zonder dat er iemand gedagt of kennis van lieél'l eenige slagen dei- werkklok te laeten 'hooren en dan omniddelyk openbaere zit ting 1c houden. Wy zouden liet verslag acht dagen nytstellcn en het uyt onzen confrater, het Verbond ovcrneémcu, maer ongclukkiglyk mogen wyslegts op dcegtlieyd of vegtzinniglieyd van dit blad steunen gelvk op eenen geknakten solferstek, en aldus zonden wy onze medeburgers helpen blinddoeken en ver- lcvden. Dan, wy hoópen dat ons gemeentebesluer niet zal ha- pelen onzen raed ie volgen ten ware liet de openbaerheyd vreesde hel géén men zal konnen opmerken en vóór zeker houden indien er geen gevolg aen eene zoo billyke vraeg ge- geéveu word. Het Lovensch-Nieuws poogt zyne leézers op le vyzen dat wy onzen confrater, den Couriuer de Louvain uyt spot als een der Ireffclykstc weekbladen gcLilehl hebben; wy zullen aen '1 Lovensch-Nieuws zeggen dal, vóór wat hem betreft, hyden Courricr de Louvain mag aenzien vóór 't géén hy goedvind, maer dat hel geenzins het werk is van een treifelyk man eens anders woorden ie verdraeyëu of vcrkeerdelyk uyt le leggen. W y lierliaelen liet dus met volle overluyging dat den Courricr de Louvain in onze oogen en in die van menigvuldige onzer confraters met welke wy nauw verhonden zyn, een aglbaer en beslgesclireéven weekblad is 't gcén wy gerustelyk aen wie liet zy Ier leézing durven aenraeden. Het rapport der centrale seklie, belast met liet onderzoek van den budget der binnenlandsche zaeken, is in tie kamer tivigedeeld. Met vyf tegen twee stemmen heeft die seklie beslist dat den Staet de geestèlykc inspectie van hel leeger onderwys niet meer zal bezoldigen. De som, hiervóór op liet budget ge- bragt, word cvenlwel behouden, aengezien dezelve wel besteed zal'konnen worden. Wy zullen op deéze zaek in ons volgend IV terugkeeren ter zeiver tyd dal wy over 't onderwys handelen. Men léést ill den Politique: Wy verneémen dat M. den mi nister der openbaere werken zyne dimissie hoéft neérgelegd in handen des konings.Wy neémen dit nieuws maer onder alle vóórhellend op, en gelooven dat deéze demissie maer moest ge- geéven worden na de sluytingder zittingen.» Isgeleugenstraft. Volgens het brusselseh dagblad la Nation, zou er kwestie zyn

De Denderbode | 1849 | | pagina 1