BEKENDMAEKING. den aenstaenden trimés- ZONDAG 5 JUNY 1849. DERDEN JAERGANG.—Nr 142. AELST, den 2 Jimy. Dit ltlad vcrschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagtcckening ran ilen daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeid op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 eentimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle (fry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen vetieenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CüIQtlE SUUM. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in. ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat deu druk aengaet. DENDER-BODE ter aen den Dender-bode inschrijven, zullen al de Num mers van lieden tot 1 July kosteloos ontvangen. Gelyk er in onze conditiën vermeld staet, mogen cle belanghebbende die voor een geheel jaer ingeschreéven zyn, alle dry maenden tien regels gratis in de aenkondigingen plaetsen. Wy roepen de aendugt der neèringdoende persoonen op 'deéze buytengeicoone premie in. VLUGTIG OVERZIGT. De Fransche nationale vergadering, welke vóór een groot deel uyt woelgeesten en oproersloókers was samengesteld, heeft zaterdag met het grootste hertzeer haere eygen uylvaert bygewoond. Het meeslendeel der mannen die de bloedkokarde op den hoed en nog meer in 't herte droegen, zyn dóór de openbaere denkwyze uyt de nieuwe wetgeévende vergadering gebannen, mogende de overtuyging met zich draegen dat zy veel kwaed aen hun vaderland" hebben toegebragt doch niet al het kwaed wat zy zouden hebben, willen toebrengen. AVel is waer, hunne gevaerlyke kopstukken zetelen nog gedeellelyk in de nieuwe wetgeéving, en eenige andere rustminnende en treffelyke vertegenwoordigers zyn er uyt verwyderd, maer toch is het getal van vredclievende'en opregle vaderlanders er zeer merkelvk vermeerderd zoo dat de verderyers van 't algemeene best zich voortaen met eene volkomene magteloosheyd zullen geslaegen zien en hunne omwentelings- en bloedplannen on- uytvoeVlyk worden. Met een wóórd, passen wy aen de oude vergadering het tegenovergestelde van 't volgende toeEene beminde koningin van Yrankryk kwam te sterven, en den koning, welken haer uytermactc lief gehad had, zeyde: 'lis 't eerste hertzeer dal zy my aendoetdat Yrankryk nu over T af sterven der Vergadering zegge 't is 't eerste genoegen dat zy my gcdacn hééft, 't is d'cerste weldaed die zy 't land bcweczen heeft. Ondertusschen verwagten wy alle dagen een nieuw ministerie waervan verscheyde oude leden zullen deel maeken als heb bende zy wel van 't vaderland verdiend. De zaeken van Roomen verwagten eerstdags eene oplossing, en deéze zou reeds lang ten gunste van Pius IX gedaen zyn, hadden de triumvirs en hunnen slegten aenhang de bevolking niet onder 't schrikbewind gedrukt gehouden. Roomen ziet duydelvk zynen algeheclen ondergang indien de hevligschen- dende factie blyft lieerschen; de factie zelve ziet haère magte loosheyd om den welstand in de Roomsche staeten te doen weerk"ceren, maer dóór eene gevloekte trolschheyd en onver- zaedelvke heerschzugt geslaegen, zien de bedriegers met önt- zeggelyk spyt dat de staelsteugels hun gaen ontsnappen en dat zy dan ook waerschynlyk hunne schandaklen op eene voór- DE MISKENDE GETROUWDE YD beéldige wyze zullen te boeten hebben. Dit voóruytzigt knaegt hun aen 't herte en is de voórnaeme zoo niet de eenige beweeg reden welke die plunder- en moordbendezich zoolang mogelyk aen 't bewind doet vastklampen. De Oostenryk-Hongaersche kwestie die sinds eenigen tvd meer en meer verwikkeld was, schynt thans eenige hóóp van opklaering te bekomen, eensdeels dóór de ontzaggelyke magt die Hongarién dagelyks insluyt, en andersdeels dóór de eygene schuld des voórnaemen "aenvoèrders van den Ilongaerschen oórlog die d'onvoórzigtigheyd gehad heeft zich vóór de repu bliek geneygd te toonen. De llongaerschc bevolking die vóór vryheyd en onafhanglykheyd haer goed en bloed te pande stelt, schynt begreépen te hebben dat in 't algemeen de repu blieken van deezen tyd veéleer tyranny dan ontvoogding of vrymaeking medebrengen en aldus de zenuwen van 'sstaels welzyn verlammen. Roomen is nu republiek, er beslaet noch vryheyd, noch onafhanglykheyd, noch gelukYrankryk heeft ook de republiek uytgeroepen en de zelve met stroomen bloeds bezegeld, maer alles heeft er lot dusverre vóór den despotieken wil van eenige oproerlingen geweéken, en den weynigen wel stand dien Yrankryk onder zyn koningdom nog genoot, is ver anderd in eene zee van ellende; verscheydene andere kleyne republieken hebben zich in Italiën opgevormd en zyn als eeuen droom verdweénen, met zich slcépende het weyuig gemak en de weelde die er de volkeren smaekten en rookende puynen van bloed en verdelging agterlaelcnde. Aldus vrcezen wy dat Hongariën zal vaeren blyven de aenvoerders op de repu bliek aendringen de invloedhebbende hongaersche prinsen die alles vóór de afscheyding van Oostcnryk opofferen, zullen hunne hóóp op de kroon van Hongariën zien verdwynen, zy zullen voórtaen alle medewerking weygeren, de moedeloosheyd zal zich in dit heroïek land laeten gevoelen en Oostenryk, ondersteund dóór hel maglig Rusland, zal wélligt met eeneu slag de geheele Hongaersche magt verpletteren en de natie wederom aen den yzeren pael der slaeverny vastklinken Ondertusschen zien wy geheel Duytschland als eenen bruy- sendeu vuerberg in beweéging, overal wilt men met T zwcèrd in de vuyst voórregten en vryheden vóór welke men misschien nog onryp is van de vorsten afpersen de vorsten, aen abso- lulismus gewoon, moeten in geduerigen angst de uytkomsl van die vreeslyke volksomwentelingen te gemoet zien zonder dat zy, even als eertyds, mogen of durven zeggen wy willen het zoo en niet anders, want dergelyke tael aen meer dan een ge kroond hoofd het leven kosten zou. Mynheer P.... had eenen hond genaemd Muphty, dien hy zeerlief had. Als hy zekeren 'dag op het land twaelf honderd guldens moest gaen ontvangen, ging hy te peèrd, en Muphty miste niet van hein te vergezellende beest is oog-getuvge van alles; zy ziet Mynheer- P.... geld lellen en hertellen, het zelve zorgvuldiglyk in eenen zak doen, en meteen vergenoegd gelaet weder op zyn pcêrd slappen. Muphty néémt deef in hel genoegen van zynen meester; hy slingerd zieh, springt rondom hem, 'en bast als om hem geluk te wenschen. Omtrent het mid den van den weg is Mynheer P.... genood/aekt af te stappen; hy bind zyn peèrd aen eenen boom, eu gaet aglcr eene haeg zig verwyderendc word hy indagtig dal zyn geld op het peèrd gebleéven is, en van den eersl-komenden konde weggedracgen worden; hy gaet uyt voórziglighcyd den zak haelen, en zet dien nevens hem aen den kant van eenen bracm-bosch, alwaer hy eenigen tyd blyft: vervolgens op het geld niet meer peyzende, staet op en maekt zig gereed om te vertrekken. Muphty, die op al zyne beweégingeu lette en hem stap op stap volgde, word deéze onagtzaemheyd gewaerhy loopt naer den zak, poogt zeiven dóór verbeteringsmiddelen doen bloeyën met den grond het dobbel als na gewoonte te doen voortbrengen. Ten dien eynde komt dien rappen minister verscheyde geleerde van Brussel te benoemen om in de vlaemsche streéken de waere weélenschap des akkerbouws te onderwyzen. In onze Ylaen- deren, naemelyk te Ouderbourg, by Oostende, alwaer den boer iets meer van den akkerbouw wéét dan al de geleerde van Brussel, is zich eenen wael komen neérzetten met de gediplo- meérde zending van er zaeken te onderwyzen waervan hy nauwelyks den naem weétü Maer heden dat onzen brusselsche slimmerikken alles waenen te weéten, en dal alles hun moge lyk is, hebben wy een uytstapje naer die gemeente gedaen en er reeds eenen nieuwen boom bemerkt dien deézen leeraer van de nieuwe soort er ingebragt hééft en die den naem van Sausissenboom draegt; dien boom is zeer gedraglig en ofschoon hy slegts deés jaer geplant zy, verzekert men dat hy ten minste 500 ponden worsten of trippen geéven zal. (Het zaed kan men gratis bekomen.) Den leeraer had nog andere zaeden die de geleerde wereld niet minder zullen verwonderen, maer dit jaer hééft hem den tyd ontbroken om den grond behoorlyk te bereyden met eeue soort van mest welk hy puydendrek noemt. Hy hééft ons verzekerd dat men met d'aenstaende tentoonstel ling van Brussel groote wonderen zal zien. De Feuille tfOslcnde gééft het volgende curieus artikel De landbouwers onzer Ylaenderen moeteu zich nimmer over den leegen prys der graenen beklaegen, want M. Rogier hééft de engelscbe haven doen openen en de prysverhooging welke er uyt dien hoofde op onze merkten is ontwaerd, doet hulde aen "dit hoog concept. De Engelsche die gcenzins de vremde graenen noodig hebben, hebben hunne haven geopend om aen de Belgen en de Duytschers plaïsier te doen. M. Rogier wilt niet alleenelyk den landbouw begunstigen, maer hy wilt den dien met zyne landen op te ligten of voord te sleépen, maer dit gewigt te zwaer vindende, keerd hy weder lot zynen mees ter, dien hy by de kleederen vat, om hem te wederhouden van op zyn peèrd te stappenhy bast hv bytMynheer P.... néémt er geen agt op; hy weert zynen hond af, en vertrekt. Den hond is verwonderd dat zyne waerschouwing niet beter aengenomen wordhy werpt zich vóór het peèrd, om hel zelve te beletten van voord te gaen; hy bast zoo lang als hy kan: maer ziende dat alles vrugteloos is, valt hy het peèrd aen, en byt het op vyf of zes plaetsen. Alsdan begint den heer te vreezen dat zynen hond dul is. In zornmige geesten veranderen de vermoedens haest in zekerheden. Den meester van Muphty ryd over èene beék, en den hond, alhoewel hy uyt den adem is, blyft bassen en bvten, zonder dat zynen overmaetigen iver hem toelaet een weynig te drinken. Ach! myn ongeluk is dan zeker! roept Myn heer Pmynen hond is dul! indien hy iemand aentaste ik moet hem dooden!... eenen hond die my zoo getrouw was!.... Maer indien ik wagte, hy zoude my zelf wel konnen by ten.... ivcl-acn 'l is eene pligl.... Na deéze wóórden néémt hy eene pistool, mikt en schiet, zyne oogen afwendende; den hond valt, keert zig al spartelen naer zynen meester, en schynt hem zvne ondankbaerhevd te verwvten Mvnbeer P.... rvd al sidde- Yoórleden zondag hebben de wapenoefeningen vóór de burgerwagt alhier geene plaets gehad, de kapiteyns hadden respecticvelyk hunne kompagniën daer van onderrigt. Elkeen vérwagtte zich aen dien rustdag uyt hoofde van het groot feest van Sinxen, en hierin is de overheyd der burgerwagt hoogst pryslyk. Maer zie eens hoe onnoozel zornmige gazetschryvers konnen zyn; onzen bedorven konfraler, zegt dat den heer kolonel dien rustdag verleend hééft niet omdat het Sinxen was, maer wel omdat hy van den voortgang der garden zoo zeer te vreden is Onzen konfrater moet aen den heer kolonel weynig godsdienstige gevoelens en weynig eerbied vóór de grootste feestdagen der II. Kerk onderstellen met te denken dat deézen niet vreden zynde, op den eersten Sinxcndng de garden tegen alle betaemelykheyd zou doen exerceérenü Yoórwat ons betreft, wy denken met geheel de burgerwagt, onzen fyncn bedorveling alleen uytgezonderd, dal den heer kolonel rust op dien hoogen dag verleend hééft eenvoudiglyk omdat zulks betaemde wegens den eerbied dien hy zoo wel als den minsten aen de instellingen onzes heyligen godsdienst verschuldigd is, wel weélende dal men dezelve noch openbaerlyk noch heymclyk kan miskennen ofvertreéden zonder Gods vloek of de algemeene veragting van alle treffelyke ménschen in te loopen. Dat het Verbond in 't vervolg zoo onnoozel niet meer zy de domme vleyery zoo ver te dry ven van hierdoor de christelyke gevoelens van eenen zvner voóinacmste patroonen te doen verdenken; nogtans wilt onzen konfrater den heer kolonel malgrc bon gró bewierooken, wy zullen hem slof genoeg geéven om ge- duerende twee jaeren dit vuyl pluymstrykersambt te ver vullen. Dat hy ons dit gelieve te"laeten weéten. rende voord; hy keert zich om, en Muphty hein aenziende, roert zynen zynen steêrt, als om hem den laelsten vaerwel te zeggen. Mynheer P.... vol leedweézen, word beweégd om van zyn peèrd te gaen, en vóór zynen hond eenen hulpmiddel te zoeken: een ovcrblyfsel van schrik wederhoud hem hy ver volgd droevig zynen weg, overgeleverd aen het spyt en de wanhoop: hyWeét niet hoe deéze vreede daed uytwisschen; hy zoude alles geéven om zyne misslag te herstellen, indien hy mogelyk ware, en hy vervloekt duyzend mael zyne reyze. Ondertusschen peyst hy op zynen zak met geld, en dien niet ziende, word indagtig waer hy den zeiven gelaeten hééft; dit is vóór hem een licht, het welk hem het misbaer en de rae- zernyvan den ongelukkige!» Muphty verklacrd. Hy keert ge zwind weder om zyn geld te haelen, onder het beklaegen van zyne onregtveèrdigheyddruppels bloed die hy langs den weg ontdekt, doen hem sidderen en brengen zyne droefheyd ten hoogsten hy komt aen den braemboschmaer wie vind hy daer?.... Den stervenden Muphty, die zich lot daer gesleept bad, om ten minsten het goed van zynen ondankbaeren mees ter te bewaeren, en ben» tot hel eynde zyns levens getrouw te blvven.

De Denderbode | 1849 | | pagina 1