EENEN BLIK OP DE KAMER. De kamer hééft deéze wéék zonder veel komplimenten twee budgetten uaemelyk van binnen- en buytenlandsche zaeken aangenomen. Wy zullen niet ver over die twee budgetten uyt- weydcn omdat de beraedslaegingen weynig belang hebben opgeleverd. Dc volkskamer scliynt van de warmte te weéten, want, naer wy uyl liaere werkingen opmerken, zou zy zoo wel zes budjctten par week als maer twee aenneémen. Dergelyke verhacsling in het overweégen van de zwaersle belangen van 't land moet onze ministers wel indoor klinken want als hunne budgetten gestemd zyn, lagchen die mannen in de vuyst zeg gende gelyk zommige paeschvogels dat liet al wederom op eenen nieuwen kerf is. Egter verdient het kapittel XVIII des budgets van binnenlandsche zaeken, betrekkelyk het leeger onilerwys, eenige overwcégiugen. M. den minister van binnenlandsche zaeken hééft eenige uytlcggingen gegeévcn, welke vereyscht waren door de meening welke de midden afdeeting geuyt hoéft, over de betaemelyk- lieyd van in de aenstaende wet over die slof, te niet te doen de belooning van het geeslelyk opzigt. M. den minister hééft doen aenmerkeit dat zulks voóruytloopen was de beslissing welke de Kamer te ncémen zal hebben wanneer zy over het wetsontwerp cenc uylspraek te doen zal hebben, liy hééft in het kort bekend gemaekt dat de princiepen welke iu hel oog gehouden zyn in het opmaeken van het ontwerp, zyn, voor het burgerlyk opzigt, vergrooting van omtrek en vermindering van het getal der schoolopzienersvóór 'l geeslelyk opzigt, tus- schenkomst der geestelyklmyd, maer niet ten titel van wellelyk gezag, behoudende helooning vóór die tusschenkomsl. Zoo dat M. Rogier toch zyn anliliberael programma wilt ten uytvocr brengen en allen geestelyken invloed op het leeger onderwys belemmeren met aen de geeslelvke opzieners den minsten scliyn van wellelyk gezag te ontneéincn1 Ja, dit zien wy klacrlyk, maer wy zien ook dal by de schahdelykste schyn- heylighevd aen den dag legt om een "doel te bereyken dat meer als bekeurlyk is. Den minister wilt de geestel'yke schoolop zieners Inejaerwedde'laelen blyven genieten, als wilde liy den dief der fabel napoetsen die lil een lutys gedrongen zynde, aen deszelfs getrouwen hond een stuk vleesch aenlyoód op dat het dier niet zou gebast en dus den meester niet zou ontwaekt hebben. Maer toch zullen de geeslelvke opzieners soms wel eens in de schooien gaen, en moesten zy er iets bemerken dat met zedelcer of godsdienst strydig is, zy zullen er zich tegen verzetten, ofschoon er van daer met hoopen tnoeyelvkheden zullen onlsiaenzommige creaturen van hcdendagsch dom- persliberalismus zullen zich niet schaemen tegen de onver- draegzaemheyd der paepen, tegen hel bigolismusderdrvbekken etc. te schreeuwen en te reklanteéren en aldus eene uisschen- komst die slegts dienslveèrdig is, leenemael verhinderen. En wat zal daervan hel gevolg zyn Dat de gouvernementsschoólen zullen veriaeten worden en dat het volk zyn zuer gewonnen zweet naer 't hoofd eener menigte schóól meesters zal werpen die welligt meer met inzigt om er kiesagenten van te maeken dan om de jeugd 't onderwyz.cn geschikt zyn; dat de nieuwe wet op het onderwys even als de tegenwoordige haerdoel zal mis sen, dat het onderwys zal lyden iinsschieuOnder meer punten dan wy hier hoeven te schryven, dat eyndelyk deézen aenslag op de vryheyd de gevolgen "zou konnen hebben die het liol- landsch bestuer iu 1830 ondergaen hééft.Wy hoópen dus dat er in onze volkskamer toch eenige redenaers zullen zyn welke de wetgeévers in deéze gcwiglige kwestie zullen ver lichten en de inzigten des gonvernemenls vendelen met eene algehcele vryheyd op 'tonderwys te reklatneeren, tot welzyn van Kerk en Staet en tot groot voordeel der schatkist. YVy zullen hierop lerugkceren. Wy spraken in ons laelsle N' over het standbeéld van Mar lens dat hier eyndelyk staet opgeregt te worden en wy gaven nogmaels onzen sedert lang geüytlen wenseh te kennen dat die sack toch zou beiverd worden. Maer met hertzeer hebben wy wederom eenen akt van partygeest van wege ons plaetselyk bestuer te kennen tegeéveu die onder alle punten veroórdeel- bacr is. De regenlie komt eene kommissie te benoemen die op verre na de vereyschte waerborgen niet oplevert1" omdat zy niet lalryk genoeg is vóór eene zoo gewigtige zaek2'' omdat er zich volstrekte nullileylen in materie van weétenschappeu in bevinden0" omdat zy, 'een enkel lid uylgezondcrd, uylsluy- telyk uyt coterieniannén beslaet. Waerom den verderfélyken partygeest geraedpleégd zelfs in eene zaek van nationaci be lang'? Waerom moeten liet allyd de zelfde persoonen zyn die lot alle kommissiën benoemd worden? In bestuerlyke zaeken van de stad is zulks min of meer verschoonbaer, maer hier is liet aeu onze stad oneer en schande aeudoen al wederom met de zeilde nacmen vóór den dag te komen, als w ilde men zeggen dat er hier niemand anders tot iels goeds bekwaem is daii de klubisten. Wy roepen de aendagt der regenlie hierop in, en, wilt zy die sclioone zaek niet tegenwerken, dat zy de kommissie ten minsten drydobbc! iu getal maeke eil slcgts'de verdiensten van kundige 'persoonen iu aenmerking ueéine. Wy zullen hierop terugkomen en iaeton voor heden de naemen der kommissie-leden kennen MM. Brubcau eil Cumont-De Clercq, volksvertegenwoordi gers, aengewcézen dóór 't gouvernement om van de commissie deel te maeken. M. Fcrd. Evit, lid van den provincialen raed, benoemd dóór de provintie. MM. C. De Witte en T. Dommer, schepenen; Jouret, vrede- regter en lid van den conimunalen raed; M. den advokact De Smet; D. fulpens; E. De Moor, docloór; Gominar De Vos, druk ker.Deéze zeven laetste benoemd dóór de geineeiite-regeériiig. Zekeren heer Yandrngheyn, eerlyds student in de mcdceyncn, komt aen de placlselyke geneeskundige kommissie deézer stad liet aenbod te doen roti een specifiek of gehcym middel legen den cholera, met welk middel ]I. Yandcngheyn by de laetste uytbers- ling dier vrecsselykc ziekte te tiend er wel day zend aengetastte persoonen gratis geneézen heeft. Den heer VDG. bied zich aen in 'l hospitaal kosteloos de cholerieken te bezorgen en hun zync mcdikamenlcn toe te dienen, en in geval van goeden uytsiag. waerop M. \DG. rekentzou ons plaetselyk bestuer gezamenllyk met dc genréskundige kommissie hem aen 'l gouvernement aenbe- vcélen om eene loclaeling te bekomen tol het verkoopen van dit koslbaer middel. Er moet bijgevoegd worden dat M. Vandengheyn bereyd is zyn gchcym aen onze geneeskundige kommissie te open- baeren opdat zy ivcélcn zou wal er aen de ziekeu gegeévcn word en opdat het welliaesl door geheel het land bekend zou worden. Wy geiooven dat men zeer teel doen zou deézen offer te aenvecr- den en eene proef te doen in belang van geheel Belgiën. Voorleden Donderdag zyn de godsdienstige plegtigheden der Meymaend in al de kerken deézer stad op de luyster- volste wyze gesloóten. liet aenzienlyk getal geloovige welke met buytengewoonen iever de goddelyke diensten tydens de Meymaend hebben bygeiooondbcwyst duydelyk de ver- knogtheyd onzer stad aen den H. godsdienst. 11 y moeten onzen hertelyken dank betuygen aen de milde hand welke het bééld van O. L. V. in de hoofdkerk met eene zoo ryke als smaekvolle kroon vercierd hééft. Dit meesterstuk is waerlyk de moeyte weêrd en beantwoord waerschynclylc aen de liefde en vertrouwen welke den agt- baeren onbekenden geéver jegens de Koningin des hemels in t her te dracgt. Aen zulke daeden moeten wy geenen lof toezwaeyën, want zy zichzelve genoegzaem laeten weèrdeeren. Te Brussel en in deszelfs voórgeborglen heeft men reeds de burgcrwaglen beginnen te cxamineéren om te zien of zy genoeg zaem in den wapenhandel en verdere oefeningen ondcrweézen zyn en ze vervolgens van de gewoonelyke exercitiën Ie ontslaen. Een yrool getal garden de vereyschte bezittende, zyn van alle oefeningen ontsloegen. Wij verhoópen dat men hier in onze stad liet zelve zal doen deézen maclregel zal een aenmocdiginsmiddel zyn om elkeen zyn te best Ie doen doen en zich welhaest in alles wel te onderigllen. Wy konnen ons maer moeyelyk inbeelden waerom het lovensch- sieuws zoo vergramd is omdat wy met agting van den couiuuek de I.OUVAIN s],reiken. Wy zullen het lovensch-.meuws zeggen dal, als het zulks wenschl, wy gelykelyk met agting van hel zelve zullen spreéken, doch wel te vcrslacn, wanneer hel zich op eene min schurftige wyze zal gedroegen. Het lovensch-sieuws wéét den connRiER met al wal vcraglclyk en vuyl is te bezwadderen, en geenen enkelen keer hebben wy met overluyging den courrier Pligtig gevonden, indervoege dal wy waerlyk compassie hebben met de leézers van 'l lovesscu-sieuws die wcékelyks met hoopen zoutlooze practjcs en walgclyke liairklieverycn vergast worden. MERKT-BER1GTEN. Slegts 22 zakken tarwe en 112 zakken rogge waren gisteren ter merkt van Antwerpen. De tarwe is aen den voórigen prys verkogt: Iti-15-10 BCl. den zak of 1 1/2 hekt. de rogge, van 8 (1 a 7 10 BCt. zelfde mact; dus een weynig in daeling. De liaver welke ter merkt was, is verkogt per 1 1/2 hekt. a fr. 9 50 en 10 25 centimen. LAETSTE TYDIKGEN UYT VRANKRYK, ITALIË» EN DUYTSCIILAND Den minister van oorlog hééft aen dc sergeanten verte genwoordigers Boichot, Hallier en Commissaire, een verlof ver leend van dry jacren, termyn van hun mandaet. Hel scliynt dal den president der republiek er in gelukt is, de hi eren Dufaure en Bugeaud eene portefeuille te doen aenneémen. Den president wilt den heer Falloux behouden in het minis terie en Ghangarnier als kom mandanl der militaire divisie. Ecncn correspondent van de Times geeft den tekst van den wapenstilstand tusschen den lieer Lesseps en het ronteynsch gouvernement gesloóten. Zie hier denzelven: lil naent van God en van het volk, zyn de vyattde- lykheden opgesehoist tusschen de romeynsche Repu bliek en Vrankryk. Generael Rosselli heeft een legerbulletin afgekon- kigd over het gevegt van Yelletri. Garibaldi word in het zelve byzonder gepreézen. Den nagt hééft een eynde aen het gevegt gesteld. De Napolitaenen zyn in aftogt. In dit gevegt bevond Garibaldi zich juyst tegenover den napolitaenschen generael Ischitella. Dien laetsten was op het punt gedood te worden, toen eenen zyner aides-de- camp zich tusschen beyde wierp en het leven van zynen generael redde, ten pryze van liet zyne. Een supplement der Wiener Zeituny meld het volgende Men hoéft geene oflicieéle berigten van Buden, om dat de communicatiën met die vesting afgebroken zyn. Wy deelen de volgende tydingen mede, die zeer geloof- weérdig zyn Den 4 mey rukte Gëorgey tegen Ofen op en eyschte de overgave; maer ontving een weygerend antwoord van den kommandant Hentzi, welken zelfs nog dien avond Pesth met kragt bombardeérde. Eerst den 9 begonnen de Hongaren Ofen te beschieten vandezvde der bergen, ten gevolge waervan ook den 10 wederom het bombar dement van Pesth heviger wierd. Het hevigste egter was het beschieten deézer stad op den 13, wanneer verschey- dene huyz.cn dóór de raketten in brand wierden ge- sehoólen. In den nagt van 17 had de eerste bestorming plaets, wacrby de Hongaren op vèéle punten de wallen bereik ten, maer met een verlies van 4 a 300 dooden afgeslaegen wierden. De tweede bestorming had plaets gehad in den nagt van den 19, waerby zy insgelyks eenige honderde dooden luidden. Eyndelyk waegden zy den 20 des avonds de derde bestorming en bemagligden den 21 niev, des morgens ten 6 tieren, de vesting. Na de inneéming vonden zy den oversten van het regi- ment Ceceopieri gesneuveld en den kommandant Hentzi op dry plaetsen zwaer gewond, hoewel in leven. Er is ons wederom eenen brief uyt Ninove toegezonden die den vraeger waervan er kwestie was, als lal'aerd uytmaekt etc. Daer M. K. geene antwoord op 'l laetste briefje gezonden heelt, beschouwen wy deéze zaek als geëyndigd en daerom neeuien wy den ons gisteren toezonden brief niet op. Den genaemden Nicodcinus Vuyens, die onder de belig- ling van garen ontvremd te hebben, was aengehouden, gelyk f wy l in een voórgaende N' afkondigden, komt door 't correc- tionneél tribunael van Dendermonde eervol vrygesproken te worden. 77 Vyftien amblenaeren zyn al wederom op pensioen ge steld. Als dit zoo blyfl voortgaen zullen de 8 nieuwe inillioenen welhaest aen man gezet zyn, en dan zal er wederom kwestie zyn nog 8 andere millioenen te vraegen en voort lot dat geheel den pensioenen-boel in duygen zal vallen. Een belangryk werk is op dit oogenblik onder de pers. riet is de gtoote statistiek van den grond-eygendom in Belgen- land, bevattende eene algemeene opgaef van al de propriela- risseu en van hunne foncière inkomsten of revenues. Deéze statistiek doet de weézenlyke hulpbronnen des lands kennen met de verdeeling der revenues, en is te gclyker lyd den besten grondslag vóór de herziening van ons financieel systeém. Deézer dagen kwam eenen bewooner van Iseghem, eom- missionnaris in lynwaed des avonds te buys en doodde zyne vrouw die reeds te bed lag, dóór een pistoolschot. Den schul digen is aengeliouden en naer Kortryk gevoerd. Men kent de oorzaek der misdacd niet. - Eene moordpooging heeft voórlaetsten woensdag plaets gehad op eene boter-koopsler van Forel, die zich naer de merkt van Herve begaf. Op eene afgelegene plek kwam eenen vrcmdeling by haer, die eenige minueten denzelfden weg volgde, en haer eensklaps eenen zoo geweldigen stokslag op 't liootd gaf, dat zy buyten kennis, en met't aenzigt op den grond viel. Aldus bleef zy eene uer lang liggen, in haer bloed badende. Toen zy weder tot haer-zelve kwam, bemerkte zy, dat den dief liaere zakken geledigd had, waerin omtrent 400 franks waren. Zoo goed ntogelyk heeft zy zich voortgesleept tot by den burgemeester van Oluc, die daer digt by woont, en waer "zy de beschryving gaf van den moordenaer, haer wel bekend, en die 's anderdaegs reeds te Luyk is opgeligl en agter slot gezet. Een zonderling proces hééft deézer dagen te Brussel, de regtbank en 't publiek eenige oogenblikken vermaekt. Eenen tandmeester eyschte van eene bejaerde juffer de betaeling van eene rey ingezette tanden de juffer loochende, dezelve ont vangen te hebben; waerop liet tribunael eene expertise van dry deskundigen hééft ingesteld, ten evnde te onderzoeken of er weézenlyk nieuwe tanden geplaelst'zyu in den mond van die oude vrysler. Den geuaemden Jan Marnus, slotmaeker en proprielaris te Brussel, die vroeger als getuygen optrad in het krimineél proces Rosseel en Van den Plas, hééft zich eergisteren in zyne wooning gezelfmoord, by middel van een geweerschot. Sedert zyne geluygenis, was dien man zinneloos geworden. Eenige spotvogels, die zich Sinxen-Maendag bevonden in de groote danszael buyten de Brugsche-poort te Gend, kwamen op den gevaerlyketi en slrafbaeren inval om eenige carlouclien in die zael te strooyën en daer aen het vuer te steéken. Ten gevolge der ontploffing van liet buskruyd, kwam bet vuer aen liet zyilen kleed eener dansende juffer, dal op versclieyde plaet sen verbrand is, even als de slip eens fraks van eenen jong- f man. Gelukkig hééft men geene andereongelnkken te betreuren. Twee kleync kinderen uyt de Apostel-huyzen, gingen maendag baud aen hand dóór de Keyzcr-Karelstraet te Gend i toen eene vigilante van M. Desmedt eensklaps in vollen draf kwam aengereéden, welkers wiel bel kleynsle manneken, pas 2 1/2 jaeren oud, aen het hoofd raekte. Eenige voórbygangers braglen het ongelukkig kind op liet plankier, alwaer het oogen- blikkelvk den geest gaf.... De moeder, die reeds zes maenden zwanger gaet, heeft van schrik de stuypens gekreégen, en be vind zich in eenen gevaerlyken toestand. Ziedaer, helaes! nog een droevig voorbeeld van dc onvoór- zigliglicyd en van bet gebrek aen genoegzame policie in de nyvere stad Gend, zoo byzonder woelig ter gelegenheyd van openbaere feesten. eene slaepzieke. Te Pont-Bousseau, in Vrankryk, ziet men op dit oogenblik een negentienjacrig meysje, eene molenaers- dogter, die sedert den willen donderdag deézes jaers, acuhou- dend blyft slaepen. Geducrende al dien tyd, is zy ongevoelig, liaere lidmaeten zyn versieéven, en haer aenzigt, behoud de j frisscbe kleur. Slegts eenmael gelukte men liaere oogleden te kunnen openen, doch liaereu oogappel was verdraeyd; men zag niets dan liet wille deel. Over eenige dagen bemerkte men dat zy haere lippen bewoog, waerop men iiaer wal bouillon ingaf, welken zy scheen door te slikken, Eventwel blvft zy yoorlslaepeu en scliynt van alle gevoel beroofd. Over écnig'e jaeren was datzelfde meysje in dergelyke slaepziektc gevallen, welke 12 dagen bad geduerd. Ondersclieyden persoonen, weer ouder véél geneésbeeren, bezoeken dagelyks dat wonder natucr- verschynselen met ongeduld wagt men de onlwaeking af van die sclioone slaepster. - - Eene belangryke ontdekking voor de landbouwers is deézer,dagen gedaen dóór M. Breard, olie-fabriekant te Gon- - freville (Vrankryk). AI de molenaers of meykevers, welke hy maer bekomen kon, hoéft liy opgekogt. Op zeventien hektoliters beeft M. Bréard eene proef gedaen en daer van zeer goede lamp olie bekomen, van een schoon oranie-kleur, en die eene zui vere en heldere vlam gééft. Deézer dagen kwam M. Dmeester kleermacker, in f de lticheiieu-str.net, te Parys, tusschen zes en zeven ueren zyn middagmael te eyndigen, wanneer eenen jongman ziclt by hein j aenboódHet spyt my, dat ik u moet stooren mynheer, zeyde liy; maer er is kwestie van eene spoedige bestelling: ik trouw binnen dry dagen en ik heb my geheel in bet nieuw te steéken. Den kleermaeker nam dacdelyk deézen nieuwen kalant aen, en nam hem de ntaet vóór zyn houwelyk-doscli, vóór zomer- I

De Denderbode | 1849 | | pagina 2